Як зберегти шкуру бобра після обробки

Авторadmin

Як зберегти шкуру бобра після обробки

Первинна обробка шкур врх в домашніх умовах

Коров`яча шкура є найціннішим сировиною для виробництва високоякісної шкіри. Однак кінцеві характеристики отриманого продукту цілком залежать від правильності процедури вичинки. Тільки тоді ви можете бути впевнені в міцності і довговічності вироби. Про тонкощі і технології обробки шкур великої рогатої худоби в домашніх умовах читайте далі в статті.

  • Технологія обробки (вичинки) шкур ВРХ в домашніх умовах
    • підготовка
    • відмочування
    • Механічне знежирення, мездрение шкур
    • мийка
    • Пикелевание (або квашення)
    • дублення
    • Жирівка
    • сушка шкурок
    • опоек
    • виросток
    • яловка
    • Бичина
    • Бугай

    Технологія обробки (вичинки) шкур ВРХ в домашніх умовах

    Шкіряне виробництво має багату історію і традиції. Ще первісні люди освоїли ази шкурної вичинки, отримуючи за допомогою підручних засобів м`який, гладкий матеріал для пошиття одягу. А сучасні модники не мислять свого інтер`єру і гардероба без шкіряних виробів, які ніколи не виходять з моди, відрізняються стильністю і практичністю.

    Однак для отримання якісного продукту важлива певна вправність. Розглянемо поетапно процес обробки шкір.

    Чи знаєте ви? Слово «шкіра» в давнину звучало як «козяча» і означало конкретно шкуру кози. Згодом значення цієї лексичної одиниці розширилося і стало позначати покрив тіла як будь-якої тварини, так і людини.

    підготовка

    • видалити жирно-м`ясні залишки;
    • розстелити на рівній поверхні вовняним покровом вниз для охолодження;
    • щедро посипати крупною кухонною сіллю без вмісту йоду (на одну коров`ячу шкурку буде потрібно близько 3-4 кг-це робиться, коли сировина охолоне);
    • протягом декількох днів сушити шкірку до набуття нею сухості і жорсткості.

    відмочування

    1. Спочатку сировину занурюють на 4 години на чисту воду.
    2. А після того протягом 12 годин його витримують в сольовому розчині, що готується з розрахунку 20 г солі на 1 л води. Врахуйте, що з часом шкура почне набухати, тому досвідчені фахівці радять на кожен її кілограм заготовити по 8 л рідини.

    Читайте докладніше про кращих породах корів молочного і м`ясного напряму.

    Відмочування вважається якісним, коли після нього з мокросолёной заготовки легко знімається підшкірний шар. Якщо ж при цьому виникають труднощі, сировину вимагає додаткової витримки в сольовому розчині. Для виключення бактеріального інфікування шкурок кожум`яки радять використовувати розчин на основі солі та фурацілінаОднако не варто на тривалий час його залишати в такому вигляді, адже матеріал може зіпсуватися. Досвідчені кожум`яки радять для виключення бактеріального інфікування шкурок, крім солі, додавати на кожне 10-літрове відро води ще й 6 таблеток фурациліну.

    важливо! Заготовлене сировину має бути без порізів, оскільки навіть маленькі проколи знижують його якість.

    Механічне знежирення, мездрение шкур

    На цьому етапі вироблення важливо скрупульозно видалити підшкірні жирові відкладення забитої тварини. Деякі майстри роблять мездрение вручну, а інші вважають за краще використання спеціального механічного пристосування, конструкція якого нагадує обертовий диск з гострими краями.

    Однак без певного досвіду орудувати таким приладом небезпечно, оскільки неправильно зрізані волосяні цибулини позначаться на якості вичинки шкурки. Для отримання хорошого результату експерти радять рівномірно знімати жировий шар, починаючи від хвостової частини, плавними рухами від осьового центру до периферії.

    мийка

    Після знежирення коров`яча шкура повинна пройти мийку в теплій воді. Для цього рекомендовано використовувати мильний розчин. Його готують в пропорції 10 г: 1 л. Найкраще використовувати господарське мило, в якості альтернативи підійде кальцинована сода.

    Чи знаєте ви? У ХVІІ-ХІХ століттях для оформлення деяких книг використовувався палітурка з людської шкіри. Найчастіше подібним чином декорували трактати з анатомії. Копії кримінальних справ страчених злочинців могли переплести їх шкірою. А іноді такі книги виготовлялися зі шкіри покійних згідно їх заповітом.

