Фідошна нода що таке

Авторadmin

Фідошна нода що таке

Ноди: що це, навіщо, як на них заробляють?

Ноди, тестнети, блокчейн… Ні, це не початок заклинання із “Всі жінки відьми”.

Заробіток на нодах — один із найбільших трендів останнього часу в криптовалютній тусовці. Багато хто вважає, що це золоті гори Ельдорадо. Давайте розберемось чи так це насправді, що взагалі таке ноди, як їх встановлювати, скільки можна заробити. І навіть встановимо першу ноду. Поїхали!

Ноди: що це?

Тема хайпова, тому в гуглі можна знайти купу інформації. Єдиний мінус — описи скопійовані один в одного і занадто мудрі. Звісно, без технічки ніяк, але давайте максимально просто.

Нода походить від англійського node — вузол. Користуючись криптою, ви задіюєте блокчейн. Так от, він і є цепочкою тих самих нод-вузлів. Вони обмінюються одна з одною інформацією про транзакції, тобто перекази, перевіряють їх і підтверджують. Тобто, по суті, ноди і забезпечують роботу блокчейну.

Ба, навіть більше. Ноди — гаранти безпеки системи. Якщо хтось надумає обдурити блокчейн, це буде зробити дуже важко, адже ноди зберігають інфу про те хто, що і куди в який час переказував. Щоб транзакція була успішною, треба в її правдивості “переконати” більше половини всіх нод в мережі, які всі записи пам’ятають.

Які бувають ноди?

Крипта тільки розвивається, тому весь час з’являються якість нові терміни і позначення. Але базово, є три типи нод в основі блокчейну. Нам, як рядовим нодоводам, знати їх буде достатньо.

Перший — стандартна нода. Вона записує і памятає інфу про транзакції в одному блоці. Як тільки інфи набирається на один блок, вона передається в фуллноду (повна нода в перекладі).

Фуллнода пам’ятає взагалі всю інфу про всі блоки і транзакції в них. Це другий тип. Третій — валідатор. Це така ж фуллнода, але з більшою кількість прав, які дають їй можливість валідувати, тобто підтверджувати, операції в мережі. І передавати цю інфу стандартним нодам. Так базово і працює блокчейн.

Стейкінг і майнінг

Та логіка роботи нод, що описана вище, стосується PoS — Proof of Staking. Це такий протокол консенсусу. Більшу “вагу” голосу в ньому має той валідатор, ніжно “валік”, в який заделеговано (вкладено або сленгово — застейкано) більше токенів мережі. А отже більша вірогідність, що новий блок добуде саме такий валідатор. Нодовод, який за ним стоїть, отримує винагороду.

Окрім PoS, є ще PoW — Proof of Work. Це теж протокол консенсусу, більш старий. На ньому працюють, зокрема, біткоін та ефір. В ньому крута нода не та, в яку більше застейкали токенів, а нода-майнер, яка добуває блоки. Добуває вона їх таким чином — вирішує складні математичні задачки. Заняття цілком бестолкове, ще й потребує неабиякої потужності.

А потужність жере енергію, як березневий кіт, який вернувся додому після трьох днів гульок, корм. Тобто багато. І діло це не зовсім екологічне. Ще й “залізо” від нього страждає. Тому нові проекти запускають блокчейн на основі PoS. Та й старі, як той же ефір, переходять на нього. В цілому ж, на технічному рівні різниця між нодами в цих двох протоколах саме така.

Де гроші, Лебовські?

Закінчуємо нудятину, переходимо до найцікавішої частини. Де тут гроші?

Найбільшою вдачею в нодоводстві вважається потрапити зі своєю нодою із тестової мережі в основну. В токеноміці проектів зазвичай є окремий пункт — нагороди команді або прямо окремо нодраннерам. Крім того, вони ще й будуть заробляти частину від комісії в мережі.

Наскільки це круто? В дійсно сильних проектах — супер-пупер круто:) Є історії успіху, де нодоводи в мережі Солани щомісяця пассивно заробляють $3–5 тис. за запущену ноду в основній мережі.

Ок, гугл, а що з тими що не потрапили в мейннет? Тут є різні сценарії. За найоптимістичнішим можна отримати токени проекту або гарантований доступ на їх покупку при первинному розміщенні. Із прикладів — Avalanche. Люди, що запускали там ноди, отримали до $100 000 при піковій ціні токена Avax. Та й зараз він не дешевий.

Ще один недавній приклад — Mina. Там теж щедро насипали. Ціна на підйомі доходила до $200 000, але токени розморозять тільки через 4 роки. Що за цей час буде з проектом — складно сказати, але сума виглядає красивою.

