Ефірна олія фенхель властивості

Авторadmin

Ефірна олія фенхель властивості

Ефірне масло фенхеля: користь, застосування, властивості і лікування

Фенхель – багаторічна трав`яниста рослина сімейства селерових. Його батьківщиною вважається Індія і Давня Персія. Фенхель зустрічається в Криму, на Кавказі і Середній Азії Ефірна олія фенхеля отримують шляхом перегонки насіння. У його склад входить безліч корисних речовин, завдяки чому воно широко використовується в медицині і косметології.

До складу ефірної масла фенхеля входять такі речовини, як анетол, фенхол, камфен, лімонен і пінен. Масло має солодкуватий аромат. Для того, щоб отримати 1 кг даної речовини, необхідно переробити близько 20 кг насіння.

Ефірне масло фенхеля славиться своїми корисними властивостями. Воно виводить з організму шкідливі речовини, очищає його від різних шлаків і токсинів, стимулює роботу травної системи. Масло використовують як сечогінний засіб, оскільки воно має легкий проносний ефект, а саме усуває запори і здуття живота. Ефірне масло фенхеля активно використовують і при лікуванні похмільного синдрому. Воно ефективно бореться з хворобами печінки, нормалізує роботу нирок і селезінки. Завдяки своїм цілющим властивостям масло фенхеля полегшує передменструальний синдром і знімає біль під час місячних. Крім іншого його використовують для усунення проблем в період менопаузи. Ефірна олія вкрай корисно для матерів-годувальниць. Воно збільшує лактацію і входить до складу більшості гомеопатичних засобів. Також масло є сексуальним стимулятором, як для жінок, так і для чоловіків.

Вченими було доведено, що масло фенхеля робить позитивний вплив на нервову систему людини. Його аромат дозволяє позбавитися від комплексів і страхів, а також надає відчуття свободи і впевненості у власних силах. Масло використовують при лікуванні грипу, бронхіту і фарингіту, оскільки воно має відхаркувальну ефектом. Також ефірне масло впливає на серцево-судинну систему нашого організму. Воно значно знижує артеріальний тиск і ефективно діє при аритмії.

Фенхель широко використовується в косметології. Ефірна олія уповільнює процес старіння клітин, має омолоджуючий ефект, підвищує еластичність шкіри. Його використовують при лікуванні вугрової висипки. Ефірне масло фенхеля можна приймати як всередину, так і зовнішньо.

Щодня додавайте кілька крапель масло в чай або сік, це зміцнить ваш імунітет. А додавання масла в косметичні засоби збагачує їх вітамінами і корисними речовинами.

ФЕНХЕЛЬ ЗВИЧАЙНИЙ

Фенхель звичайний — Foenіculum vulgare Mіll. (зменшув. від лат. foenum — сіно, vulgarіs, е — звичайний) — трав’яниста рослина родини селерових зонтичних Apіaceae (Umbellіferae); рос. назва: фенхель обыкновенный (укроп аптечный, укроп волошский); нар. назва: морач. Рід Foenіculum нараховує 2 види — Фенхель звичайний і Фенхель італійський, або ніжний (F. italica).

У фенхеля італійського черешки листків біля основи утворюють товсті здуття. Найбільш поширений Фенхель звичайний, який походить із Середземномор’я. У природі росте на сухих кам’янистих схилах, а також біля доріг і житла, на засмічених місцях у АР Крим, на Кавказі, в Середній і Західній Азії, Північній Африці. У культурі фенхелю звичайного відомий з давніх часів як овочева, лікарська і пряна рослина. Фенхель звичайний вирощують головним чином в Україні (у Чернівецькій і Вінницькій областях), у Краснодарському краї РФ та Молдові як однорічну і дворічну культуру. Часто дичавіє. У сівозміні посіви Ф.з. розміщують після озимих зернових, картоплі та овочевих культур. Існує декілька різновидів, або рас, які мають як морфологічні особливості, так і різний хімічний склад. Європейська Фармакопея містить монографії на плоди двох рас: Ф. гіркого (Foenіculum vulgare Mіll. sp. vulgare var. amarus (Mill.) Thellung) і Ф. солодкого (Foenіculum vulgare Mіll. sp. vulgare var. dulce Bert.); ДФ ХI — Foenіculum vulgare Mіll.

Фенхель звичайний — багаторічна (у культурі — дворічна) рослина 90–200 см завв. Корінь веретеноподібний, м’ясистий, жовтувато-бурий, до 10 см у діаметрі. Стебло прямостояче, круглясте, тонко-ребристе, дуже розгалужене, з черговими піхвовими листками. Листки у загальному контурі яйцевидно-трикутні, 3–4-перисторозсічені на вузько-лінійні або нитковидні відстовбурчені сегменти; нижні — крупні, довгочерешкові, середні та верхні — на розширених піхвах; піхви листків вузькопродовгуваті, по краю плівчасті, догори трохи розширені й капюшоноподібно-витягнуті. Вся рослина з блакитною поволокою. Квітки дрібні, п’ятичленні, жовті, зібрані у складні зонтики без обгортки і обгорточки. Плід — продовгуватий, до 14 мм завд., 3 мм завв., майже циліндричний, зеленувато-бурий, ароматний, солодкувато-пряний на смак вислоплідник, який легко розпадається на два мерикарпії. Цвіте у липні–серпні, плоди достигають у вересні. Фенхель звичайний — теплолюбива, світлолюбива і засухостійка рослина. Добре росте на плодоносних, окультурених вапняково-глинистих і чорноземних ґрунтах, але не на надмірно зволожених. Тривала засуха і висока температура в період цвітіння й утворення плодів можуть призвести до повної втрати його врожаю.

