Які калійні добрива вносять восени

Авторadmin

Які калійні добрива вносять восени

Які добрива вносити восени. Комплексні, мінеральні та калійні добрива для ґрунту

Відразу після збору врожаю більшість садівників і городників приступають до підготовки своїх ділянок до наступного сезону. Це не тільки прибирання різних рослинних залишків, дезінфекція ґрунту, а й збагачення її різними органічними та мінеральними речовинами. У цій статті ми розглянемо, які добрива вносити восени під різні культури, щоб наступний садово-городній сезон порадував рясним урожаєм.

  • Які мінеральні добрива потрібні?
  • Азотовмісні добрива
  • Калійні добрива
  • Добрива, що містять фосфор
  • Що таке комплексні добрива?
  • Якими бувають комплексні добрива?
  • Осіннє внесення добрив
  • Основні правила підживлення садових рослин

Які мінеральні добрива потрібні?

Перш ніж детально і детально відповісти на це питання, згадаймо, що ж таке, мінеральні добрива. Це неорганічні речовини, які видобуваються з надр землі або виходять в результаті контрольованих людиною хімічних реакцій. Залежно від превалюючої у складі речовини, вони бувають:

Крім цього, до їх складу можуть входити і різноманітні макро- і мікроелементи, необхідні для нормальної життєдіяльності рослин.

Азотовмісні добрива

Азот підживлення необхідний для синтезування білків рослинами. Найбільш поширені такі види:

  • сульфат амонію;
  • селітри: аміачна, натрієва, кальцієва;
  • сечовина.

Сульфат амонію, або сірчанокислий амоній, при внесенні в ґрунт легко звільняє азот, споживаний рослинам, а ось аміак, навпаки, зв ‘язується в малорухливе з’ єднання і практично не йде з грунту. Це добриво можна вносити на важких грунтах при осінній перекопці, а на легенях – навесні.

Аміачна селітра – найбільш швидко засвоюване рослинами добриво, яке вноситься при весняній підготовці ґрунту, а також влітку в якості стимулюючої підживлення.

Найбільш концентрованим азотним добривом є сечовина, що випускається як у порошку, так і в гранулах. Вона підходить для використання на будь-якому типі ґрунтів.

Калійні добрива

Містять калій добрива сприяють білковому і вуглеводному синтезу рослин, збільшують їх стійкість до несприятливих погодних умов і шкідників.

В аматорському садівництві найбільш часто використовуються такі добрива, як:

  • калійні солі;
  • сірчанокислий калій;
  • хлористий калій;
  • зола (деревна або рослинна).

Більшість експертів у галузі садівництва і рослинництва на питання про те, яке добриво потрібно восени вносити, обов ‘язково одноголосно називають сірчанокислий калій. Він привабливий як відсутністю хлору, так і наявністю в його складі магнію і кальцію, а також можливістю застосовувати його на будь-якому типі ґрунтів і практично для всіх рослин.

Ще одним, хто не містить у своєму складі хлору калійним добривом, є калімаг, що ефективно працює на супесчаних і легких піщаних ґрунтах.

Калійні добрива, що містять хлор, восени застосовуються на будь-яких типах ґрунтів. Пов ‘язано це з тим, що хлор, який входить до їх складу, за час осінніх і весняних дощів, зимових морозів практично повністю розкладається на нешкідливі сполуки, що не впливають на безпеку овочів і фруктів. Містять хлор такі добрива, як хлористий кальцій, а також калійні солі, одержувані в результаті дроблення і подрібнення різних містять калій мінералів.

Для розкислення ґрунтів досить часто використовується деревна зола, в якій міститься, крім калію, безліч мінералів і мікроелементів.

Добрива, що містять фосфор

Така речовина, як фосфор, є необхідною для нормального розвитку кореневої системи рослини. Добрива з фосфором малорастворими і добре утримуються ґрунтом, що дозволяє проводити внесення добрив восени, а також перед весняною посадкою. У вітчизняних садівників найбільшою популярністю користуються такі фосфорні добрива:

  • суперфосфат;
  • борошно: фосфоритна, кісткова;
  • томасшлак.

