Які бувають фіалки кольором

Авторadmin

Які бувають фіалки кольором

Ряболисті фіалки — якими бувають?

Ряболисті фіалки вже давно займають особливе місце в серцях любительок кімнатних рослин. І нічого дивного в цьому немає, адже ряболисті сорти фіалок, крім яскравого рясного цвітіння, володіють ще й вельми привабливим і цікавим листям. Якими бувають ряболисті фіалки, чи відрізняється догляд за ними і як їх розмножити? Розберемося докладніше.

Ряболистість буває різна…

Строкаті листочки у фіалок вражають своєю різноманітністю. Вони можуть бути біло-зеленими, жовто-зеленими, трохи коричнюватими, з ніжною рожевиною або вкрапленнями бежевого відтінку.

Ряболистість фіалок поділяється на 3 типи.

1. Кронова (Champion). Фіалки, що належать до цієї групи, мають однотонне листя в нижніх рядах, а строкатість проявляється ближче до верхівки. Причому верхнє листя може бути взагалі без наявності зеленого кольору. Цікавим моментом є те, що в міру того, як цвітіння фіалки завершується, строкаті штрихи на листочках також зникають, і вони стають зеленими. Згодом варієгатність знову проявляється, а нове листя відростає строкатим. Розмноження фіалок з кроновою ряболистістю здійснюється листовими живцями, їх сортові особливості чудово передаються діткам.

2. Окаймляющая, вона ж строкатість Томмі Лоу (Tommie Lou) вважається найбільш декоративною і найпоширенішою. Фіалки з цим типом ряболистості володіють зеленим листям з чітко вираженим варієгатним краєм, який може бути світло-жовтим, білим, коричневим, рожевим або бежевим. Їхні розетки виглядають дуже ошатно навіть без цвітіння. Ці фіалки є найбільш невибагливими серед ряболистих «побратимів». Догляд за ними практично нічим не відрізняється від звичайних фіалок із зеленим листям. Тому фіалководам-початківцям варто звернути увагу саме на сорти, що належать до цього типу.

3. Мозаїчна (Lilian Jarret) є найбільш стійким типом, все листя має стабільне забарвлення. Сорти фіалок, що відносяться до даного типу, є найвибагливішими у догляді, і вони вимагають підвищеної турботи та уваги. Забарвлення листя може бути різних відтінків, штрихи розташовані по всій листовій пластині. Фіалки, що мають мозаїчну ряболистість, дуже погано переносять спекотне повітря. Зустрічаються рослини з мозаїчною ряболистістю рідше, ніж представники інших типів.

Не потрібно також забувати про фіалки-химери, листя яких дуже декоративне. Листові пластини химер зазвичай мають досить великі плями різних відтінків зеленого кольору, що відрізняється від основного. Вони можуть бути як темнішими, так і світлішими, а їх межі чітко позначені. Розмножуються такі сорти виключно пасинками. Дітки, отримані від листових живців, не повторять забарвлення материнської рослини. Навіть пасинки не завжди зберігають сортність.

Та й спонтанні мутації ніхто не скасовував. Спонтанна строкатість проявляється хаотично, на одному, декількох листах або по всій рослині. Строкате листя може, як з’явитися несподівано, так само раптово і зникнути. Спостерігати за подібними змінами дуже цікаво.

Як розмножити?

Розмноження фіалок з строкатим листям є дуже захоплюючим заняттям, сповненим сюрпризів. Часто відбувається так, що дітки, які з’являються з живців ряболистих фіалок, не зберігають материнські властивості і кардинально відрізняються за забарвленням листя. Іноді вони ростуть повністю зеленими, іноді – білими. І в тих, і в інших дітей у міру дорослішання може виявитися строкатість. Але рослини, все листя яких так і залишилося без зелених ділянок, з часом пропаде.

