Як підготувати до зими яблуню та зливу

Авторadmin

Як підготувати до зими яблуню та зливу

Підготовка яблунь до зими: як укрити та утеплити, покрокове керівництво з фото

У зимовий період повільними темпами продовжується зростання яблуні. Тому важливо захищати її від морозів та шкідників. Кожен дачник повинен дбати про рослину та проводити правильну підготовку яблунь до зими. Навіть морозостійкі сорти потрібно вкривати на холодний період, щоб захистити їх від гризунів. Готувати починають заздалегідь, до морозів.

Навіщо потрібно вкривати молоді дерева?

Багато дачників впевнені, що рослину вкривають на зимовий період, щоб яблуню не пошкодив мороз. Але це думка помилкова. Насамперед – це захист від гризунів, які люблять поласувати молодою корою взимку.Також це гарний захист від холодних вітрів, які надмірно висушують кору, та від весняного сонця, що викликає опіки. Тому укриття – обов’язковий осінній захід, який проводять до настання морозів.

У молодих деревців існує ризик висушування зимовими вітрами та сонцем. Тому забезпечують укриття не тільки стовбура, а й усієї крони. Як матеріал для цієї мети ідеально підходить мішковина. З 7 років рослина не так гостро потребує захисту на зимовий період у вигляді покривного матеріалу.

Коли потрібно вкривати яблуні?

Головна умова – вибрати правильний час укриття. Саме від нього залежить здоров’я та життя культури. Занадто раннє утеплення спровокує зростання пагонів, що неминуче призведе до загибелі деревця. Захист споруджують, коли повністю завершиться рух соку, і встановиться температура -10 °С. Перед тим як укрити рослину, її правильно готують.

Підготовка до процесу

У холодних регіонах ростуть сорти, що добре витримують холоднечу. Якщо морози тримаються кілька днів, то сильної шкоди рослинам вони не завдадуть. Можуть лише трохи постраждати коріння, розташоване поруч із поверхнею грунту, і слабкі прикореневі гілочки. Проте голодні зайці можуть сильно пошкодити насадження. Тому перед укриттям необхідно вирішити, з якою метою це робиться.

Вчасно та надійно вкрита кора – важлива умова для розвитку та зростання культури. Таке укриття особливо необхідне молодій культурі, оскільки пошкоджена кора викликає захворювання, які ведуть до загибелі дерева.

Як підготувати рослину до зимівлі, повинен знати кожен садівник. Перед укриттям проводять низку заходів:

  1. Навколо рослини видаляють опале листя. Вона є джерелом розмноження бактерій та комах. Її обов’язково спалюють, щоб запобігти розмноженню інфекції.
  2. Від лишайника культуру обробляють мідним купоросом.
  3. Видаляють гнилі плоди, які лежать навколо дерева і висять на гілках. У яблуках зимують личинки, які з настанням тепла починають пошкоджувати дерево.
  4. Для знищення жуків та різних небезпечних комах приствольне коло перекопують.

Якщо на літній період на дереві встановлювався ловчий пояс, то перед зимівлею його знімають. Корисних комах і сонечок обов’язково відпускають. На дерево можна повісити годівницю, в якій взимку підгодовують синиці. Птахи допоможуть знищувати шкідників.

Необхідні матеріали

Існує маса матеріалів, які підходять для обмотки стовбура:

  • очерет;
  • капронові панчохи;
  • старі ганчірки;
  • туалетний папір;
  • ельник;
  • поліетиленові мішки;
  • целофан;
  • кілька шарів газети.

Не рекомендується використовувати солому від зернової культури, яка приваблює гризунів до дерева. Також не слід застосовувати дріт, оскільки він травмує кору рослини. Утеплювати дерева можна пластиковими пляшками. Вони якісно закриють штамб і прикореневу шийку, виконають функцію відлякування, тому що пляшки роблять шум від кожного подиху вітру.

Утеплення знімають після сходу снігу. Якщо рослина вкрита руберойдом, то її видаляють з настанням першої відлиги.

Технологія утеплення

Саджанці та їх кореневу систему вкривають повністю. Велику небезпеку для них становить вітер. Рекомендується вкопати поруч кілочків та прив’язати рослину. Також доцільно поставити довкола перешкоду у вигляді сухих гілок, яка стримуватиме вітер.А сніг, що випав, послужить додатковим захистом від вимерзання.

