Як формувати крону туї

Авторadmin

Як формувати крону туї

Обрізка туї – коли і як правильно обрізати і доглядати за хвойними?

Це найпопулярніші хвойні породи в Польщі. Смарагдова туя поширена в саду та перед будинками, але інші сорти користуються такою ж популярністю. Не дивно, що вони гарні, елегантні та їх легко вирощувати. Обрізка туйто – одна з найважливіших процедур догляду, яка додатково дозволяє нам формувати кущ відповідно до наших уподобань. Дізнайтеся, як і коли покроково обрізати тую, коли садити тую і як за нею доглядати.

Вас цікавлять витрати на обладнання саду та облаштування? Порахуйте їх за допомогою калькулятора, доступного за адресою //kb.pl/przy-domu

Туя – походження

Насправді його польська назва туя, але вона більш відома під латинською “туя”. Туї – це хвойні рослини, що належать до сімейства кипарисових із низькими вимогами до вирощування. У нашому кліматі найчастіше культивуються три види, найпопулярніший з яких – туя. Східна туя також варта згадати, і в багатьох парках можна зустріти східну тую. Вирощування туї кожного з цих видів не представляє труднощів.

Рослина походить з Азії та Північної Америки, де все ще зустрічається природним шляхом. Найчастіше його можна зустріти у вигляді невеликих дерев. Природно, їх крона має конічну форму, а вся рослина може досягати до 60 м у висоту! При вирощуванні в наших кліматичних умовах ці хвойні рослини є набагато меншими кущами, які можуть бути різної форми. Вам просто потрібно знати, як обрізати туї, щоб вільно створювати їх форму та пристосовувати її до наших потреб та уподобань.

Обрізана туя – найкращий спосіб створити щільну і пишну живопліт або зробити куточок саду, де домінуватимуть хвойні дерева. Ці рослини дуже довговічні, тому їх також дуже часто використовують у парках та для прикраси міських просторів. У своєму природному стані вони можуть вижити до 200 років, належний догляд за туєю при домашньому вирощуванні може змусити її тривати кілька десятків років, не втрачаючи приємної форми.

Опис та сорти туї

Популярність цих хвойних порід визначається насамперед тим, що вирощування туї дуже просте, а їх додатковою перевагою є те, що вони не втрачають своїх естетичних цінностей протягом року. Обрізання туї змушує їх приймати різні форми, однак, якщо залишити їх природно, рослина виробляє конусоподібну або колоноподібну крону. Голкоподібні листя у молодих рослин мають світло-зелений колір, але у старих рослин вони набагато темніють. Вони короткі і лускаті, вони не втрачають свого кольору взимку і не опадають, найчастіше довжиною в кілька міліметрів. Туї також виробляють невеликі шишки, що складаються з декількох лусок, які є приємною прикрасою хвойного дерева восени та взимку.

Однак окремі види вирішують питання зовнішнього вигляду та звички. Хоча туї досить схожі між собою, туя має більш пухку крону з більш неправильною формою, тоді як туї та туї мають більш щільне розташування гілок. Перший може досягати до 20 м у висоту, другий виростає лише до 15 м, більш-менш схожий на тую.

Перш ніж дізнатися, коли садити тую, а коли і як обрізати тую, ознайомтеся з деякими найпопулярнішими сортами туї. Між ними вони найчастіше використовують великі відмінності, особливо в кольорі листя, але звичка також має велике значення.

Найпопулярнішою є туя Ізумрудна, яка завоювала широке коло закоханих своєю елегантною формою і дуже низькими вимогами. Він має компактну і регулярну звичку, а його листя надзвичайно зелені, з унікальним, інтенсивним кольором. Спочатку його пагони іржаво-червоні, потім вони буріють. Важливою перевагою цього сорту є також швидкість росту – це відмінне рішення для тих, хто швидко хоче мати в саду хвойні дерева або велику пишну живопліт.

Туя Брабант також заслуговує на увагу – це високі, розлогі хвойні дерева, які можуть досягати до 10 метрів у висоту. Має досить пухку, колончасту форму, характеризується короткими гілками і світло-зеленою лускатою хвоєю. Пагони сплюснуті і досить в’ялі, що значною мірою сприяє приємному зовнішньому вигляду і популярності сорту. Туя Брабант, як і Смарагдова туя, чудово працює як жива огорожа, але також має ряд інших застосувань. Він не боїться обрізки, тому його можна вільно формувати та регулювати.

