Ознаки золотої осені

Авторadmin

Ознаки золотої осені

“Барви осені” (УПЧ)

У віршах Спиридона Черкасенка “Теплий вересень. ” та Ліни Костенко “Здивовані квіти” описано.

Які ознаки золотої осені описано в творах Анатолія Камінчука “Журавлиниться просинь”, Бориса Олійника “Останній лист. “, Степана Жупанина “Осіння пожежа”?

Обери всі правильні варіанти.

Жовті дерева і трава

Який із осінніх місяців найбільше господарює в природі на думку Юрія Старостенка?

Вибери пропущені з уривку тексту “Осінній господар” слова:

Жовтень усю ніч працював. Припорошив ______ дахи, вкрив _______ землю, навіть маленькі калюжки сховав під ______ ______ ______ .

Вибери, у якому творі розділу розповідається про третій місяць осені.

“Дарма, що малий, а розуму навчить” Мирослава Чорна

“Здивовані квіти” Ліна Костенко

“Осінній господар” Юрій Старостенко

Які клопоти у білочки восени?

Обери всі правильні варіанти.

Зробити запаси грибів, горіхів, жолудів, шишок.

Дупло вмостити і втеплити.

Вирити і замаскувати нору.

Накопичити жир для впадання у сплячку.

В якому порядку потрібно розставити пункти плану до твору Василя Сухомлинського “Верба – мов дівчина золотокоса”:

1. Дорожчого за Батьківщину немає нічого.

2. Прийшла осінь.

3. Зітхання верби.

4. Верба і пташка влітку.

Урок “Осінь. Ознаки осені”.

Урок Я досліджую світ на тему “Осінь. Ознаки осені”. Для 2 класу. Мета: ознайомити учнів з осінніми місяцями; розкрити походження назв місяців осені; вчити описувати красу природи восени та позитивні емоції, які вона викликає; розвивати уяву, фантазію, мовлення, спостережливість, пам’ять; виховувати любов до природи.

Ознаки осені

Мета: ознайомити учнів з осінніми місяцями; розкрити походження назв місяців осені; вчити описувати красу природи восени та позитивні емоції, які вона викликає; розвивати уяву, фантазію, мовлення, спостережливість, пам’ять; виховувати любов до природи.

Хід уроку

– У мене зараз гарний настрій, ось такий

– А у вас? Намалюйте свій настрій. Діти малюють свій настрій на листях-шаблонах

У кого з вас гарний настрій, покажіть.

Я хочу, щоб такий настрій у вас залишався до кінця дня.

Станьте в коло, усміхніться один одному, візьміться за руки. Уявіть, що ми всі осінні листочки. Подув вітер. Давайте по колу передамо рух вітру, крапельки дощу, усмішку сонця.

  1. Актуалізація опорних знань, мотивація навчальної діяльності

Розгляньте ці зображення.

Придумайте їм назви.

Які кольори переважають? Чому?

Давайте оберемо кольори, якими можна намалювати осінь.

Як ви дізналися, яка пора року зображена на світлинах?

Отже тема нашого навчального дня «Осінь».

— Які пори року ви знаєте?

— Що є причиною зміни пір року?

— Які спостереження за природою допомогли людині створити календар?

2. Робота над загадкою

Звучить музика П. І. Чайковського «Пори року. Жовтень. Осіння пісня», вчитель читає загадку.

Сумно у гаях блукає,

Жовті шати одягає.

Золотисту стелить постіль,

Жде сестрицю білу в гості. (Осінь)

— Які слова допомогли вам відгадати загадку? (Розфарбувала, жовті шати одягає, жде білу сестрицю.)

III. Повідомлення теми і мети уроку

— Сьогодні на уроці ми поговоримо про осінь, про її красу, вивчимо назви осінніх місяців, складемо казку про осінь.

Робота з прислів’ями.

Запитайте учнів, як вони розуміють прислів’я:

– В осінній час сім погод у нас: сіє, віє, крутить, мутить, припікає, поливає.

Весна красна квітами, а осінь – плодами.

Осінь сумна, а весело жити.

Як вересніє, то й дощик сіє.

1. Робота за підручником

— Яка нині пора року? Назвіть її місяці.

— Відгадайте загадку (с. 15).

— Розгляньте малюнки. Розкажіть, які зміни відбуваються у цю пору року в лісі, в саду, на городі.

— Який місяць починає осінь? Як його називають у народі? Чому?

— Розгляньте малюнки на с. 16 і назвіть квіти, які можна побачити у вересні.

— Який другий місяць осені? Як у народі говорять про цей місяць? Чому?

— Який місяць є третім місяцем осені? Чим він нас зустрічає?

— Прочитайте вірш Анатолія Житкевича «Листопад» (с. 17).

— Про які ознаки осені у ньому йдеться?

— Назвіть окремо ознаки живої і неживої природи.

— Чому в народі кажуть: «Листопад білими кіньми їде»?

— Як ще називають листопад? Чому?

— Коли буває «бабине літо»?

— Які бувають дві осені?

— Назви осінні місяці. Як у народі називають місяць вересень? Поясни чому.

— Назви основні ознаки осені. Які зміни відбуваються у неживій природі?

— Коли буває «бабине літо»? Дізнайся, чому цю пору так назвали.

— Чому люди дякують осені? За що ти любиш осінь?

Назву місяця вересень пов’язують з вічнозеленим кущем — вересом, що цвіте в українському Поліссі. Масове цвітіння цієї медоносної рослини припадає саме на місяць вересень.

Підсумок . Осінні місяці: вересень, жовтень, листопад. Восени дні стають коротшими, а ночі — довшими. Сонце піднімається на небосхилі вже не так високо, як улітку, тому його промені слабше прогрівають землю. Температура повітря знижується, з’являються перші заморозки.

