Як визначити готовність часнику

Авторadmin

Як визначити готовність часнику

Зміст:

Тонкощі збирання озимого часнику – як зрозуміти, що настав час його викопувати, як не пошкодити при цьому головки?

Автор: Олександр П. https://floristics.info/ua/index.php?option=com_contact&view=contact&id=23 Перша редакція: 13 липня 2023 Редактор: Олена Н. https://floristics.info/en/?option=com_contact&view=contact&id=21 🕒 2 хвилини 👀 6060 разів 💬 0 коментарів

Всім привіт! Мене просили розповісти, коли та як треба викопувати часник.

Навіщо треба залишати на часнику стрілки

Щоб можна було вчасно визначити готовність часнику до збирання, потрібно залишити на грядці кілька стрілок та стежити за їх станом. Коли покрив на повітряних бульбочках лусне – це сигнал до збирання.

Бульбочки ми використовуємо для покращення сортових якостей часнику. Через два-три роки культивування сорт почне вироджуватися, а якщо восени посадити повітряні бульбочки, що формуються на вершині стрілки, то до осені з них виростуть однозубки, посадивши які, ви отримаєте наступного року оновлений часник.

Відновивши таким чином сортову базу, ви запобіжите здрібнінню головок і отримаєте врожай часнику, який не гнитиме.під час зберігання.

Як я збираю часник

Я мульчую посадки часнику соломою, бо вона довго зберігає в землі вологу. Волога дуже важлива для росту головок. Та й вибирати часник із вологої землі можна просто руками, без допомоги інвентарю, який при необережному русі може пошкодити головки.

Розсунувши солому, я легко розгрібаю руками землю навколо рослини та витягаю голівку. Бадилля з часнику я не обрізаю, а зв’язую рослини в пучок і сушу їх у підвішеному положенні. Після сушіння я обов’язково припалюю коріння часнику над вогнем газової конфорки, щоб головки зберігалися до наступного врожаю.

Перетримувати озимий часник у землі не можна, інакше на нього перекочують збудники вірусних, бактеріальних та грибкових захворювань.

Як бачите, все дуже просто, але знати нюанси, про які я вам розповів, потрібно обов’язково.

Всього вам найкращого.

Уже пора: як визначити, чи дозрів часник на вашому городі?

Аби часник пролежав усю зиму, не згнив і не засох до весни, важливо вчасно його зібрати. Якщо зібрати часник дуже рано, головки просто згниють і не збережуться до весни, а якщо занадто пізно, то вирвати часник, не пошкодивши коріння, просто не вийде, і це теж призведе до того, що рослина пропаде.

Досвідчені городники запевняють, що визначити потрібний момент досить просто – буквально на око

Визначити «готовність» часнику можна за листям: якщо воно почало підсихати, в’янути й закручуватися – те, що треба. Збирати часник потрібно вже тоді, коли поникла більша частина листя.

Якщо «шийка» часнику ще тверда, він недостатньо дозрів – збирати головки можна, коли вона стає м’якою.

Легко визначити потрібний момент і за стрілками: якщо вона пряма і вже тріснула, часник дозрів.

Про дозрівання говорить і лопання чохла суцвіття.

Коли прибирати стрілки у зимового часнику: терміни та правила збирання

Збір врожаю – найважливіший і найприємніший момент вирощування будь-якої овочевої та плодової культури.

Друга половина літа та початок осені є відповідальними етапами для дачників та городників, які займаються вирощуванням часнику, адже саме в цей час культура дозріває.

Далі буде розказано про те, як і коли прибирати з грядки озимий часник (посаджений під зиму) та ярий (посаджений навесні).

Коли прибирати озимий часник (посаджений під зиму)

Тож коли ж краще прибирати озимий часник, у якому місяці? У середньому процедуру виконують у другій половині липня та на початку серпня. Проте точний час процедури назвати важко, адже існують різні сорти культури (ранньостиглі, пізньостиглі), різні умови вирощування та погодні умови.

Ранньостиглі сорти викопувати можна через 85-95 днів, пізньостиглі – через 100-110 днів.

Швидкість дозрівання врожаю залежить і від посадкового матеріалу. При осінній посадці однозубкових молодих головок вони дозрівають на 20-25 днів раніше, після них дозрівають дрібні зубки, в останню чергу дозріває часник, який садили середніми та великими зубками.

Оптимальні терміни збирання врожаю озимого часнику, посадженого під зиму, визначаються самими рослинами:

  • Перша ознака дозрівання врожаю – кінчики листя жовтіють, нижні листочки підсихають. Більш інтенсивне пожовтіння листя свідчить про якнайшвидшу готовність урожаю до збирання.
  • Пожовтіння та відмирання половини і більше листя говорить про те, що рослина готова.
  • Стрілка з насінням випрямилася, оболонка суцвіття, в якому знаходяться бульбашки, почала лопатися. Однак рекомендується збирати до розтріскування, але стрілка не повинна бути загнутою.
  • За забарвленням луски можна визначити стиглість у сортів, які не стрілкуються. Часник готовий у разі, якщо верхня луска трохи пошкоджена, відгниває, а верхня – набула відтінку, характерного для свого сорту.

До речі! При вирощуванні певного сорту зимового часнику можна викопати одну головку і провести дегустацію, щоб оцінити стиглість. І якщо цей екземпляр встиг, то отже, й інші треба викопувати.

Важливо дотримуватися оптимальних і правильних термінів збирання часникового врожаю з грядки, інакше часникові цибулини перезріють, почнуть тріскатися і розпадатися на часточки. Через це період зберігання значно знижується.

Як тільки ви помітили на рослинах ознаки, описані вище, необхідно викопати урожай упродовж п’яти-сім днів. Не пізніше!

Відео: коли прибирати озимий та ярий часник із грядки.

Коли прибирати ярий часник (посаджений навесні)

Посадку ярого часнику проводять навесні, а озимого – під зиму, отже, у першому випадку збирання проводять пізніше, ніж у другому.

А коли ж краще збирати врожаю ярого часнику? Як правило, городники роблять це з середини серпня до середини вересня. Знову ж таки, на час готовності врожаю впливає сорт, терміни посадки, умови вирощування.

Визначити найбільш точні терміни збирання врожаю ярого часнику, посадженого навесні, можна на вигляд рослин:

  • Нові листочки не з’являються і не ростуть.
  • Листочки жовтіють.
  • Шийка рослини стає м’якою, через це стебло полягає.

