Як розмножити кімнатну фіалку з листа в домашніх умовах

Авторadmin

Як розмножити кімнатну фіалку з листа в домашніх умовах

Зміст:

Як розмножити фіалку листом у домашніх умовах покроково: способи вкорінення у воді чи ґрунті

Розмноження фіалки – захоплююче заняття, що приносить радість при отриманні позитивного результату. Найдоступніший спосіб пророщування квітки – укорінення листка у землі та воді. Як розмножити фіалку в домашніх умовах можна дізнатися зі статті. Тут викладено покроковий опис усіх етапів роботи.

Способи розмноження листям

Розмноження фіалок листом можливе різними способами. Дочекатися проростання корінців можна за допомогою води або ґрунту. Деякі квітникарі розводять кімнатну квітку, використовуючи квітконоси, пасинки та насіння.Невибагливість рослини дозволяє виростити її навіть із фрагментів листа. Згадані способи дозволяють виростити нову фіалку за бажання поповнити колекцію прекрасних кольорів. А в деяких випадках таким чином вдається врятувати гине рослина від повного зникнення.

Особливості розмноження листом

Це найпопулярніший, простий та ефективний спосіб. Однак при його використанні слід дотримуватись рекомендацій досвідчених квітникарів. А також набратися терпіння та покроково виконувати наступні етапи:

    Вибрати посадковий лист.
  1. Вкоренити живець у воді або землі.
  2. Зайнятися поділом дітей.
  3. Висадити молоді розетки в горщики.

У результаті правильного виконання згаданих етапів можна отримати прекрасне потомство не одного, а кількох чудових фіалок від одного листочка.

Критерії вибору посадкового матеріалу

До вибору аркуша фіалки для розмноження слід підійти особливо ретельно. Не зрізати перший-ліпший, а добре оглянути материнський кущ і вибрати за такими показниками:

  • Кращим для розмноження вважається листочок із середнього ряду. Нижні листи укорінюються менш вдало.
  • У листка, що відрізається, не повинно бути ознак млявості, плям або нехарактерного для даного виду рослини забарвлення.
  • Оптимальний варіант – лист з інтенсивним забарвленням, характерним для сорту фіалки, і гарною пружністю.
  • Старе листя для розмноження не придатне.

Рада. Якщо з якихось причин посадковий листок прив’яв, до вкорінення його слід спочатку реанімувати. Для цього його поміщають охолоджену до кімнатної температури кип’ячену воду, попередньо знезаражену марганцівкою.Витримавши в блідо-рожевому розчині 2-3 години, кінчик стебла листа треба зрізати, після чого він використовується для розмноження.

Як зрізати лист

При підготовці листка до живцювання рекомендується виконати такі дії:

  • Аркуш зрізати за допомогою гострого предмета – скальпеля, ножа, леза.
  • Місце зрізу обробити подрібненим в порошок активованим вугіллям.
  • Довжина стебла, що залишилося – не більше 3 см.
  • Зріз виконати під кутом в 45⁰.

По закінченні процедури залишити лист на паперовій серветці хвилин на 20 для обвітрювання обрізаної частини. Це запобігає зайвій вологості та ймовірності загнивання живця.

Укорінення живця у воді

Технологія листового живцювання у воді не становить особливих труднощів. Головне – виконати всі операції акуратно, з дотриманням наведених нижче рекомендацій:

    Невелику ємність, бажано з темного скла, заповнити прокип’яченою та остудженою водою (можна використовувати дистильовану). Додати активоване вугілля, попередньо подрібнивши таблетку до порошкоподібного стану.
  1. Стебель листочка фіалки, підготовлений, як описано вище, занурити у воду на 1 см углиб. Регулювати глибину занурення можна за допомогою картонки або пластмасової кришки, зробивши невелику дірочку.
  2. Зафіксувати зріз так, щоб він не торкався дна та стінок банки або склянки.
  3. Поставити посуд з листовим черешком у добре освітлюване місце, що виключає вплив ультрафіолету та перепадів температури.
  4. У процесі вкорінення особливу увагу приділити рівню води, не допускаючи усихання зрізаної частини.
  5. Важливо спостерігати за станом зрізу. При виявленні розвитку гнильного процесу обов’язково зрізати уражену ділянку, витримати живець 20 хв. для обвітрювання. Посипати зріз товченим активованим вугіллям. Посуд помити, обкотити окропом і наповнити його свіжою водою.

Після 2 тижнів можна чекати появи перших корінців. Пересідає черешок в грунт, коли їх довжина зросте до 1 см.

Особливості вкорінення листа в ґрунт

Цей спосіб має свої переваги та недоліки. До переважних характеристик слід віднести практично 100-відсоткове вкорінення листових живців. Мінус полягає в неможливості простежити за процесом розвитку корінців та візуалізацією їх довжини.