    Пикелевание (або квашення)

    Для того, щоб заготовлені шкурки змінили свою структуру, їх витримують у спеціальному оцтово-хлорному розчині. З цією метою в воді потрібно розчинити оцтову кислоту в концентрації 0,15% і рідина натрію хлору в концентрації 0,04%.

    Пикелевание передбачає періодичне помішування отриманого складу після занурення в нього сировини. Його витримка повинна тривати протягом 12 годин, до того моменту, коли на згинах матеріалу при стисненні залишатимуться білі смуги. На цьому етапі домашньої вичинки шкіри пикелевание можна замінити квашением. Його технологія полягає в замочуванні вимитого сировини в водної суспензії вівсяної або ячмінного борошна. Розчин готують з теплої води, додаючи на кожен її літр по 60 г солі і по 100 г борошна.

    Після розмішування всіх інгредієнтів в отриманий склад можна занурювати шкуру, проте не залишайте її на тривалий період без нагляду. Досвідчені майстри радять постійно контролювати результати квашення, оскільки перетримати матеріал непридатний для подальшої обробки.

    Чи знаєте ви? Рефлекс, що приводить до виникнення гусячої шкіри, дістався нам у спадок від тварин. М`язи волосяних фолікулів скорочуються і піднімають волоски – в результаті шерсть тварини встає дибки. При реакції на холод це допомагає довше утримувати тепло тіла, при реакції на небезпеку – робить звіра масивнішим і страхітливим. У людей же в процесі еволюції волосся на тілі залишилося мало, і цей рефлекс не має практичного сенсу.

    дублення

    • дубової кори;
    • стебел кропиви дводомної;
    • гілок верби;
    • біомаси вільхи.

    Всі складові потрібно дрібно нарубати і відміряти в рівних частинах по 250 г. Після того готують сольовий розчин в пропорції 1: 60 і додають в нього рослинну суміш. Рідина потрібно закип`ятити і потомить на слабкому вогні протягом півгодини. Потім готовий відвар проціджують, дають трохи охолонути і на 6 годин замочують в ньому коров`ячу шкуру.

    Жирівка

    На цьому етапі технологія домашньої вичинки шкіри рогатої худоби передбачає підготовку спеціальної емульсії.

    • стружки господарського мила – 200 г;
    • нашатирного спирту – 10 г;
    • будь-якого жиру – 80 г.

    Все добре перемішують, після чого ретельно обробляють отриманим засобом Міздровий сторону шкури. Робиться це за допомогою м`якої щітки або тампона. Після жирування шкурні заготовки укладають стопками і залишають на 24 години.

    важливо! Категорично заборонено сушити шкури поблизу опалювальних приладів. Цей процес повинен здійснюватися природним шляхом.

    сушка шкурок

    На завершальному етапі промаслені шкури натягують на дерев`яну решітку або настил таким чином, щоб міздря розташовувалася зверху. Не варто перестаратися в цій справі, адже після стількох обробок шкіра може порватися, однак натяг має бути відчутним. За весь період сушіння заготовки рекомендовано щодня виносити на вулицю в тінисте місце для провітрювання. Коли шкурки в центровий зоні з боку міздрі стануть еластичними і сухими на дотик, їх можна знімати. Після того рекомендовано розстелити шкіру на рівній поверхні і металевою щіткою почистити міздрю.

    Чи знаєте ви? У білого ведмедя під хутром чорна шкіра. Самі щетинки шуби прозорі і порожнисті, тому в різних умовах забарвлення ведмедя може змінюватися від білого до жовтуватого. У жарких країнах в неволі білий ведмідь може взагалі позеленіти, якщо в щетинках почнуть рости водорості.

    Завдяки цьому матеріал стане світлішим і м`яким. При цьому неприпустимі різкі стрибкоподібні ривки. Інструмент повинен рухатися плавно і рівномірно, що додасть внутрішній стороні шкурки «замшевого» бархатистости. Потім до остаточної готовності її відправляють на просушування ще на 2 дні.

    Відео: обробка шкур

    Класифікації шкур ВРХ

    Досвідчені тваринники, які освоїли технологію домашньої вичинки шкурок рогатої худоби, виділяють кілька їх видів. Кожен з них відрізняється рівнем міцності і нюансами в обробці. Розглянемо докладніше.

