Вирощування огірків у домашніх умовах

Авторadmin

Вирощування огірків у домашніх умовах

Як виростити розсаду огірків в домашніх умовах – 7 простих способів

Щоб отримати перший урожай огірків на пару тижнів раніше, огірки вирощують через розсаду. Існує чимало ефективних способів вирощування огіркової розсади. На відміну від традиційного посіву огірків насінням у ґрунт, пропоновані варіанти мають чимало переваг. Розсада огірків краще приживається, оскільки висаджуючи на постійне місце, корінці не травмуються, не хворіють і відразу йдуть у ріст.

Чому досвідчені городники не рекомендують висаджувати насіння безпосередньо в грунт? Вся справа в тому, що розсада огірків погано переносить пересадку. Пересаджуючи на постійне місце розсаду, вирощену на землі, травмується половина її корінців, оскільки вони тонкі і крихкі. Надалі розсада погано приживається і часом гине.

Ще один момент потрібно врахувати прихильникам посіву насіння відразу в землю. Висаджуючи огірки насінням, ще до появи сходів, насіння стають здобиччю мурах і капустянки. Крім того, насіння, посаджені в холодну землю, загнивають і не сходить. Тому вирощування розсади огірків останнім часом набирає все більшу популярність. Пропоную кілька способів вирощування огірків у домашніх умовах через розсаду. А ви вибирайте, який вам краще підійде.

Насіння огірків вибрати?

Схожість насіння огірків залежить в першу чергу від віку самих насіння. Так, краще проростають насіння 2-3 річної давності. З них у рослин утворюється більше зав’язей, значить і урожай огірків буде більше. У насіння старше 5 років врожайність буває низькою. А у насіння першого року на огудині буде більше чоловічих квіток (пустоцветов), значить і приготований, зав’язей буде менше.

Щоб знати, коли були зібрані насіння, потрібно дивитися дату упаковки. Звичайно, не на всіх упаковках вказується час пакування (збору) насіння, але на деяких ця дата є, так що уважніше читайте інформацію на упаковці.

Вирощування розсади огірків в гарячих тирсі

Які плюси має цей спосіб?

  • Тирсу мають пухку і повітряну структуру;
  • 100% схожість насіння;
  • Розсада менше хворіє;
  • Тирсу краще, ніж земля, зберігають тепло;
  • Процес пророщування насіння плавно переходить у вирощування розсади, тобто насіння зайвий раз не травмуються;
  • Насіння, посаджені в тирсу на 1-2 дні прокльовується раніше, ніж посаджені в грунт.

Для посіву насіння, тирса, виберіть ємність, щоб вона не протікала.

Підготовка тирси

Готуючи тирса до посіву, ні в якому разі не використовуйте тирса від порізки ДСП і інших деревних плит. Вони в своєму складі мають клеючі речовини, шкідливі для рослин і людини теж. Тирса, придатні для пророщування, беріть тільки там, де розпилюють чисту деревину. І чим дрібніше будуть тирсу, тим краще буде огіркам, тому що більше нагадує грунт.

Перш, ніж покласти тирсу в контейнер, їх слід перш пролити окропом, щоб змити смолисті речовини. Тирсу кладуть у друшляк і 2-3 рази проливають окропом. Сама вологість тирси повинна така, щоб вони були досить вологими, але з них не стікала вода.

Потім ошпарені тирсу засипають на дно ємності шаром в 2-3 див. Пам’ятайте, вони повинні бути гарячими, саме це створює їм умови зі сприятливим мікрокліматом.

Посів насіння

Насіння розкладають по поверхні тирси кожні 2-3 см, не заглиблюючи. Після посіву насіння, їх присипають зверху такими ж, заздалегідь приготованими теплими тирсою шаром в 1-1,5 см. Контейнер з посадженими насінням закривають пакетом або плівкою і ставлять у тепле темне місце. Чекають, коли проклюнуться насіння. Звичайно, сходи з’являються на 3-й день.

Як тільки з’явилися сходи, пакет з контейнера знімають і переставляють на світле місце. Температуру можна трохи знижують, щоб уникнути витягування сіянців.

На 5-й день сходи стають міцними, а тирса можуть підсохнути. Полив проводять у міру їх висихання чистою і обов’язково теплою водою.

