Як зробити віник для лазні з берези

Авторadmin

Як зробити віник для лазні з берези

Віники для лазні березові, дубові як вязати і заготовити липовий осиковий ялицевий бамбуковий евкаліптовий, як правильно збирати трави

Вирушати в російську лазню без віника немає ніякого сенсу. Адже віник – це не просто банний аксесуар, а незамінна річ в парильні. Масаж, зроблений віником, дуже корисний для організму, але щоб похід в лазню не пройшов даремно, віник для неї потрібно правильно вибрати і підготувати.

Здавна в лазню люди ходили з віником. І хльостали їм один одного не заради забави, а в лікувальних цілях. Масаж, зроблений правильним віником, покращує кровообіг, сприяє виведенню токсинів, покращує стан шкіри і творить інші дива з організмом людини. Віники купують в магазині або збирають заготовки самостійно, але тут дуже важливо не помилитися і вибрати віник з того дерева, аромат якого вам приємний. А ще треба знати, як зберігати віник для лазні, щоб він прослужив довго.

Для лазні роблять віники з:

  • дуба;
  • берези;
  • липи;
  • клена;
  • кропиви;
  • ялівця;
  • евкаліпта;
  • осики;
  • ялиці.

І перш ніж купувати той чи інший віник, поцікавтеся властивостями конкретного виду дерева, тому що всі вони по-різному впливають на людський організм.

Віники з берези, дуба та липи

Березовий віник для лазні є самим популярним і затребуваним. Березові віники люблять за їх особливу м’якість і неперевершені цілющі властивості. Листя на березі при впливі вологої пари стають схожими на аптечний лейкопластир. Листя у такого віника, коли їм хльостають, буквально прилипають до шкіри і знімають мертві клітини, розкриваючи пори і покращуючи кровообіг.

Використання березових віників для лазні рекомендують астматикам. Все тому, що речовини, які містяться в листі березах, сприяють виведенню мокротиння з бронхів, розширюючи їх.

Віники з дуба знайти складніше, тому що береза більш поширена і доступна. Тим не менш, в будь-якому спеціалізованому магазині ви точно знайдете дубовий віник для лазні. Їх рекомендують вживати людям, що страждають шкірними захворюваннями і підвищеною пітливістю. Дубові віники для лазні хороші тим, що мають протизапальну дію ефект, знімає почервоніння, прискорюють рубцювання шрамів. Роблячи масаж регулярно дубовим віником, можна повернути шкірі тонус. Він, на відміну від березового, не розм’якшує, а робить її більш пружною. У дубових віників широкі листя, тому легше нагнітати пар. Якщо ви любите жарку лазню, то краще зупинити свій вибір на дубі. А ще запах дубового дерева надає сприятливу дію на нервову систему та нормалізує артеріальний тиск.

Липовий віник для лазні робили на Русі ще наші предки. Віник з липи був так само популярний, як віник з берези або дуба – липові дерева росли в кожному дворі. Віничком з липових гілок сьогодні користуються не дуже часто, але паритися їм теж корисно, тому що аромат липи – найкращі ліки від втоми. Липовий віник для лазні рекомендується використовувати тим, хто страждає захворюваннями дихальної системи, мігренню і переживає постійні стреси. Масаж липовими віниками стане кращим рішенням для тих, хто хоче позбутися зайвої рідини в організмі і пропотіти. Завершити цю приємну процедуру можна гарячим чаєм на липі вприкуску з липовим медом.

Віники для лазні: коли і як заготовлювати віники

Виготовлення віників для лазні – процес не складний, однак у ньому слід враховувати деякі нюанси. У нашій статті ми розповімо вам, як правильно в’язати, збирати й зберігати віники з різних матеріалів, щоб вони служили вам тривалий термін.

Заготівля віників з берези

Заготівля віників для лазні починається на початку літа, коли листя стає зеленим і щільним. Березові гілки збирають протягом тижня. Протягом цього тижня листя з салатового стає зеленим, а сережки ще не розпускаються. Вибираючи гілки для віника, зверніть увагу на зовнішній вигляд листя. Воно повинне бути насичено зеленого забарвлення, поверхня листа повинна бути чистою від шкідників, без плям і нерівностей. Листя повинне бути здоровим і цілісним. На гілках не повинно бути сережок. Підберіть суху теплу погоду. Час зрізу гілок – після обіду, коли роса вже зійшла.

Дуже добре підходять гілки, на яких листя має окружність не більше п’ятикопійкової монети. Поверхня листа трошки липка. При запарюванні такий банний віник дає деяку мильність, однак, шкіра після неї робиться дуже м’якою і ніжною. На шкірі присутній слизький наліт, який не кожному подобається.

