Як горять соснові дрова

Авторadmin

Як горять соснові дрова

Дрова. Особливості горіння дров різних порід деревини

Дрова – шматки дерева, які призначені для спалювання в печах, камінах, топках або багаттях для отримання тепла, жару і світла.

Камінні дрова в основному заготовлюються і поставляються в пиляному і колотому вигляді. Вміст вологи має бути якомога меншим. Довжина полін в основному 25 і 33 см. Такі дрова продають в насипних складометр або фасують, і продають по вазі.

Для опалювальних цілей застосовуються різні дрова. Пріоритетною характеристикою, за якою вибирають ті чи інші дрова для камінів і печей, є їх теплотворна здатність, тривалість горіння і комфорт при використанні (картина полум’я, запах). Для опалювальних цілей бажано, щоб тепловиділення відбувалося повільніше, але більш тривалий час. Для опалювальних цілей найкраще підходять всі дрова з листяних порід.

Для топки печей і камінів використовують переважно дрова таких порід, як дуб, ясен, береза, ліщина, тис, глід.

  • – Дрова з бука, берези, ясена, ліщини важко розтоплювати, але вони можуть горіти сирими, тому що мають невелику вологість, причому дрова з усіх цих порід дерев, крім бука, легко розколюються;
  • – Вільха і осика згорають без утворення сажі, більше того – вони випалюють її з димаря;
  • – Березові дрова гарні для тепла, але при нестачі повітря в топці, горять димно і утворюють дьоготь (березову смолу), який осідає на стінках труби;
  • – Пні та коріння дають хитромудрий малюнок вогню;
  • – Гілки ялівцю, вишні і яблуні дають приємний аромат;
  • – Соснові дрова горять жарче ялинових через більший вміст смоли. При горінні смоляних дров, різкому підвищенні температури з тріском лопаються маленькі порожнини в деревині, в яких накопичується смола, і в усі боки розлітаються іскри;
  • – Кращої тепловіддачею володіють дубові дрова, єдиний їхній недолік – вони погано розколюються, так само як і дрова з граба;
  • – Дрова з груші та яблуні легко розколюються і добре горять, видаючи приємний запах;
  • – Дрова з порід середньої твердості, як правило, легко колоти;
  • – Довго тліюче вугілля дають дрова з кедра;
  • – Дрова з вишні і в’яза при горінні димлять;
  • – Дрова з платана легко розтоплюються, але важко колються;
  • – Менше підходять для топлення дрова хвойних порід, тому що вони сприяють утворенню смолистих відкладень в трубі і мають низьку теплотворну здатність. Соснові і ялинові дрова легко колоти і розтоплювати, але вони димлять і іскрять;
  • – До порід дерев з м’якою деревиною відносять також тополю, вільху, осику, липу. Дрова цих порід добре горять, дрова з тополі сильно іскрять і дуже швидко горять;
  • – Бук – дрова цієї породи вважають класичними камінними дровами, так як у бука красива картина полум’я і хороший розвиток спеки при майже повній відсутності іскор. До всього перерахованого слід додати – букові дрова мають дуже високий показник теплотворної здатності. Запах палаючих букових дров теж оцінений високо – тому і для копчення продуктів в основному застосовуються букові дрова. Дрова з бука універсальні у застосуванні. Виходячи з перерахованого, вартість букових дров висока.

Необхідно враховувати той факт, що показник теплотворної здатності дров різних порід деревини сильно коливається. В результаті чого отримуємо коливання щільності деревини і коливання в перерахункових коефіцієнтах кубометр => складометр.

Нижче наведена таблиця з середніми значеннями теплотворної здатності на один складометр дров.

Дрова (природна сушка)Теплотворна здатність кВт.год / кгТеплотворна здатність мега Джоуль / кгТеплотворна здатність МВтч. / Складометр Об’ємна щільність у кг / дм ³ Щільність кг / складометр
Грабові дрова4,2152,10,72495
Букові дрова4,2152,00,69480
Ясеневі дрова4,2152,00,69480
Дубові дрова4,2152,00,67470
Березові дрова4,2151,90,65450
Дрова з модрини4,315,51,80,59420
Соснові дрова4,315,51,60,52360
Ялинові дрова4,315,51,40,47330

1 складометр сухої деревини листяних дерев замінює близько 200 до 210 літрів рідкого палива або 200 до 210 м ³ природного газу.

