Як стати кандидатом наук без аспірантури

Авторadmin

Як стати кандидатом наук без аспірантури

Як стати кандидатом наук без аспірантури? Все про здобуття наукового ступеня

Контент-копирайтер, который постоянно стремится в развитию и расширению кругозора путем получения знаний в области науки и образования.

Претенденти і аспіранти: як розмежовуються ці статуси і чому їх часто плутають? Ми звикли називати претендентами всіх претендентів на звання кандидата або доктора наук. Насправді до такої мети можна йти двома способами, один з яких – продовження навчання в аспірантурі. Переваги є в обох варіантах. Давайте розберемося, в чому особливість формату.

Поняття здобуття наукового ступеня і його відмінності від аспірантури

  • наявність диплому, що підтверджує статус спеціаліста або магістра;
  • факт прикріплення до будь-якої кафедри, спеціалізація якої відповідає профілю учасника;
  • підтвердження наявності наукових статей та інших публікацій у виданнях;
  • можливість надати викладені раніше на конференціях доповіді.

Ще однією обов’язковою умовою є здача кандидатського мінімуму. Він складається з трьох елементів-іспитів: іноземної мови, спеціальної дисципліни, історії та філософії.

Здобувач має право на свій розсуд вибирати керівника, який буде супроводжувати науковий процес. У тих осіб, які мають запатентовані розробки, є консультанти, які контролюють дослідницьку діяльність.

Головна відмінність здобуття наукового ступеня від аспірантури можна позначити трьома характеристиками:

  • тривалість підготовки дисертації набагато довша – до 5 років;
  • здобуття наукового ступеня не дає право відстрочити службу в армії, в той час як аспіранти можуть не переживати за це питання аж до закінчення навчання;
  • здобуття наукового ступеня обходиться дешевше, ніж аспірантура.

Здобуття наукового ступеня як форма підходить молодим вченим, співробітникам науково-дослідних установ, які мають власні напрацювання і готові їх реалізувати, а також підвищити свій кваліфікаційний рівень. А ще це відмінний варіант для фахівців з багаторічним практичним досвідом, які вирішили зробити акцент на науковій діяльності.

Термін прикріплення здобувача до кафедри – півроку. Із загального правила є винятки, і максимальний термін може бути продовжений до трьох років.

Аргументи на користь здобуття наукового ступеня

У реаліях сьогодення є прихильники і першого, і другого варіанту. Закріплення за кафедрою як формат прийнято вважати менш формальним. У числі головних переваг – вартість. Аспірантура може обходитися в декілька тисяч доларів, в залежності від навчального закладу та спеціалізації.

Ще одна перевага – менш обмежені часові рамки. В середньому на підготовку і захист дисертації в такому форматі буде потрібно 5 років. Незважаючи на лояльність, здобувач не може все життя бути в невизначеному статусі – максимальної допустимий термін для підготовки до захисту – 10 років.

Відстрочка від армії не дозволяється, проте після захисту дисертації доктора філософії сміливо можуть відмовитися від виконання громадянського обов’язку і присвятити своє життя науці. У разі якщо захист дисертації буде провалений, служба в армії підлягає на загальних підставах.

Здобувачі більш схожі на фрілансерів, тому при такому форматі роботи важлива самодисципліна. В аспірантурі графік і обмеження набагато жорсткіші. Але і в першому, і в другому випадку головне – результат, тобто успішний захист дисертації.

Ще одна перевага для здобувачів, прикріплених до кафедри – необмежені можливості користування освітніми ресурсами установи – бібліотекою, підписками, лабораторіями, науковими журналами.

Допускається варіант підготовки дисертації не за своєю спеціальністю. Для цього претендент повинен здати профільний іспит. Такий сценарій неможливий тільки для медичної сфери.

Переваги аспірантури

Формат аспірантури також має ряд переваг. Прихильники акцентують увагу на наступних факторах на користь:

  • можливість самовдосконалення;
  • широкі інструменти і майданчик для дослідження;
  • перспектива отримання ступеня доктора наук, кар’єрного зростання;
  • отримання надбавок до заробітної плати, шанс на підвищення гонорару за публікацію;
  • право відстрочки від армії;
  • перспектива заняття викладацькою діяльністю;
  • можливість отримувати підвищену стипендію (як правило, це стосується навчання технічних спеціальностей).