    важливо! Якщо технологія вичинки шкіри в домашніх умовах передбачає використання будь-яких кислот, пам`ятайте, що нейтралізувати їх дію допоможе звичайна сода. Врахуйте, що під час хімічної реакції буде рясне піновиделення, тому для роботи вибирайте приміщення з хорошою вентиляцією.

    опоек

    Це теляча шкіра, характерною ознакою якої є злиняти і звалялася первинна шерсть. Сировиною для продукту є тварини від народження і до закінчення молочного вигодовування.

    Зазвичай розміри такого матеріалу не перевищують 800 м2. У виробництві використовується в якості основи для виготовлення хромової шкіри і лайкри.

    виросток

    Мова йде про шкурках молодняка, який перейшов на рослинну їжу. Вони відрізняються чітко вираженою хребтової смугою і тьмяним вовняним покровом, що вже переносив линьку. Саме з цього виду фахівці починають визначення кількості сировини його зважуванням. Зазвичай вага виростка не перевищує 10 кг. Як і попередній матеріал, його використовують для виробництва лайкри і хромової шкіри.

    Рекомендуємо почитати про те, яка середня тривалість життя корів і биків, а також від чого залежить вага великої рогатої худоби.

    яловка

    Являє собою шкірні покриви статевозрілих корів і телиць.

    • легка (важить від 13 до 17 кг);
    • середня (її маса від 17 до 25 кг);
    • важка (понад 25 кг).

    Цей вид шкіри ідеально підходить для вичинки велюру, юфти, чепрака.

    Бичина

    Такий матеріал відрізняється сверхпрочностью і невеликою кількістю складок на воротнічкової зоні. Його виготовляють зі шкір пройшли кастрацію бичків, вага яких перевищує 17 кг.

    • легка (важить в межах 17-25 кг);
    • важка (її вага понад 25 кг).

    Радимо почитати про те, як доїти корову, скільки літрів молока вона дає, а також дізнайтеся як відучити корову будується.

    Бичина краща для ручного механічного тиснення. Незважаючи на п`ятиміліметровий товщину, вона характеризується довговічністю і зберігає свою зовнішню привабливість навіть після експлуатації протягом декількох років.

    Бугай

    Це шкура биків у ваговій категорії понад 17 кг, які не піддавалися кастрації. Гей властива не тільки підвищена міцність, а й велика товщина. Шкурки бугаїв часто використовуються для виготовлення наппи, сап`яну, чепрака, юфти, шори і напплака.

    Як бачите, виготовленням шкурок свійських тварин під силу кожному заводчику. Запорукою успіху є суворе дотримання рекомендацій професіоналів і чітке дотримання технологічних вимог. Також не завадять акуратність і старанність. Сподіваємося, наша стаття допоможе вам досягти очікуваного результату.

    Вичинки шкіри бобра в домашніх умовах: особливості, рекомендації, етапи обробки

    Мисливці люблять використовувати шкури хутрових звірівдля виготовлення мисливських трофеїв і, звичайно ж, для пошиття хутряних виробів. Але для того, щоб всі вони прослужили довго і радували око господарів, потрібно дотримуватися певних правил. А найголовніше з них говорить: вироблення шкури бобра в домашніх умовах повинна бути якісною, інакше через короткий час виріб просто розповзеться по швах.

    Про те, як правильно провести процес вичинки, ми і розповімо далі в статті.

    Технологія вичинки звіриних шкур

    Щоб стати володарем розкішної бобровій шуби,потрібно спочатку вдало сходити на полювання, потім правильно зняти шкуру тварини і обробити, з дотриманням технології, не забуваючи про важливу подробиці – процес вироблення шкури бобра, так само як і інших хутрових звірів, призводить до її усадки майже на 25% від загальної площі.

    Дуже важливо тому з самого початку правильнорозрахувати, скільки ж потрібно виробити шкурок, щоб отримати жадане хутряне манто. Сама ж вироблення проходить в три етапи, про які ми і будемо розповідати докладно:

    1. Підготовка шкури.
    2. Вироблення.
    3. Обробка виробленої шкури.

