Врятувати орхідею немає коренів

Авторadmin

Врятувати орхідею немає коренів

Зміст:

Як реанімувати і врятувати орхідею без коріння

Якщо орхідея втратила коріння – це неприємно, але не смертельно. Всупереч поширеній думці, фаленопсис досить живучий, і якщо діяти швидко і правильно, через деякий час він відновиться. Дізнаємося, як врятувати орхідею без коріння.

  • 1 Причини втрати коренів
  • 2 Що знадобиться
  • 3 Як реанімувати
    • 3.1 В теплиці
    • 3.2 Без теплиці
    1. Причини втрати коренів
    2. Що знадобиться
    3. Як реанімувати
    4. В теплиці
    5. Без теплиці
    6. Подальший догляд
    7. Відео «Реанімація орхідеї без коріння»

    Причини втрати коренів

    Поширеною причиною втрати коренів є перелив. Якщо субстрат постійно вологий, починає гнити веламен – покривна тканина коренів. Потім гниття зачіпає коріння в цілому, причому процес може бути як повільний, так і практично миттєвий. В останньому випадку рослина буквально розвалюється: коріння відмирають і відпадають, так і від верхньої частини залишається хіба що пара листів біля точки росту. Особливо небезпечний перелив при недоліку світла, тоді орхідея «засинає» і не поглинає вологу.

    Причина може бути і протилежному – нестача вологи в спеку висушує і вбиває коріння фаленопсиса. Нарешті, погубити кореневу систему можуть бактеріальна і грибкова інфекція, занадто жорстка і засолена вода, а то й просто старість рослини. До речі, якщо з нирок з’являються в основному дітки, а не нові квітконоси, варто перевірити здоров’я рослини і переглянути умови утримання і мікроклімат.

    Якщо коріння згнили, листя стає млявим, а квітконіс і дітки припиняють ріст і причому полив нічого не дає, тоді потрібно вийняти рослину з горщика і оглянути нижню частину. Живі корені тверді і щільні на дотик. Вони можуть бути коричневими від нестачі світла, але це ще не говорить про хворобу. А ось якщо коріння згнили, вони стають порожнистими, слизьким і розповзаються під пальцями, оголюючи подобу нитки. При натисканні з них витікає вода.

    У такому разі їх вже не врятувати – залишається тільки обрізати всі ділянки, які висохли, згнили і явно порушені некрозом. Після приступаємо до реанімації фаленопсиса.

    Що знадобиться

    Щоб врятувати орхідею без коренів, для початку слід продезінфікувати місця зрізів за допомогою порошку активованого вугілля. Деякі використовують корицю. Не рекомендується застосовувати препарати, що містять спирт – зроблять тільки гірше, так як обожгут і иссушат, ослаблене рослина, чому зростання нових коренів буде утруднений.

    Потім рослину потрібно підсушити протягом 2-3 годин, після чого обробити регуляторами росту, наприклад, Епіне або Цирконом. Їх розводять у пропорції 1 крапля на 1 л води. Залишок кореневої системи поміщають у розчин на 1-2 години. Вода не повинна стосуватися листя.

    Важливо пам’ятати – реанімація пройде успішно тільки в тому випадку, якщо фаленопсис буде отримувати достатню кількість світла. При його недоліку, наприклад, взимку, необхідно досвечивание фитолампой.

    Рекомендується періодична обробка листя фаленопсиса бурштинової кислотою: це допоможе рослині відновлювати сили.

    Як реанімувати

    Якщо на квітконосі фаленопсиса були дітки, огляньте їх. Ті, що встигли відростити повітряні корені, висаджують рослини. Сам квітконіс рекомендується зрізати. А ось прикореневу дитинку краще не чіпати – поділ ще більше травмує материнське рослина.

    Реанімувати фаленопсис реально і в теплиці, і на відкритому повітрі. Спосіб вибирають виходячи із стану рослини. Якщо згнили майже всі корені, краще використовувати теплицю. Якщо залишилися цілі коріння або великі обрубки, а тургор листя нормальний, можна обійтися без неї.