Розсада огірків в торф’яних таблетках

Один з найбільш продуманих способів вирощування розсади – вирощування в торф’яних таблетках. Цей варіант дуже підходить для огірка, так як у нього тонкі і крихкі корінці, легко ламаються при пікіруванні. З-за цього рослина потім на деякий час завмирає, замість того щоб активно рости. А висаджуючи огірочки в грунт разом з таблеткою, коренева система не страждає і рослина відразу йде в зростання.

Єдиний мінус цього способу, при великій кількості розсади буде витратно – таблетки коштують не дешево.

Посів насіння

Спочатку готують торф’яні таблетки, складають їх в ємність і заливають теплою водою. Через кілька хвилин таблетки набухають і стають товстими стовпчиками.

Перш ніж покласти насіннячко, у верхній частині таблетки роблять невелику, глибиною до 1 см, поглиблення – ложе для насіння, куди кладуть горизонтально насіннячко. Сильно вдавлювати насіння не потрібно. Присипають зверху торфом з самої таблетки. Поливати таблетку не потрібно, вона і так волога.

Ємність з таблетками прикривають пакетом (плівкою), ставлять у тепле місце. Перевіряють появу сходів. Як тільки з’явилися петельки, плівку знімають і контейнер ставлять на світло. Поливають сіянці у міру висихання грунту.

Висадка в грунт

Коли на сіянцях з’являться 1-2 справжні листочки, на таблетці розрізають сіточку, а саму таблетку з розсадою пересаджують разом з торф’яним стовпчиком в грунт на постійне місце. Витягнулися розсаду заглиблюють до сім’ядоль.

Огіркова розсада в яєчній шкаралупі

Огіркова розсада погано переносить пересадку, тоді у неї травмуються ніжні корінці. Вирощування розсади в яєчній шкаралупі – теж безпечний спосіб, оскільки висаджують розсаду в грунт разом зі шкаралупою.

Цей метод має також не мало позитивних моментів:

  • Шкаралупа складається з вапна, значить містить багато корисних мікроелементів – кальцій, калій, фосфор і навіть азот;
  • Яєчна шкаралупа покращує структуру і знижує кислотність ґрунту;
  • Підвищується ефективність мінеральних добрив.

Для висаджування насіння в яєчну шкаралупу заздалегідь приготуйте:

  • Яєчні контейнери,
  • Живильний грунт,
  • Ножиці,
  • Товсту голку,
  • Воду і, звичайно, яєчні шкарлупки.

Підберіть шкарлупки, які розбиті з одного кінця. Яєчну шкаралупу завчасно прокип’ятіть, смажте в духовці, з метою вбити патогенну мікрофлору.

Підготовка скорлупок

Перш ножицями вирівняйте гострі краї отвору, на іншій стороні яйця голкою роблять дірочку. Це буде дренажний отвір. Шкарлупки на 2/3 об’єму заповнюють грунтом і ставлять у контейнер з-під яєць. Укладають насіння і зверху злегка присипають грунтом.

Посадки поливають водою. Як зазвичай, контейнер поміщають в пакет і прибираємо в тепле місце. Сходи з’являються на 5-6 день, а через 2 тижні розсаду висаджують у відкритий грунт або теплицю.

Висаджуючи розсаду в грунт, шкаралупу стискають у кулаці і разом зі шкаралупою висаджують в землю. Шкаралупа надалі буде додатковим харчуванням рослині.

Вирощування розсади огірків в вермикуліті

Не менш ефективний і легкий спосіб пророщування розсади, дає 100% схожість, має чимало позитивних властивостей. Сходи з’являються через 3 дні. Краще взяти вермикуліт дрібної фракції. Оскільки вермикуліт відносно дешевий, в цілях економії приготуйте дрібні миски висотою не більше 5 див.

Цей спосіб хороший ще тим, що сіянці при пікіровці дістаються з вермикуліту дуже легко, при цьому корінці рослини зовсім не травмуються. Тримають розсаду у вермикуліті не більше двох тижнів, потім її необхідно пересаджувати у відкритий грунт або в ємність більшого розміру, наприклад, в торф’яні стаканчики. Пересаджують рослини, коли на них виростуть 1-2 справжніх листочка.

