Як самозайняті сплачують податки

Авторadmin

Як самозайняті сплачують податки

Сутність самозайнятості та її відображення в правовому просторі українського законодавства

Поділяємо інформацію про юридичні особливості для тих, хто працює на себе, розповідаємо, як зареєструватися та встановити відносини з державними органами. Детально розглядаємо питання стосовно документації, оподаткування, переваг і недоліків самозайнятих осіб в нашій статті.

Український ринок професійних кадрів постійно зазнає змін та розвитку, що призводить до появи нових спеціалізацій та напрямків діяльності. Чимало людей відкривають для себе можливість працювати в режимі вільної практики, обходячи офіційне працевлаштування. Тим не менше, питання вчасної сплати податків залишається актуальним, і саме для цього була введена можливість реєстрації як самозайнятого. В нашому матеріалі ми розповімо, як пройти процес реєстрації та правильно вирішувати питання оподаткування.

Що передбачає закон щодо статусу самозайнятих осіб

Кожен громадянин України має обов’язок сплачувати податки та збори відповідно до встановлених норм законодавства. В сучасних умовах швидкого розвитку ринку послуг та професій, значна кількість фахівців займаються своєю діяльністю без належного оформлення, що ускладнює або навіть унеможливлює збір податків до державного бюджету. Щоб запобігти втраті доходів для тіньової економіки, важливо зареєструвати фізичних осіб як самозайнятих. Цей підхід зацікавить фахівців, які працюють безпосередньо зі замовниками, таких як будівельники, репетитори, сантехніки, няні та інші.

Стереотипно самозайнятими вважають лише фрілансерів чи адвокатів, які співпрацюють з окремими клієнтами та отримують прибуток. Однак це поняття більш ширше, оскільки охоплює багато груп фахівців. Самозайняті особи сплачують податки так само, як і особи, які займаються підприємницькою діяльністю або мають офіційне працевлаштування. Згідно з підпунктом 14.1.226 Податкового Кодексу України, самозайнята особа – це платник податків (фізична особа), яка веде власний бізнес або займається незалежною професійною діяльністю, при цьому не є працівником в рамках цієї діяльності.

Незалежна професійна діяльність включає можливість займатися такими видами робіт та сферами зайнятості, як

наукова, художня, артистична, літературна, освітня, викладацька, медична, юридична (в частині адвокатів, нотаріусів, арбітражних керуючих тощо), бухгалтерська, аудиторська, незалежне оцінювання майна, інженерна, архітектурна, релігійна та місіонерська та інші.

Слід зазначити, що перелік цих видів діяльності не є вичерпним, але основним критерієм є те, що особа, яка бажає стати самозайнятою, не може одночасно бути найманим працівником або зареєстрованим підприємцем. Виняток становлять ситуації, передбачені пунктом 65.9 Податкового Кодексу України, коли особа зареєстрована як підприємець та займається незалежною професійною діяльністю. Також важливо враховувати, що самозайняті особи не повинні використовувати найманий труд більш як чотирьох осіб у своїй діяльності. Тобто, ці фахівці самостійно забезпечують собі роботу, заробіток та відповідально виконують свої податкові зобов’язання.

Юридичні аспекти: регулювання законодавством відносин між самозайнятим та його замовниками, обов’язки та права

Взаємовідносини між самозайнятими особами та їх клієнтами регулюються загальними нормами Цивільного та Господарського кодексів, а також специфічними правилами та рекомендаціями для конкретних галузей. Особливу увагу до цих норм та вимог слід приділяти самозайнятим особам, які ведуть незалежну професійну діяльність.

Прикладом може бути художник, який самостійно продає свої картини або прикрашає приміщення за замовленнями, йому дозволено творити на основі власних уподобань та таланту. У той час як адвокат чи лікар зобов’язані дотримуватись відомчих норм, які визначають їхні права та обов’язки в конкретних сферах діяльності.

Наприклад, стаття 98 Закону України “Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом” надає арбітражному керівнику права використовувати повноваження власників майна, управляючих санацією та ліквідацією підприємства. Цей керівник також має право звертатися до господарського суду, отримувати конфіденційну інформацію, а також отримувати винагороду за свою діяльність, при цьому його обов’язком є захист майна клієнта – боржника і підтвердження його статусу.

Адвокат, який має статус самозайнятої особи, також несе відповідальність відповідно до Закону України “Про адвокатуру та адвокатську діяльність”. Такі самозайняті професіонали діють у відповідності до вимог, що стосуються інших професійних самозайнятих осіб.

