Які вітаміни потрібні для імунітету дорослим

Авторadmin

Які вітаміни потрібні для імунітету дорослим

Які вітаміни потрібні організму для покращення імунітету і в яких продуктах вони є. Інфографіка

В осінньо-зимовий період ми стаємо дуже вразливі до різних хвороб через ослаблений імунітет. У цей період, щоб зміцнити свій імунітет, нашому організму потрібно більше вітамінів.

Укрінформ вирішив нагадати, які вітаміни потрібні нашому організму для покращення імунітету і в яких продуктах вони є.

Вітаміни С і Е

Ці вітаміни працюють в організмі як антиоксиданти, борються з інфекціями

Вітамін С містять: грейпфрут, ківі, гранат, виноград, буряк, брюссельська капуста, червоний перець, імбир, квашена капуста, солоні помідори, журавлина, брусниця.

Вітамін Е міститься в: авокадо, брокколі, насінні соняшника, мигдалі, фундуку, арахісі, олії.

Вітамін С відіграє важливу роль у контролі інфекцій та є потужним антиоксидантом: нейтралізує вільні радикали і бере участь у виробленні колагену, необхідного для здоров’я кісток, зубів і кровоносних судин. Цей вітамін міститься в багатьох продуктах, не лише в екзотичних фруктах і свіжих овочах, але і в соліннях і навіть прянощах, тому збагатити ним зимовий раціон особливих труднощів не складе.

Схожими з вітаміном С, з його функціями, є вітамін Е, який також є антиоксидантом і запобігає руйнуванню клітин під впливом вільних радикалів. Його рекомендують як для підвищення імунітету, так і для уповільнення розвитку хронічних захворювань. Оскільки вітамін Е є жиророзтворюючим, то він міститься переважно в оліях і горіхах – їх можна вживати незалежно від сезону.

Вітамін D

Цей вітамін сприяє засвоєнню кальцію організмом і, відповідно, зміцненню кісткової системи.

Вітамін D містить: шпинат, білокачанна капуста, лосось, тунець, молоко, сир, яловича печінка, яєчні жовтки.

Природний шлях насичення вітаміном D – це сонячне світло. В організмі кожного з нас є клітини-рецептори, які під дією ультрафіолету виробляють цей вітамін і запасають його. Восени і взимку сонця мало і тому виникає нестача вітаміну D, бо майже весь час ми проводимо в приміщеннях.

Вітамін А

Дозволяє лейкоцитам ефективніше боротись з інфекціями.

Вітамін А міститься у моркві, солодкій картоплі, шпинаті, броколі, капусті Кале, гарбузах та інших овочах, які мають темні зелені листочки.

Це натуральний антиоксидант, який допомагає боротись з раковими клітинами, стимулює вироблення білих кров’яних тілець та антитіл, які захищають тіло від інфекцій.

Вітаміни групи В

Це цілий комплекс вітамінів, які перетворюють їжу в енергію, посилюють захисні функції організму і сприяють зміцненню імунітету.

Для підтримки імунітету важливими є вітамін В6, В1 і В2.

Вітамін B6 бере участь у процесах метаболізму, збереженні функцій мозку і печінки. Він міститься в хурмі, винограді, бананах, фенхелі, м’ясі курки та індички, сирі, цільнозернових злаках.

Вітаміни В1 і В2 містяться у: яйцях, молоці, гов’яжій печінці, горосі, квасолі, дріжджах, ростках пшениці, сирі, соєвому маслі, свинині, імбирі, гранаті.

Вітамін В2 відіграє важливу роль в енергетичному обміні: перетворює вуглеводи і жири в енергію і покращує стан шкіри.

Вітамін F

Вітамін F має антиалергічну дію. Він бере участь в синтезі жирів (особливо насичених), а також в метаболізмі холестерину. М іститься в риб’ячому жирі, оливковому маслі, сухофруктах.

Вітамін Н

Вітамін Н називають ще мікровітаміном, адже він необхідний організму в малих кількостях. Він відноситься до водорозчинних, має відносну стійкість до впливу високих температур і кисню. Руйнується при тривалому кип’ятінні і під впливом світла. М іститься в грибах, шоколаді, молоці, горіхах, яєчному жовтку.

