Як оптимізувати роботу на складі

Авторadmin

Як оптимізувати роботу на складі

Організація роботи складу з нуля

Вважається, що одна з найбільш витратних частин бізнесу припадає на логістику. Якщо говорити про складську логістику, то найбільша частка витрат припадає саме на неї. Збільшити дохід, оптимізувавши логістичні процеси, і звести до нуля витрати – це основне завдання управління складською логістикою. Як цього досягти, розповімо у цій статті.

Як відомо, однією з ланок логістичного ланцюга є склад, без нього неможливо обійтися, враховуючи оборотність товару. Щоб оптимізувати роботу складу, насамперед потрібно збільшити його ефективність та операційну швидкість обробки вантажів.

“Фахівці нашої компанії, маючи багаторічний досвід у складській логістиці, із задоволенням допоможуть вам розрахувати та реалізувати проєкт складу будь-якої складності в залежності від обсягу товарообігу й виду продукції. Звертайтеся – допоможемо.”

— Андрій Горбовський, керівник відділу логістики

Основні критерії організації роботи складу

Не перевантажувати склад

Для цього потрібно врахувати необхідність у зберіганні тих чи інших товарів. Адже не секрет, що практично на будь-якому складі є неліквід, тобто товар «неходовий», який лише займає місце. Зберігання плануйте з урахуванням об’єму і кількості поставок і відвантажень, сезонності та затребуваності продукції/товару, щоб не було надлишку товару ( вантаж – в дорозі, на складі вже товар) на складі. Це особливо актуально для складських приміщень, де зберігається велика кількість різнотипних товарів.

Кількість складських операцій не означає якість

Насправді багато часу витрачається на, по суті, непотрібну нікому роботу. А як то кажуть: час – гроші. Так ось, чим більше часу займатиме зберігання та обробка товару, тим дорожче він обійдеться потім. Виходячи з цього, можна оптимізувати робочий процес за рахунок зменшення часових витрат на складські операції.

  • Необхідно уникати дублюванняв роботі. Найчастіше одну й ту ж задачу виконують кілька співробітників в рамках своєї роботи і, відповідно, це не сприяє оптимізації складських операцій.
  • Варто оминати непотрібні завдання, що лише займають час і гальмують процес роботи. Це стосується більшою мірою бюрократичних процедур, наприклад, заповнення різноманітної документації, журналів і т.п.

Впровадження сучасних технологій

Пора залишити в минулому застарілі методи обліку, інвентаризації, відстеження товару та інші процеси, які можна вдосконалити. На сьогоднішній день є маса варіантів використання сучасних технологій у складській логістиці. Спростити інвентаризацію, зробити максимально точний аналіз за наявністю товару або відстежити його за логістичним ланцюгом починаючи від використання автоматизованих систем (WMS) до застосування дронів для інвентаризації на складі.

Обов’язкова наявність і контроль автоматизованої товарної бази і довідників, що регулярно оновлюється при поставці або відвантаженні продукції/товару. На сьогодні ефективними та дієвими є сучасні способи ідентифікації. Застосування штрих-кодів, сканерів та новітнього програмного забезпечення однозначно позитивно позначиться на складський діяльності. Так, продукція, що проходить всі етапи в ланцюгу поставок, буде належним чином відслідковуватися, якщо вона промаркована на початковому етапі, а потім заноситься в базу перед складуванням.

Бюджетний, але дієвий спосіб застосувати адресну систему, що допомагає швидко знайти потрібну продукцію на складі. Товару присвоюється адреса зберігання, тобто кожна позиція має своє місце, що полегшує її пошук для персоналу та істотно заощаджує час. Це своєрідний алгоритм збору товару і в той же час спосіб оптимізації складських процесів, що передбачає система , заснована на п’яти правилах:

  1. Сортуй;
  2. Створюй;
  3. Сміття геть;
  4. Стандартизуй;
  5. Систематизуй та збережи досягнуте.

Правильне зонування складу

Оптимізувати роботу складу можна завдяки грамотно розробленому шляху комплектації замовлень, їх сортування зонами складу. Ідеально, якщо цьому сприяє розстановка стелажів і сама система зберігання. Необхідно компактно розміщувати товар, а також забезпечити швидку комплектацію та відвантаження. Для ефективної організації роботи склад ділять на зони, в яких «ходова» продукція зберігається ближче, що зручно при прийманні/відвантаженні та значно скорочує тимчасові витрати в процесі комплектації замовлення. Крім того, потрібно не забувати про зони приймання та відвантаження товарів, куди відвантажується товар для приймання, а також консолідуються вже скомплектовані замовлення для подальшого відвантаження.