Очна форма аспірантури дозволяє глибоко зануритись в дослідницький процес і використовувати досвід, рекомендації, напрацювання колег по кафедрі. Але поєднувати трудову діяльність з таким ритмом досить складно, а розмір стипендії залишає бажати кращого.

Порядок отримання ступеня кандидата наук

У здобувачів є період часу до 10 років на підготовку і захист дисертації. Звичайно, до останнього моменту затягувати не варто. Алгоритм дій універсальний і виглядає приблизно так:

  1. Призначається науковий керівник (консультант), у якого є науковий ступінь і хороша репутація як фахівця в певній галузі.
  2. Складається розгорнутий план, план-графік із зазначенням термінів і обсягу робіт.
  3. Узгоджується тема дисертації і надалі затверджується на організаційній нараді кафедри.
  4. Виконується написання, аналіз і добірка літератури, підготовка практичної частини.
  5. Проводиться оформлення дослідження відповідно до нормативних вимог.
  6. Робота направляється на експертизу для отримання висновку. Протягом двох місяців робота оцінюється і в разі укладення про невідповідність або недоліки складається аргументована відмова.

Здобувачі часто стикаються з труднощами, які обходять аспіранти. Це стосується іспитів, процесу написання і оформлення. Причина в дефіциті інформації та недостатньої заглибленості в процес.

Прикріплення в режимі здобуття наукового ступеня

Для того щоб вчені були прикріплені до кафедри, необхідно виконати кілька послідовних кроків:

  1. Отримання вищої освіти. Без диплому магістра або спеціаліста подальше проходження неможливо. Спеціальність безпосередньо береться в основу вибору освітньої організації.
  2. Складання заяви і підготовка необхідного пакету документів. Заява оформлюється на ім’я керівника, подається і підписується особисто кандидатом. До нього обов’язково додається ідентифікуючий особу документ, перелік опублікованих наукових робіт, свідоцтва та патенти (якщо є), диплом.

Зміст документа обов’язково має включати вказівку наукового документа відповідно до коду паспорта спеціальності, згода на використання і обробку персональної інформації, контакти для того, щоб відправляти повідомлення і підтримувати зв’язок.

  1. Отримання відповіді від комісії. На кафедрі наукові співробітники та педагоги формують комісію. Такий склад затверджується керівником. Протягом 30 робочих днів спеціально створений орган вирішує питання про закріплення здобувача за кафедрою.
  2. Укладення договору. Угода про співпрацю є юридичною основою правовідносин і регулює умови, на яких вчений прикріплюється до кафедри. Відповідна інформація розміщується на офіційному сайті навчального закладу у вигляді розпорядчого акту.

При прийомі на кафедру в статусі претендента велика увага приділяється академічній доброчесності. Рейтингові, цитовані і відповідальні вчені всюди нарозхват. Великим плюсом вважається досвід і успішна реалізація в професійній сфері. Наприклад, поширені ситуації, коли до питання про захист кандидатського ступеня фахівці повертаються після багатьох років роботи.

З компанією «Аспірантура» підготовка дисертаційного дослідження буде в радість, навіть коли часу зовсім не залишається. Ми готуємо наукові роботи «під ключ» і надаємо всебічну допомогу. Будь-яке питання, складність, проблема або нерозуміння будуть вирішені нашими авторами максимально швидко. Здобувачі можуть не переживати за свої перспективи!

Що дає ступінь «кандидата наук» в Україні❗❓

Контент-копирайтер, который постоянно стремится в развитию и расширению кругозора путем получения знаний в области науки и образования.

Як отримати статус «кандидат наук»?

  • вступити до аспірантури;
  • написати наукову роботу (кандидатську дисертацію);
  • захистити дисертацію.

Всі три умови є обов’язковими для вливання в ряди кандидатів наук в Україні.

Існує можливість написати і захистити дисертацію в статусі претендента, тобто, не вступаючи до аспірантури. В такому випадку дисертант закріплюється за кафедрою, щоб написати наукову роботу. Від претендента теж потрібні наукові статті за темою дисертації, виступи на конференціях і необхідність здавати академічний мінімум (іспити). Але при цьому є більше свободи і часу для дослідження.

Як поступити в аспірантуру?