Алгоритм укорінення листочків безпосередньо в землю наступний:

    Невеликий квітковий горщик (не більше 100 мл в об’ємі) або спеціальний пластиковий стаканчик з дірочками на дні наповнити на 1/3 частину кульками пінопласту або керамзитом, забезпечивши дренажний прошарок.
  1. Доверху заповнити посуд спеціальним грунтом або приготовленою в домашніх умовах сумішшю.
  2. Обробити зріз стебла, зануривши його в Фітоспорін. Це запобігатиме розвитку гнильних бактерій.
  3. Зробити у зволоженому грунті поглиблення.
  4. Стебель поглибити в лунку і прикрити ґрунтом, не ущільнюючи його.

Забезпечити живцю достатнє освітлення без доступу прямих сонячних променів. Не допускати коливань температурного режиму та згубної дії протягів. Систематично поливати живець, попереджаючи пересихання верхнього шару ґрунту.

Рада. Щоб підтримувати комфортну вологість, можна накрити горщик банкою більшого об’єму або пакетом із поліетилену. Забезпечувати парникові умови бажано під час розведення рідкісних видів фіалок. Прості і невибагливі сорти чудово розвиваються без цього.

Розмноження поділом листа

Розмножувати фіалку не з листа, а з його фрагментів доцільно, якщо посадкового матеріалу мало або хочеться розмножити дуже рідкісний сорт.До цього способу вдаються і в тому випадку, коли добрий великий лист почав підгнивати. Для розмноження фіалки у разі надходять так:

    Чережка видаляється повністю. Лист розрізають на фрагменти таким чином, щоб у кожній частині обов’язково залишалася одна-дві прожилки. Бажано вкорінювати верхню третю частку листа.
  1. Зрізи залишають на 20 хвилин підсохнути, після чого їх посипають порошком активованого вугілля.
  2. При вкоріненні в ґрунт фрагмент встановлюється так, щоб зріз прилягав до ґрунту якомога щільніше. Дуже добре підходить для фрагментарного розведення фіалок сфагнуму. Це болотяний мох з особливими водозапасними клітинами. Він має бактерицидну дію і здатність утримувати вологу.

Особливість способу – поява на фрагменті більшої кількості діток, ніж при розмноженні листям.

Розмноження фіалок насінням

Це досить тривалий процес. Тому у домашніх умовах його використовують рідко. Однак він дає добрі результати. При розмноженні насіннєвим способом вдається отримати велику кількість здорової та міцної розсади.

Технологія розмноження насінням полягає в наступних діях:

  • Вибрати відповідні фіалки для запліднення та подальшого збирання насіння. Для розмноження підійдуть здорові рослини з пишним цвітінням.
  • З квітів однієї фіалки зібрати пилок і запилити нею маточки іншої рослини. Дочекатися, коли на запиленій фіалці з’являться плоди.
  • По закінченні 4 місяців насіннєві коробочки повністю дозріють. Висохлі коробки зібрати і залишити в сухому і добре провітрюваному місці на кілька днів. Грунт для висіву насіння слід взяти з високим вмістом перліту і добре зволожити його. Змішати насіння з піском і розсипати ґрунтом. Не треба насипати поверх насіння землю.
  • Пластиковий або скляний контейнер з посівами накрити склом або плівкою та забезпечити комфортну температуру та достатнє освітлення.

Дальший догляд передбачає полив за допомогою розпилювача та постійне зволоження без ймовірності пересихання ґрунту.

Розмноження фіалок пасинками

За бажання зберегти характерні особливості певного сорту фіалки можна розмножувати їх бічними пасинками, тобто дочірніми відростками. Вони є розетками, що розвиваються на основному стеблі материнського куща, вірніше – в його пазухах.

Щоб використовувати пасинок для розмноження фіалки, його відокремлюють від материнської розетки. Подальше вкорінення відведення проводиться за тією ж схемою, що описана розмноженням листа. Термін укорінення дочірньої розетки становить до двох місяців.

Коли пасинок укорениться і з’являться нові листочки, молоду рослину слід пересадити на постійне місце в невеликий посуд.

Характерна особливість фіалок, розмножених пасинками, проявляється в тому, що при першому цвітінні забарвлення квітки може не повторити забарвлення материнської рослини. Треба набратися терпіння і дочекатися наступного цвітіння з бажаним забарвленням квіток.

