Як зробити дренаж на подвір і

Авторadmin

Як зробити дренаж на подвір і

Зміст:

Дренажна система своїми руками

З початком нового сезону додалося роботи в садівників та городників. І, в першу чергу, слід потурбуватися, щоб рослини були забезпечені вологою. Бо нестача води – то для рослин біда. Минулого разу я якраз розповідала читачам ЗЕЛЕНОЇ САДИБИ про різні способи економного поливу на присадибній ділянці. Але, на жаль, іноді буває навпаки – ґрунтові води затримуються в верхніх шарах землі надовго, і з того немає ніякої користі. Хоча вологи достатньо, та все ж рослини погано розвиваються, дають слабкий приріст, часто хворіють і гинуть. В такому випадку може допомогти дренажна система біля будинку.

Дренажна система своїми руками (відкрита)

Коли використовувати дренажну систему?

Перш ніж боротися з наслідками, нам потрібно з’ясувати причину надмірного зволоження. А таких може бути кілька:

  • внаслідок повеней чи сильних дощів;
  • коли ґрунтові води залягають занадто близько до поверхні;
  • якщо садиба розташована на заболоченій місцевості;
  • на ділянці переважає глинястий ґрунт, що мало пропускає воду.

Природні катаклізми хоч і часто повторюються, та все ж з ними можна успішно боротися за допомогою дамб чи навіть невисоких насипних валів. А якщо проблема схована під шаром ґрунту, то вже потрібно застосовувати дренаж. Будь-яка дренажна система складається з мережі водовідводів і водоприймачів. Але самі системи бувають різними, все залежить від того, наскільки складно відвести воду з ділянки.

Відкрита система дренажу для відводу ґрунтових вод

Найпростіший спосіб, який складається з мережі стічних канав. Цей спосіб відомий вже дуже давно, він може застосовуватися як на великих площах, так і на малих клаптиках землі. Доцільно влаштовувати відкритий дренаж на глинистих та інших ґрунтах, що погано вбирають воду. Система не потребує великих матеріальних затрат – потрібно тільки прокопати канави глибиною до 0,5 м, з’єднати їх між собою та зробити вивід до колектора. Плануючи облаштування стоків, треба враховувати ухил ділянки та глибину залягання ґрунтових вод.

Відкрита дренажна система створює незручності, канави забирають частину території, але їх можна легко вписати в ландшафтний дизайн подвір’я. І тоді надлишок води на ділянці стане вашою перевагою: стічні канави стануть ріками, а водозбирач – мальовничим озером чи ставочком. Канали для стоку води ви можете закрити також декоративними решітками, пластиковими чи металічними.

Частіше на присадибних ділянках влаштовують закритий дренаж

Закритий дренаж

На ділянках невеликого розміру використовують дренажну систему з цегли або каменю. Для цього в викопану траншею закладають цеглу чи дрібне каміння, а зверху прикривають дерниною. Недоліки – швидке засмічення (без заміни наповнювача може діяти 5-7 років) та складність очищення.

Частіше на присадибних ділянках влаштовують закритий дренаж. Така система осушення земель застосовувалася ще в стародавньому Єгипті, і тоді для відводу ґрунтових вод використовували труби з обпаленої глини. Іноді ще й зараз можна зустріти термін «гончарний дренаж», хоча глиняні труби давно вже замінили на більш сучасні матеріали. Зараз на дно глибоких траншей укладають дрени – пластикові або керамічні труби з отворами – а потім засипають їх гравієм або галькою. Якщо використовують неперфоровані труби, то укладають їх на невеликій відстані одна від одної. Додатково можна влаштувати також біодренаж, тобто насипати зверху пісок чи інший субстрат, що добре фільтрує воду, а потім висадити вологолюбні рослини.