В Україні як ЛРС використовують стиглі плоди фенхелю звичайного — Fructus Foenіculі (Fructus Foenіculі vulgarіs) та етерну олію (Oleum Foenіculі). Збирають плоди за 2 прийоми: у кінці серпня — на початку вересня як тільки на центральному зонтику плоди починають буріти, а колір зонтиків змінюється на сірувато-попелястий; другий раз — коли на більшості бокових зонтиків достигають плоди. Зрізають усю рослину, зв’язують у снопики і залишають достигати, після чого плоди обмолочують, очищають від сміття і домішок на зерноочисних машинах та, якщо потрібно, досушують. Термін зберігання — 3 роки. В усіх частинах фенхелю звичайного міститься ефірна олія, але найбільше її накопичується у плодах — 4–6,5% (якісна сировина за ДФ ХІ має містити не менше 3% етерної олії). Етерну олію одержують з цілих і грубо подрібнених плодів Ф.з. перегонкою насиченою парою в апаратах безперервної та періодичної дії. Тривалість перегонки цілих плодів — 32–34 год, грубо подрібнених — 20 год. Вода, що витікає із приймача, містить 0,05% олії, яку направляють на когобацію. Для покращання якості олії її повторно гідродистилюють. Для цього олію-сирець після завантаження в апарат відганяють гострою парою. Головну фракцію (перші 30–40 хв, 5% маси олії) і хвостову накопичують для роздільної ректифікації. Одержаний ректифікат (середня фракція) є товарним продуктом. Олію висушують у вакуум-сушильних апаратах протягом 15 хв при 81–87 кПа залишкового тиску. Деяку кількість легких фракцій олії знімають з вакуумного дистилята і приєднують до олії-сирця. Висушену олію фільтрують. Розроблено також спосіб отримання олії перегонкою з водяною парою із цілих рослин Ф.з., зібраних у фазу молочної та молочно-воскової стиглості плодів. Вихід етерної олії з 1 г при цьому збільшується більш ніж у 2 рази (порівняно з переробкою стиглих плодів). Олія з цілих рослин містить ті ж компоненти, що й олія зі стиглих плодів (таблиця).

Таблиця. Вміст компонентів етерної олії фенхелю звичайного в органах рослини

Компонент (%)СтеблаЛистяКвіткиПлоди
α-Пінен13,126,213,13,1
α-Феландрен12,323,85,61,1
Транс-анетол36,028,961,866,7
γ-Терпінен10,61,41,00,7
Фенхон4,53,07,214,7

Парова перегонка цілих рослин у контейнерах дає можливість скоротити втрати етерної олії та збільшити її збирання з 1 г у 3–5 разів порівняно з виходом при переробці стиглих плодів. Вміст анетолу трохи менший, ніж із стиглих плодів. Застосувавши ректифікацію фенхельної олії та відкинувши головну фракцію (18% маси олії), можна покращити якість і підвищити вміст анетолу до 60%. До складу фенхельної олії входить α- і β-пінен, камфен, мірцен, α- і β-феландрен, лімонен, цис- і транс-оцимен, n-цимол, сабінен, камфора, фенхон (до 20%), цис- і транс-анетол (до 50%), або метилхавікол (естрагол), анісовий альдегід, аніскетон, анісова кислота (сліди), сафраналь, фенікулін, карвакрол. Вміст етерної олії та її хімічний склад дуже варіює залежно від виду і походження Ф.з. Так, у Ф.з. var. amarus накопичується 4–6% олії, а у Ф.з. var. dulce — 2–6%. Різновид. Ф.з. гіркого, що росте в Північній Америці та культивується в Європі, містить в етерній олії (%): транс-анетол — 60–80, (+)-фенхон — 12–22; метилхавікол, анісальдегід; різновид солодкого Ф.з., що культивується у Франції, має найкращі органолептичні показники, між іншим, вміст основних компонентів олії становить (%): транс-анетолу — 50–60, (+)-фенхону — 0,4–0,8, метилхавіколу — 3–5, незначну кількість лімонену і мірцену. Смак гіркого фенхелю звичайного зумовлений фенхоном, смак солодкого різновиду — анетолом.

Окрім етерної олії, плоди фенхелю звичайного містять тритерпеноїди: α-амірин; стероїди: β-ситостерин, стигмастерин; феноли та їх похідні: ферулова, синапова, n-гідроксибензойна, протокатехова, ванілінова кислоти; флавоноїди: кверцетин, 3-глюкуронід і 3-арабінозид кверцетину (фенікуларин), ізокверцитрин, 3-глюкуронід і 3-арабінозид кемпферолу; кумарини: умбеліферон, скополетин, ксантотоксин, імператорин, бергаптен, мармазен, колумбіанетин, остенол, псорален, скопарон; хромани: α-токоферол 7–9%, β-токоферол 1,5–2%; органічні кислоти: фумарова, яблучна, винна, бензойна; понад 20% протеїну; близько 20% жирної олії, до складу якої входять гліцериди петрозелинової — 60%, олеїнової — 22%, лінолевої — 14% і пальмітинової — 4% кислот. Щільну частину жирної олії запропоновано як замінник какаової олії. У траві Ф.з. міститься етерна олія — 0,45% і флавоноїди. У листі виявлено глікозиди: 3-арабінозиди кверцетину і кемпферолу, кемпферол-3-глюкуронід, кверцетин-3-глюкуронід, який раніше називався нелумбозидом, а також кверцетин і фенікуларин. Листя містить близько 150 мг% вітаміну С, до 65 мг% каротину, 2,2 мг% вітаміну В5, а в зонтиках з молочно-зрілими плодами 24,63 мг% вітаміну С, 4,5% цукру.