Особливості розмноження квітконосами

Щоб виростити нову фіалку не листом, а з квітконоса, посадковий матеріал беруть від материнської рослини. Ось що доведеться зробити:

  • Вибрати молодий соковитий квітконіс без ознак ураження гниллю.
  • Видалити з нього зав’язі та квіточки. Укоротити ніжку до розміру 1 см, відростки з наявними бутонами – теж залишивши не більше 5 мм.
  • Зрізати верхівки перших пар листочків до половини довжини.

Подальші дії щодо вкорінення квітконоса виконуються аналогічно процедурі з розмноженням фіалки листочками в ґрунті. У міру утворення нової розетки приблизно через 2.5 – 3 місяці рослину можна пересаджувати в постійний посуд.

Розмножити фіалку поділом куща неможливо. Розділяти можна тільки розетки, що з’являються в процесі вкорінення всіма описаними вище способами.

Коли краще зайнятися розмноженням фіалки

Фіалка – досить невибаглива рослина. Тому при створенні певних умов займатися її розмноженням можна будь-якої пори року. Однак за відсутності можливості забезпечити рослині необхідне освітлення та температурний режим у зимовий час, краще відкласти цю процедуру до настання природних комфортних умов.

Виходячи з цього, найкращим часом для вирощування здорових рослин є весняний та літній період.

Навесні активізуються всі біологічні процеси, завдяки чому набагато швидше йде процес укорінення і розеток утворюється більше.

Навесні та влітку натуральне освітлення досить тривале, тому не потрібно встановлення спеціальних світильників.

Крім цього, температура повітря також комфортна для нормального розвитку фіалок.

Материнська рослина, що дає посадковий матеріал, навесні оживає і активно розростається.

Починаючи з осені та в зимовий період біологічні процеси значно сповільнюються. Посадковий матеріал вимагає створення певної температури та освітлення, які можливо забезпечити лише спеціальним обладнанням. До того ж, самі рослини розвиватимуться повільніше. Занадто високий ризик розвитку різних захворювань.

Тому в домашніх умовах займатися розмноженням фіалки доцільніше навесні та влітку. У крайньому випадку – ранньою осінню.

Як висадити розетки в грунт

Важливий компонент, що забезпечує активне зростання молодих фіалок – правильно підготовлений грунт. Для висадки дітей підійде пухкий, слабокислий і повітропроникний склад. Цього не можна сказати про грунт із саду чи городу. Вона дуже щільна і жирна.

Можна придбати в магазині спеціальну землю, підібравши придатну для розсаджування фіалок.

Але зовсім не важко зробити його самостійно в домашніх умовах.

Склад грунту для розеток

Для його приготування знадобляться такі компоненти:

  • 1 частина промитого піску;
  • стільки ж городу;
  • 3 частини торфу слабокислого;
  • 1 ч. перегною;
  • 2 частини зеленого моху;
  • 1 ч. сфагнуму;
  • ½ частина деревного вугілля, перліту або вермікуліту.

Останні компоненти забезпечують нормальний рівень вологості, бактерицидний ефект, використовуються як розпушувач ґрунту, що попереджає пересихання ґрунту і не допускає його зайвого зволоження. І те, й інше згубно для молодих розеток фіалки.

Інші рекомендації щодо висадки фіалки в грунт

При використанні будь-якого способу розмноження фіалок у міру проростання корінців у живців з’являються перші листочки. Вони утворюють невелику розетку. Їх кількість безпосередньо залежить від якості обраного материнського листа та правильного його вкорінення.

Нюанси розсадження дітей передбачають дотримання рекомендацій досвідчених квітникарів. Серед них:

  • Поява перших листочків свідчить про те, що рослина готується до розсаджування. Це відбувається через 2 – 3 місяці після вкорінення листа.
  • Коли на дітях є по 4 – 5 листочків і висота розетки становить не менше 5 см, їх можна розсаджувати в ґрунт.
  • Квітковий горщик діаметром 7 – 8 см на третину заповнити керамзитним або пінопластовим дренажем. Досипати 2/3 частини спеціального або самостійно приготовленого слабокислого ґрунту (показник рН=6.5).
  • Розетку встановити по центру горщика і додати ще трохи ґрунту. При цьому залишити на поверхні точку зростання. У протилежному випадку рослина загине.
  • Потім полити землю, намагаючись не замочити молоді листочки.

Забезпечивши дітям нормальне освітлення, рівень вологості та комфортний температурний режим, можна виростити здорову рослину.