Дренажна система вимагає дбайливого догляду. На ділянки, де прокладені дренажні труби, не можна заїжджати важким транспортом, щоб їх випадково не пошкодити. Але так чи інакше, з часом будь-який дренаж потребує ремонту. Відкриті канави чистять від мулу і сміття, підрівнюють та укріплюють стінки. Закриті труби промивають водою під тиском, підводячи шланг до ділянки труби, яка виходить в колектор. Як бачите, в цій справі чимало тонкощів, які треба враховувати. І якщо ви не впевнені в своїх силах, то краще звернутися за допомогою до професіоналів.

Агрогідрогель – можливість утримувати водний баланс для рослин без використання дренажної системи. Він вбере зайву вологу, коли її забагато, і віддасть рослинам в період засухи. Особливо він актуальний для контейнерного садівництва.

ЗЕЛЕНА САДИБА.

12 способів дренажу подвір’я, які можна зробити своїми руками

Лі має понад двадцять років практичного досвіду реконструкції, ремонту та покращення будинків, а також понад 13 років надає консультації з покращення житла.

Келлі Бейкон — ліцензований генеральний підрядник з більш ніж 40-річним досвідом у будівництві, ремонті та реконструкції будинків і комерційних будівель. Він є членом Ради з питань поліпшення житла Spruce Home Improvement Review Board.

Емілі Естеп — біолог рослин і журналіст, яка працювала в різних інтернет-виданнях, писала та редагувала матеріали на теми екології та кімнатних рослин.

Ефективний дренаж подвір’я — це ключ до збереження сухості не тільки вашого подвір’я, але й вашого будинку в належному стані. Методи осушення подвір’я, які можна зробити своїми руками, здебільшого недорогі та прості у виконанні. Мета полягає в тому, щоб осушити затоплені ділянки вашого подвір’я та запобігти просуванню води до фундаменту будинку. Завдяки належному дренажу ваш будинок, подвір’я та все, що знаходиться всередині, залишатиметься сухим і безпечним.

Нахил ґрунту в бік від будинку

Одним з найпоширеніших способів усунення поганого дренажу є додавання ґрунту і нахил його від фундаменту вашого будинку з ухилом в 1 дюйм на один фут горизонтального прогону. Перш ніж застосовувати будь-який інший метод дренажу, зроблений своїми руками, цей спосіб завжди повинен бути першим, тому що він простий, недорогий і ефективний. Похилий ухил — це не так просто, як накидати землю і розрівняти її зворотною стороною лопати. Переконайтеся, що верхня частина схилу залишає мінімум 4 дюйми між схилом і нижньою частиною сайдингу. Верхній шар ґрунту і мульча в мішках, які часто використовують для присадибних ділянок, не є найкращим типом ґрунту для класифікації, оскільки вони є водопроникними і можуть змиватися. Натомість знайдіть на своїй ділянці (або знайдіть деінде) твердіший, більш глинистий ґрунт, який щільно ущільнюється і допомагає краще формувати схил. Глинистий ґрунт менш проникний, тому вода буде стікати по ньому, а не крізь нього.

Замініть тверді ґрунти дренажними матеріалами

Тверді зовнішні матеріали, такі як бетон і асфальт, чудово підходять для внутрішніх двориків і під’їзних шляхів. Вони тримають вас або ваш автомобіль над мокрою землею, а також швидко висихають. Але з іншого боку, іноді вони можуть відводити воду в неправильному напрямку. Бетонна плита патіо, нахилена до будинку корінням дерев, буде спрямовувати воду каскадом до вашого фундаменту. Замініть тверді матеріали на подрібнений гравій або гороховий гравій, щоб сприяти рівномірному дренажу.

Встановіть бочку для дощу

Воду з водостоків можна використовувати з користю, а не витрачати даремно. Зробіть або придбайте бочку для дощу і поставте її поруч із водостоком. Змінивши конфігурацію водостічної труби, ви зможете спрямовувати воду в бочку, де вона збиратиметься для подальшого використання в саду.

Попередження

Деякі штати регулюють збір дощової води та її використання. Ознайомтеся з місцевими обмеженнями, перш ніж встановлювати бочку для збору дощової води на своїй ділянці.

