Якими лампами підсвічувати рослини

Авторadmin

Якими лампами підсвічувати рослини

Як обрати лампу для зимового підсвічування кімнатних рослин

1 грудня 2018, 20:01 | Сад та город Щоб забезпечити рослинам чергування «дня» і «ночі», освітлення не повинно бути постійним.

  • лампи розжарювання
  • люмінесцентні лампи
  • газорозрядні лампи
  • індукційні лампи
  • світлодіоди.

Види ламп, які можна використовувати для розсади та кімнатних рослин

Лампи розжарювання (ЛР)

Випромінюють в червоно-жовтій частині спектра, використовуються тільки для декоративного підсвічування рослин, як фітолампи не годяться. У кімнатному квітникарстві підходять для підігріву повітря в тепличках і оранжереях. Лампи розжарювання з маркуванням Grow light покриті світлофільтром синього кольору. Їх користь досить умовна, але такі підходять більше, ніж звичайні. У них короткий термін служби і вони гріються, як звичайні ЛР.

Люмінесцентні лампи (ЛЛ)

Спектр світіння наближений до оптимального діапазону, необхідного для рослин. Йдуть в комплекті зі спеціальними рефлекторами, які допомагають спрямувати світло точно на рослини. Також до плюсів сучасних люмінесцентних ламп можна віднести розумну ціну, більшу світловіддачу і енергоекономічність. Підходять для короткочасного (3-4 тижні) освітлення кімнатних рослин і сезонної досвітки розсади. Кріплять на відстані до 15 см для світлолюбних рослин і 15-50 см для тих, які віддають перевагу півтіні.

Газорозрядні лампи

Використовуються у великих тепличних господарствах, для освітлення оранжерей і зимових садів. У теплицях встановлюють металогалогенні лампи (МГ) або натрієві лампи високого тиску (НЛВТ). Перші випромінюють достатню кількість синього світла, хоча і мають пік випромінювання в районі жовтого кольору, підходять для першої вегетаійної фази. Другі мають жовте світіння і підходять для другої фази (цвітіння і плодоношення), світіння не подразнює очі, вони економічні і довговічні. Іноді рослини, що ростуть тільки під НЛВТ, виглядають блідими і нездоровими, хоча добре цвітуть і плодоносять. Тому НЛВТ використовують в якості додаткової досвітки в теплицях з природним освітленням. Крім того, можна використовувати НЛВТ з додаванням синього спектру або МГ з додаванням червоного.

Ще один важливий момент застосування НЛВД: таке освітлення досить привабливе для комах або інших шкідників.

Світлодіоди

Дають випромінювання виключно у фітоактивній частині спектру: спектральний склад лампи підбирається простою установкою потрібної кількості діодів синього і червоного світіння. Перспективними для застосування вважаються білі світлодіоди. Володіють низькою електричною потужністю і не гріються.

При змішуванні червоного і синього світла виходить рожево-пурпурове забарвлення, неприємне для очей. Тому в таких світильниках іноді додатково використовують зелені світлодіоди для нейтралізації неприємного для очей пурпурного світла.

Індукційні лампи

Передача кольору максимально близька до спектру сонячного світла. Вони не потребують комбінуванні з іншими джерелами світла, не мерехтять під час роботи і практично не нагріваються. Але дуже дорогі в експлуатації.

Вранці чи ввечері: коли краще підсвічувати розсаду, щоб вона не витягувалася

Взимку та на початку весни розсада не зможе рости без фітолампи

Як відомо, щоб влітку виростити на заміській ділянці овочі та зелень, вже наприкінці зими необхідно підготувати ґрунт, ємності для вирощування, замочити та знезаразити насіння, а також заздалегідь спланувати посівні роботи з урахуванням місячного календаря. theLime вирішив докладніше розповісти, в який час найкраще підсвічувати розсаду, щоб вона не витягувалась.

Чому потрібно підсвічувати розсаду спеціальною лампою?

Перш ніж розпочати вирощування розсади, необхідно враховувати, що без спеціальної лампи не вдасться отримати гарну культуру. Сходи почнуть тягнутися вгору, закручуватися і зрештою засохнуть.

Визначитись з освітленням можна дуже просто. Для цього необхідно врахувати площу посадки. Якщо вона не перевищує 1 кв. м., то досить встановити всього лише 2 лампи по 36 Вт. Їх необхідно розмістити над розсадою 20 см над верхніми листочками.

Скільки світла необхідно розсаді?

Рослинам так само, як і людям, необхідний режим дня та ночі. Якщо ж взагалі не вимикати лампу, то у них буде дефіцит поживних речовин, і ріст відразу ж зупиниться.

Забезпечувати рослинам цілодобове підсвічування необхідно лише протягом 3 перших днів після появи сходів – саме в цей час вони тягнуться до світла.

Кожній рослині потрібна певна кількість світла. Але є загальне правило для всіх – приблизно 14 години.

Лампи обов’язково варто включати перед світанком, як тільки на вулиці починає світлішати. Розсада, якій не вистачає світла в цей час, дуже сильно витягується вгору.

Коли потрібно підсвічувати розсаду?

У середньому підсвічувати розсаду необхідно приблизно 14 години на добу за умови, що це південний регіон, а культура стоїть на підвіконні. У такому разі підсвічування можна включати як вранці, так і ввечері. Наприклад, з 6 до 8 ранку, а ввечері – з 18 до 20 години. Винятком є похмура погода та північна сторона.

Після появи перших сходів варто забезпечити їм цілодобове підсвічування. Як тільки рослина зміцніє і на ній почнуть з’являтися перші листочки, лампу потрібно залишати включеною на 10-18 годин.

Помідорам потрібно більше світла – від 15 до 17 години. Перед тим, як висаджувати їх у теплицю, освітлення потрібно надавати на 10-12 годин.

Перцям та баклажанам достатньо буде 14-16 годин. Як тільки з’являться перші листочки, підсвічування можна скорочувати до 10-12 годин.

  • Читайте також на theLime про правила вирощування розсади, які врятують її від загнивання та загибелі.

Цікаві новини для вас:

Найцікавіші історії та новини дня тепер у Telegram! Підписуйтесь на канал theLime і дізнавайтеся про них швидше.

Про автора

admin administrator