Узагальнюючи, можна сказати, що правовий статус таких осіб полягає в тому, що вони безпосередньо беруть участь у правовідносинах господарського, цивільного, трудового, податкового, соціального та інших видів характеру і мають відповідний обсяг правової компетенції.

Реєстрація та податкова звітність для самозайнятих: кроки реєстрації та декларування податків

Порядок реєстрації та оподаткування доходів осіб, які займаються самозайнятістю, встановлено Податковим Кодексом України. Ці процедури можна вважати спрощеними порівняно з правилами, що стосуються підприємців чи юридичних осіб, але важливо дотримуватись їх незалежно.

Процедура реєстрації фізичної особи як самозайнятої особи

Фізична особа, яка бажає працювати як самозайнята, повинна встановити свій статус, зареєструватися та отримати підтверджуючу довідку. Процедура реєстрації регулюється статтею 65 Податкового Кодексу і, в цілому, досить проста. Основні етапи такі:

  1. Зареєструвати себе як самозайняту особу можна на податковій адресі за допомогою даних з Єдиного реєстру юридичних та фізичних осіб.
  2. Особа, яка хоче стати самозайнятою, повинна подати особисто або надіслати поштою відповідну заяву та необхідні документи.
  3. Контролюючий орган може відхилити реєстрацію у випадках, коли подані документи є недостовірними або неповними, є помилки у заяві, або відсутні обов’язкові дозволи, ліцензії або сертифікати. Тобто, адвокат, який допомагає з реєстрацією, повинен переконати контролюючий орган у правомірності діяльності особи.
  4. За видачу довідки про реєстрацію як самозайнятої особи або її заміну не стягується жодна плата.
  5. Якщо довідка видається особі, яка займається самостійною професійною діяльністю, то її термін дії обмежується строком, вказаним у відповідному сертифікаті, дозволі або ліцензії, якщо це вимагається законом.

Загалом, весь процес реєстрації як самозайнятої особи може бути завершений за два дні, після чого особа отримує підтверджуючу довідку і може розпочати свою діяльність.

Оподаткування та звітність самозайнятих осіб на період дії воєнного стану

Ірина Смітюх, адвокат АО «Лещенко, Дорошенко і партнери», роз’яснила, що потрібно знати

1. Для початку слід з’ясувати кого українське законодавство відносить до самозайнятих осіб?

Згідно норм Податкового кодексу України, самозайнята особа – це платник податку, який є фізичною особою – підприємцем або провадить незалежну професійну діяльність за умови, що така особа не є працівником в межах такої підприємницької чи незалежної професійної діяльності.

Незалежна професійна діяльність – участь фізичної особи у науковій, літературній, артистичній, художній, освітній або викладацькій діяльності, діяльність лікарів, приватних нотаріусів, адвокатів, аудиторів, бухгалтерів, оцінщиків, інженерів чи архітекторів, особи, зайнятої релігійною (місіонерською) діяльністю, іншою подібною діяльністю за умови, що така особа не є працівником або фізичною особою – підприємцем та використовує найману працю не більш як чотирьох фізичних осіб (підпункт 14.1.226 пункту 14.1 статті 14 Податкового кодексу України).

Відповідно до п. 65.9 ст. 65 ПКУ якщо фізична особа зареєстрована як підприємець та при цьому така особа провадить незалежну професійну діяльність, така фізична особа обліковується у контролюючих органах як фізична особа – підприємець з ознакою провадження незалежної професійної діяльності.

Отже, до самозайнятих осіб віносяться: ФОПи та особи, які здійснюють незалежну професійну діяльність – спеціалісти, згідно вищезазначеного переліку, за умови, що такі особи не є працівниками, т.т. не працюють за трудовим договором, або фізичною особою – підприємцем.

2. Особливості оподаткування самозайнятих осіб запроваджені на період воєнного стану.

Так, з метою забезпечення підтримки громадян та бізнесу в Україні на період воєнного стану, 15.03.2022 року Верховною Радою України прийнято Закон України № 2120-IX «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законодавчих актів України щодо дії норм на період дії воєнного стану».

Даним законом установлено, що тимчасово, з 1 квітня 2022 року до припинення або скасування воєнного, надзвичайного стану на території України, положення розділу XIV Податкового кодексу України застосовуються з урахуванням таких особливостей:

· Фізичні особи – підприємці – платники єдиного податку першої та другої групи мають право не сплачувати єдиний податок. При цьому такими особами декларація платника єдиного податку – фізичної особи – підприємця не заповнюється за період, в якому відповідно до абзацу першого цього підпункту єдиний податок не сплачувався.