Поради щодо вибору деревини для багаття.

Багаття не буде без дров. Щоб багаття горіло довго, для цього потрібно готуватися. Готувати дрова. Чим більше, тим краще. Перестаратися не потрібно, але невеликий запас на всяк випадок мати потрібно. Провівши дві, три ночі в лісі, ви напевно зможете вже більш точно визначити необхідний запас дров на ніч. Звичайно, можна математично обчислити, який обсяг дров необхідний для підтримки вогню на певну кількість годин. Перекласти сучки тієї чи іншої товщини в кубічні метри. Але на практиці такий розрахунок буде працювати не завжди. Дуже багато чинників, які не можливо прорахувати, а якщо спробувати, то розкид буде досить великий. Тільки особиста практика, дає більш точні результати.

Сильний вітер збільшує швидкість горіння в 2-3 рази. Волога, тиха погода, навпаки, уповільнює горіння. Багаття може горіти і і під час дощу, тільки для цього необхідно його постійно підтримувати. Під час дощу не треба класти в багаття товсті поліна, вони довше розпалюються і дощ може їх просто загасити. Не забувайте, більш тонкі гілки розпалюються швидко, але і швидко прогорають. Їх потрібно використовувати для розпалювання більш товстих гілок.

Перш ніж розповісти про деякі породні властивості деревини під час горіння, хочу ще раз нагадати, що якщо вас не змушує потреба ночувати в безпосередній близькості біля багаття, намагайтеся палити вогнище не ближче 1-1,5 метрів від краю вашої лежанки.
Найчастіше зустрічаються наступні породи дерев: ялина, сосна, ялиця, модрина, береза, осика, вільха, дуб, черемха, верба. Отже, по порядку.

Ялина, як всі смолисті породи дерев горить жарко, швидко. Якщо деревина суха, вогонь поширюється по поверхні досить швидко. Якщо у вас немає можливості якимось чином розділити стовбур невеликого дерева на відносно не великі рівні частини, і ви використовуєте для багаття все дерево цілком, будьте дуже обережні. Вогонь, по дереву може перейти за кордон костра і наробити багато неприємностей. У такому випадку, очистіть достатньо місця під вогнище, щоб вогонь не зміг поширитися далі. Ялина має властивість «стріляти». Під час горіння, смола, яка знаходиться в деревині, під впливом високих температур починає кипіти, і не знаходячи виходу, вибухає. Шматочок палаючого дерева, який знаходиться нагорі, летить геть від багаття. Напевно багато хто, хто палив багаття, помічали таке явище. Щоб уберегтися від таких сюрпризів, досить класти поліна торцем до вас. Вугілля зазвичай летять перпендикулярно стовбуру.

Сосна. Горить жарче і швидше ялини. Легко ламається, якщо дерево завтовшки не більше 5-10 см в діаметрі. «Стріляє». Тонкі сухі гілки добре підходять як дрова другого і третього плану для розпалювання багаття.

Ялиця. Головною відмінною рисою є, те, що вона практично не «стріляє». Стовбури сухостою діаметром 20-30 см , багаття на всю ніч. Горить жарко, рівномірно. Швидкість горіння між ялиною та сосною.

Модрина. Це дерево, на відміну від інших дерев смолистих порід, на зиму скидає хвою. Деревина більш щільна і міцна. Горить довго, довше ялини, рівномірно. Дає багато жару. Якщо ви знайшли на березі річки шматок сухої модрини, є ймовірність того, що перш ніж цей шматок потрапив на берег, він пролежав у воді якийсь час. Таке дерево буде горіти набагато довше звичайного, з лісу. Дерево, перебуваючи у воді, без доступу кисню, стає щільніше і міцніше. Звичайно все залежить від терміну знаходження у воді. Пролежавши там кілька десятків років, воно перетворитися на трухну.

