Формування бутонів у фаленопсису

Авторadmin

Формування бутонів у фаленопсису

Зміст:

Орхідея фаленопсис: догляд у домашніх умовах

Помилки догляду найчастіше можуть призводити до втрати коріння, відсутності тургору листя, передчасного обпадання квітів та бутонів. Такі рослини потребуватимуть реанімації.

При втраті тургору листя через несвоєчасне поливання врятувати ситуацію може періодичне купання під добре теплою водою і збільшення вологості повітря.

При частковій або повній втраті коренів необхідно замінити старий субстрат, тимчасово відмовитися від поливу в горщик і замінити обприскування поверхні субстрату. При повній відсутності коріння можна розмістити розетку в плошку з вологим мохом.

Удобрювати та поливати такі квіти доведеться по листку.

Наростити коріння можна на вологому моху.

Догляд за хворими рослинами

До реанімації можна віднести і догляд за хворими квітами. Однак якщо йдеться про ураження рослини хворобами та шкідниками, то необхідно провести обробку спеціальними препаратами та містити такий екземпляр окремо від інших рослин до повного одужання.

Тримати на карантині рекомендується також фаленопсиси, які були нещодавно куплені, тому що в магазині при великому скупченні рослин висока ймовірність зараження хворобами та шкідниками.

Як розмножувати будинки?

Орхідею можна розмножувати кількома способами. Іноді це обумовлено лише бажанням квітникара, а іноді – нагальною необхідністю, наприклад, кущ сильно розрісся або на ньому з’явилися дітки.

Важливо! Не розмножуйте квітку восени та взимку, коли вона відчуває стрес або, навпаки, перебуває у стані спокою.

Розмноження фаленопсису – педантичний процес, до якого потрібно підійти відповідально.

Розмноження «дітками»

Дітки з’являються одночасно з цвітінням або після нього. Для появи потрібна досить висока температура і достатня вологість повітря.

Зверніть увагу! Стимулювати появу «діток» можна, використовуючи цитокінінову пасту.

Потрібно дочекатися, коли у «дітки» з’явиться чотири листочки, після чого можна буде відокремити її від матері. Після цього потрібно обробити зрізи вугіллям або корицею і дати паростку добу. Через 24 години ви можете посадити «дитинку» в окремий горщик із субстратом. Там і формуватиметься коріння. В цей час почнуть жовтіти нижні листочки, але відривати їх не можна. Коли вони віддадуть усі поживні речовини невеликій рослині, відпадуть самі.

Розмноження живцями

Цей спосіб розмноження також використовується після того, як орхідея відцвіте:

  1. Відріжте квітконос.
  2. Розділіть його на кілька частин по 3-4 див.
  3. Зрізи обробіть вугільним порошком.
  4. Пророщуйте живці в міні-теплиці із жарким та вологим кліматом.

Розмноження квітконосом

Цей спосіб вважається найпростішим. Після цвітіння видаліть квітконос за допомогою секатора та помістіть його в удобрену мінералами воду. Помістіть вазу туди, куди потрапляє сонячне світло (але не прямі промені). Незабаром з’являться «дітки», які за правильного підходу стануть повноцінними квітами.

Особливості догляду

Невибагливість в умовах та догляді зробили білу орхідею одним із популярних для домашнього вирощування квіткою.

Оптимальні умови утримання

Оптимальними умовами для вирощування білої орхідеї є:

  • розсіяне світло;
  • 14 годинний світловий день;
  • підтримання температури на рівні 22-24 ° С;
  • дотримання вологості (при низькій вологості щоденне зрошення «дощовим туманом»), уникаючи попадання вологи в розетку квітки;
  • прозорий пластмасовий горщик із достатньою кількістю дренажних отворів;
  • відсутність протягу.

Приклад горщика для фаленопсису.

Час цвітіння та період спокою в домашніх умовах

Квітникарам слід знати, що переважно всі різновиди білої орхідеї відрізняються тривалим цвітінням. Також вони практично не мають періоду спокою. Звичайно, якщо створено прийнятні для неї умови та забезпечується належний догляд.

Пора року не впливає на час цвітіння. Зазвичай білий фаленопсис цвіте близько півроку і з невеликою перервою починає цвісти заново.

Полив та підживлення

Одним із значних етапів при вирощуванні будь-якого виду орхідеї є правильний полив і своєчасне дозоване підживлення.

Полив здійснюється двома способами – лійкою та зануренням. У період цвітіння найкраще забезпечувати полив лійкою, тоді знижується ризик ушкодження бутонів.

Насичення субстрату вологою роблять, акуратно поливаючи по краю горщика 1 раз на тиждень. У період спокою або до появи квітів застосовують метод занурення, опускаючи горщик у ємність із водою на кілька хвилин.

Важливо! Вода для поливу повинна бути відстояною, м’якою та нехолодною. Оптимальна температура води для поливу +28 °С

Частий полив виключається.

Для повноцінного розвитку та цвітіння необхідне підживлення додатковим харчуванням. Вона проводиться кілька разів на місяць спеціальними комплексними добривами для орхідей.

  • у літній час та в період цвітіння її проводять по 2-3 рази на місяць, бажано зі зменшеним дозуванням;
  • у холодну пору року підживлення скорочуються до 1 разу на місяць.

Якщо на квітконосі відсутні бутони, то підживлення не роблять.

Стимулювання цвітіння

Штучно створений невеликий стресовий стан стимулює фаленопсис до цвітіння. Для цього рослину на 8-10 годин прибирають у приміщення з температурою близько +18°, а потім повертають у звичне для неї місце з теплою температурою.

