Чи можна захворіти на запалення легенів від переохолодження

Авторadmin

Чи можна захворіти на запалення легенів від переохолодження

Зміст:

Запалення легенів

Запалення легенів – це захворювання, яке вражає легені й порушує газообмін в організмі. Пневмонія часто має інфекційне походження, її збудниками виступають численні патогенні мікроорганізми – бактерії, віруси, гриби. Розрізняють декілька типів запалення легенів – позалікарняного або внутрішньолікарняного типу, аспіраційну пневмонію.

Причини виникнення запалення легенів у дорослих і дітей

Причинами появи запалення легенів можуть стати переохолодження, інфекція, перенесене ГРВІ, хронічні захворювання, які знижують імунітет, куріння, штучна вентиляція легенів у відділенні інтенсивної терапії. Ризики захворіти на пневмонію зростають, якщо людина перехворіла на бронхіальну астму, хронічне обструктивне захворювання легень, має хронічні захворювання серцево-судинної системи, туберкульоз, ВІЛ або СНІД, цукровий діабет, цироз печінки, а також у пацієнтів, які пройшли трансплантацію органів або курс хіміотерапії, приймають стероїди.

Симптоми запалення легенів – як вчасно розпізнати захворювання

Симптоми пневмонії різноманітні та мають кілька ступенів інтенсивності. Ознаки запалення легенів залежать від стадії хвороби, типу патогена, який її викликав, а також від загального стану здоров’я пацієнта. Розрізняють легкі симптоми пневмонії, які дуже схожі на симптоми ГРВІ або звичайної застуди. Єдина відмінність у такому випадку – їхня тривалість. Серед ознак запалення легенів розрізняють:

  • Задишку в стані спокою або під час невеликих навантажень;
  • Біль у грудях;
  • Втому;
  • Мокротиння в кашлі;
  • Зниження фізичної активності;
  • Підвищену або знижену температуру – для людей з ослабленим імунітетом.

У деяких випадках запалення легенів може спровокувати розлади шлунково-кишкового тракту. Варто зазначити, що у новонароджених і немовлят пневмонія може протікати безсимптомно, а у міру погіршення стану супроводжуватися лихоманкою, блювотою, відсутністю енергії, кашлем.

Діагностика запалення легенів і методики визначення захворювання

При підозрі на пневмонію лікар призначає комплекс досліджень, які дозволяють встановити діагноз. Серед них – аналіз крові, за допомогою якого можна визначити наявність бактеріального запалення в організмі, встановити тип мікроорганізмів, які викликали захворювання. Також фахівець призначить рентгенографію грудної клітини, щоб визначити локалізацію пошкоджених ділянок. Може призначатися пульсоксиметрія, комп’ютерна томографія, пункція плевральної порожнини і аналіз харкотиння. Необхідність тих чи інших досліджень встановлюється індивідуально, виходячи з особливостей пацієнта – ступеня тяжкості симптомів, віку, супутніх захворювань і т. д. Після того як буде поставлений діагноз, визначається схема лікування.

Як здійснити профілактику запалення легенів

Важливим аспектом профілактики пневмонії є гігієна. Щоб уникнути запалення легенів, завжди мийте руки після того, як виходите за межі свого житла. Рекомендується користуватися санітайзерами у місцях великого скупчення людей. Варто максимально обмежити контакти з потенційними джерелами зараження. Дієвим профілактичним заходом, що запобігає запаленню легенів, стає збалансоване правильне харчування, багате на вітаміни та мінерали. Слід частіше провітрювати приміщення і здійснювати вологе прибирання. Необхідно ретельно уникати переохолодження або перегріву.

Оскільки пневмонія може розвиватися на тлі загального ослабленого стану організму, варто чергувати роботу з перервами на відпочинок. Особливо це важливо для людей, які схильні до частих стресів і високих навантажень, а також для тих, хто страждає на хронічні захворювання ендокринної, бронхолегеневої, серцево-судинної системи.

При запаленні легенів необхідно пити більше рідини, переважно чисту воду, оскільки організм найчастіше під час пневмонії стикається зі зневодненням. На весь час перебігу захворювання суворо рекомендується регулярно відпочивати й уникати будь-якої повсякденної роботи, оскільки пневмонія може рецидивувати і викликати ускладнення. Дотримуйтеся рекомендацій лікаря і призначеної ним схеми прийому ліків.