Властивості деревини для топки

Придатну для топки деревину поділяють на наступні основні категорії:

Хвойні породи деревиниЛистяні породи деревини
М’які породи
Листяні породи деревини
Тверді породи
Сосна, ялина, туя та іншіЛипа, осика, тополя та іншіДуб, береза, граб та інші
Відрізняються високим вмістом смоли, яка не згорає повністю і засмічує своїми залишками димар і внутрішні частини топки. При використанні такого палива неминуче освіту кіптяви на склі каміна, якщо воно є. Для даного виду палива характерна більш тривала сушка дров. Через невисоку щільності дрова з таких порід швидко згоряють, не утворюють вугілля, володіють низькою питомою теплотворною здатністю.Дрова з таких порід деревини забезпечують стабільну робочу температуру в топці і високу питому теплотворну здатність

Велике значення при виборі палива для каміна або печі грає вологість деревини. Саме від вологості в більшій мірі залежить теплотворна здатність дров. Прийнято вважати, що найкращим чином для топки придатні дрова з вмістом вологи не більше 25%. Показники теплотворної здатності (кількість теплоти, що виділилася при повному згорянні 1 кг дров в залежності від вологості) вказані в нижчеподаній таблиці:

Вологість дров,%Теплотворність, ккалПримітка
04400штучно висушені
103887
153634підсушені в приміщенні
203381однорічні під навісом
253128
302875
402622
452116
501863свіжозрубані

Дрова для топки необхідно ретельно та заздалегідь готувати. Хороші дрова повинні сохнути не менше року. Мінімальний час сушіння залежить від місяця укладання дровітні (в днях):

СіченьЛютий
Березень КвітеньТравень
Червень
22019014012010080
Липень Серпень Вересень Жовтень Листопад Грудень
310300280270250240

Ще одним важливим показником, який характеризує якість дров для топки каміна або печі, є щільність або твердість деревини. Найбільшою тепловіддачею володіє деревина твердих листяних порід, найменшою – деревина м’яких порід. Показники щільності деревини при вологості 12% вказані в нижчеподаній таблиці:

Порода
Щільність, г / куб.см
легка
Ялиця сибірська0,39
Ялина0,45
Верба0,46
Осика0,51
Сосна0,52
Липа0,53
Вільха0,55
Середня щільність
Клен0,60
Береза0,65
Вишня0,66
Модрина0,66
Бук0,68
Дуб0,69

Питома теплотворна здатність деревини різних порід:

ПородаМасова теплотворна здатність, ккалЩільність абсолютно сухої деревини, г/см3 Питома теплотворна здатність, ккал
Дуб48570,643108
Береза49190,572804
Сосна50640,422127
Вільха48780,432097
Ялина48570,381846
Осика47790,371768

Дрова. Особливості горіння дров різних порід деревини

Дрова – шматки дерева, які призначені для спалювання в печах, камінах, топках або багаттях для отримання тепла, жару і світла.

Камінні дрова в основному заготовлюються і поставляються в пиляному і колотому вигляді. Вміст вологи має бути якомога меншим. Довжина полін в основному 25 і 33 см. Такі дрова продають в насипних складометр або фасують, і продають по вазі.

Для опалювальних цілей застосовуються різні дрова. Пріоритетною характеристикою, за якою вибирають ті чи інші дрова для камінів і печей, є їх теплотворна здатність, тривалість горіння і комфорт при використанні (картина полум’я, запах). Для опалювальних цілей бажано, щоб тепловиділення відбувалося повільніше, але більш тривалий час. Для опалювальних цілей найкраще підходять всі дрова з листяних порід.

Для топки печей і камінів використовують переважно дрова таких порід, як дуб, ясен, береза, ліщина, тис, глід.