Дуже важливо не прогаяти момент і зробити збирання врожаю в потрібний час, інакше продовжиться зростання кореневої системи, а через це знизиться лежкість урожаю, зменшиться термін зберігання, погіршаться корисні властивості.

Терміни збору за місячним календарем 2019 року

Багато дачників орієнтуються на цикли місяця при виконанні будь-яких дачних процедур (наприклад, посадка у відкритий ґрунт, посів на розсаду, обрізка, полив та багато інших заходів). Збір урожаю не є винятком: досвідчені городники помітили, що якщо виконати процедуру в найбільш вдалий час, то й урожай зберігається довше.

Сприятливі дні для збирання озимого та ярого часнику за місячним календарем 2019 року:

  • Липень: 5, 6, 7, 15, 16, 19, 20, 23, 24 число;
  • Серпень: 1, 2, 3, 11, 12, 15, 16, 29, 30;
  • Вересень: 15, 18, 19, 22, 23, 24.

Як підготувати врожай часнику до збирання

У період активного дозрівання часнику рекомендується здійснити деякі маніпуляції, які простимулюють дозрівання врожаю та підготують рослини до збирання:

  • За місяць до збирання врожаю слід скоротити полив, а за 10-14 днів до викопування повністю припинити внесення вологи, щоб запобігти загниванню головок.
  • Приблизно за тиждень слід обірвати листя, яке починає жовтіти.
  • За 2-3 дні до збирання рекомендується прополоти бур’яни і розпушувати грунт на грядці з рослинами.
  • Потрібно зав’язати стрілку, а потім обламати. Маніпуляція необхідна для того, щоб культура не витрачала сили та поживні речовини на дозрівання насіння, а направило їх у потрібне русло, тобто на дозрівання часникової голівки.

Важливо! Рекомендується залишити пару стрілок, щоб по них орієнтуватися, адже суцвіття на стрілках, що лопаються, свідчать про готовність культури до збору.

Як правильно збирати врожай озимого та ярого часнику

Між збором ярого, посадженого навесні, та озимого часнику, посадженого під зиму восени, немає відмінностей, тому розглянемо основні правила та схеми процедури.

Найкраще збирати врожай на грядці в ранковий або вечірній час, коли сонце не дуже активно. При цьому має бути суха, тепла погода. За дощової та вологої погоди збирати не рекомендується.

Щоб правильно і швидко викопувати голівки часнику з ґрунту, потрібно взяти лопату чи вила та акуратно зробити підкоп під рослиною. При цьому інструмент потрібно встромляти в землю під прямим кутом (90 градусів), тому що якщо робити це під нахилом, можна пошкодити цибулину. А потім обережно висмикнути рослину руками.

Важливо! Вкрай не рекомендується просто висмикувати цибулини із землі без підкопу. Справа в тому, що при сухій землі, швидше за все, просто відірветься стебло, а головка залишиться у ґрунті. Найоптимальніший варіант – акуратно викопувати.

Відео: як правильно викопувати часник.

Підготовка врожаю часнику до зберігання

Очевидно, що від умов зберігання залежить лежкість урожаю: чим більш підходящі та оптимальні умови, тим довше зберігаються голівки. Але не менш важливою є підготовка врожаю до зберігання!

Наступні поради допоможуть вам правильно підготувати головки ярого та озимого часнику до зберігання восени та взимку:

  • Поводитися з головкою потрібно акуратно, не можна пошкоджувати її, коріння і донце, найменші пошкодження стануть брамою для інфекцій, а заражений екземпляр зберегти не вдасться.
  • Щоб усунути зайву землю на головці, слід акуратно забрати ґрунт руками. Якщо бруд не відстає, то можна дуже делікатно постукати долоню і спробувати прибрати її ще раз.
  • Відразу після викопування корінця і стебло потрібно залишити, обрізати відразу їх не потрібно.
  • Коли весь часник викопаний, його потрібно просушити до повного висихання стебла та кореневої системи. Для цього віднесіть урожай у тепле, сухе та добре вентильоване приміщення. В середньому для сушіння потрібно 2-3 тижні. До речі, правильно висушені голівки шелестять, коли їх пересипають.
  • Після повного засихання коріння і стебла, потрібно обрізати стебло (залишивши пень близько 5-7 сантиметрів) і коріння (залишивши десь один-два сантиметри).
  • Потрібно уважно оглянути врожай. Пошкоджені екземпляри відправляти на зберігання не можна, вони все одно, швидше за все, зазнають інфекцій і не зможуть довго лежати.

Зверніть увагу! Якщо ви хочете зберігати часник у формі коси, то обрізати бадилля не потрібно!

До речі! У цій статті розказано про те, як і коли садити ярий часник.

Я садівник-аматор з багаторічним стажем. Моя любов до саду і городу почалася змалку, коли ще я будучи маленькою дівчинкою допомагала мамі по городу в приватному будинку.

Зараз для мене квітникарство та городництво — непросте вирощування натуральних та смачних продуктів харчування та гарних квітів, а й хобі, що приносить багато задоволення.

І тому я хочу поділитися з вами, дорогі читачі, всілякими секретами, щоб і для вас город і сад стали невід’ємною частиною життя, яке дарує щастя та задоволення.

Підв’язка огірків: способи, правила, особливості

Чи потрібно обривати стрілки біля часнику? Коли та як це правильно робити?

Якщо ви ставите питання, чи треба обривати стрілки у часнику, вам необхідно знати, навіщо це робити, і для чого взагалі потрібні часникові стрілки. Про те, як і коли прибирати стрілки біля часнику, читайте у нашому матеріалі.

Влітку, у середині червня – липні у озимого часнику починають рости квітконосні пагони, у народі звані стрілками. Часник стрілкується для того, щоб можна було отримати насіннєвий матеріал, але рослина віддає стрілкам чимало поживних речовин, через що врожай часнику може втратити як.

Коли потрібно обрізати стрілки біля часнику

Щодо того, коли потрібно обривати стрілки біля часнику, думки городників розходяться.

Деякі вважають, що робити це можна, як тільки з’являться квітконоси, щоб їх зростання не вплинуло на формування листя та цибулин.