Додайте канальний дренаж

Якщо у вас є бетонна або асфальтована під’їзна дорога або пішохідна доріжка, яка спрямовує воду в неправильному напрямку, зупиніть воду на її шляху. Встановлення канального дренажу починається з вузької траншеї, прорізаної в бетоні або асфальті. Далі в траншею укладається довгий лоток. Коли вода потрапляє в канал, вона відводиться в іншому напрямку, далеко від будинку або гаража.

Встановлення французького водостоку

Поверхневі води, які протікають по газону, важко контролювати, особливо якщо вони беруть свій початок за межами вашої ділянки. На щастя, існує недорогий спосіб управління поверхневими водами: французький дренаж. Французький дренаж — це траншея, заповнена проникними матеріалами, такими як гравій, поверх перфорованої труби з ПВХ. Вода протікає через гравій і потрапляє в ПВХ-трубу. Труба з ПВХ швидко відводить воду.

Аерація газону

Аерація — це звичайна і необхідна практика, яка допомагає підтримувати ваш газон у найкращому стані. Аерація створює отвори в газоні для доступу повітря і поживних речовин, а також розпушує ущільнений ґрунт під ним. Аерація також має ще одну перевагу: вона сприяє дренажу двору. Замість того, щоб накопичуватися на газоні, вода стікає вниз через тисячі отворів.

Встановіть водозбірник для дренажу подвір’я

Коли вода потрапляє на землю з жолобів і водостоків, найгірше, що може статися, — це коли вона збирається і вбирається біля фундаменту вашого будинку. Відведіть цю воду подалі, встановивши внизу кожної водостічної труби водозбірник. Вода стікає у водозбірник, а потім відводиться заглибленими трубами з ПВХ до зливного колектора.

Побудуйте сухе русло струмка

Сухе русло струмка дає вам найкраще з обох світів: функціональність і зовнішній вигляд. Побудоване з каміння різного розміру — від річкових каменів до невеликих валунів — сухе русло струмка функціонує як спланований канал для зливових вод. Замість того, щоб дозволити природі обрати русло, ви можете зробити це заздалегідь: у вал, водозбірник або до краю ділянки. Коли русло струмка не зайняте рухом води, сухе русло є прекрасною формою озеленення вашого подвір’я.

Читайте також:
  1. 13 ідей, які реально можна виконати для всієї родини
  2. Карликові фруктові дерева, які можна вирощувати на невеликих подвір’ях
  3. 12 поверхонь, які ніколи не можна чистити оцтом
  4. 12 видів ряболистої хости, які можна посадити на вашому подвір’ї
  5. 11 ідей декору в марокканському стилі, які можна втілити у вашому домі
  6. 14 найпростіших квітів, які можна виростити з насіння
  7. 12 видів груш, які можна вирощувати на своєму подвір’ї
  8. 11 письмових столів, зроблених своїми руками
  9. 13 ідей подарунків у вигляді білого слона, які можна зробити своїми руками
  10. 10 дерев’яних барних візків, які можна зробити своїми руками
  11. 10 домашніх ремонтів, які ви можете зробити власноруч
  12. 12 тропічних рослин, які можна вирощувати в приміщенні
  13. 14 ідей шпалер для огірків, які легко зробити своїми руками
  14. 15 простих, безкоштовних лавок, які можна зробити своїми руками
  15. 10 порад з озеленення своїми руками
  16. 10 простих проектів пташиних купалень, які можна зробити своїми руками
  17. 12 хитрощів для зберігання речей на стелажах, які допоможуть зробити ваш дім суперорганізованим
  18. 12 кліток для рослин, які можна зробити своїми руками
  19. Як зробити кінетичний пісок своїми руками: 5 способів
  20. 11 простих способів зробити маленьку кімнату більшою
  21. 12 швидких і простих ідей для футбольної вечірки своїми руками
  22. 10 багаторічних квітів, які можна вирощувати з насіння
  23. 14 приголомшливих тропічних квітів, які можна вирощувати в приміщенні або на вулиці
  24. 15 сучасних ідей для подвір’я, які варто спробувати цього літа
  25. 10 видів часнику, які можна вирощувати на своєму городі
  26. 12 ідей годівничок для колібрі своїми руками
  27. 13 чарівних ідей садових арок, які ви можете легко зробити своїми руками
  28. 10 видів багаторічних соняшників, які можна вирощувати з року в рік
  29. Як зробити стилус своїми руками: 3 варіанти, які замінять покупний аксесуар
  30. 10 дивних способів прибирання туалету, які працюють

