Що таке БАДи та чим вони небезпечні

Авторadmin

Що таке БАДи та чим вони небезпечні

Що таке БАДи і чим вони корисні і шкідливі: огляд лікаря

Натуральні БАДи, або біологічно активні добавки були винайдені для того, щоб відшкодувати потреби організму у вітамінах та мікроелементах.

Однак, піддаючись магії реклами, ми забуваємо, що повноцінної їжі вони не замінять.

БАДи не зможуть замінити повноцінне харчування

Вони також не здатні вилікувати або запобігти хворобі. А нерозумний прийом їх у великих дозах і зовсім може завдати шкоди організму. Що ж таке БАДи, чим вони корисні і шкідливі?

Продукт харчування, ліки або вітамін?

Не будучи лікарськими засобами, БАДи є проміжною ланкою між ними і продуктами харчування. Офіційне формулювання визначає їх як поєднання природних (або ідентичних їм) активних речовин, призначених для спільного з їжею прийому або введення до складу харчових продуктів.

Чим же відрізняється БАД від ліків?

Розробляючи лікарський препарат, фармацевти частково «делегують» йому деякі «обов’язки» клітин організму. Більшість ліків синтезується хімічним шляхом. Порядок і тривалість прийому лікарських засобів досить жорстко регламентовані.

Дієтичні добавки являють собою «коктейль», всі інгредієнти якого відрізняються переважно натуральним походженням.

Регуляцію фізіологічних функцій і біохімічних реакцій БАДи здійснюють шляхом ліквідації дефіциту того чи іншого нутриента.

Всі подробиці про те чим відрізняються БАДи від ліків ви дізнаєтеся з відео:

Важлива відмінність їх від лікарських засобів – порядок призначення. Багато ліків за короткий проміжок часу прибирають прояви вже наявного захворювання. Тривале ж застосування БАДів допомагають «відстрочити» можливі захворювання практично здоровим людям.

Чим відрізняються БАДи від вітамінів?

Якщо говорити про штучно синтезованих вітамінно-мінеральних комплексах (ВМК), то, будучи лікарськими препаратами, вони містять терапевтичні дози активних речовин, які, потрапляючи в організм разом з їжею, відіграють роль «каталізаторів», підстібають біологічні процеси, що підтримують життєву енергію.

У дієтичних добавках активні речовини присутні в дозах, які не забезпечують терапевтичний ефект.

Крім того, добавки – це не тільки ВМК, а й рідкі концентрати, розчинні чаї, білкові коктейлі та ізоляти.

Навіщо вони потрібні?

Перш, ніж відповісти на питання, БАДи – це добре чи погано, відзначимо основну мету їх призначення – надати збалансованості раціону.

Судіть самі: сучасне сільське господарство, незважаючи на виснаження ґрунту, дає непоганий урожай, який забезпечується, в більшій мірі, численними «підживлення». Збіднена грунт не встигає «віддати» скоростиглим плодам залишки мінеральних і інших речовин. Те ж стосується скотарства із застосуванням численних комбікормів. Результат – населення відчуває дефіцит більшості поживних речовин. А користь БАДів полягає в можливості цей дефіцит усунути.

Детальніше навіщо потрібні БАДи – дивіться у відео:

тонкощі класифікації


Залежно від спрямованості дії, Інститут харчування РАМН поділив БАДи на:

  • Нутріцевтики. Рекомендуються особам без захворювань і людям з хронічними недугами як джерела мікро- і макроелементів, амінокислот і білків, жирів, вуглеводів;
  • Парафармацевтики. Доповнюють лікарську терапію, підтримують функціональність окремих органів і їх систем, впливають на обмінні процеси;
  • Еубіотики або пробіотики – джерела живих мікроорганізмів, корисних для підтримки діяльності шлунково-кишкового тракту.

Як це діє?

Доповнюючи їжу, препарати кожної з цієї груп забезпечують оздоровлення окремих систем або всього організму.

