Як зберігати саджанці малини до посадки

Авторadmin

Як зберігати саджанці малини до посадки

Як вибрати саджанці малини та зберегти їх до посадки

Малина є однією з найулюбленіших садових ягід. Серед її переваг виділяється невибагливість у догляді. Завдяки цьому вона стала жити чи не на кожній садовій ділянці. Для того щоб отримувати смачні ягоди, необхідно для початку посадити здоровий і міцний саджанець. Про те, як його вибрати і зберегти до посадки, а також про деякі інші нюанси піде мова в статті.

Доречі, якщо ви зацікавленні в збільшенні врожаю картоплі, перегляньте статтю про полив картоплі – практичні поради допоможуть отримати гарний врожай.

Для того щоб виростити малину, необов’язково починати з такого складного етапу, як посів насіння. Є набагато більш простий і дієвий спосіб – придбання, а також подальший догляд за саджанцями. Існує кілька різновидів саджанців:

  • Вкорінені живці, також їх називають зеленими паростками. Виглядають вони як стебла зеленого кольору з невеликою кількістю корінців. Середня довжина – від 1 до 15 см. Відрізняються дуже коротким «терміном придатності» – подібні саджанці малини потрібно посадити протягом щонайбільше однієї доби. Є найпростішою різновидністю розсади. Можна в основному їх зустріти на базарах або попросити у сусідів/знайомих.
  • касетна розсада. Касети являють собою подовжені неглибокі ємності прямокутної форми з квадратними осередками. У кожній секції зростає по одному живцю. Самі саджанці вирощуються за допомогою вкорінення живців. Іноді вони можуть бути вирощені за допомогою клонування коріння. У таких саджанцях практично виключається ймовірність наявності паразитів або хвороб. Одна з переваг подібного виду саджанців – це те, що якийсь час вони можуть продовжувати рости в касетах. Є одними з найдорожчих видів саджанців.
  • Розсада першого року. Являє собою невеликі саджанці довжиною від 30 до 40 см. Вважаються найзручнішим і прийнятним варіантом. Найчастіше можна зустріти в відповідних магазинах. Мають повноцінне, добре розвинене стебло і міцну кореневу систему. Найчастіше готуються ще восени. Мають прийнятну ціну.
  • дворічні саджанці. Зазвичай представляють собою минулорічні однорічні саджанці. Мають вже досить міцну і потужну кореневу систему. Деякі саджанці навіть можуть давати плоди в перший же рік посадки. Мають більш високу в порівнянні з однорічними саджанцями вартість.

Як вибрати саджанець

Сучасний асортимент пропонує безліч різновидів і сортів не тільки малини, а й тисячі інших культур.

І заплутатися в цьому асортименті дуже легко.

Однак існує кілька факторів, орієнтуючись на які можна підібрати найкращий сорт малини.

В першу чергу потрібно визначитися з тим, для чого ви будете вирощувати малину. Наприклад, для їжі, як очевидно, підійдуть солодкі і великі плоди. І вибирати сорт потрібно відповідний. Для варення можна брати сорти зі злегка кислими і не дуже великими ягодами. Якщо ж ви плануєте займатися продажем, то свій вибір потрібно зупинити на різновидах, чиї плоди можуть довго лежати, а також відносно легко переносити переїзди.

А також потрібно враховувати і такий фактор, як можливість регулярного догляду. Наприклад, якщо ви не живете на ділянці, і у вас немає можливості щодня стежити за тим, чи добре підв’язані кущі, то краще зупинити свій вибір на прямостоячих саджанцях. Якщо ж у вас є така можливість, то можна придбати саджанці з гнучкими стеблами.

Важливим є і регіон зростання. Для холодної місцевості потрібно брати морозостійкі зразки. Потрібно з’ясувати і найменування сортів, які ростуть у вашому регіоні. Або хоча б знайти назви різновидів, які добре приживаються в місцевому кліматі і на місцевому ґрунті.

Однією з переваг малини буде і хороша стійкість до хвороб. Наявність хвороб вимагає постійного догляду і вкладення коштів, до яких деякі початківці садівники можуть виявитися не готові.

А також важливим є і час посадки. Для посадки восени найкраще вибирати певні сорти, більш стійкі до холодів. Вони відрізняються від тих, які рекомендується садити навесні.

