В якому віці зацвітає липа

Авторadmin

В якому віці зацвітає липа

Яке дерево цвіте пізніше за всіх – цікаві факти про природу

Якось, гостюючи в середині літа у друзів, перший раз побачив, щоб в цей час цвіли дерева. У моєму саду зазвичай вже до кінця червня всі відцвітає, і зав`язуються плоди. А тут величезне дерево було просто усипане ніжними квіточками, до того ж вони видавали п`янкий аромат. Чи не підкажете, яке дерево цвіте пізніше за всіх? Просто стало цікаво, і задумався, чи не посадити чи і мені на ділянці таку культуру.

З приходом весни природа прокидається: на голих гілочках починаються з`являтися ніжні листочки і скоро дерева стають знову зеленими. А ближче до кінця весни настає пора цвітіння. З квітня і до самого червня цвітуть і дикі, і садові культури. При цьому відмічено, що запилюються рослини зацвітають трохи пізніше, коли приходить постійне тепло, і активізуються комахи. Але якщо вони до літа відцвітають, то деякі екземпляри в цей час тільки починають формувати бутони. Прихильники народної медицини знають, яке дерево цвіте пізніше за всіх. Ця культура не тільки красиво виглядає, але ще є дуже корисною і цілющою. Саме квітки, зібрані влітку, з давніх часів використовували для лікування різних захворювань, зокрема, простудних. Вам вже стало цікаво, що це? Не будемо більше створювати інтригу – давайте знайомитися з поздноцветущих і цілющим деревом.

Яке дерево цвіте пізніше за всіх?

Відповідь на це питання буде однозначним – в середній смузі нашої неосяжної батьківщини, звичайно ж, це липа. Саме її запашні сережки розпускаються тоді, коли у всіх інших рослин період цвітіння давно завершено.

Зустріти липу можна практично скрізь, як в лісосмузі, так і в міському парку або сільській місцевості. Особливих вимог до місця виростання вона не пред`являє, але більше любить теплу, родючу і в міру вологий грунт.

Липа – культура довгожитель, до того ж досить значних розмірів. Для неї характерні такі ознаки:

  • листочки мають гарну сердцеобразную форму з зубчастим краєм;
  • коли вони починають розпускатися, одночасно з`являються прилистники, опадає через тиждень;
  • в висоту дерево може досягати 30 м;
  • діаметр стовбура дорослого липи перевищує 3 м;
  • живе вона в середньому 130 років, хоча можуть зустрічатися колоси віком до 8 сотень років.

На території Росії найчастіше можна побачити липу серцеподібну. Її ще називають дрібнолистою або зимової.

Коли і скільки цвіте липа?

Якщо ви вирішили посадити липу на ділянці, приготуйтеся до довгого очікування. Перші квіточки ви зможете побачити не раніше, ніж на третьому десятку життя дерева. У природних умовах же перше цвітіння настає на 10 років раніше.

зацвітає липа в останніх числах червня або в середині липня. Цвітіння триває від 2 до майже 3 тижнів, поширюючи в окрузі п`янкий солодкий аромат. В цей час травники якраз і заготовляють запашні суцвіття, щоб взимку робити з них цілющі відвари. Також квітки можна просто заварювати замість чаю, додавши ложечку меду.

Липи квітки

Липа – це великі дерева з широколиственною розкидистою кроною. Листя довгочерешкове, серцеподібне, з довгою загостреною верхівкою, з пільчатим краєм. Квітки в напівпарасольках з крупним листоподібним прицвітником. Плоди – горішки. Цвітіння липи в червні-липні супроводжується чудовим ароматом. У лікарських цілях застосовується липовий цвіт, в якому міститься велика кількість активних речовин. Він здатний вбирати в себе токсичні речовини, тому збір рослинної сировини проводять далеко від доріг, промислових підприємств. Липовий цвіт використовують як у вигляді настоїв і відварів, так і у вигляді чаю, зовні застосовують його в якості основи для вмивання, примочок, компресів і ванночок.

