Яку суму можна зняти з материнського капіталу 2022 року

Авторadmin

Яку суму можна зняти з материнського капіталу 2022 року

Рішення, які можуть вплинути на гаманець у 2022 році

На початку грудня 2021 року прем’єр-міністр України Денис Шмигаль у своєму офіційному телеграм-каналі назвав ухвалений Держбюджет-2022 «бюджетом модернізації країни». Як вплине модернізація на кожного з нас, уважно читайте далі.

І не забудьте підписатися на телеграм-канал Finance.ua. Там ми розповідаємо, як не платити зайвого, і ділимося іншими корисними лайфхаками.

Мінімальна зарплата і прожитковий мінімум

Мінімальна заробітна плата — це найнижча заробітна плата, яку може одержувати працівник за годину праці.

Стаття 8 Закону «Про Державний бюджет України на 2022 рік» установлює таку мінімальну зарплату:

У місячному розмірі:

  • з 1 січня року – 6 500 грн;
  • з 1 жовтня – 6 700 грн.

У погодинному розмірі:

Прожитковий мінімум – рівень доходу, необхідний для забезпечення лише основних потреб людини: їжа, одяг, засоби гігієни, транспортні витрати, комунальні та побутові платежі.

У 2022 році встановлені такі пороги мінімальних доходів для різних соціально-демографічних груп:

Прожитковий мінімум для дітей віком до 6 років:

  • з 1 січня – 2 100 грн;
  • з 1 липня – 2 201 грн;
  • з 1 грудня – 2 272 грн.

Прожитковий мінімум для дітей віком від 6 до 18 років:

  • з 1 січня – 2 618 грн;
  • з 1 липня – 2 744 грн;
  • з 1 грудня – 2 833 грн.

Прожитковий мінімум для працездатних осіб:

  • з 1 січня – 2 481 грн;
  • з 1 липня – 2 600 грн;
  • з 1 грудня – 2 684 грн.

Прожитковий мінімум для осіб, які втратили працездатність:

  • з 1 січня – 1 934 грн;
  • з 1 липня – 2 027 грн;
  • з 1 грудня – 2 093 грн.

До цих показників прив’язані зокрема ставки податків, розмір ЄСВ, суми пені та штрафів, розмір аліментів, розмір допомоги по безробіттю, допомоги по вагітності та пологах тощо.

Зарплати та пенсії

Є добрі новини насамперед для медиків і студентів.

Зарплати медиків

Згідно з Указом Президента № 261/2021, у Держбюджеті-2022 закладено підвищення зарплат медиків.

Мінімальною зарплатою для лікарів буде 20 тис. грн, а середнього медперсоналу – 13,5 тис. грн.

Середня зарплата лікарів становитиме понад 22,5 тис. грн.

Фінансування освіти

У Держбюджеті-2022 передбачено зростання витрат на освіту в розмірі 153,7 млрд грн (це на понад 14 млрд більше, ніж у 2021-му), що дає змогу передбачити зростання зарплат учителів на 8%.

Набагато відчутніші кошти спрямовані на здобувачів освіти. З 1 січня 2022 року до 2 тис. грн зросте мінімальна стипендія для студентів закладів вищої освіти та в 2,5 раза зростуть стипендії для студентів закладів професійно-технічної освіти.

Нарахування для жінок, що виходять на пенсію в 60 років

Цьогоріч при виході на пенсію в 60 років жінкам встановлюватиметься підвищення до пенсії у розмірі 9%.

Таке підвищення збереже співвідношення у розмірах пенсій жінок за наявності однакової тривалості страхового стажу та заробітку в 2022 році, який є перехідним роком завершення підвищення пенсійного віку жінкам.

Підвищення пенсій особам віком 70+

З 1 жовтня 2022-го пенсіонери віком 70-75 років отримають щомісячні доплати у сумі до 300 грн. Рішення стосується осіб, пенсія яких є меншою від розміру середньої заробітної плати за 2020 рік.

Мінімальна пенсійна виплата для осіб, старших за 70 років за наявності тривалого стажу роботи (у чоловіків – 35 років, у жінок – 30 років), становитиме 3 тис. грн.

За наявності стажу меншої тривалості мінімальна пенсійна виплата для таких осіб визначатиметься пропорційно наявному страховому стажу. При наявності страхового стажу в чоловіків 25 років, а у жінок 20 років становитиме не менше, ніж 2,5 тис. грн.