Вітамін К

Вітамін К є жиророзчинним вітаміном, який бере участь в процесі згортання крові. Крім того, він впливає на засвоюваність кальцію, тому необхідний для здоров’я кісток. М іститься в морській капусті, зеленому чаї, шпинаті, ріпчастій цибулі, чечевиці.

Крім того, щоб захисні сили організму працювали на повну потужність, ваш раціон має бути збалансованим.

По-перше, ніколи не пропускайте основних прийомів їжі: сніданок, обід і вечеря мають бути завжди, а перекуси на ходу мусять відійти в минуле.

По-друге, не відмовляйтесь від сезонних і місцевих продуктів.

По-третє, сміливо скорочуйте вживання цукру, солі, алкоголю та споживайте лише необхідну кількість калорій.

Основні вітаміни для імунітету дорослим: міфи і реальність. Як приймати вітаміни для імунітету, які краще?

Кожен з нас з дитинства, як мантру, повторює фразу про користь вітамінів, і багато хто це робить, не заглиблюючись в деталі теми. Одні віддають перевагу вітамінам у таблетках, вважаючи таке вживання єдино прийнятним варіантом насичення організму без клопоту, а інші, іноді – не без фанатизму, прагнуть удосконалити свій раціон максимальною кількістю овочів і фруктів.

  • Які вітаміни для імунітету дорослим необхідні?
  • Зупинимося детальніше на основних вітамінах, визнаних класичною медициною засобом для підтримки та відновлення імунітету:
  • Вітаміни для імунітету дорослим – відмова від звичних стереотипів
  • Потрібні чи немає вітаміни для імунітету?
  • Тому, якщо немає серйозних причин для занепокоєння, то:
  • Про нестачу вітамінів в організмі можна судити за наявності:
  • Штучні вітаміни для імунітету дорослим: про вітаміни та їхні антиподи

Вітамінний бум посилюється з настанням холодів і після них, у міжсезоння: вважається, що активне вживання вітамінів у цей період допоможе зміцнити імунітет, уникнути простудних і вірусних захворювань. Що говорять про роль вітамінів у зміцненні імунітету останні дослідження?

Які вітаміни для імунітету дорослим необхідні?

Вітаміни відіграють роль каталізатора в організмі, беручи участь в обмінних процесах, і не можна сказати, який з них конкретно можна вважати найкращим імуномодулятором, тому що кожен виконує певну роль. Природа подбала про потрібний баланс, і неправильно ставити питання про те, які вітаміни для імунітету більш важливі.

Зупинимося детальніше на основних вітамінах, визнаних класичною медициною засобом для підтримки та відновлення імунітету:

  • Вітамін А – покращує зір, визнаний вітаміном краси, оскільки стимулює зростання нових клітин, необхідний для синтезу білка; є профілактичним засобом у боротьбі з онкологічними захворюваннями. Вітамін А і лід-каротин є також потужним імуностимулятором, зокрема – при простудних захворюваннях і хворобах дихальної системи, міститься в продуктах тваринного походження (в готовому вигляді), а також в рослинній їжі (для засвоєння лід-каротину необхідні жири, щоб забезпечити його повноцінне засвоєння).
  • Вітаміни ВВ – провідники мікроелементів в організм, активують функції кроветворення, захищають організм від зовнішніх несприятливих факторів, є потужними антиоксидантами, стимулюють мозкову діяльність, роботу травної і нервової системи, серця, дають енергію і бадьорість.

Доведено, що мозкова діяльність сприяє зміцненню імунітету, а раз так, то вітаміни цієї групи опосередковано задіяні в імунному захисті організму.

Дана група вітамінів присутня, в основному, в рослинній їжі (злаки, боби); в незначній кількості міститься в м’ясних продуктах, яйцях і рибі. Вітаміни групи ВВ синтезуються організмом, в кишечнику.

  • Вітамін С: його роль в організмі переоцінити складно – бере участь у виробленні антитіл, необхідних для захисту від інфекцій, у кроветворенні, окислювальних процесах. Завдяки цьому вітаміну організм засвоює фолієву кислоту і залізо.