Липи квітки: Лікувальні властивості, опис, користь, показання, застосування в медицині

Склад

Суцвіття містять глікозид тіліацін, що володіє фитонцидною активністю, Флавія-новий глікозид гесперидин, аскорбінову кислоту (до 31,6%), ефірну олію, до складу якого входить алкоголь фарнезол, дубильні речовини, сапоніни, слизу, каротин, цукру, віск.

Фармакологічна дія

Має протизапальну, жарознижувальну, потогінну, відхаркувальну, діуретичну, болезаспокійливу дію. Володіє помірними бактерицидними, секретоліптичними, протисудомними і седативними властивостями, має легкий жовчогінний та спазмолітичний ефект. Сприяє виведенню токсинів і метаболітів. Цікаво відзначити, що прийом настою липи у здорових людей не викликає посилення потовиділення.

Регіони проростання лікарської рослини

  • Вінницька область
  • Житомирська область
  • Сумська область
  • Хмельницька область

Зміст

  • Загальна інформація
  • Ботанічні характеристики
  • Заготівля сировини
  • Лікувальні властивості
    1. Дія і застосування квіток липи
    2. Користь
    3. Протипоказання до прийому
    4. Квіти липи в косметології

Загальна інформація

Цвіт липи – лікарська сировина, яка використовується в офіційній медицині для виробництва препаратів, а також у народній медицині. Липа застосовується як дієтична добавка, в косметології рослину використовують як засіб для догляду за сухою шкірою обличчя.

Квітки липи правильної форми, у діаметрі не більше 1,5 см, зібрані у 5–15 суцвіть у вигляді щитків. Розміщені на довгих квітконіжках, що сходяться у загальний квітконіс. Складаються з п’ятилистних чашолистків та п’ятипелюсткових віночків з множинними тичинками і одним товкачем.

Цвіт чашолистків липи жовтувато-сірий або зелений, пелюстки — світло-жовті. Період цвітіння: липень, зрідка — кінець червня.

Липа надає перевагу достатньо зволоженим, родючим землям.

Ботанічні характеристики

Липа – широколисте дерево. Має розложисту крону кулястої форми. Висота дерева досягає 30 м. У діаметрі стовбур липи може варіюватися від 50 до 80 см. Його покриває темна кора, поверхня якої має глибокі тріщини. Квітки липи мають правильну форму, їхній діаметр не перевищує півтора сантиметра. Вони формують щитоподібні суцвіття.

Заготівля сировини

Квіти і листя липи збирають тільки під час цвітіння. Цей період триває близько 2 тижнів. Квітки липи, зібрані в інший час, приносять меншу користь і дають високий відсоток непридатної сировини.

Заготівля проводиться у суху погоду. Для збору обережно відокремлюють суцвіття разом з приквітковим листям липи. Розкладають тонким шаром у приміщеннях без доступу сонячного світла і з хорошою вентиляцією. Перемішувати сировину не варто, оскільки квіти вкрай ніжні та ламкі. При висиханні аромат зникає, квітки і листки стають сухими, ламкими. Їх зберігають до 2 років у темних і сухих приміщеннях. Намагаються не перекладати з місця на місце, оскільки сировина легко пошкоджується.

Заготівлю квіток проводять в екологічно чистій місцевості під час цвітіння дерева у липні, яке триває близько двох тижнів. Сировину збирають в суху погоду, після чого відокремлюють суцвіття від листя і розкладають тонким шаром у вентильованому приміщенні без сонячного світла. Сухі суцвіття можна зберігати два роки. Зберігають квітки у скляних банках, паперових пакетах.

Липа – лікувальні властивості

Липи квітки – жовчогінний і сечогінний засіб, здатний зменшити інтенсивність запальних процесів. Рослина має бактерицидні властивості. Наявність аскорбінової кислоти у складі її суцвіть позитивно впливає на стан судин – прийом настоїв, чаїв та відварів з липи має протисудомний ефект. Вживання квіток дерева характеризується легким седативним і заспокійливим ефектом. Основна дія препаратів липи – виражена потогінна. За рахунок цього їх застосовують у лікуванні простудних захворювань.

