Як правильно розрахувати опалення у квартирі

Авторadmin

Як правильно розрахувати опалення у квартирі

Розрахунок опалення в приватному будинку: правила та приклади

Автономне опалення – складна інженерна система, але вона необхідна у будь-якому випадку. Потреба в теплі є природною для будь-якої людини, і звісно, всім хочеться максимального комфорту будинку в опалювальний сезон. Подумати про опалення необхідно якомога раніше – ще на етапі проєктування, до будівництва приватного будинку. І для цього потрібно здійснити розрахунок опалення, щоб подальше будівництво здійснювалося вже з урахуванням майбутньої системи.

Найчастіше українці зупиняються на водяному опаленні – це стандарт, що добре працює. Крім цього існує повітряне опалення, але мало які інженерні компанії його зможуть порекомендувати.

При реалізації водяного опалення ви зіткнетеся з вибором:

  • самого обладнання;
  • радіаторів та інших джерел тепла (теплі підлоги, фанкойли, конвектори);
  • трубопроводів;
  • пристроїв контролю;
  • засобів автоматизації тощо.

У сучасного автономного опалення багато варіацій обладнання. Ви можете вибрати найкраще рішення – енергоефективний тепловий насос – та заощаджувати значні суми на оплаті комунальних рахунків. Можете звернути увагу на електрокотли, якщо будинок не підключений до газу, або зупинитися перед вибором серед моделей газового обладнання.

Визначитись з типом пристрою доведеться відразу, оскільки перед тим, як розпочати розрахунок системи опалення, необхідно розуміти концепцію проєкту, яку пропонує інженерна компанія. Коли ви отримаєте фінансовий розрахунок і визначтеся з одним із варіантів, він буде прийнятий за константу, на основі якої інженери проводитимуть математичний розрахунок системи опалення згідно параметрів об’єкта та загальних побажань.

Важливі аспекти розрахунку системи опалення у приватному будинку

Ми вже згадали, що розрахунок опалення має проводитися перед проєктуванням будинку. І на це є дуже вагома причина: для ефективної системи опалення критично важливий правильний конструктив будівлі.

Конструктив будівлі (майбутній або вже існуючий) враховується при розрахунку опалення нарівні з аспектами, згаданими на початку, та відіграє значну роль. Необхідна продуктивність майбутньої системи опалення залежатиме від:

  • скління (кількості та розміру склопакетів, а також їх якості);
  • конструктива стін;
  • конструктива покрівлі;
  • конструктива фундаменту;
  • наявності ефективної системи вентиляції.

Всі ці моменти необхідно розглянути максимально докладно, оскільки лише так можна зрозуміти, як розрахувати опалення у будинку.

Але спершу необхідно відзначити, що якщо ви тільки розпочинаєте проєктування будинку, обов’язково слід зробити його енергоефективним. Що таке енергоефективний будинок? Це концепція будинку-термосу, який не пропускає холод усередину і не випускає назовні тепло. Основний принцип – герметичність конструкції та мінімізація тепловтрат.

Тепловтрати через стіни

В енергоефективному будинку коефіцієнт тепловтрат стін (він позначається літерою R) повинен дорівнювати 5. У такому випадку опалення буде енергоефективним.

Втрати тепла через стіни розраховуються за спеціальною формулою: Q = k × F × (t вн – t нар).

Тут необхідно пояснити значення кожного з множників.

  • t – це температура всередині будівлі (t вн) та зовні, на вулиці (t нар).
  • Літерою Q позначаються тепловтрати, які розраховуються у ватах.
  • k – це коефіцієнт теплопередачі стіни, і він розраховується у ватах, поділених на квадратний метр, помножений у свою чергу на температуру в градусах Цельсія – Вт/(м 2 × °C).
  • F – площа стін.

Значення цих множників ми можемо отримати звичайними розрахунками, крім коефіцієнта теплопередач. Щоб його знайти, слід використати окрему складну формулу:

Тут d1 – це товщина першого шару стінки, а d2 – другого. Літерою λ позначається коефіцієнт теплопровідності цих шарів, першого та другого відповідно. Якщо шарів більше, то до кожного значення призначаються наступні цифри.

Літерою α позначається коефіцієнт передачі тепла від внутрішнього та вуличного повітря стіні (αвн та αнар відповідно).

Тепловтрати стін будуть враховуватися у загальному розрахунку системи опалення у приватному будинку.