Комунальні послуги та субсидії

Світло, газ, тепло

У листопаді 2021 року прем’єр-міністр Денис Шмигаль заявив: «До завершення опалювального сезону тарифи на газ, тепло, світло змінюватися не будуть». Але це не означає, що в 2022-му вони не зміняться.

Олег Гарник, експерт Асоціації міст України, вважає, що зафіксувати вартість комунальних послуг для населення на певному рівні можливо тільки в разі, якщо держава виявить політичну волю і компенсуватиме в певний спосіб виробникам, надавачам послуг із теплопостачання, електропостачання та газопостачання збитки чи неотримані прибутки.

Якщо цього не буде – лише незахищені верстви населення отримають пільги та субсидії, а решта населення сплачуватиме ринкову вартість цих послуг.

Ціни для побутових споживачів залежать від цін для промислових споживачів, а вони зростатимуть. Також залежать від зовнішньополітичних чинників: ціна на газ для Європи, запуск газогону «Північний потік-2», відносини Європи – США – РФ, чи буде транзит газу через Україну тощо.

Орієнтиром може бути те, що в Україні ціни на газ вже сягнули 59 грн за куб. м.

Послуги ЖЕКів та керівних компаній

Через зростання мінімальної заробітної плати послуги ЖЕКів та керівних компаній подорожчають орієнтовно на 10%.

Олег Гарник звертає увагу: в структурі послуг керівних компаній велику частку становить оплата праці працівників. А, крім того, якщо буде висока інфляція, – змінюватиметься вартість запасних частин, матеріалів і комплектувальних виробів.

Житлові субсидії

Загальна сума, яку передбачається спрямувати на житлові субсидії, становить 38,4 млрд грн. Це на 3,2 млрд грн більше, порівняно з 2021 роком. Водночас це значно менше, ніж, наприклад, у 2016-му – 44 млрд грн, чи 2017-му – майже 70 млрд грн.

На думку Олега Гарника, слід розуміти, що держава вже встановила жорсткіший контроль – перевірку інформації, яку подають про себе особи, звертаючись по субсидії. Водночас держава буде виконувати відповідні зобов’язання перед отримувачами житлових субсидій.

Майнові податки

Податок на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки

Його доведеться заплатити тим, що мають у власності:

  • квартиру – понад 60,0 кв.м;
  • приватний будинок – понад 120,0 кв.м.

Розмір ставок податку на таке нерухоме майно зросте, оскільки мінімальна заробітна плата також підвищилась. Податковим кодексом передбачена загальна ставка податку не більше ніж 1,5% від розміру мінімальної заробітної плати.

Конкретну ставку податку встановлює місцева влада, тож у різних областях вона відрізняється. Наприклад, ДПС у Київській області розрахувала, що у 2022 році за кожен «зайвий» квадратний метр потрібно буде заплатити по 97,5 грн.

Плата за землю

З 1 січня 2022 року впроваджене «мінімальне податкове зобов’язання». МПЗ – це сума податків, яку кожен власник сільськогосподарської землі (який не має пільг) повинен сплачувати до бюджету.

Платниками податку є:

  • власники земельних ділянок, земельних часток (паїв), навіть якщо вони нічого не вирощують;
  • землекористувачі (фермери, аграрії, які обробляють власну чи орендовану землю).

Об’єктами оподаткування є:

  • земельні ділянки, які перебувають у власності або користуванні;
  • земельні частки (паї), які перебувають у власності.

Розмір МЗП відраховується від нормативної грошової оцінки (НГО); у 2022 році становить 4% – приблизно 1200-1300 грн за гектар.

Допомога сім’ям з дітьми

Допомога при народженні дитини

На 2022 рік заплановано збільшити розмір допомоги при народженні дитини до 50 тис. грн. Раніше вона становила 41 тис. 280 грн.

Виплата допомоги проводитиметься одноразово у розмірі 25% загального розміру, решта суми допомоги виплачуватиметься впродовж наступних 36 місяців рівними частинами.

Пакунок малюка

Йдеться про адресну соціальну допомогу сім’ям, у яких народилася живонароджена дитина, у разі відсутності обох батьків – допомога родичам, які в установленому порядку забирають дитину, усиновлювачам, опікунам тощо. У бебі-бокси входить одяг, доглядова косметика, підгузки, пелюшки, іграшки тощо.