· Фізичні особи – підприємці – платники єдиного податку третьої групи сплачують єдиний податок. Відсоткова ставка для них встановлюється у розмірі 2 відсотків доходу.

Платники єдиного податку третьої групи звільняються від обов’язку нарахування, сплати та подання податкової звітності з податку на додану вартість з операцій з постачання товарів, робіт та послуг, місце постачання яких розташоване на митній території України.

Платниками єдиного податку третьої групи можуть бути фізичні особи – підприємці та юридичні особи – суб’єкти господарювання будь-якої організаційно-правової форми, у яких протягом календарного року обсяг доходу не перевищує 10 мільярдів гривень. До таких осіб не застосовується обмеження щодо кількості осіб, які перебувають з ними у трудових відносинах.

За умови, що ці особи не є:

1) суб’єктами господарювання (юридичні особи та фізичні особи – підприємці), які здійснюють:

діяльність з організації, проведення азартних ігор, лотерей (крім розповсюдження лотерей), парі (букмекерське парі, парі тоталізатора);

обмін іноземної валюти;

виробництво, експорт, імпорт, продаж підакцизних товарів (крім роздрібного продажу паливно-мастильних матеріалів в ємностях до 20 літрів та діяльності фізичних осіб, пов’язаної з роздрібним продажем пива, сидру, пері (без додання спирту) та столових вин);

видобуток, реалізацію корисних копалин;

2) страхові (перестрахові) брокери, банки, кредитні спілки, ломбарди, лізингові компанії, довірчі товариства, страхові компанії, установи накопичувального пенсійного забезпечення, інвестиційні фонди і компанії, інші фінансові установи, визначені законом; реєстратори цінних паперів;

3) представництва, філії, відділення та інші відокремлені підрозділи юридичної особи, яка не є платником єдиного податку;

4) фізичні та юридичні особи – нерезиденти.

Податковим (звітним) періодом для платників єдиного податку третьої групи, які використовують особливості оподаткування, встановлені цим пунктом, є квартал. Вони подають до контролюючого органу податкову декларацію платника єдиного податку за податковий (звітний) квартал із зазначенням суми помісячного доходу у строки, встановлені для квартального податкового (звітного) періоду. Такі платники єдиного податку щомісяця до 15 числа сплачують авансовий внесок єдиного податку за підсумками попереднього календарного місяця.

Для обрання або переходу на спрощену систему оподаткування суб’єкт господарювання до останнього числа місяця, що передує періоду переходу на спрощену систему оподаткування, подає до контролюючого органу за місцем податкової адреси заяву. Тобто заяву необхідно було подати до 31 березня 2022 року.

Зареєстровані в установленому законом порядку суб’єкти господарювання (новостворені), які протягом 10 днів з дня державної реєстрації подали заяву про обрання спрощеної системи оподаткування з урахуванням особливостей оподаткування, встановлених цим пунктом, вважаються платниками єдиного податку третьої групи з дня їх державної реєстрації.

Після припинення або скасування воєнного, надзвичайного стану на території України платники єдиного податку третьої групи, які на день припинення або скасування воєнного, надзвичайного стану на території України використовували особливості оподаткування, встановлені цим пунктом, з першого дня місяця, наступного за місяцем припинення або скасування воєнного, надзвичайного стану на території України, втрачають право на використання особливостей оподаткування, передбачених цим пунктом, і автоматично вважаються такими, що застосовують систему оподаткування, на якій такі платники податку перебували до обрання особливостей оподаткування, передбачених цим пунктом.

Новоутворені суб’єкти господарювання, які бажають обрати спрощену систему оподаткування з урахуванням особливостей оподаткування, встановлених цим пунктом, подають заяву за загальною процедурою, передбаченою цим Кодексом.

Ірина Смітюх

· Щодо самозайнятих осіб, які здійснюють незалежну професійну діяльність, для них на період воєнного стану законодавець не передбачив пільгового податкового режиму, а отже оподаткування доходів буде відбуватися без змін.

Доходи отримані від незалежної професійної діяльності, оподатковуються за ставкою, визначеною п. 167.1 ст. 167 ПКУ – у розмірі 18 %. Оподаткування доходів, отриманих фізичною особою, яка провадить незалежну професійну діяльність, регламентується ст. 178 Податкового кодексу України. Оподатковуваним доходом вважається сукупний чистий дохід, тобто різниця між доходом і документально підтвердженими витратами, необхідними для провадження певного виду незалежної професійної діяльності.