Розрахунок втрат тепла через вікна

Через вікна ми втрачаємо багато тепла, і отримуємо ззовні значну кількість холоду. Тому в енергоефективному будинку не рекомендується встановлювати великі панорамні вікна, адже їхній коефіцієнт тепловтрат буде величезним. Нівелювати дані втрати можна, створивши теплові завіси за допомогою внутрішньопідлогових конвекторів або фанкойлів. Тепле повітря, що піднімається від пристроїв, перегороджуватиме шлях холодним масам, що прагнуть проникнути в будинок з вулиці.

В енергоефективному будинку тепловтрати вікна повинні мати показник R = 1,4-1,5.

Формула для розрахунку тепловтрат вікон така сама, як і для стін. Відрізняється лише коефіцієнт теплопередачі. Зазвичай його має позначати виробник. Але якщо таких даних немає, стане в нагоді формула:

Тут kст – це коефіцієнт склопакета, а kр – окремий показник для віконної рами. Площа вікна також розраховується з урахуванням скла та рами, Fст і Fр відповідно.

P – це периметр скління, а ось ψ – коефіцієнт теплопередачі алюмінієвої смуги, це стандартизоване значення, яке ми приймаємо за 0,07.

Тепловтрати через стелю

Для покрівлі енергоефективного будинку ті ж вимоги, що й для стін. Один лише момент: необхідно, щоб R дорівнював не 5, а 6.

В іншому, щоб розрахувати тепловтрати через стелю, використовуються ті самі формули, які ми розглянули в розділі про стіни.

Тепловтрати через підлогу

Тепловтрати через підлогу розраховуються за тією ж формулою, що й вікна зі стінами, але зі своїми нюансами.

Розрізняють розрахунок опалення для заміського будинку на ґрунті та на лагах, тобто з неопалюваним підвалом.

Для того, щоб розрахувати тепловтрати підлоги, укладеної над підвалом, що опалюється, необхідно скористатися формулою:

Це та сама формула, яку ми використовували для розрахунку тепловтрат стін, але тільки:

  • αнар для холодного підвалу, який стикається із зовнішнім повітрям, дорівнюватиме 17;
  • αнар для підвалу без опалення, у стінах якого є отвори – 12;
  • αнар для холодного підвалу без прорізів, розташованого над землею, а також тех. приміщень нижче за рівень землі – 6.

Зважаючи на ці коефіцієнти та інші деталі вже знайомої нам формули, ви можете порахувати тепловтрати через підлогу для своєї будівлі.

Якщо будівля стоїть прямо на грунті, і підлога, відповідно, розташована прямо на землі, то втрати статі доведеться розраховувати за абсолютно новою формулою:

Тут за d ми маємо прийняти товщину шару утеплювача, за лямбду (λ) – теплопровідність цього утеплювача.

Rс – це стандартне значення, яким позначають двометрові зони підлоги, розташовані паралельно до стін. Для першої зони це значення буде 2,1, для другої – 4,3, для третьої – 8,6, а для площі, що залишилася – 14,2.

Загалом, незважаючи на те, що ми розглянули частину формул, завдяки яким можна зрозуміти, як розрахувати опалення в будинку, це ще не все. Досвідчені інженери, добре знайомі з будівельними нормами, зроблять такі розрахунки легко, проте самостійно помилитися дуже просто. Все тому, що фахівці в курсі всіх нюансів розрахунків і багато разів на досвіді стикалися з різноманітними об’єктами. Вони точно знають, як розрахувати опалення будинку без помилок.

Яку роль відіграє вентиляція?

Можливо, це не очевидно, але вентиляція відіграє практично вирішальну роль у розрахунку потужності опалення приватного будинку. Але тут треба згадати один момент, який ми вже обговорювали: будинок має бути енергоефективним. І якщо ми маємо будинок-термос, то в ньому не обійтися без вентиляції, зважаючи на герметичність конструкції.

Втім, якщо навіть будинок звичайний, а не енергоефективний, вентиляція все одно потрібна. Причина проста: людині потрібен кисень.

Вентиляція через вікно

Щоб цей кисень отримати і не сидіти в кімнаті, наповненій вуглекислим газом, багато мешканців просто відчиняють вікна. А відкриті вікна – це не тільки пил, сторонні звуки, попадання в приміщення алергенів, але і холод, який ви добровільно запускаєте.