Плоди фенхелю звичайного мають секретолітичні, вітрогінні властивості. Їх застосовують при спазмах кишечнику, метеоризмі, диспепсії, при жовчнокам’яній та нирковокам’яній хворобах (мають відхаркувальну і молокогінну дію). Плоди входять до складу вітрогінного та грудного зборів. Етерна олія та її основні компоненти мають високу антибактеріальну активність, її застосовують при атонії шлунка, гепатитах та інших захворюваннях ШКТ (жовчогінна дія), використовують для одержання кропової води (водний розчин етерної фенхельної олії 1:1000). У педіатрії використовують при хронічних закрепах, проносах, шлункових і кишкових спазмах і як відхаркувальну ЛРС. Етерна олія фенхелю звичайного є складовою частиною препарату Солутан, лакричного еліксиру (від кашлю). Її приймають по 3–5 крапель на цукрі при болі у кишечнику, метеоризмі, як відхаркувальну ЛРС. Із анетолу ефірної олії виготовляють обепін, який використовують у парфумерно-косметичному виробництві.

Пряна рослина. Ефірну олію фенхелю звичайного використовують у лікеро-горілчаному, кондитерському і миловарному виробництві. Відходи плодів (макуха містить до 20% білка) використовують як корм для худоби.

Залозный К.Д. Эфиромасличные культуры. — М., 1963; Лекарственные свойства сельскохозяйственных растений / Под ред. М.И. Борисова. — Минск, 1974; Растительные ресурсы СССР: Цветковые растения, их химический состав, использование. Семейства Rutaceae — Elaeagnaceae. — Л., 1988; Флора СССР / Под ред. В.Л. Комарова: В 30 т. — М., Л., 1941. — Т. 16; Шретер А.И., Муравьева Д.А., Пакалн Д.А., Ефимова Ф.В. Лекарственная флора Кавказа. — М., 1979; European Pharmacopoeia — Strastburg, 2002.

Інші статті автора

  • КРІП ЗАПАШНИЙ
  • КОРИЧНИК
  • КОРІАНДР ПОСІВНИЙ
  • АЗУЛЕНИ
  • ЛЮБИСТОК ЛІКАРСЬКИЙ
  • ЛАВАНДА ВУЗЬКОЛИСТА
  • ЛАВР БЛАГОРОДНИЙ
  • БОРИСЮК Юліан Галактіонович

Фенхель – корисні властивості і протипоказання, застосування

Фенхель – яскравий представник сімейства селерових (Apiaceae), це багаторічна квітуча рослина з веретеноподібним кореневищем. Стебла прямостоячі, круглі, з легким синюватим нальотом. Лист розсічений на дрібні ниткоподібні часточки, тому молодий фенхель нерідко плутають з кропом. Однак ця рослина виростає до 220 см в сприятливому кліматі.

При вирощуванні фенхель дуже невимогливий до грунту, добре переносить близьке сусідство інших культур. Однак урожай безпосередньо залежить від клімату, так як рослина дуже теплолюбива.

Якщо покласти гілочку фенхеля і гілочку кропу поруч, мало хто зможе здогадатися, що це два різних рослини. Більш того, народна назва фенхеля – аптечний кріп, хоча це і в корені невірно, морфологічно вони навіть не близькі родичі.

Головне побутове відміну кропу від фенхеля – в запаху, він абсолютно різний. Терпкий і пряний запах гілочки кропу відрізняється від стійкого анісової і злегка нудотного запаху фенхеля. Зовні рослини також різняться будовою кореневища, товщиною і висотою стебел. Кріп відцвітає на місяць раніше – з червня по липень, тоді як фенхель цвіте ближче до серпня. До речі, насіння кропу дрібні і правильної форми, тоді як у фенхеля вони масивні і більш витягнуті.

Ще більші відмінності у впливі рослин на організм. Кріп зарекомендував себе як чудова приправа до будь-якої страви, соління або соусу. У медицині його використовують як сечогінний і допоміжний засіб при захворюваннях шлунково-кишкового тракту. Фенхель не настільки популярний в кулінарії, хоча і знайшов своє місце в маринадах, соління та багатьох стравах кавказької і середземноморської кухні.

Медичне застосування вкрай широко і налічує вже більше 2000 років. В цілому він має заспокійливу дію, є спазмолитиком, допомагає м’яко вирішити проблему хронічних закрепів, має виражені відхаркувальні властивості. Ефірна олія активно застосовується як допоміжний засіб в печінкової терапії.

Заготівля і зберігання

Фенхель є невеликим рослиною сімейства зонтичних. Зелень галузиться. Стебло розташовується прямо. У висоту досягає не більше 2 м. Листя має розсічене-пір’ясту форму. Культура цвіте зазвичай в середині і наприкінці літа. Плоди яйцеподібні, подовжені, солодкуваті. Вони утворюються на початку осені. Корінь зморшкуватий, веретеновідний. Його товщина зазвичай до 1 см.

Найбільш поширеним видом є фенхель звичайний. Він ще називається кропом аптечним або кропом волоським. У дикій природі трава зустрічається в центральній і західній частині Азії, Новій Зеландії, Південній Америці, на півночі Африки і південно-східному регіоні Європи. Ще фенхель можна зустріти в степових регіонах Кавказу. На території України рослина культивують в Краснодарському краї.

Фенхель вирощують як лікарську і харчову культуру. Макуха містить багато протеїнів, так що його застосовують як корм для худоби. Фенхель має багато ефірного масла, завдяки чому володіє специфічним ароматом. Через це його використовують в медицині, ветеринарії, миловарінні, косметичній галузі.