Оздоровлення і «зачистка» організму

  • БАДи для суглобів і хрящів (Хонда форте, Инолтра, Флексіново і ін.) Містять глюкозамін і хондроїтин – найважливіший «будматеріал» для регенерації хрящової тканини.
    Застосовувані на ранніх стадіях остеоартрозу, остеохондрозу та ін., Вони запобігають руйнуванню суглобного хряща. Коли ж недуга порушив цілісність тканин рухомих зчленувань, БАДи для суглобів сприяють їх відновленню;
  • БАДи для серця і судин, які збагачують раціон жирними кислотами омега-3, стримують тромбоутворення, запобігають гіпоксію тканин міокарда і головного мозку при кисневому голодуванні і зниженні артеріального тиску; БАДи для серця і судин допоможуть запобігти безлічі захворювань Можливо вам цікаво дізнатися, що на серцево-судинну систему позитивний вплив також надають шипшина , цикорій , розторопша і ягоди глоду .
  • БАДи для печінки (Лів Гард, Гепалам, Монастрискій сироп і ін.) Збагачені вітамінами з антиокисної активністю (С, Е) і часто містять ліпоєвої кислоти, нормалізує обмін жирів і вуглеводів;
  • БАДи для зниження холестерину в крові часто комбінують з препаратами двох попередніх груп. Вони являють собою екстраговані витяжки з рослин або органів тварин і перешкоджають накопиченню бляшок холестеринів;
  • Практично всі БАДи для зору (Чорниця форте, масло шипшини, Антиокс, Сейф-ту-Сі) містять екстракти чорниці, моркви, буряка або капусти – джерела вітамінів А, С і В, що поліпшують мікроциркуляцію, благотворно діють на судини очей і перешкоджають зниженню гостроти зору;
  • БАДи для поліпшення мозкового кровообігу включають в себе добавки з рутинному, призначені для корекції кровообігу (Капілар, Дигідрокверцетин), БАДи ангіопротекторного і венотонізуючою дії з екстрактами гінкго або гліцином (Танакан, Гінкгоум, Готу Кола) і препарати на основі омега-3 і вітаміну F , що перешкоджають відкладенню холестеринових бляшок на стінках судин (Лецитин, Грейп Сід);
  • БАДи для очищення організму застосовують схематично, після відповідної діагностики. Перший етап, як правило – це сорбція шлаків і механічна очистка ШКТ сорбентами і харчовими волокнами. Далі – прийом БАДів, «зачищають» організм від шкідливих мікроорганізмів, грибків і паразитів. Завершальний етап – зміцнення імунітету і створення «заслону» від інфекцій за допомогою пробіотиків. Чистити організм за допомогою БАДів потрібно за спеціальною схемою Для посилення дії БАДів для очищення організму, рекомендуємо систематично відвідувати хамам. Яку користь організму принесе хамам читайте в цій статті…

