Пересадка дітей орхідеї фаленопсис в домашніх умовах покроково

Авторadmin

Пересадка дітей орхідеї фаленопсис в домашніх умовах покроково

Зміст:

Орхідея Фаленопсис

Орхідея фалинопсис (Phalaenopsis) є трав’янистим рослиною триби Вандовые сімейства Орхідні. Її батьківщина ― вологі ліси Південно-Східної Азії, Австралії і Філіппін. Більшість таких орхідей є эпифитами, так як вони ростуть на деревах, однак у деяких випадках їх можна зустріти, що ростуть на каменях. Георг Румф, що є німецьким натуралістом, знайшов таке рослина першим, перебуваючи на одному з Молуккських островів. Назвав цю орхідею фаленопсисом Карл Блюм, директор Лейденського ботанічного саду, одного разу він розглядав це рослина в бінокль і вирішив, що його квітки є самими справжніми метеликами, а фаленопсис як раз означає «подібним до метелика». На сьогоднішній день ця квітка іноді іменують «орхідеями-метеликами». Цей рід об’єднує приблизно 70 видів. Така рослина користується дуже великою популярністю у квіткарів, тому що воно відрізняється своєю вишуканістю і ефектністю, а ще це пов’язано з тим, що за даної орхідеєю порівняно просто доглядати.

  • 1 Короткий опис вирощування
  • 2 Особливості орхідеї фаленопсис
  • 3 Догляд за орхідеєю фаленопсис в домашніх умовах
    • 3.1 Освітленість
    • 3.2 Температурний режим
    • 3.3 Вологість повітря
    • 3.4 Добриво
    • 3.5 Правила поливу
    • 3.6 Пересадка
    • 3.7 Обрізка
    • 4.1 Відсутність цвітіння
    • 4.2 Після цвітіння
    • 5.1 Розмноження фаленопсисов дітками
    • 6.1 Фузаріоз
    • 6.2 Кропив’янка
    • 6.3 Ботритис
    • 7.1 Борошнистий червець
    • 7.2 Павутинний кліщ
    • 7.3 Трипси
    • 7.4 Щитівки
    • 7.5 Слимаки

    Короткий опис вирощування

    1. Цвітіння. Може цвісти в будь-який час, тривалість цвітіння 2-6 місяців.
    2. Освітленість. Потребує яскравому розсіяному світлі (підходять східні, західні та північно-східні вікна) або в невеликій півтіні.
    3. Температура. Максимально допустима температура ― близько 42 градусів, а мінімальна ― 12 градусів. А комфортно квітці при температурі від 15 до 25 градусів.
    4. Полив. Дану процедуру проводять після того, як субстрат в горщику повністю просохне.
    5. Вологість повітря. Від 30 до 40 відсотків, при цьому в кімнаті повинна бути хороша вентиляція.
    6. Добриво. 1 раз на тиждень розчином повного мінерального добрива.
    7. Період спокою. Не виражений дуже яскраво.
    8. Пересадка. Коли закисне і слежится грунтосуміш, як правило, 1 раз у 2-4 роки.
    9. Розмноження. Вегетативно (бічними пагонами).
    10. Шкідливі комахи. Борошнисті червці, павутинні кліщі, трипси, щитівки, слимаки.
    11. Захворювання. Фузаріоз, іржа, антракноз, плямистості, чорна, коричнева, сіра і коренева гнилі.

    Особливості орхідеї фаленопсис

    Щоб вирощувати орхідею фаленопсис в кімнатних умовах, потрібно знати деякі особливості, тому що до середніх широт така рослина незвично. В диких умовах такої квітка краще росте у вологих рівнинних і гірських лісах, при цьому росте на деревах, у зв’язку з цим йому необхідний особливий мікроклімат, його і треба буде створити в кімнаті штучно. Найважливіші особливості такої орхідеї:

    1. Субстрат і ємність, в якій знаходиться орхідея, їй потрібні лише для опори.
    2. Коренева система повинна розташовуватися на повітрі, і їй потрібне світло.
    3. Корінці у такого рослини зелені, в диких умовах добувають дощову воду і вологу з атмосфери, а поживні речовини вони беруть з деревної кори. Вони беруть безпосередню участь у фотосинтезі, в зв’язку з цим їм потрібна достатня кількість світла.
    4. У такого рослини ще є і повітряні корені, вони розгалужуються і шукають поживні речовини. У зв’язку з цим треба постійно спостерігати за тим, щоб вони не потрапили в розташований неподалік квітковий горщик.

