Як посадити еріку

Авторadmin

Як посадити еріку

Посадка і догляд рослини Еріка у відкритому грунті

Еріка-квітка-теска відомої співачки і вважається реліктовою рослиною. Це один з численних представників сімейства вересових, який в свою чергу має безліч видів. Детальніше про всі тонкощі і особливості рослини Еріка, а так само про правила вирощування та догляду за квіткою в саду, ми поговоримо в цій статті.

  • Еріка: опис рослини
  • Основні види Еріки
    • Еріка рум’яна або трав’яна
    • Еріка витончена
    • Еріка дарленська
    • Як і коли посадити Еріку
    • Розмноження Еріки

    Еріка: опис рослини

    Еріка-рослина з досить цікавим зовнішнім виглядом, опис якого наступне: чагарник невеликого розміру (до 30 см), вічнозелений. Дрібні листя (розміром до 1 см), мають форму голки і “розсипані” по всій довжині стебла. Стебло жорсткий, прямостоячий і досить довгий.

    –>Подібно іншим представникам сімейства вересових, рослина “Еріка” цвіте дрібними квіточками, схожими на опустили голови дзвіночків, зібраних в невелику односторонню кисть. Забарвлення квіток варіюється в залежності від виду і може бути як білосніжним, так і насичено фіолетовим.

    Чи знаєте ви? недосвідчені квітникарі вважають, що Еріка і Вересодне і теж, але у цих двох рослин є дуже суттєва відмінність: Ерікавічнозелена рослина.

    Чагарник Еріка родом з Південної Африки, а окультурили рослина вперше в Англії, в середині XVIII століття і з тих пір воно стало популярно в Бельгії, Голландії та інших країнах. У наші краї Еріка потрапила з Німеччини, в 1994 році. Зараз вирощується різними способами: і як кімнатна рослина, і як прикраса для саду.

    Основні види Еріки

    Незважаючи на велику кількість видів Еріки, садівники зосереджують свою увагу на декількох основних, які з легкістю можна виростити у себе вдома. Всі вони відрізняються за розміром і за кольором.

    Еріка рум’яна або трав’яна

    Erica carnea L. = E. herbacea — Еріка рум’яна, або трав’яна. Найчастіше, зустрічається в Південній і центральній частинах Європи.

    Еріка трав’яначагарник, що виростає до 65 см у висоту і до 40 см в діаметрі. Його крона розгалужена, листя яскраво-зеленого кольору, розміром 4-8 мм глянцеві, голчасті, розташовуються в мутовці по 4 шт.

    Квітки — пониклі, в формі дзвіночка збираються в кисті і розташовуються в пазухах листків. Розмір кисті – 2-5 см.квіти червоного або рожевого кольорів, рідше — білого забарвлення.

    важливо! період цвітіння рослини залежить від району зростання: в Росії цей процес починається в кінці квітня-початку травня, але чим південніше територія, тим раніше зацвіте Еріка трав’яна (можливо навіть в березні).

    Найпоширенішим видом Еріки трав’яний є вид “Еріка Альба”, яка стала основою для безлічі гібридних сортів.

    Еріка витончена

    Еріка витонченарослина висотою до 50 см з нерівномірною кроною: бічні пагони коротше, ніж центральні. Листя лінійні, пофарбовані в світло-зелений колір, виростають не більше, ніж до 4 мм.квітки овальної форми, подовжені, яскраво-червоного кольору. Збираються в невеликі суцвіття по 4 шт на кінчику втечі. Своє цвітіння Еріка витончена починає в жовтні і закінчує в лютому. Безліч сортів цього виду відрізняються за кольором: в основному можуть бути рожевими або білими.

    чи знаєте ви? Еріка витончена, найчастіше, вирощується як кімнатна однорічна рослина.
    Розмножують Erica gracilis вегетативно, вкорінюючи держак в кислому, живильному грунті.

    Рослина Еріка не вимагає особливого догляду: цього виду досить хорошого зволоження, теплого і добре освітленого місця.

    Воно добре виглядає поруч з цикламеном і хризантемами, а в якості прикраси горщика з Ерікою можна використовувати спеціальні камені, або декоративне коріння.