Вибір саджанців є найбільшим саме восени. Причина цього досить банальна – більшість саджанців заготовлюються саме в цей період. Навесні зазвичай продаються осінні зразки. Доцільніше купувати і садити паростки восени.

Вдало обраний саджанець може подарувати низку багаторічних хороших урожаїв. А також таку малину можна буде пересаджувати без втрати врожаю.

Як зберегти до посадки

Якщо сорт вже обраний, саджанці замовлені або вже куплені, то тепер потрібно перейти до наступного кроку – подбати про те, щоб саджанець благополучно дожив до того моменту, коли буде посаджений. Існує кілька простих, але дієвих рекомендацій.

Якщо паросток загорнутий в пакет, то в першу чергу необхідно його зняти. Далі потрібно обернути його вологою ганчіркою. Покваптесь помістити такий паросток в грунт якомога швидше.

Ще один спосіб зберегти паросток в «свіжому» стані – помістити в грунтову бовтанку. Для цього відро потрібно наповнити наполовину землею і залити такою ж кількістю води. Не потрібно опускати весь паросток повністю. Досить буде помістити у відро коріння.

Зберегти саджанці життєздатними допоможе і ліквідація мертвих або пошкоджених корінців. Їх потрібно зрізати.

Варто також зазначити, що найкраще саджанці зберігаються саме в контейнері, тоді як в папері, пакеті або ж просто на повітрі вони живуть недовго.

Related Posts:

Покрокова iнструкцiя збереження саджанцiв до посадки весною

Найпоширеніше запитання, яке нам ставлять покупці навесні — як зберегти саджанці до посадки.

Адже як буває — посилка прийшла, а садити ще рано. Рослини в теплі проростають, витрачають дорогоцінні сили на ріст листя.

Що робити в таких випадках? Звичайно, зберігати, але все потрібно робити правильно і не вигадувати зайвих складнощів.

Як зберегти до посадки саджанці дерев і кущів

Плодово-ягідні, троянди, виноград і декоративні рослини, які приходять з кореневою системою, упакованою в ґрунтовий субстрат, зберегти можна двома способами.

Перший — найпростіший (годиться для короткочасного зберігання — не більше 2-3 тижнів)

  1. Розпакуйте посилку і зробіть кілька проколів на плівковому упакуванні, що огортає коріння.
  2. Оцініть вологість земляної грудки і якщо вона виявиться пересохлою — зволожте її.
  3. Помістіть саджанець в прохолодне місце на зберігання, не розгортаючи упаковку і не роблячи більше жодних дій.

Головне — не кладіть рослини в тепло і не проробляйте зайвих маніпуляцій, які можуть більше нашкодити, ніж допомогти. Зберігайте саджанці на балконі (лоджії, гаражі, веранді, погребі), забезпечте доступ повітря до коріння (отвори в плівці), і тримайте земляну грудку злегка зволоженою. У такому вигляді рослина дочекається сприятливого часу для посадки і не постраждає.

Другий спосіб — професійніший і дозволяє зберігати саджанці довше.

  1. Розпакуйте саджанець, огляньте кореневу систему, підріжте корінці.
  2. Візьміть велику ємність, насипте ґрунт і помістіть туди рослину, прикопавши коріння.
  3. Полийте, але не перестарайтеся! Земля повинна бути вологою, але не мокрою.
  4. Приберіть ємність в прохолодне місце, заховайте від прямих сонячних променів — це обов’язкова умова.

Можна зберегти саджанці до посадки по-іншому, якщо ні горщика, ні ґрунту в квартирі немає, а на дачу їхати поки немає часу. Огорніть кореневу систему саджанця вологою ганчіркою, потім поліетиленовим пакетом і сховайте рослину в прохолодне напівтемне місце, щоб на неї не потрапляли прямі сонячні промені. Тримайте рослини в такому стані, поки не зможете вибратися на ділянку і прикопати саджанець за всіма правилами.

Контейнерні саджанці зовсім не потребують додаткових маніпуляцій. Полийте їх після отримання і залиште прокидатися в кімнатних умовах або спустіть на зберігання в льох, але тільки в тому випадку, якщо у них не почало рости листя! Рослині, що прокинулась, потрібне світло, тому ставте на підвіконня, нехай починає рости.

Слідкуйте за помірною вологістю ґрунту — перелив смертельно небезпечний для рослини, адже корінці ще не прокинулися і воду з ґрунту не тягнуть, а ось загнити можуть.