Також можна застосовувати спеціальні препарати, що стимулюють орхідею до утворення квітконосів. До них відносяться: “Бутон”, “Квітень”, “Зав’язь” та ін.

Обрізка після цвітіння

Обрізати квітконос у білого фаленопсису рекомендують у двох випадках:

  1. Якщо квітконос занадто довгий, що псує його естетичний вигляд для власника, його стрілка коротшає;
  2. При його пожовтінні. Якщо таке сталося, він зрізається повністю.

Після покупки у магазині

Догляд за квіткою після придбання її в магазині залежить від того, в якому стані ви її придбали:

  • Як він тримається у горщику?
  • Чи стоїть варто?
  • Цвіте чи коли відцвіла?
  • Стан субстрату тощо.

Якщо субстрат у хорошому стані та рослини в ньому досить стійко, то пересадка не потрібна. Винятком можна вважати заміну квіткового горщика, що не сподобався.

Для акліматизації краще на деякий час прибрати квітку в затінене і добре провітрюється. Зазвичай вистачає 3-5 днів, щоб рослина акліматизувалась до нових умов.

Варто підгодувати орхідею комплексними добривами, знизивши пропоновану дозу в 2-3 рази.

Особливо слід звернути увагу на кореневу систему та забезпечити їй правильний полив: протока – висушування

Підживлення комплексним добривом.

Увага! При вимушеній пересадці слід придбати новий субстрат та створити всі необхідні умови.

Профілактика хвороб та шкідників

Досвідчені орхідеїсти рекомендують після придбання у магазині квітки обробити її фунгіцидом для профілактики захворювань. Також уважно оглянути кореневу систему та видалити хворі частини, продезінфікувати субстрат та горщик.

При вирощуванні суворо стежити за поливом, вологістю в приміщенні, температурою, освітленістю тощо, оскільки відхилення від необхідних умов може призвести до захворювання квітки.

Для профілактичних заходів добре себе зарекомендували своєчасні, дозовані підживлення. Вони служать підвищенню імунної системи рослини.

Як доглядати далі: покрокова інструкція

У рослин із двома живцями коріння упаковане в посадковий мішок. Його важко помітити під час візуального огляду і якщо не видалити — квітка загине. Необхідно змінити магазинний субстрат, очистити та оглянути коріння. Тому після покупки орхідеї пересаджують.

  1. Горщик – прозорий, з великими дренажними отворами. У ньому добре проглядаються коріння. Об’єм горщика за розміром коріння – орхідея любить сидіти щільно.
  2. Готовий ґрунт або субстрат для орхідей. До нього додають вермікуліт, який регулюватиме вологість і деревне вугілля — запобігатиме загниванню коренів.
  3. Японський антистрес у краплях для реабілітації – НВ-101.
  4. Коли вологий субстрат підсохне, орхідею дістають із горщика і акуратно видаляють посадковий мішок (якщо є).
  5. Коріння промивають у чаші із теплою водою, гнилі ділянки видаляють. Потім рослині влаштовують теплий душ. Температура води не вище 40°С.
  6. Готують поживний розчин (1 крапля препарату НВ-101 на літр питної води). Половину наливають у тонкий розпилювач.
  7. Орхідею ставлять у банку з розчином і обприскують листя з розпилювача.
  8. Через 2-3 дні, квітку дістають із розчину, висаджують у новий субстрат і відправляють на карантин.
  9. Поливають на четвертий день після посадки та продовжують обприскувати залишками розчину.

Де встановити ємність?

Після карантину орхідеї підбирають постійне місце. Вона уживається з більшістю кімнатних рослин. У сусіди не варто обирати цитрусові та фруктові культури. Поруч із ними орхідея цвісти не буде. Оптимальне місце – підвіконня або на рівні підвіконня, поза зоною протягів.

  • Південна сторона підійде для теплолюбних сортів, яким необхідно більше світла. У весняно-літній період вікна трохи затіняють від прямого сонячного проміння.
  • Східна сторона – для сортів помірного клімату.
  • Західне вікно підійде для тіньолюбних видів. Але взимку світла буде недостатньо.
  • Північна сторона – занадто темна для орхідей. Коли немає інших варіантів, організують додаткове освітлення фітолампою.

Якщо орхідея є частиною декору, то в кімнатах її розміщують недалеко від вікна або постійного джерела світла. У приміщенні без вікон рослині необхідне штучне підсвічування. Її встановлюють так, щоб світло було рівномірним.

Умови утримання

Для будь-якої орхідеї підходить локація на кшталт «світло і прохолодно». Додаткові умови залежать від сорту квітки. Загальні правила:

  1. Довгий світловий день (12-15 годин). Світло має бути рівномірно розсіяним. Взимку використовують фітолампи.
  2. Вологість повітря – 50%. Поруч із рослиною можна поставити ємність з мокрою галькою або мохом сфагнумом. Випаровування підтримає мікроклімат квітки.

За походженням орхідеї ділять кілька видів. У домашніх умовах вирощують:

  • теплолюбні – ростуть при температурі +25…28 С;
  • рослини помірного клімату – оптимальний режим +18 … 22 С.

Правила поливу

Проміжок між поливами – від 7 до 14 днів. Ознака нестачі вологи – жовтуваті кінці коренів. Можна на півгодини встромити дерев’яну шпажку в субстрат. Залишиться сухий — час поливати.

