Хвороби марека у курчат

Авторadmin

Хвороби марека у курчат

Хвороба марека у курей

При розведенні птахів іноді стикаються з масовими захворюваннями хворобою Марека. У деяких ситуаціях можна спробувати провести лікування, однак, в більшості випадків доведеться позбутися від хворих птахів. Як надходити, якщо ця хвороба вразила птицю, розповідається в даній статті.

Догляд в домашніх умовах

Якщо має місце хвороба Марека у курей, то розпізнати її на ранніх стадіях практично неможливо. Однак, як тільки виявляються симптоми, має сенс провести лікування ацикловір, який в деяких випадках зможе лікувати курей. Якщо все-таки у птахів з`явився параліч, або вони осліпли, лікування вже не допоможе. В цьому випадку птахів необхідно вилучити і знищити.

Найбільш ефективним способом боротьби є проведення вакцинації курчат в перші дні їх життя. Крім того, потрібно підтримувати чистоту у птахів, годувати їх так, щоб вони вживали всі необхідні для здоров`я речовини.

Хвороба Марека у курей

Симптоми хвороби Марека

Хвороба Маріки у курей має вірусний характер. Її вперше визначив угорський вчений Йожеф Марек в 1907 році. Спочатку її називали курячим поліневритом. Перші масові спалахи захворювання були зафіксовані в 1949 році. Зараз ця хвороба поширена в Німеччині, США, Британії.

Існує кілька форм захворювання, ось симптоми хвороби Марека у курей:

  1. У невральної формі в основному уражається нервова система птиці. При цьому зазвичай спостерігається повний або частковий параліч. Це супроводжується зниженням активності. У таких випадках іноді можна спостерігати, як у курок роз`їжджаються ноги – це пов`язано з тим, що вони відмовляють.
  2. При окулярної формі уражаються очі. Це може привести до повної сліпоти. При розвитку захворювання знебарвлюється райдужна оболонка очей, він перестає бути круглим (іноді приймає грушоподібної форми).
  3. Вісцеральний варіант хвороби Марека починається із запалення фолікулів, з яких у птиці ростуть пір`я. Вірус поступово поширюється по організму, накопичуючись в лімфатичних вузлах. При цій формі захворювання уражаються зазвичай печінку і селезінка птиці. Поступово стан птиці все більше погіршується, вона стає млявою.

важливо! Протягом перших семи днів після того, як відбудеться зараження, ніяких симптомів виявити неможливо, і терапія на даному етапі застосовуватися не може. Протягом усього цього часу хворі курки є джерелами зараження для інших птахів.

В даний час прийнято окремо розглядати гостру і класичну форму захворювання.

Перша з них характеризується наступними ознаками:

  1. Птах сильно худне.
  2. Має місце синдром утрудненого дихання.
  3. Для хворих особин стають типовими руху, в яких проявляється відсутність координації.
  4. У більшості випадків птах постійно лежить на боці.
  5. Якщо провести аналіз крові курчати, буде видно, що якість гемоглобіну погіршився, а кількість еритроцитів знижений. При цьому деякі показники можуть бути трохи більше норми. Тут мова йде про моноцитах, лімфоцитах і псевдоеозінофілах.

В результаті протікання гострої форми захворювання часто настає смертельний результат.

У класичній формі захворювання хворобою Марека ознаки виражені відносно слабко. Вона характеризується наступними симптомами:

  1. Різні ураження рухової системи, які носять множинний характер.
  2. порушення координації.
  3. Рухи кінцівок виглядають дивно: при цьому ноги різко піднімаються і плавно опускаються.
  4. Має місце частковий параліч різних частин тіла: кінцівок, шиї, крил і хвоста.
  5. У хворих несучок вражені сідничний нерв і попереково-хрестового сплетіння.
  6. Хвороба може викликати припинення роботи зорового нерва, сліпоту.
  7. Хворі птиці страждають відсутністю апетиту. Можлива ситуація, коли вони повністю припиняють прийом їжі.
  8. Захворювання викликає зміна кольору райдужної оболонки ока і форми зіниці.
  9. При хвороби Марека яйценосність знижується. Іноді вона припиняється повністю.
  10. Для хворих курок характерні шлунково-кишкові та нервові розлади.