Заготівля листя здійснюється в вегетаційний період. Їх можна використовувати в свіжому вигляді в кулінарії або сушити. Насіння слід збирати в середині вересня, коли парасольки придбають рівномірний коричневий відтінок. Зрізати потрібно вибірково. Починати слід з центральної частини. Зрізані парасольки потримати кілька днів у теплому місці, а потім обмолотити. Насіння потрібно підсушити і залишити на зберігання в банку. Кожні 3 роки таке сировину покладається оновлювати.

В лікарських цілях використовують плоди рослини. Так як вони дозрівають не одночасно, за один раз зібрати весь урожай фенхеля не вийде. Тому спочатку збирають центральні пожовклі парасольки, а коли дозрівають інші плоди, то рослина зрізають цілком. Зібрані плоди висушують і обмолочують для отримання насіння, які є основним лікарською сировиною.

Цікаві факти про фенхелі

1. Батьківщиною фенхеля традиційно вважається Середземноморське узбережжя. Першими використовувати цю рослину почали греки, а поширення воно отримало завдяки римлянам.

2. Кріп аптечний є родичем селери, а його насіння пахнуть приблизно так само, як аніс.

3. У перекладі з латинської слово «фенхель» означає «сіно».

4. Вживання насіння кропу волоського притуплює відчуття голоду.

5. В середні віки люди жували насіння фенхелю перед важливими зустрічами, щоб освіжити дихання.

6. Люди активно використовують практично всі частини кропу аптечного. Його коріння їдять після кулінарної обробки, пагони додають в салати, цибулину їдять в сирому або приготованому вигляді, зеленню приправляють страви, насіння застосовують як спецію, а ефірне масло використовують для ароматизації лікерів і кондитерських виробів.

7. Колись вважалося, що якщо змішати фенхель зі звіробоєм, то можна відігнати нечисту силу. За фактом аромат кропу волоського відлякує комах.

8. Насіння фенхеля є частиною китайської суміші п’яти спецій. Кріп аптечний – дивовижна рослина, яке культивують повсюдно. Воно практично не має протипоказань і може бути використано для лікування метеоризму у дітей. Крім того, фенхель є незамінною частиною багатьох страв, оскільки володіє вираженим смаком і приємним ароматом.

Хімічний склад

У складі рослини містяться такі біологічно активні речовини:

  • флавоноїди
  • кверцетин
  • рутин
  • вітамін С (міститься в фенхелі в великих кількостях)
  • вітаміни А, В
  • ефірне масло
  • макро і мікроелементи

Фенхель містить масу корисних вітамінів, ефірних і жирних кислот, а також найважливіші мікро- і макроелементи. Особливо багато вітаміну С, РР і А. Присутній цинк, фосфор, марганець і кальцій. Однак зараз багато що залежить від екологічної ситуації на місці вирощування. Фенхель легко набирає досить багато важких металів із ґрунту. Тому вкрай не рекомендується збирати дикорослі рослини у жвавих доріг або на луках біля заводів.

В цілому, еталонний склад 100 г фенхеля виглядає наступним чином:

  • вітамін А – 7 мкг;
  • вітамін В1 – 0,4 мкг;
  • вітамін В2 – 0,35 мкг;
  • вітамін В6 – 0,45 мкг;
  • вітамін С – 21 м г;
  • вітамін РР – 6 мг;
  • кальцій – 1 196 мг;
  • магній – 385 мг;
  • натрій – 88 мг;
  • калій – 17 мг;
  • фосфор – 485 мг;
  • залізо – 18 мг;
  • цинк – 3,5 мг;
  • мідь – 10 мкг;
  • марганець – 6,5 мг.

Калорійність 100 г фенхеля становить 345 калорій. Харчова цінність:

  • вуглеводи – 12,5 г;
  • жири – 14,8 г;
  • білки – 15 г;
  • харчові волокна – 40 г;
  • вода – 8,2 г;
  • зола – 9 г;
  • насичені кислоти – 0,5 м

Це здасться дивним, але склад фенхеля нітрохи не поступається популярним овочам і фруктам, які ми із задоволенням і користю для здоров’я вживаємо щодня. Це справжня комора вітамінів A, PP, B1, B2, B6 і B9. Особливо багатий фенхель аскорбіновою кислотою (вітаміном С) і потужним антиоксидантом – токоферолом (вітаміном Е).

При цьому потрібно врахувати високу харчову цінність аптечного кропу, адже насіння фенхелю містять в своєму складі жири, білки і вуглеводи (0,2-1,24-7,29 – відповідно), жирні олії, які представлені петрозеліновой, олеїнової, лінолевої, пальмітинової кислотами, а також ефірні масла, флавоноїди і глікозиди.

Застосування фенхеля для схуднення

Якщо у вашому харчуванні постійно будуть з’являтися багаті клітковиною цибулини фенхеля, з часом ви обов’язково почнете худнути. Фенхель ефективно допомагає нормалізувати обмін речовин в організмі людини, пригнічує відчуття голоду, стимулює роботу травного тракту. В результаті відбувається процес спалювання жирів, виводяться токсини і шлаки.

Процесу схуднення сприяє і низька калорійність цієї рослини: в плодах фенхелю присутні всього 49 кілокалорій на 100 грамів продукту, а в стеблах тільки 30 кілокалорій.

Для позбавлення від зайвих кілограмів застосовувати фенхель можна різними способами:

  • для зниження апетиту рекомендується пожувати насіння фенхелю, які додатково мають м`яку сечогінну дію. Насіння цієї рослини делікатно очищають організм, надають йому життєву силу і енергію.
  • можна приготувати чай на основі рослини, поліпшує травні процеси і позбавляє від метеоризму.
  • рослина можна використовувати для приготування овочевих страв – салатів, супів або для приготування овочевого рагу. Це дозволить урізноманітнити раціон, харчуватися повноцінно і при цьому худнути.
  • під час дієти можливе погіршення настрою через що з’являється почуття голоду, зростає навантаження на нервову систему, організм переживає стрес. Ароматерапія на основі ефірного масла рослини допоможе заспокоїтися, налаштуватися на позитивний лад.
  • масло фенхеля застосовують для масажу шкіри і проблемних зон в області живота, сідниць, стегон. Такий масаж прискорює циркуляцію крові, допомагаючи позбутися від підшкірного жиру.
  • прекрасним доповненням до масажу буде додавання масла фенхеля в ванни з морською сіллю. Після цих процедур ви відчуєте себе спокійним, розслабленим, урівноваженим і здоровим людиною.