Лікування запалення легенів лікарськими засобами

Лікування запалення легенів базується на пригніченні інфекції та боротьбі з ускладненнями. Для цього лікар може призначити комплекс препаратів, вибір яких буде залежати від тяжкості захворювання і його збудника. Ліки від запалення легенів включають антибіотики, завдання яких – пригнічення розмноження бактерій. Призначення такого типу препаратів можливо тільки після результатів діагностики, в ході якої буде встановлено збудник пневмонії. До отримання результатів фахівець може вибрати і призначити антибіотик широкого спектра дії.

Разом з таблетками від запалення легенів використовуються ліки від кашлю. При їх підборі лікар повинен зробити вибір на користь тих засобів, які не будуть пригнічувати виведення мокротиння з організму. Серед них найбільш затребуваними є відхаркувальні препарати. Ліки даного типу полегшують відтік мокроти і не перевантажують пацієнта кашльовим рефлексом.

Для поліпшення загального самопочуття використовуються жарознижувальні препарати, які усувають запалення. Поряд з ними лікар може призначити знеболювальні, якщо пацієнта турбує сильний біль у грудях.

Зверніть увагу, що лікар підбирає засіб для лікування, виходячи з анамнезу пацієнта, тому самостійно купувати і використовувати антибіотики, а також будь-які інші ліки не рекомендується. Це може призвести до небажаних наслідків, аж до серйозного погіршення стану хворого. Тому при перших ознаках пневмонії негайно зверніться до лікаря за медичною допомогою.

Увага! Дана інформація носить виключно інформаційний характер! При появі перших симптомів, необхідно негайно звернутися за консультацією до фахівця. Не варто займатися самолікуванням, тому що це небезпечно для вашого здоров’я. Наш сайт zdravica.ua не несе відповідальності за ті наслідки, які можуть виникнути внаслідок використання інформації, наданої на сторінці. НЕ ЗАЙМАЙТЕСЯ САМОЛІКУВАННЯМ! ЦЕ МОЖЕ БУТИ НЕБЕЗПЕЧНИМ ДЛЯ ВАШОГО ЗДОРОВ’Я!

Пневмонія без температури – перші ознаки запалення, медикаментозна та народна терапія, профілактика.

Запалення легеневої тканини (pneumonia) – це серйозне інфекційне захворювання. Виникає пневмонія через розвиток у легенях патологічної мікрофлори, яка потрапляє туди за допомогою різних інфекцій. Основний фактор, що сприяє патологічному процесу – зниження локального чи загального імунітету. Якщо pneumonia проходить без температури, це особливо небезпечно, оскільки людина не здогадується про захворювання і не звертається за медичною допомогою вчасно, що призводить до важких ускладнень.

  1. Чи може бути пневмонія без температури
  2. Що таке пневмонія
  3. Причини
  4. Симптоми пневмонії у дорослих без температури
  5. У дитини
  6. Діагностика
  7. Лікування
  8. Народні засоби
  9. Наслідки та ускладнення
  10. Профілактика
  11. Прогноз
  12. Відео

Чи може бути пневмонія без температури

Запалення легенів виникає внаслідок впливу кількох факторів на організм людини як хімічних, так і фізичних. Хвороба проходить із різким чи поступовим розвитком симптомів. Може розвиватися запалення легень без температури, що ускладнює діагностику. Людина в цьому випадку скаржиться лише на нездужання, не звертаючись до лікаря, а в цей час недуга вражає організм. Особливо небезпечна пневмонія у дітей без температури, адже малюки ще не вміють чітко пояснити свої відчуття. Не вчасно поставлений діагноз нерідко провокує смерть.

Що таке пневмонія

Коли гострий запальний процес у легенях вражає альвеоли та її опорний каркас строму (інтерстиціальну тканину) – це називають пневмонією. Інфекція проходить здебільшого у гострій формі. У патологічний процес залучаються бронхи та бронхіоли. Хвороба діагностується на підставі даних рентгенологічного дослідження легень та аускультативної картини.

Актуальність захворюваності на запалення легенів залишається високою, хоча постійно впроваджуються нові антимікробні препарати. Летальний результат пневмоній тримається на позначці 9% всіх випадків. Серед причин смертності патологія стоїть на 4 місці після серцево-судинних захворювань, онкології та травматизму. Нерідко pneumonia розвивається у ослаблених пацієнтів, приєднуючись до перебігу ракових недуг, хвороб серця, порушень мозкового кровообігу, ускладнюючи їх результат.