  1. Занурення — горщик із рослиною ставлять на 15 хвилин у простору ємність із водою лише на рівні 1/3 частини горщика. Потім його дістають, дають стекти воді та зливають її з піддону.
  2. Протока – ємність з квіткою ставлять у маленький таз і поливають субстрат до тих пір, поки вода, що стекла, не підніметься до половини горщика. Потім його переносять на ґрати, щоб стекли надлишки.
  3. Кубиками льоду – на субстрат вкритий мохом ставлять 1-3 кубики льоду. Вони тануть і по краплині живлять коріння.
  4. Обприскування субстрату – щодня потроху обприскують субстрат із тонкого розпилювача.
  5. Звичайний спосіб – на горщик 50 мл води. Воду, що стекла в піддон, зливають через 15 хвилин.

Увага! Після обприскування, поливу, душу та обробки рослини, точку росту промокають серветкою – вологість провокує гниття.

Підживлення

Добрива вносять після поливу, у вологий субстрат, один раз на 3-4 тижні. Використовують склади для орхідей.

Зручніше підгодовувати під час поливу методом занурення. Горщик із рослиною ставлять у поживний розчин на 15-20 хвилин.

Перед цвітінням підійде комплексне добриво для квітучих рослин, без кальцію у складі. У цей період орхідеї потрібно більше фосфору та калію, ніж азоту (у пропорції 2-6-4).

Для підживлення можна використовувати два види добрив: для активного росту («Joy») та для цвітіння («Містер Колір»). Або замінити їх на одне універсальне (Бона Форте, Pokon). Універсальне та спеціальні добрива одночасно не застосовують.

Період цвітіння фаленопсису

Фаленопсис може почати цвісти у будь-який період, в основному терміни залежать від здоров’я куща та умов, у яких він знаходиться. Цвітіння його може тривати від двох місяців до півроку. Найчастіше за рік відбувається дві хвилі появи квіток, але іноді може наступати і третя. На кожній квітковій стрілці зазвичай розпускається від трьох штук до кількох десятків бутонів. У поперечнику вони можуть досягати 15 см, хоча існують і види з набагато дрібнішими 2 см квітками.

Кількість квіток кожної стрілці може залежати від ступеня її розгалуження, і навіть від сприятливості умов вирощування. Довжина стрілки іноді може сягати майже 1 метра, у разі на рослині може сформуватися близько сотні квіток досить великого розміру. Кожна квітка має ніжний аромат. Палітра можливих забарвлень дуже різноманітна: пелюстки можуть мати жовтий, білий, червоний, фіолетовий або рожевий основний колір з різними цятками або цятками на його тлі.

Відсутність цвітіння

Через 3 місяці після завершення цвітіння фаленопсис зазвичай зацвітає знову. Якщо цього не відбувається, і кущ просто продовжує зростання, причин може бути відразу кілька:

  • Нестача світла. При відновленні нормальних умов рослина має сформувати квіткові бруньки.
  • Надлишок азотних добрив. У цьому випадку доведеться дочекатися, поки фаленопсис засвоїть і переробить весь азот, що накопичився в грунті. Паралельно квітку можна підгодувати фосфорними добривами.
  • Втома рослини. У орхідеї недостатньо сил для формування квітконосів, і їй потрібен час відновлення. Через якийсь період можна спробувати стимулювати цвітіння. Для цього рекомендується знизити нічну температуру в приміщенні (оптимальна різниця між денною та нічною має становити приблизно 7 градусів), а також зменшити полив, паралельно застосовуючи препарати для прискорення формування бутонів. Подібні умови допоможуть кущу знову зацвісти.

Догляд після цвітіння

✿Орхідея Відцвіла Що Робити з Квітконосом та Догляд✿

Watch this video on YouTube

Найчастіше після завершення цвітіння стрілки ця втеча фаленопсису починає засихати, після чого її видаляють. Але іноді стрілка залишається здоровою та зеленою. У такому разі існує три варіанти дій:

  1. Зберегти квітконос.
  2. Зрізати його для розгалуження.
  3. Видалити стрілку повністю, залишивши лише короткий пеньок.

Зрізану стрілку можна поставити у склянку із водою. Там на ній через деякий час зможе сформуватися дитина. Залишена на місці стрілка згодом дасть бічні пагони, де також сформуються бутони, але таке цвітіння буде слабшим у порівнянні з основними квітковими гілками.

Пересадка орхідеї після покупки

Принести додому квітку, поставити її на підвіконня та милуватися нею, періодично поливаючи – це не все. Спочатку необхідно уважно його доглядати. У першу чергу дивіться, як поводяться листя чи псевдобульби – у цих органах орхідеї запасають вологу та поживні речовини.

Невелика втрата тургору некритична, проте якщо вона викликана не підсушуванням рослини, такий симптом може говорити про проблеми з корінням

Загалом, звертати увагу треба не на саму рослину, а на те, як вона реагує на ваші дії. Якщо реакція адекватна, то з рослиною все добре, якщо ні, то є якісь проблеми

Невелика втрата тургору після покупки – нормальне явище.

Увага! В’янення та скидання квіток або бутонів – нормальне явище. Так рослина реагує на стрес

Але сильно не турбуйтеся, виробники напихають свій товар різними речовинами та стимуляторами, які тимчасово посилюють імунітет рослин. Зазвичай їх дії вистачає те що, щоб орхідея благополучно відцвіла і спокійно відновилася.

Необхідність

Пересадка після покупки необхідна та обґрунтована лише в тому випадку, якщо орхідея у поганому стані та гине. При цьому відбувається повний огляд, обрізка квітконосів, мертвих частин рослини та інші заходи. В іншому, пересаджувати орхідеї після покупки не потрібно.

Коли можна?

Пересаджують рослину тільки тоді, коли вона почне буквально вилазити зі старого горщика або субстрат прийде в непридатність.

Слід розуміти, що орхідеї пересаджують лише після цвітіння. І, відповідно, оскільки більшість орхідей цвітуть узимку, найкращий період для пересадки настає навесні.

