Виростити троянди з живців букета в домашніх умовах

Авторadmin

Виростити троянди з живців букета в домашніх умовах

Розмноження троянд живцями

Автор і редактор: Олена Н. https://floristics.info/ua/index.php?option=com_contact&view=contact&id=21 Правки: 25 лютого 2023 Опубліковано: 06 лютого 2019 Перша редакція: 06 серпня 2014 🕒 7 хвилин 👀 314906 разів 💬 7 коментарів

  • Прослухати статтю
  • Як виростити троянди із живців
    • Як укоренити живець троянди
    • Догляд за живцями троянд
    • Розмноження троянд живцями у пакеті
    • Підсадка живців троянд під зиму
    • Спосіб Буріто
    • Спосіб Траннуа
    • Коментарі

    Розмноження троянд живцями, не зважаючи на свою популярність та безліч методів, справа непроста. Порад та способів багато (укорінюють і в картоплі, і в пакеті, і в погребі), але результат вони дають не завжди.

    Фахівці попереджають: успіх укорінення троянд живцюванням безпосередньо залежить від того, до якого виду належить материнський кущ. Помічено, що майже безвідмовно вкорінюються троянди з дрібним листям, а також гібриди-рамблери з довгими гнучкими пагонами.

    • Як збільшити шанси на вкорінення уподобаної троянди з подарованого букета чи сусідського куща, коли навіть сорт вам невідомий?
    • Як обрати ідеальний пагін для живцювання?
    • Як приготувати розчин-стимулятор для живців у домашніх умовах?
    • Як укоренити живець прямо в саду?
    • Чи варто живцювати екзотичні троянди з букета?

    Читайте у нашому матеріалі.

    Прослухати статтю

    Чимало квітникарів намагалися виростити троянди з живців, але далеко не всі досягли в цьому успіху. Ми познайомимо вас із кількома способами вирощування троянд із живців і сподіваємося, що ці знання допоможуть вам стати більш успішними в розведенні цих воістину королівських квітів. Розмноження троянд живцями дає набагато надійніший результат, ніж щеплення або насіннєве розмноження, за рахунок своєї простоти і можливості здійснити його в будь-яку пору року, оскільки в якості живців підходять не тільки весняні пагони трояндового куща, а й стебла троянд із подарованого вам букета.

    Як виростити троянди із живців

    Як укоренити живець троянди

    Власне, вирощування троянд живцями можна здійснити декількома способами:

    • спосіб Буріто;
    • спосіб Траннуа;
    • вкорінення живців троянди у воді;
    • живцювання троянд у картоплі;
    • вкорінення троянд у пакеті;
    • посадка живців у ґрунт влітку;
    • вкорінення живців під зиму.

    Почнемо з найприроднішого способу – літнього укорінення живців. Найкраще зрізати стебла троянд на живці рано-вранці або ввечері. Пагони бажано вибирати напівздерев’янілі, щойно відцвілі або ті, що ось-ось зацвітуть. Ознака зрілості стебла для живцювання – колючки легко обламуються. Нарізаємо стебла дуже гострим стерильним інструментом на живці завдовжки 12-15 см із двома-трьома листками і двома-трьома бруньками, але без квіток. Косий зріз має пройти відразу під нижнім вузлом і на 1,5-2см вище верхнього вузла, нижнє листя і всі колючки слід видалити. Щоб запобігти занадто швидкому випаровуванню вологи, решту листя або видаляють, або вкорочують на дві третини довжини. Для успішного вкорінення потримайте зв’язані живці нижньою частиною в розчині гетероауксину або корневіну, хоча можна використовувати для стимулювання укорінення розчин із половини чайної ложки меду на склянку води, в який потрібно нарізати кілька живих листів.