Родини, які віддають перевагу коштам, а не товарам, зможуть отримати грошову компенсацію. Вона становить не менш як три розміри прожиткового мінімуму для дітей віком до шести років. Тобто замість пакунка малюка родина може отримати:

  • з 1 січня – 6 300 грн;
  • з 1 липня – 6 603 грн;
  • з 1 грудня – 6 816 грн.

Державна соціальна допомога малозабезпеченим сім’ям

Стаття 9 Закону «Про Державний бюджет України на 2022 рік» установлює для основних соціальних і демографічних груп населення такі рівні забезпечення прожиткового мінімуму для призначення допомоги у відсотковому співвідношенні до прожиткового мінімуму:

  • для працездатних осіб – 45%;
  • для осіб, які втратили працездатність, та осіб з інвалідністю – 100%;
  • для дітей – 130 % відповідного прожиткового мінімуму.

ПриватБанк змінює правила: скільки тепер можна зняти грошей у банкоматах

ПриватБанк встановив єдині ліміти на зняття готівки в мережі банкоматів банку з карток ПриватБанку та інших українських банків. Тепер українці зможуть знімати до 20 тис. гривень.

Отримати цю суму у банкоматах ПриватБанк українці зможуть за одну операцію. Повторити її можна буде через три години. Про це повідомили у пресслужбі банку.

Член правління ПриватБанку з питань роздрібного бізнесу Дмитро Мусієнко розповів, що нововведення дозволить користувачам українських та зарубіжних банків за необхідності мати доступ до готівки через банкомати ПриватБанку. Він зазначив, що на сьогодні у країні працює 5000 банкоматів.

У фінустанові також нагадали, що у разі аварійних відключень електроенергії в Україні онлайн банкінг та додаток Приват24 працюють безперебійно.

Також зазначається, що більшість послуг доступна клієнтам банку через вебверсію Приват24 або через мобільні програми цілодобово. Для отримання послуг під час аварійних відключень світла клієнти можуть звертатися до найближчого чергового відділення, яке працюватиме окремо.

Нагадаємо, що раніше українцям відповіли на питання, що цікавить багатьох, про те, чи зможуть пенсіонери отримувати пенсії в банках у разі тривалого блекауту в Україні.

Як вивести гроші з Монобанку

Кожен клієнт має право в будь-який момент обналічити кошти зі свої рахунків. Є багато варіантів — з процентами і безкоштовно, в Україні і за кордоном, в магазинах, банках і банкоматах.

Розберемо всі способи детально.

Ліміти

В Україні діють обмеження НБУ. На добу можна отримати до 100 000 ₴ з кожної гривневої картки. Наприклад, ви можете зняти 100 000 ₴ з чорної картки і 100 000 ₴ з білої в один день.

Ліміти можуть бути встановлені і в банках-партнерах. Наприклад, в касі Універсал Банку за одне зняття можна отримати не більше 20 000 ₴.

Де можна зняти гроші

В Універсал Банку, А-Банку або Укргазбанку, а також в терміналах, наприклад City24.

Комісія за таку операцію становитиме 0.9% від суми для власних коштів і 4% для кредитних.

  • Знайдіть найближчий термінал в застосунку: «Ще» — «Точки поповненя».
  • Вставте в нього картку.
  • Натисніть — «Зняти кошти».
  • Введіть суму і натисніть «Продовжити».
  • Підтвердіть операцію в додатку.
  • Заберіть купюри і витягніть картку.

Зняття депозиту без процентів

Якщо відкрити валютний або гривневий вклад на термін від 3-х місяців, то його можна буде вивести без комісії у відділенні партнерів Моно — Універсал Банку, А-Банку або Укргазбанку.

Ось як це зробити:

  1. Дочекайтесь, коли вклад відпрацює і натисніть «Зняти».
  2. Виберіть варіант — «Готівкою без комісії в касах партнерів».
  3. Знайдіть на карті найближче відділення банку — запишіть адресу і години роботи.
  4. Вкажіть дату отримання вкладу.
  5. В додатку вам надішлють чотиризначний код підтвердження — покажіть його касиру.
  6. Візьміть з собою паспорт, ідентифікаційний номер платника податків і довідку про прописку, якщо у вас ID-картка.
  7. А ще потрібен смартфон, щоб підтвердити операцію за допомогою одноразового пароля.