Кращий він ще й з тієї причини, що з настанням весни в середній смузі збільшується світловий день і всі рослини рушають на зріст. Відповідно, пересадку ваш вихованець переживе з найменшими втратами.

В принципі, за наявності обладнання для штучного досвітлення та відповідних умов, орхідеї можна пересаджувати цілий рік.

Вплив затримки на розвиток рослини

Якщо пропустити момент, коли потрібно пересадити орхідею, то в занадто тісному горщику і в субстраті, що зіпсувався, коренева система рослини починає неефективно функціонувати. Звичайно, за таких умов немає сенсу сподіватися на нормальний розвиток орхідеї і, тим більше, на її цвітіння.

Порада! Доглядайте свої рослини. Вони також живі істоти.

Причини

Причин пересадок кілька:

  • хвороба. Орхідею виймають із горщика, зрізають гниле коріння, проводять процедури і поміщають у свіжий субстрат;
  • рослина виросла. Коли орхідея переростає свій горщик і вилазить із нього, це свідчить, що час збільшити їй «жилплощадь»;

Переросла орхідею обов’язково потрібно пересадити.

  • субстрат зруйнувався. Більшість орхідей вирощують у субстраті на основі соснової кори. Коли кора розкладається і більше може виконувати свої функції, її замінюють на свіжу;
  • планова пересадка. Раз на 3-4 роки квіткарі пересаджують свої орхідеї, незалежно від вищеописаних причин.

Що треба пам’ятати?

головне, що потрібно знати – це те, що у орхідей соковита і дуже тендітна коренева система

Відповідно важливо бути вкрай акуратним і обережним, маніпулюючи з орхідеєю під час пересадки, щоб не пошкодити їй коріння;

Використовуйте відповідний субстрат. Наприклад, фаленопсиси віддають перевагу субстрату з однієї тільки кори, причому великої фракції, цимбідіуми ж навпаки – краще ростуть у більш важкому субстраті і т.д.
Потрібно звертати увагу на такі моменти і не сипати в горщики з рослинами все підряд, що потрапляє під руку;

Для різних видів орхідей склад ґрунту трохи відрізняється.

полив після пересадки проводиться не раніше, ніж через 5 днів. З рослиною нічого страшного не станеться, якщо вона трохи підсушиться, а коренева за цей час встигне благополучно відновити пошкодження.

Підготовка до процедури. Необхідні інструменти та матеріали

Якість пересадки прямо пропорційно залежатиме від того, наскільки серйозно ви до неї підготуєтеся. Для цього необхідно виділити час (щоб усі дії проводити спокійно, без суєти та поспіху), місце, а також деякі речі.

  • свіжий субстрат;
  • горщики необхідних розмірів;
  • ріжучий інструмент (секатор, гострий ніж, ножиці чи скальпель);
  • мелене вугілля або кориця для засипання свіжих зрізів;
  • хімія (стимулятори, фунгіциди та ін.);
  • совок;
  • таз, рукавички та клейонка для зручності;
  • гарний настрій – намагайтеся отримувати задоволення.

Не факт, що всі вищеописані речі вам знадобляться, проте їх наявність значно спрощує працю, особливо якщо орхідей багато.

Опис рослини та її види

Фаленопсис – рід орхідей, до якого входить близько 70 видів. Усі різновиди відносяться до моноподіального типу. Вони ростуть одним стовбуром, бічні пагони утворюються ними вкрай рідко.

Фаленопсис відрізняється великим шкірястим листям, розташованим послідовно на стовбурі. Довжина листа – до 40 см, проте деякі особливо великі види мають листя до 1 м завдовжки. Колір листя – темно-зелений, але існують гібридні сорти зі строкатими листовими пластинками.

Орхідеї цього роду – епіфіти, вони ростуть на корі дерев, їх коренева система не йде в ґрунт.

Коріння цих рослин товсте і позбавлене кореневих волосків. Вони знаходяться на відкритому повітрі та мають зелений відтінок, у них йдуть процеси фотосинтезу. Розрослий екземпляр відрізняється великою кількістю повітряного коріння, яке поглинає вологу з атмосфери.

Під час цвітіння орхідея випускає довгий квітконос, на якому розташовано багато бутонів. Квітки розкриваються залежно від виду рослини послідовно чи одночасно.

На одному квітконосі може бути кілька десятків квіток, схожих формою на метеликів. Забарвлення квіток найрізноманітніша, вони мають білий, рожевий, жовтий, бузковий відтінки, гібридні сорти відрізняються строкатим цвітінням.

З безлічі видів цього роду в квартирі містять лише кілька невибагливих різновидів:

  • Фаленопсис амабіліс – вид, що відрізняється тривалим цвітінням. На його квітконосі можуть розташовуватися до 100 квіток, які послідовно розкриваються і мають приємний запах. Служить основою створення гібридних форм;
  • Фаленопсис гігантський – великий вигляд, листя якого має довжину 60-100 см і ширину до 40 см. Легко схрещується з іншими видами, тому цінується у селекціонерів орхідей;
  • Фаленопсис Люддеманна – має незвичайну форму та забарвлення квіток, цвіте навесні або на початку літа;
  • Фаленопсис Шиллера – рослина, що відрізняється тривалим цвітінням. Цвіте багаторазово протягом року. На квітконосі дорослого екземпляра утворюється до 200 бутонів;
  • Фаленопсис Стюарта – дуже декоративний вид із листям мармурового забарвлення. Квітки розпускаються майже одночасно, на квітконосі може бути до 100.