Як зробити дренаж ділянки своїми руками – види дренажу і технологія його пристрою

Надмірна вологість грунту на ділянці може призвести до великих неприємностей, починаючи з застійних калюж і закінчуючи гниття коренів рослин, а також швидким руйнуванням фундаменту будівель. Це відбувається, якщо ділянка знаходиться в низині, куди потрапляють і застоюються дощові або талі води, а також при високому рівні пролягання ґрунтових вод. Якщо вам дістався саме такий ділянку, не поспішайте міняти його на інший, менш проблематичний. Вирішити вашу проблему допоможе пристрій дренажу на ділянці, яке можна здійснити власноруч, не вдаючись до дорогих послуг фахівців. А як зробити дренаж на ділянці ми вам детально розповімо в цій статті.

  1. Зміст
  2. Осушення ділянки – дренаж та його види
  3. Поверхневий дренаж ділянки своїми руками
  4. Проект дренажу ділянки
  5. Визначення ухилу дренажної системи
  6. Монтаж поверхневого дренажу
  7. Як зробити глибинний дренаж дачної ділянки?
  8. Схема глибинного дренажу ділянки
  9. Визначення глибини залягання дренажу
  10. Труби для глибинного дренажу
  11. Монтаж глибинного дренажу

Зміст

  • Осушення ділянки – дренаж та його види
  • Поверхневий дренаж ділянки своїми руками
  • Як зробити глибинний дренаж дачної ділянки?

Типова схема побудови дренажу на ділянці

Осушення ділянки – дренаж та його види

Дренаж – це система об’єднаних між собою траншей або труб, розташованих на території саду або по периметру споруди. Головне завдання цієї системи – виведення надлишкової вологи за межі ділянки.

Ось так діють окремі компоненти дренажної системи

За своїм виглядом і функцій дренажні системи поділяють на поверхневі і глибинні. Поверхневі призначаються для відводу зайвої дощової або талої води за межі осушуваної території, а глибинні знижують вологість ґрунту за рахунок зменшення рівня грунтових вод. На ділянці може бути створено як один з цих видів дренажу, так і обидва, розташовані паралельно або об’єднані в єдину систему.

Поверхневий дренаж ділянки своїми руками

Поверхневий дренаж найчастіше буває відкритим і являє собою систему траншей, викопаних під певним кутом і проходять в місцях найбільшого скупчення дощових і талих вод, а також по периметру всієї ділянки. Спочатку вода збиратиметься водоприймальним траншей в одну магістральну канаву, а потім стікати в водоприймач (зливову каналізацію, річку, яр).

Труба, що відводить воду в спеціальну траншею

Проект дренажу ділянки

Давайте розглянемо найпростіший проект поверхневого дренажу на прикладі схеми гіпотетичного ділянки. Отже, перед нами стандартний ділянку, на якій після дощу вода застоюється в трьох місцях (1,2,3). Кілька маленьких калюж ми в розрахунок не беремо. Рівень тут знижується від дороги у бік далекого лівого кута. Таким чином магістральна траншея (4) повинна проходити по дальній межі ділянки, а допоміжні канави (5 і 6) будуть скидати в неї воду з калюж. У траншеї (6 і направляються води з водостічних труб з даху будинку. У тому випадку, якщо доріжка, що проходить уздовж будинку та господарчого блоку, перетинає траншею, то її обов’язково обладнують містком (7).