Перераховувати переваги цього вітаміну можна і далі, але вони і без того відомі навіть непрофесіоналам, як і те, що вітамін С – водорозчинний елемент, який швидко руйнується вже при температурі 40оС. На відміну від інших вітамінів, він абсолютно не синтезується в організмі людини, тому його запаси необхідно регулярно поповнювати.

  • Вітамін Е – антиоксидант, який перешкоджає руйнуванню клітин. Без його участі знижується засвоєння вітаміну А.
  • Вітамін D необхідний для захисту кісткової тканини, транспортування кальцію і фосфору.
  • Вітамін F також бере участь у побудові імунного захисту, стимулює загоєння ран, чинить протизапальний ефект, бере участь у синтезі ненасичених кислот, метаболізмі холестерину.
  • Вітамін РР необхідний для травлення. Він зміцнює стінки судин, перешкоджає проникненню інфекції.

Так, якщо дуже коротко, пояснює значення вітамінів класична медицина.

Взагалі, всі основні відкриття, що відносяться до вітамінів, були зроблені в першій половині двадцятого століття. У сучасній медицині, що має більш широкі можливості, на підставі проведених статистичних досліджень, були зроблені не менш важливі дослідження, що стосуються вітамінів, їх впливу на організм, роль у захисних властивостях.

Вітаміни для імунітету дорослим – відмова від звичних стереотипів

Дослідження вітамінів, за твердженням офіційних джерел, проводилися протягом десяти років у групі зі ста тисяч осіб. Наведемо деякі результати:

  • Як з “ясувалося, у групі людей, які приймали вітамін А, який, згідно з постулатами класичної медицини, попереджає появу онкологічних захворювань, деякі випробовувані, які регулярно приймали вітамін А, померли від раку легені. Пізніше було встановлено, що всі вони були завзятими курцями.
  • Багато наукових праць двадцятого століття доводить, що вітаміни групи ВВ і вітамін Е запобігають інсультам та інфарктам, але чому цього не відбувається, і люди продовжують вмирати від цих хвороб? Але, між тим, заперечувати, що піроксидін (вітамін В6) стимулює роботу серцевого м’яза не можна.
  • Вважається, що вітамін С – перший засіб у боротьбі з ГРВІ, тому люди починають лікуватися «шипучими» таблетками, аспірином. Чи допоміг вітамін С, хоча б раз, уникнути застуди або появи вірусу в організмі? Не допоміг, тому що інкубаційний період вірусної інфекції, що потрапила в організм – 5-7 днів, і ніякі вітаміни не можуть змінити цього. Вітамін С скорочує терміни перебігу захворювання і полегшує симптоми, але не більше того.

Теж саме можна сказати і про роль інших вітамінів. Так, вітаміни – це те, без чого люди не можуть обійтися. Але не треба думати, що вони – та сама «чарівна таблетка», прийнявши яку можна позбутися всіх хвороб.

У питанні, потрібні чи ні вітаміни для імунітету, необхідно зрозуміти, що вони – не панацея, а тільки частина комплексу заходів для підтримки нормальних функцій організму. Тому, щоб зміцнити імунітет, необхідні також:

  • Збалансовані фізичні навантаження;
  • Прогулянки на свіжому повітрі;
  • Нормальний сон;
  • Відмова від куріння та інших шкідливих звичок;
  • Емоційні розвантаження (уникайте стресових ситуацій);
  • Правильне, збалансоване харчування (обережно ставтеся до всіляких модних дієт для схуднення, радьтеся з лікарем).

Висновок очевидний: без відмови від шкідливих звичок вітаміни можуть спровокувати захворювання, а не допомогти в боротьбі з ним. Здоровий спосіб життя, дотримання режиму харчування, сну не менш важливі для імунітету.

Потрібні чи немає вітаміни для імунітету?

Згадаймо, що імунітет – здатність організму на клітинному рівні розпізнавати чужорідні тіла в організмі і знищувати їх. Для цього використовуються всі доступні резерви, і вітаміни – в тому числі. Питання про те, чи потрібно приймати вітаміни для імунітету дорослим, якщо видимі або відчутні свідчення для їх прийому відсутні, слід поставити інакше. Швидше, мова повинна йти про почуття міри і грамотний підхід до вживання вітамінів.