Для жінок, чоловіків і дітей

  • БАДи для дітей (Вітазаврики, Віта Ведмедики Иммуно Плюс, Мульти-табс Імуно плюс і ін.) Містять МВК і призначені для підтримки імунітету. Вони можуть застосовуватися для профілактики ГРВІ, ГРЗ або в комплексі з лікарськими засобами. Такі добавки, як Біфідозаврики, Сік Ноні, Мульти-табс Імуно кідс містять пробіотики, що створюють додатковий «заслін» від інфекцій;
  • Напередодні літа все більшу знаходять актуальність БАДи для схуднення, найбільш ефективні з яких представлені вітчизняними компаніями евалар (Хтозна, Турбослим) і Сибірське Здоров’я, а також зарубіжними виробниками Амвей (Блокатор вуглеводів), НСП (Комплекс з Гарцинія камбоджійська). Варто відзначити ефективність італійського чаю для схуднення Тілайтфул Грація і комплекс з 2-х біодобавок KG-Off vision для схуднення від французької компанії Vision;
  • БАД для волосся і нігтів заповнюють дефіцит «вітамінів краси» – бета-каротину і вітаміну А, вітамінів групи В, біотину, кальцію і стимулятора вироблення колагену – аскорбінової кислоти. Кращі представники групи – Леді’c формула Здорові Волосся і Нігті, Фітовал, Імедін Сяйво свіжості та ін. Однак вагітним жінкам такі препарати не рекомендуються через «ударних» доз деяких компонентів; Якщо з’явилися проблеми з волоссям – БАДи допоможуть їх вирішити
  • Практичний кожен БАД для підвищення потенції у чоловіків (Супер Йохимбе плюс, ярсагумба і ін.) Містить вітамін Е, селен і поліненасишенние жирні кислоти. Така комбінація підтримує функціональність чоловічих репродуктивних органів і підвищує якість сперми, зміцнює стінки судин, знижуючи ймовірність тромбозу.
    Дія таких БАДів менш агресивне в порівнянні з лікарськими препаратами. Однак при порушеннях ерекції, пов’язаних з недостатністю кровообігу в органах малого тазу або наявністю серйозних захворювань, позбавлення від проблем в сексуальній сфері вони не принесуть.

Чи шкідливі БАДи для здоров’я?

Незважаючи на багато плюси, пов’язані з насиченням організму поживними компонентами, БАДи мають і свої мінуси. Вони підлягають сертифікації, що означає лише відсутність шкідливих речовин. Але при некваліфікованому підборі нешкідливі на перший погляд складові добавок здатні нашкодити.

Так, препарати на основі м’яти загрожують викиднем у вагітної.
Екстракт трави ефедри, який часто присутній в Бадах для зниження ваги, близький за складом до наркотичних речовин, – для гіпертоніків і осіб з серцево-судинними недугами він становить небезпеку.

Деякі БАДи для зниження ваги можуть викликати проблеми з серцем і судинами

Прийом деяких препаратів, створених на основі трав з естрагеноподібною дією (солодка, червона конюшина) може привнести дисбаланс в гормональний фон.

Чи шкідливі БАДи з вітамінно-мінеральними комплексами?

Що такі БАДи принесуть для організму – шкода або користь – залежить від міри. Непомірні дози препаратів з високим вмістом жиророзчинних вітамінів (А, Е, D і К) неминуче веде до їх надмірного депонуванню в печінці.

Надлишок, наприклад бета-каротину, під впливом сигаретного диму запускає окислювальні процеси, наслідки яких можна порівняти зі згубним ефектом викурених за день двох пачок сигарет!

А безконтрольно ковтаючи «водорастворимую» аскорбінку, замість підвищення імунітету можна дістати хвороби нирок.

Головне ж, що варто пам’ятати тим, хто вирішив зробити БАДи складової здорового способу життя, – шкода чи користь їх безпосередньо залежать від надійності виробника. Ще в серпні 2013 року Росспоживнагляд заборонив до реалізації кілька десятків харчових добавок. А тому, щоб не потрапити на вудку виробників «пустушок», відвідайте офіційний сайт Федеральної служби з нагляду в сфері захисту прав споживачів і благополуччя людини і вивчіть реєстр БАДів, які пройшли державну реєстрацію.

We apologize for the inconvenience.

. but your activity and behavior on this site made us think that you are a bot.

Note: A number of things could be going on here.

  1. If you are attempting to access this site using an anonymous Private/Proxy network, please disable that and try accessing site again.
  2. Due to previously detected malicious behavior which originated from the network you’re using, please request unblock to site.

Please solve this CAPTCHA to request unblock to the website

БАДи: що це таке, користь, шкода і протипоказання

Біологічно-активні добавки — це питання делікатне і вимагає розгляду. Ми запитали у лікаря-гастроентеролога Людмили Гончарук, що це за звір такий — БАД, як його приймати і чи варто? І, звичайно ж, ділимося результатами з тобою в цій статті!

Що таке БАДи?

