Як правильно починати прикорм у 4 місяці

Авторadmin

Як правильно починати прикорм у 4 місяці

Введення прикорму малюкові в 4 місяці

У перший рік життя дитини дуже важливо забезпечити йому правильне харчування, розвиток крихти йде повним ходом. Грудного молока або молочних сумішей в 4 місяці малюку вже не досить, потрібно вводити додатковий прикорм.

Денний раціон харчування повинен включати їжу, що містить необхідну кількість вітамінів, мінералів і мікроелементів. Зазвичай вводиться перший прикорм в 4 місяці, не раніше, так як тільки до цього віку організм малюка готовий прийняти нову їжу, у нього дозріли травний ферменти, і в кишечнику сформувався внутрішній імунітет.

Основні правила введення прикорму

Прикорм в чотири місяці можливий тільки в рідкому вигляді, тому що тверду їжу дитина ще не здатна засвоїти і пережувати, діти в такому віці поки можуть тільки смоктати. Підгодовувати дитини потрібно правильно.

Існує кілька правил, які допомагають батькам правильно ввести прикорм:

  • Чи не починати давати одночасно два різні продукти (при виникненні алергії буде складно зрозуміти, від чого саме сталася така реакція);
  • Давати прикорм безпосередньо перед грудним годуванням (спочатку давати по не многу, потім поступово протягом тижня збільшувати кількість);
  • Коли дитина звикне одному страви, можна переходити до іншого;
  • Консистенція прикорму повинна бути м`якою, щоб малюк міг без труднощів її проковтнути;
  • Поступово, вже після 4 місяців, їжу можна буде давати більш густу;
  • Привчити дитину до годування з ложечки краще в ранньому віці;
  • Їжа повинна бути різноманітною, і її кількість поступово має збільшуватися, так дитячий організм росте і розвивається, з часом вимагає все більше калорій;
  • При грудному вигодовуванні прикорм дається безпосередньо до годування грудьми;
  • Коли вводяться нові продукти, мамі краще вести таблицю, записувати туди, все меню малюка і його реакцію на нову їжу. На будь-який новий продукт може виникнути або алергія, або коліки, або рідкий стілець. Таблиця, в якій буде все зафіксовано, допоможе уникнути в подальшому подібних проблем;
  • Не потрібно одночасно поєднувати введення прикорму і щеплення;
  • Вводити прикорм слід тільки тоді, коли малюк повністю здоровий;
  • Якщо виникають ускладнення, то прикорм необхідно припинити, саме того продукту, від якого з`явилися проблеми. Обов`язково повідомити про це педіатра.

З чого починати прикорм?

Прикорм починають з фруктових соків і пюре. Овочеве пюре також можливо для першого прикорму, але якщо у малюка з`являється здуття животика або рідкий стілець, то поки від такого пюре варто відмовитися.

Фруктові соки і пюре дають дитині на початку, по п`ять крапельок, потім доза збільшується протягом тижня до норми. Асортимент сосків дуже великий, який саме можна давати в перший раз, щоб уникнути алергії? Яблучний сік менш алергенний, також рекомендовані грушеві, сливові, абрикосові та персикові соки. Після вже можна додавати і вишневий, чорносмородиновий і інші ягідні напої.

Після двох тижнів харчування соками, можна в чотири з половиною місяці вводити пюре з тих же фруктів і ягід. Буває, що дитина погано засвоює фруктове пюре, то можна відразу спробувати овочеве.

Яка норма прикорму в 4 місяці? Кількість соків і пюре в денному раціоні маляти повинно відповідати 40 мілілітрів (вік дитини в місяцях множиться на 10), відповідно в наступному місяці обсяг буде 50 мілілітрів.

Якщо прикорм доводиться на літній час, і є можливість давати малюкові свіжі фрукти і ягоди, то дуже добре, головне переконатися, що вони екологічно безпечні. Приготувати в домашніх умовах пюре, не складе великих труднощів, потрібно всього лише використовувати соковижималку або просто натерти фрукт на тертці. Якщо прикорм вводиться в зимовий час, то краще купувати готові соки і пюре від виробника, вони не поступаються за якістю свіжим продуктам.

