Ягоди малини розсипаються на зернятка

Авторadmin

Ягоди малини розсипаються на зернятка

Зміст:

Кога и как да садим ягоди?

Най-важното за саденето на ягоди. Садене и отглеждане на ягоди с черно полиетиленово фолио.

Срокове за разсаждане на ягодите

Ягоди може да се садят в следните срокове:

1. От късно лято до началото и средата на есента.

2. В края на зимата, през пролетта до началото на лятото.

Сроковете за садене на ягоди зависят от района, от подготовката на мястото, от възможностите за доставяне на разсад от предпочитаните сортове и от начина за отглеждане – със или без фолио. През първия срок се сади само произведен през текущата година разсад, а през втория както свеж, така и съхраняван в хладилник разсад ягоди. При много ранно зимно-пролетно садене обикновено се използва презимувал на полето разсад. Най-добре е при изваждането му да се оставя по малко пръст върху корените, с която се улеснява прихващането.

Колкото по-рано се извърши къснолятното или ранноесенното засаждане, толкова по-добре се вкореняват растенията и успяват да натрупат повече запасни хранителни вещества, благодарение на което успешно презимуват и дават задоволителни добиви още през първата година. Например от рано засадените ягоди още на следващата година се получава по 0,2-0,3 кг/м 2 добив, а понякога и до 0,5-0,6 кг/м 2 . Освен това при липса на снежна покривка много от растенията, засадени късно, поради недостатъчното си вкореняване през зимата се изтеглят и измръзват.

Ранното засаждане през лятото със съхранен в хладилник разсад не дава добри резултати в нашата страна, тъй като при силните горещини и засушавания по това време много от растенията не се прихващат или в началото имат потиснато развитие. Икономически също не е изгодно разсадът да се държи в хладилник толкова продължително време. Ето защо най-добре е да се сади през април-май съхраняван разсад, а свеж (новоизваден) разсад – през септември и до средата на октомври за Северна България и по-високите полета и до края на същия месец за Южна България.

Начин на засаждане на ягодите

Когато не се използва черно полиетиленово фолио, най-добре е ягодите да се садят едноредово. При определянето на посоката на редовете трябва да се имат предвид наклонът на мястото и източникът за напояване. На местата с наклон от 3-4 до 6-7° редовете се разполагат почти напречно на склона, за да се намали ерозията. Редовете са на разстояние 65-70 см един от друг, а на по-плодородни почви и при поливни условия и до 80 см.

Вътре в редовете растенията се садят на разстояние от 20 до 25-30 см. При добре улегнала почва разсадът се сади на дълбочината, на която е бил, или на 1-2 см по-дълбоко. По-дълбокото заравяне на корените е за предпочитане, особено при по-късно садене, защото растенията залагат по-дълбоко основната коренова система, а впоследствие придатъчните им корени не израстват твърде високо. Така посадените растения по-успешно презимуват. Не трябва обаче да се допуска заравяне на пъпките с пръст, защото растенията може да загинат.

Поливане на ягодите

Всяко растение трябва да бъде полято с 0,5-1 л вода, но не наведнъж, за да не се уплътни почвата прекомерно и да не се затлачи пъпката. При пролетно-лятно засаждане се полива поне още веднъж след 2-3 дни, а при есенно – след 4-5 дни. Десетина дни след засаждането на ягодите се налага да се подсадят неприхванатите растения. Ако няма възможност наскоро след второто-третото ръчно поливане да се полее с течаща вода или чрез дъждуване, желателно е да се мулчира, т е. да се покрият посадъчните ямички и мястото около тях със суха пръст или още по-добре с разложен оборски тор, които запазва по-добре почвената влага. За успешно презимуване на късно посадените през есента растения добре е почвената повърхност около тях да се покрие с по 2-3 шепи оборски тор в кръг с радиус 15-20 см, като пъпката не трябва да се засипва.

Пролетното садене на ягодов разсад, които е от предходната година и е съхраняван в хладилник, има някои предимства пред есенното. При правилно садене още през същата година обикновено се получава по 0,4-0,5 кг/м 2 – добив, а понякога и до 0,6-0,7 кг/м 2 , като през втората година растенията встъпват в пълно плододаване.

Рано напролет трябва да се провери как са презимували посадените през есента растения като пропадналите своевременно се подменят. Ранно пролетно засаждане със свеж разсад се допуска, но предимно като допълнение на есенното, тъй като най-често не дава очакваните резултати.

Използване на черно полиетиленово фолио

При използване на полиетиленово фолио най-добре е да се сади през април-май, а в краен случай и през юни със съхраняван в хладилник разсад. Фолиото се разстила преди саденето. Предимствата на този начин за отглеждане на ягодата са следните:

  • отпада необходимостта от постилане на слама или други материали;
  • под платното не се развиват плевели, създава се по-благоприятен хранителен режим поради което добивът често се увеличава с 30-40% в сравнение със застланите със слама площи;
  • вследствие на по-ранното затопляне на почвата напролет плодовете от мулчираните с черно фолио площи узряват от 2-3 дни до 1 седмица по-рано, получава се по-висок доход.