Місця зберігання: підвал, погріб, холодильник

До питання про зберігання — в цій справі важлива не тільки упаковка, але і мікроклімат, тобто підтримка певної вологості і температури в приміщенні, де зберігаються саджанці до посадки. Зазвичай оптимальну температуру і вологість у місці, призначеному для зберігання саджанців, можна знайти на нижній полиці холодильника. Звичайно, великі саджанці ми туди не помістимо, але створити оптимальні умови частими провітрювання того ж льоху цілком можемо. Підтримуючи температуру близько нуля, ми продовжуємо природний спокій саджанців, який триватиме буде до періоду висадки.

У період зберігання важлива турбота про саджанці. Так, наприклад, яблуню із задоволенням можуть погризти миші, тому в погребі бажано розкидати отруту або розставити мишоловки. Ну а саджанці краще зайвий раз не турбувати, з ними навряд чи щось може трапитися, можна лише іноді перевіряти стан бруньок, не розмотуючи пакування.

Дуже великі саджанці, такі як яблуні, груші, вишню і сливу, найпростіше зберігати в підвалі, не закутуючи в плівку, а прикопавши їх кореневу систему у вологу тирсу. Для них оптимальною температурою може бути і невелика плюсова +2+3°С.

Зберігання цибулин квітів до посадки навесні

Бульби та цибулини квітів приходять в перфорованих, дихаючих пакетах. Якщо садити в землю їх ще рано — покладіть цибулини в холодильник (в нижній відсік для овочів). Так посадковий матеріал збережеться до дати посадки і не постраждає. Альо є обов’язковий захід перед закладкою цибулин у холодильник – їх потрібно протравити, продезінфікувати, щоб виключити інфікування. Все ж холодильник з овочами для них не найкраще місце для зберігання.

Чим протравити? Препаратами Максим або Фітоспорин. Дійте за інструкцією зі зворотного боку пачки — там докладно розписано алгоритм дій.

Додатково перед закладкою на зберігання огляньте весь посадковий матеріал — якщо є бліді паростки, то краще відразу посадити цибулини в горщик і помістити в прохолодне місце, щоб уповільнити зростання.

Як зберегти кореневища багаторічників

Кореневища багаторічників (флоксів, хости, гейхер, міскантусу та інших) приходять в пакетах з перфорацією, поміщені в сухий поживний субстрат. Часто в теплі за час пересилки у них набухають бруньки і з’являються паростки. Що з ними потрібно зробити після отримання:

  1. Розкрити упаковку і дати кореневищам «подихати», при природній температурі.
  2. Якщо коріння витримуються в приміщенні при температурі понад 20°С, то їх потрібно висадити в ґрунт не пізніше, ніж через добу.

Рекомендуємо використовувати для посадки контейнери і квіткові горщики — це не страшно. Кореневищні багаторічні прекрасно переносять численні пересадки і до моменту переселення в сад встигнуть дати хороший приріст.

Потрібно взяти горщик невеликого діаметру, на дно насипати трохи торфу, посадковий матеріал поставити вертикально і акуратно розправити коріння, присипати торфом, трохи ущільнити і зволожити. Горщик прибрати в сухе приміщення з температурою не вище трьох градусів.

Саме за таких умов почне розвиватися коренева система рослини. В кінці березня — на початку квітня ви можете сміливо виставляти горщики в тепле світле приміщення для того, щоб у травні висадити рослину, що підросла, на постійне місце. Так ви збережете від псування кореневища, і дасте рослині більше часу на ріст і розвиток.

Зверніть увагу: Рослини з тонким корінням, такі як флокси, краще посадити відразу (незалежно від величини бруньок). При тривалому зберіганні вони можуть пересохнути і стати нежиттєздатними.

Після посадки всі рослини (півонії, флокси і ін.) краще поставити в прохолодне світле місце. Лоджія відмінно підійде. Але на підлогу ставити категорично не можна! Там світла недостатньо. Підніміть вище рослини, хоча б на табурет.

Важливо! Отримані кореневища можна помістити в холодильник (температура -1-3 С) і витримувати стільки часу, скільки потрібно до посадки навесні. Це актуально, якщо ви отримали міцні і здорові кореневища без ознак проростання.

