Відшарування кори на яблуні

Авторadmin

Відшарування кори на яблуні

З яких причин у яблуні почала розшаровуватися кора і як впоратися з цією проблемою

За появи короїда потрібно терміново видалити, винести з саду і спалити гілки, пошкоджені комахою. Для стовбура необхідна обробка інсектицидами: Бітоксибацилін, Каліпсо і т. д. За допомогою шприца введіть препарат у отвір, зроблений жуком. Впоратися з короїдом за умови великого ступеня ураженні дерева надзвичайно складно. У цьому разі швидше за все доведеться розпрощатися з яблунею.

Дії за умови впливу на дерево зайців і мишей

Якщо відшарування кори відбулося через мишей або зайців, то надайте допомогу дереву наступним чином:

  1. За наявності невеликих свіжих ран допомогти може пов’язка. Нанесіть на рану бордоську рідину (3 %) або мідний купорос (3 %). Після висихання замажте її пастою РанНет, а потім обв’яжіть стовбур агроволокном або тканиною. Згодом рана загоїться.
  2. Якщо ж гризуни сильно пошкодили кору, то допомогти зможе лише щеплення містком. Завдяки відновленню сокоруху на пошкодженій ділянці, яблуня після щеплення продовжує жити і давати врожаї.

Дії за наявності морозобоїн

Морозобоїни найчастіше утворюються на ослаблених деревах. За наявності незначного відшарування кори, викликаного морозобоїнами, порядок дій наступний:

  1. Жорсткою щіткою або гострим ножем (інструменти перед роботою мають бути оброблені будь-яким спиртовмісних препаратом) зчистити повністю усю мертву тканину.
  2. Ретельно продезінфікуйте рану. Це можна зробити малиновим розчином марганцівки, перекисом водню або мідним купоросом (3 %).
  3. Для захисту рани від потрапляння інфекції треба обробити її садовим варом.

Іноді відшарування кори є дуже небезпечним для дерева і може призвести навіть до його повної втрати. Це відбувається зазвичай у тих випадках, коли ураження не просто велике за площею — воно ускладнюється ще й відсутністю камбію. А без камбіального шару надії на відновлення кори немає. У такій ситуації потрібно вручну створити захисний шар. Він буде виконувати основну функцію кори — захищати дерево від зовнішнього впливу несприятливих факторів. Як це зробити?

  1. Очистить дерево від відмерлих залишків кори.
  2. Обробіть усю площу будь-яким фунгіцидом, наприклад, мідним купоросом.
  3. Через добу змішайте у рівних пропорціях коров’як і глину, нанесіть отриманий розчин на уражену деревину.
  4. Обмотайте усю обмазану ділянку бинтом або марлею і обв’яжіть мотузкою. Тепер цей шар буде захищати ваше дерево замість кори.

Профілактика появи розшарувань на яблуні

Щоб уникнути відшарування кори на яблуні, за деревом потрібно правильно доглядати.

  1. Починаючи з трирічного віку, яблуні потребують осінньої побілки, яка взимку допомагає дереву пережити несприятливі погодні умови — сильні коливання температур і яскраве сонце. Перед побілкою обробіть стовбури будь-яким фунгіцидом для захисту від грибкових захворювань.
  2. Наступну обробку фунгіцидом проведіть навесні: обприскайте ним крону яблуні.
  3. Для захисту від гризунів напередодні зими обгорніть стовбури дерев залізною сіткою, скловолокном, ялиновим гіллям і т. д.

Повторюйте профілактичні процедури щороку — це найкращий захист для ваших дерев. Вони допоможуть їм протягом багатьох років залишатися здоровими і радувати вас багатими врожаями.

Що робити якщо на корі яблуні з’явилися тріщини?

Незважаючи на те, що яблуня не є рідкістю в садах і не вимагає спеціального догляду, деякі зміни у зовнішньому вигляді повинні насторожувати садівника. Такі зміни стосуються появи тріщин на корі дерева. Якщо пошкодження кори яблуні не лікувати, то це може призвести до зниження врожайності і навіть до загибелі плодоносної рослини.