Вирощування розсади в кокосовому субстраті

Про кокосовому субстраті я теж вже писала, прочитайте. Крім огірків в ньому можна вирощувати будь-які гарбузові культури кабачки, патисони, кавуни, дині.

Перевагами вирощування розсади огірків в кокосовому субстраті є його гарна повітропроникність і здатність надовго утримувати вологу. Крім того, субстрат екологічно чистий матеріал, не містить у собі ніякої патогенної мікрофлори. Сходи в субстраті з’являються на 3 добу і тримають їх там до 10-14 днів. Після сіянці пересаджують в грунт або в стаканчики.

Спочатку кокосовий субстрат заливають водою, через кілька хвилин грунт для посадки насіння готовий. В приготовлену ємність накладають субстрат й устромляють у нього огіркові насіння на відстані 3 див. Контейнер закривають плівкою і відправляють в тепло. Після появи сходів, укриття знімають. Догляд зводиться до поливу в разі висихання грунту.

Відео «Вирощування розсади огірків у пелюшках»

Вирощування огіркової розсади без землі

Такий спосіб передбачає лише пророщування насіння до їх посадки в стаканчики або в грунт.

Насіння на 3-4 день проклюнуться і дадуть сходи. У такий самокрутки сіянці можуть рости до 10 днів, потім їх пересаджують. Розгорнувши пакет, сіянці легко дістаються разом з клаптиком паперу, але корінці при цьому залишаються цілими. У такому вигляді, разом з папером, сходи пересаджують, папір в грунті розкладеться.

Коли висаджувати розсаду в грунт

Розсада, незалежно від того, в чому вона вирощується, не повинна перебувати там більше 2-х тижнів. Знаючи, коли потрібно висівати насіння на розсаду, легко вирахувати час висадки її в грунт. Знайте, що огірки – тропічна рослина і дуже любить тепло і вологість. Тому висаджують насіння тільки в добре прогрітий грунт.

Щоб знати початок висадки насіння на розсаду, визначають куди саме, у відкритий грунт або теплицю, будете її висаджувати. Якщо у відкритий грунт, починають пророщувати насіння, коли нічна температура не опускається нижче -10 протягом тижня. Зазвичай це середина травня. Якщо в теплицю або на підвіконня, розсаду висаджують у другій половині квітня або початку травня. Щоб не помилитися, шляхом зворотного відліку віднімають приблизно 2 тижні.

Висаджують розсаду, коли на ній є пара справжніх листочків, але не більш 5-6 листків. Переросла розсада пізніше погано приживається і навіть хворіє. І ще одна порада: висаджуйте розсаду ввечері або в похмуру погоду, огіркові корінці погано переносять сонячне світло.

Вирощування огірків в домашніх умовах, відкритому грунті: кращі сорти, посадка, догляд

Вирощування огірків у відкритому грунті здійснюється посівним і розсадним способом. Перевагою першого варіанту є відсутність пошкоджень, які трапляються при пересаджуванні розсади. Грамотний догляд передбачає дотримання поливного режиму, своєчасне розпушування, прибирання бур`янів, проведення підгодівлі. Для домашнього вирощування важливо підібрати сорт огірків, призначений саме для кімнатних умов.

Рекомендовані сорти для відкритого грунту

Для отримання рясного врожаю огірків у відкритому грунті важливо грамотно підібрати сорт:

Назва сортуописфото
НіжинськийЄ раннім видом огірків. Характеризується рясним врожаєм, гарну стійкість до посушливих періодів
АлтайЦе скоростигла різновид. Плоди мають невеликий розмір, вживаються найчастіше в свіжому вигляді
конкурентПоказує хорошу стійкість до захворювань. Вимогливий до поживності грунту і достатній кількості води
витонченийРанньостигла культура, що дозволяє отримати перші плоди вже через 1,5 місяця. Стійка до короткочасного зниження температури
ВодолійОдин з кращих сортів для засолювання. Завдяки скоростиглості, добре вирощується у відкритому грунті
Король грядки F1Скоростиглий гібрид з ніжними плодами. Стійкий до зовнішніх умов
ДалекосхіднийВідноситься до невибагливим різновидам, які непогано переносять періоди короткочасної посухи
Кураж F1Високоврожайний гібрид, який добре культивується у відкритому грунті, швидко дозріває, стійкий до хвороб і шкідників

Огірки є однорічними рослинами і відносяться до сімейства Гарбузові. При підборі сортів для культивування враховуються їх основні характеристики і виявляється здатність виростати в умовах конкретного регіону.