    Прикоренева розетка складається з соковитих листових пластин, які розміщуються дворядно. Вигнуті квітконоси досить довгі. Суцвіття кистевидной форми складаються з квіток-метеликів. Забарвлені квітки можуть бути самі різні кольори, наприклад: бузковий, жовтий, червоний, фіолетовий, білий, зелений, коричневий і ін Найчастіше губа квітки чітко видна на тлі тигрових, смугастих, однотонних або сітчастих пелюсток, так як вона володіє контрастним забарвленням. Даний вид орхідей є моноподиальным, це означає, що він не формує бульб. Такий квітка не відрізняється вираженим періодом спокою. Цвітіння спостерігається двічі на рік (навесні і осінню), але при дуже гарному догляді вони можуть цвісти і 3 рази за 1 рік.

    Догляд за орхідеєю фаленопсис в домашніх умовах

    Щоб виростити орхідею фаленопсис в кімнатних умовах, треба відшукати найбільш відповідне для неї місце, підібрати правильний режим підгодівлі, поливів і температури, а ще потрібно захищати квітка від різних захворювань і шкідливих комах.

    Освітленість

    Для розміщення горщика з квіткою рекомендується вибирати вікно східної, західної чи північно-східної орієнтації. У тому разі, коли його необхідно поставити на підвіконня, розташований в південній частині кімнати, тоді горщик розміщують на столику, який стоїть біля вікна закритого фіранкою, завдяки якій створюється невелике затінення. Якщо ж на фаленопсис будуть потрапляти прямі промені сонця, то на поверхні квіток і листя з’являться опіки, які зовні схожі з плямами. Щоб не ріс кущик нахилених в один бік, його слід 1 раз у 15-20 днів повертати на 180 градусів. Проте в період формування бутонів кущ турбувати не треба.

    Температурний режим

    Зацвітає рослина в затіненому місці при температурі від 18 до 25 градусів, при цьому кущик може нетривалий час постояти і в жарі (до 42 градусів) або в прохолоді (не нижче 12 градусів). Однак не варто цим зловживати, краще якщо кущ буде знаходитися при сприятливій для нього температурі (від 15 до 25 градусів).

    Вологість повітря

    Вологість повітря повинна бути не надто високою (від 30 до 40 відсотків), при цьому кімната повинна бути добре вентильована. Якщо ж вологість буде нижчою, то листя втрачає свій тургор, а квіти почнуть облітати. Щоб цього не допустити, горщик з орхідеєю треба поставити на піддон, наповнений вологою галькою. При надмірно високій вологості на корінцях може з’явитися гниль, а на листі цятки. Зволожувати орхідею з обприскувача фахівці не радять навіть в дуже сильну спеку, так як рідина стікає в листові пазухи і в серцевину, а з-за цього на ній може з’явитися гниль. А ще коли з поверхні куща випаровується рідина, на ньому можуть утворитися опіки.

    Добриво

    Підгодовувати рослину слід під час поливу, при цьому повне комплексне добриво Кеміра-люкс додають в рідину (на 1 літр води 1 грам). Періодичність підживлень 1 раз на півмісяця. Підживлення можна проводити 1 раз у 7 днів, однак у цьому випадку концентрація живильної суміші повинна бути менше слабкою. Підгодовувати рослину слід обов’язково після поливу.

    Правила поливу

    Поливати квітку треба тільки після того, як субстрат повністю просохне, проте він не повинен бути сухим тривалий час. При вирощуванні рослини в прозорому горщику зникнення вологи зі стінок є сигналом до поливу. Якщо ж рослині не вистачатиме води, то забарвлення зелених корінців стає більш блідим. У тому випадку, коли горщик непрозорий, треба буде розгребти грунтосуміш, щоб перевірити, як сильно вона просохла. Під час поливу не можна, щоб вода потрапляла на листя, тому її потрібно лити безпосередньо в ґрунт або використовувати спосіб нижнього поливу, для цього горщик занурюють в ємність, наповнену водою, при цьому субстрат повинен пройнятися рідиною через отвори, призначені для дренажу.

    Поливна вода повинна бути м’якою і чистою, її слід пропустити через фільтр, а потім закип’ятити. Також для цієї мети підійде дистильована вода. 1 раз в 4 тижні рослині знадобиться влаштувати душ або замість цього його можна промити під краном. Потім кущ дуже добре витирають. Перезволожувати квітка не можна, так як його листя почне в’янути, при цьому велика ймовірність загнивання точки зростання. Це може призвести до відростання бічного пагона, але в гіршому випадку це призведе до загибелі куща.