Хвороба діагностується приблизно у 14 дорослих людей із 100 осіб. Тривалість перебігу пневмонії залежить від її виду, реактивності організму хворого та правильно призначеного лікування. Майже всі форми хвороби заразні. Захворювання частіше передається повітряно-краплинним шляхом, тому заразитися можна, перебуваючи з хворим у приміщенні, що погано провітрюється.

Причини

Запалення легенів найчастіше викликають бактерії. Імовірність захворіти підвищується у періоди спалахів ГРВІ. Серед причин, що провокують недугу, на першому місці стоїть бактеріальна інфекція, збудниками якої є:

  • грампозитивні мікроорганізми (стрептококи, стафілококи, пневмококи);
  • грамнегативні бактерії (легіонелла, кишкова паличка, протей, ентеробактерії, гемофільна паличка, паличка Фрідлендера);
  • вірусні інфекції (грип, герпес, аденовірус та інші);
  • грибкові інфекції, мікоплазми.

Чинники ризику для розвитку pneumonia серед населення:

  • ослаблення імунітету;
  • неконтрольований прийом антибіотиків;
  • самолікування;
  • постійні стреси;
  • неповноцінне харчування;
  • часті застуди;
  • переохолодження;
  • куріння;
  • зловживання алкоголем;
  • хронічні патології (ішемія, серцева недостатність, пієлонефрит).

Симптоми пневмонії у дорослих без температури

Ознаки пневмонії без температури у дорослих залежать від типу збудника:

  1. При безсимптомній формі хвороби (атипової), що викликається мікоплазмами, хламідіями, легіонелами та вірусами, зміни в легенях починаються пізніше, ніж при типовому запаленні, тому легеневі ускладнення йдуть на другий план. На знімку рентгена не видно жодного затемнення або інших змін у дихальних шляхах, підвищеної температури у пацієнта не спостерігається. Хворого турбує загальна інтоксикація організму, що супроводжується слабкістю, головним та м’язовим болем, першінням горла, задишкою, сухим кашлем.
  2. Вірусний патологічний процес найчастіше виникає на тлі грипу. Близько 5 перших днів людина відчуває легку хворобу без температури, потім починається задишка, з’являються болі в грудині, погіршується загальне самопочуття. Надалі може проходити таке запалення легенів без кашлю, але із дуже високою температурою.
  3. Хвороба, спровокована бактеріальною інфекцією (стрептокок, стафілокок, пневмокок), починається з різкого стрибка температури, яка тримається максимум 3 дні, потім падає. Далі бактеріальна пневмонія супроводжується відходженням «іржавого» мокротиння, тахікардією, важким диханням, зниженням температури тіла, відсутністю апетиту, підвищеною пітливістю.
  4. Найнебезпечніші симптоми пневмонії без температури викликає грибкова інфекція. Пов’язано це з тим, що вони взагалі ніяк не виявляються, тому хвороба діагностується часто занадто пізно. Збудник грибкової пневмонії – грибок Candida albicans. Спочатку у хворого спостерігаються уповільнені ознаки застуди: кашель, температура. Вірний діагноз ставиться, коли з горла починає виділятися гній, утворюється кровохаркання.
  5. Хламідійна форма запалення легень у 70% випадків взагалі не дає жодних симптомів. Прихований перебіг хвороби призводить до того, що паразити цей час проникають у стінки судин і серця, викликаючи бронхіт, астму. Коли з’являються перші симптоми вторинної патології, їх складно пов’язати з першопричиною.

У дитини

Основних ознак пневмонії у дитини без температури часто відсутні, що призводить до неправильних лікарських призначень. Це є наслідком виникнення ускладнень та летальних наслідків. Найчастіше пневмонія без температури виникає в дітей віком до 1 року, оскільки вони ще сформований потрібний температурний баланс. Безтемпературна форма хвороби розвивається у малюків із ослабленими захисними функціями організму.

Оскільки дитина який завжди може пояснити свій стан, щоб виявити запалення легенів вчасно, батькам треба звертати увагу такі сигнали його оргнізму:

  • примхливість, сонливість, млявість, відсутність апетиту;
  • порушення дихання, задишка;
  • поганий сон;
  • посиніння шкіри біля носогубного трикутника;
  • розлад шлунку;
  • тривалий кашель із виділенням гнійного мокротиння.