Щоб вступити до аспірантури, необхідно:

  • мати диплом магістра за тією спеціальністю, за якою ви плануєте писати дисертацію;
  • успішно скласти вступні іспити (іноземна мова та іспит за фахом);
  • мати певну фінансову «подушку» в тому випадку, якщо ви поступили на контрактну форму навчання (тому що навчання в аспірантурі – це недешеве задоволення);
  • наявність теми наукових досліджень (розуміння того, яку проблему ви будете вивчати і розкривати в дисертації) і непохитної мотивації дійти цей шлях до кінця.

Якщо ви вже вступили до аспірантури, тоді протягом 4 років вам доведеться:

  • займатися дослідженням обраної теми;
  • систематично писати наукові статті та брати участь в конференціях;
  • відвідувати пари і виконувати завдання в рамках навчальної частини аспірантури;
  • в кінці навчання здати академічний мінімум і надати готову наукову роботу.

Але, на жаль, наявність цікавої і якісно написаної кандидатської дисертації – це ще не все. Окреме місце займає процес захисту дисертації, який передбачає:

  • підготовку всієї необхідної документації (а її, повірте, чимало);
  • неодноразове рецензування наукової роботи;
  • позитивне рішення вченої ради і опонентів з приводу актуальності і практичної значущості роботи;
  • позитивне рішення вищої атестаційної комісії України про присудження наукового ступеня.

Як результат ваших зусиль – привласнення диплома кандидата наук або доктора філософії.

Різниця між «кандидатом наук» і PhD

Чи є різниця між PhD і кандидатом наук? Різниця є, і вона полягає не тільки різниці назв і наявності незрозумілої абревіатури. Давайте розберемось в основних відмінностях:

  1. По-перше, «PhD» розшифровується як «Philosophy Doctor» – доктор філософії.

І тут виникає ще більше питань про те, до чого тут філософія, якщо хтось пише дисертацію в області математики, фізики або біології? Справа в тому, що в більшості країн світу перший науковий ступінь позначається «доктор філософії» (можливі варіації позначення – Ph.D., PhD або DPhil). До філософії як науки це має дуже опосередковане відношення. Перша сходинка наукового розвитку передбачає отримання статусу PhD в рамках певної спеціалізації (психологія, математика, лінгвістика тощо). Якщо говорити про наступний ступінь наукового розвитку, то тут світові та українські стандарти сходяться на позначенні «доктор наук».

  1. По-друге, існує різниця в тривалості і змістовному наповнення навчання в аспірантурі.

Кандидати наук навчаються 3 роки в разі «очної» форми (з відривом від роботи) і 4 роки в разі «заочної» форми (без відриву від роботи). По завершенню аспірантури при наявності готової наукової роботи у дисертанта є 1 рік для захисту. Перший рік аспірантури передбачає відвідування занять з іноземної мови та філософії.

У випадку з навчанням на PhD, час навчання та підготовки роботи займає 4 роки. Але передбачається, що до кінця цього періоду майбутній доктор філософії вже буде повністю готовий до захисту. Навчальна програма може варіюватися в межах 30-60 кредитів (більше, ніж у кандидатів наук) і передбачає відвідування занять за фахом, англійської або іншої іноземної мови, розвитку наукового мислення.

  1. По-третє, відрізняється процедура захисту дисертації.

Для отримання ступеня кандидата наук потрібно подати роботу до спеціалізованої вченої ради (які є при університетах або наукових інститутах) відповідно до шифру роботи, отримати відгуки від двох опонентів, які мають науковий ступінь зі схожою науковою тематикою.

У разі отримання ступеня доктора філософії необхідно зібрати разову вчену раду. Протягом засідання ради ведеться відеозапис всієї процедури захисту для уникнення фальсифікації. Є певні вимоги до цієї ради:

  • в її склад входять 5 вчених: голова ради, два рецензента і два опонента;
  • не менше трьох членів ради повинні бути докторами наук;
  • члени ради можуть бути включені до ради не менше, ніж через 5 років після отримання наукового ступеня;
  • члени ради повинні в обов’язковому порядку мати публікації в наукометричних базах Web of Science або Scopus.

Але при всіх відмінностях згідно з Законом України «Про вищу освіту» науковий ступінь кандидата наук прирівнюється до наукового ступеня доктора філософії.