Щоправда, є одне “але”: навіть у разі раннього видалення стрілок вам не вдасться зупинити зростання втечі – він просто продовжить тягнутися вгору без “головки”, а значить, через якийсь час стрілки доведеться знову відщипувати.

Інші дачники на питання про те, коли обламувати стрілки біля часнику, відповідають, що треба чекати, доки стрілки почнуть закручуватися.

Видалення стрілок на цій стадії позбавить необхідності повторювати процедуру, оскільки нові пагони не встигнуть відрости.

Але проблема в тому, що до того, як стрілки закрутяться, вони заберуть у рослини деяку кількість поживних речовин, що позначиться на розвитку цибулини.

Щоб уникнути проблем, видаляйте часникові стрілки, що досягли довжини 10-15 см. На цій стадії пагони ще не витягли всі соки з цибулини і вже навряд чи встигнуть відрости заново.

Як правильно видаляти стрілки у часнику

Незалежно від того, як саме ви збираєтеся забрати стрілки часнику, видалення не повинно зашкодити рослині.

У жодному разі не висмикуйте втечу – це правильний спосіб погубити часник, пошкодивши його кореневу систему або стебло.

Більш щадний метод – відщипування або виламування стрілки біля основи, але і тут не все гладко: зріз вийде нерівним і гоїться буде довго.

Найкраще озброїтися ножицями, секатором або ножем та відрізати стрілку на висоті 1 см від основи.

Найкращий час доби для видалення стрілок – ранок сонячного дня. Завдяки теплу сонячних променів зрізи підсохнуть і знизиться ризик інфікування рослини.

У яких випадках стрілки часнику видаляти не потрібно

З роками часник дрібніє, періодично (раз на 3-5 років) його потрібно омолоджувати, щоб отримувати добрий урожай. Омолодити часник можна за допомогою повітряних цибулинок, що виростають на квітконосних пагонах. Стрілки озимого часнику можуть давати від десятка до декількох сотень бульб, які послужать відмінним посівним матеріалом.

Щоб підготуватися до весняної посадки часнику, влітку залиште кілька стрілок, щоб повітряні цибулинки могли дозріти.

Стрілки спочатку закрутяться, а потім випрямляться (зазвичай це відбувається до середини серпня) – ось тоді можна збирати врожай. Рослини зв’яжіть у пучки і підвісьте у сухому приміщенні (наприклад, на горищі) на 3-4 тижні.

Коли стебло засохне, відріжте “коробочки” з бульбочками, запакуйте в газетний папір і зберігайте в темному місці з температурою повітря 18-20°С.

У лютому (приблизно за 1,5 місяці до висадки) бульбочки покладіть у холодильник, а перед посадкою просушіть та обробіть слабким розчином марганцівки. Висадіть цибулинки у лунки глибиною 3-4 см (відстань між лунками – 3 см, між рядами – 15 см). Землю полийте, утрамбуйте та замульчуйте.

Як використовувати стрілки часнику

Не викидайте зрізані стрілки, краще застосуйте їх для боротьби зі шкідливими комахами.

Стрілки часнику допомагають від багатьох шкідників, наприклад, від попелиці та павутинного кліща.

Дрібно нарубайте 1/2 кг стрілок, складіть у трилітрову банку, залийте теплою водою (до верху банки) і наполягайте 5 днів у темному місці. Настій процідіть, перелийте у цебро і розведіть водою.

На 60 г настою візьміть 10 л води та 50 г мила, попередньо розчиненого у воді. Отриманим розчином двічі (з інтервалом 4 дні) обприскуйте уражені шкідниками культури.

Щоб позбавитися морквяної мухи, обробіть рослини таким засобом: до 200 г подрібнених стрілок (можна пропустити їх через м’ясорубку) додайте 50 г мильної стружки, залийте всі 10 л води і перемішайте. Коли мило розчиниться, обробіть сумішшю рослини.

Що можна приготувати зі стрілок часнику

Користь стрілок часнику полягає в тому, що вони надзвичайно багаті на мікроелементи (натрій, калій, сірка) та інші мінеральні речовини. До того ж вони дуже смачні, якщо приготувати їх правильно. Існує безліч рецептів різних страв: стрілки смажать, маринують, гасять і т.д. Спробуйте зробити із часникових пагонів салат чи приправу.

Приправа зі стрілок часнику

Вам знадобляться: 1,5 кг стрілок, 2 ст. солі, 3 ст. рослинної олії.

Приготування. Для початку обріжте у вимитих часникових стрілок головки – вони вам не знадобляться. Стрілки пропустіть через м’ясорубку, додайте сіль, масло|мастило|, перемішайте і залиште на ніч. Вранці перекладіть приправу в банки та поставте в холодильник. Часникову приправу можна додавати в супи, салати та інші страви.

Салат зі стрілок часнику

400 г стрілок, 500 г свинини, 1 ст.л. крохмалю, 3 ст.л. соєвого соусу, імбиру, перецю – за смаком.

Приготування. Свинину наріжте і поставте обсмажуватись. Стрілки порубайте і обсмажуйте з м’ясом 5 хвилин, потім влийте трохи води і соєвий соус, тушкуйте 10 хвилин. Розведіть крохмаль водою (1:3), влийте в суміш тонким струмком і потримайте блюдо на слабкому вогні пару хвилин. Як гарнір приготуйте картопля або рис. Смачного!

Ще більше цікавих та простих рецептів смачних страв, які можна приготувати із часникових стрілок, ви знайдете у нашому матеріалі:

Сподіваємося, наша стаття допомогла вам розібратися з тим, що робити з часниковими стрілками, і тепер ви не тільки зможете подбати про гарний урожай часнику, а й поласувати смачними стравами!

Як і коли прибирати часник, посаджений під зиму: терміни збирання врожаю та правила зберігання зимового часнику

Питання, коли прибирати часник посаджений під зиму, має велике значення для збереження овочів до наступного сезону.

Своєчасність посадки визначає якість урожаю. Проте важливо визначити терміни його збору, які впливають на тривалість зберігання. У цьому питанні до уваги слід брати сприятливі дати за місячним календарем, ознаки зрілості та погоду.

Наслідки невчасного збирання

Точний час для збору врожаю не можна упустити в жодному разі. Оптимальні терміни збору позначаться на подальшому зберіганні часнику.