    В теплиці

    Готову теплицю купіть або зробіть самостійно з пластикової коробки з-під торта, пляшки (тільки якщо фаленопсис невеликий) і навіть акваріума. В ємність слід засипати керамзит, а на нього помістити злегка вологий (не мокрий!) мох сфагнум. Зверху маємо фаленопсис.

    Освітлення забезпечте рясне і розсіяне Відповідна температура від +22 до +25 °C. Якщо вона буде нижче, підвищена вологість не допоможе рослині відростити нові корінці, а лише спровокує зростання цвілі. Занадто велика температура обпече рослину і змусить його випаровувати вологу замість того, щоб поглинати її. Ріст коренів в будь-якому випадку буде уповільнений або неможливий.

    Наразі відбувається нарощування коренів, тепличку раз на добу важливо провітрювати. Робити це бажано ввечері і вночі. Взимку вистачить 20 хвилин провітрювання, а влітку тепличку залишайте відкритою до ранку.

    Періодично оглядайте листя і прикореневую дитинку в місцях зіткнення з мохом. Як тільки ви помітили потемнілі, налиті водою ділянки, фаленопсис просушіть поза теплички, а потім укласти назад іншою стороною.

    Щоб стимулювати ріст кореневої системи, реанімація повинна включати підживлення. Їх проводять раз в 10-20 днів. Вміст азоту в добривах не повинен перевищувати 14%: нарощування коренів забезпечують переважно фосфор і калій. Ослабленою орхідеї необхідно залізо. Використовуйте мікродобриво хелат заліза. Передозування цим препаратом практично неможлива, і такі підживлення можна робити через 2-3 дні. Раз на місяць застосовуйте регулятори росту, наприклад, Епін або Циркон.

    Щоб підтримувати пружність листя, деякі фахівці рекомендують натирати їх розчином цукру або меду (1 ч. л. на 1 л води). В цю ж воду додають добриво – глюкоза допомагає корисним речовинам проникнути в клітини. Для атрофованих листя цей прийом спрацьовує.

    Без теплиці

    Нарощування коренів можливо у воді, тільки необхідні періоди сушіння. Кожен день залишок кореневої системи поміщають у теплу відфільтровану воду на 3-6 годин, потім просушують. Світло має необхідний яскравий, але не прямий, температура – від +20 до +27 °C. Вода не повинна стосуватися листя. Щоб прискорити ріст коренів, у воду щодня додавайте мед або цукор (1 ч. л. на 1 л). Раз в 2-3 дня корисно додавати хелат заліза.

    Підживлення фосфором і калієм можна робити один раз у 15-20 днів, не частіше: у великих дозах спровокують зростання квітконосів, а не коренів. Раз в 2-3 тижні використовуйте Корневін (1 г на 1 л води). Рослина не має перебувати в такому розчині більше ніж 6 годин за раз.

    Теоретично орхідея може відростити коріння у воді без просушки, тільки от дуже ненадійний метод: виживає лише 10% рослин, і надалі демонструють надчутливість до поливу, гинучи при найменшому пересиханні.

    Подальший догляд

    Щоб реанімувати орхідею, часу буде потрібно від місяця до року. Це залежить від вихідного кількості коренів або їх обрубків, стану листя і загальних умов утримання.

    Коли довжина нових коренів досягне 3-4 см, орхідею можна пересадити в грунт, ємність головне брати не ту, якою вона була раніше, а маленьку, не більше 8 см, як для діток. Підійде і торф’яної горщик. Він зручний тим, що коли орхідея наростить коріння, їй не знадобиться пересадка: горщик цілком поставте в ємність з субстратом.

    Після пересадки в грунт полив потрібен в звичайному режимі. Щоб рослина не бовталося, його на 2-4 тижні закріплюють на підпірці.

    Через деякий час орхідея почне відновлюватися. Можлива поява прикореневій дітки. Видаляти цю дитинку небажано, щоб не послабити рослину.