    Підготовка шкури: готуємося до вироблення

    Кушніри, що мають серйозний досвід роботи,стверджують, що процес вироблення шкури бобра повинен починатися якомога швидше, але таке можливе далеко не завжди. Значить, якщо бобри були забиті кілька днів тому, а то і зовсім чекали закінчення мисливського сезону, їх шкуркам потрібно повернути стан, близький до парного. Тобто з прісно-сухого способу зберігання (при ньому міздрю рясно посипають приблизно півкілограма солі, залишаючи так на два тижні) шкурку треба розконсервувати шляхом її отмоканія.

    Як це робиться? Шкірку поміщають в спеціальний розчин, при приготуванні якого дотримується таке співвідношення:

    • 5 л води,
    • стакан солі,
    • фурацилін в таблетках (3 шт.);
    • 2,5 кг будь-якого прального порошку або миючого засобу (і рідкого, і порошкоподібного).

    При цьому потрібно враховувати, що на кілограм шкурокпіде приблизно 8 літрів готового розчину. Якщо його буде менше, то шерсть виявиться збитої в грудки, а якщо перестаратися, то в ній може початися швидке зростання мікроорганізмів.

    Продовжуємо готувати до вироблення: Отмока

    Вироблення шкіри бобра в домашніх умовах займаєне одну годину, саме тому в описаний вище розчин і додають фурацилін і сіль. Вони знезаражують рідина, не дозволяючи в ній розмножуватися бактеріям, що провокує процес гниття.

    Миючий же засіб – це відмінний компонент,допомагає очистити хутро і міздрю від всілякого бруду і прискорити процес вимочування. До речі, слід звернути увагу і на те, щоб порошок, що входить до складу розчину, не містив біологічно активних речовин, інакше процес, навпаки, затягнеться.

    Пам’ятайте, що готується розчин для отмокаслід старанно перемішувати до повного розчинення солі і фурациліну, і тільки потім в нього можна буде опускати шкурки. Для того щоб вони гарненько отмокла, потрібно витратити близько 24 годин. Правда, іноді цей процес триває і довше, тоді потрібно готувати ще один розчин для отмока.

    Мездрение шкурок бобра

    Коли шкурки досить отмокнуть, по ним потрібноще раз пройтися тупим ножем і відчистити від жиру, м’яса і сухожиль, що залишилися на них. При цьому потрібно бути вкрай обережно – не підрізати коріння волосся і уникати розриву або розрізу шкіри.

    Процес вироблення шкури бобра потрібно продовжувати,навіть якщо вже здається, що вона чиста, так як під час процесу мездренія шкірна тканина розбивається. В результаті підвищується її проникність для тих речовин, про які ми будемо говорити далі.

    До речі, якщо міздря виявиться товстої, доведеться шкіру трохи зрізати, щоб шкурка не залишилася грубої, інакше згодом вона буде занадто незручною для шиття.

    Після описаного процесу шкурки миють. Це потрібно робити в будь-якому випадку, навіть незважаючи на те, що в Отмока присутнє миючий засіб. Для миття користуйтеся звичайним шампунем і теплою водою. Якщо хутро виявляється занадто жирним, в воду можна додати рідкий миючий засіб, який допоможе його знежирити.

    Вироблення шкур бобра в домашніх умовах оцтом

    Переходимо до основного процесу вичинки – пікеліванію. За допомогою цього процесу ми зможемо домогтися еластичності і м’якості кожевой тканини в шкірці бобра.

    Розчин Пікель, який знадобиться для цього, готується в такий спосіб: в чисту воду додається 50 г солі і 70% оцтова кислота (у співвідношенні 10 г на літр води).

    Пам’ятайте, що замість оцту використовувати соляну або сірчану кислоту не можна. Вони можуть завдати шкоди не тільки шкуркам бобра, але і вашому здоров’ю!

    Вироблення шкіри бобра оцтом триває протягомдіб. Якщо з якоїсь причини потрібно прискорити процес, то концентрацію оцтової кислоти можна підвищити, додавши її з розрахунку 20 г на літр води. Цього буває достатньо, щоб скоротити процес до 10- 12 годин. Правда, при такому співвідношенні можна знизити міцність шкурки, тому варто подумати, чи потрібно прискорювати процес.

    Щоб зрозуміти, закінчилося чи пикелевание, потрібнопальцями зігнути міздрю і сильно здавити її в цьому місці. Якщо з’явиться біла смужка (вона називається «сушінка»), то процес підійшов до кінця. До речі, шкурки потрібно час від часу помішувати дерев’яною палицею, а через 12 годин залити їх новим Пікель.