Масло фенхеля виходить в ході парової перегонки насіння. Це універсальний продукт в косметології та медицині, також він обмежена застосовується в кулінарії. Серед основних доведених властивостей слід виділити наступні:

  1. Застосовується для очищення палат і квартир, досить розпорошувати 2 краплі на 5 кв. м, і кількість грибків в приміщенні знижується в 5-6 разів.
  2. Стимулює вироблення природного естрогену.
  3. Є помірним спазмолитиком, сечогінну, заспокійливим, легким проносним засобом, гепатопротектором.
  4. Насичує підшкірний шар вітамінами і макроелементами.
  5. Має антиоксидантну дію.
  6. Має протизапальну дію при зовнішньому застосуванні.

Такий багаж корисних властивостей дозволяє використовувати масло фенхеля зовнішньо, всередину і для обробки приміщень. Вплив на шкірний покрив найблаготворнішу. За рахунок насичення підшкірного шару можна розгладити зморшки, надати свіжість і повернути молодість шкірі. Хороші результати показує терапія проти акне, прищів і дерматитів.

Внутрішньо масло призначають і застосовують при різних захворюваннях. Жінки зможуть нормалізувати менструальний цикл і пом’якшити прихід клімаксу. Для чоловіків це хороший гепатопротектор, особливо проти алкоголю і важкої їжі. Це універсальне сечогінний і легкий послаблюючий засіб. Його можна застосовувати при спазмах, болях в животі, метеоризмі і в відновної терапії після отруєння. Помірні заспокійливі властивості допоможуть зняти тривожний стан, позбавлять від безсоння.

Особливо широко використовується фенхель в народній медицині як самостійно, так і в складі комбінованих засобів. В основному застосовується масло, насіння і зелень.

  1. При бронхітах рекомендується розчинити в 200 мл кип’яченого молока 7-10 крапель ефірного масла фенхеля. Для смаку можна додати ложечку цукру або меду. Приймати теплим 3 рази на день.
  2. Напади кашлю можна пом’якшити, використовуючи 5 г подрібненого насіння, їх необхідно залити склянкою окропу і варити на малому вогні близько 30 хвилин. Після наполягати під кришкою ще одну годину. Приймати відхаркувальний засіб по 2 столових ложки до їжі, три рази в день.
  3. При метеоризмі, розладі в шлунку і спазмах необхідно взяти 5 г подрібненого насіння і залити 200 мл окропу. Наполягати під кришкою 10 хвилин, потім процідити і приймати по 100 мл тричі на день до їди.
  4. Для збільшення виробленого молока використовують комбінований препарат. Необхідно взяти по 1,5 г насіння фенхелю, анісу і кропу і все розмішати в склянці сметани. Перемістити в духовку і запікати півгодини при температурі 120 градусів. Приймати один раз в день, перед сном.
  5. Інший рецепт для лактації заснований на молоці. Необхідно подрібнити 30 г насіння фенхелю і наполягати на теплому молоці, можна додати мускатного горіха або інші спеції за смаком. Після проціджування приймати щоранку перед сніданком.
  6. Знижує напади панкреатиту настій з 3 чайних ложок подрібненого насіння фенхелю на склянку окропу. Настоювати годину на паровій бані або просто укутавши ємність. Приймати настій по 3 столових ложки 4 рази на день.
  7. Для нормалізації менструальних циклів можна використовувати траву фенхеля, морква і буряк. Необхідно просто вичавити сік в пропорціях 1: 1: 1. Ретельно перемішаний коктейль приймати два рази на день по 100 мл.
  8. При гастритах використовують комбінований трав’яний препарат в складі насіння фенхелю, подрібнених коренів солодки, коріння пирію і алтея. Взяти всіх інгредієнтів по чайній ложці і залити 200 мл окропу. Через 30 хвилин додати листя ромашки, склад перемішати і залишити ще на півгодини. Після проціджування випити 200 мл на ніч.
  9. Фенхель відмінно допомагає в боротьбі із зайвою вагою. Можна додавати насіння в різні страви і готувати концентрований чай. Необхідно 20 г подрібненого насіння залити склянкою окропу, після поставити на вогонь на 30 хв. Отриманий відвар приймати щодня один раз в день.

При ряді патологій в народній медицині використовуються препарати на основі фенхеля. Ця рослина може застосовуватися при травних розладах, проблемах з судинами і серцем. Фенхель для дітей в лікувальних цілях може застосовуватися з коригуванням дозування. Рекомендується уточнювати дозування у педіатра.

чай з фенхелем можна придбати в готовому вигляді, що полегшить процес його приготування

Чай з фенхелем

Щоб приготувати чай з фенхелю, потрібно взяти 1 ч.л. насіння, в ступці подрібнити їх до стану порошку, який заливають склянкою окропу і залишають настоюватися протягом 10 хвилин. Потім рідину проціджують через складену в кілька разів марлеву пов’язку, додають невелику кількість квіткового меду.