Нюанси висаджування на постійне місце

Висаджування молодих рослин у ґрунт – дуже відповідальна процедура. Від правильності її виконання безпосередньо залежить розвиток і формування куща фіалки. Тому саме цю процедуру необхідно виконувати дуже обережно з дотриманням усіх правил:

  • Категорично забороняється порушувати кореневу систему молодої рослини. Тому рекомендується вийняти живець з тимчасового ґрунту разом із грудкою землі. Після цього негайно, щоб молоді коріння не зав’яли помістити в попередньо підготовлений ґрунт.
  • Обсяг лунки становить розмір тимчасового посуду, що використовується при укоріненні фіалки.
  • Зазвичай у процесі укорінення утворюється не одна, а дві і більше дочірні розетки. Їх висаджують на постійне місце по черзі.
  • У кожної пересаджуваної розетки має бути не менше 2 листочків, її діаметр – від 2 до 5 см. Ці показники свідчать про можливість проведення процедури висадки молодої рослини від черешка в ґрунт.

Питання та відповіді

В: Яка температура комфортна для укорінення живців?

В: Який світловий день необхідний для рослин, що укорінюються?

О: Не менше 12 годин на добу. При короткому світловому дні кількість світлових годинників збільшується за допомогою фітосвітильників.

В: Чи слід провітрювати живці, що пророщуються в парниковому режимі?

О: Обов’язково. При цьому час провітрювання збільшується в міру вкорінення паростка. На початковому етапі провітрювання становить приблизно 10 хвилин щодня. Потім час зростає до чверті години. Такий режим забезпечується живцем протягом 10 діб.

Слідкування згаданим порадам і рекомендаціям, правильний вибір посадкового матеріалу, дотримання нюансів його вкорінення та висадження молодих рослин у ґрунт дадуть позитивні результати.Молоді фіалки, розсаджені самостійно, радуватимуть око пишним листям і чудовими квітами.

Як розмножити фіалку листом в домашніх умовах – покрокова інструкція

Фіалка – дуже поширене домашнє рослина, яке прикрашає підвіконня любителів квітів. Якщо прикласти зовсім небагато зусиль, милуватися пишними шапками квіток з маленькими пелюстками різної форми і забарвлення ви будете весь сезон. І одним з важливих чинників, які свідчать на користь вибору саме цієї рослини – розмноження фіалок листом в домашніх умовах.

Фіалки краще себе почувають в невеликих горщиках їх натуральних матеріалів – глини, кераміки, дерева. У таких горщиках коріння фіалок надходить достатньо повітря.

Як тільки на підвіконні у любителя квітів з`являтися маленькі різнокольорові бутони, виникає непереборне бажання поповнити ряди горщиків із зеленими кущиками. І це призводить до питання про те, як краще розмножити і укоренити фіалку?

Розмноження фіалок в домашніх умовах

Існує кілька способів розмноження фіалок. Цю рослину можна розмножувати по-різному:

  • насінням,
  • живцями,
  • пасинками
  • і листочками.

Однак найулюбленіший спосіб квітникарів – це вкорінення фіалки їх листочка.

Це найбільш простий і відомий спосіб, який легко здійснити в домашніх умовах. Ніяких труднощів він не складе навіть для початківців квітникарів.

Коли і як розмножувати фіалку листом

Найкращий час для розмноження сенполій – це весна і літо, коли достатньо світла і сонця. Восени зробити це складніше, але нічого неможливого немає, якщо виникає така необхідність, сміливо пробуйте укоренити листочки навіть в зимовий час. Просто буде потрібна додаткова підсвітка.

Розмноження фіалки в домашніх умовах можна проводити як цілими листочками, так і їх частинами. Для цього потрібно гострим ножем відрізати під кутом 45 градусів невеликий листик на досить довгому держаку. Косий зріз потрібно робити для того, щоб площа освіти корінців збільшилася, тоді молодих розеток після вкорінення буде набагато більше.

Лист можна брати будь-якого розміру, і старий, і молодий, це має значення тільки для швидкості. з якої з`являться корінці. А ось держак повинен бути не коротше 3 – 4 см. На кущику, після того, як ви відрізали листочок, має залишитися 0,5 см від держака. Місце зрізу можна трохи присипати золою.

Листочок для вкорінення повинен бути яскраво-зеленим, без плям і слідів гнилі. Якщо ви хочете укоренити листик швидше, то їх потрібно брати з другого ряду від точки зростання – не самі старі, на яких корінці будуть утворюватися досить довго, але і не дуже молоді, які ще не набрали чинності. Як правило, корінці починають з`являтися через кілька днів, а для досягнення потрібної довжини в залежності від сорту потрібно від двох тижнів до місяця.

Укорінення листочка фіалки в воді

Укорінення листочка в воді має перевагу – можна спостерігати за тим, як розвиваються корінці і відразу бачити результат.

Для вкорінення листочка в воді краще, якщо скляна ємність, в яку ви його поставите, буде з темного скла. Ідеально для цього підходять маленькі бульбашки з-під лікарських препаратів.