Ці симптоми можуть проявлятися частково або в невеликому ступені.

Як лікувати захворювання

Недуга викликається герпевіруси. Він може передаватися не тільки повітряно-крапельним шляхом, а й через м`ясо птиці, послід, підстилки і різні предмети, які знаходяться в пташнику. Здатність передавати інфекцію може зберігатися від декількох місяців до двох років.

важливо! Найчастіше заражаються цим захворюванням курчата, вік яких близько двох тижнів. Однак в небезпеці знаходяться птиці будь-якого віку. Вважається, що якщо вірус хвороби Марека проникає в пташник, то заражені зазвичай бувають 85% особин. Мухи, кліщі та інші комахи також здатні переносити цю недугу.

Перші симптоми хвороби

Вважається, що ефективного способу лікування хвороби Марека поки немає. Основним засобом боротьби є застосування вакцини. При цьому, коли вона вводиться, відбувається зараження курчати ослабленим штамом вірусу цієї хвороби. З цим організм птиці справляється впевнено, набуваючи імунітет від неї до кінця життя.

У спадщину стійкість до захворювання хворобою Марека не передається. Тому вакцинувати необхідно кожне покоління птахів.

важливо! Однак, в окремих випадках для лікування вже хворої курочки можна застосовувати препарат ацикловір. Справа в тому, що збудником хвороби Марека є герпесний вірус, а даний препарат може в деяких випадках стати ефективним засобом лікування.

Необхідно пам`ятати, що вплинути на ситуацію даний препарат може тільки за умови, що його будуть застосовувати на ранніх стадіях карного захворювання. Якщо птах осліпне, або її охопить параліч, Ацикловір поправити ситуацію не зможе. Ліки застосовують в дозуванні 200 міліграмів по одній таблетці в день. Так надходять протягом двох діб. Потім п`ять днів дають по половині такої таблетки. Іноді ліки можуть допомогти, але стовідсоткового результату не гарантує.

Для того щоб діагностувати захворювання, звертаються до фахівців. Вони вивчають мертвих птахів і роблять різні аналізи, щоб поставити діагноз.

профілактичні заходи

При лікуванні бройлерів Ацикловір показав недостатню ефективність. Тому основним способом профілактики в цих та інших випадках є проведення вакцинації. Її повинен отримувати курча на другий день життя. Іноді на 10-20 добу вакцинацію проводять ще раз для посилення лікувального ефекту.

Також будуть корисні звичайні заходи біологічного захисту: регулярні прибирання та дезінфекція, правильне харчування та інші.

Важливо уважно спостерігати за станом птахів. Чим раніше захворювання буде виявлено, тим менше шкоди воно здатне принести. Вакцинація курчат є основною можливістю запобігти цьому захворюванню.

Хвороба марека у курей

Висококонтагіозна захворювання у птахів, яке називають хворобою Марека, характеризується паралічем і парезами кінцівок. Хвороба Марека у курей зустрічається часто і становить серйозну загрозу для пташиного господарства, якщо не вжити запобіжних заходів і не використовувати вакцину. Найчастіше від захворювання страждають саме кури, але відомі випадки захворювання перепелів, індиків, фазанів, гусей і качок.

Відео: Хвороба Марека

  • Історія захворювання
  • Як поширюється хвороба
  • Інкубаційний період хвороби Марека
  • Як діагностується захворювання
  • Лікування хвороби Марека
  • вакцинація птиці
  • Смертність і захворюваність
  • Імунітет до хвороби Марека у курей
  • Профілактика хвороби Марека у бройлерів і несучок

Хвороба Марека у курей

Історія захворювання

Угорський дослідник Марек на початку двадцятого століття відкрив це захворювання і назвав його курячим поліневритом. Те, що були виявлені ураження нервових закінчень в очах курей, а також новоутворення лимфоидного характеру, вказало на заразність хвороби.

Вірус герпесу групи B, який є збудником хвороби, пригнічує імунітет і знижує загальну опірність птахів до інших інфекцій. На честь вченого Марека і була названа ця хвороба. У Радянському Союзі хвороба стали щільно вивчати тільки в тридцятих роках минулого століття.