Заготівля віників для лазні з берези може бути і в травні. У цьому випадку вони мають інший запах, ніж заготовлені влітку. Аромат нагадує прополіс. Його виділяють горбки, які знаходяться на деяких гілочках і складаються зі смолистих речовин. Вони присутні на окремих стеблах.

Можна збирати гілки для банного віника з беріз, які ростуть біля водойм. Гілки таких дерев більш еластичні й довгі, щільні та ніжні. Щоб не нашкодити молодим берізкам, зрізайте не більше трьох штук з одного деревця. Досвідчені люди радять різати гілки з беріз, у яких ствол має слабкий блиск, а берестові плями – світло-коричневі замість сірих.

Можна визначити якість гілки за допомогою язика. Якщо листя на дотик шорсткі, така гілка не підходить для банного віника. Якщо поверхня оксамитова й гладка, вона буде хорошим матеріалом. Деякі лазники визначають придатність за ніжкою листа: якщо вона має червонуватий колір, гілка для віника дозріла, якщо зелений – потрібно ще почекати.

Деякі фахівці визначають готовність листя до зрізу на смак. Пожуйте листочок, якщо він має солодкий смак, значить потрібно ще почекати. Якщо смак гіркий – прийшла пора його заготівлі.

Заготівля віників дубових

Дубові віники заготовлюються протягом декількох місяців. Починається період у другій половині червня й може тривати до вересня. Важливо вибрати дерево зі здоровим листям, що не уражене комахами й хворобами. Колір листя повинен бути насиченого зеленого забарвлення без будь-яких плям або смуг. Заготовлювати гілки потрібно до появи жолудів. Вибирайте розгалужені стебла з великими листками. Для банних віників підходять молоді дерева, які ростуть у тінистих місцях. Вони мають більш гнучкі здорові гілки. Листки повинні бути великими й густо покривати стебла. Слід враховувати, що сирий дубовий банний віник може потемніти, якщо його відразу помістити під гніт.

Під час заготівлі гілок для дубових віників слід враховувати деякі нюанси:

  • Після зрізу покладіть гілки у затіненому місці на півтори години. Потім їх можна транспортувати.
  • Після збору й просушування віника покладіть на нього вантаж, щоб надати форму віяла. Така форма користується великою популярністю, проте деякі люди віддають перевагу традиційній сферичній формі. Щоб перевірити наскільки просох віник, засуньте руку в його середину. Якщо ви відчуєте прохолоду, значить, банний віник ще не досить просох.
  • Після того, як віник висох і став потрібної форми, підвісьте його в прохолодному приміщенні на три дні.

Заготівля віників з липи

Липові віники заготовляють в різні періоди цвітіння. Якщо ви хочете банний віник з квітами, слід поспішити. На зріз таких гілок у вас є всього тиждень. Найкраще заготовляти гілки, коли квіти розкрилися. Під час розпарювання такого віника, ви отримаєте відмінний аромат. Деякі люди заготовляють матеріал на віники в кінці літа-початку осені. Характерним для таких віників є те, що листя тримається міцніше й не скручується в процесі запарювання. Вибирати дерева для гілок слід молоді, здорові з гнучкими гілками, що ростуть прямо.

Хвойні віники

Гілки для хвойних віників заготовляють протягом усього року, зокрема й взимку. Слід вибрати теплий день, коли роса вже висохне. Для таких віників підходить молоді ялина, сосна або ялівець, гілочки, яких ростуть щільно, мають світло-коричнево-червоний колір і гнучкість. Слід враховувати, що хвойні віники не підлягають зберіганню. Вони мають властивість дуже швидко обсипатися. Тому робіть свіжі віники перед походом в лазню.

Кропив’яні віники

Заготівля віників для лазні з кропиви можлива, проте зберегти їх до зими дуже складно. Тому деякі гілки кропиви додають до березових або дубових віників. Для збору сировини вибирають молоді кущі, не вище пів метра. Банний віник виходить коротким і щільним. При розпарюванні він стає м’яким, однак, голки, які знаходяться на внутрішній стороні аркуша розпарюються й проникаючи в шкіру людини, викликаючи печіння. Збирають сировину в рукавичках на чистих ділянках трохи далі від трас і промислових зон. Для запарювання кропив’яного віника помістіть його в гарячу воду на кілька секунд, потім в холодну на такий самий час. Можна сполоснути його холодною водою й пропарити над жаровнею, обливши її водою. Перед застосуванням кропив’яного віника використовують березовий або дубовий для того, щоб розпарити тіло. Слід враховувати, що такий банний віник може залишити плями на деревині, тому його поміщають на спеціальний килимок або в інше спеціальне місце.