Дія і застосування квіток липи

Основні корисні і лікувальні властивості липи: затримувати початок запального процесу, захищати здорові тканини від запалення та знімати його. Також липа має антисептичні, потогінні, відхаркувальні, жарознижувальні властивості. Сприяє процесу регенерації, виводить з організму хлорид натрію, знімає спазм, знижує артеріальний тиск, прискорює виведення сечі та жовчі, покращує діяльність залоз внутрішньої секреції, забезпечує седативний, обволікаючий і пом’якшувальний ефект.

Квітки липи застосовують при кашлі та бронхіті, застуді, ГРЗ, грипі, запаленнях верхніх дихальних шляхів. Рекомендується липа при спазмах кишківника та шлунка, гастриті, пієлонефриті, циститі, кольках, пов’язаних з каменями в нирках і жовчному міхурі. Також застосовується при ревматизмі, захворюваннях суглобів, геморої, опіках, виразках, невралгії, невриті, клімактеричному синдромі, судинних та гіпертонічних кризах.

Квітки липи приймають для зниження рівня холестерину, зниження тиску і в якості заспокійливого. Полоскання настоєм липового цвіту допомагає при гінгівіті, стоматиті, запальних процесах у ротовій порожнині та горлі.

Квітки липи часто застосовують у гінекології для лікування запальних захворювань. Чай з липи приносить користь усьому жіночому організму, стабілізує роботу сечостатевої системи та коригує гормональний баланс.

У народній медицині корисні властивості липи отримали додаткове застосування для лікування епілепсії, загальної слабкості, депресії.

Квітки липи ефективні також для схуднення, якщо зайва вага пов’язана з набряком і застоєм рідини. Як сильний сечогінний засіб, липа виведе всю зайву рідину, а значить, об’єми тіла зменшаться.

Квітки липи – користь

Липа є ефективним засобом, який здатний не тільки зняти запалення, а й запобігти йому. Це дозволяє застосовувати цвіт дерева в лікуванні запальних процесів у порожнині рота, при захворюваннях суглобів. Разом із протизапальним і жарознижувальним ефектом липа допомагає виводити з організму токсини, хлорид натрію і продукти метаболізму. Квітки дерева корисні при ниркових кольках, викликаних каменями, а також при спазмах кишечника і шлунку.

Квітки липи – протипоказання до прийому

Приймати квіти липи не можна при алергічних реакціях на мед і пилок. Не рекомендується вживати препарати липи при серцево-судинних захворюваннях, при дисфункції підшлункової залози та жовчного міхура.

Квіти липи в косметології

Квітки липи вважаються незамінним засобом для догляду за сухою шкірою обличчя. Прохолодний настій можна використовувати для вмивання, він добре освіжить і збадьорить суху шкіру, допоможе запобігти появі ранніх зморшок та омолодить обличчя.

Лікувальні властивості липи використовують і в інших сферах косметології. Квітки настоюють, і цим настоєм ополіскують голову для зміцнення і припинення випадіння волосся. Світловолосі жінки таким чином отримують золотистий відтінок.

За матеріалами:

1. Мазнев Н. И. Золотая книга лекарственных растений / Н. И. Мазнев. — 15-е изд., доп. — М.: ООО «ИД РИПОЛ Классик», ООО Издательство «ДОМ. XXI век», 2008. — 621 с.
2. Мазнев Н. И. Травник / Н. И. Мазнев. — М.: ООО «Гамма Пресс 2000», 2001. — 512 с. с илл.
3. Товстуха Є. С. Фітотерапія / Є. С. Товстуха. — К.: Здоров’я, 1990. — 304 с., іл., 6,55 арк. іл.
4. Чухно Т. Большая энциклопедия лекарственных растений / Т. Чухно. — М.: Эксмо, 2007. — 1024 с.

Інформація надана з ознайомчою метою і не повинна бути використана для самолікування.

Дата публікації: 12.08.2015

Про автора

admin administrator