Ну і ще раз про Солану. Вже під час тестнету нодоводам щомісяця насипали десь по 500 токенів, тоді їх ціна була в районі $1, а зараз за один SOL дають близько $100. Можете перемножити самі:)

Є, однак, приклади і зворотні. Частина проектів не доживає до запуску взагалі. Частина не вистрілює. Десь винагород не дають ніяких, а десь дають тільки кепочку чи шарфик. Це теж частина реалій, тому проекти для нодоводства треба прискіпливо вивчати.

Що по витратам?

Для того щоб нода запрацювала, їй треба сервер. Він, в залежності від характеристик — кількість процесорів, об’єм оперативної та фізичної пам’яті — може коштувати від 5 євро в місяць до декількох сотень.

Ну і якщо ви не знайомі з блокчейном та адмініструванням на Лінуксі — знадобиться час, щоб вникнути в деталі. Тестова мережа на те і тестова, що її продовжують покращувати. А значить — доведеться слідкувати за актуальністю ноди, перевстановлюти і довстановлювати, виправляти помилки і шукати інформацію для всього цього самостійно. Англійська вище середньої — обов’язково.

І в кінці

Якщо тема вас зацікавила — можете спробувати встановити найпростішу ноду, що я бачив. Це Minima, децентралізована мережа, де нодоводом може стати кожен охочий, у кого є телефон на базі Андроід. Ось проста інструкція.

Дякую що дочитали. Якщо було корисно і сподобовалось — нажміть на Follow і приеднуйтесь до Телеграм-каналу.

Что такое нода простыми словами

Наверняка вы не раз слышали о том, что многие люди считают криптовалюты и Bitcoin в частности, будущим мировой финансовой системы. Станет ли это мнение реальностью — покажет только время.

Тем не менее, надо понимать, что одна из проблем современной финансовой системы — это тотальная централизация и контроль регуляторами. А фундаментом любой криптовалюты является совершенно противоположная история, которая очень по душе многим людям — децентрализация, т.е. распределенное управление.

И управлять такими децентрализованными системами помогают именно ноды.

В этой статье мы расскажем простыми словами что такое ноды, зачем они нужны, как они работают, а также можно ли заработать на этом, запустив собственную ноду.

Рекомендуем к прочтению:

Что такое нода

Итак, давайте обо всем по-порядку и начнем с общего определения понятия «нода».

Нода (от английского «node») — это общий термин в информационных технологиях, используемый для обозначения устройства или системы, которые имеют уникальный адрес и могут отправлять, получать или обрабатывать информацию.

Если говорить более простым языком, то нода — это любое устройство (начиная от компьютера или ноутбука, и заканчивая сервером), которое подключено к сети той или иной криптовалюты и участвует в поддержании ее работы и развития.

Как выглядят ноды в сети блокчейна

По факту сеть блокчейна можно сравнить с гигантской паутиной, где каждый компьютер, подключенный к сети, является нодой. Именно они поддерживают операционную работу блокчейн-сети, обрабатывают транзакции и обеспечивают принцип децентрализации, который лежит в основе главной идеи криптовалют.

Существуют различные виды нод, включая полные ноды, легкие ноды, майнерские ноды и т.д. (более подробно поговорим об этом ниже, в разделе «Виды нод»).

Каждая нода в блокчейн-сети работает автономно, но в то же время они все взаимодействуют друг с другом. Когда отправляется транзакция, ноды валидируют (подтверждают) ее и передают информацию о ней другим нодам в сети. Этот процесс гарантирует, что все до единой ноды определенной криптовалюты имеют одинаковую и актуальную информацию о состоянии всей блокчейн-сети.

Для более наглядного понимания, как ноды децентрализуют работу любого блокчейна, можно привести в пример главную криптовалюту — Bitcoin.

Диаграмма, на которое показано распределение доступных нод Bitcoin во ведущим странам в мире

Как видно на картинке выше, на момент написания статьи в сети главной криптовалюты запущены и функционируют всего 16519 нод. Большая часть из них (61,9%) не показывают свою геолокацию. Остальные ноды распределены между различными странами, начиная от Америки (9,8%) и заканчивая Финляндией (1,1%).

Зачем нужны ноды

Ноды важны для поддержания безопасности, надежности и децентрализации блокчейн-сети. Без нод не было бы блокчейна, так как именно они обеспечивают работу этой технологии.

Если попытаться кратко и на доступном языке обозначить главную задачу нод, то она будет звучать так: «ноды следят за тем, чтобы информация, которая записывается и содержится в блокчейнах была достоверной».