  • – Дрова з бука, берези, ясена, ліщини важко розтоплювати, але вони можуть горіти сирими, тому що мають невелику вологість, причому дрова з усіх цих порід дерев, крім бука, легко розколюються;
  • – Вільха і осика згорають без утворення сажі, більше того – вони випалюють її з димаря;
  • – Березові дрова гарні для тепла, але при нестачі повітря в топці, горять димно і утворюють дьоготь (березову смолу), який осідає на стінках труби;
  • – Пні та коріння дають хитромудрий малюнок вогню;
  • – Гілки ялівцю, вишні і яблуні дають приємний аромат;
  • – Соснові дрова горять жарче ялинових через більший вміст смоли. При горінні смоляних дров, різкому підвищенні температури з тріском лопаються маленькі порожнини в деревині, в яких накопичується смола, і в усі боки розлітаються іскри;
  • – Кращої тепловіддачею володіють дубові дрова, єдиний їхній недолік – вони погано розколюються, так само як і дрова з граба;
  • – Дрова з груші та яблуні легко розколюються і добре горять, видаючи приємний запах;
  • – Дрова з порід середньої твердості, як правило, легко колоти;
  • – Довго тліюче вугілля дають дрова з кедра;
  • – Дрова з вишні і в’яза при горінні димлять;
  • – Дрова з платана легко розтоплюються, але важко колються;
  • – Менше підходять для топлення дрова хвойних порід, тому що вони сприяють утворенню смолистих відкладень в трубі і мають низьку теплотворну здатність. Соснові і ялинові дрова легко колоти і розтоплювати, але вони димлять і іскрять;
  • – До порід дерев з м’якою деревиною відносять також тополю, вільху, осику, липу. Дрова цих порід добре горять, дрова з тополі сильно іскрять і дуже швидко горять;
  • – Бук – дрова цієї породи вважають класичними камінними дровами, так як у бука красива картина полум’я і хороший розвиток спеки при майже повній відсутності іскор. До всього перерахованого слід додати – букові дрова мають дуже високий показник теплотворної здатності. Запах палаючих букових дров теж оцінений високо – тому і для копчення продуктів в основному застосовуються букові дрова. Дрова з бука універсальні у застосуванні. Виходячи з перерахованого, вартість букових дров висока.

Необхідно враховувати той факт, що показник теплотворної здатності дров різних порід деревини сильно коливається. В результаті чого отримуємо коливання щільності деревини і коливання в перерахункових коефіцієнтах кубометр => складометр.

Нижче наведена таблиця з середніми значеннями теплотворної здатності на один складометр дров.

Дрова (природна сушка)Теплотворна здатність кВт.год / кгТеплотворна здатність мега Джоуль / кгТеплотворна здатність МВтч. / Складометр Об’ємна щільність у кг / дм ³ Щільність кг / складометр
Грабові дрова4,2152,10,72495
Букові дрова4,2152,00,69480
Ясеневі дрова4,2152,00,69480
Дубові дрова4,2152,00,67470
Березові дрова4,2151,90,65450
Дрова з модрини4,315,51,80,59420
Соснові дрова4,315,51,60,52360
Ялинові дрова4,315,51,40,47330

1 складометр сухої деревини листяних дерев замінює близько 200 до 210 літрів рідкого палива або 200 до 210 м ³ природного газу.

Поради щодо вибору деревини для багаття.

Багаття не буде без дров. Щоб багаття горіло довго, для цього потрібно готуватися. Готувати дрова. Чим більше, тим краще. Перестаратися не потрібно, але невеликий запас на всяк випадок мати потрібно. Провівши дві, три ночі в лісі, ви напевно зможете вже більш точно визначити необхідний запас дров на ніч. Звичайно, можна математично обчислити, який обсяг дров необхідний для підтримки вогню на певну кількість годин. Перекласти сучки тієї чи іншої товщини в кубічні метри. Але на практиці такий розрахунок буде працювати не завжди. Дуже багато чинників, які не можливо прорахувати, а якщо спробувати, то розкид буде досить великий. Тільки особиста практика, дає більш точні результати.

Сильний вітер збільшує швидкість горіння в 2-3 рази. Волога, тиха погода, навпаки, уповільнює горіння. Багаття може горіти і і під час дощу, тільки для цього необхідно його постійно підтримувати. Під час дощу не треба класти в багаття товсті поліна, вони довше розпалюються і дощ може їх просто загасити. Не забувайте, більш тонкі гілки розпалюються швидко, але і швидко прогорають. Їх потрібно використовувати для розпалювання більш товстих гілок.

Перш ніж розповісти про деякі породні властивості деревини під час горіння, хочу ще раз нагадати, що якщо вас не змушує потреба ночувати в безпосередній близькості біля багаття, намагайтеся палити вогнище не ближче 1-1,5 метрів від краю вашої лежанки.
Найчастіше зустрічаються наступні породи дерев: ялина, сосна, ялиця, модрина, береза, осика, вільха, дуб, черемха, верба. Отже, по порядку.