При грудному вигодовуванні можна почати прикорм з рисової або гречаної каші. Варити їх потрібно на воді або купувати готові консервовані. Малюк краще засвоїть кашу, якщо її розбавити грудним молоком. З дорослішанням дитини каші потрібно урізноманітнити, давати кукурудзяну, пшоняну, манну, ячну. Важливо на самому початку давати кашу гомогенізований, тобто м`якої консистенції.

Який прикорм корисніше?

Для початку дітям дають освітлений сік з одного фрукта, потім вже з м`якоттю. В основному завжди починають прикорм з яблучного соку. Також в залежності від особливостей дитини першим прикормом може бути інший сік, який буде йому найбільш корисний.

Розглянемо користь соків в таблиці.

захворюванняРекомендований продуктобгрунтування
При нестачі заліза в організміЯблучно-сливовий, абрикосовий, яблучно-ожиновий, яблучно-шипшиновий, яблучний, гарбузовий сокиСоки містять багато заліза і вітаміну С
При захворюваннях нервової системи та порушення зоруЯблучний, ожиновий і чорничний сокисоки містять вітаміни В і А
При частих запорах і проблемах з кишечникомГарбузовий, яблучно-сливовий, сливовий, абрикосовий сокиСоки містять багато клітковини, яка налаштовує роботу кишечника
При гострих вірусних інфекціяхЯблучно-шипшиновий і абрикосовий сокиСоки містять вітаміни А і С, вони підвищують імунітет

Залежно від того, яке захворювання присутній у дитини, слід давати більш корисні соки в прикорму. Наведена таблиця допоможе батькам вибрати правильний сік для малюка.

Як познайомити дитину з новою їжею

Малюкові цікаві нові смаки, але не всі йому може сподобатися, потрібно знати правильний підхід, як правильно подати дитині нову їжу, щоб вона була йому до душі.

Потрібно поступово додавати прикорм в грудне молоко, але при цьому основна частина всього добового раціону малюка – це молоко. Годувати дитину слід тільки тоді, коли він голодний, насильно змушувати його їсти не можна. В 4 місяці можна годувати дитину з ложечки, а не з пляшки, так він швидше звикне правильно приймати їжу. Правильний розвиток малюка важливо для батьків.

Не варто дитини розважати під час годування, потрібно з ним розмовляти, але не перетворювати прийом їжі в гру. Як тільки малюк насититься, він дасть про це знати, потрібно припинити годування. Потрібно почекати, коли малюк помітить ложку з їжею і розкриє рот, тоді можна давати.

Не варто поспішати, малюк сам встановлює темп годування, він повинен встигнути проковтнути одну ложку, перш ніж отримувати другу. Кроха звикає до ложки, коли його ротик відкривається при піднесенні до нього ложки, малюк може навіть допомагати пальчиком, засуне його в рот. В цьому немає нічого погано, дитина просто звикає до нових смакових відчуттів, намагається зрозуміти, що за їжу ви йому даєте.

Правильний розвиток дитини безпосередньо залежить від його харчування. Прикорм в чотири місяці повинен бути поживним і містити всі необхідні елементи, для правильно травлення малюка.

Прикорм у 4 місяці: схема та правила

На четвертому місяці життя дитини мама вже може вводити прикорм. Як це правильно робити, розповідаємо у матеріалі.

Що можна дати як перший прикорм?

Перелік страв, рекомендованих для першого прикорму, дуже обмежений – це овочеве та фруктове пюре, сир, а також каші (але давати їх лікарі радять насамперед дітлахам, які погано набирають ваги).

Гречана і рисова крупи немає у своєму складі глютена, тому добре підходять для прикорму.

Прикорм та алергія

Багато мами запитують, чи можна давати дитині вже в 4 місяці продукти, здатні викликати алергічну реакцію?

Відповідь на це питання – не просто можна, а й навіть потрібно. Адже в 4-5 місяців у дитини формується імунна толерантність до алергену, а лікарі під час численних досліджень так і не змогли довести, що термін введення прикорму впливає на виникнення алергії та імунологічні захворювання.