При използване на полиетиленово фолио най-добре е да се сади през април-май, а в краен случай и през юни със съхраняван в хладилник разсад. При липса на такъв разсад може да се сади и през късно лято, ранна есен или много рано напролет, като се използува свеж разсад. В началото се полива през 2-4 дни, а по-късно – в зависимост от времето и валежите.

ВИЖТЕ ОЩЕ

Варення з малини: 7 кращих рецептів

З початком літа настає сезон ягід, а разом з ним і сезон приготування варення з цих ягід. У цій статті мова піде про те як варити варення з малини, адже вона не тільки дуже розповсюджена в Україні, а ще й корисна. Є багато різних рецептів, одні дають густе варення, другі більш рідке, треті готуються всього за 5 хвилин, а ще іншими створюється смачний джем чи повидло.

До речі, про користь малини для здоров’я людини ми вже розповідали, і там згадували, що значна частина корисних властивостей цієї ягоди зберігається навіть після консервування (тобто у варенні).

Класичний рецепт малинового варення

Почнемо нашу добірку з класичного рецепту варення з малини.

Інгредієнти

Приготування

  1. Ягоди висипати в каструлю, засипати цукром. Якщо об’єм великий, то ягоди засипати частинами, ніби пошарово, присипаючи кожен шар малин шаром цукру.
  2. Каструлю з малиною та цукром треба залишити на 6 чи більше годин, або на ніч. Це потрібно щоб ягоди пустили сік.
  3. Коли малина пустить сік каструлю можна ставити на плиту. Варити потрібно на невеликому вогні. Піну, яка буде утворюватися під час кипіння, треба знімати ложкою. Також варення треба періодично помішувати, щоб не пригоріло.
  4. Після закипання малинове варення треба варити протягом 15 хвилин. По завершенню цього часу його можна залишити охолонути і розлити по банках.

Якщо по рецепту вище варити не 15 хвилин, а значно довше, то варення буде густішим. Однак не таким густим, як приготоване за наступним рецептом.

Густе варення з малини

Щоб отримати більш густе варення з малини, треба трохи змінити класичний рецепт: по перше, взяти більше цукру; по друге, збільшити час варіння.

Інгредієнти

Приготування

  1. Ягоди малини висипати в каструлю, пересипати їх цукром. Далі залишити на 5-10 годин, дочекавшись поки малина пустить сік.
  2. Після цього каструлю поставити на плиту, довести до кипіння та варити на невеликому вогні протягом 30 хвилин чи трохи довше, доки не утвориться густа маса.
  3. Готове густе варення з малини можна розлити по стерилізованим банка та закрутити для зберігання на зиму.

Рецепт «П’ятихвилинка» («5 хвилин»)

Приготувати варення з малини можна всього за 5 хвилин, від часу варіння і походить назва «П’ятихвилинка». Через свою простоту цей рецепт доволі популярний.

Інгредієнти

Приготування

  1. Ягоди малини перебрати, засипати їх цукром та перемолоти все у блендері.
  2. Отриману масу перелити в каструлю, поставити її варитися на середній вогонь, довести до кипіння, зняти піну.
  3. Вогонь зменшити до слабкого та варити варення протягом 5 хвилин.
  4. Після цього варення готове, його можна розлити по стерилізованим банках і закрутити на зиму.

Царське варення з малини

Особливість цього варення в тому, що тут крім малини використовуються й інші ягоди, а саме смородина та порічки. Додавання апельсина теж вносить свої позитивні нотки в аромат та смак варення.

Інгредієнти

  • Чорна смородина – 600 г
  • Червоні порічки – 200 г
  • Малина – 200 г
  • Апельсини – 2 шт (великі)
  • Цукор – 1,3 кг

Приготування

  1. Малину, порічки і смородину треба пропустити через м’ясорубку або подрібнити в блендері. Апельсин теж, але його попередньо порізати на частини і видалити кісточки.
  2. Всі подрібнені ягоди та апельсин змішати в одній каструлі, додати цукор і ретельно перемішати.
  3. Поставити каструлю на плиту та на середньому вогні довести до кипіння. Вимкнути, розлити варення по стерилізованим банках і закрутити кришками.

До речі, це варення при бажанні можна і не варити, але в такому випадку його треба зберігати в холодильнику. При цьому термін зберігання буде значно меншим, лише близько місяця.

Повидло з малини без кісточок

Чи не єдиним недоліком варення з малини є наявність в ньому кісточок, які далеко не всім подобаються. Позбутися цього недоліку можна зробивши смачне однорідне малинове повидло без кісточок.