Благодаря децентрализованной структуре сети, в которой каждая нода хранит копию блокчейна, становится практически невозможно изменить или подделать информацию о транзакциях.

Кроме того, если одна нода выйдет из строя, это не повлияет на работу всей сети, так как другие ноды продолжат функционировать и обрабатывать транзакции.

Другими словами, ноды — это фундаментальная составляющая любого проекта, работающего с помощью блокчейн-технологий.

Виды нод

Как мы и упоминали выше, существует несколько видов нод, которые отличаются своим функционалом, задачами и конечно же возможностью заработка на них. Давайте разберемся, какие они бывают и чем отличаются друг от друга.

Полные ноды

Полные ноды — это фундаментальная вещь для блокчейна. Они хранят полную копию всех транзакций, которые когда-либо произошли в данной сети.

Это означает, что если вы запускаете полную ноду для Bitcoin, вы будете хранить всю историю транзакций главной криптовалюты, начиная с ее создания в 2009 году.

Пример, сколько весит блокчейн, который вам нужно будет хранить при запуске полной ноды Bitcoin (данные актуальны на момент написания статьи)

Полные ноды играют важную роль в поддержании безопасности сети. Они проверяют каждую новую транзакцию и блок, чтобы убедиться, что они соответствуют правилам, что делает невозможным подделку или изменение истории транзакций.

Легкие ноды

Легкие ноды, также известные как SPV (Simplified Payment Verification) ноды, хранят только часть блокчейна, а не всю его историю. Обычно они сохраняют только информацию о собственных транзакциях и некоторые недавние блоки.

Легкие ноды полезны для устройств с ограниченным пространством для хранения (например смартфоны). Они позволяют пользователям взаимодействовать с блокчейн-сетью, не храня всю его историю.

Майнинговые ноды

Это специальные ноды, которые участвуют в создании новых блоков для блокчейна. Они используют мощность компьютера для решения сложных математических задач, которые позволяют добавить новый блок в цепочку.

Майнинговые ноды играют важную роль в поддержании безопасности сети, так как они делают более сложными для проведения различные атаки, например «Атака 51%». Плюс ко всему, в отличие от всех предыдущих типов нод, установка этой дает возможность владельцам получать вознаграждение за работу.

» Узнать больше: Что такое «Атака 51%»

Ноды полномочий

Такой вид нод, также известный как Validator nodes или Consensus nodes в некоторых блокчейн-сетях, играет критическую роль в процессе создания и валидации новых блоков.

В отличие от традиционных майнинговых нод, где любой желающий участник может внести свой вклад в процесс добавления новых блоков (известный как доказательство работы или Proof of Work — PoW), ноды полномочий выбираются или назначаются для выполнения этой задачи владельцами сети.

Этот подход часто используется в системах, основанных на доказательстве доли (Proof of Stake — PoS) или делегированном доказательстве доли (Delegated Proof of Stake — DPoS), где вклад участника определяется не мощностью его оборудования, а количеством держателей криптовалюты.

Ноды полномочий отвечают за подтверждение и запись новых транзакций в блокчейн. Они обычно обрабатывают транзакции быстрее, чем в системах PoW, благодаря более централизованной структуре. Однако это также может привести к увеличению риска централизации, поскольку меньшее количество участников имеет больше контроля над сетью.

Стоит отметить, что несмотря на название, ноды полномочий не обладают «полномочиями» в традиционном смысле этого слова. Они не могут произвольно менять правила сети или производить транзакции на своё усмотрение. Вместо этого они выполняют важную роль в поддержании безопасности и эффективности работы, следуя заданным правилам и алгоритмам.

Мастерноды

Мастерноды — это еще один тип нод, который используется в некоторых блокчейн-сетях. Они выполняют специальные функции, такие как обработка приватных транзакций или мгновенных транзакций, однако не могут сами добавлять блоки в сеть.

Для запуска мастерноды обычно требуется залог в виде определённого количества криптовалюты, что обеспечивает стимул для поддержания работы сети.

По сути запуск мастерноды можно считать своего рода пассивным майнингом, т.к. владельцы таких нод получают вознаграждение в токенах сети (ярким примеров является Ethereum).

Lightning-ноды

Это тип ноды, используемой в Lightning Network, масштабируемом решении второго уровня для сети Bitcoin. Lightning Network позволяет совершать быстрые и недорогие микротранзакции, обходясь без необходимости записывать каждую из них в основной блокчейн.

Lightning-ноды участвуют в создании и поддержании платежных каналов в сети Lightning. Они могут передавать средства от одного участника к другому, используя серию промежуточных нод, что позволяет ускорить процесс транзакций и уменьшить комиссии.

