Види озимого часнику

Авторadmin

Види озимого часнику

Сорти часнику – вибираємо кращі, опис + фото

Якщо не знаєте, які сорти часнику посадити, то варто звернути увагу на районовані, великі, високоврожайні, а також голландської селекції, які можна висадити під зиму. Крім того існують популярні, зимостійкі, довго зберігаються і не псуються. Що вибрати вам, вирішуйте самі, але для початку ознайомтеся докладніше з характеристиками і описом .

Які бувають сорти часнику

Часник не підлягає чіткої класифікації, тому його поділяють по-різному.

По стрілках: стрелкующийся і нестрелкующийся часник – деякі стрілки сорти утворюють на кінчиках повітряні бульби, завдяки яким можливо розмноження. Вчасно зібрані бульбочки є здоровим насіннєвим фондом і допомагають помітно економити зубки для посадки, а стрілки вживаються в їжу. Це сорти часнику Гуллівер, Софіївський, Добриня. Нестрелкующийся часник – сорт Алейский, Лекарь, Оленівської – також відрізняються будовою цибулини, зубці нашаровуються один на одного по спіралі в 2-3 шари. Такі сорти позбавляють від метушні з обрізанням бадилля, але для посадки доводиться жертвувати такими бажаними зубчиками.

За змістом ефірних масел: столові сорти часнику (гострі, зазвичай – стрелкующіейся) і технічні (середньої гостроти).

За часом посадки: озимі та ярі сорти часнику. Для культивування на присадибній ділянці використовують нестрелкующіхся високоврожайні сорти часнику – їх простіше вирощувати, не потрібні витрати на видалення пір’я. якщо проводиться посадка часнику під зиму , Використовують як стрілка види, так і немає, а ось для ярих – краще брати нестрелкующіхся. Це обумовлено тим, що озимий часник більш урожайний, але менш лежкий, ярої – навпаки.

Види озимого часнику

Озимий часник висаджується восени і до холодів встигає вкоренитися, навесні рослина відразу вступає в вегетаційний період і дає урожай починаючи з середини літа. Кращі сорти часнику для посадки під зиму – Любаша, Спас, Надійний, Фіолетовий харківський, Український білий. Певні говорять назви сортів часнику підказують, для яких регіонів виведені, про деякі поговоримо більш докладно.

Одним з найкращих сортів озимого часнику визнаний Олексіївський гігант – рекордсмен по врожайності, відмінно зберігається до наступного збору, цибулина досягає 180 гр, має 4-5 зубців в один ряд, також сорт стійкий до хвороб. Володіє приємним ароматом, гостро-солодким смаком, білої лушпинням.

часник сорт Олексіївський – на фото

Відмінний сорт великого озимого часнику – Любаша, велика цибулина важить 100-120 гр, іноді більше, лушпиння біла з рожевим відтінком, пір’я високі і широкі. Зубці розташовані в один ряд до 9 штук біло-кремового кольору, високоврожайний сорт.

часник сорт Любаша – на фото

Кассабланка

– новий сорт часнику, біла, до 200 гр головка вміщує в себе 8-12 зубців кремового кольору з рожевим відтінком. Вид болезнеустойчивость, з відмінною лежкістю. Висаджують в землю з вересня по листопад, а урожай збирають вже в липні.

Гуллівер – сорт, виведений в Росії не так давно, цей часник стійкий до захворювань, має прекрасну лежкість. Дозріває в протягом 90-100 днів, високоврожайний, гострий сорт. У голівці 3-5 зубчиків досягають маси 250 гр. Бадилля використовується в їжу. Один із сортів часнику гіганта.

Нестрелкующийся Підмосковний часник має гострі смаковими якостями, головка до 60 гр містить 5-7 великих часточок. Середньостиглий вид з хорошими показниками урожайності. Сорт призначений для вирощування на відкритому грунті в Підмосков’ї.

часник сорт Підмосковний – на фото

Для Уралу і Сибіру виведений сорт часнику Назус, що переносить морозні зими. Цибулина, вагою до 60 гр, містить близько 6 часточок. Смак напівгострий, вид підходить саме для вирощування на садових ділянках.

Алькор – стабільний, середньостиглий сорт часнику, з вегетацією близько 90 днів; часник Лосівський – гострі, великі цибулини; Добриня – хороший для консервації і солінь; гострий Грибовський – для вирощування пір’я і стійкий до захворювань; морозостійкий, великий, гострий – часник Комсомолець.

