Коли можна робити Манту після хвороби

Авторadmin

Коли можна робити Манту після хвороби

Реакція або проба Манту: сучасні методи діагностики туберкульозу у дітей

Про склад проби Манту, умови введення, показники норми і наслідки, безпеку і достовірність, а також про альтернативну діагностику

Путівник за статтею

Страхування для дітей: як вибрати?

Практично у кожного є спогади зі шкільного періоду, коли в клас приходив доктор і робив укол в руку «пістолетиком». Швидко і майже не боляче. А через пару днів медсестра вимірювала лінійкою місце уколу. Це і була проба Манту – «лакмусовий папірець» в діагностиці туберкульозу.

Як це працює

Реакція Манту – це реакція організму на введення туберкуліну (екстракту мікобактерій, який використовується для проведення діагностичних проб на туберкульоз). У місці введення туберкуліну в шкіру (в середню третину внутрішньої поверхні передпліччя) виникає інфільтрат, зовні схожий на гудзик. Це скупчення Т-лімфоцитів, відповідальних за клітинний імунітет. Якщо організму вже «відома» мікобактерія туберкульозу, то таких лімфоцитів буде більше і запалення в місці уколу буде інтенсивніше. Така реакція називається позитивною і властива або інфікованим людям, або щепленим вакциною БЦЖ. Точність такої діагностики, за оцінками фахівців, становить в середньому 50%.

Сам туберкулін не є антигеном, так як не викликає імунну відповідь організму і, відповідно, не здатний його заразити туберкульозом. Реакцію Манту можна назвати алергопробою, так як туберкулін є свого роду алергеном і показує напруженість імунітету до туберкульозу.

Місце введення туберкуліну не вимагає догляду. Не можна заклеювати ранку лейкопластиром: під ним шкіра може пріти. Батьки не повинні допускати розчісування дитиною «гудзика», щоб уникнути додаткової алергізації.

В даний час в Україні застосовується туберкулін таких виробників: ЗАТ «Біолік» (Україна) і SSI (Данія). Туберкулін в них складається із зруйнованих мікобактерій. Стандартна доза туберкуліну – 0,1 мл розчину, що містить 2 ТО (туберкулінових одиниці).

Оцінюємо «гудзик»: норма або якого розміру повинна бути Манту

На 2-3 день після уколу в місці введення проби утворюється гудзик-папула: виступає щільний горбок з чітко окресленими краями червоного кольору. Щоб було видно максимальний діаметр папули, заміри проводять прозорою лінійкою поперек руки.

Варіанти реакції можуть бути:

  • Негативна – шкірні зміни відсутні або незначні (0-1 мм). Говорить про те, що дитина не щеплена БЦЖ і не інфікована;
  • Сумнівна – якщо “гудзик” в 2-4 мм і при почервонінні без ущільнення. Якщо результат такий, то дитині призначають або повторну пробу Манту не раніше ніж через 6 місяців, або проводять Діаскінтест, щоб виключити алергію на компоненти Манту (про це читайте нижче);
  • Позитивна – ущільнення виражено (≥5 мм). Слабо позитивною реакцією вважається збільшений «гудзик» 5-9 мм, середньої інтенсивності – 10-14 мм, вираженою – 15-16 мм, гиперергичною вважають папулу більше 17 мм. Говорить про те, що дитина або щеплена БЦЖ, або інфікована туберкульозом.

Найголовніше завдання лікаря при оцінці позитивної проби – відрізнити саме інфікування від поствакцинального імунітету у щепленої дитини.

Якщо дитина щеплена БЦЖ, то протягом декількох років будуть реєструватися позитивні результати проби Манту з папулою до 16 мм. Максимум після 3-х років розмір проби буде зменшуватися, і до 7-ми років проба повинна стати негативною.

Величина папули залежить від розміру рубчика БЦЖ. Чим більше рубець, тим більша папула свідчить про поствакцинальну реакцію. Інна Рубан, головний лікар Київської міської дитячої клінічної туберкульозної лікарні в рамках Програми «Зупинимо туберкульоз в Україні» розповідає, що «чим більше в організмі «знаючих» про туберкульозну паличку імунних клітин, тим більше буде розмір ущільнення, почервоніння навколо ущільнення не є ознакою інфікованості туберкульозною паличкою – вимірюють тільки папулу».