Ялина, як всі смолисті породи дерев горить жарко, швидко. Якщо деревина суха, вогонь поширюється по поверхні досить швидко. Якщо у вас немає можливості якимось чином розділити стовбур невеликого дерева на відносно не великі рівні частини, і ви використовуєте для багаття все дерево цілком, будьте дуже обережні. Вогонь, по дереву може перейти за кордон костра і наробити багато неприємностей. У такому випадку, очистіть достатньо місця під вогнище, щоб вогонь не зміг поширитися далі. Ялина має властивість «стріляти». Під час горіння, смола, яка знаходиться в деревині, під впливом високих температур починає кипіти, і не знаходячи виходу, вибухає. Шматочок палаючого дерева, який знаходиться нагорі, летить геть від багаття. Напевно багато хто, хто палив багаття, помічали таке явище. Щоб уберегтися від таких сюрпризів, досить класти поліна торцем до вас. Вугілля зазвичай летять перпендикулярно стовбуру.

Сосна. Горить жарче і швидше ялини. Легко ламається, якщо дерево завтовшки не більше 5-10 см в діаметрі. «Стріляє». Тонкі сухі гілки добре підходять як дрова другого і третього плану для розпалювання багаття.

Ялиця. Головною відмінною рисою є, те, що вона практично не «стріляє». Стовбури сухостою діаметром 20-30 см , багаття на всю ніч. Горить жарко, рівномірно. Швидкість горіння між ялиною та сосною.

Модрина. Це дерево, на відміну від інших дерев смолистих порід, на зиму скидає хвою. Деревина більш щільна і міцна. Горить довго, довше ялини, рівномірно. Дає багато жару. Якщо ви знайшли на березі річки шматок сухої модрини, є ймовірність того, що перш ніж цей шматок потрапив на берег, він пролежав у воді якийсь час. Таке дерево буде горіти набагато довше звичайного, з лісу. Дерево, перебуваючи у воді, без доступу кисню, стає щільніше і міцніше. Звичайно все залежить від терміну знаходження у воді. Пролежавши там кілька десятків років, воно перетворитися на трухну.

Властивості деревини для топки

Придатну для топки деревину поділяють на наступні основні категорії:

Хвойні породи деревиниЛистяні породи деревини
М’які породи
Листяні породи деревини
Тверді породи
Сосна, ялина, туя та іншіЛипа, осика, тополя та іншіДуб, береза, граб та інші
Відрізняються високим вмістом смоли, яка не згорає повністю і засмічує своїми залишками димар і внутрішні частини топки. При використанні такого палива неминуче освіту кіптяви на склі каміна, якщо воно є. Для даного виду палива характерна більш тривала сушка дров. Через невисоку щільності дрова з таких порід швидко згоряють, не утворюють вугілля, володіють низькою питомою теплотворною здатністю.Дрова з таких порід деревини забезпечують стабільну робочу температуру в топці і високу питому теплотворну здатність

Велике значення при виборі палива для каміна або печі грає вологість деревини. Саме від вологості в більшій мірі залежить теплотворна здатність дров. Прийнято вважати, що найкращим чином для топки придатні дрова з вмістом вологи не більше 25%. Показники теплотворної здатності (кількість теплоти, що виділилася при повному згорянні 1 кг дров в залежності від вологості) вказані в нижчеподаній таблиці:

Вологість дров,%Теплотворність, ккалПримітка
04400штучно висушені
103887
153634підсушені в приміщенні
203381однорічні під навісом
253128
302875
402622
452116
501863свіжозрубані

Дрова для топки необхідно ретельно та заздалегідь готувати. Хороші дрова повинні сохнути не менше року. Мінімальний час сушіння залежить від місяця укладання дровітні (в днях):

СіченьЛютий
Березень КвітеньТравень
Червень
22019014012010080
Липень Серпень Вересень Жовтень Листопад Грудень
310300280270250240

Ще одним важливим показником, який характеризує якість дров для топки каміна або печі, є щільність або твердість деревини. Найбільшою тепловіддачею володіє деревина твердих листяних порід, найменшою – деревина м’яких порід. Показники щільності деревини при вологості 12% вказані в нижчеподаній таблиці:

Порода
Щільність, г / куб.см
легка
Ялиця сибірська0,39
Ялина0,45
Верба0,46
Осика0,51
Сосна0,52
Липа0,53
Вільха0,55
Середня щільність
Клен0,60
Береза0,65
Вишня0,66
Модрина0,66
Бук0,68
Дуб0,69

