Як обрізати стару ялинку звичайну

Авторadmin

Як обрізати стару ялинку звичайну

Як доглядати ялинку, щоб вона не “облисіла”: 4 важливі поради

Новорічна ялинка, яка обсипається, — це проблема. Голки застряють у килимах, завдають шкоди домашнім тваринам і можуть встромитися в стопи, якщо наступити на них босими ногами.

Беручи це до уваги, Express.co.uk поговорив з кількома експертами про те, як зупинити “облисіння” ялинки, щоб вона достояла у вас вдома до кінця різдвяних свят.

Розміщення якомога далі від батарей

Одна з головних помилок — це розміщення новорічних ялинок поряд із джерелами тепла, що сприяє їхньому висиханню, в’яненню і втраті голок.

У домівках із підігрівом підлоги варто спробувати вимкнути його там, де стоїть ялинка.

Рясне поливання

Якщо не вдається уникнути розміщення ялинки біля поверхонь, що обігріваються, переконайтеся, що дерево постійно поливається водою, оскільки ялинка споживає до двох літрів води на день.

Рекомендується поливати різдвяну ялинку раз на день холодною водою.

Використання консервантів

Ви також можете використовувати консервант для дерев або спрей-антидесикант, який може допомогти зберегти голки на дереві протягом тривалішого часу.

Уникнення ударів

Найкраще розмісити ялинку якомога далі від проходів, бажано в кутку, щоб якнайменше її травмувати. Кожного разу, коли ви зачіпатимете гілки дерева, воно втрачатиме голки.

Читайте також:

Як і коли обрізати ялину звичайну

Коли проводиться обрізка хвойних дерев і чагарників

Красуня ялина – одне з найулюбленіших дерев у багатьох власників заміських ділянок. І цілком справедливо. Взимку ялина часто наряджають різдвяним деревом. Вона радує нас і наших дітей в новорічні свята. Влітку, восени, навесні-ель хороша в будь-яку пору року.

Але буває і так, що ялина радує нас тільки перші роки після посадки. А потім виростає в величезне десятиметрове дерево. Таке і народити толком не вийде і місця на ділянці начебто як надто багато займає.

Зростання їли можна стримувати формувальної обрізанням, що дозволяє включати навіть високорослі дерева в дизайн-проект невеликих садів.

Формувальна обрізка їли проводиться в той момент, коли ялина зросла до певних розмірів і більше вам вже не потрібно. Можна стригти і зовсім невелику ялинку для додання їй більш акуратною форми.

Гілки обрізаємо таким чином, щоб не залишалося «пеньків». Обрізаємо гілочки відразу після втеч, які залишаємо. Див. Малюнок вище.

Формувальну обрізку їли краще проводити ранньою весною до зростання молодих пагонів. В цьому випадку до середини літа відросте нові пагони і закриють «пеньки» та інші помилки. Можна стригти і в першій половині літа після закінчення росту молодих пагонів. Але в цьому випадку з близької відстані все огріхи стрижки будуть більш помітні.

Обрізають їли один раз на рік по паросткам минулого або позаминулого року. Різати старішу деревину я б не радила. Тут є свої нюанси, недотримання яких може призвести до облисіння в місці невдалої обрізки.

Після першої обрізки двометрова ялина може здатися «куцою». Згодом формування обрізанням крони ялини сприяє формуванню красивої щільної крони.

Хочу додати, що обробляти зрізи хвойних культур садовим варом не потрібно. Хвойні рослини рясно виділяють смолу, яка служить захистом пошкодженої деревини.

Для формування крони ялини використовують секатор або садові ножиці. Обов’язково чисті. Брудним секатором можна занести інфекцію, яка може викликати хворобу рослини. Тому перед обрізанням обов’язково продезінфікуйте інструмент спеціальним розчином або спиртовмісної рідиною.

Популярність і привабливість

заснована на тому, що, володіючи високою декоративністю протягом року, вони припускають низькі експлуатаційні витрати часу і грошей на догляд. Багато хвойні родом з регіонів з низьким рівнем опадів, поганими характеристиками грунту і екстремальними перепадами температур, тому вони вважаються витривалими і невибагливими рослинами. Все, що їм потрібно – невелика періодична обрізка, яка допомагає зберегти їх здоровими і високодекоративний.