Посів у відкритий грунт

Для посіву у відкритий грунт проводиться послідовний комплекс заходів.

Вибір місця і підготовка грунту

Ділянка відводиться на сонячному місці, де немає близького залягання водоносних шарів. Він повинен мати захист від вітру. Огірки не дають хорошого врожаю на кислих грунтах, тому при необхідності потрібно внести доломітове борошно або вапно, щоб досягти нейтрального рівня кислотності.

Попередниками не повинні бути інші гарбузові культури. На таких ділянках огірки можна культивувати тільки через 5 років. Підходять грядки, де раніше росли помідори, капуста, цибуля або болгарський перець.

Восени ділянку перекопують, прибираючи каміння і кореневища бур`яну. Одночасно вносять перепрілий гній – відро на 1 м2. Можна замінити його суперфосфатом і калійної сіллю. Навесні при розпушуванні додають в грунт деревну золу і аміачну селітру. Перед посівом поверхню вирівнюють за допомогою граблів, розбиваючи все що залишилися грудки грунту.

підготовка насіння

Для відбракування насіння готують розчин, розмішавши в літрі води столову ложку солі. Засипають в нього насіння. Спливли екземпляри прибирають, а решта промивають від солі і укладають на тканинну серветку для просушування.

Щоб забезпечити хорошу схожість, потрібно висівати пророщені насіння. Для цього кладуть їх на складену вдвічі марлю і поміщають в плоску посуд, налив на дно трохи води. Зверху накривають вологою марлею. Коли зернятка набухнуть, поміщають ємність в відділ для овочів холодильника для загартовування на 3 дні. Після цього насіння готові до перенесення в грунт.

посів

Для забезпечення гарантованого врожаю посів проводять в декілька етапів з інтервалом в 5 днів. Першу партію насіння висаджують, коли мине загроза нічних заморозків.

Відстань між рядами висаджуються зернами роблять приблизно в 60 см. Крок всередині борозенки витримують в 10 см. Глибина загортання в середньому дорівнює 2 см. Оскільки зійти можуть не все насіння, поміщають в кожну лунку по 2-3 штуки. Це дозволить після появи сходів вибрати один міцний екземпляр, а решта обережно зрізати під корінь.

Особливості вирощування огірків

В умовах нестійкої весняної погоди отримати життєздатні огіркові рослини вдасться, якщо забезпечити їх теплом від перепревающей гною (грядка готується навесні, в кінці квітня):

  1. 1. На обраному рівній ділянці розмічаються контури. Ширина для однорядною посадки витримується в 1 м. Довжина залежить від кількості вирощуваних огірків.
  2. 2. Укладається по всій зазначеної поверхні свіжий гній, на нього насипається грунт, взятий з міжрядь грядок, приготованих для різних овочевих культур. Товщина шарів становить 20 см. Повторюють насипання гною. Верхній шар формується товщиною 40 см і виконується з грунтової суміші, аналогічної для укладання на гряду з трав`яними відходами.
  3. 3. По периметру грядки висаджують насіння соняшнику на відстані не менше 30 см. У подальшому вони будуть виконувати роль опор для підтримки країн, що розвиваються довгих батогів.
  4. 4. Поливають грядку теплою водою і вкривають плівкою, щоб запустити процес горіння гною.
  5. 5. Через 3 тижні по всьому периметру гряди виконується високий бортик з городньої грунту, яку злегка зволожують для кращої стійкості.
  6. 6. На внутрішньому просторі в неглибокі лунки укладаються проклюнулися насіння, витримуючи інтервал в 30 см, і присипаються грунтом на глибину не більше 5 см.
  7. 7. На бортики кладуть дерев`яні рами зі склом. Їх щодня трохи піднімають для своєчасного провітрювання і зволоження грунту.

Сходи в таких умовах з`являються дуже швидко. При жаркій погоді днем ​​рами прибирають. У разі різкого похолодання вони надійно рятують молоді сходи. Тепло від перепревающей гною забезпечує необхідні умови.

Полив розвиваються огірків проводиться тільки теплою водою, безпосередньо на грунт, у вечірні години. Показанням служить суха поверхня. У міру розростання досить великих листя волога затримується довше. З цієї причини інтервал між поливами збільшується.