Як зняти гроші з Монобанку без картки

Клієнти можуть отримати кошти в супермаркетах, аптеках і заправках з комісією 0.9% для власних коштів і 4% для кредитних. За один раз можна отримати до 6000 ₴, але кількість операцій необмежена.

  1. Оплатіть за будь-який товар через «Гугл Пай» (смартфон повинен підтримувати функцію NFC).
  2. Скажіть касиру, що хочете зняти кошти.
  3. Введіть ПІН-код картки в терміналі, щоб підтвердити операцію.
  4. Отримайте гроші.

Супермаркети: «Новус», «Посад», «Варус», АТБ, «Спіріт енд фуд», «Сільпо», «Мегамаркет», «Фора», «Винотайм», «Фоззі», «Ашан», «Коло», «Спар», «Свій маркет», «Торба», «Рошен» (до 500 ₴), «Наш Край», «Траш», «Делві», «Точка», «Сім23» (до 2000 ₴), «Поток».

Аптеки: АНЦ, «1 Соціальна Аптека», «Аптека 911», «Аптека Оптових Цін», «Біла Ромашка», «Аптека Доброго Дня», «Благодія», «Шара», «Вітамін», «Сальве», «Копійка», «Подорожник», «Мед-Сервіс».

Заправки: «Окко»,«БРСМ-Нафта» (до 500 ₴), ВОГ, «Сокар», «Укрнафта», АМІС, Asiac.

Інші магазини: «Епіцентр», «Територія твоєї техніки», «Простор», «Копійочка» (до 500 ₴), «Фокстрот», «Шик і Блиск», «Дніпро-М», «Мастер ЗОО».

Як отримати зарплату ФОПам

Якщо у клієнта відкритий рахунок ФОП, то він може знімати в місяць до 50 000 ₴ без комісії в банкоматах або касах банків-партнерів Моно — Універсал Банку, А-Банку або Укргазбанку. Від 50 000 ₴ — стандартна комісія.

Потрібно завантажити заяву з додатку Монобанка і передати її бухгалтеру компанії. Заява є в розділі «Поповнити свою картку» — «Зарплата і виплати ФОП».

Бухгалтер переведе гроші на ваш рахунок — із зарплати стягнуть податок 19.5% (18% ПДФО і 1.5% військовий збір).

Зняття готівки без комісії

В Моно немає комісії за перекази на картки українських банків. Цим можна скористатись, щоб безкоштовно зняти готівку. Потрібно відправити кошти з «Монобанку» в «Ізі банка», «Спорт Банк» або «Пумб» і отримати їх в банкоматі.

«Ізі банк» — якщо немає пластикової картки, то потрібно її оформити і заплатити 50 ₴ за доставку. Зняти гривню в касах або терміналах «Таксомбанку» можна без комісії до 10 000 ₴. Від 10 000 ₴ — комісія 0.7%.

«Спорт Банк» —зняти готівку з карток «Спорт» та «Спорт біла» можна безкоштовно 5 разів на місяць за рахунок власних коштів. Далі — 2% від суми. Оформлення і обслуговування карток безкоштовне.

ПУМБ — отримати гроші можна безкоштовно в будь-якому банкоматі України зі «ВсеКАРТА». Ліміт в місяць — до 600 000 ₴. За відкриття і обслуговування рахунку платити непотрібно.

Як зняти готівку за кордоном

Це можна зробити в будь-якому банкоматі іншої країни, наприклад «Польщі», «Німеччині» або «Австралії».

Згідно Постанови НБУ №18 від 21 липня 2022 року, максимально за 7 календарних днів можна отримати 12 500 ₴ (еквівалент в інших валютах). Це загальний ліміт для всіх рахунків.

Проценти залежить від того, якою карткою ви користуєтесь:

КарткаКомісія
Чорна2%
Біла2%
ПлатиноваДо 5000 ₴ — безкоштовно
Від 5000 ₴ — 2%
ЗалізнаДо 10 000 ₴ — безкоштовно
Від 10 000 ₴ — 2%
Дитяча2%
Валютна2%

Микола Вачевський — фінансист, клієнт Монобанку. Всі статті автора є інформативного характеру. Ми не даємо юридичних порад і рекомендацій. Перш ніж прийняти рішення, яке може вплинути на ваш бюджет, зверніться, будь-ласка, до консультанта або адвоката з фінансових питань.

Про автора

admin administrator