    Догляд за живцями троянд

    Вкоренити живець троянди можна просто в саду, підготувавши для цього субстрат із суміші промитого великозернистого річкового піску і родючої землі. Живці прикопують під кутом 45º у попередньо пролиті крутим розчином марганцівки ямки із заглибленням нижньої бруньки в землю, потім грядку поливають, а живці зверху накривають скляними банками, які виконують роль теплички. Протягом місяця при денній температурі не нижче 25 ºC і нічний не нижче 18 ºC живці вкорінюються, і з бруньки починає рости молодий пагін. За кілька тижнів починайте щодня для загартовування живців знімати з них на деякий час банки, а за кілька днів приберіть їх узагалі. До осені молоді пагони виростуть до 30-40 см, і якщо на них з’являться бутони, їх потрібно обов’язково прищипнути, щоб молода рослина витрачала сили не на цвітіння, а на утворення кореневої системи. Такий загальний принцип розмноження троянд живцюванням.

    Восени молоді троянди краще викопати разом із грудкою землі і зберігати їх узимку в льосі, а можна розсадити їх у горщики і помістити в прохолодне світле місце до весни.

    Троянди в картоплі

    Для того, щоб укоренити живці троянд в картоплі, необхідно навесні прорити траншею завглибшки 15 см на добре освітленій і захищеній від вітру ділянці й заповнити її шаром піску в 5 см. Кожен живець завдовжки близько 20 см із видаленими колючками і листками встромляємо в бульбу молодої картоплі середньої величини, у якої попередньо видаляємо всі вічка, опускаємо живець картоплею в траншею і прикопуємо на дві третини довжини на відстані 15 см один від одного. На перший час непогано накрити живці скляними банками. Фокус у тому, що молода картопля створює для живця постійне вологе середовище, тому розмноження троянд у картоплі – один із найпопулярніших способів вегетативного розмноження. Крім того, живці отримають із картоплі корисні вуглеводи і крохмаль. Поливайте майбутні троянди регулярно, а раз на п’ять днів полийте їх солодкою водою з двох чайних ложок цукру на склянку води. За два тижні починайте привчати живці до довкілля, знімаючи ненадовго банки. Ще за два тижні банки можна буде прибрати взагалі. Ось такий нескладний трюк, як виростити троянду в картоплі.

    Троянди із живців букета

    Розмноження троянд живцюванням з букета теж дає добрі результати, але лише в тому випадку, якщо ваші троянди вітчизняного походження. Річ у тім, що шикарні імпортні троянди перед відправкою в інші країни піддаються обробці консервантами, тому дати корінці вони вже не здатні. Є й ще кілька моментів, які ви повинні знати:

    • укорінюйте троянди зі свіжого букета;
    • обирайте для вкорінення злегка здерев’яніле стебло;
    • живець має бути середньої товщини з бруньками у верхній і нижній частині (обрізайте стебло на живець, як розповідалося в попередніх пунктах).

    Якщо ви вирішили, що хочете вкоренити троянди з подарованого вам букета, пожертвуйте ним відразу, поки троянди свіжі: видаліть з них усі квітки і бутони, всі колючки, наріжте зі стебел живці завдовжки 15-30 см, видаливши листя в нижній частині і вкоротивши на дві третини листя у верхній, і поставте живці у вазу з дистильованою водою. Регулярно міняйте воду доти, доки на живцях не з’являться корені, потім пересадіть їх у горщик або у ґрунт під банку (залежить від пори року) способом, який вже було описано.

    Інші способи розмноження троянд живцями

    Розмноження троянд живцями у пакеті

    Нижню частину нарізаних звичайним способом живців укладають у пакет із стерильним ґрунтом або вологим мохом-сфагнумом, змоченим соком-алое у пропорції 1 (сік) до 9 (вода). Пакет надувають, міцно зав’язують і чіпляють на вікно. В пакеті від підвищеної вологості виникає туман, і за місяць у живців з’являються перші корінці. Посадіть живці, як було описано вище.