Покрокова інструкція для вкорінення листочка в фіалки в воді виглядає наступним чином:

  • наливаємо в пляшку воду. Використовувати бажано кип`ячену воду, в яку додають таблетку активованого вугілля. Повну пляшечку води наливати не потрібно, цілком достатньо, якщо держак листочка буде знаходитися у воді приблизно на 1 – 1,5 см;
  • створюємо парниковий ефект. Для цього вгорі ємність можна накрити пластиковою кришкою. Але робити це необов`язково, листочок і без того дасть корінці через кілька днів;
  • звертаємо увагу на рівень води в пляшці. Міняти воду в бульбашці не треба, тільки стежте, щоб вода в пляшці не висихала;
  • пляшечку з держаком ставимо подалі від прямих сонячних променів, краще за все на східний підвіконня;
  • стежимо за держаком і корінцями. Якщо ви побачите, що кінчик живця, який стоїть у воді, почав загнивати, сміливо відрізайте загнившую частина, міняйте в пляшечці воду і знову ставте листочок в притінене місце.

Коли корінці відросте до довжини 1 – 1,5 см, їх можна висаджувати в грунт.

Можна вчинити по-іншому. Іноді квітникарі не витягувати листочки з корінцями з води до тих пір, поки не побачать, що на держаку з`явилися маленькі розетки. І вже ці розетки висаджують в ємність з грунтом.

Укорінення листочка в грунті

Укорінення листочка в грунті теж має свої переваги. Фіалку не доведеться пересаджувати і тривожити молоді корінці, завдяки чому рослині буде легше адаптуватися.

Якщо ви вирішили вкорінювати свій листочок в грунті, то спочатку вам потрібно подбати про склад грунту для вкорінення. У грунт слід додати трохи деревного вугілля і перліту, а також вермикуліту. Дуже хороша для вирощування фіалок дернова земля.

Грунт повинен бути легким і пухким, в обов`язковому порядку потрібно дренаж.

В цьому випадку покроково алгоритм ваших дій виглядає наступним чином:

  • візьміть маленький пластиковий стаканчик і зробіть в його днище невеликий отвір для зливу води.
  • засипте в стаканчик спочатку дренаж, потім підготовлену для фіалки грунт.
  • вставте в неї листочок, заглубив його приблизно на 1,5 см, глибше не треба.
  • пролийте листочок водою, не допускаючи при цьому зайвого зволоження.

Можна створити для листочка парниковий ефект, накривши його плівкою, але робити це необов`язково. Не забувайте, що занадто вологою земля бути не повинна, і поливайте листочок у міру висихання грунту.

Для того, щоб підтримувати листочок в вертикальному положенні, і не давати йому завалюватися, можна використовувати пластикові трубочки для коктейлів – вони досить довгі і легкі.

На відміну від листочка, який вкорінюється в склянці, коріння в грунті не помітні. Тому оцінювати стан рослини можна тільки за зовнішнім виглядом листочка. Якщо ви побачите, що він через деякий час почав в`янути, потрібно вийняти його з грунту і оглянути держак.

Якщо виявлені сліди загнивання, діяти слід так само, як і в випадку вкорінення в воді – обрізати згниле місце, і знову помістити держак в грунт.

Якщо все йде нормально, то приблизно через півтора-два місяці біля листочка з`явитися безліч молодих зелених пагонів.

Догляд за молодими рослинами

У керамічні горщики на постійне місце фіалки пересаджують, коли молоді розетки трохи підросли, і їх діаметр в два рази перевищив діаметр стаканчика. Не треба пересаджувати розетки св великі горщики, інакше вам доведеться дуже довго чекати цвітіння. Ідеально взяти для посадки ємність діаметром 5 – 6 см.

Коли ви будете переміщати туди молоді рослини, постарайтеся «перевалити» їх разом з грудкою землі, а вже зверху в горщик досипати грунт і поступово його ущільнювати, злегка натискаючи зверху. Таким чином ви не травмуєте незміцнілі корінці фіалки.

Горщики з рослинами поставте на освітлене місце подалі від прямих сонячних променів, поливайте їх, і періодично підгодовуйте і акуратно рихлить грунт, щоб забезпечити доступ повітря до кореневої системи. Щоб квітка отримував світло рівномірно, горщики періодично слід повертати.

Ваші фіалки обов`язково віддячать вам рясним цвітінням.

Як доглядати за фіалками в домашніх умовах?

Навіть, якщо у вас немає власного саду, а з місць, придатних для вирощування квітів, – тільки підвіконня, не біда. Завжди можна підібрати невибагливі, але при цьому красиві рослини, які будуть радувати рясним цвітінням і солодким ароматом. Наприклад, фіалки. Про те, як виростити фіалку, розмножити квітку, а також як доглядати за фіалками в домашніх умовах і не дати їм захворіти – далі в статті.