Як поширюється хвороба

Хвороба Марека у курей поширюється через заражену вірусом птицю, яка виділяє вірус шляхом шкірно-пір`яних фолікул, через травний тракт або через дихальні шляхи. Можлива також передача бактерій через яйця, заражені зовні. Але найпоширеніший шлях – це дихальна система. Якщо не провести санітарні заходи боротьби і не почати лікування, хвороба прийме розміри епідемії і призведе до загибелі птахів молодого віку.

Симптоми хвороби Марека

  • Ураження центральної нервової системи птахів, яка виражається в кульгавості, паралічі хвоста, шиї, крил;
  • Зміна кольору очного яблука, можлива сліпота;
  • сіроокого;
  • судоми;
  • дискоординация;
  • Зоб стає неприродно широким;
  • кон`юнктивіт;
  • Припинення яйцекладки;
  • Іноді спостерігається діарея і втрата апетиту;
  • Розлади дихання.

У гострих випадках птах приймає позу пінгвіна, лягаючи на груди, відводячи одну ногу назад, а іншу витягаючи вперед.

Іноді можливі транзитні паралічі курчат, які швидко проходять, але через сім днів поновлюються знову. Такі випадки майже не піддаються лікуванню.

Симптоми хвороби при патологоанатомічних дослідженнях

  • Збільшення стовбурових нервів, дифузно-осередкового характеру;
  • Пухлини в сім`яниках чи яєчниках – поширений симптом;
  • Гостра форма проявляється множинними пухлинами у всіх внутрішніх органу
  • Атрофія м`язів;
  • Збільшення печінки, нирок і селезінки;
  • Анемічного і зниження гемоглобіну;
  • Асиметричність тканин.

Такі симптоми і ознаки можна побачити на фото паталогоанатомій аналізів.

Інкубаційний період хвороби Марека

Період інкубації вірусу краток – від двох тижнів до двох місяців. Захворювання проявляється стрімко, проходить різко і характеризується високою летальністю – до 85-90%.

У більшості випадків уражаються кури у віці від трьох тижнів до півроку. Доросла птиця захворює рідше. Період між зараженням і проявом хвороби залежить в основному від віку птиці її статі і наявності материнських антитіл. Іноді такий період може тривати до 90 днів!

Як діагностується захворювання

Хвороба Марека у бройлерів діагностується шляхом проведення біопроб на курчатах і ембріонах. Також в лабораторії вивчаються трупи курей. В результаті необхідно виявити збудник в патологічному матеріалі. Позитивні результати, виявлення антигену і антитіл служать доказом хвороби Марека у птахів.

Лікування хвороби Марека

Іноді курка може впоратися з хворобою самостійно в результаті чого, набуває імунітет, який згодом передасть своїм курчатам. Якщо ж птах не боліла, а була щеплена – такий імунітет нащадкам не передається.

Хвороба Марека у бройлерів проходить всього лише з десятьма відсотками смертності, тоді як у несучок цей відсоток – п`ятдесят. Лікування відбувається за допомогою противірусних препаратів, проте воно не завжди успішно. Найефективніший метод боротьби з хворобою – обов`язкова, поголовна вакцинація.

вакцинація птиці

Всі вакцини проти хвороби Марека дуже ефективні. Рівень захисту у них досягає до 90%. Провести вакцинацію потрібно згідно з інструкцією до препарату і як можна швидше. Для того щоб птах придбала повноцінний імунітет від хвороби Марека, необхідно мінімум десять днів. Після вакцинації у курчат можлива реакція у вигляді сонного і млявого стану, але це допустимо і є нормальною реакцією на препарат. Після щеплення курчат потрібно тримати в теплі хоча б добу.

Види вакцин для лікування БМ:

  • Неонкогенні герпевіруси індичок третього серотипу;
  • Штам серотипу герпевіруси у курей;
  • Аттенуіровані варіанти онкогенних штамів першого серотипу.