Розмножуються ряболисті сорти фіалок так само, як і звичайні, листовими живцями (за винятком химер). Найкраще вкорінювати живці відразу в ґрунті. Для розмноження живцями найкраще підійде листя, яке має найбільшу кількість зелених ділянок. Їхня життєздатність значно вища. Нижнє листя краще для розмноження не використовувати, якщо необхідно повторити сортові ознаки материнської рослини.

Живці ряболистих фіалок укорінюються дещо довше, ніж повністю зелені. На появу дітей також знадобиться трохи більше часу. Після появи дітей не варто поспішати їх розсаджувати. Потрібно дочекатися, поки вони підростуть і зміцніють. Через світлі ділянки на листочках такі діти більш вразливі, ніж звичайні зелені.

Як доглядати?

Краса ряболистих фіалок безпосередньо залежить від умов їх утримання. Через наявність на листі білих ділянок, рослини є менш стійкими до несприятливих умов, адже процеси фотосинтезу у ряболистих фіалок протікають повільніше, ніж у сортів із зеленим листям. Тому такі фіалки вимагають трохи більшої уваги, ніж звичайні сорти із зеленим листям. Для того, щоб ряболисті сорти фіалок максимально проявили свою декоративність, необхідно створити сприятливі умови утримання.

Висвітлення у вирощуванні ряболистих фіалок відіграє провідну роль, оскільки ці рослини вимагають більше світла, ніж із зеленим листям. Від ступеня його інтенсивності залежить яскравість забарвлення листової пластини. При достатньому освітленні варієгатність проявиться якнайкраще. При нестачі світла на листі буде більше зеленого кольору. Світло не повинно бути яскравим, ідеально, щоб воно було м’яким, розсіяним. Найкраще ряболисті фіалки почуваються при 12-годинному світловому дні.

Надмірне освітлення призведе до того, що кількість зеленого пігменту на листі може зменшитися настільки, що рослина перестане виробляти у достатній кількості хлорофіл. А це може погано вплинути на зовнішній вигляд фіалки і навіть призвести до її загибелі.

Практично всі ряболисті сорти фіалок дуже погано переносять спеку. Якщо містити такі фіалки за підвищеної температури, варієгатність на листі зникне. Ідеальним є вміст ряболистих сортів фіалок при температурі, що не перевищує 21°. Поливати ряболисті фіалки найкраще водою кімнатної температури, попередньо відстояною.

Трохи про сорти

Сортів ряболистих фіалок величезна кількість, розглянемо кілька з них докладно:

• Фіалка «Бен» має красиве конусоподібне оливкове листя зі світлою окантовкою по краю. Квіти бузково-блакитні, з затемненим центром та світлішими краями;

• Фіалка “Шикарний мак” має великі квіти насиченого рожевого відтінку з ніжним ароматом. Листя велике з нерівномірним забарвленням – від світлого краю до темнішої основи.

• Фіалка «Поліна Віардо» має компактну розетку з яскравим строкатим листям. Квіти великі, винного кольору.

• Фіалка «Чаша» цікава гострими листками з трохи хвилястим краєм. Вони темно-зелені з біло-зеленою облямівкою. Квіти дрібні, рожевого кольору з рюшами по краю пелюсток.

• Фіалка «Літні сутінки» має напівмахрові квітки ідеальної форми синього кольору із світлішим краєм. Листя насичено зелене з варієгатністю по контуру.

• Фіалка Vintage Wine цвіте пишними шапками насиченого бордового кольору. Листя світло-зелене з білою облямівкою, яка згодом може придбати рожевий або бежевий тон.

• Фіалка «Powwow» – темні винного відтінку квітки з насиченим зеленим листям, обрамленим ніжним білим окантуванням.

Ряболисті сорти фіалок, крім незвичайного забарвлення, можуть мати і різну форму листя. Особливо привабливими є сорти з хвилястим листям.

Кожен, у кого в колекції з’явилася хоча б одна рясна фіалка, обов’язково захоче поповнити свою колекцію. Тим більше що доглядати красунь не так вже й складно.