    Еріка дарленська

    Еріка дарленськачагарник з сильно розгалуженою кроною, який в природі може виростати до 90 см, в домашньому ж вирощуванні — не більше півметра. Еріка дарленська-гібрид, який об’єднує кілька сортів, які починають своє цвітіння в кінці квітня або початку травня.

    Крім того, даний вид відрізняється швидким зростанням, ніж та приваблює багатьох садівників. Забарвлення квітів варіюється і в залежності від сорту може бути як сніжно-білим, так рожевим, або темно-малиновим.

    Деякі з сортів переносять лише невеликі заморозки і не є морозостійкими.

    Еріка не вимагає особливих зусиль в процесі догляду, та й вирощування в цілому — справа досить проста. Достатньо лише вчасно поливати рослину, обприскувати і підгодовувати. Також для цього виду краще вибирати добре освітлені, укриті від вітру місця.

    Де найкраще посадити Еріку

    У питанні про вибір місця для Еріки необхідно враховувати той факт, що в природних умовах чагарник росте на добре дренованим і повітропроникною грунті, а значить, схожі умови необхідно забезпечити і в домашньому вирощуванні, тому як застій води в кореневій системі може привести до хвороб квітки.

    Що стосується місця, то прямих сонячних променів рослина не переносить, тому, краще вибрати добре освітлений, але прохолодний ділянку.

    Виходячи з цього, на східному, або Східно-західному вікні Еріка буде відчувати себе прекрасно.

    Грунт повинен бути кислим, з показником рівня рН 3-4. Найкраще для Еріки підійде грунт, складається з дерну, торфу і піску.

    ВИРОЩУВАННЯ Еріки

    ВИРОЩУВАННЯ Еріки-процес нескладний, проте робити все потрібно комплексно, дотримуючись правил посадки, поливу, підгодівлі і зимівлі рослини. Детальніше про це ми поговоримо далі.

    Як і коли посадити Еріку

    Висаджувати Еріку найкраще з настанням перших теплих днів, коли температура на вулиці стабілізується в районі +10 °C. Це основна умова, дотримання якого допоможе рослині зміцніти перед зимою.

    Якщо висадити Еріку восени, то пагони підмерзнуть, або ж, в гіршому випадку, рослина загине. Зазвичай при посадці на коренях залишається грунт, тому, перед посадкою необхідно добре зволожити їх.

    Розмноження Еріки

    Розмножувати Еріку можна вегетативно, застосовуючи живці, або ж використовуючи насіння при розмноженні природних сортів.

    важливо! гібридні сорти краще розмножувати вегетативно, так як при насіннєвому розмноженні, вони можуть не зберегти сортових особливостей “батьківських” рослин.

    розмноження живцями проводити нескладно. Кращий період для цієї процедури-кінець літа.

    Зрізаний держак необхідно висадити в суміш торфу і піску і створити “париковий ефект”, накривши ємність склом або плівкою. В такому стані живці стоять до весни. Періодично плівку потрібно знімати і” провітрювати ” висаджені рослини, а також зволожувати землю з пульверизатора.

    До весни з’являться відведення, які потрібно прикопати. Коли коренева система буде досить розвиненою, рослини можна розсадити в горщики.

    розмноження насіннєвим способом відбувається наступним чином: насіння Еріки висівають по поверхні грунтової суміші, що складається з піску, хвойного грунту і вересковой грунту (сильно поглиблювати їх не потрібно). Висіяне насіння необхідно помістити під скло, або плівку і чекати появи перших сходів, зазвичай цей процес займає близько місяця.

    Оптимальна температура- + 18 ° C. +20 °C.

    чи знаєте ви? висіяне насіння не можна поливати, а процес зволоження грунту повинен проводитися акуратно, шляхом кроплення ємності.

    Коли сіянці досягнуть розміру в 8-10 см їх необхідно пікірувати в горщики і оберігати від прямих сонячних променів. На зиму молоді рослини слід помістити в прохолодне місце з температурою +10 °C. +11 °C.