Зміст:

  1. Умови утримання і поради по догляду
  2. Як правильно поливати фіалку
  3. Добриво для фіалки: чи потрібна рослині підгодівля
  4. Чому фіалка не цвіте
  5. Посадка фіалки: все, що потрібно знати
  6. Як розмножити фіалку
  7. Як доглядати за фіалками гібридних сортів
  8. Лайфхаки і поради по догляду за фіалками

Умови утримання і поради по догляду

Родина фіалок – гірська місцевість Південної Африки. На честь південноафриканського гірського масиву Усамбара фіалки і називають узамбарськими. Температура повітря в цьому регіоні не опускається нижче +15 градусів тепла та не піднімається вище +27. Клімат Південної Африки нагадує весняну погоду або клімат у житловій кімнаті. Саме тому ідеальні умови утримання для фіалки – звичайний опалювальний будинок або квартира.

Звичайно, умови утримання та догляд за фіалкою багато в чому залежать від сорту рослини. Промислові сорти не вимагають особливо ретельного догляду. Але все ж є кілька моментів, які варто враховувати. У природі фіалки ростуть у тіні дерев, тому ідеальне місце в будинку для них – західне або південно-східне підвіконня. Якщо в приміщенні працює кондиціонер, стежте, щоб температура не опускалася нижче +15 градусів, а холодний потік повітря не потрапляло на рослину.

При правильному догляді фіалки можуть цвісти до 8 місяців у році. Щоб рослини як можна довше радували вас суцвіттями, намагайтеся дотримуватися наступних рекомендацій.

  1. Розташовуйте горщики з фіалками так, щоб їх листя не стикалися.
  2. Слідкуйте за освітленням – воно повинно бути середньої сили і розсіяним. Якщо фіалка мешкає на південному або східному підвіконні, її потрібно притінити, повісивши на вікно тюлеву фіранку або просто відсунувши горщик з рослиною трохи далі від джерела яскравого світла.
  3. Бережіть від протягів і заморозків. Тому, якщо ви вирощуєте кімнатні фіалки на підвіконні, не відчиняйте вікно або кватирку в холодну погоду.

Як правильно поливати фіалку

Перший важливий момент, про який варто знати всім любителям фіалок – рослина не виносить хлор, тому поливати квітку можна тільки відстояною, а краще фільтрованою водою. По-друге, в воду для поливу фіалки (особливо в літню пору) рекомендується додавати добриво для кімнатних рослин. Добре підійде «Агрікола» в пропорції 5 грамів на 2 літри рідини.

По-третє, поливати потрібно потроху, використовуючи лійку з тонким носиком, направляючи струмінь на краєчок горщика, або в піддон (залежно від сорту). Частота поливу варіюється з урахуванням сезону: влітку фіалки поливають частіше, взимку рідше. Пам’ятайте, що рясний і частий полив може призвести до гниття корінців, тому варто час від часу перевіряти стан грунту на дотик. Не важливо, скільки пройшло днів з попереднього поливу. Якщо грунт ще вологий – рослині не потрібна вода.

Добриво для фіалки: чи потрібна рослині підгодівля

Підгодовувати фіалки варто тільки в тому випадку, якщо вони ростуть в одному горщику більше півроку. Тоді для гарного росту можна використовувати універсальні добрива для кімнатних квітів або спеціалізовані продукти, призначені для сенполії. Рекомендована частота підгодівлі – один-два рази на місяць.

Якщо ж квітку вчасно пересаджують, добриво не обов’язково, грунт і так містить достатню кількість поживних речовин.

Чому фіалка не цвіте

Відсутність квітконосів або занадто короткий період цвітіння – це завжди наслідок помилок у догляді за рослиною. Всихання листя близько грунту, їх потемніння, в’янення нижніх листя, оголення стебел – найчастіші симптоми грибкових захворювань фіалки. Перераховані зовнішні ознаки також свідчать про гниття коренів і ураженні судинної системи рослини.

Фіалка може захворіти через:

  1. надлишковий полив;
  2. застійні явища в грунті;
  3. холод і протяги.

Запобігти таким недугам можна, поливаючи рослину розчином фітоспоріна, приготованому в пропорції 1 чайна ложка препарату на літр води, і дотримуючись температурний режим у межах 15-27 градусів тепла.

Що робити, якщо квітка вже захворіла? Спробуйте врятувати фіалку, обірвавши нижні слабкі листя та обрізавши кореневу частину рослини. Залишати квіти фіалки та старе листя, а також уражений хворобою корінь і стебло з темним зрізом немає ніякого сенсу, тому що ці частини квітки вже не життєздатні.