Питома теплотворна здатність деревини різних порід:

ПородаМасова теплотворна здатність, ккалЩільність абсолютно сухої деревини, г/см3 Питома теплотворна здатність, ккал
Дуб48570,643108
Береза49190,572804
Сосна50640,422127
Вільха48780,432097
Ялина48570,381846
Осика47790,371768

Дрова – хороші і різні

Ну як на дачі без дров, особливо взимку? Навіть якщо опалення працює на газі або електроенергії, існує камін – для затишку та баня – для здоров’я і задоволення. І ось тут вже точно без дровніяк. А дрова, між тим, бувають різні. Не те щоб одні краще, а інші гірше (хоча плюси і мінуси є, звичайно) – просто різні.

Дрова березові – традиційні

Їх багато хто вважає кращими і для грубки, і для каміна, і для лазні. І тому є причини: сухі березові дрова розпалити вдасться без проблем, горіти вони будуть довго, красивим рівним полум’ям, майже без іскор. Вони дають багато спека і мають здатність дезінфікувати повітря, яке наповнюється приємним легким ароматом, тому любителі лазні березові полінця вельми цінують. А ще цей вид палива, згоряючи, виділяє дуже мало чадного газу (що не означає, втім, що можна знехтувати правилами безпеки)

Але без «ложки дьогтю» не обійшлося. Причому самого що ні їсти справжнього дьогтю – березового. Через нього в димарі і на стінках печі, яку топлять такими дровами, утворюється багато кіптяви і сажі. Тяга від цього стає гірше, а ймовірність пожежі – вище. Так що, вибираючи березу, заздалегідь готуйтеся до роботи сажотруса.

Дрова хвойні – соснові, ялинові, модринові

Характерне потріскування полін у каміні, яскраві іскри, то і справа розлітаються навколо – прикмети горіння хвойних дров. Як і береза, вони дають багато спека, тільки згоряють значно швидше. Але за неповторний смолистий аромат, який відчувається при топці сосновими або ялиновими полінами, можна багато недоліків пробачити. Тільки от стежити за вогнищем доведеться уважніше: «вистрілила» іскра здатна вилетіти з топки і стати причиною великих бід.

Ялинові дрова Не такі спекотні, як соснові – врахуйте це при заготівлі. Модринові дрова використовуються досить рідко – не такий ця порода дерева у нас поширена. Але якщо вам такі поліна попадуться, пам’ятайте: згоряючи, вони утворюють багато чадного газу, тому ні в якому разі не поспішайте закривати заслінку і подбайте про хорошу вентиляцію. До речі, сажі і кіптяви від смолистих хвойних дров на стінках пічки і димоходу осяде нітрохи не менше, ніж від березових.

Дрова вільхові – царські

Якщо вдасться такими дрівцями розжитися – вважайте, що пощастило: горять вони жарко, майже без диму і сажі, зате з неповторним ароматом, володіє цілющою силою. Вважається, що банька на вільхових дровах – вірний засіб від простудних хвороб. А в старовину, кажуть, саме вільху вибирали для печей в царських покоях і багатих садибах. Цінують вільхові дрова і любителі домашніх копченостей. Свіжі спили вільхи мають червоно-оранжевий колір, так що стіс буде виглядати яскраво і незвично.

Є, правда, у цього чудового дерева одна особливість, про яку можна і не впізнати, купуючи готові поліна: все сказане стосується до дров з вільхи, що виросла на сухому місці. А ось болотна і коптити може, і в лазні від неї жар важкий.

Дрова дубові – міцні

Деревина дуба міцна, щільна, тому горить жарко і довго. Аромат від дубових полін приємний, насичений, але годиться на дрова далеко не всяке дерево. Молоденький дубок не потішать жаром, а старий зробить повітря важким – в лазні, наприклад, не кожен це винести зможе.

Добре розпалюються і дають відмінне тепло тільки сухі дрова з дуба «середнього віку». Але таких ще пошукати треба: дуб – довгожитель, росте повільно, і його деревину як паливо зараз використовують не надто часто.