    Пересадка

    Коли проводиться пересадка такий орхідеї? Це роблять у тому випадку, якщо вона росла в одній і тій же ґрунтосуміші і ємності протягом 2 або 3 років. Як правило, за цей час відбувається злежуванню землесуміші, її прокисание, в результаті вона стає непридатною для вирощування, тому субстрат потрібно обов’язково замінити. Ще пересадка може знадобитися в тому випадку, коли коренева система починає дуже сильно галузиться і проростає крізь отвори для дренажу. Дану процедуру проводять тоді, коли кущ відцвіте.

    Якщо фаленопсис абсолютно здоровий і вирощується в субстраті великої фракції, тоді його обережно перевалюють в більш великий новий горщик, на дні якого є гарний дренажний шар. Порожнечі в горщику заповнюють новим субстратом, при цьому до його складу повинна входити кора середньої і дрібної фракції, ще в нього слід додати сфагнум. В магазині є готовий субстрат для орхідей, але його можна зробити і своїми руками, для цього на дні ємності роблять хороший дренажний шар з маленьких шматків пінопласту або з керамзиту, потім засипають кору середньої фракції, а потім дрібної фракції, яку треба з’єднати з подрібненим сфагнумом. Необхідно враховувати, що поки кора суха, вона порівняно швидко пропускає рідину. У зв’язку з цим перш ніж зайнятися підготовкою субстрату, кору слід гарненько промити ,потім її залишають на 2 дні у воді, для того щоб вона набухла. Потім кору знову слід промити чистою водою.

    Обрізка

    Після того, як кущ відцвіте, за старою стрілкою треба деякий час поспостерігати. Якщо стрілка стане зів’ялою і жовтою, то її необхідно зрізати. Однак якщо стрілка соковита і зелена, то велика ймовірність того, що через пару місяців відпочинку на ній утворюються квіткові бруньки. При цьому потрібно враховувати, що нова стрілка, перш ніж на неї відбудеться закладка квіткових бруньок, повинна зрости. У тому випадку, якщо стара стрілка надмірно довга, треба провести її укорочення, при цьому обрізати її треба вище розвиненою нирки на 10 мм. Потрібно враховувати, що чим вище обрізати квітконіс, тим менше квіток сформується на бічній стрілкою. Однак квітконіс можна обрізати нижче третьої нирки, в іншому випадку рослина не буде цвісти порівняно довго.

    Цвітіння фаленопсиса

    Орхідея фаленопсис здатна цвісти в будь-який час року, на це значний вплив має стан куща, а ще умови його вирощування. Тривалість цвітіння варіюється від 2 до 6 місяців. Як правило, зацвітає кущ двічі за 1 рік, однак іноді він зацвітає і третій раз протягом 1 року. В поперечнику квітки досягають 2-15 сантиметрів, при цьому на 1 квітконосі їх може бути 3-40 штук. На кількість сформованих квіток впливає ступінь розгалуження квітконоса і наскільки сприятливі умови для вирощування такої рослини. Іноді довжина квітконосу може досягати близько 100 см, при цьому на ньому можуть розміщуватися приблизно 100 штук досить великих квіток. Квітки володіють ніжним запахом і різноманітним забарвленням: від однотонного жовтого, червоного, білого або фіолетового кольору до самих різних варіацій цяток, крапин і прожилок на основному фоні.

    Відсутність цвітіння

    Через 3 місяці після закінчення цвітіння орхідея має зацвісти знову. Однак у деяких випадках кущ може активно рости, але цвітіння не наступати. Що робити, щоб фаленопсис зацвів? Для початку треба зрозуміти, чому кущ не цвіте. Можливі причини:

    1. Дуже убоге висвітлення. Забезпечте рослині нормальне освітлення, і воно має зацвісти.
    2. Орхідея перекормлена азотом. Треба почекати, поки весь азот переработается орхідеєю, при цьому в даний час її слід підгодовувати лише фосфором.
    3. Кущ дуже сильно втомився, і щоб він відновив свої сили, йому буде потрібно більшу кількість часу. Треба почекати деякий час, а потім провести стимуляцію цвітіння орхідеї.

    Для того щоб простимулювати цвітіння, використовують метод недостатнього поливу із застосуванням засобу «Зав’язь» або «Бутон». Ще рекомендується знизити нічну температуру, в результаті різниця між температурами вдень і вночі повинна бути не менше 6-8 градусів. Завдяки різкій зміні температур відбувається стимуляція цвітіння.