Як правильно освітлювати фіалки

Ніжні та красиві квіти фіалки. Одне з найулюбленіших кімнатних рослин в усьому світі. Цвіте практично цілий рік. Радує розмаїттям барв, форм та розмірів. Сьогодні рослина налічує понад 32000 сортів.

Це чудо називають сенполія, узамбарская фіалка на ім’я чоловіків сімейства Сен-Полів, які відкрили в XIX столітті рослину у гірському масиві Узамбарі. Вони ж привезли фіалки в Європу. У сенполії батьківщиною є джунглі. Це означає, що мікроклімат повинен бути аналогічний. Висока вологість, стабільна температура, розсіяне сонячне світло.

Освітлення фіалок завжди було та залишається предметом обговорення. Неухильне дотримання правил догляду, правильний та своєчасний полив, застосування добрив тасубстрату . Все прекрасно, але без правильного тадостатнього надходження світла не буде відбуватися фотосинтез, ріст фіалки сильно сповільнється. Вони просто не будуть цвісти.

Як же створити цим квіткам потрібне для них середовище проживання в наших будинках?

Освітлення горщиків влітку та взимку

Догляд за фіалками вимагає багато сил та енергії. І найбільшу увагу потрібно приділяти висвітленню. Щоб фіалка цвіла круглий рік, потрібно використовувати два види освітлення:

• природне. Те, що квітка отримує від сонця;

• штучне. Проводиться світлодіодними, люмінесцентними, фітолампами або світловоюстрічкою.

Природне освітлення

Денне освітлення найбільш сприятливо для рослини. Воно є збалансованим, має синій, червоний, зелений таультрафіолетовий спектри. Це сприятливо для утворення бутонів, цвітіння фіалок. У теплу пору року світловий день довгий, сонячних променів багато. Цього достатньо для вазонів, які ростуть на звичайному підвіконні. Прекрасно, коли він широкий. Поміщається велика кількість вазонів.

Однак є й мінуси. Влітку природне освітлення фіалок на відкритому підвіконні може привести до опіку ніжноголистя, квіток. Для цього враховуємо, з якого боку горизонту вікно розташоване. Різні сорти фіалок вимагають і різного освітлення. Якщо вікно південне, а рослина не любить прямих сонячних променів, правильним буде використання затінення, щоб розсіяти світло, або поставити вазон далі від вікна. Можна використовувати білий папір, тюль, нанесення побілки на вікно з зовнішнього боку.

З наближенням осінньо-зимового періоду світловий день стає все коротшим. У денний час доби квіти можна тримати на підвіконні. Підійде південне, західне та східне вікно. Північне взимку краще не використовувати. Часуприродного освітлення мало, фіалкам цього не вистачає.

Це освітлення фіалок необхідно для продовження розвитку та цвітіння. Одні вважають, що такий процес повинентривати 12-14 годин, у інших він триває 6-8 годин. Найоптимальнішим часом по практиці є 8-10 годин. Цього цілком вистачає для нормальної життєдіяльності квіток фіалок різних сортів в осінньо-зимовий період часу.

Щоб створити квітам комфортні умови, необхідно додавати штучне освітлення.

Штучне освітлення

В цьому випадку можна використовувати люмінесцентні лампи. Зараз їх використовують не багато. Вони не рентабельні. Така лампа в 1 м довжиною, споживає енергії близько 30 Вт/год. Десять годин роботи — 300 Вт. Люмінесцентні лампи швидко та сильно нагріваються, що призводить до підвищення температури на стелажах, підвіконні. Вони поширюють теплий потік на всі боки, не маючи кута та напрямку світлового потоку.

В результаті той світ, який так необхідний фіалкам, трансформується у тепло, спрямоване у бік полки, стіни та інш. Сорти, залежні від температури навколишнього повітря, погано переносять такий перегрів, рослина страждає, погано розвивається. Допомогти може тільки відбивач, що спрямовує, він коштує не мало.