Укривати саджанці треба обов’язково. Пошкоджена кора призведе до розтріскування і хвороб, а мерзле коріння, що підгнило, спричинить загибель рослини. Це враховують під час утеплення всіх сортів. Молоду яблуню навколо стовбура вкривають шаром тирси. Це послужить гарним захистом від вимерзання коріння. Потім утеплюють стовбур мішковиною. Зверху викладають лапник, який захистить рослину від шкідників.

Санітарна обрізка

Перед зимовим періодом обрізають хворі та сухі гілки. Живі рекомендується вкоротити на третину. Зріз роблять під гострим кутом добре заточеним інструментом. Для цих цілей підходить секатор чи ножівка. Місце зрізу промазують садовим варом. Пошкоджені гілки повністю спилюються, пеньки залишати не можна. Дереву надають форму куща і залишають максимальну висоту 3 метри.

Обробка від хвороб та шкідників

Після того як навколо приствольного кола видалили все сміття, необхідно обробити рослину розчином купоросу. Обприскувати можна як металевим, так і мідним. Це допоможе убезпечити яблуню від можливих захворювань та поширення комах.

Очищення та побілка штамба

Обов’язково покривають стовбур вапняним розчином. Також промазують і гілки першого ряду. Цей захід є важливим, оскільки:

  • Служить захистом від шкідників. При затяжній та теплій осені деякі комахи можуть активізуватися та приступити до ураження культури.
  • Засіб допоможе запобігти морозобоїнам, що з’являються від різких перепадів температур;
  • Якщо до складу додати фунгіциди, то розчин сприятиме боротьбі із захворюваннями та стовбуровими шкідниками, що зимують у корі рослини.
  • Звістка захистить культуру на початку весни від першого палючого сонця.

Перед тим як приступити до побілки, готують стовбур. Позбавляють його від моху, відмерлої кори та лишайника. Перш ніж приступити до очищення штамба, довкола розстеляють брезент, на який сипатимуться органічні залишки. Процедуру проводять у безвітряну, суху погоду. Температура повітря має бути +2…+3°С. Зібрану потерть спалюють. Після того, як побілка добре просохне, можна наносити утеплювач на штамб.

Підживлення та вологозарядкове полив

Обов’язково проводять підзимовий полив. До осіннього періоду зелені гілки вже здерев’яніли, надлишок вологи не спровокує їх зростання. Залежно від ґрунту під одну яблуню вносять 30-40 відер води. Грунт повинен просочитися рідиною не менше ніж на 1,5 метра.

Полив необхідний для забезпечення кореневої системи вологи на всю зиму, що дозволить корінням не перемерзати. Добре розподілена волога запобігає розтріскуванню ґрунту, що виключить ризик проникнення морозу до коріння. Велику роль відіграють калійно-фосфорні добрива, що сприяють визріванню деревини. Суперфосфат або калійну сіль вносять у момент розпушування ґрунту навколо стовбура.

Захист від гризунів

Восени потрібно вкрити на зиму штамб від гризунів, які люблять поласувати корою. Ідеальний варіант – ялинник. Гострі голки відлякають тварин і збережуть у цілісності кору. Здебільшого ушкоджують дерева зайці. Через свій ріст вони не можуть високо обгризати рослини. Тому захищають штамб та гілки, розташовані на невеликій висоті. Часто використовують руберойд. Цей матеріал захистить від шкідників, зігріє взимку та врятує від сонячних опіків.

Чи впливає на укриття сорт

Морозостійкі сорти з 7 років утеплювати необов’язково. Це стосується тільки рослин з міцною корою, на якій немає пошкоджень та ознак хвороб. Таке дерево легко протистоїть морозам. Наземна частина штамба без спеціального укриття витримує мороз до -35 °С.

Зате колоноподібну яблуню слід вкривати особливо ретельно. Це не залежить від її зростання та віку.

У рослини немає довгих гілок навколо центральної втечі, тому вкривати слід повністю. Для цього навколо рослини збирають піраміду із дерев’яних планок. Всередину насипають перегній. А піраміду обертають брезентом. Такий захист допоможе культурі пережити морози.