Природні види – досить вибагливі рослини. Найчастіше у кімнатній культурі вирощують різні гібридні форми та сорти фаленопсисів. Ці квіти дуже невибагливі, здатні рости у житлових приміщеннях і не вимагають створення для них особливих умов. Орхідея Фаленопсис – фото квітів:

Загальна характеристика орхідей фаленопсис

Орхідні – величезне сімейство, що включає безліч пологів, представники яких можуть зовні сильно відрізнятися один від одного. Але дізнатися серед них фаленопсис зможе будь-який новачок. Ці орхідеї продаються у спеціалізованих магазинах, а й у звичайних супермаркетах. В цілому, рід фаленопсисів характеризується такими загальними ознаками:

  • Моноподіальний тип зростання. Це означає, що рослина має всього один стовбур і росте строго у висоту, не формуючи кущика та псевдобульб. Єдиний стовбур фаленопсисів короткий, листя на ньому посаджено близько один до одного двома рядами.
  • Щільні овальні листя сукулентного типу. Довжина і форма листової пластини різних фаленопсисів може трохи відрізнятися, але лист, у будь-якому випадку, буде м’ясистим, шкірястим, здатним зберігати запас води та поживних речовин.
  • Добре розвинена епіфітна коренева система. Як у всіх епіфітних орхідей, коріння фаленопсисів складаються з тонкої і дуже міцної внутрішньої жилки, що веде зовні товстим шаром веламена. Веламен – губчаста мертва тканина сіро-зеленого кольору, здатна вбирати воду з розчиненими в ній елементами живлення не тільки з субстрату, але і з повітря.
  • Довгі гнучкі квітконоси з кистевидними або волотистими суцвіттями. Квітконоси у фаленопсисів формуються в пазухах листя із середньою періодичністю 2 рази на рік.

Квітки різних фаленопсисів відрізняються за діаметром і забарвленням, можуть бути більш-менш ароматними, залежно від сорту. Вони характеризуються округлою формою віночка, великими округлими петаліями та сепаліями та середнього розміру губою.

Фаленопсиси, які продаються в супермаркетах у подарункових упаковках, – голландські промислові гібриди, які виробляються для масової реалізації та найчастіше не мають сортової назви. Порівняно з сортовими вони коштують дуже дешево, але добре приживаються у квартирах та справно цвітуть.

Хвороби та шкідники

Дрібний паразит на листовій пластині

Неправильний догляд за фаленопсисом у процесі вегетації спричиняє масу проблем. Квітка може захворіти, або на ній можуть з’явитися комахи.

Борошнистий червець

Дрібний паразит, який вражає всі кімнатні рослини та харчується їх соком. В результаті життєдіяльності листя жовтіє, пропадає. Для обробки можна використовувати господарське мило, яке збивають у піну та наносять на листя. Через 30 хвилин піну необхідно зняти і промити рослину чистою ганчірочкою.

Трипси

Результат життєдіяльності трипсів

Комахи пошкоджують листя та квітки. Зрозуміти, що з’явилися трипси, можна за бурими, хаотично розкиданими цятками. Вони згодом жовтіють. Вигляд у листової пластини стає непоказним. Для боротьби можна використовувати препарати: Актеллік, Хоставіком, Фітоверм. Останній менш токсичний.

Павутинний кліщ

Павутинний кліщ – підступний шкідник орхідей

При підвищеній сухості повітря обов’язково заводиться павутинний кліщ. Про його появу свідчить срібна павутинка, яка обвиває стебла рослини.

Крім цього, якщо ваша орхідея в кімнатних умовах починає жовтіти, відбувається швидке в’янення квіток, спостерігається опад листя – необхідно терміново оглянути рослину і приступити до лікування.

При слабкому ураженні допоможе мильний розчин. А ось при масовому зараженні не обійтися без особливих препаратів. Обробку проводити потрібно 3 рази з інтервалом 7 днів, розводячи придбаний препарат за інструкцією.

Слід знати, що павутинні кліщі переносять вірусні захворювання.

Щитівки

Дрібні паразити у захисному «панцирі»

Не менш неприємні створіння, яких позбутися не так просто. Справа в тому, що їхнє тільце вкрите хітиновим покривом, через який не проникають хімікати.

І ці створіння живуть та живуть! Щоб позбутися щитівок, доведеться спочатку обробити фаленопсис піною господарського мила, потім змити, просушити рослину і оббризкати її водою, в якій розчинено кілька крапель олії для швейних машинок.

Лише такий спосіб дає 100% результат. Справа в тому, що при обприскуванні на стеблах і листі створюється плівка, до якої не можуть присмоктатися щитівки.

Вирощування фаленопсису не викликає труднощів, чого не скажеш про інші види орхідей

Важливо дотримуватись правил догляду, тільки так можна домогтися шикарного цвітіння. При хорошому догляді фаленопсис радуватиме погляд 2 рази на рік, а цвітіння триватиме не менше 3 місяців.

У відео нижче розглянуті 4 способи розмноження фаленопсису.

ОРХІДЕЯ. РОЗМНАЖЕННЯ ОРХІДЕЇ: 4 СПОСІБ

Орхідея фаленопсис у домашніх умовах: догляд після покупки, вирощування, правила розмноження (110+ Фото та Відео)

Проекти дачних будиночків для 6-10 соток: 120 фото, опис та вимоги | Найцікавіші ідеї

Орхідеї відцвіли – що робити далі?

Коли орхідея відцвіла в домашніх умовах – це сигнал приступати до специфічних дій догляду за нею.

Як вчинити з квітконосом?

Отже, як доглядати стрілку, коли вона скинула квіти?