    Як доглядати за Ерікою

    Догляд за Ерікою полягає в правильному і своєчасному поливі, обрізку, а також в регулярній підгодівлі рослини. Полив здійснюють тільки м’якою водою, так як жорстка вода може нашкодити рослині. Якщо поливати Еріку своєчасно, то можна уникнути безлічі проблем.

    Наприклад, якщо грунт буде постійно вологою, то дотримуватися температурного режиму і рівень вологості набагато простіше. Обприскування необхідно проводити водою кімнатної температури, з періодичністю кілька разів на тиждень.

    важливо! якщо так сталося, що грунт занадто пересушена, то горщик з рослиною необхідно опустити в воду на кілька хвилин.

    Щоб вода не застоювалася необхідно ще при посадці забезпечити рослині хороший дренаж — так ви вбережете його від небажаних хвороб. Раз в 2-3 місяці в воду для поливу можна додавати рідке добриво, в маленьких дозах.

    Також проводити підгодівлі краще з використанням мінеральних добрив, або добрив для рододендронів, тільки дозування повинна бути нижче зазначеної на упаковці (це допоможе уникнути опіків, які можуть бути викликані попаданням висококонцентрованих речовин на листя). Що ж стосується органіки, то не рекомендується вносити свіжий гній в якості добрива.

    Обрізка Еріки

    Обрізають Еріку тільки на другий рік зростання, відразу після цвітіння. обрізати рослину потрібно нижче суцвіття, а також потрібно видалити пошкоджені і хворі пагони. Виконують процедуру гострим секатором, намагаючись при цьому не пошкодити верхній шар. Зрізи краще відразу обробити товченим вугіллям, або садовим варом .

    Зимівля Еріки

    Якщо ви вирощуєте рослину у відкритому грунті, його обов’язково потрібно правильно підготувати до зими. як тільки почнуться перші заморозки, розсипте навколо кущів сухе листя або торф, а сам кущ прикрийте зверху ялиновим гіллям. Такий захист врятує Еріку в безсніжну зиму. Зняти укриття можна буде з настанням тепла.

    Що стосується кімнатних рослин, то їх необхідно підгодувати перед зимівлею і перемістити в більш прохолодне місце.

    Шкідники і хвороби Еріки

    Найбільш поширена проблема з якою стикаються ті, хто вирощує Еріку — скидання рослиною листя. Вирішити її досить просто, потрібно тільки дати Еріці більше вологи. Однак і тут важливо дотримуватися норму, інакше коріння рослини відразу ж загинє.

    З комах нашкодити можуть червці і кліщі. Щоб прибрати комах і сліди від них зі стебла і листя досить протерти ці частини рослини звичайною ватою, змоченою в спирті, а потім обробити інсектицидами, або акарицидами – для боротьби з кліщами.

    В якості профілактики необхідно часто обприскувати рослину мильним розчином, і своєчасно прибирати все опале листя з-під куща, оскільки саме вони є розсадником хвороб.

    Як бачите, вирощувати це вічнозелене диво досить легко, а для того, щоб чагарник радував вас своїм прекрасним видом довгі роки потрібно всього лише трохи турботи і терпіння. Велика кількість існуючих сьогодні видів дозволить вибрати рослина”за смаком”.

    Квітка еріка – посадка, догляд, фото видів, розмноження

    Одною з перших рослин в саду, що віщують про прихід весни, є Еріка з сімейства вересових, що пропонує садівникам дивовижні кольори листя та палітри квіток.

    Численний рід Erica налічує близько 800 видів вічнозелених чагарникових багаторічників від 20 до 150 см заввишки, що відрізняються між собою забарвленням листя, квіток, зовнішнім виглядом, формою та умовами вирощування.

    Принаймні, 660 представників роду є ендеміками Південної Африки.

    Решта росте в інших частинах Африки, на Мадагаскарі, в Середземномор’ї, Туреччині, на Кавказі. З усіх представників роду лише деякі підходять для вирощування в нашому кліматі.

    Опис Еріки

    Ці невисокі ґрунтопокривні рослини часто помилково приймають за Вереси (Calluna), оскільки за зовнішнім виглядом вони досить схожі та й догляд за ними майже однаковий.