Проект дренажу показує розташування зон з надмірною вологою і траншей на ділянці

Визначення ухилу дренажної системи

Як вже говорилося, траншеї повинні бути вириті з певним ухилом, щоб вода самопливом прямувала в бік водоприймача. При цьому мінімальний ухил становить у глинистих грунтах 0,002, в піщаних – 0,003. На практиці ж для найкращого стоку передбачають ухил в межах 0,005-0,01.

Монтаж поверхневого дренажу

Влаштувати відкритий поверхневий дренаж на ділянці не складе праці. Спочатку за визначеною раніше схемою викопуються траншеї шириною 0,5 м на глибину приблизно 0,7 м. Для того, щоб вода простіше затікала в канаву, стінки її формують під кутом 30°. Проходячи по відкритих траншей, вода, зрештою, потрапляє в водоприймач, який розташовується нижче рівня поверхневого дренажу.

Відкритий дренаж дачної ділянки

Такий дренаж дуже ефективно перехоплює і відводить зайву воду під час дощу або танення снігів, а також трохи знижує рівень ґрунтових вод, проте виглядають відкриті траншеї мало естетично. Крім цього, схили канав можуть обваляться, що робить даний вид дренажу недовговічним.

Подібний рух грунту змушує господарів ділянок споруджувати всілякі підпірки для стін або бетонувати їх. Щоб обійти цю проблему стороною іноді використовується щебенева підсипання. При цьому нижній шар виритої канави засипається найбільшою фракцією щебеню, а верхній – дрібної. Далі відсипання покривається шаром дерну, що робить поверхневий дренаж непомітним. Природно, що стіни траншей при цьому способі не обвалюються, однак і сама система стає менш ефективною.

Щебенева відсипання допоможе запобігти рух ґрунту

Однак існує більш сучасний і практичний спосіб вирішити цю проблему – використовувати систему лотків, що укладаються в траншеї, і накрывающихся зверху гратами. Лотки оберігають стінки траншеї від сповзання грунту, а грати – захищають від сміття. Лотки можуть виготовлятися з пластику, бетону або полімербетону. Найбільш довговічними вважаються пластикові вироби, які також відрізняються малою вагою і винятковою зносостійкістю. Що стосується решіток, то вони бувають металеві або пластикові – вибирайте те, що більше підходить для дизайну вашої ділянки. Система з використанням лотків і решіток дозволить дренажній системі працювати довго і ефективно.

Решітки підбирайте з урахуванням дизайну решти ділянки

Як зробити глибинний дренаж дачної ділянки?

Глибинний дренаж призначається для зменшення вологості грунту. Він необхідний у тих випадках, коли ділянка знаходиться в низині, заболочений, розташовується поблизу водойм або передбачається використовувати простір під будинком, наприклад, в якості підземного гаража або цокольного поверху. Звичайними траншеями тут вже не обійтися. Знадобляться спеціальні перфоровані труби (дрени) і рулонні матеріали.

Схема глибинного дренажу ділянки

Нижче наведена схема пристрою дренажної системи. Видно, що вода спочатку потрапляє в збирають дрени (1), потім – в магістральну дрену (2), звідки перетікає в водозбірний колодязь (4) і скидається у водоприймач. В дренажній системі також обов’язково передбачаються оглядові колодязі (3). При пристрої дренажу однією з головних проблем можна назвати відведення зібраної води. Як водоприймачів можуть використовуватися кювети обабіч доріг, яри, системи зливової каналізації, річки або струмки.

Приклад розведення глибинної дренажної системи з озером в якості водоприймача

Визначення глибини залягання дренажу

Для того, щоб глибинний дренаж виконував покладену на нього функцію, необхідно розмістити труби нижче рівня грунтових вод. А виявити цей рівень самостійно без спеціальних знань неможливо. На цьому етапі створення глибинної дренажної системи необхідно звернеться до геодезистам і гидрогеологам, які, провівши необхідні виміри, видадуть детальний план ділянки з рівнем ґрунтових вод.