Квітконіс коротшає або обрізається, коли точно визначено, що він відцвів. Першою ознакою вважається зміна його кольору. Відтінок воску означає, що цвітіння добігає кінця.

Якщо стрілка не змінює колір, то значить тканини живі та обрізати її не рекомендується, тому що не варто забирати у рослини цілющу енергію (вологу, поживні речовини та енергію). Поступово висихаюча гілка все це віддаватиме рослині самостійно.

Тому стрілку, якщо вона не засохла, зазвичай вкорочують до нирки або здорової частини, тоді існує ймовірність утворення нових бутонів, що призведе до повторного цвітіння.

Існує два методи, як вчинити з відцвілою орхідеєю:

  1. Укорочування частини стрілки, на пару сантиметрів вище «сплячої» нирки;
  2. Видалення висохлої стрілки, з залишенням короткої ділянки – 2-3 см.

У кількох видів орхідейних можливий залишок кількох «сплячих бруньок», які по-науковому називаються меристемами, їх не важко визначити покриттю у вигляді лусочок. Зазвичай саме вони йдуть надалі в зріст, сприяють формуванню бічного квітконоса або відтворюють дітку.

Догляд за орхідеями у горщику в домашніх умовах після цвітіння (фото обрізки).

Детальне відео про відхід у домашніх умовах після цвітіння ви знайдете наприкінці статті.

Правильність та частота поливу

Догляд за відцвітаючою орхідеєю включає також полив. Як правило, закінчивши цвітіння, рослина повинна відпочивати та набиратися сил. Відповідно догляд має змінюватися.

Якщо стрілка підлягала видаленню, місце обрізки потрібно загерметизувати щоб уникнути попадання туди вологи. Зазвичай при цьому застосовують бджолиний віск.

Полив бажано скоротити та застосовувати суворе чергування – полив+просушка. Не допускайте, щоб субстрат постійно був вологим.

Режим температури приміщення

Відцвіла рослина найкраще розмістити в теплому і добре освітленому місці, але з розсіяним сонячним світлом. Оптимальною температурою в місці знаходження квітки буде денна 22 ° -25 ° С і 16 ° -18 ° С нічна.

Що потрібно зробити для відновлення цвітіння?

Стан спокою орхідних – поняття відносне. Скорочення поливу та дотримання перепаду між добовими температурами провокує рослину на те, що вона повторно цвіте.

Деякі фаленопсис взагалі не мають яскраво вираженого стану спокою і можуть цвісти практично цілий рік при дотриманні прийнятних для цього умов і догляду.

Генетична програма, закладена природою, – реалізація потомства. Тому у природі вона бурхливо реагує на несприятливість погоди. У домашній середовищі спровокувати її на цвітіння можливо штучним стресом. Зменшивши температуру приблизно на 5°, скоротивши полив і виключивши додаткове харчування на 25 – 35 днів, а потім забезпечивши рослину нормальними умовами та доглядом, легко викликати чергове цвітіння.

Спровокувати цвітіння можна за допомогою маленького стресу.

І, звичайно, частота цвітіння залежить від створених умов та правильності догляду.

Правильне підживлення

Після цвітіння настає активне зростання листової маси та кореневої частини. Необхідність у додаткових поживних речовинах та елементах зростає, і підживлення після цвітіння просто необхідне.

Витративши багато сил на розвиток квітів, орхідеї потребують харчування для їх відновлення. Тому необхідно протягом 7-10 днів підгодувати її, але потім протягом 14-20 днів взагалі її не турбувати.

Якщо все ж таки настав стан спокою, то рекомендується підгодувати спеціальними добривами для орхідей, що містять азот та невелику кількість фосфору.

Важливо! Слід пам’ятати, що харчування вноситься меншими дозуваннями і зволожений грунт.

Наступна пересадка

Цей період найсприятливіший для пересадки рослини. Але рекомендується її виробляти лише за необхідності:

  • ємність для рослини стала занадто мала: коріння не поміщається в горщику, росте через дренажні отвори або з’явилося занадто багато повітряного коріння;
  • розкладання, старіння субстрату;
  • необхідність поділу орхідеї;
  • наявність захворювання кореневої системи чи перебування у ній шкідників.

Хоча пересадка важлива, але позначиться на подальшому цвітінні. Акліматизація може тривати невизначений час, відповідно цвітіння може відбуватися досить довго, іноді до року. Формування стрілок квітконоса зазвичай затягується.

Розмноження дітками

Знаходимо сплячі нирки на квітконосі орхідеї. Дітки з’являються з них. Як показує практика, вони розташовуються у нижній частині або десь посередині, про них підкаже невелике ущільнення. Після цього проводимо процедуру пробудження нирки. Лезом робимо неглибокий напівкруглий надріз, знімаємо шкірку пінцетом. Під нею знаходиться нирка. Вона обробляється регулятором зростання.

Температура у приміщенні має становити від 22 до 29 градусів. Квітконіс закривається целофановим пакетом. Це дозволить не турбуватися про вологість повітря у приміщенні. Приблизно через місяць на квітконосі утворюються дітки орхідеї з трьома листочками, а через 3 місяці коріння. Після того, як вони відростуть на 2 сантиметри, рослину потрібно зрізати разом із частиною старого стебла. Його садять у прозорий горщик, наповнений субстратом.

Фаленопсис: розмноження і догляд у домашніх умовах

Рослина належить до сімейства орхідних (orchidaceae). У рідних краях (Австралії, Індонезії, Індокитаї, Гімалаях) зустрічаються листопадні види фаленопсису.