    Однак поблизу можна побачити деякі відмінності: у вересу лускате листя, що росте на стеблі під кутом, а у Еріки листочки голчасті, ростуть під прямим кутом у колотівках.

    Вереси можуть бути декоративними в будь-яку пору року, тому що в залежності від виду й сорту дата цвітіння вересу може початися в грудні та закінчитися в жовтні або навіть листопаді.

    Квітки маленькі, дзвонові, починаючи з білого кольору й закінчуючи темно-червоним або фіолетовим відтінком. Їх тичинки довше пелюсток, що теж відрізняє Еріку від вересу.

    У деяких видів квітки розташовані в пазухах листків по всій довжині пагона, а у інших – на верхівці стебел, зібрані в кисті. Після відцвітання квіти не втрачають декоративності та зберігають забарвлення ще дуже довго.

    Насіння дуже маленьке, у деяких видів воно може виживати в ґрунті протягом багатьох десятиліть.

    Сорти та види Еріки з фото

    Більшість видів характеризується виключно тривалим періодом рясного цвітіння з кінця лютого по квітень і з червня по жовтень.

    Раніше всіх в кінці зими й на початку весни зацвітають: Еріка трав’яниста або рум’яна (Eríca cárnea) та дарленська (Erica х darleyensis). Цвітіння триває до кінця квітня.

    Еріка дарленська являє собою гібрид, отриманий на початку двадцятого століття англійським селекціонером Дарлі Дейлом шляхом схрещування Еріки рум’яної.

    Популярний сорт гібрида «Kramer’s Rote», що досягає до 40 см у висоту. Швидко розростається, створюючи великі куртини. Маленьке, зелене голчасте листя щільно розташоване навколо пагона.

    Erica darleyensis, сорт «Kramer’s Rote»

    З кінця лютого-початку березня, як тільки вщухли морози й зійшов сніг, на кущиках з’являються рубіново-червоні квіти на піднятих стеблах. Цвіте при відносно низьких температурах, тому цвітіння може тривати до травня. На зиму потрібно укриття.

    Еріка трав’яниста є найпопулярнішою в культурі. Дуже витривала, терпима до більшості ґрунтів й найбільш стійка до морозу з усіх культивованих видів.

    Являє собою низькорослий (10-25 см) розлогий чагарник. Завдяки селекції було отримано понад 100 культурних сортів та гібридних форм високої декоративності.

    Деякі популярні сорти:

    • «Золота Зірочка»,
    • «Принцеса льоду»,
    • «Myretoun Ruby»,
    • «Наталі»,
    • «Pink Spangle»,
    • «Sunshine Ramble»,
    • «Jenny Porter» та ін.

    У другій половині червня та до кінця серпня настає час цвітіння Еріки чотиривимірної (Erica tetralix) і попелястої (Erica cinerea).

    Еріка попеляста культивується у великому діапазоні кольорів. Висота кущиків 15-60 см. Зимує під укриттям. Декоративні сорти: «C. D. Eason», «Pink Ice», «Оксамитова ніч».

    Erica cinerea «Pink Ice»

    Еріка блукаюча (Erica vagans) цвіте в серпні-вересні рожевими, білими або кремовими квітками, може досягати 75 см у висоту.

    Особливості посадки та догляду за Ерікою

    При виборі місця для посадки Еріки майте на увазі, що рослині необхідно сонячне місце, захищене від вітру, гумусний, водопроникний ґрунт з кислотністю 4,0-5,5 pH. Без хорошого дренажу ці рослини просто не будуть рости.

    Ґрунт в садах не часто відповідає вимогам представникам вересового сімейства, тому перед посадкою рекомендується додати в землю соснову кору або хвою з додаванням кислого торфу, який змішують з садовою землею або використовують ґрунт, що призначений для ацидофільних рослин.

    Для успішного вирощування вересових фахівці рекомендують використовувати мікоризу, яка сприяє засвоєнню поживних речовин, зміцнює насадження та робить їх стійкими до хвороб.

    Посадка Еріки у відкритий ґрунт фото

    В результаті рослини менш схильні до посухи, несприятливого рівня pH ґрунту, набагато краще ростуть й рясніше цвітуть. Для підвищення проникності на дно висадкових ямок насипають дренаж з дрібного щебеню на глибину приблизно 30-50 см.