Головки, які пробудуть у землі надто довго, набувають рихлості. Їхня структура стає занадто м’якою. В цьому випадку головка може навіть розділитися на часточки, часник дасть нові сходи. А це, у свою чергу, збільшує ризик впливу гнильних бактерій, що істотно скорочує терміни збереження овочів. Такий часник може зіпсуватися ще до наступного року.

Передчасне викопування зимового часнику теж не дуже сприятливо позначається на стані культури під час її зберігання. Луска в цьому випадку формується не повною мірою, що прискорює псування часнику.

Коли прибирати зимовий часник

Немає певної дати для викопування часнику озимого. Багато визначається умовами конкретного регіону, часом активного розвитку сорту, кількістю вологи. Ступінь дозрівання можна визначити по голівці часнику.

Озимий часник має головки завжди більші, тому дає багатий урожай. Його легко чистити і використовувати для приготування страв, оскільки скорочує час підготовки овочів до вживання.

Ранні озимі сорти можна збирати після трьох місяців з моменту появи перших сходів. Пізні сорти дозрівають до 110 днів.

  • У теплому кліматі, Краснодарському краї, Ростовській області та інших регіонах Півдня України часник зріє дуже швидко.
  • У Скандинавії, ​​як і в , рекомендують вирощувати виключно ранні сорти, щоб вчасно забрати врожай, поки не настали холоди.

Досвідчені городники висаджують часник різного розміру на окремі грядки. Це дає можливість точніше визначити, коли слід збирати овоч. Часник із дрібних зубків визріває швидше на 5-10 днів, ніж із більших.

Як визначити зрілість часнику

Найбільш точно визначити зрілість часнику дозволяє стан листя та головок. Важливими ознаками зрілості вважають такі:

  • Відсутність свіжого пір’я.
  • Листя інтенсивно жовтіють. Немає необхідності чекати їх повного пожовтіння. На цій стадії сорочка часнику починає загнивати. Краще зібрати врожай, доки зелень не пожовтіла остаточно.
  • Картоплі на стрілках часнику, якщо такі є, при дозріванні культури починають тріскатися. Якщо стрілок немає, спостерігається вилягання листа.

Важливо! У часнику зі стрілками листя не поляжуть, а простоять до настання морозів.

  • Вірною ознакою дозрівання вважається зміна кольору сорочки. З появою на сорочці фіолетових смужок зволікати не можна, потрібно швидко зібрати врожай. Складніше справи з білим часником, з ним цей спосіб визначення стиглості не працює.
  • Сухість шийки рослини говорить про дозрівання часнику.

У зимовий часник зазвичай викопують у липні. Але основними орієнтирами мають бути ознаки дозрівання.

Подивіться відео! Збирання врожаю у строк

Що рекомендує місячний календар

Іноді агрономи щодо термінів збирання часнику орієнтуються як за ознаками зрілості, але беруть до уваги і місячний календар. Відомо, що місяць допомагає аграріям. Якщо уважно прислухатися до біоритмів природи, можна не помилитися зі збором урожаю з грядки, який успішно збереже свої якості до наступного сезону.

Отже, належить зібрати часник і помістити його на зберігання у 2018 році:

  • У липні: 5-7, 15-16, 19-20, 23-24 числа.
  • У серпні: 1-3, 11-12, 15-16, 29-30 числа.

Перед тим, як зібрати врожай, землю навколо часнику треба розпушити і розчистити навколо рослин. Це дозволяє всі соки спрямувати формування головок. Виконати цю операцію слід за 25 днів до моменту викопування. Тут знову на допомогу приходить місячний календар, що вказує, коли треба прибирати часник: 3, 4, 8, 30 та 31 липня.

Обов’язкове зав’язування стрілок. Це необхідно для того, щоб овоч направив усі сили на самі цибулини. Після того, як зав’яжуться стрілки, перестане розростатися бадилля. Для цієї процедури за місячним календарем підходять 19-20 липня.

Десь за місяць до збирання часнику полив слід припинити. Цей захід попередить виникнення процесів гниття овочів у грунті. У цей час слід обламати всі стрілки. Залишають лише кілька зразкових стрілок. Терміни процедури повинні відповідати термінам оптимального збору за місячним календарем. У 2018 році – це 1, 2, 10 липня.

Як правильно викопувати часник, посаджений під зиму

Якщо овоч дозрів повністю, а за місячним календарем прибирати його саме час, слід дотримуватися всіх правил збирання часнику:

  • Забирати культуру слід відразу за появи ознак, що підтверджують дозрівання. Зволікання у цьому питанні неприпустиме, оскільки головки можуть згодом поділятися на окремі зубчики. Це не просто ускладнить викопування, а й погіршить товарний вигляд овочів, скоротить термін його зберігання. Важливо не просто дотримуватися термінів при збиранні часнику, а й дотримуватися технології процесу.
  • Проводити збір необхідно лише за відсутності опадів. Краще, якщо кілька днів після того, як овоч зібраний, не буде дощу, щоб його надійно просушити поза приміщенням. Пошкоджені голівки слід відкладати, щоб використати насамперед. Довгий час вони не зможуть зберігатися.
  • Краще прибирати культуру вилами. При зборі вручну можна легко обломити стебло, головка залишиться в землі. Головки важливо виривати акуратно, щоб не пошкодити. Пошкоджені голівки вживають негайно, не зберігають довго.
  • При сухій теплій погоді варто залишити голівки на грядці, поки вони не висохнуть (5-7 днів). На ніч слід не забувати їх накривати.

Порада! Набагато надійніше сушити врожай у сухому місці або сараї

  • Коли часник просохне остаточно, його готують для зберігання. Коріння та стебла видаляють, залишаючи лише маленьку частину до 2 см. Повністю стебло зрізати категорично не рекомендується, краще залишити 5-10 сантиметрів.
  • Для зберігання в плетінці обрізають виключно коріння, залишаючи стебло незайманим.
  • Плоди краще відсортувати за розмірами. Дрібні голівки вживають раніше. Великі зберігаються довше. У цей час можна зібрати посадковий матеріал, який доведеться використати наступного сезону.

Нескладні правила збирання врожаю забезпечать йому тривале та надійне зберігання протягом усього року та підготовку голівок для посадки на майбутній сезон.