Проте зазначеним Законом України № 2120-IX передбачено, що за результатами податкових (звітних) періодів за 2022 рік у складі витрат від провадження певного виду незалежної професійної діяльності, а також у складі витрат фізичної особи – підприємця від провадження господарської діяльності, крім осіб, які обрали спрощену систему оподаткування, можуть враховуватися документально підтверджені витрати у вигляді вартості майна, в тому числі грошові кошти, що добровільно перераховані (надані, передані) Збройним Силам України, Національній гвардії України, Службі безпеки України, Службі зовнішньої розвідки України, Державній прикордонній службі України, Міністерству внутрішніх справ України, Управлінню державної охорони України, Державній службі спеціального зв’язку та захисту інформації України, добровольчим формуванням територіальних громад, іншим утвореним відповідно до законів України військовим формуванням, їх з’єднанням, військовим частинам, підрозділам, установам або організаціям, що утримуються за рахунок коштів державного бюджету, для потреб забезпечення оборони держави, а також на користь центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері цивільного захисту, сил цивільного захисту та/або закладам охорони здоров’я державної, комунальної власності, та/або структурним підрозділам з питань охорони здоров’я обласних, Київської та Севастопольської міських державних адміністрацій, та/або грошові кошти, перераховані на спеціальні рахунки, відкриті Національним банком України для збору коштів.

Крім того, з 2014 року діє норма, що мобілізовані самозайняті особи (фізичні особи – підприємці, особи, які провадять незалежну професійну діяльність), які мали або не мали найманих працівників, на весь строк військової служби звільняються від обов’язку нарахування, сплати та подання податкової звітності з податку на доходи фізичних осіб та військового збору.

Підставою для такого звільнення є заява самозайнятої особи та копія військового квитка або копія іншого документа, виданого відповідним державним органом, із зазначенням даних про призов такої особи на військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період, які подаються до контролюючого органу за місцем податкової реєстрації самозайнятої особи протягом 10 днів після її демобілізації.

Вся звітність для самозайнятих юристів, адвокатів, нотаріусів – в онлайн-сервісі Liga:REPORT. Він нагадає про подання звітів, допоможе заповнити декларацію, звіт з ЄСВ, вести книгу обліку доходів онлайн. А з функцією автозаповнення і підтримкою у чаті – у вас не буде сумнівів щодо правильності поданих даних.

3. Сплата єдиного соціального внеску.

Тимчасово, з 1 березня 2022 року до припинення або скасування воєнного стану в Україні та протягом дванадцяти місяців після припинення або скасування воєнного стану, фізичні особи-підприємці, як на спрощеній, так і на загальній системі оподаткування, особи, які провадять незалежну професійну діяльність та члени фермерського господарства звільняються від сплати ЄСВ за себе. При цьому такими особами розрахунок єдиного внеску у складі податкової декларації не заповнюється за період, в якому відповідно до абзацу першого цього пункту єдиний внесок не нараховувався, не обчислювався та не сплачувався.

Крім того, підприємцям другої та третьої груп дозволяється не сплачувати ЄСВ за мобілізованих працівників. Такі суми будуть сплачені з коштів держбюджету.

Протягом воєнного стану та 3 місяці потому штрафи та пеня з ЄСВ не стягується, а перевірки не проводяться.

4. Відповідальність за порушення строків справляння податків і зборів.

Згідно змін до Податкового кодексу України, які були запроваджені Законом України № 2118 від 03.03.2022 року, норми якого розповсюджуються на ФОПів та інших самозайнятих осіб, тимчасово, на період до припинення або скасування воєнного стану на території України, справляння податків і зборів здійснюється з урахуванням деяких особливостей.

Так, у випадку відсутності у платника податків можливості своєчасно виконати свій податковий обов’язок він звільняється від відповідальності з обов’язковим виконанням таких обов’язків протягом трьох місяців після припинення або скасування воєнного стану в Україні.

А платники податків, які у зв’язку з наслідками їх безпосередньої участі у воєнних діях не дотрималися визначених термінів виконання податкових обов’язків, звільняються від відповідальності, передбаченої цим Кодексом за невиконання податкових обов’язків, за умови виконання таких обов’язків протягом одного місяця з дня закінчення дії наслідків, які унеможливили виконання таких обов’язків.

Крім того, на період воєнного стану податкові перевірки не розпочинаються, а розпочаті перевірки зупиняються.

Ірина Смітюх,

адвокат АО «Лещенко, Дорошенко і партнери»

Юристи знаходять інформацію про воєнний стан у LIGA360. Окремий блок із законодавчими новаціями, аналітикою й відповідями експертів. Також система доповнена тематичними добірками щодо суду, юстиції, нотаріату під час війни. Замов LIGA360 на спеціальних умовах, щоб слідкувати за змінами щодня.

Про автора

admin administrator