Ексклюзивні акції на садові інструменти

Коли садити і обрізати туї

Туї не особливо вимогливі, але щоб здорово рости, слід дотримуватися особливої ​​обережності. Найголовніше – правильно вибрати момент для посадки – лише тоді у них буде шанс наздогнатись і швидко вирости. Коли садити туї, щоб вони красиво розвивалися і здорово росли?

Все залежить від виду саджанця. Тюлену тюлю, тобто закріплену джутовим мішком, слід висаджувати восени – з кінця серпня до початку жовтня. Однак слід бути обережним, оскільки хвойні рослини, висаджені занадто пізно, можуть не пережити холодну зиму. Весняна посадка також успішна – з березня до кінця квітня. Є в продажу і контейнери – їх висаджують з весни до кінця вегетації. Це можливо навіть у червні, під час найбільших спекотних хвиль, але тоді їх потрібно більше поливати – вони можуть бути схильні до висихання.

Однак важливим аспектом є не тільки те, коли садити туї, а й те, як це робити. Перед тим як посадити тую, обережно прополюйте вибране місце – бажано в радіусі близько 30 см. Отвір, виритий у землі, повинен бути приблизно втричі ширшим горщика або тюка. На дно слід посипати родючий грунт, придатний для хвойних порід, і добре поливати. Тую висаджують в отриману грязь, засипають грунтом і добре відбивають, а потім поливають, щоб субстрат трохи осів. Якщо ми хочемо зробити живопліт, залиште близько 50 см між рослинами і стільки ж для огорожі. Відразу після посадки слід застосувати мікоризну вакцину, яка чудово підходить для хвойних дерев. Грунт навколо рослин слід присипати корою, щоб запобігти появі бур’янів.

Вирощування туї – деякі важливі правила

Вирощувати тую в основному дуже просто. Вони не вимогливі до рослин, і саме це робить їх такими популярними. Найголовніше правило – це правильний полив і турбота про достатнє зволоження. Туї люблять поливати не тільки в жарку погоду. У червні, липні та серпні їх слід поливати раз на тиждень рано вранці або ввечері. Рослинам також потрібно багато води до настання зими, але часто достатньо лише природних опадів.

Догляд за туєю може також складатися з регулярних прополювань. Хоча велика і домінуюча в саду, туя не любить конкуренції з боку інших рослин, особливо агресивних бур’янів. З цієї причини ґрунт слід покрити ялиновою корою або покрити агротекстилем. Також слід бути обережним із садовими рослинами, висадженими поблизу них, особливо з іншими хвойними.

Хоча туї дуже морозостійкі, іноді вони більш сприйнятливі до холоду. Хоча у випадку із західною туєю (наприклад, із смарагдовою туєю або тубою Брабант) або гігантською туєю вам не потрібно турбуватися про це, східну тую слід захищати від холоду. Для цього їх покривають, особливо молоді екземпляри, агротекстилем. Поширення кори також може допомогти, але це чудово підходить для великих рослин і в теплих районах країни. Однак найважливішим способом догляду є обрізка туї. Перевірте, коли слід обрізати смарагдову тую та інші.

Коли обрізати тую і як формувати тую?

Обрізка туї дійсно необхідна. Ці прекрасні рослини ростуть дуже швидко, тому, залишившись наодинці, вони можуть бути занадто пухкими і почати падати. Перш ніж ми почнемо думати про те, як і коли обрізати тую, варто подумати про те, що нам в основному потрібно. Поодинока смарагдова туя чудово виглядає як пасьянс і може бути сформована майже довільно, навіть у звичайний куля. Це не завжди можливо з іншими сортами. Крім того, ми по-іншому сформуємо клумбу з хвойними рослинами або рослинами, призначеними для живоплоту, наприклад, туман брабант.