Як зберігати часник

Умови зберігання овочів істотно впливають на час зберігання цієї корисної та смачної спеції, яку так часто використовують господині. Багатьом відомі всі можливі варіанти та способи заощадження часнику протягом усієї зими та весни до наступного врожаю.

Серед варіантів зберігання слід згадати заплітання в косу, зберігання у скляній банці, в солі, парафіні.

Плетіння кіс

Отримані зв’язки можна розвісити в коморах, кухні, в сараї.

У скляному посуді

Будь-які спеції у скляних банках зберігаються дуже ефективно. Скло є надійним місцем зберігання, тому що не надходить повітря та волога, які виявляються згубними, викликають процеси гниття.

Садівники звикли зберігати в банках цілі голівки овочів або його окремі зубчики. Окремі зубчики навіть краще, оскільки їх уважно перебирають, відбраковуючи підгнилий екземпляри, які легко помітити.

Але існує правило, справедливе для обох варіантів – насамперед часник слід добре висушити. Це потрібно робити протягом кількох днів.

У парафіні

Парафін повністю ізолює плід від вологи. Вона не потрапляє до голівки часнику. Щоб зберігати овоч у такий спосіб, достатньо розтопити парафінові свічки. Головки почергово занурюють у рідкий парафін.

У солі

Потрібно вибрати відповідну ємність для зберігання, насипати на її дно сіль, розкласти щільніше плоди, щоб вони вмістилися. Потім усе це засипається ще одним шаром солі.

Сітки

Часник можна зберігати у сітках. Цілком підійдуть для цих цілей навіть капронові панчохи.

Ящики

Але необхідно передбачити у них вентиляційні отвори, які забезпечать достатню циркуляцію повітря.

Що садити на грядки, на яких вирощувався часник

Якщо на грядках вирощувався часник, їх можна і згодом використати для цих цілей. Проте правила сівозміни слід знати, щоб грунт не збіднів, не втратив живильні елементи, а збагатився за рахунок зміни культур. Вважається, що після часнику на грядку можна висадити:

  • редис,
  • огірки,
  • будь-які бобові,
  • пекінську капусту;
  • різноманітні сидерати,
  • зелень.

Якщо чергова посадка передбачається лише наступного року, то має сенс посадити такі рослини:

  • картопля,
  • капусту,
  • буряк,
  • гарбуз,
  • помідори,
  • перець,
  • кабачки,
  • полуниці.
  • Дотримання нескладних прийомів збирання часнику забезпечить корисною спецією до збирання наступного врожаю!
  • Подивіться відео! Як сушити та зберігати озимий часник

Якщо стаття була корисною, постав 5 зірочок!

Стрілки у часнику: коли і як обрізати

Стрілки у часнику – це зелені пагони, у суцвіттях яких дозрівають насіннєві цибулини. Коли немає мети виростити овочеву культуру для отримання насіння, важливим є лише досягнення високих показників урожайності, городники видаляють відростки, щоб отримати великі часникові головки. Вони роблять це у певний час і за певними правилами.

Стрілки у часнику

Навіщо видаляють стрілки

У посадженого восени зимового часнику на початку літа повністю формуються пір’я і починають рости зелені стрілки з суцвіттями на верхівці. Початок стрілки беруть у середині листя, з шийки цибулинок.

В результаті всі корисні біологічні елементи починають із цибулини перерозподілятися у бік відростка, підтримуючи його активний розвиток, тому серед основних причин, навіщо потрібно обривати стрілки у часнику, зазначають:

  • скорочення врожайності овочевої культури приблизно на третину,
  • дрібніння головок часнику,
  • затримка дозрівання врожаю на 2 тижні та довше.

Стрілки часнику вимагають великої кількості поживних речовин, тому для повноцінного дозрівання насіння відбувається відтік біологічно активних речовин, затримка розвитку часникових головок.

Багато городників відзначають, що, якщо прибрати основну кількість стрілок часнику, цибулинки знову починають розвиток і йдуть у ріст, проте деякі вважають за краще залишати кілька зелених відростків, що виступають індикатором дозрівання часнику і визначають його ступінь зрілості, отримуючи від залишених насіннєвих коробочок надалі посівний матеріал.

Терміни видалення

Вилучати стрілки обов’язково вчасно

Якщо потрібно обривати стрілки у часнику, вибирають один із двох підходів:

  • У першому випадку до процедури обривання зелених відростків рекомендують приступати якомога раніше, щойно вони стануть помітні. В результаті зростання рослини та формування головок відбувається без переривання стадій розвитку. У такого способу обривання стрілок відзначений недолік: навіть раннє общипування відростка, що ледь з’явився, не запобігає його подальшому зростанню і розвитку вже без верхівки. Процедуру обривання стрілок доводиться повторювати, іноді неодноразово.
  • У другому випадку зривати стрілки рекомендують, коли вони починають закручуватися. Такий спосіб видалення виключає їхню вторинне поява, тому що вони до моменту збирання врожаю не встигають вирости знову. Тут теж є свій недолік: за час повноцінного розвитку до моменту закручування зелені відростки встигають взяти у рослини чимало корисних біологічних елементів, що неодмінно впливає на розмір майбутнього врожаю та його дозрівання.

Найбільш оптимальним для видалення стрілок є час, коли вони досягають довжини близько 10-15 см. У такому випадку зберігається ймовірність того, що вони не встигнуть вирости знову. Натомість зелені відростки встигли взяти від рослини ще не так багато мінеральних компонентів.

Правила видалення

Існує кілька методів, як правильно обривати стрілки, які принципово не відрізняються один від одного. Основним правилом є акуратність при проведенні процедури з метою збереження цілісності рослини:

  • стрілку не висмикують, щоб уникнути надриву стебла рослини, що призводить до подальшого його висихання і позначається на врожайності,
  • відросток не витягують із стебла, щоб не пошкодити кореневу систему та не вирвати рослину разом із коренем.

У першому варіанті їх не зривають, а видаляють шляхом відламування руками або відщипування біля самого підстави, де стрілка більш тендітна.

Найкраще працювати секатором

У цьому методі видалення є свої мінуси:

  • при відщипуванні утворюється нерівний зріз, який довгий час затягується,
  • існує небезпека пошкодити рослину разом із кореневою системою.

Другий варіант видалення часникових відростків здійснюється за допомогою обрізання секатором або садовими ножицями, особливо коли стрілки, що виросли, вже одеревеніли. Молодята легко обрізаються простими канцелярськими ножицями.