    Після цвітіння

    Як правило, по закінченню цвітіння стара стрілка починає сохнути, і тому її видаляють. Однак у деяких випадках стрілки не сохнуть, і їх забарвлення залишається зеленим, в цьому випадку треба буде прийняти рішення, як вчинити:

    • залишити квітконіс:
    • зрізати квітконіс на висоту розгалуження;
    • видалити квітконіс повністю.

    У тому випадку, коли квітконіс був зрізаний, його при бажанні можна опустити у воду, і через якийсь час на ньому може утворитися дитинко. Якщо стара стрілка була залишена на кущі, то через деякий час на ній утворюються бічні гілки, а потім на них формуються квітки, проте слід врахувати, що в цьому випадку цвітіння буде не дуже пишним порівняно з тим, що спостерігається на нових квітконосах.

    Розмноження фаленопсиса

    Розмноження фаленопсисов дітками

    Є такі орхідеї, для розмноження яких використовують метод поділу кореневища, однак для фаленопсиса такий спосіб не підходить. В диких умовах розмноження такого рослини відбувається новими відростками і насінням. Однак розмножувати насінням в кімнатних умовах його не можна.

    Найлегше розмножити такий квітка вегетативним способом, для цього відрізають бічні пагони, відросли на квітконосі або біля основи розетки листя. Зрізають втеча тільки після того, як закінчиться цвітіння, і кущ відпочине 1-2 місяці. Проводять відсадків тільки тих пагонів, у яких сформовано 2 листові пластини, а довжина повітряних корінців повинна бути близько 50 мм. Однак не слід допускати переростання діток, так як це негативно відіб’ється на стані батьківського розетки. Після відділення дитинку треба залишити на 24 год для підсушування, а потім її висаджують в субстрат, що складається з кори дрібної фракції, при цьому над втечею потрібно зробити міні-тепличку, де температура повинна бути весь час від 22 до 25 градусів.

    Бічні відростки біля куща формуються дуже рідко і тільки тоді, коли є порушення у догляді за квіткою. У зв’язку з цим, якщо кущ не дає діток, то пробудження сплячих бруньок можна викликати штучно. Для цього підстави квітконоса, який відцвіли, потрібно відшукати сплячу нирку, за допомогою гострого леза треба зробити не дуже глибокий півкруглий надріз основи луски, потім її прибирають пінцетом. Далі нирку обробляють свіжим соком берези або розчином засобу, стимулюючого зростання. На місці надрізу через 1-2 місяці повинна сформуватися листова розетка, що складається з кількох пластин, а через 3 місяці у неї з’являться корінці. Щоб прискорити цей процес, на кущ потрібно одягнути пакет з поліетилену, справа в тому, що вологий і теплий мікроклімат сприяє більш швидкому зростанню діток.

    Отримати дитинку можна з допомогою обрізаного квітконосу. Для початку з нирки треба видалити луски (як це зробити, детально описано вище), потім квітконіс на 40-70 мм занурюють у розчин комплексного мінерального добрива (0,005%). Квітконіс треба помістити в міні-тепличку, а також йому забезпечують регулярну заміну води.

    Хвороби фаленопсиса та їх лікування

    Захворіти орхідея фаленопсис може і неінфекційними, та інфекційними хворобами. При цьому потрібно враховувати, що такий квітка може захворіти лише в тому випадку, якщо за ним неправильно доглядають.

    Фузаріоз

    Найбільш часто ця орхідея страждає від такої грибкової хвороби, як фузаріоз. Біля куща спочатку уражається коренева система, після чого відбувається поширення захворювання на всю рослину. Найчастіше дане захворювання починає розвиватися в тому випадку, якщо спостерігається надлишок вологи. Вражений кущ вилікувати не можна, у зв’язку з цим його слід спалити. Однак інші гнилі (наприклад, коричневу, сіру, чорну і кореневу), а ще антракноз, іржу та плямистості в деяких випадках можна вилікувати обприскуванням розчином фунгіцидної препарату (Топсином-М, Фундазолом і ін), знадобляться 2 обробки з перервою в 1,5 тижні.

    Кропив’янка

    Досить часто орхідея хворіє кропив’янкою. У хворого рослини спостерігається ураження листових пластин, на ранній стадії проявляється великими цятками, в діаметрі досягають 20-30 мм. Причиною розвитку хвороби може стати підвищена вологість, надмірно низька температура повітря і погана вентиляція в приміщенні. Досить почати правильно доглядати за квіткою, і він одужає.

    Ботритис

    Фаленопсис захворює ботритісом також при надмірній вологості повітря і поганої вентиляції, при цьому уражаються квітки. Спочатку на поверхні пелюсток утворюються плями темно-коричневого забарвлення, а потім вони в’януть. Якщо в приміщенні підвищити температуру повітря, то захворювання буде розвиватися повільно. Крім цього треба постаратися поліпшити вентиляцію в приміщенні, а кущ обробити бактерицидним засобом.