В крайньому випадку, якщо глибинний дренаж потрібно не для захисту фундаменту від вимивання, а для нормальної життєдіяльності рослин, можна вдатися до більш спрощеним варіантом визначення глибини залягання труб. На мінеральних грунтах глибина траншей коливається від 0,6 до 1,5 м. При цьому для клумб, газонів і квітників вона становить 0,6-0,8 м, для лісових видів дерев – близько 0,9 м, для плодових дерев – 1,2-1,5 м. В тому випадку, якщо грунт на ділянці торф’яної, то глибина траншей буде більше – від 1 до 1,6 м. Це пов’язано з тим, що торф’яні грунти швидко осідають.

Труби для глибинного дренажу

Для влаштування глибинного дренажу застосовуються спеціальні перфоровані труби, на поверхні яких розташовується мережу отворів з діаметром 1,5-5 мм. Ще в недалекому минулому (до середини 80-х років) труби для дренажу були виключно керамічні або азбестоцементні. Вони швидко засмічувалися і потребували частого промиванні.

Сучасні технології дозволили спростити дренажні роботи, завдяки появі полімерних труб для гідромеліорації діаметром 50-200 мм Деякі марки труб забезпечуються фільтруючої оболонкою, яка захищає дренажні отвори від забивання частинками піску і ґрунту.

Монтаж глибинного дренажу

Установка глибинного дренажу починається з викопування траншей-каналів шириною близько 40 см, глибина яких залежить від глибини залягання ґрунтових вод. Після цього на дно насипають піщану подушку і шар щебеню, на який, в свою чергу, викладають дренажну трубу. Після цього трубу знову засипають щебенем і піском. Дані шари, разом з трубою, повинні займати близько половини висоти траншеї, що залишився простір заповнюється ущільненим суглинком, поверх якого насипають родючий шар грунту. Часто між гравієм і піском укладають шар геотекстилю, який перешкоджає змішуванню цих шарів.

Для спостереження за дренажним процесом, а також для очищення засорившихся труб, в дренажній системі передбачають оглядові колодязі круглої або прямокутної форми. Колодязі виготовляються із залізобетонних кілець або штучних водостійких виробів. У тому випадку, якщо глибина залягання дренажної системи не перевищує трьох метрів, можна використовувати пластикові гладкі або гофровані труби великого діаметра (300-500 мм). Немає необхідності покривати колодязі гідроізоляцією і робити їх герметичними, так як завдання цих споруд – забезпечити спостереження за потоком води в системі, а також здійснити подачу водного потоку під тиском для промивання засорившихся труб.

Дренажний колодязь використовується для промивання труб і контролювання стану дренажної системи

Відстань між колодязями по прямій лінії траншеї не повинна бути більше 40-50 м. Бажано, щоб колодязь також розташовувався на кожному повороті або з’єднанні траншей.

Приклад якісної укладання системи глибинного дренажу

Система закритого глибинного дренажу влаштовується таким чином, що після завершення монтажних робіт, стає практично непомітною. Вона замаскована від поглядів, не створює перешкоди на ділянці, виконуючи при цьому свою основну функцію – осушення ділянки, запобігання фундаментів будівель від вимивання і забезпечення нормального розвитку рослин.

Подивіться статті за схожою тем:

  • Як знайти воду для колодязя і вибрати підходяще місце
  • Водопостачання дачі своїми руками – прокладка труб і установка насосної станції
  • Каналізація для дачі своїми руками – корисні поради
  • Водопровід на дачі своїми руками – етапи пристрою і нюанси
  • Як правильно зробити колодязь своїми руками – відео і фото покрокові керівництва
  • Свердловина на дачі своїми руками – буріння, пристрій і очищення

На сайті виникла критична помилка.

Про автора

admin administrator