    Пролежка і розбивка шкурки бобра

    Щоб проникла в кожевую частина кислота рівномірно розподілилася по всій поверхні полотна, його потрібно залишити відлежатися ще на 24 години.

    • Після цього шкурку ретельно промивають під проточною водою і віджимають (але ні в якому разі не викручують!)
    • Потім розминають, тобто розтягують і в довжину, і в ширину.
    • Поміщають шкурку в содовий розчин (співвідношення: чайна ложка на літр води). Це потрібно, щоб нейтралізувати залишки кислоти, здатні пошкодити поверхню.

    А для закріплення результату проводять дублення.

    дублення шкури

    Вироблення шкіри бобра в домашніх умовах не можевважатися завершеною без дублення. Так як тільки ця процедура робить матеріал непроникним для вологи, стійким до коливань температури і різних хімічних речовин.

    Для проведення дублення потрібен калієвий або натрієвий хромпик. Вони розрізняються за кольором, але це для подальшого процесу не принципово.

    Приблизно 5 грамів хромпика додають в нагрітудо 40 ° С воду, туди ж кладуть сіль (з розрахунку 50 г на літр води) і починають процедуру. Тривати вона буде приблизно дев’ять годин; щоб зрозуміти, що процес підійшов до кінця, потрібно відокремити від шкірки маленький шматочок. Якщо він виявиться однорідно пофарбованим, то дублення пройшло успішно.

    В цьому випадку шкурку виймають з розчину і розкладають хутром назовні, залишивши так на 12 годин. Після чого потрібно не забути ще раз випрати її з шампунем і промездріть.

    Жирування і просушка

    Рецепт вичинки шкір бобра має на увазі іобов’язкове жирування. Воно необхідне для того, щоб надати виробу еластичність. Проводять ж його за допомогою паст і розчину, які можна приготувати і самостійно. Для цього використовують трансформаторне мало і господарське мило, які варять на водяній бані до отримання густоти сметани.

    Шкури розправляють хутром назовні, трохипідсушують, а потім знову перевертають хутром вниз і починають м’яти і тягнути їх. Коли мездра стає сухою, на неї наносять пасту і продовжують м’яти, поки шкурки не висохнуть остаточно.

    Як надати шкірці «товарний вигляд»

    Після того як будуть пройдені всі перерахованівище етапи вичинки шкіри бобра, хутрі потрібно надати м’якість, блиск і здатність розсипатися під руками. Для цього потрібно провести шліфовку шкіряної тканини шматком наждачного паперу, потім за допомогою тирси листяних дерев знежирити міздрю і, нарешті, розчесати хутро бобра.

    Як бачите, процедура вироблення забирає багато часу і сил, зате результат очевидний: ваше виріб нітрохи не поступиться заводський кушнірське продукції.

    Вироблення шкур бобра в Москві

    Правда, в домашніх умовах важко змагатися зможливостями налагодженого виробництва, на якому не тільки правильно оброблять і вироблять хутро, а й пострижуть або пофарбують його в залежності від бажання замовника.

    Потрібно сказати, що бобровий хутро останнім часомстає все більш популярним. Раніше його використовували тільки в чоловічому гардеробі, так як він досить важкий і щільний, але сучасні технології дозволяють обробити шкурки бобра так, щоб вони стали легкими та зручними – придатними для жіночого одягу.

    До речі, особливо цінується в цьому відношенні хутро з черевної частини тушки бобра – там він значно м’якше і в той же час, щільніше, ніж на спині і боках.

    Взагалі такого хутрі властива висока несучість (йогоможна використовувати 18 сезонів!), густота, здатна захистити від будь-якого холоду, і красиві відтінки, завдяки яким верхній одяг має розкішний вигляд і відмінно поєднується з іншими видами хутра і тканинами.

    У Москві можна знайти безліч студій, якізаймаються не тільки професійної виробленням і підготовкою шкур до пошиття верхнього одягу, але і виготовленням опудал тварин. Бобри тут не є винятком.

    Скільки може коштувати вироблення шкури бобра

    Не завжди є можливість обробити мисливськийтрофей самостійно. Тоді люди цікавляться, у скільки може обійтися вироблення шкури бобра. Ціна на цю послугу коливається в залежності від розміру тварини. Так, у разі якщо бобер великий, доведеться віддати близько 1400 руб., А якщо маленький, то 900 руб.