    Підсадка живців троянд під зиму

    Сенс цього способу – зберегти живці до весни в живому, здатному до вегетації і вкорінення стані. Річ у тім, що до зими цей спосіб не змусить ваші живці випустити коріння, а тримати їх узимку в будинку може бути не дуже зручно, тому квітникарі й придумали такий спосіб, як підсадка живців під зиму. Крім того, бувають випадки, що вам саме восени дістається унікальна троянда, і проґавити можливість розвести у себе кущ-другий раритету буде прикро. Тому просто прикопайте живець у ґрунт і зробіть зверху сухе укриття, щоб він не загинув взимку від холоду, а навесні пересадіть його на постійне місце звичайним способом.

    Спосіб Буріто

    До кінця так і не стало ясно, чим такий гарний цей спосіб, адже він не дає не тільки стовідсоткового вкорінення, але навіть і про п’ятдесят відсотків не доводиться говорити. Хоча якщо ви азартні, то чому б не спробувати? Зі стебел нарізають живці, обробляють нижній кінець корневіном, епіном або яким-небудь іншим засобом для стимулювання коренеутворення, потім загортають живці у вологу газету і кладуть на два тижні в темне місце при температурі 15-18 ºС. І нібито має з’явитися коріння.

    Спосіб Траннуа

    Суть цього способу в тому, щоб дати можливість стеблу до того, як воно стане живцем, отримати з листя максимум крохмалю для харчування та життєстійкості. Для цього в червні-липні, коли пройшла хвиля цвітіння, вибираємо стебла, зрізаємо з них верхівку із зів’ялою квіткою та парою дрібних листків і спостерігаємо за цими стеблами доти, доки бруньки в їхній нижній частині не набрякнуть. Набряклі бруньки – ознака того, що деревина дозріла і рослина готова до продовження вегетації, тому потрібно діяти швидко, доки бруньки не випустили листя. Зазначеним раніше способом ріжемо живці завдовжки 20 см, видаляємо всі листи, крім верхніх двох, і висаджуємо живці відразу на постійне сонячне місце під кутом 45º по кілька штук в одну лунку: якийсь та приживеться. Зверху накриваємо пластиковими п’ятилітровими баклажками з відрізаною вузькою частиною, яка має захищати рослини аж до зими, навіть якщо на живцях з’являться пагони з листям. Висаджені живці потребують поливу і розпушування ґрунту навколо укриття, щоб кисень мав доступ до коріння.

    Як виростити троянду з букету в домашніх умовах? Способи вкорінення

    Розсадний матеріал можна пересадити відразу в горщик з землею або у відкритий ґрунт. Але при цьому ніжне коріння може постраждати і живець загине.

    У картоплі

    Спосіб вкорінення живців троянд в картоплі вважається простим і підходить для квітникарів-початківців. Живці поміщають у картоплю, яка зберігає вологу, захищає троянду від переохолодження, забезпечує поживними речовинами.

    Що потрібно підготувати:

    • живці троянд;
    • середні картоплини;
    • стимулятор зростання кореневої системи;
    • горщик з ґрунтом;
    • банку, пластикова пляшка.

    Схема посадки та вирощування троянди:

    1. Видаліть очі у кожної картоплини. Зробіть гострим предметом отвір глибиною 2,5–3 см.
    2. Наріжте живці зі стебла троянди з 2–3 міжвузлями. Верхній та нижній зрізи повинні знаходитися на відстані 1 см. від листових черешків.
    3. Заберіть частину листових пластин з черешка, щоб зменшити площу випаровування вологи.
    4. Зануріть нижній загострений кінець черешка в регулятор зростання для збільшення укорінюваності.
    5. Вставте черешок у картоплю так, щоб нижня нирка виявилася всередині.
    6. Покладіть картоплю з живцем у горщик з ґрунтом, засипте бульбу землею і полийте водою.
    7. Накрийте черешок банкою або пластиковою пляшкою, для парникового ефекту. Знімайте укриття через день на 10-20 хвилин для провітрювання.
    8. Поливайте живці під час укорінення водою з додаванням цукру (1-2 ч. л. на склянку води).