    Відео «Реанімація орхідеї без коріння»

    З цього відео ви дізнаєтеся про те, як реанімувати орхідею без коріння.

    Як врятувати орхідею без коренів і як наростити коріння

    Багато квітникарі стикаються з такою проблемою, коли коріння улюбленої орхідеї згнили і вона залишилася без листя. Що робити, якщо ваш кімнатний квітка потребує допомоги? Як врятувати орхідею без коріння, які причини такого явища? Про все це читайте у статті.

    • 1 Що робити, якщо у орхідеї згнили коріння?
    • 2 Відео «Реанімація орхідеї»
    • 3 Як врятувати квітку
    • 4 Реанімація орхідеї без листя
    • 5 Можливі причини
    • 6 Відео «Орхідея без коренів з пов’ялим листям»

    Що робити, якщо у орхідеї згнили коріння?

    Навіть якщо ваші рослини залишилися повністю без кореневої системи, не поспішайте панікувати і викидати їх. Адже орхідею, у якій згнили коріння, можливо реанімувати в домашніх умовах. Щоб врятувати орхідею без коренів, слід позбавити квітка від наявної гнилі, так як якщо вона залишиться на рослині, то буде поширюватися і спричинить за собою загибель орхідеї. Тільки не забудьте попередньо обробити ножиці – в окропі, протерши спиртом або іншим дезінфектором. Не варто шкодувати, потрібно обрізати всі пошкоджені ділянки.

    Обробляти рослина зеленкою, як це роблять багато початківці квітникарі, не рекомендується. Якщо це зробити, зрізи виявляться занадто підсушеними. Тому для проведення робіт з реанімації і для подальшого нормального росту фаленопсиса краще вибрати активоване вугілля.

    Проблеми з корінням можуть виникати із-за нестачі освітлення. Якщо квітці мало світла, він впадає в сплячку і погано вбирає воду. Через деякий час можна спостерігати оголений стовбур фаленопсиса, стебла з пов’ялим листям, відставання в рості. В ідеалі, при перевірці, коріння повинні бути світлого кольору та покриті зеленуватим веламеном. Дана оболонка служить надійним захистом довжиною кореневої системи від ушкоджень і приймає участь в забезпеченні рослин поживними речовинами.

    Для визначення хвороби коренів потрібно провести по її поверхні пальцями, попередньо діставши квітка з горщика, вимити субстрат і висушити. Якщо вони погнили, то негайно розпадуться на частини і будуть слизькими на дотик. Візуально такі корінці є темними, майже чорними. Якщо вціліло лише 75 – 90% кореневої системи, потрібно обрізати корінці, присипати зрізи вугіллям. Коріння потрібно помістити в розчин Корневін на 1 добу. Далі залишиться тільки пересадити фаленопсис в новий грунт і прикрити мохом.

    Відео «Реанімація орхідеї»

    В даному відео розповідається про способи відновлення домашньої орхідеї.

    Як врятувати квітку

    Якщо потрібно зробити нарощування нової кореневої системи, коли наявні корінці згнили, то для проведення робіт вам знадобляться верхня частина культури з точкою зростання, кипяченная прохолодна вода, активоване вугілля, корнеобразователь.

    Для реанімації фаленопсиса можна використовувати листкове підживлення (наприклад, Доктор Фолі Орхідея). Нею обприскується сама рослина, а держак, з якого очікується поява коренів – простою водою. Такий метод не діє моментально, тому слід запастися терпінням. Сильним стимулятором росту кореневої системи фахівці вважають бурштинову кислоту.

    Щоб реанімувати коріння фаленопсиса, потрібно взяти 4 таблетки кошти, розчинити їх в 1 літрі води. В отриманому розчині слід змочувати ватку і протирати точку росту і листя. Контролюйте, щоб волога не потрапляла і не застоювалася в розетці культури. Допомогти врятувати улюблений квітка дозволить вітамінний коктейль. Для його приготування вдома потрібно розчинити в 1 літрі води по ампулі вітамінів В1, В6 і В12. Процедуру обов’язково проводять ввечері, щоб вітаміни не руйнувалися внаслідок впливу денного світла.