Більшість джерел, відповідаючи на питання про те, які добрива вносити восени, однозначно рекомендують суперфосфат. Він випускається як простим, так і подвійним, що відрізняється великим вмістом фосфорних складових.

Фосфоритне борошно – це природне добриво, отримуване з таких осадових гірських порід, як фосфорити. Його рекомендують вносити восени на виклопотані чорноземи і різні підтипи дерново-підзолистих грунтів, перед вапненням, щоб уникнути утворення важких нерозчинних солей.

У процесі плавлення чавуну отримують томасшлак, який може використовуватися як основне добриво при осінній підготовці ґрунту.

Що таке комплексні добрива?

Всі сучасні комплексні добрива за способом їх виробництва прийнято підрозділяти на змішані і комбіновані (складно-змішані). Такі складні комплексні добрива, як діаммофос, калієва селітра, амофос, отримують в результаті хімічної взаємодії складових.

Комбіновані (складно-змішані) підживлення, такі як різноманітні рідкі суміші, нітроамофоска, поліфосфати амонію і калію, карбоаммофоси, нітрофос і ряд інших, виходять в результаті єдиного технологічного процесу. Їх основна відмінність – заздалегідь задана кількість тих чи інших поживних елементів.

Якими бувають комплексні добрива?

Сьогодні виробники пропонують безліч різних вузькоспеціалізованих складів: для багаторічників, плодових дерев і чагарників, декоративно-листяних рослин, газону і ягід, хвойних культур. У всьому цьому розмаїтті так легко заплутатися! Однак є дуже просте правило, що визначає, які добрива вносити восени: з мінімальним вмістом азоту і його з ‘єднань. Багато фірм випускають спеціальні комплексні склади, призначені для осінніх підживлень різних рослин. На пачках зазвичай вказується найменування культури і сезон, наприклад “Полуниця-Осінь”.

Таким чином, ви можете підібрати необхідне для ваших рослин комплексне добриво, восени внести його і бути впевненими в тому, що всі потрібні речовини потраплять за призначенням, а наступний сезон знову порадує хорошим урожаєм.

Осіннє внесення добрив

Підготовку саду і городу до осіннього негоди і зимових холодів більшість садівників починають ще в літні місяці. Відплодоносили грядки полуниці і земляники, ягідні чагарники і плодові дерева починають готувати до зими, вносячи різні мінеральні добрива, з середини літа і аж до кінця вересня.

Вносити мінеральні добрива восени, в більш пізні терміни, малоефективно, оскільки рослини переходять у стан спокою і не засвоюють поживні речовини з ґрунту.

Основні правила підживлення садових рослин

Найбільш важливими речовинами, якими необхідно збагатити ґрунт, щоб рослини могли комфортно розвиватися і успішно плодоносити надалі, є фосфор і калій. Задумуючись про те, які добрива вносити восени, слід враховувати і те, що у більшості багаторічних культур, таких як плодові чагарники і дерева, до кінця вересня – початку жовтня відбувається вторинне зростання кореневої системи, для якого необхідний азот. Таким чином, краще вносити не однокомпонентні добрива, а комплексні, до складу яких, крім калію і фосфору, включений ще й цей елемент.

Крім того, розраховуючи терміни внесення осінньої підживлення, слід пам ‘ятати, що за один день рослини не зможуть засвоїти всі запропоновані їм речовини. Для цього потрібно кілька тижнів, тому починати внесення добрив восени, звичайно, можна, але краще робити це заздалегідь, з останніх тижнів серпня.

Різні мінеральні склади вносяться в грунт при перекопуванні. Так, під ягідні культури добрива закладаються на глибину не менше 10 см, а під плодові чагарники і дерева – 15 см. Перекопаний грунт залишають великими пластами, не розбиваючи їх, як це практикується навесні. Це дозволить ґрунту затримати більше вологи в період танення снігу, а також посприяє знищенню різних шкідників, які воліють зимувати в поверхневих шарах землі.