Діагностика

Виявлення безсимптомної пневмонії – завдання непросте, впоратися з яким може лише досвідчений пульмонолог. Під час прослуховування легень ознаки патології виявити неможливо. Щоб запідозрити запальний процес, потрібно розпитати пацієнта про симптоми, скарги, зібрати анамнез. Лікар під час простукування може виявити лише хрипи у легенях.

Відмінна особливість діагностики прихованого запалення легенів – неефективність рентгенівського дослідження, яке успішно застосовують при стандартному перебігу хвороби. Для визначення патологічного процесу пацієнту призначають такі види обстежень:

  • загальний біохімічний аналіз сечі та крові;
  • комп’ютерну томографію грудної клітки;
  • бронхоскопію (дослідження за допомогою трубки ендоскопа, введеної у бронхи);
  • бактеріологічний посів на визначення типу та кількості збудника, складу патогенної мікрофлори

Лікування

Якщо діагноз підтверджується, пацієнту призначається амбулаторне лікування. Лікар прописує прийом антибактеріальних препаратів, що мають широкий спектр дії (Ацетилцистеїн, Мукодін, Ципрофлоксацин). Нерідко ці препарати комбінують. Антибіотикотерапія триває протягом 10 днів. Якщо хвороба розвивається без температури, але з присутністю кашлю, то прописують муколітичні засоби та ліки відхаркувальної дії (АЦЦ, Лазолван, Амбробене, Флюдітек). Для підвищення імунітету використовуються гомеопатичні препарати (Афлубін, Лінкас).

Для лікування захворювання, викликаного різними збудниками, застосовуються різні групи препаратів:

  • грамнегативна флора – Зіннат, Ципролет;
  • грампозитивні мікроби – Сумамед, Азітроміцин;
  • вірусна форма – Інтерферон, Анаферон;
  • грибкова пневмонія – Флуконазол, Ітраконазол;
  • хламідійна форма – Вермокс, Декаріс.

Далі за сприятливого перебігу терапії подальше лікування пневмонії дозволяється продовжувати вдома. У цей час особливе значення у видуженні має дієта. Харчування має бути збалансованим з достатньою кількістю овочів та фруктів. Для кращого засвоєння виключається жирна, смажена, гостра, солона їжа. Це важливо для запобігання підвищенню температури. Рясне питво перешкоджає зневодненню організму.

У комплексному лікуванні пневмонії використовуються методи ЛФК. Вже з другої доби хвороби призначається дихальна вправа для запобігання появі в легких спайках: кисті укладаються на живіт, при вдиху повітря сильно втягується всередину. Цей рух хворому треба повторити по 10-15 разів на один підхід. Добова норма – 4-5 повторів. У домашніх умовах для якнайшвидшого одужання поряд з медикаментозною терапією застосовуються народні рецепти (з дозволу лікаря).

Народні засоби

Для лікування пневмонії застосовуються настої, відвари, сиропи, примочки, компреси, створені з урахуванням лікарських рослин. Перед застосуванням якого-небудь народного рецепту, необхідно проконсультуватися з лікарем, щоб уникнути ускладнень. Хоча дієвість природних компонентів доведена століттями, всі ліки, виготовлені з рослин, мають свої побічні ефекти та протипоказання. Найкращі рецепти від пневмонії:

  • Трав’яний настій. З’єднайте в рівних частинах траву материнки та мати-й-мачухи. Залийте 1 ст. л. трав’яної суміші склянкою гарячої води, настоюйте протягом 1 години. Настій процідіть і пийте по 0,5 склянки 2 рази/день перед їдою. Тривалість лікування – 7-10 днів. Такий рецепт допоможе позбавитися від утрудненого дихання та тривалого кашлю.
  • Медовий компрес. Поєднайте в рівних пропорціях мед, гірчицю, горілку (спирт). Змішайте інгредієнти, викладіть їх на тканину та покладіть компрес на праву область грудей. Тримайте протягом усієї ночі. Робіть компреси щодня до того часу, поки не пройде кашель, не зникнуть хрипи.
  • Настій з алое та березових бруньок. Змішайте подрібнений лист алое, 1 с. л. бруньок берези, 100 г меду та 100 мл кагору. Суміш наполягайте 7 днів у темному місці. Після закінчення тижня вживайте 1 раз/день по 60 грам. Цей засіб допоможе збільшити захисні властивості організму, зменшити запальний процес.
  • Ромашкова настойка. Залийте 70 мл горілки 100 г суцвіть ромашки. Наполягайте тиждень у темному місці. Після цього процідіть і приймайте по 2 ст. л. 3 рази/день після їди до закінчення лікарського засобу. Настоянка з ромашки усуває запальний процес, прискорює загоєння пошкоджених слизових оболонок.