    Далі потрібно занурювати в одержаний розчин точку росту. Вранці фаленопсис потрібно помістити в звичне місце, не забувши про обробку бурштинової кислотою.

    Для появи у орхідеї діток і забезпечення їх корінням слід знати, як саме їх відростити. В основному дітки з’являються тільки з сплячої бруньки квітконосу. Для отримання діток потрібно вкоротити квітконіс після закінчення цвітіння так, щоб над верхньою брунькою залишилося пару сантиметрів.

    Ще потрібно достатня кількість світла та підтримання високої температури в приміщенні. Дітки існують на материнському квітці 5 – 6 місяців. Вони встигають наростити кореневу систему і до 5 листочків. По закінчення такого зростання, діток допустимо висаджувати в окремі горщики. Якщо діти живуть на материнській орхідеї тільки пару місяців і ще не встигли обзавестися корінцями, можна почекати і дати їм можливість впоратися самим. Дітки в даний період живляться від материнського квітки. Припустимо спробувати вплинути на цей процес. Деякі квітникарі закріплюють у підстави 2 діток мох за допомогою бинта. Його потрібно зрошувати протягом місяця. Щоб упевнитися, що у однієї діточки з’являться корінці, а в іншої – ні.

    Фахівці впевнені, що коренева система у них обов’язково сформується самостійно по мірі зростання. Догляд за материнською рослиною в період такого нарощування корінців передбачає полив у міру підсихання верхнього шару землі і внесення добрив.

    Реанімація орхідеї без листя

    Проблеми з листям у орхідеї можуть проявлятися по-різному. Пам’ятайте, їх старіння і пожовтіння є нормальним фізіологічним процесом. Лист зазвичай існує кілька місяців і відмирає. Занадто раннє його опадання характерно для дендробіумів в період спокою. У моноподиальных видів, до яких належить і фаленопсис, нормальним вважається відмирання 2 розташованих нижче інших листочків. Найчастіше проблеми з листям починаються від коренів, оскільки порушується їх нормальне забезпечення рослин достатньою кількістю вологи. Якщо довго не проводився полив рослини, кореневу систему потрібно опустити на 10 хвилин у воду, а листя обприскати водою.

    При виявленні проблем з листям, після обробки кореневої системи препаратом Корневін небудь іншим, слід перемістити орхідею в ємність, що має прозорий закривається верх. Часто для цих цілей використовують накритий поліетиленом акваріум. У такій своєрідній теплиці провести реанімацію фаленопсиса буде простіше. Щоб листя змогла провести правильний процес фотосинтезу, таку конструкцію розташовують у теплому місці, яке добре освітлюється. Обов’язково проводять провітрювання приміщення 1 раз в пару днів і обприскування листочків.

    Повністю відновити орхідею за рік дозволить проведення позакореневого підживлення рослини 1 раз в 2 тижні.

    Що необхідно робити в даному випадку? Для цього існує спеціальний засіб, який потрібно розводити в 10 разів менше, ніж підгодівлю для росту кореневої системи. Воно відмінно зарекомендувало себе при обприскуванні кімнатних рослин. Через 2 місяці фаленопсис слід пересадити на кору. Важливо контролювати стан моху – він повинен постійно бути вологим.

    Можливі причини

    Що слід робити, що згодом не зіткнутися з проблемами у фаленопсиса? Багато дбайливі або початківці квітникарі проводять надмірний полив улюбленої квітки, після якого доводиться думати, як відростити пошкоджені корінці. Особливо небезпечно, коли таким чином кімнатний квітка систематично поливають. Правильно поливати рослину потрібно, тільки враховуючи розмір коренів і періоди активності. Субстрат повинен мати достатньо часу, щоб підсохнути.