Перш ніж почати добриво ґрунту восени, необхідно ретельно пролити рослини і тільки після цього вносити підживлення і перекопувати землю.

Калійні добрива: на що впливають та які обрати

Калій надзвичайно важливий для правильного розвитку рослин, особливо в період їх цвітіння та формування зав’язей. Це основний будівельний матеріал для клітин, без нього не відбувається накопичення цукрів та утворення крохмалю. При дефіциті калію урожай не тішитиме особливо величиною та смаком, буде непридатний для зберігання та транспортування.

Безхлорними калійними добривами необхідно підгодовувати виноград, огірки, помідори, картоплю, буряк, усі бобові та капустяні. Крім того, мінеральні комплекси, що містять калій, сприятливо впливають на газонні трави, декоративні чагарники та квіти. Про симптоми браку та надлишку калію, найкращі калієвмісні добрива, а також правила їх внесення розповідає «Дім і сад».

Ознаки дефіциту та надлишку калію

Калійне голодування негативно позначається на рості та розвитку рослин. Візуально цей стан досить легко помітити:

  • листя інтенсивно змінює забарвлення: молоде – синіє, старе – жовтіє і утворює суху облямівку по краях;
  • рослини значно відстають у зростанні та масово скидають зав’язі.

Нестача калію призводить до виникнення грибкових захворювань, нові пагони відмирають. Найчастіше це відбувається на торф’яних, піщаних та супіщаних ґрунтах, з яких калій легко вимивається.

Надлишок калію, який часто виникає при неправильній агротехніці на важких глинистих ґрунтах, не менш шкідливий, тому потрібно чітко дотримуватися інструкцій та спостерігати за станом рослин. Ознаки «калійного передозування»:

  • на листі утворюється «мозаїка» з блідих плям – через надлишок калію рослини не можуть засвоювати магній;
  • верхівки рослин значно темніші, майже бурі;
  • усі частини рослини стають ламкими.

Найпопулярніші добрива

Фосфат калію – мінеральне добриво з високою концентрацією основної речовини, що добре засвоюється рослинами. Використовується для підживлення овочевих, ягідних культур, декоративних чагарників і квітів.

Калієва селітра (нітрат калію) містить 38% калію та 13% азоту, універсальний стимулятор росту для всіх рослин. Цей мінеральний комплекс рекомендується вносити навесні під час посадки рослин та влітку для зміцнення коріння.

Калімагнезія – безхлорний мінеральний комплекс, до складу якого входять калій та магній. Ідеально підходить для підживлення винограду. Найбільший ефект досягається на піщаних ґрунтах.

Хлористий калій у своєму складі містить понад 60% калію та близько 40% хлору. Через такий високий вміст хлору це добриво рекомендується вносити виключно під зиму.

Гумат калію виготовлений на основі гною, мулу, торфу та вугілля, що робить цей комплекс екологічно чистим та безпечним. Крім гумінових кислот та калію, до складу входить азот, що робить його універсальним добривом.

Сірчанокислий калій (сульфат калію) – дрібні сірі кристали, які добре розчиняються у воді. Комплекс містить 50% калію, а також кальцій, сірку та магній. Рекомендується для підживлення овочів, особливо редьки, редиски та капусти, а також усіх видів хлорофобних рослин, насамперед винограду. Можна використовувати будь-якої пори року на всіх типах ґрунтів.

Калійна сіль містить близько 40% калію, а також хлор. Її не можна використовувати для підживлення хлорофобів та ягідних чагарників, натомість вона сприятливо впливає на буряк. Добриво рекомендується вносити ґрунт восени при перекопуванні городу.

Коли та як вносити калій

Калійні комплекси, особливо ті, що містять хлор, вносять при перекопуванні ґрунту восени, а також напровесні при посадці рослин. Рідкі форми добрив використовують улітку напередодні цвітіння декоративних культур, дозрівання плодів або після збирання врожаю. Сумішшю обприскують листя або вносять його безпосередньо під корінь.

Більше корисних порад – у рубриках «Сад» і «Город»

Про автора

admin administrator