Сорти ярого часнику

Яровий часник особливо вибагливий до зміни клімату, виходячи з цього, краще вибирати види, поширені в даній кліматичній зоні. Зазвичай, можна орієнтуватися за назвою сорту – Московський, Чебоксарский, Український, Харківський, Ленінградський. Наприклад, Сочинський 56 вирощують не тільки в Сочі, але і на Кубані, в усьому Краснодарському краї, а також на Північно-Кавказі.

Але, не завжди можна визначити район посадки за назвою. Алейский сорт хороший для західної Сибіру, прибирання ярового часнику почнеться вже всього через 125 днів. Гафурійского часник хороший для висадки в Свердловській області і Волго-Вятському районі. Сорти ярого часнику, що користуються попитом – Алейский, Сочинський 56, Оленівської, Abrek, Вікторіо, Фловер.

Титан – вид часнику з найбільшими зубчиками до 25 гр.Одна головка може важити до 200 гр і мати від 4 до 6 зубців, володіє слабоострим смаком. Часник Пермяк прекрасно підходить для вирощування на дачних ділянках, має особливо гострий смак. Головка невелика з 15-17 зубцями. Зберігання часнику становить близько 10 місяців.

Часник Кледор виведений у Франції і відноситься до елітних сортів, добре адаптувався в Середній смузі Росії, Білорусії і Україні, сорт вирощується в Ленінградській області. Дає рясний урожай. Світла цибулина містить до 20 зубців великого розміру в рожевій лусці. Має ніжно-гострий смак, прекрасно підходить для консервації і вживання в їжу. Зберігається до наступного врожаю.

Часник голландської селекції та інші популярні сорти

Відмінними рисами голландських сортів часнику можна назвати багатий урожай, відмінну лежкість, морозостійкість і протистояння різних захворювань. Вони мають чудовий товарний вигляд, невибагливі в догляді, ранньостиглі.

Сорт Гермідор приносить невеликі головки до 60 мм в діаметрі. Зубці покриті ліловими лусочками, в одній цибулині можна нарахувати від 8 до 15 штук. Стебло відносно невисокий – до 75 см. Часник Мессідор – володар білої великої цибулини з 8-12 зубцями.

Слонячий часник є різновидом цибулі-порею з яскраво вираженим смаком часнику. Отримав свою назву за гігантську цибулину, розділену на 4-6 зубців. Всупереч суспільній думці, Слонячий часник і Рокамболь – різні овочі. Рокамболь є стрілуючим часником.

Заслуженою популярністю користується часник Жовтий гігант, Тянь-Шанський, Тонус, ранній Термідром, дуже великий Краківський, супер-ранній зі смачною листям Китайський, високоврожайний Софіївський.

Часник знайшов застосування і в фармацевтиці, з нього виробляють різні препарати, що допомагають при лікуванні недуг. У свою чергу наука надає допомогу в пошуках нових видів з найкращими показниками. Можливо, зовсім скоро з’являться сорти часнику, здатні переживати будь-які погодні умови, показувати стабільно-високі врожаї і протистояти хворобам.

Часник: фото сортів з описом, види и різновиди з назв

Озимі сорти часнику більш врожайні, дозрівають раніше від 2 тижнів до місяця, однак менше зберігаються в звичайних умовах, до січня місяця (при регулюванні температури – 1 … 4 і вологості – 75% можливе зберігання до нового врожаю) .Озімие сорти в основному використовуються в переробці, ресторанному бізнесі і при продажу через супермаркети.Яровие сорти часнику зберігаються значно краще, проте мають менші розміри зубків.

показникозимі сортиярові сорти
схематично
фото
час посадкивосенинавесні
розмноженнязубками і повітряними бульбочкамитільки зубками
цибулинивеликі головки з великими зубкаминевеликі головки
зберіганняГірше зберігатися. Терміни до:
грудня, січня – загальні
лютого-березня – при зберіганні в камерах
Зберігатися до наступного врожаю
Температура зберіганняпри холодному зберіганні при t -1- 3 ° Спри холодному зберіганні при t -1- 3 ° С
стрілкуванняЄ стрілки сорти
Мінус: потрібно видаляти стрілку.
Якщо з цим запізнитися, урожай
знижується (іноді до 30%).
Плюс – на стрілці виростають
повітряні бульбочки
якими можна розмножувати часник,
економлячи зубки і отримуючи більш
генетично чистий матеріал.
Є не стрілки сорти
Чи не стрелкуется
Мінус: розмножити можна лише зубками.
термін дозріваннясередина липнякінець липня-початок серпня
вегетаційний період110-120 днів стрілуючого
75-90 днів; не стрілуючого
90-110 днів
врожайність6-8 т / га без штучного поливу
12-16т / га при краплинному поливі
4-6 т / га
Середня маса цибулини40-80 гр35-40 гр
період продажівОптимальний термін використання:
літньо-осінній
яру продукцію доцільно
використовувати в зимово-весняний період

Агротехніка

Процес вирощування культури не надто складний, але має свої особливості. Основна вимога – родючий грунт. Часнику підходять піщані ґрунти з нейтральною кислотністю. Крім того, рослина любить світло, тепло і не переносить перезволоження.