Lightning-ноды играют ключевую роль в обеспечении масштабируемости сети Bitcoin, позволяя проводить большое количество транзакций быстро и эффективно. Кроме того, они могут получать комиссии за маршрутизацию платежей через свои каналы, что делает их привлекательными для участников сети.

FAQ

Зачем вообще запускать ноды?

Как мы и упоминали в статье, ноды — важное условие для стабильной и безопасной работы практически любой блокчейн-сети. И именно поэтому создатели проектов готовы хорошо вознаграждать своих «нодраннеров».

Для примера, каждый из участников тестнета проекта Avalanche, который поднимал ноду в далеком 2020 году, получил в качестве вознаграждения по 2000 токенов AVAX (на пике их стоимость достигала практически $300 тысяч).

Какие нужны вложения для запуска ноды?

Ответ на этот вопрос зависит от многих факторов. Например, если речь идет про тестовую сеть какого-то проекта (как в примере выше), то расходы на запуск минимальные (аренда сервера может обойтись в 5-100 евро в месяц, в зависимости от требований проекта).

Ну а если речь идет про запуск ноды в мэйннете в каком-нибудь серьезном проекте (по типу Ethereum), то в таком случае это будет достаточно дорогостоящим удовольствием (подробнее можно прочитать здесь).

Какие есть минусы в заработке на нодах?

В первую очередь надо понимать, что этот способ заработка подходит только для самых терпеливых, т.к. тут не бывает мгновенной прибыли. Плюс ко всему, нода запускается не на один день, и вполне может быть такое, что до получения заветного вознаграждения вам придется держать ноду и полгода, и даже год. А это дополнительные расходы, как минимум на аренду серверов.

Що таке ноди?

Визначення ноди може змінюватись залежно від контексту. Коли мова йде про комп’ютерні або телекомунікаційні мережі, ноди можуть діяти або як точка перерозподілу, або як кінцева точка зв’язку. Зазвичай, нода складається з фізичного мережевого пристрою, але в деяких випадках використовуються віртуальні ноди.

Мережева нода – це точка, де повідомлення може бути створено, отримано чи передано. У статті ми обговоримо різні типи нод в Bitcoin: повні ноди, суперноди, майнер-ноди та клієнти SPV.

Bitcoin ноди

Занурюючись у контекст блокчейнів, які розроблені як розподілені системи, можна сказати, що мережа комп’ютерних нод дозволяє використовувати Bitcoin як децентралізовану peer-to-peer (P2P) цифрову валюту. Таким чином, він створений, щоб бути стійким до цензури та не вимагати посередника для транзакцій від користувача до користувача (незалежно від того, наскільки далеко вони знаходяться у світі).

А блокчейн-ноди виступають як точка зв’язку, яка може виконувати різні функції. Будь-який комп’ютер чи пристрій, що підключається до інтерфейсу Bitcoin, можна розглядати як ноду у тому сенсі, що вони якимось чином взаємодіють один з одним. Ці ноди також можуть передавати інформацію про транзакції та блоки у розподіленій мережі комп’ютерів з використанням peer-to-peer протоколу Bitcoin. Однак кожна комп’ютерна нода визначається відповідно до своїх конкретних функцій, тому існують різні типи Bitcoin нод.

Повні ноди

Повні ноди – це ті, які дійсно підтримують і забезпечують безпеку Bitcoin, і вони є необхідними для мережі. Ці ноди також можна назвати нодами повного циклу валідації, оскільки вони беруть участь у процесі перевірки транзакцій та блоків на відповідність правилам консенсусу системи. Крім того, повні ноди можуть передавати нові транзакції та блоки у блокчейн.

Зазвичай повна нода завантажує копію блокчейну Bitcoin з кожним блоком і транзакцією, але це не є обов’язковою умовою для того, щоб вважатися повною нодою (замість цього може використовуватися зменшена копія блокчейну).

Повноцінну ноду можна створити за допомогою різних програмних реалізацій , але найбільш поширеною та популярною є Bitcoin Core. Ось мінімальні вимоги для запуску повної ноди Bitcoin Core:

  • Десктопний комп’ютер або ноутбук із останньою версією Windows, Mac OS X або Linux.
  • 200 ГБ вільного місця на диску.
  • 2 ГБ пам’яті (RAM).
  • Високошвидкісне інтернет-з’єднання зі швидкістю відвантаження щонайменше 50 КБ/с.
  • Необмежене з’єднання або з’єднання з високими лімітами відвантаження. Повні онлайн-ноди можуть відвантажувати 200 ГБ на місяць та завантажувати 20 ГБ на місяць. Вам також потрібно завантажити приблизно 200 ГБ при першому запуску повної ноди.
  • Ваша повна нода повинна працювати мінімум 6 годин на день. Ще краще, якщо нода буде працювати постійно (24/7).