Як вибрати гілки для банного віника. Щоб отримати якісний банний віник, слід правильно вибрати гілки. Їх нарізають з молодих рослин, які ростуть на світлих місцях трохи далі від автотрас й заводів. Стандартною довжиною гілок є ширина двох долонь або 40-80 см. Товщина віника залежить від розміру руки людини. Вона повинна бути достатньою, щоб міцно тримати банний віник. Зазвичай вона не перевищує 5 см. Вибирайте стебла зі здоровими зеленими листками без пошкоджень, з декількома розгалуженнями й м’якою густою кроною.

В’язка віників

Перш ніж пов’язувати вінки, досвідчені лазники рекомендують помістити їх на 2-3 дні в темне місце.

Очистіть нижню частину гілок від листя, сучків і шипів і міцно зв’яжіть їх мотузкою. Більш товсті стебла помістіть в центр віника, а більш тонкі – навколо них. Після того, як ви пов’язали банний віник, підрівняйте ручку до потрібної довжини. Вигини на гілках поміщають всередину віника, глянцева частина листя повинна бути спрямована назовні. У процесі складання гілок їх злегка струшують, щоб розправити. Для зв’язки використовують мотузку або конопляну мотузку. Чи не зв’язуйте віники металевим дротом. Вона сильно нагріється під час розпарювання, і працювати ним буде некомфортно.

Техніки в’язання віників

  • Стандартна техніка в’язання. Стягніть мотузкою кінець і початок в’язки так міцно, як тільки зможете. Обв’яжіть мотузку навколо стебел з максимальною щільністю. Коли гілки підсохнуть, вони можуть випасти зі слабкої обв’язки.
  • Більш складний спосіб. Пучок стебел поділяють на дві частини, кожна з яких обмотується із середньою щільністю, потім їх перекручують один з одним на 360 градусів і повторно обв’язують від початку листя до низу.
  • Простий спосіб. Більш простим способом є зв’язка гілок за допомогою хомутів. Вони міцно тримають стебла й після їх всихання хомути можна підтягнути, ніж ущільнити банний віник. Щоб замок хомута не натирав руку під час процедури, рукоять обмотують бавовняною тканиною або мотузкою.
  • В’язка лопатою. Така в’язка робить банний віник плоским. Для цього потрібно зібрати одну сторону віника, потім перевернути й зібрати іншу сторону віника. Далі обидві сторони зв’язуються разом.

Сушка віників

Правильно пов’язаний банний віник ще не означає, що він якісний. Важливим є правильно його посушити. Для цього складіть віники один на одного й залиште так на кілька днів. Потім зв’яжіть їх попарно й підвісьте їх на мотузку або дерев’яні планки в темному сухому приміщенні. Слід не допускати попадання сонячних променів на листя віників. Сушити їх можна на горищі, в коридорі або на закритому балконі. Правильно висушений банний віник має зелений колір листя. Вони тримаються міцно й не опадають. Не вішайте віники щільно один до одного, слід залишати деякий простір між ними, щоб банні віники підсихали рівномірно, їх потрібно кілька разів на день повертати.

Зберігання банних віників

Після того, як ви висушили віники, складіть їх штабелями на полиці в сухому провітрюваному приміщенні. Періодично перекладайте їх таким чином, щоб нижні виявилися зверху, а верхні внизу. Виключіть потрапляння світла на листя, від цього вони пожовтіють. Можна зберігати віники в картонних коробах з вентиляційними отворами. У такі коробки їх варто поміщати таким чином, щоб чергувалися крона й ручка віника.

Ще одним способом є зберігання в холодильнику. Для цього їх загортають у поліетиленову плівку й поміщають на нижню полицю.

Як правильно запарити банний віник

У кожного лазника є свій метод запарювання віників. Однак найпоширенішим з них є такий: опустіть банний віник у місткість з холодною водою на кілька хвилин, потім проведіть його в місткість з теплою водою на такий самий час, після чого помістіть його в дуже гарячу воду й накрийте кришкою. Пропарте в гарячій воді стільки ж хвилин. Слід враховувати, що віники для запарювання підходять тільки добре підсушені. Погано просушені або свіжі віники швидко розкисають, стають дуже гарячими й важкими.

Скориставшись нашими порадами, ви заготівля віників для лазні пройде успішно. Ви отримаєте якісні віники, які зможете із задоволенням застосовувати в лазні .

Про автора

admin administrator