Інгредієнти

  1. Малина – 1 кг
  2. Цукор – 0,5 кг
  3. Вода – 50 мл

Приготування

  1. Малину викласти в каструлю, залити водою, накрити кришкою і тушити на дуже слабкому вогні протягом 5 хвилин. За цей час малина розм’якне і буде легше перетиратися через решето.
  2. Розпарені ягоди відкинути на решето і з допомогою ложки продавлювати крізь решітку в каструлю. В результаті на решеті залишаться кісточки, а в каструлі однорідне малинове пюре.
  3. До цього малинового пюре додати цукор, перемішати і поставити на плиту. Варити на невеликому вогні протягом 60-90 хвилин. Довше не варто, адже повидло максимально загусне лише коли охолоне.

Щоб перевірити чи повидло готове, викладіть трішки його ложкою на холодну тарілку. Якщо після охолодження воно загусне і не буде розтікатися, то варіння можна закінчувати.

«Без варіння» (сире варення)

Для цього варення ягоди відбирайте тільки свіжі, добре їх промийте. Готове варення перекладайте в стерилізовані банки. Зберігайте таке сире варення в холодильнику, взимку можна виставити баночки з варенням на балкон, велика кількість цукру, не дасть варенню замерзнути.

Інгредієнти

Якщо малини дуже водяниста і не солодка, то кількість цукру варто збільшити до 1,6 кг. Це потрібно щоб варення не забродило.

Приготування

  1. Помиту малину треба перетерти (в блендері, через м’ясорубку чи просто товкачиком в каструлі).
  2. До перетертих ягід додати цукор, перемішати і залишити на 3-4 години (при кімнатній температурі, щоб цукор розтанув). Довше не тримайте, щоб варення не почало псуватися.
  3. Знову все перемішати, розкласти варення по стерилізованим банках, закрити кришками та відправити в холодильник.

Джем з малини, з корицею та імбиром

Рецепт як приготувати джем з малини без кісточок, з корицею та імбиром. Виходить дуже смачний десерт 🙂

Інгредієнти

  • Малина – 1 кг
  • Корінь імбиру – 1 кусочок (розміром з великий палець)
  • Кориця – 2 шт (палочки)
  • Цукор – 300 г
  • Желфікс 2:1 (пектин) – 1 пакетик

Приготування

  1. Малину треба протерти через сито, щоб відділити м’якоть від кісточок.
  2. Імбир почистити від кори і потерти (волокнисту серцевину не тремо). Має вийти столова ложка з гіркою натертого імбиру.
  3. Натертий імбир кладемо у пропущену через сито малину. Сюди ж додаємо цукор, желфікс і палички кориці.
  4. На майже максимальному вогні доводимо нашу суміш до кипіння. Варимо 3-4 хвилини, помішуючи.
  5. Наш джем готовий, його можна розливати в банки і закручувати на зиму.

На цьому наша добірка рецептів закінчується. Сподіваємося ваше варення з малини вийде дуже смачним і саме таким, яке ви любите. До речі, якщо знаєте інші хороші рецепти малинового варення – обов’язково поділіться ними в коментарях нижче.

Фермери припинили збирання малини, ягода осипається на кущах: стала відома причина

У багатьох фермерських господарствах України малина осипається на кущах. Другий врожай цієї ягоди, який вродив доволі щедро, багато фермерів вирішили взагалі не збирати, залишивши малину напризволяще. Причина – у вкрай низькій вартості ягід, які йдуть на заморозку.

Про це повідомляють аналітики EastFruit.

На ринку свіжої малини намітилась позитивна тенденція для виробників. Лише за попередній тиждень вартість свіжої малини зросла на 27%. Але ринок свіжої малини має значно менший обсяг, ніж ринок замороженої. Отже, більшість українських малиноводів орієнтовані саме на продаж малини під заморозку. А там для них цьогоріч заготівельники підготували вкрай низькі ціни.

У продавців замороженої малини, в свою чергу, свій ринок споживання – переробні підприємства Польщі. По суті “вершки” від українській малини дістаються польським промисловикам, які отримують на її переробці високу додану вартість.

Популярні зараз

У свою чергу, заготовачі, що займаються заморозкою малини, беруть на себе усі ризики цього ринку. Отож, ці ризики вони намагаються компенсувати за рахунок низької закупівельної ціни на фермерську ягоду. І нарешті самі фермери, як початкова ланка цього ланцюжка, найбільше потерпають від низьких цін на свою продукцію.

Причому, фермерам ще й доводиться заплатити найманим працівникам за збирання ягоди. Порахувавши свої витрати і ймовірну виручку від продажу ягід на заморозку, багато фермерів дійшли висновку, що їм дешевше обійдеться залишити ягоду на кущах і зовсім нікому її не продавати.

Нагадаємо, наприкінці червня польські фермери влаштовували ягідні бунти, вимагаючи не пускати українських агровиробників на територію ЄС.

Про автора

admin administrator