Папула у щепленого БЦЖ не має чітких контурів, блідо-рожевого кольору, тоді як у інфікованої дитини вона має чіткі межі і яскраво-червону пігментацію.

У разі підозри на інфікування дитина направляється на консультацію до фтизіатра. Якщо лікар не може розрізнити зв’язок позитивної проби з вакцинацією або інфікуванням, то через 6 місяців проба ставиться повторно. Якщо результат буде знову позитивним або папула значно збільшиться, то без додаткових досліджень робиться висновок про інфікування такої дитини.

Для виключення ситуації, коли папула має ознаки інфікування через алергію на компоненти проби Манту, можна поставити пробу розчином для розведення проби Манту, без туберкуліну. Якщо реакція організму на таку пробу буде такою ж, це буде свідчити про алергію на компоненти проби, а не на туберкулін. Якщо ж реакція на розчин буде відсутня – це підтвердить припущення про інфікування.

Що буде, якщо намочити Манту?

Дуже часто батьків цікавить питання: що буде якщо намочити Манту і чи можна її мочити. Лікарі стверджують, що не можна мочити щеплення. А Манту – це не щеплення, а діагностична ін’єкція. Тому водні процедури не мають відношення до діагностики Манту. Тобто, намочити місце Манту можна, тільки забороняється терти його мочалкою, рушником.

Як часто можна робити Манту?

Пробу Манту проводять один раз на рік, починаючи з 12-тимісячної віку. Дітям віком до 1 року ставити пробу не рекомендують, так як результат може бути неточним у зв’язку з віковими особливостями розвитку імунної системи. Але бувають і виключення. Дитині до двох місяців вакцинацію від туберкульозу зроблять без попередньої реакції Манту. Дитині старшого віку, навіть якщо вона ще не досягла однорічного віку, запропонують провести пробу Манту, адже вона, можливо, вже «знайома» з мікобактеріями туберкульозу.

Не варто проводити Манту частіше 1 разу в рік без вагомих на те причин, щоб уникнути помилкового збільшення папули ( «бустер»). Також важливий ще один показник – «віраж» проби Манту – різка зміна діаметра папули в порівнянні з торішнім результатом більш ніж на 4 мм. Якщо таке явище має місце, то можна говорити про можливе інфікування.

Протипоказання до Манту і помилки в діагностиці

Пробу Манту не проводять під час ГРЗ у дитини, при наявності шкірних захворювань і епілепсії. Так як туберкулін є алергеном, потрібно також виключити будь-які прояви алергії у малюка. Міський фтизіатр Дніпропетровська, Ірина Данилишина відповідає на запитання читачів ресурсу gorod.dp.ua так: «Якщо у дитини є схильність до алергії, хоча б пару днів до тесту вона повинна дотримуватися гіпоалергенної дієти – не їсти червоних і помаранчевих продуктів, шоколад. Бажано, щоб після застуди пройшов хоча б місяць, тоді можна проводити Манту». Навіть наявність у дитини глистів може сприяти позитивній реакції Манту. На результати також можуть впливати порушення при транспортуванні і зберіганні туберкуліну, застосування нестандартного і неякісного інструментарію, людський фактор. З огляду на особливу чутливість, проба Манту проводиться в окремий від інших маніпуляцій день.

А що є натомість? Альтернативна діагностика туберкульозу

На даний момент існують кілька варіантів альтернативної діагностики туберкульозу (замість Манту), проте всі вони дискусійні.

Найвідомішим є проба Суслова. Завідувач лабораторії патоморфології Інституту фтизіатрії і пульмонології України, професор Євген Суслов запропонував нову методику, коли у пацієнта з пальця на аналіз береться кров, в яку вводять туберкулін і комплексон. За згортанням крові і узорами що з’являються робиться висновок про інфікування. Оскільки алергічна реакція в цьому випадку виключена, метод цілком безпечний. Ставлять пробу Суслова тільки в Києві на базі Інституту. Євген Суслов привласнює своєму методу точність в 90%.