Досвідчені логісти рекомендують спростити зонування складу, проаналізувавши його наповнення, з урахуванням класифікації товару за схемою:

  • A – ходовий товар;
  • B – товари із середнім попитом;
  • C – неліквід.

За рахунок правильного створення зон зберігання та розташування стелажів, зменшуються втрати внутрішньоскладської логістики, що в результаті позитивно позначається на швидкості приймання, розміщення, комплектації та відвантаження товарів.

Організувати і поліпшити роботу складу під силу, якщо є бажання заробляти. Немає межі вдосконаленню, вчіться на помилках, виправляйте їх, підвищуючи тим самим ефективність складських процесів і прибутковість. Коко Шанель влучно зауважила, що все в наших руках, тому їх не можна опускати.

Організація роботи складу

ОРГАНІЗАЦІЯ РОБОТИ СКЛАДУ І ГОЛОВНІ ВИМОГИ ДО ПРОЕКТУВАННЯ ЗОНИ ЗБЕРІГАННЯ

Склад – спеціалізоване приміщення, призначенням якого є зберігання надлишків продукції і матеріальних цінностей. На території складу здійснюється накопичення і формування торгового асортименту. Складське господарство є основною частиною матеріально-технічної бази кожного виробничого або торгового підприємства.

Як правильно організувати роботу на складі так, щоб склад виконував свої основні функції? Для цього необхідна автоматизація складу – складські операції зі зниження трудових і тимчасових витрат, повинна використовуватися ТЕХНІКА ДЛЯ СКЛАДУ. Оснащення складу сучасним технологічним обладнанням – одне з найбільш оптимальних рішень в питанні автоматизації процесів. Важливим залишається також раціональне планування простору:

  • правила розміщення та укладки матеріалів;
  • усунення несприятливих умов для зберігання товарів;
  • наявність можливості використовувати підйомно – транспортне обладнання.

Сучасний, високотехнологічний склад уже багато років не асоціюються з коробками, які припадають пилом на стелажах. Сервіси логістики намагаються зменшити час між кожною датою виготовлення та датою вжитку. Склади та добові запаси все ж необхідні для задоволення споживчого попиту в мінімальні строки, тому вони потребують ефективної організації зберігання.

Організація складу

Важливо уміти ефективно організовувати складські площі. Робота над розширенням складу включає в себе інвестування в оптимізацію простору. В цьому випадку є доречними багаторівневі системи зберігання, а саме якісний СТЕЛАЖ ДЛЯ СКЛАДУ.

Покращення роботи складу можливе за допомогою правильного розміщення стелажів. Дослідження та практика доводять, що розстановка Flying V економить 15% – 20% на транспортуваннях.

Стандартне розміщення Flying V розміщення

Принцип роботи складу Amazon, наприклад, базується на оптимізації траєкторії руху між стелажами під час збірки та відправки вантажів. На схемі демонструється альтернатива використання оптимізації руху. Організація здійснюється таким чином, щоб скоротити число переміщення по складу під час збору замовлень.

До оптимизування руху Після оптимизування руху

Аналіз роботи складу

Аналіз роботи складу допомагає визначити потенційні можливості для покращення показників процесів. Оцінка роботи відповідає на питання «як покращити роботу складу».

Провідні компоненти оцінок роботи на складі:

  1. Обхід, спостереження;
  2. Збір даних про роботу складу;
  3. Опитування працівників складу;
  4. Аналіз звітів по складу;
  5. Порівняння показників зі встановленими стандартами.

Після повного аналізу роботи визначаються основні проблеми на складі. Наступним кроком є оптимізація роботи і наведення порядку на складі. За необхідності, проводиться перепланування простору складу і розстановка стелажних конструкцій. Найкращим варіантом буде правильне проектування стелажних систем з самого початку. Для забезпечення безпеки при роботі з вантажами і попередження аварійних ситуацій, необхідно правильно монтувати стелажі.

Оптимізація роботи складу

Як оптимізувати роботу складу та що для цього треба:

  • Приміщення, яке призначається для складування продукції;
  • Стелажні системи для зберігання на них різного виду продукції;
  • Електронна система для ведення складського обліку;
  • Складське обладнання для транспортування вантажів територією складу.

Логістика складу

Логістика складу – технологія управління всіма ресурсами складу, облік та розподілення запасів на підприємстві. Складська логістика є частиною системи переміщення та доставки вантажу. Тісно взаємодіє з транспортною логістикою та відповідає за раціональне управління складськими потоками.