Найпопулярніші вакцини для лікування і профілактики хвороби Марека:

  • Рідкі: «Курська біофабрика», «Щелковский біокомбінат»;
  • «Інтервет»;
  • Рідка бівалентна вакцина «ВНИИЗЖ».

Покрокова інструкція для підшкірної ін`єкції

  1. Витягуємо ампули з посудини Дьюара, розморожуємо, довівши до кімнатної температури.
  2. Готуємо вакцину згідно з інструкцією.
  3. Готуємо місце для уколу: за спиною, в паховій зоні або в верхній частині шиї.
  4. Необхідно заручиться допомогою ще однієї людини, щоб руки були вільні. Помічник буде тримати курчати.
  5. Для більш м`якого проникнення голки, слід відтягнути шкіру птиці пальцями.
  6. Вводимо голку в підшкірне простір плавними рухами.
  7. Робимо ін`єкцію вакцини, натискаючи на поршень шприца. Переконуємося, що вся вакцина потрапила під шкіру, а голка не вийшла з іншого боку.

М`язовий укол проводиться ідентично, тільки місце ін`єкції – груди птиці. Це найбільш сприятлива точка для уколу.

Смертність і захворюваність

Тільки деяким птахам вдається впоратися самостійно з ознаками захворювання і не дати розвинутися клінічними проявами. Рівень смертності в основному близький до рівня захворюваності.

Кури- найпродуктивніші с / г тварини, а й самі більш

БУДЬ ПЕРШИМ – ЖМИ . https://youtube.com/channel/UC_9Sq62XhsEKhnYpKTUgnZQ?sub

хвороба курей. рада для початківців.

хвороба курей. рада для початківців.

В даний час на птахофабриках прищеплюють 90-100% курей, що значно знижує рівень смертності – до 4%. Великий вплив має штам вірусу, який з кожним роком змінюється, доза і маршрут дії. Встановлено, що найбільш схильні до захворювання курки, які не досягли статевої зрілості.

Імунітет до хвороби Марека у курей

В результаті вакцинації виробляється імунітет на десятий, максимум на двадцятий день. В ході дослідження встановлено, що в перший день курка заражається на клітинному рівні. Від стійкості курячих клітин і залежить рівень захисту від злоякісних новоутворень і процес протікання хвороби. Ефективність вакцинації досягає до 92%.

Птах, яка перехворіла, має нестірільний імунітет. Іноді в лікувальних цілях застосовують суху вірус-вакцину в господарствах, характеризувати, як неблагополучні.

Профілактика хвороби Марека у бройлерів і несучок

Загальна профілактика хвороби Марека полягає в дотриманні санітарних норм на птахофабриках і приватних пташиних господарствах. Купувати яйця і курчат потрібно тільки у перевірених господарств, які вирощують продукцію в ізольованих умовах.

Важливо запобігти зараження яєць під час інкубації, а також вилуплення курчат в перші 24 години життя. Головна міра профілактики полягає в ізолювання курчати на першу добу його життя.

Методи профілактики:

  • Використання лугу, хлору, фенолу, формальдегіду:
  • Знезараження пуху і пера;
  • Дезінфекція повітря;
  • Застосування живих вакцин;
  • Прмененія сухих вакцин з вірусу-герпесу індичок;
  • Поголовна вакцинація птиці.

Іноді, при великому ураженні птиці і небезпеки поширення хвороби на інші господарства приймається рішення про утилізацію всієї птиці, а потім дезінфікувати пташників, інкубаторів, прилеглої території, обладнання та інвентарю. Знезараженню піддаються послід і підстилка птахів.

Така комплексна профілактика забезпечує оздоровлення господарства і покращує економічні показники.

Які заходи вживаються в заражених господарствах:

  • Забороняється продаж живої птиці з ураженого хворобою господарства, а також яєць;
  • Прийом курчат для подальшого вирощування проходить рівно через місяць після оздоровчих робіт в господарстві;
  • Хвору, малопродуктивну і підозрілу птицю вбивають.

Такі обмеження знімають після усунення локації хвороби. Коли в господарстві вдасться виростити піврічного здорового курчати – вважається, що хвороба відступила, і господарство може функціонувати в зазвичай

Про автора

admin administrator