Наслідки та ускладнення

Пневмонія небезпечна своїми ускладненнями, що викликаються різноманітними причинами. На виникнення негативних наслідків недуги впливає стан імунної системи хворого та фактори, що спричинили патологічний процес. Серед найпоширеніших:

  • тяжкі супутні захворювання (СНІД, рак);
  • активність запровадженого агента;
  • надто молодий або похилий вік пацієнта.

У медичній практиці зустрічаються два види ускладнень запалення легень: розташовані всередині бронхо-легеневої системи та за межами вогнища запалення, які поширюються на всі системи та органи. До перших відносяться:

  • емпієма (ураження плеври);
  • гангрена;
  • абсцеси;
  • обструктивний синдром;
  • набряк легенів;
  • гостра недостатність дихальної системи.

Ускладнення пневмонії, що виходять за рамки легеневої системи:

  • менінгіт;
  • токсичний шок інфекційного походження;
  • енцефаліт;
  • сепсис;
  • патології серцево-судинної системи;
  • реактивні психози;
  • анемія;
  • кома;
  • летальний кінець.

Профілактика

Левову частку пневмоній викликає мікроорганізм пневмокок, а проти нього та його штамів створено полівалентне щеплення Пріорікс. Щеплять також і від гемофільної палички – частого збудника запалення легенів. Якщо зробити ці два щеплення, можна знизити ймовірність розвитку захворювання. На жаль, 100% гарантії такий захід не дає, тому, щоб запобігти запаленню легенів, важливо дотримуватися профілактики.

Оскільки пневмонія має вторинний характер, особливо у лежачих хворих, тому потрібно вчасно діагностувати та лікувати гострі респіраторні інфекції. Коли легеневе запалення носить первинний характер, це, зазвичай, пов’язані з зниженим імунітетом (вродженим чи придбаним). У цій ситуації необхідно дотримуватись заходів для зміцнення імунної системи:

  • не допускати переохолодження;
  • займатися спортом;
  • правильно харчуватися;
  • не перенапружуватися на роботі чи навчанні;
  • уникати стресів;
  • регулярно застосовувати різні методи загартовування організму (обливання, обтирання, контрастний душ);
  • відмовитися від куріння та прийому алкогольних напоїв;
  • проводити санації хронічних запалень носоглотки;
  • боротися із запиленістю у приміщеннях;
  • робити дихальну гімнастику;
  • приймати полівітамінні комплекси, особливо у весняно-зимовий період.

Прогноз

При адекватному і своєчасному лікуванні пневмонії, що проходить без температури, пацієнт повністю одужує. Після запалення легень можуть спостерігатися такі результати:

  • повне відновлення легень – 70%;
  • локальний пневмосклероз – 20%;
  • ділянка локальної карніфікації – 7%;
  • зменшення розміру частки чи сегмента – 2%;
  • зморщування частки чи сегмента – 1%.

Щодо прогнозу пневмонії несприятливі ускладнені варіанти захворювання, стійкість збудників до антибіотиків та імунодефіцитні стани пацієнта. Особливо небезпечне запалення легень у немовлят до 1 року, які викликані синьогнійною паличкою, стафілококом, клебсієллою. У цих випадках летальність наслідків становить від 10 до 30%.

Запалення легенів: причини, симптоми, лікування (відео)

Пневмонія (запалення легенів) вважається серйозною хворобою, оскільки в багатьох випадках закінчується летально. Під час пневмонії підійматися температура, виявляється запальний процес в легенях, причиною якого стають різні інфекції: пневмококи, легіонелла, мікроорганізми та грибки.

Причини запалення легенів

Гостра пневмонія викликається різними інфекційними агентами. Приблизно у 90% випадків – це бактерії, решта 10% припадають на віруси, грибки, найпростіші та гельмінти (аскариди, токсоплазми, шистосоми).