Особливістю часнику є можливість вирощувати його разом з іншими овочами, ягодами і навіть квітами. Він захищає різні культури від хвороб і шкідників. Чи не переносять сусідство з даними рослиною квасоля, горох і капуста. Зате часник рекомендується садити після даних рослин. Садити часник на місці вирощування цибулевих культур можна через 4 сезони.

Розмножується культура за допомогою зубчиків. Стрілкуючі види можна виростити з насіння – повітряних цибулин. Але це довгий і трудомісткий процес, використовується рідко.

Від якості та підготовки посадкового матеріалу багато в чому залежить майбутній урожай.

Процес підготовки зубчиків складається з двох етапів:

  • Калібрування. Відбираються великі, правильної форми, неушкоджені зубчики;
  • Дезінфекції. Витримуються насіння в зольному лузі (настій золи – 0.5 л золи на 2 л води).
    часник

Посадка весняного часнику проводиться в квітні – на початку травня. При необхідності грунт зволожують, удобрюють золою, перегноєм. Робляться ряди глибиною 5 см з інтервалом 20 см. Зубчики висаджують з проміжками до 10 см. Після висадки акуратно присипають грунтом і злегка утрамбовують.

Полив проводиться в міру необхідності, не дуже рясний. Удобрювати часник можна золою 2 рази за сезон: навесні після посадки і в кінці червня – липні місяці.

Догляд включає в себе регулярне розпушування грунту і мульчування.

Посадка зимового часнику проводиться в жовтні – на початку листопада, в залежності від погодних умов. Головний секрет вирощування озимого сортового часнику – своєчасна посадка. Не потрібно поспішати садити зубки – в слідстві тривалого впливу високої температури насіння починає проростати, і при настанні морозів паростки можуть пошкодитися. В такому випадку краще зволікати.

Пізніше висаджування небезпечно тим, що зубчики не встигнуть прижитися, вкоренитися до зими, і врожай буде не якісний.

Грядку копає завчасно. Робляться канавки, глибиною 10-15 см на відстані 20-25 см. Кожен ряд вистилається кулею піску або золи. Висаджується часник з проміжком 8-10 см. Процес садіння закінчується мульчированием – грядка покривається мульчею (торф або тирсу).

Якщо кліматичні умови суворі, додатково використовується плівка, руберойд або ще один шар мульчі.

У разі якщо хочеться розвести сортовий часник з Луковець – бульбочек (з цветконоса), насіннєвий матеріал висівають на незначну глибину восени або навесні. Влітку збирають зубчики. І вже на наступний рік з цих зубків можна виростити відмінний урожай.

Незважаючи на стійкість часнику до більшості хвороб, є кілька захворювань, які вражають даний овоч: бактеріальна, біла і чорна гниль, пероноспороз, фузаріоз.

Шкідниками, які становлять небезпеку, є цибульні мухи і їх личинки, журчалка, моль, нематода, часникові кліщі.
шкідники

Основою для збереження врожаю від ураження шкідниками та хворобами є відбір якісного посадкового матеріалу, своєчасне видалення хворих рослин і обробка спеціальними засобами.

Основні види і сорти часнику

Широке поширення рослини, його популярність сприяли виведенню безлічі видів культури. Різноманітність сортів вражає: ранні, пізніше, великі, дрібні, гострі і не дуже. Виділяють також основні форми овоча: садовий, порейний (цибуля-часник), дикий, декоративний.

  • Сорт часнику Любаша – відмінний варіант озимого виду. Рослина досить росле, досягає метра висоти. Колір плоду світлий з фіолетовим відтінком. Чи не вибагливий у догляді. Досить гострий, добре зберігається;
  • Часник Добриня – пізній сорт, головна властивість – великі головки, світло-сірого кольору. Невисокий – до 70 см. Помірно гострий, довго зберігається, стійкий до хвороб;
  • Сорт Скандинавський – озимий сорт середньостиглої дозрівання. Сіра поверхню з фіолетовим відтінком, головка середніх розмірів. Відрізняється вираженим смаком і підвищену морозостійкість.