    Висаджують кущики восени (друга половина вересня – жовтень) або навесні (з березня до кінця квітня). Кущі, що посаджені у великі групи, виробляють мікроклімат, який сприяє їх розвитку, тому найкраще застосовувати групову посадку Еріки.

    Садять по 9 -15 кущів на м² при цьому необхідно дотримувати досить великий інтервал 20-30 x 30-40 см, тому що у міру зростання рослини утворюють великі щільні скупчення.

    Заглиблюйте кущі так, щоб нижні гілочки торкалися землі, а потім замульчуйте ґрунт сосновою корою або хвойними голками. Мульча полегшує догляд за Ерікою в саду, тому що перешкоджає росту бур’янів, підвищує кислотність, забезпечує хорошу зимівлю, необхідну вологість та сприяє збагаченню ґрунту.

    При посадці або пересадці Еріки будьте обережними, щоб не порушити земляну грудку, тому що рослина має волокнисту кореневу систему й не любить, щоб коріння турбували.

    Для швидкого вкорінення й гарного росту молоді рослини поливають 3 рази на тиждень протягом перших 2-х місяців. Потім полив можна скоротити до 2 разів.

    Часта помилка при догляді за Ерікою в саду – це занадто рясне зрошення, яке призводить до застою вологи та зупинки розвитку насаджень. Досить підгодовувати кущики один раз на рік навесні добривами, що призначені для ацидофільних рослин.

    В кінці осені до перших морозів необхідно добре зволожити землю навколо рослин. Особливо це важливо для холодних районів. На зимовий період рекомендується досипати мульчі та покрити гілки ялиновим гіллям або опалим листям.

    Обрізування Еріки

    Кущистість й рясне цвітіння стимулюють щорічним обрізуванням. Квітень є найкращим часом для більшості видів, однак E. Carnea вимагає обрізування відразу після закінчення цвітіння.

    Її квіткові бутони утворюються на пагонах вже влітку або на початку осені, тому занадто пізнє обрізування викликає відсутність квітів в наступному сезоні.

    Обрізують кисті під відцвілими суцвіттями, але досить високо, щоб на стеблах залишалося зелене листя – до здеревілої частини, оскільки ці рослини, як й хвойні, не дають нового зростання на голій деревині.

    Віддавайте перевагу несиметричному обрізуванню, яке дозволяє не втратити природний вигляд багаторічника.

    Обрізують за формою злегка плескатої кулі, тобто залишають посередині пагони трохи вищі, а з боків коротші. Завдяки цьому Еріка збереже свій природний напівсферичний й компактний вигляд.

    Розмноження Еріки

    Найпопулярніший метод розмноження – живцями, які беруть в період вегетації (з червня по вересень) і поміщають в горщик, наповнений сумішшю торфу та піску в співвідношенні 1:1.

    Горщик з живцями ставлять в місце з температурою близько 12 °C, не забуваючи регулярно поливати субстрат, який повинен залишатися вологим, але не мокрим. Висаджують вкорінені рослини у відкритий ґрунт наступної весни.

    Еріка в саду

    Барвиста палітра та зовнішній вигляд багатолітника роблять його дуже популярною рослиною в дизайні саду, яка, розростаючись, створює щільні килими. Посадки різних сортів дозволять отримати стійку гру форми та кольору протягом усього сезону.

    Наприклад, ефектний лимонно-жовтий сорт «Golden Drop» висаджують в нерегулярних групах або на осипах в композиціях з ялівцем, де він створює яскраво виражений колірний акцент.

    Сорт «Golden Drop» у посадці з ялівцем

    Очевидними компаньйонами для Еріки є рослини зі схожими вимогами у вирощуванні, наприклад: японський пієріс, верес звичайний, рододендрон, модрина, гаультерія, гортензія, азалія та хвойні.

    Культура прекрасно підходить для створення рокарія і альпійських гірок та чудово виглядає в пейзажній композиції з карликовими видами ялівцю, ялини, туї, модрини, ялиці й сосни.

Про автора

admin administrator