Метод «6 цеглинок» «Домовляємося, збираємо, міняємо »

З цеглинок зробіть осінній листочок, але листочок має бути одного кольору, можливо з невеликим вкрапленням іншого кольору.

Діти отримують завдання зібрати цеглинки одного кольору при цьому вони мають рухатися по кімнаті, підходити один до одного, домовлятися, обмінюватися цеглинками.

Скільки вам вдалося зібрати цеглинок?

Як вам вдалося зібрати цеглинки одного кольору?

Що було найскладнішим? Найцікавішим? Найнесподіванішим?

Розгляньте з учнями малюнок і обговоріть, які осінні місяці відображено у вигляді хлопчиків, братів-місяців.

Запропонуйте дітям відгадати, який місяць про себе може говорити так:

«Я останній місяць осені. Мене часто називають Чорнотропом. Та мені більше подобається ім’я Льодостав – адже я починаю вкривати кригою річки й озера. Я люблю посумувати. Адже без мене грудень не прийде».

Поставте дітей в коло і поділіть на три групи: «вересень – жовтень – листопад – вересень – ….».

Дайте завдання кожній групі учнів розфарбувати один місяць (на вибір) відповідними кольорами.

Після завершення роботи діти презентують й обґрунтовують, чому розмалювали свій малюнок саме такими кольорами.

Раз! Два! Всі присіли,

Потім вгору підлетіли.

Три! Чотири! Нахилились,

Із струмочка гарно вмились.

П’ять! Шість! Усі веселі.

Летимо на каруселі.

Сім! Вісім! В поїзд сіли,

Дев’ять! Десять! Відпочили

У вагони дружно сіли.

V. Узагальнення й систематизація знань

1. Робота над загадками про овочі

Звозить вересень в комори

Кавуни і помідори,

Спілих яблук, груш і слив

Цілі гори натрусив.

І вантажить гарбузи

На машини і вози.

Йде до гаю, де гриби

На чолі іскриться піт —

Сто турбот і сто робіт.

— А тепер перевіримо, які ви, діти, кмітливі та спостережливі. Відгадайте, які овочі збирають на полях, а фрукти — у садах у вересні.

Група дітей читають загадки про овочі. Коли звучить правильна відгадка, дитина, яка читала загадку, одягає на голову корону із зображенням цього овоча.

Дерусь вгору. Я — . (квасоля) .

Хоч отрутою і кроплять,

Всі мене їдять і хвалять.

Звати як мене. (Картопля)

Повз на грудині й загруз.

Та чомусь мене в народі

Звуть не танк. А як. (Гарбуз) .

Родичів багато маю.

Усі знають. Хто я. (Диня) .

Всі довгасті, всі смугасті.

Прив’язали нас в рядках

На зелених ланцюжках.

Гарбуза ми сини й дочки.

Звати як нас. (Огірочки) .

А коса моя — надворі.

Гарбузова я сестриця.

Мене звати. (морковиця) .

Є брати у нас столові.

Ми зростаєм всі рядками.

Люди звуть нас. (буряками) .

2. Творче завдання. Складання казки про Осінь

— Спробуємо скласти казку про синочків Осені? А розпочнемо її так, як зазвичай починаються казки.

Жила-була на світі Осінь.

— Як звали синочків Осені? (Вересень, Жовтень, Листопад — сини Осені.)

— Де вони жили? (Жили вони окремо від своєї матусі.)

— Що вирішила Осінь одного разу зробити? (Вирішила відвідати своїх синів.)

— До кого першого Осінь пішла в гості? (До Вересня.)

— Що вона побачила в господарстві старшого синочка? (Син веселий, лагідний, багатий.)

— Чим же порадував її середній син? (Різнокольоровим убранням дерев, золотими килимами.)

— Як зустрів свою матір Листопад? (Голими деревами, пустими полями.)

Учні добирають заголовок до казки та переказують її.

КАЗКА ПРО ОСІНЬ

Жила-була на світі Осінь. У неї були сини — Вересень, Жовтень, Листопад. Вони жили та господарювали окремо. Вирішила мати Осінь відвідати кожного з них, побачити, як вони поживають.

Спочатку заглянула в господарство старшого сина Вересня. Там вона побачила свого сина лагідного, веселого, багатого, щедрого.

Задоволена матуся вирушила далі в гості до середнього сина. Жовтень зустрів її різнобарвністю кольорів, золоті килими постелив матері під ноги. Але йому ніколи було й поговорити зі старенькою, весь час малює син, усе в роботі.

Помандрувала Осінь у гості до Листопада, найменшого сина. А він струшує сердито листя з дерев, лякає пташок. Засмутилася матуся, повернулася додому стомлена й заснула міцним сном на цілий рік.

3. Гра «Добери назви місяців»

. — жовтню син, а зимі рідний брат.

. стелить землю листям, а. — снігом.

. пахне яблуками, а. — капустою.

. ходить по краю та й виганяє птахів із гаю.

VI. Підбиття підсумків. Рефлексія

— За якою порою року йде осінь?

— Скільки осінніх місяців? Назвіть їх.

— Який з цих місяців вінчає початок осені, який — середину, а який є передвісником зими? (Вересень — початок осені, жовтень — середина, листопад — кінець цієї пори року.)

VII. Домашнє завдання

С. 15–18. Під час екскурсії, прогулянок, дорогою до школи (дому) спостерігайте за змінами у живій і неживій природі у різні пори року (місяці) . Свої спостереження записуйте у зошит. Обов’язково зазначайте дату побаченого. За можливості, фотографуйте або замальовуйте побачене.

Про автора

admin administrator