    Розвиток неінфекційних хвороб відбувається з кількох причин: надмірна освітленість, нерівномірний полив, використання пестицидів, неправильна підживлення. У хворого примірника починають засихати кінчики листових пластин, корінці відмирають, а також вражаються і інші тканини орхідеї, і відбувається розвиток різних плямистостей. Спробуйте відшукати і усунути причину, через яку кущ захворів, і у вас з’явиться шанс його врятувати. Однак треба враховувати, що реанімувати таку рослину дуже складно.

    Шкідники фаленопсиса і методи боротьби з ними

    На такий орхідеї іноді поселяються різні шкідливі комахи.

    Борошнистий червець

    Якщо на кущі присутній борошнистий червець, то з-за цього листя стає жовтим і облітає. Щоб від нього позбутися, листя і пагони потрібно обробити розчином господарського мила.

    Павутинний кліщ

    Павутинний кліщ з’являється на квітці тільки в тому випадку, якщо вологість повітря в приміщенні дуже низька. Зрозуміти, що на кущі з’явився такий шкідник, можна за наявності на листі павутинки срібного окрасу, яка немов наколота голкою. Якщо такого шкідника на рослині трохи, то позбутися від нього можна обробкою мильним розчином, який також допоможе видалити з орхідеї тлю та червеців. Якщо ж кліщів на кущику дуже багато, то для їх знищення доведеться скористатися розчином акарицидної препарату.

    Трипси

    Ще на фаленопсисе можуть оселитися трипси, які вражають квітки і листові пластини, на їх поверхні утворюються плями бурого забарвлення. Для того щоб позбутися від такого шкідника, потрібно обробка системним інсектицидом (наприклад: Актелліком, Изатрином або Хостаквиком), однак фахівці рекомендують використовувати для цієї мети Фітоверм, який відрізняється меншою токсичністю.

    Щитівки

    Якщо на поверхні листових пластин утворилися горбки, то це ознака того, що на рослині оселилися щитівки. Такий шкідник висмоктує сік з квітки, і він поступово в’яне. Позбутися від такого шкідливого комахи можна точно так само, як і від червця, для цього орхідею потрібно буде двічі обробити мильним розчином з перервою в 7 днів.

    Слимаки

    Найбільшої шкоди квітці наносять слимаки. Так як даний шкідник має порівняно великий розмір, то він у короткі терміни здатний объесть пагони, квітки і листя рослини. Щоб зловити таку брюхоногое, по поверхні субстрату необхідно розкласти огірок або моркву, розрізану на шматки, потім треба почекати, поки slug виповзе з укриття, після чого його можна буде прибрати. Якщо ж позбутися такого шкідника за допомогою принад не вдається, можна обробити кущ інсектицидним препаратом типу мезурол або метальдегид.

    Фаленопсис відрізняється від інших орхідей тим, що його досить просто вирощувати. Якщо все робити правильно і забезпечити рослині належний догляд, то воно буде рости міцним і здоровим, і жоден шкідник або хвороба йому будуть не страшні. Це рослина в міських умовах при правильному догляді здатне протягом багатьох років рости і цвісти, радуючи всіх своїми прекрасними квітками. Головне, треба пам’ятати, щоб орхідея залишалася здоровою і своєчасно цвіла, їй слід забезпечити правильний полив і температурний режим, достатню освітленість і своєчасну підгодівлю.

    Орхідея Фаленопсис: догляд в домашніх умовах взимку і влітку, розмноження, пересадка, хвороби, полив, підживлення

    Гібридний фаленопсис повністю адаптований для життя і цвітіння в домашніх умовах. Така орхідея може мати будь-яке забарвлення: від темно-фіолетового до білого, з різними цятками і прожилками. Залежно від загального стану, орхідея має від 3 до 40 бутонів. Найчастіше продаються екземпляри, квітучі без запаху.

    Фаленопсис не любить сухе повітря і низькі температури. В ідеалі днем ​​температура повинна бути близько 24 градусів, а вночі 18. Розсіяний сонячне світло і висока вологість – в цих умовах ви досягнете цвітіння дуже скоро.

    Для добрива цих квітів використовують кореневі підживлення, змочуючи грунт розчином відповідних препаратів. Добрива додаються в воду для зволоження субстрату при кожному другому-третьому поливі. Можна використовувати комплексні добрива та спеціально призначені для орхідей і епіфітів. Якщо повітря в приміщенні сухий, буде добре влаштувати для них ранковий душ – побризкати рослина з обприскувача.