  • Ботанічна довідка про рослину
  • Температурний режим
  • Особливості вологості повітря в приміщенні
  • Полив рослини
  • Ґрунт
  • Внесення добрив і підгодівель
  • Освітлення
  • Як перевірити правильний рівень освітлення
  • Пересадка рослини
  • Особливості розмноження рослини
  • Технологія вегетативного розмноження

З орхідей це найбільш невибагливий з видів. Окультурена рослина в умовах керованого догляду вступає в цвітіння в будь-який час, а радує красивими бутонами до трьох разів за рік. Розмноження фаленопсису і догляд за ним вимагає спеціальних умов, з якими вам належить ознайомитися далі.

Ботанічна довідка про рослину

У фаленопсису листові пластини кожисті і м ‘ясисті, розміщені поодинці і в невеликій кількості. За весь вегетаційний період формується всього 2-3 листа на коротких втечах. Зберігаються вони довго – до двох років і відмирають у міру появи нових. Мінімальна довжина листя – 10 см, але залежно від виду може досягати 100 см. Тони забарвлення від світло-зеленого до темно-зеленого. Іноді листові пластини покриваються специфічними плямистими візерунками, що надає рослині ще більший декоративний ефект.

Стебель орхідеї нерідко випускає повітряне коріння:

  • Частина з них міцно впиваються в субстрат за допомогою тоненьких волосиків, через які рослина отримує необхідний обсяг вітамінів і мінералів. Так відбувається основне харчування рослини.
  • Інша частина – повітряна, часто здатна до фотосинтезу. Зовні кореневі відростки покриті веламіном – специфічною речовиною, що вбирає водяні пари з повітря. Під час росту кінчики коренів набувають загостреної форми і яскраво-зеленого забарвлення. При пошкодженні кореневої системи може статися так, що фаленопсис захворіє і припинить цвітіння.

Квіткові нирки ховаються в пазухах листя. Їх пробудження відбувається в тій же почерговості, що і формування, і розвиток листя. У першу чергу утворюються квітоноси з-під старих аркушів. Щоб у рослини повністю розвинулися нирки, необхідні догляд і розмноження фаленопсису в оптимальних умовах. Як правило, утворюється не більше однієї нирки, з якої розвивається кольорінос, а на ньому розташовані:

  • бутони;
  • сплячі нирки, з яких розвиваються нові квітоноси;
  • сплячі нирки, з яких утворюються вегетативні насипки (дітки) без яких розмноження фаленопсису виявилося б неможливим.

Зростаючим кольороносам властиво відхилятися в бік джерела світла.

Температурний режим

Оптимальною вважається температура 28-30 оС. У таких умовах квітка почувається комфортно, хоча допустимий діапазон температур коливається від 16 до 32 оС.

З метою стимулювання цвітіння біля фаленопсису квітку поміщають у приміщенні з температурою на межі 12-15 оС, поступово підвищуючи її до 18-24 оС.

До підвищених температур, що виходять за рамки норми, фаленопсис менш чутливий, ніж до знижених показників.

Особливості вологості повітря в приміщенні

При допустимій вологості повітря в квартирі, де вирощується рослина від 30 до 100%, оптимальний рівень вологості становить 50-80%. Це найкращий мікроклімат для розмноження фаленопсису.

При зниженій вологості в рамках 25-30% відзначається негативний вплив мікроклімату на рослину і зниження цвітіння. Обприскувати квітку не рекомендовано. Найчастіше це призводить до розвитку грибкових захворювань і бактеріальних хвороб. Запам ‘ятайте: обприскування і вологість не означає одне й те саме.

Орхідея потребує постійного джерела вологи, тому краще тримати фаленопсис у неглибокому піддоні з гравієм, наповненому водою, за умови, що горщик не повинен стояти днищем у воді. Постійне випаровування води з піддону забезпечує вологий мікроклімат навколо рослини.

Важливо! Фаленопсис не виносить протягів, у тому числі і потоки холодного повітря від кондиціонера.

Полив рослини

Частота поливу – регулярне зволоження з перервами для легкого просушування субстрату.

Невеликі квітки при достатній кількості світла, але відсутності прямих сонячних променів можуть комфортно відчувати себе без поливів до 14 днів.

Важливо! Слідкуйте за станом рослини, оскільки при низькій температурі і недостатній освітленості активно розвиваються захворювання домашніх рослин.

Коріння фаленопсису чудово почувається в перезволоженому середовищі і навіть росте у воді.

У період стимулювання цвітіння, з настанням періоду відносного спокою (з червня по липень) температуру повітря навмисно знижують, скорочують кількість поливів як і при розмноженні фаленопсисів. Фото яскраво ілюструє, як виглядає здорова квітка.

Непряма ознака нестачі вологи – млявість нижнього листя, які першими реагують при недостатньому догляді. Для поливу використовують теплу водопровідну воду з температурою 22-24 оС. Обов ‘язкова умова: при поливі вода повинна бути теплішою на 2-3 оС, ніж повітря в приміщенні. Слідкуйте за тим, щоб вода не потрапляла на листя рослини, інакше воно почне загнивати. Прийнятне обмивання рослини теплою водою 1 раз на тиждень.

Нерідко надлишковий полив призводить до загибелі орхідеї, тому, сумніваючись в необхідності поливу, краще не поливати.

Ґрунт

Пам ‘ятайте, що коренева система потребує повітря, а при поливі вода витісняє кисень з субстрату. Тому в мокрому ґрунті, залишаючись без повітря, коріння “задихається” і рослина швидко гине. Доречно додавання великих частинок у субстрат з метою зниження щільності ґрунту. Освіта пустот певною мірою рятує ситуацію. Легку і вологомістку суміш можна приготувати.

Варіант 1. Коріння папороті – 3:1, торф – 3:1, листова земля – 2:1, соснова кора – 1:1, деревне вугілля – 1:1.