    Білування тварини коштує приблизно 1500 руб., А стрижка виробленої шкури – 200 руб.

    До речі, пам’ятаєте, що за неправильну заготовкушкурок, яка привела до появи на них порізів, дірок або підгнилих ділянок, з замовника в деяких студіях беруть надбавку, що становить до 15% від суми замовлення.

    Що здасться більш зручним – спробуватисамостійно виконати всі етапи вичинки або ж заплатити за це гроші фахівцям, можете вирішити тільки ви. Але яким би не був цей вибір, бажаємо вам удачі!

    Як правильно зберігати шкурки (куниці, соболя)

    Шкурки звірів використовують для виготовлення одягу, взуття та різних аксесуарів. Також їх застосовують для прикраси інтер’єру. Мисливці промисловики рекомендують здавати шкурки відразу після сушіння. Але, часто виникає необхідність їх тривалого зберігання. Важливо створити відповідні умови, інакше матеріал може зіпсуватися.

    Що впливає на стан

    Збереження шкур в придатному для подальшого використання стані залежить від таких факторів:

    1. Правильність заготовки. Шкуру потрібно акуратно зняти, виправити і висушити.
    2. Освітленість. Місце зберігання повинно бути темним.
    3. Температура. Краще зберігаються в прохолодному місці.
    4. Вологість. Не можна зберігати у вологому приміщенні, це загрожує утворенням цвілі, гниття і ураження шкідниками.

    Правила зберігання

    Щоб якість шкурок не погіршувався в процесі зберігання, потрібно строго дотримуватися такі правила:

    • Після сушіння кожну шкуру потрібно ретельно оглянути на предмет пошкоджень. При необхідності потрібно злегка вибити і позбутися від шкідників.
    • Шерсть можна протирати тирсою листяних дерев, вымоченными у скипидарі. Це захистить матеріал від шкідників і цвілі.
    • Будь-яка хутро має бути повністю висушена. У недосушеному стані вона швидко псується з-за розвитку грибків та шкідників.
    • Висушені заготовки повинні знаходитися в прохолодному сухому місці. Приміщення повинне добре провітрюватися.
    • Якщо волосся довгий і пишний, вироби потрібно підвішувати, а не складати стопками. В підвішеному стані шерсть не злежується. Крім того, таке положення виключає ризик псування мишами та іншими гризунами.
    • Якщо хутро має низький волосся, її можна складати пачками.
    • Знежирена і жирна хутро повинна зберігатися окремо.
    • Пачки слід складати вільно, без притиску. В іншому випадку вони будуть м’ятися і погано провітрюватися. Відсутність вентиляції загрожує розвитком грибків і гниттям.
    • Для компактності пачки можна перев’язати мотузкою, потім скласти в ящик або просторий тканинний мішок.
    • Не слід зберігати шкурки на підлозі. У такому місці їх можуть пошкодити гризуни.
    • Сонячне світло призводить до вицвітання волосяного покриву, тому місце зберігання повинно бути затемненим.
    • Цінний хутро (соболі, лисиці, куниці і т. п.) рекомендується містити в підвішеному вигляді. Для додаткового захисту бажано використовувати темні тканинні чохли. Менш цінні шкурки зручніше зберігати в пачках.
    • Для боротьби з комахами можна вдатися до температурних перепадів. Температура +7°С-+10°С дозволяє зупинити процес розмноження шкідників. В холоді вони не розмножуються і не живляться, тому не завдають шкоду матеріалу. При негативних температурах більшість комах гине.
    • Не слід утримувати заготовки в надмірно теплому місці. Матеріал втрачає свої товарні якості при температурі вище +40°С.
    • Впоратися з міллю допоможе яскраве сонячне світло. Але, вивішувати шкурки на сонці можна лише короткочасно, в іншому випадку хутро буде вицвітати.
    • Для боротьби з шкідниками у процесі зберігання також можна використовувати хімічні засоби. Комах можна знищити шляхом обробки заготовок отрутами-інсектицидами. У побутових умовах можна скористатися, наприклад, хлорофосом.
    • Приміщення, в якому зберігаються шкури, бажано 2 рази на рік в теплу пору обробляти засобами від шкідників. Особливу увагу слід приділяти щілинах і тріщинах, де можуть скупчуватися комахи.

Про автора

admin administrator