Але деякі обмеження все-таки дотримуватися варто, наприклад, не додавати сіль та цукор у перший прикорм.

З чого приготувати овочеве пюре?

Вибирайте корисні продукти, що містять білок, вітаміни та мікроелементи.

Таких продуктів не дуже багато і мамі легко їх запам’ятати:

  • Кольорова капуста,
  • Кабачок,
  • Гарбуз,
  • Брокколі.

Не бійтеся давати дитині пюре, яке має специфічний запах, це нормально. Інша справа, що гіркі продукти діти, як правило, їдять із набагато меншим полюванням, ніж солодкі. Слідкуйте за реакцією малюка на різні смаки і, якщо необхідно, віддавайте перевагу фруктовим пюре.

Готувати таке пюре можна із яблук, бананів, солодких груш.

Фрукти теж корисні, в них ви знайдете ті ж мінерали та вітаміни, крім того, яблука багаті на залізо, дуже важливий для діток мікроелементом.

Каші для першого прикорму

Кращими для прикорму кашами лікарі називають гречану та рисову. Їх можна готувати як із молоком, так і без нього.

Ці крупи самі по собі корисні для організму, що росте, а поживна цінність у них набагато вища, ніж у пюре. Рис захищає кишечник завдяки здатності обволікати його стінки, а гречка дає організму корисні волокна.

Якщо ви додасте каші до прикорму, то допоможете всій шлунково-кишковій системі працювати в оптимальному режимі.

І, звичайно, зазначимо, важливість каш для дітей, які не набрали вагу.

Загальні правила введення прикорму в 4 місяці

Давати малюкові новий продукт зручніше під час ранкового годування (з 9 до 11 години). Так вам буде найпростіше простежити, як був сприйнятий прикорм.

Пам’ятайте, що важливо не тільки те, що ви даєте немовляті, а й те, наскільки воно готове до нової їжі. Тому педіатри не радять давати прикорм, якщо дитина втомлена або вередує. Виберіть потрібний момент.

Починайте прикорм із ½ чайної ложки, поступово доводячи кількість їжі до 2 ложок. Але не варто сприймати цю пораду як обов’язкове правило. Якщо дитина з’їла лише одну ложку із двох запропонованих, не змушуйте її, спробуйте запропонувати їжу в інший момент протягом дня.

4. Нормою для 4-річної дитини є обсяг їжі від 80 до 200 грамів. Але тільки для продуктів, на які не було алергії.

А що робити, якщо алергія з’явилася?

На думку педіатрів, мама повинна припинити давати дитині продукт, який розвинулась непереносимість, на 3 дні.

Потім варто спробувати дати немовляти продукт повторно. Якщо небажана реакція повторилася, потрібна консультація з педіатром.

5. Введіть новий продукт без будь-яких сторонніх компонентів. Спочатку зробіть просте кабачкове пюре, а потім змішуйте його з іншими інгредієнтами.

Страву зі змішаних продуктів давайте тоді, коли дитина вже познайомилася з усіма продуктами окремо.

Не бажано вводити нові продукти за три дні до щеплення.

Як починати перший прикорм з 4 місяців?

Українські та європейські рекомендації, так само як і рекомендації ВООЗ, погоджуються в тому, що найкращою їжею, яку матуся може запропонувати своєму малюкові після народження, є її молоко. Таке годування містить оптимальну кількість нутрієнтів, а також захищає дитячий організм від впливу інфекцій допоки він розвине власні механізми імунного захисту.

Проте згодом самого лише молока матусі не вистачає, аби дати дитинці достатньо нутрієнтів для розвитку й виникає потреба у його знайомстві з їжею різноманітної текстури, запаху та смаку, що слугує в якості перехідної від материнського молока до дорослої їжі.

Зазвичай виключне грудне годування крихітки радять проводити до півроку, втім, можливо розпочинати прикорм з 4 місяців, але лише за умови, якщо вона до цього готова. При цьому, під віком «4 місяці» мається на увазі щонайменше 17-й тиждень життя крихітки.