  • Чому на яблуні тріскається кора?
  • Супутні проблеми з рослиною
  • Що робити, щоб усунути проблему
  • Чому тріскається кора на яблунях – що робити і як лікувати цитоспороз
  • Ознаки та властивості: чому кора яблуні може тріснути
  • Лікування: допомогти пошкодженому дереву в саду
  • Профілактичні заходи для сопрілої, червоної, помаранчевої, сухої кори
  • Восстанавлення механічними методами – видалення гриба і личинок
  • Хімічний метод: вилікувати хворий стовбур від цитоспорозу
  • Відео
  • Висновки
  • Тріскається кора на яблуні.
  • Причини тріщин на корі дерева.
  • Мокнути.
  • Чорніти.

Чому на яблуні тріскається кора?

Причин, чому у яблуні тріскається кора на стовбурі існує безліч. Найбільш часто зустрічаються є:

  • Неправильна санітарна обрізка дерева і неналежне закладення ран після проведення процедури.
  • Розвиток чорного раку – інфекційного захворювання при якому утворюються тріщини і почорнення стовбура.

Суттєві перепади зовнішньої температури. Весняні заморозки і сильне сонце призводить до наявності поперечних тріщин.

Брак поживних компонентів.

Грибкові захворювання, в тому числі лишайник. На стовбурі яблуні з’явився зелений наліт – це лишайник, який слід видалити за допомогою садової лопатки. Варто зауважити, що незначні його прояви допомагають очистити повітря в саду. Але, незважаючи на це, рекомендується «нарости» видаляти.

Залежно від пори року і особливостей періодичних факторів тріскається кора на яблуні. Що робити з цим – цікавить багатьох садівників. Отже:

Наприкінці літа, в період інтенсивних дощів, на дереві починається стрімкий зріст бурої деревини. Це є основною причиною появи тріщин. У результаті підвищеної вологості відбувається втрата еластичності кори, і утворюються поздовжні тріщини. Лікування кори яблуні в цей період полягає в обробці рани 5% розчином залізного купоросу, і побілці звісткою з мідним купоросом (200 мл речовини на 10 л води).

У весняний період проблема з’являється, як правило, через різкі перепади температури і пізні заморозки. При неграмотному виборі сорту, неправильній посадці дерева (велике заглублення), висадці в низинах відбувається розтріскування кори.

Супутні проблеми з рослиною

Кора – захисник яблуні. При її пошкодженні відкривається вільний доступ патогенних мікроорганізмів, грибків і шкідників до «тіла» дерева. Проблеми з рослиною можуть мати різну природу:

Неінфекційну – рани утворюються внаслідок неправильної обрізки, формування крони, сонячних опіків, пошкодження шкідниками і гризунами. Як вилікувати стовбур біля яблуні, якщо пошкоджена кора, – замазати пошкодження садовим варом. Якщо кора відшаровується великими шматками, то це негативний вплив морозу і перепаду температур.

Інфекційні рани, які викликаються грибковими і бактеріальними патогенами. Найчастіше рослина вражається чорним раком, цитоспорозом, бактеріальним раком.

Тріщини на корі яблуень з’являються дуже часто. І це зовсім не говорить про неправильну агротехніку рослин. Але в будь-якому випадку слід своєчасно проводити профілактичні заходи і лікувати плодову культуру. Нехтування правилами того, як лікувати кору яблуні, призведе до зниження опорних сил рослини. А це вже загрожує розвитком грибкових, вірусних і бактеріальних інфекцій. Тріщини на корі тільки додають неприємностей садіводу у вигляді некрозів, ракових хвороб, а тому реагувати на рани слід негайно.

Що робити, щоб усунути проблему

Якщо відсилається кора на яблуні, то як її лікувати? Варто почекати, можливо, це природний природний процес. Дорослі екземпляри самостійно скидають відмерлі клітини кори, а під ними вже видніється новий шар захисту. Садоводу варто уважно оглянути рани, і якщо їх небагато, і вони незначні, варто дозволити рослині самостійно впоратися із завданням. Але якщо тріщин багато, і вони глибокі, то варто провести ряд рятувальних процедур, інакше можна втратити рослину:

  • Зачистити уражені місця продезінфікованим інструментом.
  • Перш ніж замазати ствол пошкодженої яблуні, слід обробити рани марганцем, зеленкою або перекисом водню.