Коли ви думаєте про обрізку будь-яких рослин, а особливо хвойних, згадайте стару приказку: «Сім разів відміряй, один раз відріж». Сім разів відміряти не обов’язково, достатньо двох. Тому що слід відповісти собі на два важливих питання: «Чому я хочу скоротити цей хвойник » і «Що це за рослина, і які правила його обрізки ». Тільки знаючи відповіді на обидва ці питання, ви зможете провести обрізку, не зашкодивши рослинам.

Спочатку запитайте себе: чому

Ніколи не подрезайте хвойні просто так. Потрібно пам’ятати, що у них немає такої рекреаційної спроможності давати нову поросль, як і у інших дерев і чагарників, тому обрізка завжди відбувається з певними цілями. А саме…

Багато хто хоче від своїх хвойних високій декоративності і незвичайних форм. Захопившись формуванням пірамідального, кулястого або іншої форми об’єкта, не слід бездумно захоплюватися, щоб не зробити з прекрасного дерева непоказний кущ.

У певному сенсі, це саме слабка причина обрізки. Якщо потрібне дерево посаджено в потрібному місці, розмір його не повинен ставати проблемою. Однак початківці садівники часто виявляються в положенні, коли дерево росте швидше, ніж очікувалося, і виникає необхідність утримати розміри цього хвойного в потрібних межах.

Видалення мертвих, хворих або пошкоджених гілок має здійснюватися в будь-який час, як тільки виникає проблема і умови для того, щоб вона могла бути безпечно усунена. Видалення гілок, які перетинаються і потенційно труться одна об одну, важливо, тому що ці травми можуть стати відправною точкою для серйозних хвороб.

реабілітація

За рідкісними винятками, хвойні не дають маси гілок знову, якщо її вирізати. Це їхня відмінність від багатьох листяних дерев і чагарників. Проте для відновлення старих, некрасивих хвойніков використовувати деякі прийоми творчої обрізки, щоб домогтися приємного зовнішнього вигляду.

Особливості обрізки різних хвойніков Хвойні включають широкий спектр рослин, все з різними типами голок, і по-різному реагують на обрізку. Це пов’язано з відмінностями в структурі зростання: як і коли дерево дає нові нирки, відчуває поштовхи зростання або, навпаки, перестає рости. Коли ви підрізали хвойна рослина, особливості цього процесу багато в чому залежать від цих моделей зростання, а, значить, від конкретного хвойника. Ось деякі ідентифікаційні поради та принципи, якими слід керуватися при обрізанні найбільш поширених хвойних порід.

Обрізка хвойніков з віяловим розташуванням голок: туї, ялівця і т. Д.

Структура голок у таких рослин відносно м’яка, вони розташовані віялом уздовж стебел. Листя (видозміною якої і є голки) відчувається лусковидною на дотик. Обрізати рослини можна в період активації росту в кінці весни або на початку літа.

На відміну від деяких хвойних, ці дерева і чагарники не будуть утворювати нові бруньки на старій деревині. Якщо ви скорочуєте старі стебла, не думайте, що на них щось знову виросте. Як правило, обрізка таких рослин проводиться для контролю розмірів і надання форми, тому може бути проведена тільки в період активації росту, коли стебла ще зелені і податливі.

Обрізка хвойніков з плоскими голками: тсуги, тиса, ялівцю і т. Д.Чтоби допомогти сформуватися цим деревам в формальні огорожі або заохотити їх пишність і набиті, слід злегка обмежувати їх зовнішній зростання, використовуючи ручні секатори або ножиці для живоплоту. Ці хвойні характеризуються спалахом зростання після обрізки, тому найкращий час для стрижки – тоді, коли вони активно не ростуть і фактично «сплять».

Тобто взимку або на початку осені.Обрезка хвойніков зі жгутообразнимі гострими голками: сосни, ялиці, смереки і т. Д.Сосни скорочують в період активного росту пагонів, тому що тоді вони отримують достатньо часу на те, щоб встигнути підготуватися до активного утворення нирок для зростання в наступному році. Молоді, поточного року пагони просто відсікаються до потрібної довжини.