Отриману здорову розетку рослини належить заново укоренити. Зрізане стебло з молодим листям поміщають у невелику місткість з фільтрованою водою кімнатної температури. У міру випаровування рідини доливають необхідну кількість нової води.

Коли у рослини з’являються молоді корінці завдовжки приблизно 1,5 сантиметра, фіалку пересаджують у новий грунт. Якщо у вас немає часу і бажання возитися спочатку з укоріненням у воді, а потім пересадкою, відразу пересадити обрізану рослину в грунт і накрийте зверху плівкою або верхньою частиною пластикової пляшки. Необхідна умова – грунт повинен бути спеціально призначений для фіалок, пухкий і супер живильний.

Посадка фіалки: все, що потрібно знати

Горщик для посадки фіалки повинен бути середніх розмірів, обов’язково з великим отвором на дні для відходу води. Досвідчені садівники знають, що в процесі росту фіалка повинна впиратися корінням у стінки горщика. Тоді вона буде цвісти і радувати господарів своєю красою і здоров’ям. Тому місткість для посадки вибирайте шириною приблизно 8-10 сантиметрів. Але, якщо розетка квітки велика, з великою кількістю листя, підбирайте більш об’ємний горщик.

Кашпо, власноруч перероблені в горщики, для фіалок підходять погано, краще купити повноцінну керамічну місткість. На дно щедро насипте керамзиту або іншого дренажу, щоб зливний отвір не засмічений.

Тепер черга за грунтом. Рекомендується використовувати покупні грунти, призначені для сенполії (фіалки). Відразу поливати рослину не потрібно, звичайно вологості спеціального грунту досить для комфортного зростання в перший час. Під час посадки намагайтеся розмістити кущик по центру, щоб рослина розвивалася рівномірно. Оголені стебла надійно поглиблюйте, щедро засипаючи горщик землею.

Як садити фіалки, якщо ви купили їх у магазині по знижці або отримали горщик з фіалкою в подарунок, але рослини виглядають хворими? Виходити такі квіти теж допоможе пересадка. Куплені фіалки, які часто набувають у подарунок, як правило, продаються в транспортувальному грунті на основі торфу.

Вода і поживні речовини в такому грунті не затримуються, а значить, рослина не має хороших умов для розвитку. Щоб реанімувати фіалку і допомогти їй швидко піти в зростання, використовуйте почвогрунт з гуміновими речовинами, фітобактеріями, макро- і мікроелементами. Зазвичай на упаковці з таким грунтом є позначка «органічне живе землеробство». Грунт повинен завжди бути пухким і не злежуватися, це необхідна умова розвитку такої делікатної рослини, як фіалка.

Як розмножити фіалку

Для розмноження фіалки найпростіше використовувати листя. Це можуть бути листя, зламані в процесі пересадки або запозичені у знайомих садівників. Процес розмноження фіалки з держака досить простий – відрізаємо держак, поміщаємо в воду або землю чекаємо утворення кореневої системи. Але все-таки є деякі нюанси, яких варто уникати, щоб виростити фіалку з листового живця. Ось основні з них.

  1. Найпоширеніша помилка – відрив листового живця рукою. Коли ви зриваєте лист, мнуть м’які тканини, що може сильно ускладнити процес укорінення. Набагато краще використовувати для обрізання ножиці або ніж. Зріз повинен бути рівним, не зім’ятим, без пеньків. А лист краще вибирати з середнього ряду, без пошкоджень, з держаком довше одного сантиметра.
  2. Ставити держак фіалки в місткість з водою і просто забути про неї до утворення корінця – це сюжет з області фантастики. За водою треба або постійно стежити та доливати обсяг, що випарувався, або оберегти місткість від випаровування вологи за допомогою спеціальної пластикової кришки.
  3. Для вкорінення листового живця не підходять великі горщики і звичайний грунт з городу. Занадто великий простір і не пухка земля без поживних речовин провокують закисання грунту і розвиток різних захворювань.
  4. Повністю заглиблювати держак у землю аж до основи листа не потрібно. Коріння утворюється прямо на зрізі. Занадто глибоке занурення в землю створює труднощі для нових корінців: їм доведеться пробиватися крізь товщу землі наверх, від чого вони будуть ослаблені. Поглибити держак у землю можна максимум на півсантиметра-сантиметр.
  5. Якщо листова пластина велика і держак з листом завалюються назад, підставте під нього паличку.
  6. Як доглядати за фіалкою, яку недавно розмножують живцюванням? При вкоріненні за допомогою землі поливати держак рекомендується не звичайною фільтрованою водою, а розчином фітоспоріна, приготованим згідно з інструкцією.
  7. Навіть маленькому, ще не прискореному живцю потрібний гарний дренажний отвір на дні горщика. Якщо вода буде застоюватися, держак згниє.
  8. Для прискорення процесу утворення коренів листочок, висаджений у маленький горщик, накривають пластиковим стаканчиком. Якщо ви бачите, що на стінках склянки утворився конденсат, поливати рослину не потрібно, надмірний полив тільки зашкодить молодій фіалці.
  9. Після утворення маленької розетки на поверхні грунту (через кілька місяців) пластиковий стаканчик можна прибрати або зробити в верхівці невеликий надріз, щоб уникнути різкого перепаду вологості. Поливати фіалку потрібно тільки після просихання грунту.
  10. Не залишайте рослину на холодному підвіконні. Для комфортного зростання і вкорінення живців потрібна кімнатна температура без протягів.

