Як омолодити малину

Авторadmin

Як омолодити малину

Як правильно посадити малину

Вибір місця. Для посадки малини варто обирати місця на рівних ділянках або невеликих схилах (до 5°). Малопридатними є впадини та низини, на яких застоюється холодне повітря і волога. У таких місцях рослини довше ростуть, частіше потерпають від грибкових хвороб і часто підмерзають. Також непридатними є ділянки на значних підвищеннях, на яких малина потерпає від нестачі вологи. Наслідком є часткове всихання кореневої системи та плодоносних пагонів, повільний розвиток і зменшення кількості пагонів заміщення, зниження якості та кількості ягід. Оптимальний рівень pH на ділянці для малини повинен бути 5,7-6,5. Визначити рівень на своїй ділянці можна за допомогою побутових індикаторів кислотності ґрунту. Окрім вищевказаного, потрібно звернути увагу на ґрунтові води – рівень їх залягання не повинен бути менше 1,5м від поверхні.

Підготовка ділянки для малини включає в себе знищення бур’янів, особливо від багаторічних, таких як осот, пирій, берізка. У домашніх умовах бажано вести боротьбу із ними механічним способом, тобто викопкою і виполюванням, щоб не застосовувати гербіциди. Також необхідно скопати ділянку на глибину близько 25см, попередньо розкидавши перегній по поверхні (хоча внесення органічних добрив можна здійснювати під час безпосередньої посадки). Перекопування покращує структуру та повітропроникність ґрунту, що позитивно впливає на здоров’я малини.

Наступним етапом є вибір правильної схеми посадки. Варто пам’ятати деякі показники:
• відстань між рослинами у рядку має становити від 0,3 до 0,5м
• ширина міжрядь має становити не менше 2м
• ширина одного ряду малини у трьохрічному віці буде становити близько 1м
В залежності від пагоноутворюючої здатності конкретного сорту, саджанці малини висаджують на відстані від 0,3 до 0,5м: з поганою здатністю – частіше (від 0,3м), з хорошою – рідше (0,5м). Метою є утворення суцільної смуги пагонів. Під час росту малини ширину рядка потрібно нормувати, даючи розростатись у ширину до 1м. Всі пагони, що виростають у міжрядді, потрібно скошувати. Відстань між рядками має становити не менше 2м. Загущення сприятиме розвитку хвороб, підвищуватиме конкуренцію між рослинами, знижуватиме кількість і якість врожаю.

Підготовка саджанця. Куплені саджанці бажано висадити у найкоротші терміни. Якщо ж у наступних кілька днів після придбання у Вас не буде змоги це зробити, то необхідно покласти їх у прохолодне і темне місце. Перед висаджуванням саджанці потрібно витягнути з поліетиленової зовнішньої упаковки, а потім обережно розмотати чорну стрейчеву плівку. Після цього необхідно замочити кореневу систему саджанців у воді або стимуляторі коренеутворення на 2-3 години.

Для посадки малини викопайте ямку розміром 30х30см і 30-40см завглибшки. На дно ямки насипте компосту (перегною) і змішайте його із землею, поверх насипте шар ґрунту задля уникнення прямого контакту кореневої системи із добривом. Помістіть саджанець у ямку і поступово засипайте землею, обережно ущільнюючи кожен шар. Важливо гарно зволожити ґрунт. Для цього можна полити саджанець між шарами землі, зачекати поки вода повністю вбереться землею, а потім засипати наступним шаром. Після висадки надземну частину малини зрізають секатором близько до рівня ґрунту. Важливо! Саджанці висаджують на глибину кореневої шийки. Не можна як заглиблювати так і садити зависоко рослини. При надто низькій посадці малина погано розвивається, уповільнюється ріст пагонів заміщення, у деяких випадках рослина може взагалі загинути. За надто високої посадки можливе підмерзання саджанців у зимовий період, а також висихання влітку у посушливий період. Врахуйте, що після посадки ґрунт із рослиною дещо просяде.

Після посадки малини обов’язково замульчуйте прикореневу зону соломою, інактивованою тирсою, некислим торфом, перегноєм. Це дозволить зменшити випаровування вологи із ґрунту та знизить швидкість росту бур’янів. За можливості також замульчуйте міжряддя, щоб полегшити боротьбу з бур’янами в майбутньому. Також бажано подбати про шпалери (підпори), які не дадуть пагонам схилятися до землі, полегшать формування рядків та збір урожаю. Варто відзначити, що для деяких високопродуктивних та сильнорослих сортів малини шпалера є необхідністю. Якщо у Вас велика площа насадження малини і Ви хочете полегшити процес її поливу, то можете організувати просту систему крапельного зрошення. У цьому випадку крапельну стрічку потрібно встановити до мульчування: солома чи інший матеріал захищатиме стрічку від впливу сонячного світла та подовжить термін її придатності.