Як зберегти саджанці розсади Фріго до посадки на грядки

Саджанці полуниці після отримання посилки не можна поміщати на зберігання в холодильник. Ми висилаємо розсаду Фріго А+, яка вже зберігалася в холодильних камерах і піддавати її повторному заморожуванню не потрібно. Рекомендуємо:

  • розпакувати посилку і звільнити саджанці від упаковки;
  • дати рослинам «подихати»;
  • висадити їх у тимчасові торф’яні горщики, якщо для посадок в саду ще занадто холодно;
  • ємності перемістити в прохолодне і напівтемне місце, де на них не будуть потрапляти прямі сонячні промені;
  • ґрунт у горщиках поливати дуже помірно — перелив небезпечний, тому краще нехай земля буде трохи сухуватою, ніж мокрою на дотик.
  • Виставляти на світло після 1-2 тижнів карантину в прохолоді і напівтемряві, за цей час встигнуть нарости молоді корінці, суниця адаптується і саджанці збережуться до посадки.

Після настання тепла вкорінені рослини можна пересадити на постійне місце, просто переваливши земляну грудку у лунку. Це дозволить зберегти саджанці до весняної посадки полуниці і не втратити жодного кореня.

Хвойні рослини

Хвойні рослини поставляються в контейнері. До посадки у відкритий ґрунт їх можна просто потримати на вікні. Але рекомендуємо не виставляти їх на південні підвіконня, де сонце через скло буде обпалювати хвою. Краще вибрати для перетримки північні вікна, де хвойники будуть відчувати себе комфортно.

Ключовий момент у всіх наших рекомендаціях — прохолода і помірна вологість. Прохолода сповільнить вегетацію, а від великої кількості води корінці можуть загинути. Адже вони ще не прокинулись як слід.

Наостанок хочеться зазначити, що багато садівників у своєму прагненні отримати величезний сад, саджають дерева без розбору, не враховуючи їх висоти, відстані між окремими стовбурами, сумісність дерев та чагарників. Для того, щоб уникнути подібних помилок, ми створили спеціальну таблицю сумісності дерев в саду. Дуже сподіваємося, що вона вам стане у пригоді.

Як зберегти саджанці до ранньої весни, або все просто при бажанні

Вересень – місяць закладки садів і Малинников. Багато господарів саме в цей період набувають саджанці, щоб встигнути їх посадити до настання стійких морозів. Однак осіння погода – дама примхлива і непередбачувана. Що робити, якщо не встигли посадити плодові дерева, декоративні чагарники, смородину або малину восени? Як зберегти набуті саджанці до весни без втрати їх властивостей в домашніх умовах? Повноцінні відповіді, поради та рекомендації – тут!

Терміни висадки восени: для кожного своя температура

Для того щоб зрозуміти, встигаєте ви висадити саджанці у відкритий грунт, чи варто їх готувати до зими і весняної посадки, потрібно враховувати не тільки терміни осінньої посадки, температуру повітря і грунту, а й особливості висаджуються. Щоб не помилитися, можна скористатися загальними рекомендаціями по висадці:

  • період – кінець вересня-середина листопада. При цьому плодові рослини висаджують до 20 жовтня, багаторічники і хвойники – до грудня, адже вони відносяться до холодостійких рослин, троянди і ягідні чагарники – до 10-15 жовтня;
  • температуру ґрунту. Кожне плодове дерево і ягідний чагарник в осінню пору вже знаходиться в сплячці, проте здатний до розвитку кореневої системи при температурі грунту + 3 ° С. А така температура грунту зазвичай зберігається до 15-20 листопада. Тому навіть якщо на вулиці вітер і дощ, але земля тепла – висаджувати можна;

Висаджуйте дерева і чагарники в призначені терміни

  • температуру навколишнього середовища. Оптимальна температура для висадки – це + 7-12 ° С. При таких показниках і теплом грунті рослина здатна виростити за 1-1,5 місяці достатню кореневу систему для комфортної зимівлі. А це означає, що нові “жителі” саду порадують вас навесні здоровим і квітучим зовнішнім виглядом.

Порада. Не варто висаджувати рослини за межами строків і температур. Культура зазнає серйозний стрес, віддасть всі сили на виживання і буде займатися відновленням весь наступний рік. А нам потрібен молодий і здоровий сад.