Несуттєвий недолік того чи іншого вітаміну в організмі можна виявити тільки клінічним шляхом – зовні і на самопочутті деякий їх дефіцит не відчувається. Для того, щоб судити про дефіцит одного або декількох вітамінів, через відсутність яких відбуваються збої в роботі імунної системи, треба зробити досить складний і дорогий аналіз крові.

Тому, якщо немає серйозних причин для занепокоєння, то:

  • Живіть у звичному ритмі, нормально харчуйтеся: не намагайтеся штучно поповнювати запаси вітамінів в організмі, але й не обмежуйте їх прийом у складі натуральних продуктів.
  • Не забувайте, що їх надлишок (гіпервітаміноз) може також негативно позначитися на самопочутті, як і недолік (гіповітаміноз і авітаміноз).

Про нестачу вітамінів в організмі можна судити за наявності:

Сухості шкіри, слизових оболонок, рогівки очей;

Ламкості нігтів, випадінні волосся;

Безсоння, нудота, відсутність апетиту;

Готельності, загальної слабкості і так далі.

Такі прояви – привід порадитися з лікарем, тому що подібні симптоми можуть бути наслідком багатьох інших захворювань. Перед тим, як приймати вітаміни для імунітету, обов’язково враховуйте, що передозування в багатьох випадках викликає схожі симптоми, іноді навіть представляючи небезпеку для життя.

Штучні вітаміни для імунітету дорослим: про вітаміни та їхні антиподи

Для тих, хто вважає, що вітаміни в таблетках – зручний варіант вирішення проблеми із забезпеченням організму необхідними запасами, наводимо кілька цікавих фактів, як інформацію до роздумів:

  • Хімічні аналоги вітаміну А – ретиноїди. У природному вигляді цей вітамін має безліч різновидів (в -, в -, d-каротини, лютеїни, ліпокени – всього понад п’ятисот найменувань), а штучний вітамін А (ретинол) існує тільки в одному варіанті. Зрозуміло, що препарат, створений людиною, не може повною мірою замінити натуральний вітамін А. Він призначається при лікуванні різних захворювань, в комплексі з іншими препаратами, оскільки по впливу на клітини прирівнюється до кортикостероїдних препаратів.
  • Антивітамін В – тіаміназа. Він руйнує натуральний вітамін В. Значна кількість тіамінази присутня в деяких видах риби, в тому числі сімейства оселедців, в рисі, шпинаті, сирій картоплі, савойській капусті, деяких інших продуктах рослинного походження. При тепловій обробці антивітамін руйнується. Цю інформацію слід взяти до уваги поклонникам веганства і всіляких безкалорійних дієт.
  • Вітамін В, наприклад, синтезують мікроорганізми, що знаходяться в кишечнику. Штучні вітаміни всмоктуються швидше і легше, ніж вітаміни, що надходять з їжею. Тепер питання: що станеться з мікрофлорою кишечника, якщо потреба у виробленні вітаміну зникне?
  • Вітамін С теж має свій антипод. Він помітний на зрізі яблука, що пролежав на відкритому повітрі. Протягом 20 хвилин вітамін С повністю знищується його антиподом.

Цей список можна було б продовжити, але сенс вже зрозумілий.

Вітаміни вбудовуються в клітини, щоб брати участь в обміні, але якщо їх замінити хімічними вітамінами, які засвоюються набагато легше, надходячи безпосередньо в кров, то з часом імунна система навчиться сприймати вітаміни, що надійшли в організм з їжею, як чужорідні тіла. Чим частіше вживаються вітаміни в таблетках або ампулах, тим швидше це станеться.

У тих випадках, коли виникає необхідність в прийомі штучних вітамінів, в лікувальних цілях, їх потрібно приймати за призначенням лікаря, після ретельно проведеного обстеження. Зміцнювати вітамінами імунітет дорослим, і тим більше – дітям, самостійно, з власної ініціативи вкрай необачно.

Запорука нормальної роботи імунної системи – здоровий спосіб життя, збалансоване харчування і вдумливе ставлення до реклами, порад подруг і знайомих, що стосуються здоров’я, модних дієт, прийому «невинних» вітамінів.

Про автора

admin administrator