До моменту витягування батогів до 0,5 м заздалегідь висаджені соняшники вже досягають пристойної висоти. На них накидають огіркові стебла і обережно прив`язують м`яким шнуром. Зручно чергувати батоги, укладаючи одну на підкладену дошку, а другу прив`язуючи до міцного стебла соняшнику. Цей прийом дозволить уникнути появи сильної тіні, викликає розвиток грибкових хвороб. Підживлення при вирощуванні на такий гряді проводиться мінеральним комплексом тільки на етапі появи зав`язі.

вирощування розсади

Для забезпечення більш раннього плодоношення практикується вирощування розсади. Для цього в квітні попередньо відбраковані насіння поміщають в стаканчики з дренажним шаром на дні. Їх заповнюють сумішшю з рівних часток перегною, тирси і торфу з додаванням золи з комплексним добривом – по столовій ложці на відро.

Часто застосовуються спеціальні торф`яні таблетки, які попередньо замочують. Зручно використовувати торф`яні горщики, які заповнюються грунтовим субстратом. Вони, як і таблетки, при посадці не вимагають отримання сіянців, що забезпечує повне збереження коренів. У кожну ємність поміщають по 2 насінини.

З`явилися сходам забезпечують хорошу освітленість. Температура для вирощування розсади вдень становить 20 градусів. Вночі – 14 градусів. Для цього при необхідності трохи відкривають кватирку. Поливають сіянці теплою водою через 7 днів.

При появі 2-х листочків починають виносити днем ​​розсаду на балкон, веранду або лоджію для загартовування і попередження надмірного витягування пагонів. З цього періоду починають щотижня проводити підгодівлю нітрофоскою. Розводять в 3-х л води 2 чайні ложки добрива.

Якщо виросли в одному стаканчику 2 сеянца, зрізають обережно слабкий екземпляр. Найбільшу небезпеку для молодих пагонів представляє поразку чорною ніжкою. Хворі рослини відразу прибирають і проводять обприскування фунгіцидами. Сіянці готові до посадки в віці 1 місяця.

Підготовка грядки і посадка

Ділянка для пересаджування розсади готують аналогічно посівної методикою. Але найбільш результативним варіантом є тепла грядка. Її готують після сходу снігу, збираючи в одну купу листя, тирсу, гілки, солому. Всі ці залишки перемішують і роблять грядку висотою до 0,5 м. Поливають її гарячою водою і ретельно утрамбовують. Готують розчин з мідного купоросу – 100 г на 10 л, дезінфікують покладену грядку.

Зверху насипають грунтову суміш, в яку входить торф, городній грунт, тирса, перепрілий компост в однакових пропорціях. При перемішуванні додають до ґрунтової суміші сечовину і суперфосфат – по сірниковій коробці на 2 відра. Після того як верхній шар покладений повністю, поливають його розчином марганцівки насиченого рожевого кольору. Накривають готову грядку плівкою. В середині травня може проводитися висадка зміцнілих сіянців. До цього часу укриття прибирають і виливають на гряду гарячу воду.

Готують під кожну рослину лунки, витримуючи відстань між ними в 60 см. Мають сіянці з пластикових стаканчиків повністю із земляною грудкою, щоб не пошкодити ніжні корінці. Якщо вирощування розсади велося в торф`яних ємностях, їх ставлять відразу в підготовлені лунки і заповнюють залишилися порожнечі грунтовою сумішшю. Розсаду можна заглиблювати. Коренева шийка після пересадки залишається на тому ж рівні, що і в стаканчиках. Накривають грядку плівкою, встановивши невисокі дуги.