Ялини та ялиці обрізають в сплячому стані взимку або в кінці літа. Ці хвойні утворюють бутони уздовж стебел, тому робіть розріз на сантиметр або близько того вище нирки. Самий верхній бутон стане новим лідером і дасть пагони. Обрізка також стимулюватиме зовнішній зростання голок нижче нирок.

Будь-яку обрізку доросле дерево переносить досить-таки важко, навіть якщо планується просто видалення з крони сухих, хворих гілок або тих, які пошкоджені шкідниками.

Тому перед початком процедури обрізання хвойних рослин і дерев слід добре їх оглянути і вирішити питання про те, чи дійсно потрібна подібна процедура.

Обрізати хвойні не обов’язково щорічно. Хіба що з метою видалення хворих і пошкоджених гілок слід вдаватися щороку до обрізку.

До формування крони хвойного дерева слід приступати тоді, коли планується використовувати дерево в якості живої огорожі або як прикраси ландшафту, наприклад, зробити кулясту або пірамідальну крону.

В незалежності від того, є хвойним дерево або чагарник, процедура обрізання у них однакова.

Хвойні дерева і чагарники рекомендується підрізати після закінчення зимового періоду або рано навесні з тією метою, щоб забезпечити стимулювання пишних і здорових гілок навесні, а також зменшити ризик різного виду грибкових захворювань в даний час року.

Адже кора більш вразлива в той час, коли починається період розвитку дерева. від того, коли проводиться обрізка хвойних дерев і чагарників, залежить багато чого, час їх розвитку, розкид крони і багато іншого.

Існує заковика в тому, що велика частина хвойних не витримує серйозну обрізку. Винятком є ​​лише одне хвойна рослина – тис. Він найміцніший і витривалий вид хвойних.

У процесі обрізки зелене листя може бути взята до уваги, а ось коричневі ділянки дорослих рослин не бажано чіпати, так як дані місця не способи до відновлення. З чого випливає, що дерево втратить свою привабливість.

Як правильно проводити своїми руками обрізку хвойніков на присадибній ділянці тут багато що залежить від породи дерева і його біологічних особливостей. Обрізати слід ще й ті хвойні, які не так давно були щеплені і неправильно ростуть. Метою обрізки виступає збалансованість зростання.

Так, наприклад, обрізка ялини колючої, яку недавно прищепили, не дозволить утворитися декільком верхівках, які раптово можуть вирости в різні боки і заважати один одному. У подібного виду хвойних слід підрізати тільки бічні гілки і вкорочувати пагони, щоб форма крони у дерева була більшою мірою схожа на піраміду.

Окремі види хвойних, що мають строкате листя, з плином часу здатні втрачати своє забарвлення. Виправити це можна шляхом обрізки. Так, наприклад, кипарисовик після процедури формування крони перетворюється в більш густе рослина з розкішною хвоєю сріблястого відтінку. Але якщо забути про обрізку рослини, то воно витягнеться, стовбур стане голим, а нижня частина дерева пожовтіє.

Ялівець і тис слід обрізати рано навесні. При цьому рекомендується обрізати великі бічні пагони.

Підрізати хвойні рослини, які мають форму кулі, також бажано здійснювати на початку весняного періоду.

У сосен активне зростання починається влітку. При процедурі обрізання потрібно використовувати секатор і відрізати їм частини бічних молодих пагонів, не пошкоджуючи при цьому бічні нирки, так як з них потім виростуть інші пагони.

Короткі відомості про рослину

Ялина – це вічнозелена рослина сімейства соснові, яке налічує понад 50 різних видів. Культура широко поширена в багатьох куточках земної кулі. Певні сорти їли можна зустріти в країнах Північної Європи, Північної Америки, в Азії, а також в Китаї. Як правило, рослина являє собою високе струнке дерево з рівним прямим стовбуром і пухнастою конусоподібної кроною.