Коротко про головне: саджанці з відкритою і закритою кореневою системою

Не секрет, що багато розплідників і приватні господарства пропонують посадковий матеріал плодових, хвойніков і ягідних кущів із закритою кореневою системою. Придбання такого рослини має ряд переваг при осінній посадці:

  • тривалі терміни вкорінення, адже такий матеріал можна придбати вже в кінці літа і висадити у відкритий грунт тоді, коли буде найзручніше. Отже, він встигне вкоренитися і буде готовий до зими;
  • легкість вкорінення. Висадка таких рослин здійснюється разом із земляною грудкою, що дозволяє не порушувати коріння і йдуть в них процеси. Культура легше переносить стрес, швидше відновлює власні сили;
  • простоту посадки. Напевно, такий процес найпростіше назвати перевалкою: в заздалегідь підготовлену посадкову яму треба акуратно поставити рослину (попередньо вийняте з контейнера), засипати грунтом, утрамбувати, пролити. І все!

Звичайно ж, зберігати такі саджанці до весни легше в разі, якщо з якихось причин ви не змогли їх висадити восени. Їх досить помістити в підвал з температурою в + 0-4 ° С, звільнивши від листя, полити за весь період 2-3 рази. Навесні – висадити!

Порада. У разі, якщо у вас немає підвалу, рослини можна зберігати в квартирі. Для цього їх можна винести на балкон і спостерігати за температурою. Якщо заморозки – акуратно укутати в кілька шарів покривним матеріалом. Заносити в квартиру і виносити назад на балкон не потрібно: мінливий температурно-вологості режим не піде на користь.

Саджанці з відкритою кореневою системою, придбані восени і не висаджені, вимагають більш ретельного зберігання. Кілька поширених способів – і ви отримаєте навесні міцні і здорові рослини, готові до пересадки!

Зберігання саджанців взимку в домашніх умовах: 3 актуальних способу

Отже, ви не встигли висадити придбані дерева і чагарники восени. Попереду довга зима, гроші витрачені, посадочні ями чекають своїх «господарів». Потрібно докласти всіх зусиль до того, щоб зберегти рослини для весняної посадки. Це легко зробити 3-ма способами:

Спосіб №1: Снегованіе. Такий варіант найбільш прийнятний для ягідних кущів, стандартна довжина яких – до 30 см. Кожен саджанець необхідно обмотати спанбондом, помістити в кілька поліетиленових пакетів, скласти на грядці і добре пришпилити. Всю зиму необхідно стежити за сніжної «шапкою» на грядці, яка не повинна бути менше, ніж 15-20 см. Вона створить оптимальний температурно-вологості режим, який дозволить молодому деревцю пережити зиму без втрат.

Спосіб №2: Зберігання в підвалі. Головна умова – температура, показники якої повинні бути в діапазоні від + 2 ° C до + 10 ° C. Для збереження саджанців їх розташовують рядами на підлозі, коріння присипають річковим піском (НЕ грунтом з городу!). Всю зиму потрібно підтримувати пісок у вологому стані, але не заливати. Вологість – 70-80%.

Спосіб №3: Прікоп. Цей варіант найбільш поширений серед досвідчених дачників. Хоча він і вимагає витрат сил і часу, але здатний забезпечити оптимальні умови для зимівлі. Для створення прикопа необхідно викопати траншею глибиною в 50 см і довжиною – в залежності від кількості посадкового матеріалу (на один саджанець варто виділити 10-20 см території).

Вийняту з траншеї землю потрібно змішати з піском і торфом і повернути знову в прикопа. Рослини можуть пустити молоді корінці ранньою весною, пробитися їм в легкому субстраті буде набагато простіше. Після того як прикопа готовий, потрібно підготувати саджанці. Для цього їх потрібно звільнити від листя, провести санітарну обрізку, замочити на 4-5 в чистій воді, вийняти і просушити. Далі – помістити в прикопа, верхівками на південь, корінням на північ, пролити. Присипати землею, утворюючи пологий горбок (для відсутності застою води). І весь секрет!

Порада. Якщо ваші можливості по зберіганню обмежені – помістіть наявні рослини в холодильник, обернувши покривним матеріалом і поліетиленовим пакетом. Оптимальний температурний режим дозволить саджанців дожити до весни. Після висадки у відкритий грунт потрібно більш ретельний догляд.

Виявляється, зберегти саджанці до весни не так вже й складно. Грамотні дії і бажання отримати багатий сад – ось і все, що потрібно! Відмінних урожаїв!

Як зберігати живці і інший посадковий матеріал: відео

Related Posts:

Про автора

admin administrator