Незалежно від обраного способу, найкращим часом для прибирання стрілок у часнику є ранок. Робити це доцільніше в сонячну погоду: це дасть змогу зрізу рослини підсохнути. Втечу відрізають не біля самої основи, а на відстані від нього приблизно в 1 см. Це запобігає пошкодженню стебла.

Коли видаляти не потрібно

За деяких обставин часникові пагони не видаляють.

Обривати стрілки біля часнику не потрібно, якщо потрібно омолодити культуру. Процедуру омолодження проводять з періодичністю раз на 3-5 років, щоб отримувати добрі врожаї.

Пагони зимового часнику здатні давати по кілька сотень бульбочок із насіннєвим матеріалом.

Для отримання насіннєвого матеріалу влітку залишають кілька пагонів для подальшого дозрівання. Рости їм потрібно аж до середини серпня, саме до цього часу дозріває насіння. Рослини збирають у пучки та підвішують сушити на 3-4 тижні. Висохлі коробочки відрізають від стебел, укладають у паперову упаковку і зберігають до посадки.

Як і коли правильно прибрати стрілку часнику. Видалення стрілок у часнику Вирощування ЧАСНИКА!

Застосування пагонів

Городники активно застосовують зрізані часникові пагони на присадибній ділянці як засіб проти деяких шкідників, серед яких — попелиця та павутинний кліщ.

З цією метою їх тиждень настоюють у воді з розрахунку 0,5 кг стрілок на 3-літровий об’єм рідини, потім проціджують та заливають водою до 10-літрового об’єму.

Отриманою рідиною обприскують городні культури із чотириденним інтервалом.

Коли та як прибирати зимовий часник із грядки?

Класичний термін дозрівання озимих видів часнику – 100 днів, важливо не пропустити момент збору. Але, залежно від регіонів та інших факторів, час збирання врожаю відрізняється. Далі описані докладні терміни та популярні методи збирання озимого часнику.

Прибирати часник починають з кінця липня, приблизно до початку серпня (йдеться про озимі види). Перед збиранням урожаю городник повинен переконатися, що часник дозрів і готовий до викопування та зберігання.

Це гарантує не тільки гарний смак майбутніх страв, але й лежкість продукту (тобто тривалість зберігання його в кращому вигляді із збереженням усіх корисних властивостей та зовнішнього вигляду).

Особливо важливо не пропустити дозрівання, якщо культура вирощується у великих масштабах для подальшої реалізації.

Як зрозуміти, що культура дозріла і настав час викопувати часник з грядки? Необхідно уважно стежити за зміною зовнішнього вигляду рослини як наземної її частини, так і цибулин. Про дозрівання сигналізують:

  • Повітряні мішечки або суцвіття. На стрілках, що витягнулися вгору, лопаються зовнішні оболонки суцвіть, починають переглядати насіння або, як їх називають, бульбочки.
  • Листя. Нижні пагони рослини виглядають суші, жовтіють, верхні також набувають жовтого відтінку. Якщо більша частина листя виглядає саме так, це означає – рослина перестала фотосинтезувати та рости. Саме час знімати урожай. Коли листя пов’яло і лягло на землю, значить, із прибиранням спізнилося.
  • Цибулини. На пробу виривають кілька головок або викопують наполовину, бажано, в різних сторонах грядки. Зрілі екземпляри повинні бути щільними, добре відокремлюватися один від одного і бути покриті двома або більше лускатими шарами, які легко знімаються. Луска має фіолетовий відтінок. Зубки недозрілого сорту озимого м’які, а перезрілого – потріскані.

Нерідко дачники різновид, що стрілюється, обрізають у період зростання, позбавляючи себе можливості визначити дозрівання по стрижням. Але досвідчені городники рекомендують не зрізати хоча б кілька стрижнів, щоб потім визначити ступінь зрілості всього врожаю. Крім того, бульби підуть потім на посадку, і кожна з них дасть паросток.

Як правило, по України городники знімають часник у середині літа. Швидкостиглі сорти готові на 10-14 днів раніше пізньостиглих. Але особливості клімату, залежно від регіонів висадки культури, вносять корективи.

На дозрівання впливає ранній чи пізній настання весни, спекотними видалися літні місяці або вологими. Звичний час складання може зрушити на тиждень або довше в той чи інший бік через особливості погоди.

Вегетаційний термін скорочується, якщо дощове літо. Спека та сухість гальмує дозрівання.

Приблизні терміни прибирання в залежності від регіону:

  • У Криму, Кавказькому регіоні та інших південних областях дачний сезон настає зарано. Повністю сорти озимого часнику визрівають до 5-10 липня.
  • У Центральній України – Чорнозем’ї, Поволжі – перший урожай викопують із 10 липня і пізніше. У Підмосковних областях трохи пізніше: з 12 липня до кінця місяця.
  • У Скандинавії та Далекому Сході озимі сорти дозрівають у останній декаді липня, і якщо літо видалося прохолодним, врожай знімають у перших числах серпня.
  • Ближче до початку серпня часник прибирають у північних регіонах.

Деякі садівники прибирають часник, звіряючись з місячним календарем, тому що вважається, що викопування головок у певні дні продовжують термін їх зберігання. Орієнтуючись на рух Місяця, проводять всі необхідні маніпуляції: підгортання, обрізання стрілок, розпушування тощо.

Знімають урожай при спадному місяці. Коли часник технічно дозрів, до його викопування приступають у будь-який зручний час, за винятком днів повного місяця та молодика.

Згідно з місячним календарем 2019 року, сприятливі періоди для збирання озимих сортів:

Щойно з’явилися явні ознаки зрілості, урожай потрібно зібрати протягом одного тижня. Якщо зробити це раніше, часник буде пухким, а перезрілі головки можуть знову піти в зріст і гірше зберігається. По недосвідченості дачники отримають продукт зниженої якості.

Правильне збирання часнику гарантує його тривале зберігання. Підготовку починають за 2-3 тижні до передбачуваної дати, а це означає:

  • скорочують кількість поливів, запобігаючи гниття корінців;
  • за 7-10 днів до викопування повністю припиняють поливи;
  • за 2-3 дні до збирання врожаю рихлять і прополюють грядки;
  • при необхідності – обрізають жовті листя.