Хвоя рослини може мати темно-зеленим або блакитним відтінком. Ялина красиво виглядає в саду як одиночного рослини, вона вдало комбінується з чагарниками і низькорослими листяними деревами. Іноді ялинки висаджують рядами, створюючи живоплоти. До позитивних якостей такої культури можна віднести наступні особливості:

  1. Хвоя ялин не вигоряє під сонцем і не опадає взимку, тому ця рослина прекрасно виглядає в будь-який час року. Жива огорожа з таких дерев завжди залишається зеленою і вигідно контрастує з білим снігом.
  2. Якщо ви хочете вкрити свій сад від цікавих очей, висадіть їли вздовж паркану. Через кілька років дерева розростуться і утворюють з гілок суцільну, практично непроникну стіну.
  3. Культуру зручно використовувати в ландшафтному дизайні з метою поділу саду на функціональні зони.
  4. Їли застосовують в Як вітровий захист, висаджуючи їх біля клумб з квітами.
  5. Ця рослина невибаглива і довговічне, воно не схильне до розвитку грибків і плісняви.
  6. Ялинку можна вважати ще й дуже корисною культурою, адже її хвоя має цілющим ароматом, а саме дерево здатне очищати атмосферу від шкідливих домішок і мікробів.

Види і сорти ялинок

Існує величезна кількість видів ялин, але в нашій країні найбільшою популярністю користуються такі: колюча, звичайна, сиза і сербська їли. Розглянемо особливості кожної такої культури більш докладно.

звичайна ялина

Ця рослина також називають ялиною європейської. Стовбур її дерева виростає до 30-50 м заввишки, крона має форму конуса, гілки розташовані під невеликим нахилом до землі. Шишки ялини звичайної мають лікувальні властивості і часто використовуються у виробництві лікарських препаратів. Деревина культури являє собою промислову цінність, її використовують в будівництві, при проведенні обшивальних робіт, для виробництва паперу і т.п. З декоративних сортів європейської їли в ландшафтному дизайні широко використовуються:

  1. «Акрокона» – невисокий і медленнорастущий сорт, висота стовбура якого становить не більше 2-3 м. Розташування гілок горизонтальне, діаметр крони не перевищує 3-3,5 м. Голки у цій їли пофарбовані в темно-зелений відтінок, а навесні гілки дерева покриваються маленькими червоними шишками. Ялина «Акрокона» погано приживається в посушливих місцях і солоних грунтах, а також не любить постійного застою вологи.
  2. Карликова ялина «Максвелл», як правило, не виростає вище 2 м. Цей сорт має красиву кулястої кроною яскраво-зеленого відтінку. Щороку приріст гілок становить близько 2-2,5 см, молоді паростки пофарбовані в жовто-сірий і коричневий кольори.
  3. Плакуча ялина «Інверсія» виглядає дуже привабливо завдяки красивому розташуванню гілок, які звисають вниз і розташовуються дуже близько до стовбура дерева. У висоту така рослина досягає 10 м, має кроною у формі вузького конуса. При обрізанні подібної їли можна самостійно регулювати її висоту, для цього основний втечу підв’язується на потрібному рівні і прямує вниз.
  4. Ще одна карликова різновид їли – «Томпа». Вона не перевищує 1,5 м у висоту, таким же є і діаметр її крони. За 1 рік дерево виростає на 3 см, має кроною конічної форми і трохи вигнутими голками. Культура невибаглива, переносить будь-яку грунт, не вимагає спеціальної обрізки.

ялина колюча

Друга назва культури – ялина блакитна. Ця рослина користується великою популярністю серед садівників саме завдяки незвичайному і дуже красивому блакитно-сизому відтінку голок. Форма крони пірамідальна, висота стовбура може досягати 45 м, діаметр стовбура становить 1,5 м. Ель блакитна невибаглива, довговічна і морозостійка, любить помірну вологість і легкий пористий грунт. У ландшафтному дизайні використовуються такі сорти:

  1. «Глаука Глобоза» відноситься до карликових сортів, таке дерево не виростає вище 2 м, гілки відростають на 10 см за 1 рік. Поки рослина молоде, його крона не дуже щільна, має неправильну форму, пухкі. Але як тільки ялина повністю виростає, крона набуває форму півсфери і стає помітно щільніше.
  2. Ще одним сортом блакитний їли є сорт «Ізелі Фастігіата». Дерево володіє вузькою кроною конічної форми, зростання гілок спрямований вгору, стовбур може виростати до 10 м у висоту.
  3. До середньорослі культурам можна віднести ялина сорти «ХУПС», висота якої сягає 12-15 м. Гілки цієї культури ростуть перпендикулярно стовбуру, крона щільна, має голубувато-сизий відтінок. Таке дерево має високу міцність, його гілки витримують значне навантаження у вигляді товстого шару снігу.

ялина сербська

Сербська ялина відноситься до високорослим культурам, висота стовбура дорослого рослини досягає показника 40 м. Сам стовбур при цьому досить тонкий, діаметр його не перевищує 1 м. Крона має вузьку Колоновидні форму, зростання гілок спрямований вгору. В оздобленні саду найчастіше використовуються такі сорти:

  1. «Карел» являє собою ялина з кроною напівсферичної форми. Молоді дерева мають голками насичено-зеленого кольору, хвоя дорослих культур забарвлена ​​в сіро-зелений відтінок. Цей сорт відноситься до карликових, дерево віком 10 років виростає на висоту всього 60 см, діаметр крони при цьому досягає 70 см. Ялина невибаглива, чудово переносить морози і інші несприятливі кліматичні умови.
  2. Плакуча ялина сорти «Пендула Брунс» досягає у висоту 10 м і має вузької щільною кроною, діаметр якої не перевищує 1,5 м. Гілки дерева спрямовані вниз, відтінок кори – теракотово-сірий. Цей сорт рослини любить хорошу освітленість, достатній дренаж і кислий склад грунту.

ялина канадська

Цю культуру також називають ялиною Канадської або Білій ялиною. Рослина було виведено спеціально в декоративних цілях, воно володіє незвичайною хвоєю: на маківці вона пофарбована в темно-зелений відтінок, а в нижній частині дерева голки мають синювато-білий колір. Як дизайнерських елементів саду використовуються такі сорти:

  1. «Альберта Глоб» – карликова рослина з кулястою кроною і голками насичено-зеленого відтінку. Доросле дерево досягає у висоту 90 см, крона розростається до діаметра 120 см. Ялинка любить помірну вологість і є морозостійким рослиною.
  2. Низькорослим деревом можна вважати ялина сорти «Коніка». Стовбур дорослого дерева виростає до 2,5 м, але найчастіше висота рослини не перевищує 1,5 м. Культура має крону конічної форми, вважає за краще рости в затінених місцях і не дуже стійка до сильних морозів. На зиму таке дерево краще накривати.

Досить часто на дачній ділянці можна зустріти хвойні дерева або чагарники. Щоб вони стали гордістю господарів, не можна забувати про їх обрізку. Зростає ця група рослин повільно, тому багато уваги від вас вони не зажадають.

Щоб правильно доглядати за рослинами, потрібно знати деякі їх особливості. Хвойні рослини живуть на Землі вже близько 300 млн років. В даний час їх налічується більше 600 видів. Незважаючи на те що хвойні відносяться до одного класу, вони відрізняються один від одного і зовні, і умовами вирощування.

Санітарний догляд за сосною

Для усунення мертвих і хворих гілок використовують санітарну обрізку. Така обрізка робиться в міру необхідності. Якщо відмерлі гілки залишаються на дереві, це може привести до хвороби. Часто гілки пошкоджуються від сильного вітру, дощу. Для того щоб гілки не псували дерево, а також не створювали небезпечних ситуацій для оточуючих їх потрібно видалити.

Терміни обрізки дерев і чагарників, хвойних

Ялина: 2-3 декада червня в момент закладки майбутніх нирок. Майже всі їли добре переносять обрізку і стрижку, але умова: рослини повинні прижитися після пересадки, інакше вони будуть хворіти. Стрижка проводиться до 3-х-літніх пагонів, так як закладка нових пагонів відбувається на пагонах не старші 3-річного віку.