Особливості в різних регіонах

У Сибіру та в Уралі вирощують спеціальні сорти, які виносять люті морози. Тим не менш, яблуні рекомендується вкривати на зимовий період. У Сибіру ствол утеплюють на 1,5 метра.Як укриття використовують тканину або хвою. Зверху закріплюють скотчем. Це допомагає захищати культуру від опіків сонячними променями, холоду та гризунів.

На Уралі вкривають коріння. Для цього використовують:

Навколо штамба роблять горбок у висоту близько 30 сантиметрів. Саджанці у холодних регіонах слід вкривати повністю наприкінці осені. Взимку на рослину накидають і утрамбовують сніг, який слугує додатковим захистом від морозів.

Для утеплення виконують умови:

  • Розпушують ґрунт навколо рослини.
  • Саджанці підгортають. Пагорб повинен вийти 30 сантиметрів.
  • Мульчують приствольне коло тирсою. Товщина шару складає близько 30 см. Це послужить надійним захистом кореневої системи від лютих морозів.
  • Ствол утеплюють укривним матеріалом.
  • Сніг накидають і утрамбовують навколо рослини. Чим більше вийде гірка, тим краще.

Дотримання перерахованих процедур з підготовки рослини до зимівлі допоможе вберегти дерево та зберегти його здоров’я, що сприятиме гарному врожаю наступного сезону.

Рекомендуємо

Клематиси на зиму, підготовка: коли обрізати і як укрити, правильний догляд

Клематиси, як правило, на зиму утеплюють. Ці теплолюбні ліани можуть перенести сильних морозів. Перед зимовим укриттям рослини обрізають, дезінфікують і підгортають.

Дельфініум: підготовка до зими, коли і чи потрібно обрізати, як укрити та зберегти

Підготовка дельфініуму до зими – важливий момент, якому необхідно приділити увагу. Від якості проведення залежить повноцінний розвиток рослини наступного сезону.

Як на зиму вкривати виноград: підготовка та правильні способи утеплити

Важливо визначитися: як правильно вкрити виноград на зиму, попередньо здійснивши обрізку та обробку лози від шкідників. Подібні процедури допоможуть зберегти чагарник.

Чим підживити яблуні восени, щоб вони легко витримали зиму: поради

Віртуальний меморіал загиблих борців за українську незалежність: вшануйте Героїв хвилиною вашої уваги!

Здавалося б, активний сезон для садівників та городників завершився зі збором урожаю. Однак попереду – холодна зима, а дерева потребують сил, щоб її пережити. Тож не варто забувати про осіннє підживлення, яке принесе користь та захистить сад від тривалих морозів.

Внесення добрив допоможе збільшити урожай у наступному році та підвищить стійкість плодових дерев до холодів. Чим підживити яблуні восени, щоб вони легко витримали зиму – читайте у матеріалі OBOZREVATEL. Чим підживити яблуні восени Восени, після збору урожаю, яблуням потрібні мінеральні підживлення. У вересні можна внести сірчанокалійні добрива, що допоможуть молодому гіллю зміцнити кору, щоб легше перенести морози. Селітру та азотно-фосфорні добрива називають ідеальними для яблунь, але тільки не восени. Азотні підживлення слід відкласти до весни – найкраще їх вносити вже у квітні, після побілки стовбурів, так дерево швидше ростиме і утворить пишну зелену масу.

  • сірчанокислий калій – на 1 квадратний метр потрібно 30 г добрива;
  • монофосфат калію – у 10 літрах води розводять 15 г засобу;
  • комплексне осіннє добриво – дозування вносять відповідно до рекомендацій на етикетці.

Підживлювати яблуні можна і в перший тиждень жовтня. Однак з середини місяця добрива вносити припиняють. В цей час корисно поливати дерева, щоб наситити кореневу систему достатньою кількістю води. У жовтні також роблять мульчування стовбурних кіл компостом чи перегноєм. Навесні ця мульча стане додатковим підживленням.

До речі, щоб яблука якомога довше не втрачали смаку та корисних властивостей, потрібно правильно підготувати місце та ємність для зберігання. Що слід покласти у ящик, щоб яблука лежали всю зиму – читайте у матеріалі.

Підписуйтесь на канали OBOZREVATEL в Telegram і Viber, щоб бути в курсі останніх подій.

Про автора

admin administrator