    Категорично заборонено поливати пересаджені рослини. А під час періоду спокою полив слід дещо скоротити. Щоб спостерігати нормальний ріст коренів, найкраще посадити улюблену орхідею в прозору ємність, а в ролі грунту повинні виступати сфагнум або кора сосни. Провести профілактику можливих проблем допоможуть внесені своєчасно кореневі підгодівлі.

    Ще однією частою причиною, по якій потім доводиться думати, як відростити нові корінці, є погане освітлення квітки. Це актуально в осінній та зимовий період – так само, як і інші рослини, орхідеї в цей час гостро потребують достатньому природному освітленні. Мова не йде про тих видах квіток, яким для нормального життя потрібен напівтемрява. При порушенні нормальної системи освітлення у орхідеї відбувається збій життєвих циклів. Листя стає тьмяною. Рідина проникає тільки у верхні шари. Листочки, на поверхню яких потрапляє достатня кількість природного світла, подають своєрідні сигнали корінцях. Тоді і відбувається правильне вбирання рідини при здійсненні поливу.

    Коли ви переконалися, що причина криється не в надмірному поливі або нестачі світла, можна запідозрити нестерильность субстрату. З часом в ґрунті, в який посаджений квітка, скупчуються корисні мікроорганізму, гриби, кліщі і тп. Але в холодну пору року, навіть коли земля іноді залишається вологою тривалий час, в ній накопичуються шкідливі грибки. Вони руйнують кореневу систему рослини і агресивні настільки, що, піднімаючись до самої листя і стебел здатні привести до загибелі орхідеї буквально за добу.

    Коли не представляється можливим встановити точну причину втрати коренів, рекомендовано помістити низ культури в фунгіцид зразок Фундазолу. Причому, зазначену в інструкції дозування радять зменшити в 2 рази. Далі проводять обробку квітки регулятором. Він допоможе сформувати міцний імунітет. Добре зарекомендували себе препарати Циркон і Епін. Кожного з них потрібно взяти 1 краплю на 1 літр води. Тривалість замочування рослини становить від 15 хвилин до 2 годин. Але в разі поганого освітлення позитивного впливу від регуляторів ви не дочекаєтеся, пам’ятайте про це!

    Відео «Орхідея без коренів з пов’ялим листям»

    Досвідчені квітникарі діляться досвідом щодо пожвавлення орхідеї.

    Як врятувати орхідею вдома: реанімація фаленопсиса після ураження – без коріння і з ним

    Доглядати за такими екзотичними квітами, як орхідеї, не так вже й складно. Проте часто в зимовий період з деякими сортами виникають певні проблеми. Наприклад, втрата листя чи гниття кореневища. ТСН.ua розбирався, які ознаки нездорового стану квітки і як реанімувати орхідею в домашніх умовах.

    Ознаки, які допоможуть зрозуміти, що потрібно реанімувати орхідею

    Рослина нездорова, якщо ви помітили наступні ознаки:

    • листя пожовкле, на ньому з’явилися темні плями, воно почало гнити;
    • нові відростки скручуються, а також опадають;
    • давно не з’являються квітконоси.

    В таких випадках треба знати, як правильно реанімувати орхідею, щоб вона продовжувала радувати своїм цвітінням.

    Перш за все, потрібно визначитися, що стало причиною нездорового вигляду. Для цього вийміть рослину з горщика і промийте під теплою проточною водою. Дайте їй просохнути на аркуші паперу, а потім ретельно огляньте.