Дрова фруктові – ароматні

Після обрізки яблунь, вишень та інших дерев в саду підчас залишається чимало гілок і сучків. Хтось їх у багаття пускає, ну а дбайливий господар неодмінно акуратно все розпиляє, порубати і в стіс складе. Тому що в лазні такі дрова чудо як гарні: горять вони жарко, рівно, дають легкий пар і приємний ніжний аромат. Та й в камін непогано пару полешек підкинути. Особливо цінуються яблуневі дровавід них і спека більше, і диму майже немає. Втім, цей варіант – швидше екзотичне задоволення, ніж щоденна практика: адже ніхто не вирощує плодові дерева заради заготівлі дров.

Так, ще врахуйте: якщо дерево було дуже старим, і деревина всередині гнила, для лазні її краще не використовувати. Втім, в домашній печі від гнилушки теж пуття мало.

Дрова липові – жаркі і запашні

Це теж, швидше, з розряду чудасій. Хоч липи в багатьох містах і не рідкість, але в Середній смузі липових дров ще пошукати треба. Хіба що під час щорічної весняної обрізки дерев щось перепаде. А шкода – адже це одні з кращих дров: з сильним, стійким жаром, медовим ароматом і цілющою силою. Баня на липових дровах добре впливає на стан шкіри, вважається корисною при застудах, нежиті, хворобах легень.

Якщо вам все ж пощастило, врахуйте: розгоратися липа може довго, але й тепло дає стійке.

Дрова осикові – очищаючі

Осикові дрова завжди непогано тримати про запас, адже у них є дуже цінна властивість: вони й самі кіптяви не дають, і утворився від інших дров нагар здатні «підчищати». Правда, осикові поліна навряд чи зможуть добре зігріти – тепла при згорянні вони виділяють набагато менше, ніж соснові або березові.

Встарь осика вважалася «дровами будинків». Але ось підкинути кілька осикових полін, завершуючи топку, буде зовсім не зайвим: довгі язики піднімається від них полум’я позбавлять грубку від сажі і кіптяви.

Дрова вербові – легк

Не варто відмовлятися від цих дровгорять вони рівно, жарко, що не коптять. Правда, згорають вже дуже швидко. Зате ними і запастися не складно, якщо верби у ваших краях ростуть. Століття у них недовгий, і озеленювачі в містах і селищах регулярно спилюють старі дерева, обрізають гілки, так що не упускайте момент!

Важливі деталі:

Є нюанси заготівлі та зберігання дров, що не залежать від обраного виду деревини. Їх корисно знати:

Зрозуміло, що горіти будуть і ті поліна, які зберігалися довше «покладеного» (якщо вони сухі, що не згнили і не запліснявіли), але от аромат у більшості порід деревини зберігається лише два роки (вільху і осику можна зберігати до трьох років без втрати корисних властивостей).

Взимку в стовбурах дерев найменше вологи, тому заготовлювати дрова переважно саме в цю пору року. Для сушіння в середньому потрібно близько року (звичайно, залежно від породи дерева, строків заготівлі, умов зберігання та інших нюансів цей період може помітно скорочуватися або збільшуватися).

Найкращим варіантом вважаються поліна довжиною 40-50 см і товщиною 8-10. Їх і в стіс складати зручно, і для будь топки вони підійдуть.

Якщо дрова довго лежать на землі, в них накопичуються токсини, які будуть виділятися при згорянні полін. Тому, плануючи використовувати на дрова спиляні гілки дерев або залишки будматеріалів, варто відразу ж подбати про правильне їх зберіганні. А якщо заготовлює сушняк, уникайте давно впали стовбурів і гілок.

Дрова в стіс радять укладати корою вгору – це захистить їх від випадково потрапила вологи, яка з кори випаровується швидше.

Дров’яні забобони та повір’я:

Вірити чи ні – справа ваша, але кажуть, що…

  • дрова для лазні краще заготовлювати на спадної Місяці; їх цілюща сила буде тим вище, чим тонше місячний серп в пору заготовки;
  • древні слов’яни вірили, що клен колись був людиною (його листя нагадує розкриті долоні, а гілки схожі на підняті до неба руки), тому ніколи не використовували кленові дрова;
  • встарь в Тамбовської губернії вважалося, що на Покров слід топити піч тільки яблуневими дровами – щоб у домі тепло було всю зиму, навіть у саму люту холоднечу.

Про автора

admin administrator