Замазати садовим варом, який продається в спеціалізованих садових центрах.

Обмотати знезаражені рани чорною плівкою і тканиною.

Важливо! Прийнявши екстрені заходи сад обприскують 3% розчином бордоської суміші. Це дозволить здоровим встояти перед інфекцією, а хворим рослинам швидше заростити пошкодження і набратися сил.

Залежно від віку яблуні обирають і лікувальні заходи:

У старої яблуні слід очистити кору і обробити місця садовим варом. Саме дерево побілити звісткою з додаванням коров’яка. У яблуні чорніє ствол і засихають гілки, чим вилікувати – обрізати уражені ділянки і видалити їх із саду.

У молодої яблуні слід вирізати тріщини до появи здорових тканин, обробити рани мідним або залізним купоросом, замазати садовим варом, а ствол гарненько побілити.

У саджанців освіта тріщин може бути звичайним фізіологічним розвитком, при якому деревина розвивається стрімко, а кора не встигає. У таких випадках садівникам слід виконати вертикальні надрізи кори довжиною 2 см.

Після того, як тріщини очищені і знезаражені, слід в обов’язковому порядку ізолювати рани від впливу вологи і повітря. Для цього професіонали рекомендують використовувати:

  • Садовий вар, оліфу і олійну фарбу.
  • Зволожену глину, змішану з протигрибковими препаратами.
  • Суміш нігролу, каніфолі, золи і воску.
  • Мікробіологічні фунгіциди у вигляді кремів (Фітоспорин).

Живі латки кори здорової рослини.

Після проведення рятувальних процедур слід обприскати сад системними фунгіцидами і біопрепаратами (стимуляторами зростання).

Загальні рекомендації з вирощування здорового саду:

  • Обрізку і щеплення проводити тільки продезінфікованим інструментом.
  • Обробляти стовбури глиняним розчином, білити на зиму.
  • Встановлювати захисні сітки від гризунів.

Використовувати тільки здоровий посадковий матеріал відповідно до кліматичних особливостей регіону.

При дотриманні простих правил зараження інфекціями та грибами зводиться до мінімуму. Відповідно, проблеми, пов’язані з розтріскуванням кори, не підуть далі фізіології рослини. Виростити плодоносний сад, що радує завидним урожаєм зовсім нескладно, варто лише трохи проявити турботи і уваги до кожної рослини.

Чому тріскається кора на яблунях – що робити і як лікувати цитоспороз

Цитоспороз – грибкове інфекційне захворювання плодових дерев: яблуні, груші, персика, абрикоса. Є однією з найнебезпечніших недуг: сокодвижение в растении происходит только в коре, и при ее повреждении часть ветки или ствола не получает питательных веществ и, соответственно, усыхает. Під дією грибка, вірніше, токсинів, які вони виділяють під час життєдіяльності, кора висихає, змінюється – стає губчастою, перестає проводити соки. Через короткий час вона темніє і відмирає разом з гілкою.

Викликає цитоспороз грибки Cytospora carphosperma Fr. и Cytospora copitata Sacc et Schnalz . Недуга рівною мірою вражає і молоді деревця, і дорослі. Осередком зараження виступають пошкодження кори яблуні: сипли, дупла, відкриті тріщини, обмороження та опіки.

Грибок переноситься вітром і комахами. Зимує на заражених гілках у вигляді суперечок. Для його успішного розвитку потрібна також висока вологість: яблуні особливо чутливі до цього захворювання в дощову осінь і весну.

Ознаки та властивості: чому кора яблуні може тріснути

Захворювання стає помітним під час цвітіння або пізніше, на початку літа.