    Коріння у троянди з’являться через 1-1,5 місяці. За 2 тижні до посадки в ґрунт збільште час провітрювання, потім повністю зніміть захист.

    У ґрунті

    Вирощування зрізаних живців троянд у ґрунті спрощує процес. Живці після правильної підготовки висаджують у горщики з землею або відразу на клумбу.

    Для роботи підготуйте такі матеріали:

    • зрізані троянди;
    • ніж;
    • гель для укорінення;
    • грунтозмішування;
    • глиняний горщик.

    Діяти потрібно так:

    1. Заготуйте черешки троянд – зріжте стебло довжиною 15-18 см. Верхню частину зрізайте рівно, а нижню – під гострим кутом.
    2. Видаліть з черешка все нижнє листя, залиште 2-3 листи зверху.
    3. Занурьте гострий кінець черешка у спеціальний гель для швидкого вкорінення.
    4. Заповніть глиняний горщик наполовину пухкою ґрунтовою сумішшю і помістіть туди черешок загостреною частиною. Накрити зверху зрізаною пластиковою ємністю.
    5. Полийте живець теплою відстояною водою. Злегка ущільніть ґрунт у горщику.
    6. Поставте горщик на освітлене місце без прямого сонячного проміння.
    7. Поливайте саджанець у міру висихання ґрунту у верхній частині.

    При правильному догляді живець пускає коріння у ґрунті через 12–14 днів. Ознаки укорінення можете побачити у верхній частині черешка, де починає рости нове листя і пагони. Через місяць новий кущ троянд потрібно пересадити на клумбу. Так отримаєте копію материнської троянди з букета.

    У газеті та мішку

    Метод пророщування живців у газеті та мішку називають методом «буріто». Він підходить для розведення троянд з купленого в магазині букета та дає гарні результати. Експеримент проводьте влітку, коли квіти наповнені життєвою силою та добре укорінюються.

    У роботі знадобиться:

    • живці троянд;
    • газета;
    • поліетиленовий мішок;
    • стимулятор зростання коріння;
    • ніж чи секатор.

    Правила вирощування троянд:

    1. Наріжте з стебла троянди один або кілька живців, залишаючи між зрізами не менше 3 листових вузлів. Відступіть від верхнього вузла 2 см. і зробіть прямий зріз. Від нижнього відміряйте 1,5 см. і зробіть зріз під кутом 45°.
    2. Видаліть на живці гілочки з листям. Один лист залиште, зрізавши його наполовину.
    3. Обробіть косий зріз стимулятором зростання коренів, медом чи соком алое.
    4. Загорніть у мокру газету живці, ніби завертаєте буріто, заготовки покладіть гіркою по центру газети і накрийте чотирма кутами паперу.
    5. Покладіть “бурріто” в чорний поліетиленовий мішок і зав’яжіть нещільним вузлом.
    6. Розмістіть упаковані живці у теплому місці (+18–25 °С).
    7. Відкривайте упаковку 1 раз на 2 дні та обприскуйте газету водою. При появі гнилі на живці заберіть його, а решту живців промийте в проточній воді і загорніть в іншу газету.

    Каллуси та перші тонкі коріння з’являться на живцях приблизно за місяць. Дайте їм можливість прорости до 5 см. і пересаджуйте троянди в ґрунт. В домашніх умовах з вирощуванням королеви квітів можна експериментувати нескінченно.

    Використовуйте різні способи, щоб підібрати найефективніший. Якщо букети з троянд дарують часто, вже за рік-два на ділянці з’явиться пишний розарій, вирощений своїми руками з живців.

    Схожі Записи:

    Правильний полив троянд у відкритому ґрунті: скільки та як часто поливати навесні, влітку в спеку та.

Про автора

admin administrator