відвар фенхеля

Відвар з насіння готують тим же способом, але використовують 1 ст.л. сировини і настоюватися залишають на 1 годину. Цей засіб може використовуватися як для прийому всередину, так і для зовнішнього застосування. Змоченими в рідині ватяними дисками обробляють гнійники, виразки на шкірі. При пульмонологічних хворобах відвар фенхеля використовується для полоскання горла. При каменях в сечовому міхурі або нирках приймати його слід всередину по 2-3 ковтки кілька разів за добу.

настоянка фенхеля

Настоянка фенхеля готується з додаванням сухого білого вина. Насіння подрібнюють в порошок, після чого заливають 2 л алкогольного напою, додають кілька селеровому листя, квіток звіробою, листя малини, смородини або суниці, ягоди кизилу і плоди європейського борщівника. Приймати даний засіб дозволяється лише через місяць бродіння в недоступному для дітей місці. Перед вживанням процідити. Щодня слід вживати по 2-3 чарки для отримання бажаного ефекту.

ефірне масло фенхеля можна придбати в аптеці і використовувати в лікувальних або косметичних цілях

Екстракт фенхеля можна придбати в аптеці. У більшій частині випадків його комбінують з іншими маслами: мигдальним або оливковою. Добре підходить цей засіб для масажних процедур, можна додати кілька крапель в крем для рук, тіла або особи. При застуді можна застосовувати в аромалампах. Крім того, користь принесе вживання всередину.

Салат з фенхелем

Корисні властивості фенхеля будуть посилюватися в поєднанні з іншими свіжими овочами. Вітамінний салат благотворно вплине на стан не тільки при хворобах, корисний буде і здоровим людям. Спочатку бульбу рослини нарізають соломкою, після чого солять, збризкують невеликою кількістю натурального лимонного соку.

завдяки багатому хімічному складу і корисним властивостям фенхель використовують в лікуванні і профілактики різних захворювань

Фенхель активно використовується в середземноморської кухні. У хід йдуть всі частини цієї рослини. Бульби можна запікати в овочевих рагу, з м’ясом або рибою. Багато французькі та італійські рецепти з білою рибою мають в своєму складі дрібно порізаний корінь фенхелю. Особливо популярний фарширований ароматною начинкою запечений короп. Знаменитий італійський фенхелевий соус готується з бульб і листя при додаванні вершків, рибного або м’ясного бульйону і вермуту.

Листя фенхеля додають в салати, їх можна використовувати як прикрасу страви з захопливою ароматом, при сервіровці столу. Саме листя часто додають в різні соуси, маринади і соління.

Насіння активно йдуть в салати і страви, яким необхідно надати пікантний анісовий аромат. Нерідко їх додають в випічку або начинку. Перемелені в пил насіння є яскравою спецією, без якої неможливо уявити іспанську ковбасу Чоризо.

Чим можна замінити

Фенхель все ще не дуже популярний в нашій країні, хоча його можна без зусиль знайти в магазинах або на базарі. Найскладніше замінити зелень – зазвичай вона необхідна свіжа і для оздоблення. Ідеально схожий кріп, але варто пам’ятати, що це лише зовнішню схожість: аромати і смак зовсім різняться. У магазинах продається спеція фенхель, це мелені або цілі сушені насіння. Вони дадуть потрібний анісовий аромат і пікантний смак. Повністю замінити їх не вийде, найбільш близький по запаху з доступних приправ – кмин.

Харчова цінність фенхеля

Одна цибулина фенхеля середнього розміру містить 73 калорії, 3 грама білка і 17 грамів вуглеводів. Він містить тільки слідові кількості жиру і не містить холестерину.

Фенхель виключно багатий клітковиною. Кожна цибулина забезпечує 7 грамів клітковини або 28% ваших щоденних потреб. Більшості людей не вистачає клітковини. Тому додавання фенхеля в ваш раціон може вам в цьому допомогти!

Одна цибулина також дає 969 міліграмів калію або 27% від рекомендованої добової дози. Калій має вирішальне значення для зниження артеріального тиску, а також для підтримки балансу рідини.

Фенхель також багатий вітаміном С, забезпечуючи 28 міліграмів на цибулину або майже половину рекомендованої добової дози. Вітамін С є потужним антиоксидантом, який може допомогти уповільнити старіння, а також підтримати здорову імунну систему.

Фенхель містить додаткові важливі вітаміни, такі як вітамін А, вітамін В6, вітамін К і фолат. Це також хороший джерело інших мінералів, таких як залізо, кальцій, мідь, цинк і селен.

Одна чашка сирої цибулини фенхеля містить приблизно:

  • Калорійність – 27 ккал
  • Вуглеводи – 6 гр.
  • Клітковина – 3 гр.
  • Білок – 1 гр.
  • Вітамін С -10 мг (17%)
  • Калій – 360 мг (10%)
  • Марганець – 0,2 мг (8%)
  • Фолієва кислота – 23 мкг (6%)
  • Кальцій – 43 мг (4%)
  • Залізо – 0,6 мг (4%)
  • Магній – 15 мг (4%)
  • Фосфор – 44 мг (4%)
  • Ніацин – 0,6 мг (3%)
  • Мідь – 0,1 мг (3%)
  • Вітамін А – 117 МО (2%)

Корисні властивості і протипоказання

  • Стабілізують кровоносне тиск.
  • Виводять зайвий холестерин з судин.
  • Запобігають раку кишечника.

Корінь фенхеля є ефективним профілактичним засобом проти інфаркту.

  • мають м’який послаблюючу дію;
  • позбавляють від болю і спазмів;
  • заспокоюють;
  • мають сечогінну дію.

Кошти з насіння фенхелю призначають для жінок в період лактації. Чоловікам рослина допомагає при зниженні потенції і простатиті. У давнину насіння фенхелю довго жували, щоб дихання стало свіжим. До того ж це запобігає ще і карієс. Ще продукт покращує обмінні процеси, так що використовується для схуднення. З плодів фенхеля готують відвар, який дають немовлятам при кольках. Такий засіб допомагає поліпшити травлення і у дітей, і у дорослих.