Коли і як прибирати озимий часник?

Схема збирання зимових та літніх сортів часнику (тобто озимих та ярих різновидів) однакова. Знімають урожай у ясну та суху погоду, рано-вранці або ближче до вечора, коли спала літня спека. Процедура збору така:

  1. Головки підкопують лопатою, вилами або спеціальним пристроєм – садовою вилкою. Акуратно витягають їх із землі, не смикаючи, щоб не пошкодити тендітне коріння.
  2. Зчищають з корінців налиплий ґрунт. Не відбивають і струшують, інакше зубки пошкодяться і гнитимуть.
  3. Викопані часник ставлять рядами вздовж грядок, щоб вони просохли.
  4. Пошкоджені голівки бажано відразу вживати, а не залишати на тривале зберігання. Підгнили або заплесневілі – викинути.

Як перевірити зрілість чесночин і правильно витягти голівки із землі, розповість фахівець. Дивіться відео:

Підготовка та зберігання

Після того, як озимий часник викопаний з грядки, не видаляючи корінців та листя, зубки сушать протягом тижня або трохи довше (від 7 до 10 днів).

Деякі залишають урожай прямо на грядці, але це можна робити лише за сухої погоди. Важливо враховувати, що вночі випадає роса, підмочуючи зібрані в’язки.

Коли часник сушиться, всі поживні речовини з верхівок перебираються в цибулини.

Зазвичай часник просушують у закритому від дощу приміщенні: на літній веранді, під навісом, у сараї або на горищі. У вибраному місці має бути хороша вентиляція. Цибулини викладаються на дерев’яний стіл або на підлогу – газету. Попередньо мити їх не обов’язково, хоч деякі роблять це.

Після 1-2 тижнів зубчики, що відлежалися, піддаються таким маніпуляціям, як обрізка корінців, бадилля і листя. Робиться це спеціальним секатором, щоб не зашкодити зрілі цибулини. При зберіганні у теплому приміщенні, особливо у міській квартирі, неправильно обрізані зубці можуть прорости. Коріння зрізають так:

  1. Якщо часник йдуть на продаж, на їх донці залишають мінімальну борідку в 1-3 мм або зрізають коріння повністю, залишаючи поглиблення.
  2. В іншому випадку можна зрізати коріння, залишаючи близько 3-5 мм довжини. Такий часник добре зберігається.
  3. Коли планується пустити частину врожаю на подальшу висадку, допустимі розміри корінців – 5-10 мм.

Дійсний, хоча і витратний за часом спосіб захистити зубки від проростання: запечатати корінці та донце гарячим воском. На подальшу посадку такі часник не підійдуть, але відрізняються гарною лежкістю і добре перезимують навіть не в ідеальних умовах.

Чи потрібно видаляти стрілки?

Перед тривалим зберіганням видаляються висохлі стрілки часнику – пагони, що відросли вгору. Оптимальна довжина зрізу шийки: 6-10 см, вона залежить від того, яка форма зберігання вибрана:

  • Якщо планується зберігати врожай у пучках, черешок залишають довжиною від 10 до 15 см. Так кілька головок легко зв’язати разом.
  • Коротке стебло не більше 3 см зручне, коли врожай укладається в підвісну сітку, ящик або коробку. Але покривна луска повинна бути нижче лінії обрізу, що допоможе уникнути гнили.
  • Старовинний спосіб зберігання часник у заплетених косах має на увазі наявність практично всього стебла – і стрілки і листя.

Після обробки кожної голівки весь зібраний часник готовий до тривалого зберігання. Перед закладкою рекомендується відсортувати головки за розміром і подбає про чистоту обраних ємностей: простерилізувати скляну тару, обсипати кухонною сіллю мішки (якщо планується тримати врожай у сирому приміщенні – погребі чи підвалі) тощо.

Дрібні часник нерідко заливають маслом і залишають на зберігання в холодильнику. Такий часник зручно використати для заправки салатів.

Як пов’язати косу із часнику, продемонструє досвідчений городник. Дивіться докладніше у відео:

Подбавши про правильний збір та зберігання часнику, весь урожай без залишку буде пущений у справу – відправлений на продаж, використаний для приготування свіжих страв або консервації. Впорається зі збиранням часнику не складно, навіть городники-початківці, які роблять це вперше, не зазнають збитків.

Як правильно обрізати часник після викопування та відправлення його на зберігання

Якщо знати секрети того, як правильно потрібно обрізати часник на зберігання, то соковитість та ароматність зберігаються протягом тривалого часу. Часник після викопування добре просушують разом з бадиллям, а вже потім приступають до його видалення.

Досвідчені городники наводять багато позитивних аргументів на користь зберігання овочів у обрізаному вигляді. Обов’язково підбирають відповідну ємність та приміщення.

Коли прибирати часник із грядки

Виділяють два основні підвиди пряного овочу.

  1. Озимі сорти садять у жовтні. Усі сорти схильні до утворення стрілки. Головка формується із великими зубчиками, які розміщуються навколо центрального стрижня. До викопування зимового часнику приступають приблизно через 85-98 днів після появи перших сходів. Час збігається з останніми числами липня, початком серпня.
  2. Ярові сорти починають висаджувати в кінці березня або на початку квітня, вони не стрілкуються. Часток у голівці формується до 10-12 штук невеликого розміру, розташованих у кілька рядів. Центрального стрижня відсутня. Збирати врожай із грядки починають наприкінці серпня або на початку вересня.

Терміни збирання врожаю визначаються головним чином погодними умовами. Дозрівання можна вирахувати математичним способом, розрахувати за місячним календарем. Визначити, що часник дозрів, можна за зовнішніми ознаками. Найчастіше, хоч би якою погода була навесні і влітку, до збору приступають через три місяці.

Як визначити готовність часнику до збирання

Щоб правильно визначити готовність часнику до збирання під час його вирощування та формування, на грядці садять контрольні екземпляри. На них залишають стрілки, а коли приходить час, поступово підкопують і перевіряють головки на предмет стиглості.

Ознаками дозрівання овочевої культури вважаються:

  • пожовтіння і висихання нижнього пір’я, верхнє листя може залишатися зеленим;
  • розтріскування насіннєвої коробки на стрілках;
  • шийка цибулини стоншується, підсихає;
  • підземна головка тверда і покрита сухою лускою, яка шелестить і легко відходить;
  • зубчики правильної форми, і добре відокремлюються один від одного.