    Після того як кімнатна орхідея відцвіте, їй потрібно обрізка. Однак не потрібно обрізати всі квітконоси під самий корінь. Їх треба вкорочувати над другою-третьою сплячою брунькою. Це невелике потовщення на стеблі. Найчастіше з таких нирок розвиваються потім нові квітки. До того дня, коли нирки відкриються і фаленопсис знову зацвіте, може пройти до трьох місяців. У разі ж, якщо цветонос засихає і коричневою, його слід видалити.

    особливості пересадки

    Пересаджувати рослину потрібно кожні 2-3 роки. За цей час субстрат встигає повністю витратити всі свої корисні властивості. Від частих поливів в ньому порушується рН, кора починає розкладатися і вже не пропускає повітря. Якщо ви регулярно удобрювали phalaenopsis, то грунт стає дуже засоленої. Це погано впливає на його зростання.

    Для пересадки краще вибирати період нового росту. В цей час орхідея починає нарощувати нові корені. Краще не пересаджувати її під час цвітіння або безпосередньо перед ним.

    Грунт для кімнатних орхідей повинен бути повітропроникним і гігроскопічним. Зазвичай грунтосуміш складається зі шматочків кори, керамзиту, деревного вугілля, моху сфагнуму з землею.

    Для цих рослин найкраще підійдуть звичайні пластмасові горщики. Глиняні ємності вбирають воду. Це не дозволить вам здійснити правильний полив.

    Фаленопсис відноситься до епіфітним рослинам, яким не потрібно грунт. Тому для них можна використовувати епіфітні кошики (вазони з дерев’яних або пластикових паличок, планок або бамбука). У таких кошиках коріння вільно розвиваються, красиво обплітаючи стінки зсередини і зовні. Крім того, їх можна висаджувати на блоки, заповнені субстратом, «вниз головою».

    Починаємо пересадку з визволення рослини від старого грунту. Потрібно очистити коріння, щоб оглянути їх на предмет наявності гнилі, відмерлих ділянок. Для цього помістіть фаленопсис в ємність з теплою водою, залиште на 30-40 хвилин. Перед посадкою потрібно розплутати коріння, поворухнувши їх пальцями у воді. Періодично зливайте брудну воду, промивайте коріння за допомогою душа. Чи не намагайтеся вимити з них субстрат повністю. Деякі врослі шматочки кори краще залишити, щоб не пошкодити кореневу систему.

    Після цього видаліть всі сухі або гниле коріння. Якщо вони пошкоджені частково – видаляємо тільки потрібну ділянку до здорової тканини. Вона буде відрізнятися кольором і фактурою. Решта коріння потрібно продезінфікувати за допомогою зеленки або йоду. Ретельно просушіть рослина і приступайте до посадки. Грунт можна зробити самостійно або купити. Готова суміш містить все необхідне для успішного росту і цвітіння.

    Розмір горщика залежить від кореневої системи. Навколо неї в ємності повинно залишитися кілька сантиметрів вільного простору. Новачкам рекомендується використовувати прозорий горщик. Так буде легше стежити за станом коренів, не допустити загнивання або пересихання.

    У фаленопсиса всього одна точка зростання. Тому розташовувати його в горщику слід строго посередині. Але якщо ви помітили вигини у рослини, не варто вирівнювати його штучними методами. Швидше за все, це особливість його будови. Згодом квітка все одно займе потрібне положення.

    Поступово у орхідеї відросте повітряні коріння. Доглядати за ними спеціально не потрібно. Рано чи пізно phalaenopsis втрачає все листя і нижню кореневу систему. У цьому випадку просто пересадити його, прикопайте повітряні коріння грунтом. Не переживайте, дуже скоро ви дочекаєтеся цвітіння.

    Також читайте: Де і як зберігати оливкова олія: після відкриття, в холодильнику, жерстяній банці, склі, пляшках, в домашніх умовах

    режим поливу

    Хороший догляд за орхідеями – це правильне співвідношення між поливом, освітленням, температурою навколишнього середовища. Чим яскравіше світло і вище температура, тим рясніше повинен бути полив.

    Вода бере участь у формуванні нових клітин рослини. Чим світліше стає орхідея, тим швидше йде процес фотосинтезу і зростання. В умовах достатнього поливу, але слабкого освітлення орхідея забирає воду у старих тканин для зростання нових. Результат – в’янення листя і ніякого цвітіння.