Ефірне масло фенхеля теж активно використовують, особливо в косметології. Його додають в ароматичні ванни, маски, креми, шампуні, засоби для масажу (в тому числі і антицелюлітного).

  • прибирає неглибокі зморшки;
  • підтягує шкіру на обличчі і тілі;
  • усуває набряклість;
  • прибирає мішки під очима;
  • позбавляє від вугрової та іншої висипки;
  • активізує синтез колагену.

Масло фенхеля є універсальним засобом в косметології: воно здатне очистити жирну шкіру і зволожити суху. Щоб приймати цілющі ванни, потрібно 7 крапель цього продукту додати до основи (базове масло або морська сіль). Ще фахівці радять додавати по 25 крапель олії на 50 мл косметичного засобу – шампуню або крему. Масло корисно не тільки для шкіри, але і для волосся: позбавляє від лупи, робить локони міцними, прискорює їх зростання.

  • пронос в хронічній формі;
  • епілепсія;
  • індивідуальна погана переносимість продукту.

Жінкам в період вагітності необхідно обережно застосовувати таку траву.

Так як фенхель містить біологічно активні природні речовини, в деяких випадках його споживання може нанести шкоду:

  • в період виношування дитини;
  • при гіперлактаціі;
  • при судорожному синдромі (епілепсії);
  • при захворюваннях шлунково-кишкового тракту, що супроводжуються проносами;
  • при надмірній чутливості до рослини і його компонентів (через ризик розвитку алергії);
  • при серйозних порушеннях серцевого ритму.

Дивно, при всій користь, яку дарує організму це чудове рослина, у нього практично немає протипоказань і обмежень у використанні. Якщо до фенхелю є індивідуальна непереносимість (про це скаже нудота і запаморочення), не слід вживати його і використовувати в косметичних цілях. Передозування фенхелем також може привести до нудоти і блювоти, а заодно викличе серйозний розлад шлунка.

До того ж слід пам’ятати, що ця рослина підвищує тонус матки, а значить, вагітним жінкам від нього краще відмовитися. Більш того, фенхель підвищує вироблення грудного молока у годуючих мам, а значить вживати цей засіб новоспеченим матусям потрібно лише в крайніх випадках. Бережіть себе!

Будь-яка рослина, особливо що має лікарський застосування, може принести істотну шкоду, якщо не стежити за дозуванням і правилами прийому. Фенхель може нести загрозу за наступними напрямками:

  1. Високий вміст важких металів у разі зростання у доріг або заводів.
  2. Індивідуальна непереносимість складних кислот.
  3. Алергічна реакція.
  4. Розлад перистальтики кишечника при тривалій передозуванні.
  5. Підвищена загроза викидня у вагітних, при систематичному вживанні чаю або масла.

Чаї та настої переносяться добре навіть немовлятами. Однак краще починати з невеликих доз і поступово підвищувати їх для кращого контролю за станом. Масла і екстракти можуть нести небезпеку лише при накопиченої передозуванні речовинами. Наприклад, якщо пити чай з фенхелем, є салат і запечену рибу з фенхелем, а потім вжити граничну дозу масла або екстракту, то це призведе до передозування.

Протипоказано застосовувати компоненти на основі фенхеля лише вагітним жінкам. Згідно з дослідженнями, на 12% підвищується ризик викидня. З обережністю до фенхелю потрібно ставитися хворим на епілепсію – іноді має місце стимуляція виклику нападу на тлі прийому препаратів на його основі.

Протипоказаннями для вживання фенхеля є особиста непереносимість, епілепсія, хронічна діарея. Вагітним і годуючим жінкам необхідно використовувати лікувальний кріп з обережністю.

При передозуванні може початися розлад шлунку і алергія у вигляді висипів.

Фенхель – смачний, дієтичний овоч, його легко можна виростити на присадибній ділянці. Користь є у всіх частинах рослини – від коренеплоду до насіння. Заготовивши лікувальний кріп запас, можна отримати надійного і ефективного помічника від багатьох захворювань.

Корисні властивості фенхеля

Загальна користь

Цілющі можливості фенхеля були відомі ще з античних часів. Медичні праці Діоскорид, Плінія, Авіценни згадують цю рослину як вкрай корисне, яке фігурує в ряді рецептів і цілющих засобів. Незважаючи на розвиток технологій, препарати з використанням фенхеля, трав’яні збори і ефірні масла сьогодні нерідко призначаються офіційною медициною.

Фенхель має наступні доведеними корисними властивостями:

  • є відхаркувальний засіб;
  • заспокоює;
  • знімає спазми;
  • є антиоксидантом;
  • прибирає запалення;
  • розширює судини;
  • підсилює відділення молока у жінок;
  • вирівнює тон шкіри;
  • надає м’яку загоює вплив;
  • насичує вітамінами підшкірний шар, покращуючи тонус.

В медицині використовуються рослини, вирощені в екологічно чистих зонах. При цьому в препарати йдуть корені, стебла, листочки, суцвіття і насіння. Використовуються різні форми, порошки, ефірні масла і відвари.

Середземноморська кулінарія застосовує фенхель в різному вигляді. Наприклад, запечена риба з тертим коренем фенхеля набуває особливо вишуканий аромат і смак. Стебла, листя і квітники активно використовуються в маринадах і соління. Вони не тільки збагачують ароматичний букет продукту, але і значно підвищують безпеку консерви, так як сік фенхеля має антисептичний ефект.