Багато волонтерських організацій та користувачів використовують повні Bitcoin ноди, щоб допомогти екосистемі Bitcoin. Станом на 2022 рік у мережі Bitcoin працює більше 10 000 публічних нод. Зверніть увагу, що це число враховує лише публічні ноди, які відносяться до відкритих нод Bitcoin, які є видимими та доступними (listening nodes).

Крім публічних нод, є багато інших прихованих нод, яких не видно. Ці ноди зазвичай працюють із брандмауером через приховані протоколи, такі як Tor, або просто тому, що вони були налаштовані так, щоб з’єднання не можливо було “прослухати”.

Відкриті ноди (суперноди)

По суті, супернода – це повноцінна публічна нода. Вона спілкується та надає інформацію будь-якій іншій ноді, яка вирішує встановити з нею з’єднання. Отже, супернода – це, по суті, точка перерозподілу, яка може виступати як джерело даних, і як комунікаційний міст.

Надійна супернода зазвичай працює цілодобово та має кілька встановлених з’єднань, що передають блокчейн-історію та дані транзакцій кільком нодам по всьому світу. Тому суперноді, ймовірно, знадобиться більше обчислювальної потужності та краще підключення до інтернету в порівнянні з повною нодою, яка прихована.

Майнер-ноди

Щоб мати змогу майнити Bitcoin у поточному конкурентному середовищі, необхідно інвестувати в спеціалізоване обладнання та програми для майнінгу. Ці майнінг-програми (програмне забезпечення) не мають прямого відношення до Bitcoin Core і виконуються паралельно, щоб майнити блоки Bitcoin. Майнер може працювати окремо (соло-майнер) або в групах (пул-майнер).

Поки повні ноди соло-майнерів використовують свою власну копію блокчейну, пул-майнери працюють разом, кожен з яких робить свій внесок у свої власні обчислювальні ресурси (хеш-потужність). У майнінг-пулі тільки адміністратор пулу повинен запускати повну ноду, яку можна назвати повним нодою майнер-пулу.

Легкі або SPV клієнти

Також відомі як клієнти спрощеної перевірки платежів (SPV), легкі клієнти – це ті, які використовують мережу Bitcoin, але насправді не діють як повна нода. Таким чином, клієнти SPV не сприяють безпеці мережі, оскільки вони не зберігають копію блокчейну та не беруть участь у процесі перевірки та підтвердження транзакцій.

SPV – це метод, за допомогою якого користувач може перевірити, були певні транзакції додані в блок чи ні, без необхідності завантаження всіх даних блоку. Таким чином, клієнти SPV покладаються на інформацію, яку надають інші повні ноди (суперноди). Легкі клієнти працюють як кінцеві точки зв’язку та використовуються багатьма криптовалютними гаманцями.

Клієнт та майнінг-ноди

Важливо відзначити, що запуск повної ноди це не те саме, що запуск повної майнінг-ноди. Хоча майнерам доводиться інвестувати кошти в дороге обладнання та програмне забезпечення для майнінгу, будь-хто може запустити ноду з повним циклом валідації.

Перш ніж намагатися видобути блок, майнеру необхідно зібрати очікуючі транзакції, які раніше були визнані дійсними повними нодами. Потім майнер створює блок-кандидат (з групою транзакцій) та намагається видобути цей блок. Якщо майнеру вдається знайти дійсне рішення для свого блоку-кандидата, він передає його в мережу, щоб інші повні ноди могли перевірити достовірність блоку. Отже, правила консенсусу визначаються та захищаються розподіленою мережею валідуючих нод, а не майнерами.

Підсумки

Bitcoin ноди взаємодіють одна з одною через мережевий P2P-протокол Bitcoin і таким чином гарантують цілісність системи. Нода, яка намагається здійснювати шахрайські дії або поширювати неправильну інформацію, швидко розпізнається чесними нодами та відключається від мережі.

Незважаючи на те, що запуск ноди повного циклу валідації не приносить фінансової винагороди, ця дія настійно рекомендується, оскільки вона забезпечує довіру, безпеку та конфіденційність користувачів. Повні ноди гарантують дотримання правил. Вони захищають блокчейн від атак та шахрайства (наприклад, від подвійних витрат). Крім того, повній ноді не потрібно довіряти іншим, і вона дозволяє користувачеві повністю контролювати свої гроші.

Про автора

admin administrator