Добре відомі сорти часнику гіганта;

  • Сорт Олексіївський – озимий вид часнику, відомий як Олексіївський гігант, відрізняється високою врожайністю і великим розміром цибулин. Вага однієї головки може досягати 200 м Висота рослини досягає 5 м висоти. Особливим є і смак гіганта – слідкувати гострий, з ніжним, ненав’язливим ароматом;
    сорт Олексіївський
  • Часник Гуллівер – ярої сорт з великими плодами (до 150 м). Досить гострий, темно-сірого забарвлення. Високоврожайний сорт з гарною лежкістю. Стійкий до різних температур і захворювань;
  • Часник Комсомолець – озимий сорт. Характеризується великими розмірами цибулин – до 120 г. Середньостиглий, дуже гострий і ароматний.

Найпоширенішими в світі є китайський, український, узбецький, в’єтнамський, пакистанський часник. Досить популярні різновиди цибулі-часнику і декоративний часник. Деякі види світової колекції варто відкрити для себе і розглянути краще.

Опис популярних сортів садового часнику:

  • Південний фіолетовий місцевий – узбецький часник. Озимий стрелкующийся сорт пізньої стиглості. Гострий смак, забарвлення луски лілово-фіолетова, головки середнього розміру. Відрізняється стійкістю до посухи;
  • Флавор – французький часник, відомий своїм вишуканим смаком, пікантним ароматом. Яровий, середньостиглий сорт. Оболонка світла, рожева. Головки великі, зубчики дрібні. Теплолюбний, з тривалим терміном зберігання;
  • Касабланка – високоврожайний голландський сорт. Озимий, зубчики великі, колір оболонки білий. Хороша лежкість, стійкість до захворювань;
    сорт Касабланка
  • Red duke (Червоний герцог) – чеський сорт. Озимий, урожайний, стійкий до різних погодних умов. Цибулини великі фіолетового забарвлення, яскраво вираженого кольору і смаку;
  • Часник з острова Лішон – відомий в’єтнамський вид. Свою популярність завоював білосніжною забарвленням і відсутністю запаху після вживання;
  • Чорний – оригінальний сорт, різновид японського часнику. Даний колір з’являється внаслідок ферментації. Звичайний часник піддають дії високої температури, в результаті чого народжуються Меланоїдіни – вони і забарвлюють зубчики в темний колір. Чорний часник відрізняється солодким смаком, відсутністю часникового аромату;
  • Китайська – сорт часнику без зубчиків.

Своєю гостротою і ароматний відрізняються перуанські і чилійські сорти.

Існує безліч видів часнику з деякими властивостями цибулі.

Серед них виділяються сорти з оригінальними назвами:

  • Рокамболь (слонячий, єгипетський часник) – прічесночний сорт, відомий своїми гігантськими розмірами – досягає 500 м ваги. Є озимі і ранні варіанти даного виду. Відрізняється часниковим ароматом і ніжним смаком. Один з улюблених сортів в американській кухні;
  • Часник порейний Шалот – є різновидом цибулі з легким часниковим присмаком. Особливістю даного сорту є наявність гнізда з декількома цибулинами. Їх кількість може досягати 20 штук;
  • Алтайський дикий часник – різновид часникового лука, за смаком і формою схожий на черемшу.

Декоративні сорти часнику підкорили серця городників багатьох країн різноманітністю і яскравістю кольорів. При цьому плоди декоративної форми рослини нічим не відрізняються від звичайних садових видів часнику.
часник

Найпопулярнішими представниками даного виду є:

  • Індійський часник – озимий тип. Виділяється красивою фіолетовим забарвленням квітки. Потребує більш ретельного догляду;
  • Сорт Моли (Золотий часник-цибуля) – відрізняється дивовижною золотистим кольором. Невибагливий до грунту, в догляді, може рости в затіненому місці.

Часник давно і грунтовно увійшов в наше життя. Ми вже не уявляємо улюблених страв без звичного аромату. Головне при бажанні виростити хороший урожай – не загубитися серед розмаїття сортів і видів, знайти найбільш підходящий для своїх потреб, смаків і можливостей.

Класифікація сортів часнику в Іспанії

Іспанія, поряд з Францією є найбільшим виробником часнику в Європі. Однак особливої ​​іспанської класифікації сортів нами не виявлено. Вони використовують як американську так і французьку модель.

Сорти часнику в Україні

Особливості посадкового часнику: насіння, зубки, однозубки

Вирощування часнику з повітряних бульбочек

Гранулометричний аналіз грунту і його застосування в агрономічної практиці

Грунт під часник – досвід промислового вирощування

Після чого краще садити часник. вибираємо попередника

Посадка часнику – терміни, схема, механізація

Коли і як садити часник. Поради від агроуніверситету

Добриво часнику. Норми, графіки

Догляд за часником – мульчування і розпушування

Гербіциди для часнику. Захист часнику від бур’янів.

Полив часнику. Як, коли і скільки

Про автора

admin administrator