Для жінок

Ще в Стародавній Греції виявили особливі властивості фенхеля – він відмінно стимулює лактацію. Лікувальний збір, перевірений двома тисячоліттями, складається з плодів фенхеля, насіння анісу і зелені материнки в пропорціях 1: 1: 1. Його слід залити окропом і настоювати кілька годин. Відзначається істотне поліпшення грудного вигодовування, при цьому смак і склад молока практично не змінюється.

Були проведені численні дослідження вже сучасною медициною, і зараз фенхель рекомендований як засіб в терапії при порушеннях лактації. Це підтверджено не тільки американськими, але і вітчизняними вченими. Дослідження Центру планування сім’ї та репродукції (ЦПСИР) показали, що в групі, що приймає чаї на основі фенхеля, частота грудного вигодовування зросла в 3,5 рази.

При клімаксі застосовують концентроване масло. Воно стимулює вироблення естрогену, але робить це м’яко, без різких стрибків гормонального рівня. Європейські дослідження показують середнє зменшення скарг у групи, яка приймала масло фенхеля, на цілих 15%. Естрогенний ефект можна використовувати в будь-якому віці. Його призначають для регулювання і нормалізації менструального циклу, особливо при виході з жорсткою гормональної терапії.

Для чоловіків

Насіння фенхелю почали використовувати як афродизіак для чоловіків в стародавньому Єгипті. Звідти слава підвищує потяг кошти перейшла в Грецію і Рим. Використовується спиртова настоянка на основі сухого вина, насіння фенхелю, листя селери, смородини, малини і квіток звіробою. Щоденне вживання 50 мл такої настойки істотно підвищує чоловічу потенцію. При цьому робить вона це м’яко і комфортно, на відміну від сучасних медикаментозних засобів.

Патриції і гідні громадяни Стародавнього Риму оцінили ефективність масла фенхеля по виведенню шлаків, токсинів і нормалізації травлення після чергового застілля. Ефірні масла фенхеля при такому застосуванні дають подвійний ефект:

  1. Надають легкий проносний і спазмолітичну дію в шлунково-кишковому тракті.
  2. Захищають печінку при розщепленні алкоголю і важкої їжі.

при вагітності

Сучасна медицина рекомендує відмовитися від прийому фенхелевого чаю і будь-яких препаратів на його основі. Раніше його радили як м’який рослинний препарат для боротьби з токсикозом в першому триместрі вагітності, а також для нормалізації роботи кишечника на будь-якому терміні, відзначаючи дійсно м’яке, повністю контрольоване і комфортне дію.

Однак вийшли дослідження доводять значне (більше 12%) підвищення викиднів у вагітних, які вживали чай з фенхеля. Можливо, це пов’язано з впливом на схожі групи гладкої мускулатури, при великій та стабільній дозуванні активні речовини фенхеля можуть впливати на аналогічну мускулатуру матки.

Насіння фенхелю активно застосовуються в кулінарії і допоміжної терапії. Масло має велику концентрацію ефірних речовин, тому для лікування воно більш ефективно і зручно. Однак насіння мають виражені антиоксидантні властивості. Більш того, на відміну від масла, саме форма насіння дозволяє знизити рівень шкідливого холестерину на 7-9% відповідно великого європейського дослідження.

Бажаючим скинути зайву вагу насіння допоможуть приглушити апетит, особливо нічний. Досить розгризти буквально кілька зерняток, щоб організм відчув насичення. Насіння можна використовувати при легких формах метеоризму і проблеми з травленням. Наявні кислоти і речовини допоможуть м’яко вирішити кишкові проблеми.

Чим можна замінити

  • захворювання органів травлення – фенхель допомагає при метеоризмі , кишкових і шлункових кольках
  • офтальмологічні захворювання – рослина допомагає при запальних захворюваннях органів зору, синдромі сухого ока і ряді інших патологій
  • хвороби сечостатевої системи – фенхель допомагає знизити вираженість симптомів при ПМС і клімаксі у жінок, зниження потенції і простатиті у чоловіків, засоби на основі рослини використовують при хворобах нирок і інших органів сечовиділення
  • патології органів дихання – фенхель допомагає при кашлі різної етіології, ефірне масло, що входить до складу рослини, ефективно розріджує мокротиння і сприяє його евакуації з дихальних шляхів, тому фенхель використовують для лікування ГРВІ , коклюшу , пневмонії , бронхіту , бронхіальної астми
  • ожиріння – насіння рослини сприяють нормалізації метаболізму, знімають застійні явища, допомагають виводити з організму шлаки, мають сечогінну та протинабрякову дію, за рахунок чого організм позбавляється від надлишку рідини і починає спалювати надлишки жиру

Що це таке і як смакує?

На що схожий фенхель за смаком? Насіння і бульба фенхеля мають солодкуватий смак, при цьому вони пряні з запахом анісу. Зелень з кроповою смаком і з анісової ноткою. Це не дивно, тому що фенхель – це родич звичайного кропу.

Виділяють дві харчові різновиди цієї рослини: звичайний (для отримання листя і насіння) і овочевий (качанний). Сорти листового фенхеля мають більш виражений запах і смак.

Овочеві сорти формують замість коренів кочанчики. Для зелені краще купувати насіння сортів «Аромат» або «Осінній Красень» (відрізняється блакитним нальотом на листі і більш ніжним ароматом). Щоб отримати цибулини для їжі вибирайте сорти «молодець» (цибулина до 350 гр.) Або «Лужниковський семок» (цибулина до 250 гр.).

Фенхель потрібно вживати, коли він дозрів. Листя не дуже великі, а качанчик біло-зелений. Старих, перезрілих рослини жорсткі і втрачають аромат.

Добавить комментарий Отменить ответ

Для отправки комментария вам необходимо авторизоваться.

Про автора

admin administrator