Обрізка туї абсолютно безпечна – рослини швидко відновлюються, крім того вони не втрачають сили для росту, тому вони гарно загущають, а розпушування крони є однією з найбільших проблем, коли йдеться про вирощування хвойних рослин у саду. Коли обрізати туї? На це питання немає однозначної відповіді. Ті з густою кроною, які ростуть у живоплоті, слід підстригати 2-3 рази за сезон. Перший зріз роблять до початку вегетації, коли ніжні бруньки починають набрякати. Найчастіше настає черга березня та квітня. Ще одна операція обрізки відбувається в червні – їй пора, якщо молоді пагони почнуть темніти. Останній зріз робиться в серпні, але ви повинні бути обережними з цим і зробити це якомога раніше, щоб нові пагони змогли злетіти до зими. Усі інші, особливо пасьянс,їх слід скорочувати принаймні раз на рік навесні.

Молоді рослини можуть бути дещо складнішими. Коли і як обрізати молодих туй? Перший зріз туї слід робити лише тоді, коли рослина має висоту не менше 1,5 м. Туя Смарагдова найчастіше має такий розмір лише через 1,5 року. Молоді екземпляри слід вирізати приблизно на 1/3 довжини гілочок. Якщо ви задаєтеся питанням, як обрізати тую, яка росте поодиноко, правила дуже прості. Трохи складніші правила застосовуються до обрізки туї у випадку, коли рослини формують живопліт. Перший і другий зрізи – навесні і в червні – повинні охоплювати від 1/3 до ½ довжини гілочок. У серпні досить, якщо пагони вкоротити на 1-2 см. Завдяки цьому хвойні дерева будуть добре розвиватися.

  • Унікальні рецепти маринування свинячої рульки покроково – перевірте їх!
  • Посадка, обрізка та вирощування малини в саду – поради
  • Білий сніжок – опис, характеристики, посадка, догляд, отруйні властивості
  • Kanna (paciorecznik) – вирощування, догляд, поради щодо садівництва
  • Рой у горщику та саду – сорти, вирощування, догляд, полив
  • Бакопа (Sutera) – сорти, вирощування, догляд, розмноження, полив
  • Чорноплідна горобина чорноплідна – вирощування, догляд, цілющі властивості плодів чорноплідної горобини
  • Садова спіраль – сорти, догляд, вирощування, цікаві факти
  • Настоянка ожини – рецепт і приготування настоянки осоту
  • Вирощування стручкової квасолі поетапно – посів, догляд, підживлення, урожай
  • Чорна смородина – посадка, вирощування, догляд, цілющі властивості, вітаміни
  • Варення з айви – покроковий рецепт смачних консервів
  • Тритом – посадка, сорти, вирощування, догляд, зимівля, розмноження
  • Глоксинія в горщиках (перевірена синінія) – вирощування, догляд, поради
  • Ірга блискуча – для живої огорожі і не тільки – посадки, вирощування, розмноження
  • Покрокове зрізання куща – як, коли, чому?
  • Хоста (funkie) – популярні сорти, вирощування, догляд, поради
  • Сік і настоянка з пір’я – покроково – приготування, властивості та застосування
  • Яблучні консерви на зиму – рецепти та ідеї приготування яблук
  • Посадка картоплі поетапно – як і коли садити картоплю?

Обрізка туї: як і коли потрібно стригти рослину

Туя вважається однією з найпопулярніших декоративних хвойних рослин, що використовуються в сучасному озелененні. Невибагливість у догляді та велике розмаїття різноманітних форм і сортів роблять культуру популярною як при декорі заміських ділянок, так і при оформленні простору в містах. Щоб підтримати крону в презентабельному вигляді, тую регулярно стрижуть. В даній статті ми розглянемо види обрізки, її терміни та головні правила, яких повинен притримуватися садівник, обрізаючи тую.

Залежно від мети, виділяють два види стрижки рослин:

  • Санітарна – при цьому прибираються сухі та хворі гілки;
  • Формувальна – дозволяє обмежити ріст крони та придати туї визначену форму.

Зазначимо, що у своїй більшості туї самостійно формують крону в тому чи іншому вигляді. Вона може бути кулястою, колоновидною або пірамідальною. Формуючу обрізку потрібно здійснювати в таких випадках:

  • Якщо садівнику не подобається щільність крони;
  • Якщо виникла потреба змінити природну форму на іншу.

Санітарна обрізка є головною і обов’язковою процедурою в процесі догляду за туєю. Її проводять, якщо на кроні присутні сухі та пожовклі гілки. Часто при санітарній стрижці видаляють гілки, пошкоджені шкідниками та хворобами. Туя відмінно переносить стрижку – ця процедура допомагає їй отримати благородство форми та доглянутість.