Існує ще один метод – Діаскінтест. Пробу проводять строго під шкіру, навченим для цього персоналом. Антигени, що містяться в розчині Діаскінтест, відсутні в штамах БЦЖ M.bovis, з якого готуються туберкульозні вакцини БЦЖ. Іншими словами, Діаскінтест не реагує на вакцинацію БЦЖ, а значить, може розділити інфікування і поствакцинальну реакцію. Це головна його відмінність від проби Манту. На практиці тест роблять дитині при сумнівній або позитивній пробі Манту. Але він також не ідеальний. Фенол, стабілізатор, консервант, що входять до складу тесту, здатні викликати алергію. Протипоказання до застосування схожі з пробою Манту. Застосовується також для контролю ефективності лікування туберкульозу. Юрій Фещенко, директор Національного інституту фтизіатрії і пульмонології ім. Т. Яновського, в інтерв’ю газеті «Дзеркало тижня. Україна »від 16.03.2012 дає оцінку Діаскінтест: «Ефективність методу досить висока – до 90%». На відміну від Манту, позитивний результат Діаскінтест буде однозначно свідчити про інфікування.

Що стосується діагностики ПЛР слини, сечі і крові, цей метод ефективний, коли вже точно встановлено факт захворювання, тобто в представлених зразках є мікобактерії. На стадії інфікування аналіз слини, сечі, крові буде негативним, так як мікобактерії розташовуються тільки в районі регіонарного лімфовузла. Однак лікарі приймають і такі аналізи натомість пробі Манту, так як їх результати показують, що у дитини немає захворювання і вона не заразна для оточуючих.

Також для того, щоб визначити, чи здорова дитина і не заразна для інших, можна раз на два роки робити їй рентген грудної клітини.

Отже, найголовніший етап в діагностиці туберкульозу – визначення інфікованості на ранній стадії захворювання. У цьому випадку лікування буде профілактичним, а не затяжним і дорогим. А яким саме методом виявити первинне інфікування – не настільки важливо. Принаймні, тепер ви зможете зробити свій аргументований вибір, проаналізувавши всі «за» і «проти» кожного методу.

Автор: Брікульская Юлія. Медичний експерт проектів, медичний тренер, практикуючий лікар-терапевт. Спеціально для Простобанк Консалтинг

Читайте також:

  • Вся правда про щеплення
  • Вірусний гепатит В: симптоми і діагностика хвороби
  • Дизентерія у дітей: хвороба “брудних рук”
  • Коклюш у дітей: симптоми, хвороба, імунопрофілактика та лікування
  • Операція “іржавий цвях”, або як захиститися від правця
  • Профілактика і симптоми кору, краснухи у дітей: вакцина КПК
  • Щеплення АКДП як імунопрофілактика дифтерії. Щеплення від поліомієліту у дітей
  • Щеплення БЦЖ: робити чи ні

Проба Манту: навіщо її роблять і чи правда те, що її не можна мочити

Попри те, що в Україні більше немає практики масових перевірок дітей на туберкульоз, у багатьох продовжує залишатися актуальним питання про те, чи можна мочити манту.

Більшість повнолітніх українців пам’ятають, як після уколу лікарі говорили про те, що протягом кількох днів місце введення проби не можна мити. Але далеко не всі знають, що такі застереження давалися для того, щоб уберегти місце уколу від фізичних ушкоджень, а не тому, що його дійсно не можна мочити.

Проба Манту отримала свою назву на честь французького вченого Шарля Манту. Це тест, який дозволяє визначити, чи були в організмі збудники туберкульозу. Під шкіру вводиться частинки нейтралізованих мікроорганізмів, які або викликають імунну реакцію організму або ні.

Якщо почервоніння в місці уколу помітно збільшилася в розмірах, це свідчить про те, що організм вже стикався з цими патогенами, тобто раніше був інфікований. Якщо ж реакції не виникло, то це означає, що імунітет ще “не знає”, що це таке, а тому не проявляє “зацікавленості”.

І так, мочити її можна, однак не можна терти рушником, чухати, заклеювати пластиром або обробляти кремами.

Про автора

admin administrator