Коли ви відкриваєте вікна, всі розрахунки тепловтрат йдуть нанівець. Тепловтрати з відчиненими вікнами будуть величезними, а системі опалення доведеться працювати посилено, щоб зберегти в будинку прийнятний мікроклімат.

Відповідно, якщо ви збираєтеся відчиняти вікна, то потужність опалення повинна підбиратися з урахуванням цього факту.

Також у будь-якій будівлі, згідно з будівельними нормами, встановлюється витяжна вентиляція. Вона має бути у всіх “брудних” зонах – санвузлах, гардеробних та на кухні. Витяжна вентиляція “викидає” нагріте повітря просто надвір.

Ситуація загалом виглядає так:

  1. Ви відкриваєте вікна, щоб запустити трохи кисню до житлових кімнат.
  2. Опалення працює посилено, щоб зігріти приміщення (адже у цьому його призначення).
  3. Витяжний вентилятор викидає нагріте повітря назовні, незважаючи на те, що на нагрівання було витрачено чималі ресурси.

Звичайно ж, це дуже необачливо, і хороша вентиляція здатна вирішити проблему – наситити приміщення киснем і вивести з нього вуглекислий газ, вологу та запахи, виключивши відкриття вікон. У цьому важливо врахувати специфіку цієї вентиляції.

Якщо ви встановите звичайну припливну вентиляцію (наприклад, бризер), витяжні вентилятори для балансу повітрообміну все одно будуть необхідні. І вони викидатимуть нагріте повітря. Це, звичайно, допустимо, просто потрібно буде врахувати ці втрати, правильно роблячи розрахунок опалення.

Зовсім інша річ – припливно-витяжна вентиляція з рекуперацією. Вона подає повітря в житлові кімнати через повітропроводи, і забирає із санвузлів, кухні та гардеробних теж через повітропроводи. При цьому нагріте повітря не йде просто надвір завдяки рекуператору.

Рекуператор – це спеціальний (як правило, пластинчастий) теплообмінник. Через нього проходить повітря, насичене вуглекислим газом, вологою та запахами, але головне – теплом. Це тепло нагріває пластини рекуператора. Через ці пластини, з іншого боку, заходить свіже повітря з вулиці. Проходячи через пластини, воно нагрівається, і потрапляє до кімнати вже досить теплим.

Вентиляція з рекуперацією – чудовий варіант для енергоефективного будинку. Компанія Альтер Ейр рекомендує встановлювати централізоване обладнання Jablotron. Крім рекуператора, у цієї вентиляції є ще багато значних переваг:

  1. Високий ККД. Рекуператор не просто “злегка” нагріває повітря, а повноцінно гріє практично до кімнатної температури.
  2. Пасивне зволоження. В установках Jablotron унікальний рекуператор, який працює за принципом ентальпійного, тобто разом з теплом повітря, що видаляється, залишить на теплообміннику ще й вологу. Ця волога використовуватиметься для зволоження приміщення до оптимальних параметрів.
  3. Якісний повітрообмін. Установки Jablotron подають достатньо кубометрів повітря, щоб забезпечити киснем усі кімнати великого приватного будинку. А завдяки тому, що повітря заходить до “чистих” зон і видаляється з “брудних”, повітрообмін відбувається по всьому об’єму будівлі.
  4. VAV-клапани. Система клапанів працює разом із датчиками CO2, встановленими в кожній кімнаті. Чим більше людей знаходиться у певному приміщенні, тим більше вуглекислого газу їм потрібно виробляти – отже, необхідно посилити подачу чистого повітря. Вентиляція Jablotron сама розуміє коли це потрібно зробити, і завжди підтримує комфортний рівень CO2. А от коли людей у приміщенні немає, то повітря подавати не потрібно – обладнання врахує і це, припинивши подачу, і тим самим заощаджуючи електроенергію.
  5. Boost Button. Датчик посиленого забору повітря працює приблизно за тим же принципом, а саме – коли у “брудній” зоні є людина. Коли ми приймаємо душ, посилено виробляється волога. Boost Button встановлюється за клавішею включення світла і включає разом з освітленням посилений забір повітря.
  6. Витяжка Faber. Компанія Faber вирішила поєднатися з виробником Jablotron, і разом вони створили інтегровану кухонну витяжку. До неї також встановили Boost Button. Під час готування витяжка включається, і повітря разом з парою від їжі, що готується, замість того, щоб йти на вулицю, йде на рекуператор. Тепло поверхні для смаження – чудовий помічник для системи опалення.