Які функції має виконувати склад?

Будь – який правильно організований склад виконує ряд функцій:

  1. Облік та контроль поставок товарів. Нестача чи надлишок товарів недопустимий;
  2. Складування та зберігання вантажів;
  3. Прийом вантажу на склад та відвантаження зі складу. Обробка, контроль якості та ведення документації по вантажам та товарам;
  4. Інші функції. Тестування приладів, збірка, розпаковка.

Основні потоки на складі, які потребують управління:

Внутрішній потік – переміщення товару в межах складу (сортування, обробка);

Вхідний потік – вантажі, які прибули на склад проходять розвантаження, перевірку кількості та підтвердження якості, оформлення облікової документації;

Спеціалісти з логістики класифікують склади за основними ознаками (див. таблицю 1)

Таблиця 1

Ознака систематизаціїВиди складів
Стосовно активних галузей логістикиВиробництва

Розподільні центри, дистриб’ютори

Довготривалого зберігання (сезонні резерви)

З установленим режимом вологи та температури

Висотою до 6-ти метрів

Висотно – стелажні (висотою більш ніж 10 метрів, з перепадами висот)

З автодорожнім під’їздом

Логістичний ланцюг або логістичний канал – впорядкована кількість посередників, які здійснюють доставку потоку матеріальних цінностей від виробника до споживача.

Показники ефективності логістичних ланцюгів (ЛЛ)

Таблиця 2

Функція ЛЛ, що оптимізуєтьсяФункціяОцінка ефективності
Гарантія та надійність постачанняЗабезпечити оперативну доставку товару споживачу. Гарантії якості та цілісність пакування.Виконання зобов’язань в зазначені терміни

Високий відсоток задоволеного попиту на товар

Витрати на вантажні роботи і складування інколи досягають 60% вартості вантажу. Для скорочення витрат важливо оптимізувати роботу складу. Плануючи склад, необхідно враховувати вимоги до місць (зон) зберігання.

Зона зберігання – основна частина складу з обладнанням, яка призначена для складування та зберігання вантажів.

При проектуванні зони зберігання необхідно:

  1. Моделювання будівель складу. Вирізняють зони зберігання, опрацьовується схема проходів між стелажами;
  2. Використовувати дані топологічного модуля для розподілу товару і поповнення зон відбору;
  3. Все для складу обладнання підбирається на основі розрахунку загальної площі приміщення;
  4. Вибір типу обладнання для транспортування вантажів здійснюється на основі розрахунків маршрутів, вантажообігу.
  5. Вибір моделей обладнання для оптимальних умов роботи на складі та збереження товарів і вантажів.
  6. Системи зберігання розміщують таким чином, щоб потоки товарів і персоналу не перетиналися.

На 2018 рік більшість складів у світі мають сучасне обладнання. Скажімо, клієнт здійснює замовлення продуктів у Ocado – найбільшого онлайн – продавця товарів харчування, скоріш за все, його заявку прийматиме робот і вся робота від обліку до поставки буде виконана автоматично.

Всі три склади Ocado обладнані автоматичними конвеєрами та кранами. Робототехніка швидко знаходить потрібний товар, доставляє по стрічці конвеєра до вантажівок. Транспорт оперативно доставляє замовлення клієнту.

Інфраструктура компанії має найбільш прогресивну автоматизацію складів у світі. Товарообіг Ocado – більше 1.3 млн одиниць продукту в день. Процеси на складі регулюються за допомогою штучного інтелекту, кожен день збираються дані щодо виробництва. У випадку відсутності будь-якого товару на полиці, система розуміє цей факт і дає сигнал крану, який оновить асортимент на полицях складу. В сховищах Ocado існують системи зберігання у вигляді вулика. Робототехніка обирає необхідну комірку і спеціальними «кігтями» зачіпає продукт, після чого переміщується до робітника складу, який бере товар і укладає в контейнер.

Складська логістика є тим фундаментом, від якого залежить успіх і загальний результат роботи складу. На сьогоднішній день бажаним вважається рівень обслуговування із здатністю складу відвантажити від 95% до 100% номенклатури. Найбільші логістичні компанії, що досягли найвищого рівня обслуговування, поставили в основу сучасні конструкції систем зберігання. Склад DB Schenker, автомобільний склад Volkswagen в Німеччині, винний склад Constellation Europe – приклади ідеального складу та сучасної логістики.

Про автора

admin administrator