    Може здатися, що поливати квітку взагалі не обов’язково, адже у нього замкнутий цикл зростання. Але це твердження не так. Частина води в процесі життєдіяльності буде випаровуватися в навколишнє середовище. Коли рослина витратить всі водні запаси, воно просто загине від виснаження.

    Розглянемо кілька рекомендацій по поливу орхідеї.

    1. Вставте в горщики дерев’яні палички. Як тільки у вас виникне бажання полити фаленопсис, перевірте по ним ступінь вологості. Якщо палички повністю сухі – прийшов час поливати, а якщо збереглися сліди вологи – ще рано.
    2. Візьміть горщик в руки відразу після поливу, постарайтеся запам’ятати його тяжкість. Надалі орієнтуйтеся на вагу горщика.
    3. Якщо орхідея з’явилася у вас недавно, і ви не знаєте, коли її поливали в останній раз, трохи розворушив грунт пальцем. Подивіться наскільки він вологий в середині.
    4. Якщо при правильному поливі коріння орхідеї загнивають, значить – їй недостатньо світла. Гарне освітлення гарантує успішний ріст до і після цвітіння.

    Один з кращих способів поливу і очищення рослини від пилу – гарячий душ (температура води близько 32-40 градусів). Такий спосіб догляду дозволяє повністю видалити пил з устьиц рослини, нормалізувати газообмін. Таке купання сприяє нарощуванню зеленої маси і рясному цвітінню.

    Якщо фаленопсис не цвіте

    Хороший догляд супроводжується постійним викидом бутонів. Якщо після цвітіння не повторюється більше року, можливо, у квітки одна з нижчеописаних проблем:

    • квітка хворий або знаходиться в стані сильного стресу;
    • загнили коріння або ж не підходить субстрат;
    • немає оптимальних умов утримання, не підходить освітлення.

    Якщо у рослини сильно пошкоджена коренева система, цвітіння в найближчим часом не буде. Всі сили його будуть спрямовані на відновлення. Те ж правило діє при дефекті точки зростання. Вам залишається тільки доглядати за орхідеєю і чекати, коли вона прийде в норму. При сприятливих умовах здорова рослина цвіте майже цілий рік.

    Для того щоб нирки рушили в зростання, денна температура протягом трьох тижнів не повинні перевищувати 18 ° C, а нічна – 12 ° C. У домашніх умовах крупноцветковие фаленопсіси і їх гібриди починають утворювати квітконоси з осені, а радують цвітінням майже до літа.

    Чим рослина старше і сильніше, тим більше квітконосів воно дає. Вони довше і несуть більше квіток. Види з тропічних лісів – «літні» фаленопсіси – поводяться дещо інакше. Їм постійно потрібна більш висока температура. Вночі не нижче 18 ° C і понад 26 ° C вдень. Якщо умови утримання відповідають всім вимогам, квітконоси розвиваються незалежно від пори року.

    Є види і сорти з наростаючими цветоносами. Чим доросліша рослина, тим більше квітів на ньому одночасно. Якщо цветонос не зрізати, цвітіння може повторюватися постійно. Часто на них утворюються повітряні «дітки».

    Догляд після цвітіння

    Спочатку треба зрозуміти, коли насправді рослина отцвело. Кожен цветонос закінчуються не бутонами, а невеликим зростаючим кінчиком. Поки він зелений, цвітіння може тривати.

    Бутони з’являються в міру цвітіння або ж через місяць після нього. Сказати точно, коли це відбудеться (чи відбудеться взагалі), досить складно. Видалити цветонос можна в тому випадку, якщо кінчик пожовтів, засох або відпав. Тоді можна з упевненістю сказати, що орхідея відцвіла.

    Квітконіс видаляється або повністю (під саму підставу), або частково – тільки там, де були квіти. На ньому багато сплячих точок, які можуть піти в зростання. З’явиться ще один бічний цветонос або дитинко. Однак немає гарантії, що збережений цветонос дасть відросток. А ось загальмувати розвиток нових бутонів він може.

    Розмноження домашніх орхідей

    У домашніх умовах фаленопсис розмножується вегетативно шляхом відділення бічних відростків. З’являються вони їх сплячих бруньок на квітконосах, а готові до пересадження після розвитку власного коріння (близько 5 штук). Догляд за молодими орхідеями нічим не відрізняється.