Щоб зробити введення перших продуктів максимально безпечним, матусі може знадобитися вести таблицю прикорму з 4 місяців і вносити туди всі продукти, які спробував малюк, їх кількість та реакцію дитини.

Особливості прикорму в 4 місяці

Прикорм немовлят з 4 місяців не означає, що треба автоматично припинити годувати дитинку грудьми. Навпаки, рекомендується продовжувати паралельне грудне годування крихітки щонайменше до того часу, коли їй виповниться рік. Прикорм дитини з 4 місяців повинен за текстурою нагадувати звичне їй харчування, тому треба робити його якнайбільше однорідним, схожим на сметанку, обов’язково без грудочок, щоб їй було легко їсти та не було жодних ризиків вдавитися шматочками їжі.

Щоб давати крихітці перший прикорм у 4 місяці, треба переконатися в тому, що її організм вже достатньо розвинувся, аби харчуватися чимось, окрім молока. Таку їжу завжди дають із ложечки та в сидячому положенні, тож, щоб його їсти, малюк має вміти тримати голівку, сидіти та утримувати їжу в роті.

У 4 місяці прикорм треба давати, враховуючи побажання малюка і його готовність пробувати нове. Кожна крихітка має власні, відмінні від інших дітей, темпи звикання до нової їжі, і квапити її не варто. Не змушуйте немовля їсти, якщо у нього відсутній настрій або погане самопочуття. Краще догодуйте молоком, а новий продукт спробуйте дати іншим разом чи в інший день.

Не можна змішувати різні продукти в одній страві, якщо малюк ще не пробував їх окремо. Треба спочатку познайомити дитинку із однокомпонентною стравою, тобто такою, що містить один продукт, і уважно стежити за тим, як малюк почувається та чи з’явилася алергія. Якщо є якісь ознаки алергічної реакції, необхідно виключити таку страву з меню немовляти та повідомити про це лікаря.

Які норми прикорму у 4 місяці та як почати прикорм?

Матусі часто гадають: «З чого починати прикорм в 4 місяці?» Спочатку крихітці зазвичай пропонують каші чи пюре. Зазвичай гарним вибором є рисові, кукурудзяні чи гречані каші, бо вони безглютенові. Фруктові пюре радять давати малюкові після овочевих, бо дітки люблять солодку їжу від народження і можуть потім відмовлятися їсти овочі.

Каші для прикорму у 4 місяці можна розбавити матусиним молоком чи дитячою сумішшю, так само можна додати трохи цих рідин до овочевого пюре. Проте нерозведене коров’яче молоко давати не радять навіть у складі дитячої каші.

До того як вводити прикорм дитині з 4 місяців, треба переконатися в її готовності. Починати знайомити дитинку із новим продуктом варто поступово, один чи два рази на день, пропонуючи невелику кількість на кінчику чайної ложечки й догодовуючи молоком. Кількість такої їжі, за відсутності алергії, збільшується поступово до повної порції.

Овочеві пюре починають давати з негострих овочів, наприклад, патисона або ж цвітної капусти. Після овочів та каш немовляті пропонують один вид фруктів у вигляді фруктового пюре, на кшталт яблука, сливи, абрикосу.

Які продукти не можна давати?

У перший прикорм в 4 місяці не можна додавати спецій, солі та цукру. Те саме стосується вживання меду дітками, молодшими за 12-місячний вік, через можливий вміст у ньому збудників ботулізму.

Оскільки прикорм дитини у 4 місяці ще тільки розпочинається, і вона все ще звикає до різноманіття харчових продуктів, не радять вводити в цей період м’ясо, рибу чи яєчний білок. Вони здатні занадто навантажувати систему травлення немовляти й викликати алергічні реакції.

Крім того, не радять вводити малюкам у цьому віці будь-яке незбиране молоко та будь-які види чаю чи кави. До того ж не дозволяється використовувати для приготування каш та пюре немовлятам дистильовану, мінеральну, газовану воду.

Їжа, яка пропонується крихітці має бути поживною та відповідати її віку, аби та отримувала необхідні нутрієнти й звикала до різноманіття харчових продуктів.

Про автора

admin administrator