  • В першу чергу змінюється кора – на ній з’являються характерні бугорки, так звана «гусяча шкіра», всередині яких зріють суперечки (залишитися грибки, личинки). Однак насправді ця ознака малопомітна.
  • Під час цвітіння на одній або декількох гілках квіти засихають (сохнуть) і довго не обсипаються, можуть іржавіти.
  • Пошкоджена кора змінює колір – стає червоно-коричневою/червоною/помаранчевою і навіть зеленіти, на ній з’являються здуття. Плями швидко розростаються і опоясують гілку. Цей момент садівники називають «явищем перехоплення». Кора при цьому практично не пропускає соки, може пінити і гілка починає відмирати і злазити/злізти, відходити, остаточно відійти.
  • Листя, кора, квіти навколо пошкодженої ділянки засихають. Кора темніє, покривається виразками, починається лушкування і відмирає. У запущених випадках грибок (гриб) пошкоджує ще й деревину. На кордонах зі здоровою корою з’являються глибокі тріщини і виділяється камедь.
  • При перехопленні тонка гілка висихає і гине, після лікування не відновлюється (прибрати причину чому лопатитися не можливо, допомогти вже не вийти). Скелетну гілку і ствол відновити можна.

Цитоспороз досить легко сплутати з чорним раком. Однак при останньому маленький грибок має властивість з’явитися і розташовується чіткими концентричними колами, а не у вигляді хаотично розташованих бугорків. Крім того, при цитоспорозі кора стає губчастою, а не відшаровується (не ставати відсталою від основи, облізлою навіть на старій корязі).

Захворювання погано піддається лікуванню, так що куди простіше і ефективніше проводити профілактику, ніж пізніше лікувати заражений сад, коли вже не може бути, немає сенсу.

Лікування: допомогти пошкодженому дереву в саду

Цитоспорозом насамперед заражаються ослаблені рослини, що, як правило, ростуть на бідних важких грунтах. Щоб попередити розвиток будь-яких грибкових захворювань, необхідно виконувати (робити) всі вимоги для догляду за яблунями: підгодовувати (годувати), робити лікувальне корчування, поливати, але не допускати застою вологи і надмірного зволоження. Потрібно видаляти сухі і пошкоджені гілки і обов’язково замазувати садовим варом всі пошкодження на корі, навіть найменшу точку на старому або молодому дереві.

Чим підгодувати яблуню навесні можна прочитати тут.

Профілактичні заходи для сопрілої, червоної, помаранчевої, сухої кори

Попередити хворобу не так вже й складно. Власне профілактичні заходи зводяться до того, щоб яблуням приділялася належна увага. Здійснюється профілактика за двома напрямками: власне захист яблуень і попередження перенесення хвороби.

  • Всі пошкоджені гілки – поламані, що почали засихати, переплутані один з одним необхідно видаляти. При цьому гілка зрізається «на кільце», пенек залишати не можна: при високій вологості в ньому починають розмножуватися грибки. Зріз обов’язково обробляють 3% розчином мідного купоросу і замазують садовим варом.

Садовий інструмент використовується тільки на одному дереві. При переході на іншу яблуню необхідно обробити секатор, ніж та інше формаліном або керосином.

  • Всі виявлені пошкодження на корі – тріщини, дупла, порізи, обмороження, зачищаються, обробляються розчином мідного купоросу і закриваються садовим варом. Процедура проводиться в будь-яку пору року за потребою.
  • Зламані гілки видаляються. Місце зламу також зачищається і обробляється варом або сумішшю глини і коров’яка.
  • Не опале восени листя і плоди потрібно знімати вручну.
  • Опале листя, зламані гілки, плоди обов’язково спалюють: на уражених гілках, не тільки цитоспороз і саджанистий грибок, зимує.
  • Для попередження сонячних опіків стовбури і зчленування гілок, необхідна навесні побілка вапняним розчином: змішують 2 кг свіжопогашеної вапна, 100 г мідного купоросу та 10 л води. У розчин можна додати 1,5 склянки молока або 20 г клею, щоб побілка краще трималася.
  • На зиму в приствольний грунт вносять калійні та фосфорні добрива. Таким чином навесні дерево відразу отримує необхідні йому мікроелементи і може відновити імунітет.
  • Бідні ґрунти протягом року збагачуються необхідними добавками. Відсутність потрібних рослині мікроелементів – головна причина падіння імунітету і, відповідно, схильності інфекційних захворювань.
  • Ґрунт навколо стовбура необхідно періодично розпушувати. Так не тільки полегшується доступ кисню і води до коріння, але і знищуються шкідники – переносники грибка.
  • Профілактика цитоспорозу включає і обробку рослин фунгіцидами – наприклад, препаратом «Хом» у пропорції 40 г засобу на 10 л води. Крім того, до початку цвітіння яблуні обов’язково обприскують розчином залізного, мідного купоросу або бордоською рідиною.