    Також читайте: Як зберігати сир: скільки можна в холодильнику, морозилці, домашній, адигейський, твердий, сулугуні, з цвіллю, копчений, пармезан, щоб не пліснявів

    Можна розділити одне велике рослина, якщо воно знаходиться у відмінному стані і має безліч повітряних коренів. Але робити це можна при впевненості, що в основі старого стовбура залишилися живі нирки. Перевірити це просто: якщо з пазух між листям вже виростали квітконоси, то діток орхідея дати просто не зможе. Після такого поділу у вас залишиться хворих на туберкульоз рослина, нездатне до зростання. Швидше за все, ніякої догляд тут вже не допоможе.

    Види і гібриди

    Відразу ж варто сказати про міфічних гібридах «мікс». Багато недосвідчених квітникарі беруть цю торгову марку за новий вид. Насправді рослини, в назвах яких зазначено «мікс», не передбачають можливості їх вибору по сорту або кольору. Фаленопсіси «мікс» – це не сорт, що не гібрид, і навіть не змішаний набір орхідей, а всього лише торгова маркування.

    Різновиди фаленопсиса можуть бути гібридними або видовими. У домашніх колекціях найчастіше зустрічаються Фаленопсис приємний (Phalaenopsis amabilis), Фаленопсис Стюарта (Phalaenopsis Stuartiana) і Фаленопісіс Шиллера (Phalaenopsis Schilleriana). Це види середнього розміру.

    A post shared by Катерина (@La_virna) on Nov 23, 2014 at 3:23 am PST

    Фаленопсис рожевий (Phalaenopsis rosea) відноситься до категорії видів «міні».

    A post shared by ShiShi (@Shishi_pyatigorsk) on Jul 4, 2016 at 7:44 am PDT

    Дуже великі – Фаленопсис гігантський (phalaenopsis gigantean). Є гібридні різновиди, отримані в результаті межродовой і міжвидової селекції. Серед них виділяються, перш за все, стандартні гібриди.

    A post shared by Our Orchids (@Our_orchids) on May 25, 2018 at 4:09 am PDT

    Раніше цінувалися орхідеї з високими міцними цветоносами, великими білими або рожевими квітками. Для створення подібних гібридів використовували природні види з великими квітками. Так виник стереотип, що орхідея повинна бути фарфоро-білого, ніжно-рожевого або світло-пурпурного кольору з широкими пелюстками правильної округлої форми.

    Згодом були виведені сорти з дуже великими квітами (до чотирнадцяти сантиметрів в діаметрі). Вони хоч і справляли велике враження, але втратили властиві цій орхідеї витонченість.

    Поступово в гібридизацію залучили яскраві і строкаті природні види. Завдяки цьому рослини набували різноманітні кольори: від малиново-червоних і пурпурних до складних відтінків бежевого, персикового, золотистого і жовто-зеленого кольору.

    У сімдесятих роках минулого року французи експериментували з Фаленопсис стюартіанум (Phalaenopsis Stuartianum) і отримали квіти нової забарвлення – «французький крап». Їх біло-рожеві квіти усіяні дрібними цятками більш темного кольору. На деяких орхідеї малюнок з прожилок нагадує перетинки крил бабок або метеликів. Особливо гарні ті квіти, на яких жилки мають контрастний колір.

    A post shared by Célia Oliveira (@Celia_orquideas_cia) on Sep 19, 2018 at 5:13 am PDT

    Довгі квітконоси цих сортів підв’язують до паличок. Якщо зробити це симетрично, то утворюється гарне квітуче серце.

    Поступово орхідеї стають компактними, акуратними. Важлива краса листяної розетки, квітконосів, різноманітність забарвлення. З’являються міні- і мікрофаленопсіси, гібриди мультифлора. Серед чарівних гібридів особливо потрібно відзначити Фаленопсис Міні Марк «Марія Тереза» (Phalaenopsis Mini Mark «Maria Teresa»). А ось невеликий список найбільш популярних сортів цієї кімнатної рослини:

    • Cerise Streep;
    • Chromium;
    • Malibu Chablis;
    • Paradise;
    • Pending Bright;
    • Solden Bell;
    • Sleido Sever.

    Сьогодні законодавцем моди серед орхідей став Тайвань, де ці рослини вирощуються в промислових масштабах. Тайванські сорти з рельєфними плямистими або чистими пелюстками зробили справжню революцію в селекції цих рослин. Серед гібридів Тайваню виділяються Новелті-фаленопсіси – клони гібридів, відібрані по ряду ознак.

    Phalaenopsis недарма вважається невибагливою орхідеєю. Квітка прекрасно росте в домашніх умовах і радує рясним цвітінням. Тому, якщо ви тільки-тільки починаєте займатися орхідеями, рекомендуємо вам купувати саме цей вид. А після сміливо можете поселити в своєму будинку і інших тропічних красунь.

Про автора

admin administrator