Варіант 2. Як субстрат доречно використання вивареної соснової кори в подрібненому вигляді. Для невеликих рослин – фракція кори від 3 до 6 мм, для більших – від 6 до10 мм.

Варіант 3. Подрібнена і виварена соснова кора, змішана з деревним вугіллям у пропорції 10:1.

Перед тим, як застосовувати кору її просушують, інакше може утворитися цвіль. До складу мох не додають, їм просто прикривають поверхневі корені рослини. Перш ніж застосовувати суміш, її стерилізують.

Така підживлення добре впливає на стан фаленопсису (орхідеї) при догляді і розмноженні в кімнатних умовах.

Внесення добрив і підгодівель

Можна купити готове рідке добриво для орхідей, а можна приготувати добриво самостійно, дотримуючись деяких правил. Фаленопсис позитивно сприймає підживлення азотними добривами під час вегетаційного періоду. Для добрива готують розчин з розрахунку 1 грам добрива на 1 літр води, удобрюючи квіти 1 раз на 14 днів після поливу.

Освітлення

Найкраще фаленопсис почувається в напівтіні. Яскраве розсіяне світло – це найкращий варіант для рослини. Результативність і тривалим цвітінням воздається вирощування кімнатної рослини в умовах штучного освітлення (при освітленості 15 000-20 000 лк). Для цього використовуються ЛД або ЛДЦ лампи, що дають біле світло.

У зимовий час фаленопсис вимагає багато світла, тому доводиться вдаватися до використання штучного світла через невелику тривалість дня. У цей час квітці необхідно до 12 годин повноцінного світла для нормального зростання, розвитку і розмноження фаленопсису.

При переосвітленні рослини в літню пору, у нього формуються дрібні листочки. В результаті літнього перенасичення світлом – в зимову пору рослина відчуває брак світла.

Як перевірити правильний рівень освітлення

Щоб перевірити рівень освітленості, поставте руку між джерелом світла і рослиною. Нечітке відображення тіні від руки означає, що світла цілком достатньо. Якщо відбито різко окреслений контур тіні, світло занадто яскраве для рослини.

З ранку до 10 години дня давайте орхідеї насититься світлом, після, протягом усього дня, тримайте в полутені. Темно-зелене насичення листків фаленопсису означає, що квітка отримує достатню кількість світла. При пожовкненні листя – надмірне світло.

Пересадка рослини

Пересадка при руйнуванні земляної коми відбувається болісно. Це пов ‘язано з розривами кореневого волосся, що відповідають за харчування рослини водою і корисними речовинами з ґрунту.

Тому, якщо не спостерігається засолення субстрату, втрата його структури, то краще виконати перевалку в горщик більшої ємності, доповнивши порожнечі новою грунтовою сумішшю.

Важливо! При перевалці орхідею не заглиблюють.

Оптимальна пора для пересадки – кінець весни або літа. Після закінчення цвітіння фаленопсису.

Причини, що сприяють пересадці рослини:

  • старий горщик занадто малий для рослини;
  • необхідна повна заміна субстрату через засолку ґрунту або нестійке тримання фаленопсису в горщику.

Пересадка часто ініціює таке явище як цикл зростання квітки.

Особливості розмноження рослини

Під час вегетативного розмноження в домашніх умовах фаленопсису відбувається поділ стебля на кілька частин:

  1. Розріз поперек стебля.
  2. Розріз уздовж осі стебля.
  3. Комбінація поздовжніх і поперечних розрізів.

Розмноження допустиме і під час цвітіння, і в період вегетативного зростання фаленопсису. Для розмноження в домашньому середовищі оптимальний життєвий цикл рослини збігається з періодом пересадки.

Щоб виконати розмноження, при такому способі за допомогою гострого ножа ствол фаленопсису поділяють на три або більше частини, на кожній з яких повинні бути присутні мінімум один аркуш і мінімум один кореневий відросток.

Технологія вегетативного розмноження

Методика розмноження орхідеї фаленопсису включає такі етапи:

  1. Підготовку рослини до поділу. Суть процедури полягає в тому, що в процесі розвитку квітки нижнє листя опадає, а коріння піднімається вище безлистової ділянки. Тому, збережене нижнє листя потрібно видалити.
  2. Стерилізацію зрізів за допомогою обробки фунгіцидом (каптаном) або деревним вугіллям.
  3. У догляді важливо забезпечити оптимальні умови: температурний режим, вологість, освітлення. Максимально допустимі підживлення азотними добривами для орхідеї фаленопсис. Розмноження в домашніх умовах вимагає зрізу нижче нових коренів, що формуються вище безлистової ділянки.
  4. Зрізи знову стерилізують за допомогою фунгіциду (каптана), деревного вугілля або садового вара.
  5. Оброблене зрізане череня поміщають у ґрунтовний субстрат.
  6. Щойно висаджену рослину протягом двох діб не поливають. Це дасть можливість зрізам підсохнути.
  7. Важливо забезпечити новій молодій квітці фаленопсису оптимальний догляд.
  8. Через 45 днів з “пенька” почнуть рости нові рослини.
  9. Молодий кольоронос з ‘являється, як правило, через півроку після висадки.

Важливо! Використовувана для розмноження орхідеї фаленопсис у домашньому мікрокліматі рослина, має бути абсолютно здоровою. Будь-яке відхилення від оптимального відходу знижує шанси на вирощує повноцінної квітки.

Тепер, знаючи все про орхідей, про розмноження фаленопсису, для вас як для квіткаря виростити квітку на підвіконні – не складе труднощів.

Про автора

admin administrator