Потреби в обрізці різних сортів туй

В наших широтах найчастіше висаджують тую західну – вона відмінно себе почуває при суттєвих морозах, високій вологості та інших несприятливих умовах. Залежно від сорту, всі рослини потребують обрізки – її здійснюють згідно рекомендацій спеціалістів. Загалом, інтенсивність обрізки залежить від темпу росту рослин. Нижче ми розглянемо потребу в стрижці найпопулярніших сортів та темпи їх росту

  • Брабант – сорт, який за рік нарощує зеленої маси на 35 сантиметрів у висоту та на 15 сантиметрів в ширину. Стригти таку тую рекомендують двічі на рік;
  • Смарагд – сорт, що нарощує за рік 10 сантиметрів у висоту та 5 сантиметрів в ширину. Обрізка проводиться один раз на рік;
  • Колумна – рослина, яка щорічно збільшується на 20 сантиметрів у висоту та на 10 сантиметрів в ширину. Стригти рослини даного сорту потрібно два рази за рік;
  • Холмструп – сорт, що виростає за рік на 12 сантиметрів у висоту та 4 сантиметри в ширину. Потребує стрижки один раз на рік;
  • Вагнері – культура з щорічним приростом на 10 сантиметрів у висоту та 5 сантиметрів в ширину. Потребує обрізки один раз на рік.

Дані сорти туї можуть природно формуватися у вигляді колони або піраміди. А якщо говорити про карликові кулясті сорти, то вони ростуть ще повільніше – їх стрижуть ще рідше, при цьому підтримуючи нормальний санітарний стан крони.

Стрижка туї Брайант

Туя сорту Брайант відмінно переносить як санітарну, так і формуючу стрижку. Їй можна надавати будь-якої форми – все залежить від фантазії садівника. Численні спеціалісти радять робити обрізку в червні, коли вже гарно видно молоді прирости. При цьому обов’язково потрібно прибрати хворі і сухі гілочки та розрідити крону. Для формування крони прищипують пагони не більше, як на третину.

Як правильно поливати туї

Потреба в стрижці туї напряму залежить від поливу, адже рослина. Маючи необхідну вологу, росте інтенсивніше.

Щойно висаджені рослини потрібно поливати не рідше, як один раз на тиждень. Не можна допускати, щоб земля в пристовбурному колі пересихала. Норма розходу води – від 10 до 50 літрів під кожну рослину (залежно від сорту та розміру). Нагадаємо, що після поливів необхідне розпушування ґрунту на глибину від 8 до 10 сантиметрів (якщо глибше, можна пошкодити кореневу систему). Після цього пристовбурне коло потрібно замульчувати. Для цього можна використовувати:

Влітку, коли випаровування вологи з ґрунту сильніше, рослини потребують більшої кількості води. В спекотну пору полив рекомендується здійснювати через день. При сирій погоді кількість поливів скорочують до 1 разу на тиждень.

Восени туї поливають до настання заморозків.

Стрижка туї Брабант

Туя Брабант – рослина з швидким темпом росту. Формувати крону та здійснювати санітарну обрізку спеціалісти рекомендують уже в перший рік після висадки. Таким чином, рослина почне свій ріст і розвиток в необхідній формі.

Особливістю обрізки туї Брабант є те, що не можна за один раз зрізати більше 30% зеленої маси. Потрібно пам’ятати, що хвойнику досить важко наростити зелену масу на оголених гілках, тому цього при обрізці допускати не можна. В іншому випадку надмірно обрізані гілочки просто засохнуть.

Ми рекомендуємо зрізати пагони, зберігаючи дистанцію 1 – 2 сантиметри над брунькою.

І ще одна порада – не забувайте після стрижки рясно полити рослину. Таким чином, нарощування зеленої маси буде відбуватися інтенсивніше.

Якщо ви вирішили купити тую для своєї присадибної ділянки, зверніть увагу на асортимент саджанців різних сортів в нашому інтернет-магазині «Клуб Рослин». Ми гарантуємо швидку доставку рослин в пластикових контейнерах для коренів в будь-яке місто України.

Про автора

admin administrator