    Чому рослина має нездоровий вигляд і як оживити орхідею / Фото: Pexels

    Причини нездорового виду залежать від різних проблем

    1. Неправильний догляд — початківці часто припускаються помилок, які можуть призвести до проблем з рослиною. Якщо ви надмірно її поливаєте, кореневище починає гнити, а нижня частина квітки стає темною. Якщо ж вологи недостатньо, коріння висихає і біліє. Як реанімувати орхідею в цих випадках? Просто виправити помилки і її стан покращиться.
    2. Погано підібраний ґрунт — він може з часом ущільнитися і злежатися, тому потрібно час від часу його змінювати. Але початківці часто вибирають неправильний субстрат. Як реанімувати орхідею в цьому випадку? Перш за все, пересадити в інший ґрунт, придбавши субстрат у спеціалізованому магазині.
    3. Неправильне розташування або температурний режим — орхідеї не люблять прямих сонячних променів, адже через них на листю з’являються опіки і рослина гине.

    Як відновити орхідею, якщо її уразив шкідник чи хвороба

    • якщо листя здувається і жовтіє, рослину уразив грибок — реанімувати орхідею можна, обрізавши пошкоджені частини, а інші обробивши фунгіцидами, які можна придбати в спеціалізованому магазині;
    • на засохлому листі з’являються бактеріальні плями — його треба обрізати, а вже пошкоджені обробити сумішшю з води і активованого вугілля;
    • якщо бактерії уразили кореневу систему, вона починає висихати — оживити її можливо лише за допомогою поділу відростків з наступною їх пересадкою;
    • висока або низька температура спричиняють гниття коріння, при цьому суцвіття можуть залишатися здоровими на вигляд — щоб реанімувати орхідею, обріжте зіпсовані гниттям фрагменти та пересадіть рослину;
    • зів’ялі стебла і листя, а також поява об’ємних, наче воскових, точок означають, що на них з’явилися паразити (наприклад, щитівки, які харчуються соком) — відновити можна лише спеціальним засобом;
    • поява на листі білого нальоту, який висушує квітку, вказує на павутинного кліща — рослину рекомендується обробити розчином з води та господарського мила;
    • якщо на стеблах і листі з’явилися темні плями, це борошниста роса — реанімувати орхідею в цьому випадку теж можна мильним розчином.

    Дієві способи реанімувати орхідею без коріння

    Орхідея втрачає коріння внаслідок поганого освітлення, надмірного поливу, неправильно підібраного субстрату. Як вкорінити орхідею, якщо кореневище загинуло? Потрібно виконати наступні дії:

    • стерильним інструментом видалити гнилі або засушені фрагменти;
    • замочити рослину в фунгіциді (10-15 хвилин) — тут можна придбати спеціальні препарати або взяти корицю, зеленку;
    • просушити;
    • обрати один з наступних способів реанімації.

    В воді оживити орхідею можна наступним чином

    Спосіб підійде тоді, коли у рослини ще залишився хоча б один листок. Наберіть у прозору ємність теплу воду і опустіть орхідею листям донизу так, щоб рідина не торкалася розетки, звідки росте стебло. Через 4-6 годин рослину треба витягнути і просушити. Потім процедуру повторюють, поки не почне з’являтися коріння. В воду можна додати цукор (1 чайна ложка на літр) — це прискорить ріст.

    Як відновити орхідею без коріння над водою

    Цей спосіб вважається кращим, якщо у орхідеї залишився хоча б один корінець і почало опадати листя. Для цього розріжте пластикову пляшку навпіл, налийте воду і зверху помістіть оброблену фунгіцидом орхідею. Зверніть увагу, що між корінням і водою має залишатися до 2 см. Волога буде випаровуватися і живити рослину.

    Як наростити листя орхідеї в домашніх умовах

    Існують різні способи реанімувати орхідею без листя, які використовуються в тому чи іншому випадку:

    1. Якщо листя вже немає, але з кореневищем все гаразд — рослину необхідно пересадити до тісного горщика з повною заміною субстрату і обприскувати верх ґрунту водою, поки не з’явиться нова зелень.
    2. Якщо орхідея втратила листя під час зимового транспортування — всі обморожені стебла необхідно видалити, а також відрізати суцвіття, щоб рослина не витрачала сили на цвітіння. Орхідею помістити до нового горщика з субстратом. З часом рослина випустить листок, з якого розпочнеться нове життя.

Про автора

admin administrator