Модрина: формування ранньою весною. Стрижка, обрізка: влітку, восени.

Ялівець: з початку весни до середини серпня.

Ялиця: формування ранньою весною і в червні в періоди неактивного руху смоли.

Сосна: Формування: весна до розпускання бруньок. На початку червня стрижка по зеленій масі (коли молоді хвоїнки до 1 см довжиною). З середини липня з моменту закладки нових нирок. Нові пагони закладаються тільки на пагонах, покритих хвоєю не старші 2-3 річного віку. Отже, під час обрізання для відновлення необхідно залишати пагони 2-3-х річного віку.

Нові нирки закладаються на місці хвоїнок (кожна хвоїнки потенційно може стати втечею) переважно розташованих максимально близько до місця зрізу втечі. Регулюючи кількість і розташування хвої після обрізки (вищипуючи зайву хвою), можна регулювати кількість і місце утворення нових пагонів.

Нові нирки закладаються після того, як молоді пагони закінчують зростання в довжину (початок червня). Стрижку по зеленій масі потрібно провести в ці терміни, в іншому випадку після стрижки не відбудеться закладка нових нирок. І, навпаки, якщо після обрізки (видалення здерев’янілих пагонів) нам не потрібно формування додаткових бруньок, то обрізка проводиться або навесні до розпускання бруньок, або з середини липня, після закладки нових нирок.

Туя: рання весна, початок літа.

Аронія: Формування, санітарна обрізка: весна. Основна обрізка: осінь, після плодоношення.

Барбарис: на початку весни. Мертві пагони вирізують в середині літа. Вирізують тільки сухі, пошкоджені і загущених гілки, вкорочують витягнулися пагони.

Бересклет: формування: весна, осінь. Основна обрізка: травень, вересень. Санітарна обрізка: жовтень.

Глід: формування, санітарна обрізка: квітень. Основна обрізка: літо.

Вейгела: формування, санітарна: весна, осінь. Основна: після цвітіння (липень).

Гортензія (чагарникова): крупнолистная: в районах з холодним кліматом залишають зів’ялі суцвіття на зиму, щоб захистити молодий приріст. Обрізка їх в середині весни. Метельчатая: обрізка: березень. Щоб гортензія цвіла рясно, суцвіття були великими, навесні вкорочують минулорічні пагони до 2-3 пар нирок.

Дерен: формування, обрізка: березень-початок квітня. Літо: підтримуюча стрижка.

Жимолость (чагарник): – жимолость татарська: в середині літа, після цвітіння. Жимолость блискуча в огорожах 3 рази за сезон з весни до осені.

Іва, Ірга: Формування: весна, осінь. Основна обрізка: квітень. Санітарна обрізка: щорічно.

Калина: – Формування: весна. Основна обрізка після цвітіння: квітень. Санітарна / омолоджує обрізка: березень-початок квітня.

Кизильник: формування: початок весни. Літо: підтримуюча стрижка.

Лаванда: Навесні, восени обрізка. Якщо обрізати відцвілі суцвіття, то у вересні повторне цвітіння.

Ліщина: формування: ранній весна і осінь. Санітарна / омолоджує обрізка: щорічно навесні.

Перстач: Формування: весна, літо. Основна / санітарна / омолоджує: щорічно, осінь.

Рада 1. Фахівці не рекомендують видаляти однорічний приріст секатором, тому що можна пошкодити хвою. Краще зробити це руками: просто відщипнути м’який втечу. Через кілька місяців на цьому місці почнеться активне утворення нирок пагонів.

Порада 2. Якщо при формує обрізку виникає необхідність видалити здеревілі пагони, візьміть ножівку. Після обрізки на місці зрізу почне виділятися смола. Вона закупорить судини і захистить рослину від проникнення інфекції. А секатор або ножиці залишать “рвану” рану, яка потім буде довго гоїтися.

Порада 3. Якщо ви хочете отримати в майбутньому густу і компактну крону, потрібно видалити не менше 2/3 молодих пагонів. Якщо ж вам потрібні довгі гілки – видаляйте 1/3 частина.

Дотримуйтесь наших порад – і ваші хвойні стануть ще більш привабливим.