Догляд у відкритому грунті

Догляд за огірками, вирощуваних в умовах відкритого грунту, складається з декількох кроків:

  1. 1. Коли з`являються сходи, потрібно обережно розпушити поверхневий шар грунту.
  2. 2. Якщо посів загущений, проводять проріджування, коли на пагонах сформується по 2 листочка. Залишають між рослинами мінімальний проміжок в 15 см.
  3. 3. На етапі проріджування вносять органічне добриво, розводячи гній в пропорції 1: 6. Можна використовувати карбамід з сульфатом калію, розводячи по столовій ложці на 10 л з розрахунку на 2 м2. Наступна підгодівля потрібно через 14 днів. Третє внесення добрив припадає на етап змикання підросли огіркових батогів.
  4. 4. Особливу вимогливість проявляють огірки до регулярного поливу, проведеного у вечірні години. Стандартний інтервал становить 5 днів для молодих рослин. В середньому їм потрібно 4 л теплої води на кожен м2. Починаючи з етапу цвітіння, поливають посадки через 2 дня. У цей період обсяг води збільшується в 3 рази. Порушення поливного режиму на етапі плодоношення легко розпізнається по появі характерною гіркоти в плодах. Надлишок води призводить до ослаблення рослин, так як коренева система починає гнити. Про дефіцит вологи свідчать темні ламкі листові пластини.
  5. 5. Протягом усього вегетаційного періоду грунт під огірками очищають від бур`янів.
  6. 6. Підростаючі батоги підв`язують до підпор, роль яких можуть виконувати стебла заздалегідь посадженого соняшнику. Якщо над грядкою були встановлені дуги, то зручно прив`язувати стебла до них. При вирощуванні огірків у відкритому грунті без формування гряд встановлюють шпалери.
  7. 7. Урожай збирають своєчасно, не допускаючи перезрівання плодів.

Помітивши перші ознаки грибкових захворювань – біла, коренева, сіра гниль, бактеріоз, проводять зрошення рослин мідним купоросом. Для приготування розчину розлучається в літрі води 2 чайних ложки препарату і втричі більший обсяг золи. При масовому ураженні хворі рослини прибирають цілком і спалюють.

Від кладоспоріозу, який проявляється чорними плямами на листових пластинах і деформацією плодів, застосовують такі препарати, як Беназол, Фундазол, Беном відповідно до інструкції.

Борошнисту росу можна визначити по пухкому белесому нальоту. Для позбавлення обприскують Тіовітом, Джетом. Жовті плями з`являються на рослинах, уражених пероноспорозом. У такій ситуації обробку ведуть комбінованими фунгіцидами – Ридоміл, Квадріс.

Вирощування в домашніх умовах

Для культивування в домашніх умовах пропонуються сорти, що утворюють компактні кущі:

Назва сортуописфото
Щедрик F1Невимогливий до освітленості. Може вирощуватися на підвіконнях з північного боку. Перший урожай отримують через 45 днів
Кімнатні огірки Ритова F1Огірки виведені спеціально для домашнього розведення. Високоврожайні кущі ростуть без підв`язки, не вимагають додаткового освітлення
Зозуля F1Високоврожайний сорт, стійкий до хвороб. Потрібно забезпечувати додаткове підсвічування
Домовичок Кузя F1Отримано в результаті селекційної діяльності спеціально для кімнатного вирощування. Невимогливий до висвітлення і температурних перепадів. З одного куща за сезон отримують до 3 кг свіжих огірків
Машенька F1Скоростиглий гібрид, що забезпечує появу перших плодів через місяць після прокльовування сходів. Добре плодоносить, якщо є додаткове підсвічування. потрібна підв`язка
хрустик F1Високоврожайний сорт, плоди якого позбавлені гіркоти. Кущі гіллясті, мають швидке зростання
Міський огірочок F1Цей середньостиглий корнішон добре плодоносить в умовах недостатньої освітленості. Урожайний, стійкий до хвороб
Ардія F1Високоврожайний гібрид, який показує гарний плодоношення при низькій вологості повітря. Стійкий до температурних перепадів

Кімнатна вирощування огірків отримало популярність особливо в зимовий сезон. Для посіву підбирають широкі ємності, з огляду на поверхневе розташування кореневої системи. В грунтову суміш, складену з городнього ґрунту з перепрілим компостом, додають на кожне відро по столовій ложці золи і суперфосфату.

Доцільно розміщувати горщики на вікнах південно-східної орієнтації. Якщо вирощується сорт відрізняється тіньовитривалістю, його можна поміщати з північної сторони будинку. Основою догляду є полив, здійснюваний після висихання поверхневого шару, і щотижнева підгодівля рідким мінеральним комплексом, який розлучається відповідно до інструкції. Перші квітки видаляють, щоб не послабляти рослина в період рясного цвітіння.

Про автора

admin administrator