Біологічно-активні добавки, або, якщо бажаєш коротше, БАДи — це термін, що описує допоміжні продукти харчування і ліки. На сьогоднішній день ці речовини дуже популярні на світовому ринку і дана актуальність щорічно зростає.

За походженням основних компонентів БАДи підрозділяють на:

  • рослинні екстракти, чаї;
  • продукти бджільництва;
  • морепродукти;
  • тваринні витяжки;
  • мінеральні компоненти;
  • продукти ферментації;
  • продукти біотехнології;
  • синтетичні аналоги природних харчових речовин.

Залежно від особливостей складу БАДи до їжі поділяють на три класи: нутрицевтики, парафармацевтики і еубіотики (пробіотики).

До цієї групи включають дуже багато різних засобів в тому числі вітамін Д, риб’ячий жир, провітамін А, мінерали і мікроелементи. Взаємодія між елементами в препараті може спровокувати недолік або навпаки токсичну дію на організм.

БАДи обіцяють ряд ефектів:

  • імуномодулювальний — підвищити шляхом посилення елементів ферментного захисту клітини стійкість організму до дії несприятливих чинників навколишнього середовища;
  • протизапальний — обійти пошкоджену патологією ланку метаболічного конвеєра;
  • дезінтоксикаційний — посилити і прискорити зв’язування і виведення сторонніх і токсичних речовин з організму, компенсувати дефіцит незамінних харчових продуктів.

Чи працюють біологічно-активні добавки?

Лікар-гастроентеролог налаштований скептично і навіть негативно.

«З давніх часів людям хочеться вірити в чудодійне цілительство, що досить прийняти одну таблетку, попити чай і всі проблеми зі здоров’ям зникнуть, — каже Людмила. — Ефективність і корисність БАД не підтверджена жодним багатомасштабним клінічним дослідженням, і навіть навпаки — існують дослідження, які доводять потенційну шкоду даних засобів для людського організму, якщо не дотримуватися правил і термінів споживання».

Однозначного ставлення до БАД в медичній науці досі немає, за словами лікаря-гастроентеролога.

Використання фітотерапії залишається актуальним для клінічної медицини. У 2015 році Національна рада здоров’я Австралії опублікувала результати дослідження ефективності гомеопатії. Проаналізувавши понад 1800 випадків, вчені констатували, що не виявили жодного захворювання, при якому гомеопатія ефективніша, ніж ефект плацебо.

«Помилково, вважати БАДи засобом для лікування захворювань, це добавки до раціону, призначені для підтримки фізіологічних норм і функцій організму, які можуть доповнити основне лікування, але ніяк не лікувати серйозні захворювання», — підкреслює Людмила Гончарук.

Чи є у них побічні дії?

Взаємодія між елементами в препараті може спровокувати недостатність або навпаки токсичну дію на організм.

Наприклад:

Людям, що страждають остеопорозом — досить часто необхідна додаткова доза вітаміну Д. Хворі на целіакію, хворобу Крона і неспецифічний виразковий коліт, скаржаться на прояви синдрому мальабсорбції та мальдигестії (порушення процесів всмоктування і травлення), вимагають додаткового призначення мікроелементів.

«Пам’ятайте, що жодна добавка не здатна замінити повноцінний раціон і відповідний сон та відпочинок, — каже експертка. — Не варто також приймати БАДи без консультації з лікарем, необхідно провести обстеження, які покажуть доцільність використання будь-яких засобів. Недостатність кальцію, фосфору й інших мікроелементів підтвердить звичайний біохімічний аналіз крові (іонограма)».

Якщо ж все-таки фахівець рекомендує ту чи іншу добавку, за словами лікаря-гастроентеролога, слід перевірити, чи внесений препарат до Державного реєстру біологічних добавок, рекомендованих до вживання в їжу.

Будь здорова і щаслива, і головне — не приймай ніяких лікарських засобів без схвалення лікаря!

Мнение редакции может не совпадать с мнением автора статьи.

Про автора

admin administrator