Особливості та правила обрізки ялин

Під обрізанням розуміють і стрижку, і формуючу обрізку. Спочатку давайте розмежуємо ці два поняття. Формування крони – досить сильний стрес для рослини, тому що в цьому випадку відразу видаляється більшість пагонів. Стрижка має на увазі легку і не таку травматичну обрізку невеликої частини гілок. Ця процедура необхідна для підтримки форми і здорового стану рослини.

При обрізанні хвойних рослин завжди потрібно дотримуватися золотого правила “Сім раз подумай – один раз відріж!” Неправильної обрізанням ви можете нашкодити хвойним.

Правило 1. Після формування крони вам доведеться стригти хвойні рослини щороку. Якщо ви не збираєтеся цього робити, краще взагалі не починати. Все одно без обрізки ваше рослина через деякий час повернеться до свого первісного вигляду. Так навіщо зайвий раз травмувати гілки

Якщо ви хочете, щоб ваш вихованець виріс карликовим, приступати до формування потрібно якомога раніше.

Правило 2. Починати формування крони можна лише у абсолютно здорового дерева і тільки після першого року життя. Якщо ви бачите ознаки хвороби або рослина не дуже сильне, спочатку допоможіть йому. Підживлення мінеральними добривами і розумний полив – не більше 2-3 разів на місяць – зміцнять рослина. Коли воно “видужає”, можете починати обрізку.

Хвойні більше люблять дощування – зрошування крони, ніж полив під корінь.

Правило 3. За один захід не варто зрізати більше, ніж третина зеленої маси.

Правило 4. При формує обрізку намагайтеся орієнтуватися на природну форму рослини. У багатьох хвойних досить лише злегка підправити природну форму, щоб вони придбали декоративність.

Правило 5. Не варто обрізати пагони в жаркий день. Це може викликати посилене випаровування вологи. Сира і холодна погода також не найкращий час для обрізки. У такі періоди активізуються збудники грибкових захворювань, і ослаблене обрізанням рослина може захворіти. Краще виберіть для цієї процедури сухий несонячних день.

Правило 6. Обов’язково при обрізанні залишайте частину гілки, на якій є хвоя. У хвойних рослин, на відміну від плодових, на голих гілках немає сплячих бруньок. Тому там не з’явиться нова зелень – гілка просто засохне.

Правило 7. Всі роботи з хвойними здійснюйте в захисному одязі. По-перше, багато хвойні – отруйні рослини. Рукавички захистять вас від отруйних речовин. По-друге, при стрижці виділяється смола, відіпрати яку неможливо. Одяг потім, швидше за все, доведеться викинути.

Не варто гнатися за гарними екзотичними рослинами. У наших суворих умовах за ними складно доглядати. Таку ж форму ви зможете надати і хвойним, зростаючим в нашій кліматичній зоні. Вони і дешевше, і більш витривалі.

  1. Перед проведенням процедури важливо заздалегідь визначитися з майбутньою формою крони і з метою здійснення обрізки. Молоді дерева часто підстригають у вигляді піраміди – така обрізка допоможе сформувати щільну і компактну крону.
  2. Як робочий інструмент найкраще використовувати ручну пилку. З цим пристосуванням ви будете мати можливість контролювати швидкість роботи. Для дрібних сучків підійде секатор, гілки на висоті до 6 м можна також видаляти за допомогою штангового пилки. Шпалерні ножиці або сокиру для подібної роботи не підійдуть, оскільки неакуратні зрізи довше заживають і схильні до потрапляння інфекцій.
  3. При зрізанні втечі слід упевнитися, що біля його заснування присутній молодий паросток. Якщо такого паростка немає, значить, віддалена гілка загине.
  4. При формуванні крони насамперед потрібно зрізати центральний провідник на рівні 2-3 м. Зріз обов’язково повинен розташовуватися над сформувалася ниркою. Бажано також, щоб нирка перебувала з північного боку стовбура – так ви отримаєте більш сильне і рівне рослина.
  5. Обрізка їли допомагає зробити крону більш щільною і густий, оскільки під кожним зрізом розвивається нирка зростання нового втечі.
  6. Проводити обрізку можна тільки на молодих пагонах, попередньо переконавшись, що після процедури на гілках залишаються зелені голки.