В Україні ступінь доктора філософії (PhD) був введений замість ступеня кандидата наук Законом «Про вищу освіту» від 1 липня 2014 року в якості експерименту. Офіційно з 2016 року всі бажаючі вступали до аспірантури, яка передбачала навчання і захист дисертації вже в статусі PhD. Всі інші претенденти, які навчалися в аспірантурі або почали писати дисертацію раніше, могли спокійно захищатися і отримувати науковий ступінь «кандидат наук».

Які переваги дає ступінь «кандидата наук» в Україні

Для чого ж потрібна ступінь кандидата наук (або доктора філософії):

  1. Для просування по кар’єрних сходах в науковій сфері.

Якщо вам подобається наука або ви вирішили присвятити своє життя науковій діяльності, тоді ступінь кандидата наук – це перша і необхідна сходинка розвитку в цій сфері (наступна сходинка – доктор наук).

Якщо ви хочете залишитися на викладацькій позиції в університеті, тоді диплом кандидата наук вам не завадить. Справа в тому, що університети зацікавлені в науковій роботі своїх співробітників, оскільки вона підвищує їх загальний рейтинг. При цьому, наявність наукового ступеня дозволяє отримати наукове звання.

Науковий ступінь і вчене звання – це дві різні речі. В Україні присвоюються два наукові ступені – доктор філософії (кандидат наук) і доктор наук. Присвоєння наукового ступеня здійснюється як наслідок написання кандидатської чи докторської дисертації. Вчене звання демонструє рівень кваліфікації науково-педагогічних працівників і присвоюється в разі, якщо вони займаються викладацькою діяльністю. Викладачі можуть отримувати два вчених звання – доцент і професор.

Якщо ви захищаєте дисертацію за тематикою вашої основної роботи, це говорить про вас як про висококваліфікованого професіонала, який має глибокі знання в конкретній предметній діяльності.

  1. Для можливості прийняття участі в міжнародних конференціях і формування визнання на світовому рівні.
  2. Для отримання преференцій в заробітній платі.

Як відбивається статус на зарплаті

Одним з переваг диплома кандидата наук є заохочення у вигляді доплати 15% від офіційного окладу до зарплати. Але на наявність такої доплати впливають кілька умов:

  • робота на державній посаді, оскільки для приватних організацій така вимога не є обов’язковою;
  • доплата можлива в тому випадку, якщо ваша діяльність збігається за профілем з науковим ступенем (тобто, якщо у вас є ступінь кандидата біологічних наук, але працюєте ви менеджером або аналітиком, то доплата не передбачається).

Чи котирується науковий ступінь, отриманий в Україні, за кордоном?

Закон України «Про вищу освіту» та експеримент з присвоєнням ступеня доктора філософії були спрямовані на інтеграцію українських учених у світову спільноту та визнання їх наукових досягнень. Але насправді ситуація не настільки позитивна, як того хотілося б. В будь-якому випадку, якщо у вченого з України виникає бажання викладати або здійснювати наукову діяльність в іншій країні (тут мова йде переважно про країни Західної Європи і США), йому доведеться пройти досить тривалу процедуру підтвердження наукового ступеня. Така процедура вимагає значних тимчасових і фінансових витрат.

До того ж, за кордоном престиж викладача визначається не стільки наявністю наукового ступеня, скільки за індексом цитування в міжнародних наукометричних базах Web of Science або Scopus. А рівень наукових досліджень і статей українських вчених бажає кращого. Тому питання котирування наукових ступенів українських вчених за кордоном залишається відкритим.

Таким чином, ступінь кандидата наук може виявитися дуже корисною, якщо ви:

  • вирішили пов’язати свій шлях з науковою діяльністю;
  • хочете займатися викладанням у ВНЗ;
  • працюєте на державній посаді і плануєте кар’єрне просування;
  • бажаєте розвиватися і вдосконалюватися в роботі.

Якщо ви прийняли рішення вступати до аспірантури, або вже проходите суворі будні навчання, компанія «Аспірантура» прийде на допомогу в написанні дисертації, обґрунтуванні теми і підготовці реферату аспіранта. Спектр наших послуг досить широкий. Звертайтеся сміливо! Конфіденційність гарантовано.

Про автора

admin administrator