Пожовтіння листя який завжди свідчить про дозрівання головки. Причиною зміни зовнішнього вигляду наземної частини рослини можуть стати несприятливі погодні умови, зараження інфекціями чи неправильний догляд.

Найнадійніше визначати стиглість за станом стрілок. Тому садівники зрізають одразу не всі стрілки, а залишають кілька. До моменту припинення вирощування розсади та дозрівання овочів стрілка випрямляється, коробочка розтріскується, і можна спостерігати насіння.

Не можна перетримувати зрілу цибулину у землі. Луска починають тріскатися, оголюючи зубчики. Такий урожай погано зберігається і швидко псується.

Як правильно прибирати з грядки

Підготовку до збирання врожаю починають наперед, створюючи сприятливі умови для повного дозрівання.

  1. За місяць до збирання врожаю припиняють поливи та внесення добрив.
  2. За 10-14 днів рекомендовано відгрібти землю від цибулин. Це дозволить світлу та повітрю без перешкод проникати під землю та сприяти швидкому дозріванню.
  3. Щоб зібрати овоч, який передбачається зберігати довгий час, вибирають сухий, вітряний день. З кожної виритої голівки обережно струшують землю.

Свіжоскопаний врожай залишають сушитися прямо на грядках. Сонячні промені просушують та продезінфікують головки. На ніч пряний овоч краще забирати в приміщення або закривати плівкою. Можна зв’язати бадилля декількох цибулин між собою і підвісити в приміщенні, що добре провітрюється, або розкласти одним шаром на рівній поверхні.

Процес сушіння триває 7-10 днів. Сушити рекомендовано разом з бадиллям, тому що в ній міститься багато поживних компонентів. Завдяки цьому голівки стають соковитими, ароматними та корисними.

Багато садівників задаються питанням, чи потрібно і чи можна мити часник відразу після збирання з грядок. Зайве зволоження зібраного врожаю, особливо у дощову погоду, підвищує ризик розвитку гниття та поширення різноманітних інфекцій. Такий урожай зберігається недовго та втрачає свої смакові якості.

Як сушити часник після викопування

Грамотне просушування овочів після викопування стає гарантією того, що врожай довго зберігатиметься, не втрачаючи своїх корисних властивостей.

  1. У сонячну суху погоду врожай залишають на 2-3 дні прямо на грядках, уклавши в один ряд.
  2. Якщо вологість повітря підвищена, то часник прибирають до приміщення. Розкладають на поверхні в один ряд або підвішують, зв’язавши між собою бадилля кількох головок.

Через два тижні врожай має повністю висохнути. Бадилля набуває однорідного відтінку, остаточно висихає і стає ламким. Верхній шар луски на головках шелестить і легко відокремлюється.

Рекомендації, які дозволять зберегти смак та якість зібраного врожаю.

  1. Не слід відразу після збирання проводити обрізку часнику. Сушити краще разом з бадиллям, тому що вона насичує зубчики живильними компонентами.
  2. Для просушування вибирають вертикальний спосіб, коли бадилля розташовується догори.
  3. Землю з кожної цибулини струшують акуратно. Не слід бити голівки одна об одну. Навіть невеликі пошкодження можуть вплинути на термін зберігання врожаю.

Під час чищення головок часнику допускається знімати верхню, найсуху частину лушпиння.

Зберігання у домашніх умовах

Урожай для просушування найкраще підвісити разом із бадиллям головками вниз. Поживні речовини з листя та бадилля надходитимуть до зубчиків, покращуючи смак. Час сушіння не менше 5 днів.

Чи потрібно відрізати коріння та бадилля у овочів, і як повинна проходити процедура? Коріння краще обрізати до просушування, залишивши 5 міліметрів. Після просушування залишки корінців підпалюють свічкою.

  1. Якщо передбачається зберігати овочеву культуру в косах, то бадилля обрізають, залишивши довжину 30 сантиметрів.
  2. Для зберігання овочів у пучках залишають бадилля довжиною не більше 20 сантиметрів.
  3. Якщо врожай передбачається зберігати у мішечках, ящиках, сітках, коробках, то після обрізки залишають пеньок не більше 3 сантиметрів.

Існує багато способів, як зберігати овочі в умовах квартири. Зубчики при цьому не втрачають своєї щільності та соковитості.

  1. Тривале зберігання можливе у скляній банці, яку попередньо стерилізують. Овочі укладаються шарами, і кожен шар присипається сіллю або пшеничним борошном.
  2. Складним, але ефективним способом зберігання пряного овоча вважається метод укладання в парафіновій оболонці. Вона не дає випаровуватися волозі, тому зубчики довгий час залишаються щільними. Кожну головку слід занурити у рідкий парафін.
  3. Допомагає обробка часнику олією з додаванням кількох крапель йоду. Після обробки масляним розчином овоч сушать і укладають у ящики.
  4. Добре врожай зберігається і в тканинних мішечках. При високій вологості мішечок засипають сіллю, а при низькій – лушпинням цибулі.

Поширеним способом вважається зберігання врожаю у косах. Бадилля переплітають і підвішують. В умовах квартири це незручно, тому що потрібно багато місця.

Зберігати зібраний урожай краще в прохолодному темному приміщенні, де рівень вологості повітря – приблизно 80%. Для озимого часнику оптимальною температурою повітря вважається +2 градуси. Ярові сорти можна зберігати і при вищих відмітках, але не більше +20 градусів.

При недотриманні цих вимог цибулини можуть швидко стати м’якими і зіпсуються.

Способів, як зберігати овоч, багато. В умовах квартири місце для зберігання повинно бути подалі від опалювальних приладів, наприклад, у коморі. Відповідним місцем може стати і взуттєва полиця в коридорі.

Збір часнику та зберігання, відео

Літні сорти пряного овоча краще зберігаються, тому що всередині головок багато лусочок, що покривають. Такий часник повільніше втрачає вологу і висихає, у результаті знижується ймовірність появи гниття та цвілі.

На термін зберігання часнику багато в чому впливають умови вирощування та особливості догляду, дотримання правил збору врожаю та його просушування. Оброблений за всіма правилами зібраний часник зберігається до наступного сезону.

Про автора

admin administrator