Хочеться відзначити, що термін служби люмінесцентної лампи не більше 6-8 місяців, після чого її необхідно замінити, хоча зовні вона може продовжувати світитися. Відбувається як би «вигорання» матеріалу люмінофор, з якого вона зроблена. Випромінювання, яке лампа перетворює, змінює свій спектр, що негативно позначається на фіалках. Подовжується черешок, а листова пластина стає помітно тонша, дрібніють самі квітки. Можливо взагалі вазон перестане квітнути.

Світлодіодне освітлення

Світлодіодне освітлення здійснюється лампами-трубками, у вигляді «груші» або стрічки. Найменше підходять грушоподібні. Після установки у цоколь відстань до рослини значно зменшується. Полки необхідно збільшувати по висоті, що призводить до втрати робочого простору.

Окремо торкнемося світлодіодної стрічки. З її допомогою можна зробити не тільки біле освітлення, але також червоне або гібридне (обидві стрічки одночасно). Стрічка зручна укористуванні, однак може завдати істотної шкоди фіалкам.

Освітлення фіалок залежить від виду світлодіодів на стрічці. Якщо вона дешева, куплена в Китаї, її якість відповідає ціні. Краще купувати виріб у хороших виробників, де на упаковці вказани світловий потік та споживана потужність на метр стрічки. Стрічки є з силіконовимзахистом та без неї. Підійде будь-яка.

Треба тільки бути обережніше при поливі та обприскуванні. Попадання вологи на відкриті контакти призведуть до швидкого їх окислення. Не слід боятися удару електричним струмом. Напруга на стрічці всього 12V (вольт). Стрічки вольтажем 24 брати не варто. Блок живлення при цієїнапрузі обійдеться набагато дорожче. Стрічки повинні працювати без мерехтіння, світло падає рівно та стабільно.

Освітлення фіалок зручніше та практичніше здійснювати світлодіодними лампами-трубками. Тут не важливий виробник, головне, характеристика світлового потоку, повинна бути не менше 1350-1400Лм (люменів) для довжини трубки 120 см. При споживанні енергії 18Вт / год, вона набагато економніше люмінесцентної.

Світловий потік завжди спрямований вниз, а кут світіння 120 °-180 °. Сама лампа гріється незначно, що практично не порушує температурний мікроклімат навколо фіалок. Термін служби люмінесцентної лампи становить не менше 50 тис. годин світіння. Міняти їх можна не частіше 1 разу на 2 роки.

При установці ламп на стелажі необхідно враховувати правильну відстань від лампи до рослини. Так для вазонів міні та полуміні воно складе 15-20 см. Для стандартів 25-30 см.

Фітолампи

Останнім представником зимової досвітки є фітолампи. Освітлення фіалок цим пристроєм досить зручно. У порівнянні з іншими, лампа фітохром споживає набагато менше енергії, практично не нагрівається, довготривала (до 17 років) навіть при цілодобовій роботі, має ультрафіолетове світіння. Рекомендують навіть для закритих стелажів, які для поліпшення результату бажано застелити фольгою (відбивач).

Мінусом такої лампи є ціна. Вони досить дорогі, багато хто не може собі це дозволити. Крім того, ті, хто багато намагався використовувати фітохром, розповідають, що рослини під цією лампою розвиваються якщо не гірше, то як мінімум, точно так же. У фіалок навіть з’являється карликовість та кучерявість на кінчиках листової пластинки. Це прояв явної нестачі освітлення.

Після використання фітолампи рослини потрібно «гартувати». Не можна відразу та надовго виносити їх утеплицю. Фіалки потрібно привчати до сонячного світла поступово, щоб квітка не обгоріла від природних променів. Вона стає слабкою, повинна звикнути.

Фіалки — наша радість

Фіалки цвітуть на підвіконнях та дарують нам свою красу, приносять радість. У будинку відразу створюється неповторна атмосфера затишку, комфорту. Нехай це триває якомога довше! Правильне освітлення фіалок та створення потрібного мікроклімату принесе здоров’я нашим вихованцям. Вони ще довго будуть нас радувати!

Про автора

admin administrator