Про розчин залізного купоросу для яблуень навесні можна прочитати в даному матеріалі.

При виявленні в частині саду або на сусідній ділянці заражених дерев рекомендується проводити профілактичну обробку і навесні, і восени.

Восстанавлення механічними методами – видалення гриба і личинок

Зупинити розвиток хвороби можна, по суті, тільки одним способом – видалити всі заражені частини дерева. При цьому дуже важливо ліквідувати всю пошкоджену тканину, відокремивши її від здорової. Решта процедур є допоміжними.

  • Заражені тонкі гілки безжально видаляються. Зрізають їх «на кільце» і обов’язково обробляють зріз розчином мідного купоросу, а потім оліфою або злодієм. Скелетні гілки слід уважно оглянути. Якщо вражена лише частина кори, тобто суцільним «червоним поясом» гілка не опоясана, можна спробувати врятувати гілку. При спостереженні явища перехоплення, гілку зрізають повністю. Про те, як правильно обрізати молоду яблуню читайте за посиланням.

Якщо вражена деревина і камбій, будь-яку гілку видаляють. Якщо такі пошкодження є на стовбурі, швидше за все, яблуня загине.

При частковому пошкодженні, тобто, до моменту перехоплення, осередки зараження видаляють наступним чином.

  • Заражену кору повністю обрізають (якщо вона тільки почала сходити, облітати). Також видаляють до 2-3 см здорової кори по периметру. Зріз обробляють розчином мідного купоросу – 30 г на 1 л води або залізним купоросом – 50 г на 1 л води. Потім чий сопрілий, уражену ділянку замазують варом або сумішшю глини і коров’яка. Стовбур або гілку обмотують мішковиною. Якщо заходи були зроблені вчасно, ствол заживає.
  • Можна обійтися без видалення кори, якщо хвороба виявлена на початковій стадії (хвороба не встигла сильно об’їсти). Осередок обводять крейдою, захоплюючи 2-3 см здорової кори по периметру. Цю ділянку обробляють нафтенатом міді. Останній отримують, змішуючи мідний купорос, гас і каніфоль у пропорції 3:1:1.

Заходи не дають належного результату, якщо не застосовуються хімічні засоби боротьби з недугою.

Хімічний метод: вилікувати хворий стовбур від цитоспорозу

При виявленні перших же ознак цитоспорозу, необхідно терміново обробити дерева сучасними фунгіцидними препаратами. Залежно від етапу вегетації використовуються різні розчини. В ідеалі боротьбу з цитоспорозом потрібно починати найранішою весною до появи листя, коли перезимували суперечки починають розмножуватися.

  • Перше обприскування проводять до розпускання листочків. Застосовують 3% розчин мідного купоросу – це практично універсальний препарат проти грибків різного роду. Пристовбурні кола обробляють 10% розчином аміачної селітри або 7% розчином сечовини. Таким чином деревце отримує азот, який необхідний йому для підвищення імунітету. У період набухання нирок можна використовувати також розчин препарату «Хом» – 40 г на 10 л води або 1% суспензію колоїдної сірки. Про те, чим обприскувати яблуні навесні читайте тут.
  • Другу обробку виробляють перед цвітінням рослин. Застосовують 5% розчин мідного купоросу або суміш 50 г колоїдної сірки в 10 л води.
  • Третє обприскування проводять відразу після цвітіння: 40 г препарату «Хом» розчиняють у 10 л води. Засіб можна замінити розчином мідного купоросу або іншими мідьвмісними фунгіцидами – «Флінт», «Топсін М», «Стробі».