Як правильно вирощувати малину

Від такої рослини як малина не відмовиться жоден садівник, так як куш цієї ягоди може рости в одному місці дуже довго і для його посадки не потрібно особливих зусиль. Але до вибору місця посадки малини все-таки потрібно підійти дуже серйозно.

В першу чергу необхідно дізнатися, з якими рослинами уживається малина, а з якими ні? Яким чином підживлювати посаджений кущ малини?

Як посадити малину і вибрати місце для посадки ?
Цю чудову рослину найкраще садити у проміжку з серпня по вересень місяць. У весняний період кущ можна пересадити з одного місця в інше, в тому випадку якщо необхідно відсадити молодий саджанець. Вибираючи місце майбутньої посадки, перевірте, чи достатньо там сонця. Землю під малиною зазвичай удобрюють двома відрами перепрілого компосту, посипають попелом або склянкою вапна.

Перед тим як садити малиновий кущ, потрібно вкоротити стебла, підрізавши їх до 20-25 сантиметрів, інакше листя висушать рослину раніше ніж вона приживеться.

Малину необхідно садити парами. Безпосередньо перед самою посадкою коріння потрібно зволожити, бажано додавши у воду “Корневін” або “Гетероауксин” (стимулятори росту коренів). Але не варто перетримувати коріння у воді, так як це може привести до ослаблення рослини.

У місця посадки потрібно додати всі рекомендовані раніше добрива, грунт треба дуже добре полити. Далі робимо горбки, розкладаємо на них коріння малини і посипаємо їх сухою землею. Перед тим як посадити, обов’язково треба переконатися, що коріння не сухі і не поламані, якщо це так, їх необхідно видалити. Кущі малини слід садити на відстані приблизно в півтора метра один від одного, потім присипати землею. Ущільнювати грунт не варто, можна лише трохи притиснути землю біля посадженого стебла.

Розміщення малини
Малину можна вирощувати різними способами, але частіше її висаджують за схемою 50 х 50 см, посадивши її на 4 см в землю. Нижче 4 см садити малину небажано, стебла можуть згнити, але і вище не рекомендується, є можливість вимерзання куща малини взимку.

Особливого догляду малина не вимагає, вона росте сама по собі, її потрібно лише поливати в суху погоду. Коренева система малини живе приблизно 12 років, але вже по закінченню 10 років рослину бажано пересадити в інше місце.

Садити малиновий кущ краще не в окремі ямки, а в траншеї. Малина потребує перезапилення, тому рекомендується саджати не один, а кілька сортів. Ще було б непогано мати у своєму розпорядженні сорти різного терміну дозрівання.

Птахи розносять насіння малини, розм’якшуючи їх в шлунку, завдяки чому вони проростають швидше. Обов’язково варто врахувати це при посадці і бажано розм’якшити насіння, витримавши їх в соляному розчині.

Які рослини краще садити по сусідству з малиною ?
Яблуня, груша і слива – чудові сусіди для малини. Вона погано переносить вишню, обліпиху, чорну смородину і суницю. З ними вона починає гинути. Після картоплі і помідорів малину садити не рекомендується.

Як підв’язувати малину ?
Малині залишають приблизно 4 пагінці в кущі. Якщо відростків буде більше, то кущ стає дуже густим. В результаті зменшується освітлення, поширюються грибки і, природньо, падає врожайність.

Вирощуючи цю ягоду рядами, потрібно підв’язувати стебла, інакше вони почнуть згинатися до землі, що призведе до загибелі рослини.

Для обмеження проростання саджанців малини з обох сторін малинника вкопують шифер приблизно на 30 см в землю. Але бувають випадки, коли малина пускає коріння там, де не треба, тоді відразу потрібно підрізати її лопатою, а краще викопати з корінням. Але ні в якому разі не зрізати її секатором, вона проросте ще густіше, ніж раніше.

Зростання малини
Вибираючи один із способів посадки, треба пам’ятати, що малину не вирощують більше 10 років на одному місці, вона перестає приносити плоди. Малина не дає врожай не лише через застарілу кореневу систему, накопичені хвороби і шкідники, існує ще одна причина, на яку не звертають увагу.

Все дуже просто, коренева система малини виділяє особливі токсини для того, щоб нашкодити іншим рослинам, які ростуть поруч. Проживши довгий час в одному місці малина збирає велику кількість своїх же токсинів, що починають шкодити самій рослині.

Рослини, що вирощуються на присадибних ділянках мають певну кількість часу, за який з ними відбувається процес інтоксикації. Якщо, наприклад, вирощувати салатний лист, не пересаджуючи його, то виділені ним токсини почнуть впливати на нього вже через покоління. Процес гноблення півоній відбувається приблизно через 15 років. Малина переживає цей період через 9 років. Тут не допоможе навіть омолодження куща, вона все одно буде гинути. Щоб врятувати малину, необхідно не тільки омолодити її, але і обов’язково поміняти місце розташування.

Про автора

admin administrator