Варто зазначити, що для розмноження багатоколірних фіалок, живцювання не підходить. Лист, звичайно, проросте, але в підсумку вийде одноколірна рослина. Щоб зберегти незвичайне забарвлення, фіалку розмножують бічними відводами. Розетки обрізаються і розсаджують в окремі горщики.

Послідовність дій така: зрізаємо одну з розеток, обриваємо нижні старі листи та прибираємо квітконоси, висаджуємо в підготовлений грунт і поливаємо. З роллю теплиці в перший час відмінно впорається поліетиленовий пакет, обгорнутий навколо горщика.

Як доглядати за фіалками гібридних сортів

Існує понад 20 тисяч сортів фіалок і до кожного з них потрібен особливий підхід. Як згадувалося раніше, найпоширеніші промислові сорти не потребують особливого догляду. Помірний полив, пухкий грунт, наявність дренажу і відсутність протягів – ось і весь список умов для гарного росту, і цвітіння таких рослин.

А ось у догляді за сенполіями, ряболистими рослинами, махровими і міні-фіалками потрібен більш специфічний підхід. Такі сорти фіалок категорично не переносять потрапляння води на листя, тому варто застосовувати нижній полив. Налийте фільтровану або відстояну воду в піддон, поставте зверху горщик і залиште на кілька хвилин – рослина візьме стільки рідини, скільки їй потрібно.

Як поливати фіалки, не турбуючись про достатню кількість води? Візьміть на озброєння просунутий спосіб поливу – за допомогою капронового шнура. Затягуємо шнурок через дренажний отвір, підбираємо місткість з вузьким дном і широкими краями, опускаємо шнурок у воду. Важливий момент – вода не повинна торкатися горщика. Квітку можна залишити в такому положенні на 2 тижні, якісний повноцінний полив через шнур йому забезпечений.

Лайфхаки і поради по догляду за фіалками

Не заливайте фіалки, особливо якщо вони живуть на підвіконні. В цьому випадку мокра земляна грудка на дні горщика буде провокувати гниття коренів. Крім того, мокра земля занадто швидко охолоджується і повільно нагрівається, а холод згубний для фіалки.

Слідкуйте за тим, щоб зливний отвір на дні горщика не засмічувати, подбайте про дренажі, хороше відведення вологи життєво необхідне вашій рослині.

Вчасно пересаджувати фіалки. Якщо бачите, що з’явилося надто багато листя і рослині тісно в одному горщику, пора пересаджувати квітку. Середня частота пересадки – півроку, максимальний проміжок – рік. Пересаджувати фіалку в спеку більше ніж +28 градусів не рекомендується, це створює для рослини додатковий стрес.

Щоб стимулювати пересаджений листочок або розетку фіалки до вкорінення, можна використовувати імуномодулятори для рослин. Бабусин рецепт – змастити зріз соком алое або додати в воду для вкорінення мед і таблетку активованого вугілля.

Якщо вода у вашому крані жорстка або фільтр не пом’якшує воду, перед поливом пом’якшити її щавлевою або лимонною кислотою. Для досягнення потрібного ефекту досить чайної ложки речовини на літр води.

Лайфхак по підбору правильного розміру горщика для пересадки – місткість повинна бути вдвічі менше верхньої розетки листя рослини. Стандартний діаметр горщика для фіалки – 9 сантиметрів.

Якщо ви досвідчений садівник, грунт для вирощування фіалок можна приготувати самостійно. Вам знадобиться три частини торфу, одна частина вулканічного або звичайного річкового піску та ще одна частина перліту. Не забудьте все ретельно перемішати.

Хочете, щоб розетка фіалки розвивалася максимально симетрично? 2-3 рази на тиждень трохи повертайте горщик навколо осі, щоб усі сторони квітки мали однаковий доступ до сонячного світла.

Про автора

admin administrator