Шкідники ялини звичайної

Для розмноження рідкісних і трудноукореняемих сортів хвойних досвідчені садівники використовують щеплення метод. Він хороший тим, що дає високий відсоток приживлюваності при правильному проведенні процедуру:

  1. Вибираючи підщепу, наприклад, ялина звичайну Пуш, можна брати як молоді деревця, так і ті, чий вік перевищує 5 років.
  2. Для щепи вибирають здорові верхівкові пагони.
  3. Якщо дочірній держак значно тонше материнської гілки, то використовують метод збоку в розщепів. При сильному привої його розпорядженні збоку в приклад.
  4. Закріплюють гілки вовняною ниткою, обмазаної воском.
  5. Над рослинами на місяць споруджують парник, який лише на кілька хвилин в день провітрюють.

Чи не менше занепокоєння садівникам доставляють і шкідники хвойних рослин:

  • ялинова ложнощитовка;
  • ялинова листовійка-іглоед
  • пильщик.

При виявленні шкідливої ​​діяльності необхідно:

  1. Оцінити агротехніку вирощування. Можливо, дереву не вистачає сонця або вологи.
  2. Обкопати пристовбурні кола
  3. Ялина звичайна Акрокона при зараженні обов’язково обробляється інсектицидами широкого спектра дії, наприклад, «Іскра», «АЛАТАР».

Декоративні хвойні, такі як ялина звичайна Літл джем, мають стійкий імунітет до всіляких шкідників і хвороб, а й у них є свої захворювання:

  1. Шютте
    . Це грибкове ураження хвої. Проявляється у зміні відтінку з зеленого на червоний або бурий. На уражених ділянках з часом випадають голки, а гілки покриваються чорним нальотом. При виявленні таких симптомів, уражені рослини кожні два тижні обробляються фунгіцидними розчинами. Добре зарекомендували себе «Фалькон» і «Квадріс».
  2. Фузаріоз
    є грибковим захворюванням, що вражає кореневу систему. Від цього починає сохнути і опадати хвоя. Самостійно вилікувати хворобу практично неможливо. Краще звернутися до професіоналів, які запропонують зробити стовбурові ін’єкції і проведуть протруєння місцевості.
  3. Іржа
    . Перші ознаки захворювання – пожовтіння і опадання хвої, а потім і цілих гілок. Кожна хвоїнки покривається своєрідним жовтими бульбашками. Для боротьби із захворюванням рослини обприскують фунгіцидними препаратами «Фітоспорін-М», «Абіга-пік».

Хвойні породи можуть по-різному застосовуватися для декорування ділянки:

  1. На великих площах рекомендовано висаджувати великі дерева, які в міру зростання стануть противагою дому або садибі.
  2. З среднерослих сортів виходить гарна жива огорожа з ялини звичайної. Її висоту можна регулювати самостійно за допомогою обрізки й прищіпки.
  3. Карликові сорти добре виглядають в композиціях альпійських гірок і міксбордерів, на схилах сухих струмків.

омолодження дерева

Хвойні дерева, що знаходяться на ділянці більше 10 років, мають багато сухих і голих гілок. Такі гілки необхідно видаляти, що стимулює зростання нових пагонів. Мета омолоджуючої обрізки – перешкода процесу зростання решт пагонів, так як це призводить до появи довгих відростків, не покритих хвоєю.

Омолодження роблять у такий спосіб:

  • в середині вересня зрізаються кінці оголених старих гілок. Таке обрізання стимулює сплячі бруньки;
  • усуваються великі відростки, які не наділені точкою зростання;
  • ранньою весною роблять обрізку нежиттєздатних паростків, розташованих в нижній частині крони;
  • гілки обрізають так, щоб на решти залишилася хвоя, що охоронить від висихання.

Завдяки омолоджуючий заходам на хвойному дереві з’явиться нова хвоя і молоді паростки. Обрізка для омолодження робиться через три роки.

Про автора

admin administrator