Цитоспороз можна лікувати і хіміотерапевтичним способом. У скелетних гілках і стовбурі дерева просверлюють отвори глибиною до 3 см і діаметром не більше 1,5 см. В отвір вставляють фітіль. Другу частину фітіля опускають у посудину з розчином борної кислоти і 1% сірчистого цинку. Щоб препарат не випаровувався даремно, фітіль поміщають у гумову або пластикову трубку відповідного діаметра.

0,5% розчином сірчанокислого цинку також обприскують листя дерева. У пристовбурне коло під час підживлення рекомендується ввести препарати цинку і бору з розрахунку 50-70 г на кожне дерево.

Врятувати дерево можна тільки на початкових стадіях цитоспорозу. Якщо пошкоджена деревина, а грибок захопив ствол, яблуню врятувати не можна. Можна лише попередити подальше поширення хвороби.

Відео

Відео про відновлення кори яблуні.

Висновки

  1. Цитоспороз – важке грибкове захворювання, що часто призводить до загибелі дерева. Він важко піддається лікуванню і дуже легко передається. Хворіють цитоспорозом (кора може розтріскатися, відставати, лопнути, розтріскуватися, тріснути/тріскатися, відвалюватися, облізти, відшаруватися, відпадати, відпадати або піде відшарування, розтріскування) ослаблені яблуні. Кращий метод попередження хвороби – підживлення і своєчасна обрізка навесні.
  2. Дуже важливо всі зрізи як після обрізки, так і при поломці гілки, а також тріщини (те, що потріскатися змогло, оголитися, облазити, почало облазити і лушкуватися) в корі або дупла, очистити і обробляти розчином мідного купоросу і замазувати (залікувати, замазати) садовим злодієм.
  3. Для попередження захворювання яблуні обробляють розчином мідного купоросу, колоїдною сірою або фунгіцидними препаратами, на зразок «Хом» тричі за сезон.
  4. Лікування цитоспорозу передбачає видалення заражених частин – кори, гілок, та обробку хімічними засобами – фунгіцидами. Однак лікуванню піддаються рослини тільки на початкових стадіях хвороби.
  5. При виявленні недуги необхідно не тільки спробувати врятувати (надати допомогу і зберегти, вилікувати хвору яблуню) заражені дерева, а й вжити всіх заходів, щоб не допустити поширення грибка.

Про правильний догляд за яблунями навесні можна прочитати в цій статті.

Тріскається кора на яблуні.

Поява тріщин на корі завжди викликає велике занепокоєння у багатьох дачників. Якщо ви вчасно не проведете необхідні заходи, то у дерева може не тільки погіршитися кількість і якість врожаю, але і буде стояти під загрозою життя самого дерева. Хвороба може поширюватися і на інші дерева, що ростуть на ділянці. Причому зараження може поширитися по всьому саду за дуже короткий період часу, завдаючи великої шкоди деревам. Прочитавши цю статтю, ви зможете дізнатися в чому причини виникнення тріщин різного характеру на деревах, як цього можна уникнути і як боротися з такою ситуацією. Отже, що ж робити якщо потріскалася кора яблуні.

Причини тріщин на корі дерева.

Причин тріщин, які можуть з’являтися на корі дерева може бути багато. Розгляньмо найбільш частіше зустрічаються серед дачників і чим це може загрожувати дереву. Кора яблуні починає тріскатися і при цьому вона починає:

Мокнути.

Причини того, що кора яблуні починає мокнути і при цьому тріскатися, можуть бути абсолютно різними. Найчастіше дачники говорять про неправильну обрізку дерева, неправильну обробку та дезінфекцію отриманої рани. Гнити кора яблуні може почати після того, як туди потрапила велика кількість води, різних мікробів, вірусів або грибка в наслідок потрапляння їх з повітря на погано оброблене місце зрізу.

Чорніти.

Якщо стовбур яблуні став не тільки тріскатися, але ще й чорніти, то це може говорити про те, що дерево стало носієм такої хвороби як чорний рак. Кора біля дерева при цьому починає відшаровуватися, оголюється ч

Про автора

admin administrator