Розвиток метелика капустяної білянки

Авторadmin

Розвиток метелика капустяної білянки

Як боротися з капусним метеликом Білянкою

Метелик – одна з найкрасивіших комах. Відомо близько 100 000 видів метеликів. Більшість з них приносить користь, беручи участь в запиленні квітів, але капустний метелик Білянка – причина втрати врожаю. Метелик на капусті з’являється з різних причин, перемогти його допомагають хімічні та народні засоби боротьби.

Зміст матеріалу

  • Характеристика Білянки
  • Особливості комахи
  • Способи боротьби з Білянкою
  • Обробка хімічних препаратів
  • Правила безпеки
  • Народні методи
  • Ув’язнення

Характеристика Білянки

Капустна Білянка добре знайома городникам. Імаго (доросла комаха) досить велика. Самка досягає 5,5-6,5 см; самці трохи менше, в розмаху крил вони досягають 5,5 см. У капустної втікачки верхня частина крил пофарбована в світло-кремовий або білий тон з куточками чорного кольору. На передніх крилах є невеликі круглі плями.

Особливості комахи

  • загін – чешуекрилае;
  • група – городні шкідники;
  • фарбування біле, жовтувате, сіра.

Шкідник зимує в ґрунті в стані личинки, харчується в основному листовими овочами: капустою і салатом. Повне перетворення включає такі етапи:

  • 1 етап – яйце;
  • 2 етап – гусениця;
  • 3 етап – лялечка;
  • 4 етап – метелик.

На зиму метелик знову окукливається, щоб пережити холоди.

Комаха літає стрибкоподібно. Це необхідно, щоб захищатися від пташиних атак. Ще капустний метелик Білянка після приземлення складає крила; так вона повністю зливається з рослиною і стає непомітною.

Способи боротьби з Білянкою

Боротися з капустним метеликом Білянкою складно. Комахи швидко розповзаються по овочу. Як тільки відчувають небезпеку, згортаються в кільце, в результаті їх стає незручно збирати.

  • Капусту висаджують в мінімальні для сорту терміни (до початку вильоту комах). На території, де буде висаджено овоч, проводять ретельне прибирання бур’янів.
  • На початку весни оглядають сад на наявність лялечок. При необхідності збирають всі яєчні кладки, а стовбури дерев білять.
  • Періодично оглядають зворотний бік листа капусти.

Якщо личинки не були вчасно знищені, боротьбу зі шкідниками ведуть вручну.

Обробка хімічних препаратів

Існують хімічні способи боротьби, що допомагають позбутися капустного метелика Белянки.

Класифікація препаратів для боротьби:

Дозволяє швидко знищити капустних білянок та інших паразитів без шкоди для навколишнього середовища. В 1 л води розводять 4 мл препарату. Цим засобом обробляють листя рослин. Обробку виконують у безвітряний сонячний день (2-4 рази). Дощ знижує активність впливу препарату і змиває інсектицид з листя.

Універсальний швидкодіючий препарат допомагає рослині прискорити відновлювальний процес. У відро наливають 1 л води, розкривають ампулу, виливають препарат, ретельно перемішуючи. Далі додають воду і робочий розчин, доводячи до потрібного обсягу (1:1) . Зрошення виробляють рівномірно над листям. Обприскування проводять вранці або ввечері в суху безвітряну погоду. Оптимальний температурний фон – 13-25 ° С.

Сильнодіючий препарат. В ємність наливають 100 г води, препарат розводять, а після – доводять до потрібного обсягу (1:1). Розчин використовують відразу після розведення. Максимальний термін зберігання – доба. Щоб уникнути потрапляння сонячних променів, обробку проводять увечері. Температура – 17-25 ° С. Якщо сталося неповне знищення шкідників, обробку повторюють через 10 днів.

Правила безпеки

Щоб уникнути отруєння при обробці, дотримуються таких правил:

  • Готують марлеву пов’язку або респіратор для захисту верхніх дихальних шляхів.
  • Одягають одяг з довгим рукавом, на руках повинні бути силіконові або гумові рукавички.
  • Під час приготування розчину стежать, щоб поруч не було домашніх вихованців.
  • Після обробки руки, обличчя та будь-які інші відкриті ділянки тіла ретельно миють з милом.

Необхідно стежити, щоб препарат не потрапив на продукти харчування.

Народні методи

Існують й інші способи боротьби зі шкідником. Ефективні настоянки з:

  • Полині. Рослину збирають у момент цвітіння. Його трохи просушують у сітці і подрібнюють. В 1 л води додають 1 кг трави, кип’ятять 10 хв. Після концентрат охолоджують, розбавляють водою до 10 л. Зрошення виробляють двічі з інтервалом в 7 днів.
  • Гірчиці. У 100 г сухого продукту додають 10 л кип’яченої води. Розчин наполягають протягом 2 діб, а потім розбавляють водою (пропорція – 1:1).
  • Ромашки. Збирання рослини виробляють під час цвітіння. Вершинну частину сухої сировини подрібнюють і заливають водою в пропорції 1 кг на 10 л. Відвар наполягають 10-14 годин; після чого проціжують, розбавляють водою і додають 40 г мила на кожні 10 л.
  • Ботви томатів. Для цього відвару необхідно кілька елементів: листя і пасинки томатів, вода і господарське мило. У 10 л води 2-3 години наполягають 1 кг ботви, після чого додають 40 г мила.

Настої і відвари проціжують, щоб дрібні елементи не забивали обприскувач. Зрошення проводять прямо по листям.

Капусту садять поруч з томатами або поливають витяжкою з помідорного листя. Капусниця погано переносить цей запах.

Ув’язнення

Профілактика – це запорука багатого врожаю. Не варто чекати, поки на ділянці з’явиться капустний метелик Білянка. Чим раніше зробити кроки для боротьби з нею, тим краще будуть захищені рослини.

Метелик-капустянка: фото і опис, середовище проживання і харчування

В наших широтах кожен знає метелика-капусницю, яка відома ще під назвою білянка. Вона асоціюється з весною. Може здатися, що це миле створіння абсолютно безпечно, але ті, хто займається городом, сприймають цю метелика виключно як шкідника.

Ботанічний опис і характеристика крил

Капустянка є денним представником родини біланів. Передні крила мають довжину від 25 до 33 мм Розмах – від 4,9 до 6,2 см у самців, самок – до 6,3 див.

Забарвлення крил метелика-капустянки – жовтувато-білий, з невеликими вкрапленнями чорного, на передніх крилах розташовані плями на зовнішньому верхньому кутку і посередині. На задніх крилах – вкраплення посередині, знизу є жовті.

При торканні до крил пилок з них обсипається, і вони втрачають своє забарвлення. Сама ж пилок крил представлена дрібними лусочками, які щільно лежать на крилі і перекривають один одного, подібно кладка черепиці. З цієї причини метелики віднесені до чешуекрылому увазі.

У комахи дуже добре розвинений зір і нюх, що дозволяє безпомилково визначити їстівна рослина. На голові практично весь простір займають очі. Вуса у комахи довгі і мають потовщення на кінчиках, які теж беруть участь у процесі розпізнавання їстівних рослин.

Метелик на своїх крилах розносить свою пилок, запилюючи рослини. Тому комаха несе не тільки шкоду, але і користь.

Самки білани крупніше самців. У жіночої особини низ крильця завжди більш жовтий, що особливо сильно проявляється у другому поколінні.

Про автора

admin administrator