Якщо ви встановили хорошу вентиляцію і дотрималися конструктивів будівлі, які потрібні для енергоефективності, то, в принципі, не настільки важливо, яке джерело тепла ви виберете надалі – всі будуть працювати ефективно. Однак і при підборі обладнання є свої нюанси – про них поговоримо нижче.

Розрахувати оплату за опалення

Приклад розрахунку для квартири з індивідуальним лічильником тепла по тарифу для столичного постачальника Евро-Реконструкция 1093.09 грн/Гкал при спожитому обсязі енергії 1,36 Гкал: 1093.09 грн/Гкал * 1,36 Гкал = 1486.60 грн Приклад розрахунку для квартири 55 кв.м з загальнобудинкових лічильників тепла по тарифу Евро-Реконструкция 1093.09 грн/Гкал при спожитому обсязі енергії 110,22 Гкал на будинок площею 5120 кв.м 110,22 Гкал/5120 кв.м = 0,022 Гкал на 1 кв.м 0,022 Гкал * 55 кв.м = 1,21 Гкал спожито квартирою 1,21 Гкал * 1093.09 грн/Гкал = 1322.64 грн Приклад розрахунку для квартири 55 кв.м без лічильника тепла по тарифу Евро-Реконструкция 35.67 грн/кв.м при коефіцієнті 1. 55 кв.м * 35.67 грн/кв.м * 1 = 1961.8500000000001 грн

Вартість для юр. осіб

  • для підприємств без пільг – 1521,21 грн/Гкал без ПДВ;
  • для державних установ – 1382,48 грн/Гкал без ПДВ;
  • для релігійних установ – 727 грн/Гкал без ПДВ.

Інструкція розрахунку вартості опалення на калькуляторі

Щоб розрахувати вартість опалення на калькуляторі, введіть всі необхідні параметри: наявність приладу обліку теплової енергії, місто, показники лічильника, постачальника, і натисніть кнопку розрахувати.

Що робити, якщо розрахунки не збігаються з квитанцією?

  • усно або письмово повідомте про це компанію, яка надає послугу;
  • отримати підтвердження, що виконавець зареєстрував вашу заявку;
  • узгодити число і час для перевірки, якщо виконавець не згоден з вашою заявою;
  • скласти акт-претензію, який підписується мінімум двома споживачами;
  • отримати перерахунок в досудовому порядку.

Продаж квартир в містах України

Посилання по темі:

Популярні питання і відповіді

Плату за опалення нараховують за показниками загальнобудинкового, квартирного лічильника або в залежності від квадратури. Кожен постачальник послуг застосовує при розрахунку свій тариф, узгоджений з місцевими органами самоврядування. Сам же алгоритм розрахунку однаковий по всій Україні, але залежить наявності в будинку або квартирі теплового лічильника. Нарахування проводиться шляхом множення тарифу на фактично спожита кількість тепла за звітний місяць.

Перерахувати плату за опалення можна спільно з представниками обслуговуючої організації, вказавши на факт неякісного надання послуги. Для перерахунку будуть використані тарифи та показники відповідно до фактичного обсягом наданого тепла. Дані перерахунку будуть вказані в платіжці окремим рядком, а сплачена сума – вирахувана.

Вартість 1 Гкал тепла в Україні по різних населених пунктах різна, і встановлюється місцевими постачальниками шляхом розрахунку по факту узгодження ряду показників з місцевими органами влади. Для потреб населення середньозважені тарифи коливаються від 993,91 грн/Гкал до 1688,81 грн/Гкал. Для юридичних осіб середньозважені ціни по регіонах варіюються від 1234,44 грн/Гкал до 1971,86 грн/Гкал.

Вартість тепла в різних містах України різна через те, що при формуванні тарифів постачальники послуг враховують такі показники, які відрізняються по різних регіонах. Це і витрати на транспортування, виробництво теплоенергії, плановані обсяги споживаного тепла, витрати на експлуатацію підприємства і заробітну плату робітників і ін.

  • перейти на автономне опалення при можливості;
  • модернізувати існуючу централізовану систему опалення;
  • підвищити енергоефективність житла;
  • встановити квартирний або загальнобудинковий лічильник теплоенергії;
  • використовувати якісне обладнання для раціонального використання паливних ресурсів.

Про автора

admin administrator