До числа найбільш поширених збудників належать пневмокок, гемофільна паличка, мікоплазма пневмонія, золотистий стафілокок, віруси грипу та респіраторно-синцитіальної інфекції. Найчастіше пневмонія, викликана цими патогенами, розвивається після перенесеного переохолодження, або як ускладнення ГРВІ.

Чи заразне запалення легенів?

Пневмонія передається повітряно-крапельним або контактно-побутовим шляхом. У холодну пору року вірусні інфекції служать причиною приєднання бактеріальної інфекції і як результат – пневмонії. Вхідними воротами інфекції бувають і вірусні інфекції. Інфекція може потрапити в легені й через лимфоток, коли в організмі є якийсь спалах хронічної інфекції, наприклад, каріозні зуби.

Симптоми запалення легенів

Класична пневмонія, розвиток якої викликається пневмококком:

  • зростання температури тіла до критичних 39-40 градусів;
  • сильний кашель з виділенням харкотиння з легкого дорослого;
  • хворобливі відчуття в грудях у процесі кашлю і дихання;
  • хрипи, які можна почути при прослуховуванні легенів.

Атипова пневмонія, яка спровокована мікоплазмою або хламідією:

  • висока температура, яка підійматися до позначки 40 градусів;
  • сухий кашель, який незабаром перетворюється у вологий з відділенням великої кількості мокротиння;
  • болі в м’язах і тканинах;
  • постійне першіння в горлі;
  • загальне погане самопочуття.

Клінічна картина запалення легенів багато в чому залежить від обсягу ураження. Прояви пневмонії поділяють на легеневі й позалегеневі. До легеневих проявів відносять кашель, болі в грудній клітці, задишку. До позалегеневих – лихоманку, синдром інтоксикації, лабораторний синдром запалення.

Кашель є характерним симптомом запалення легенів. В першу-другу добу від початку захворювання пацієнта може турбувати лише легкий кашель, пізніше він стає більш інтенсивним, з’являється слизисто-гнійне мокротиння.

Болі в грудній клітці найбільш характерні для часткової пневмонії, оскільки в цьому випадку в процес запалення втягується плевра. Зазвичай такий біль виникає раптово, посилюється на глибині вдиху. При великому ураженні може спостерігатися відставання ураженої половини грудної клітки в акті дихання.

Задишка при пневмонії найчастіше взаємопов’язана з об’ємом ураженої легеневої тканини. Так, при мелоосередковій пневмоніях відзначається наростання задишки, що супроводжується підвищенням частоти дихальних рухів до 30 за хвилину. Одночасно хворі можуть пред’являти скарги на відчуття закладеності в грудях.

Лихоманка при пневмонії може бути непостійним симптомом. Як правило на початку захворювання відзначається підйом температури тіла до 38-39 С, який на нетривалий час купірується жарознижувальними. Але при зниженні імунітету, при великому ураженні пневмонія може протікати без лихоманки.

Лікування запалення легенів

Основне лікування – антибактеріальна терапія. Антибіотики підбираються лікарем з урахуванням тяжкості захворювання. Одночасно призначаються вітаміни, посилене харчування. У перші дні показаний постільний режим, в період одужання – прогулянки на свіжому повітрі, вправи для вентиляції легенів. Для повного одужання рекомендується пройти санаторно-курортні програми реабілітації.

Існує і загальний принцип терапії при запальному процесі в легенях:

Антибактеріальні препарати. Повинні бути призначені в обов’язковому порядку. Якщо пневмонія протікає типово і без ускладнень, то антибіотики призначаються в таблетках/капсулах, у всіх інших випадках проводиться внутрішньовенне введення препаратів.

Симптоматична терапія. Використовуються такі препарати як муколітики, мукокинетики, жарознижувальні. Метою призначення цих препаратів є полегшення симптоматики, що поліпшує перебіг захворювання.

Фізіотерапія. Якщо у хворого присутнє одностороннє запалення легенів без кашлю і критичного підвищення температури, то в умовах стаціонару йому можуть бути призначені різноманітні фізіотерапевтичні процедури.

Додаткові методи, які містять лікування травами та дихальну гімнастику.

Зазвичай курс лікування триває від 10 днів до двох тижнів.

Про автора

admin administrator