Садаємо помідори на розсаду в березні

Авторadmin

Садаємо помідори на розсаду в березні

Дати та рекомендації. Оптимальний час для посіву помідорів на розсаду у березні 2024 року

Першочергове вирощування багатого урожаю помідорів починається з висіювання розсади томатів. Хоча полив, підживлення, пасинкування та інші аспекти важливі, посів насіння є першим кроком.

Коли висаджувати помідори на розсаду

Важливо визначити оптимальний час для сівби помідорів на розсаду та дотримуватися встановлених термінів. Час сівби помідорів на розсаду залежить від кліматичних умов. В південних регіонах це може бути раніше, а в північних — пізніше. У середній смузі країни зазвичай варто розпочинати сівбу на початку березня.

Орієнтація також може бути на сорт та терміни дозрівання:

  • Ранні та ультраранні сорти — 80−105 днів;
  • Середньостиглі помідори — 110−120 днів;
  • Пізні сорти томатів — 125−140 днів.

Термін сівби визначається також з урахуванням того, що після посіву, насіння проростає приблизно тиждень, і після пересадки на грядку потребує близько 5 днів для адаптації. Згідно із місячним посівним календарем, оптимальними датами для посіву помідорів на розсаду є 12−13 березня та кінець місяця.

Крім того, оптимальний час для посіву томатів на розсаду ще визначається виходячи з моменту, коли ви плануєте висаджувати їх у відкритий ґрунт. Зазвичай це час після останніх весняних заморозків. Враховуючи дату висадки, вам потрібно відрахувати близько 60 днів назад ( це період, протягом якого росте розсада) і додати 1 тиждень ( це час, протягом якого насіння проростає).

Як садити помідори на розсаду

Правильна техніка посадки помідорів на розсаду не вимагає складних дій, проте важливо враховувати деякі нюанси. Необов’язково перед сіянням помідорів на розсаду здійснювати їх передпосівне пророщування, оскільки ця культура є невибагливою.

  1. Приготуйте контейнери, наприклад, пластикові стаканчики або горщики об’ємом 200 мл, зробіть дренажні отвори на денці.
  2. Заповніть місткості ґрунтом, залишивши трохи більше половини об’єму.
  3. Розмістіть насіннєвий матеріал по центру і трошки його утисніть.
  4. Посипте тонким шаром ґрунту, приблизно 0,5 см зверху.
  5. Після цього полийте посадковий матеріал водою зі шприца або пульверизатором і закрийте контейнери плівкою для створення тепличних умов, що сприяють швидкому проростанню.

Посіви рекомендується тримати в теплому місці при температурі близько 25 градусів. Також для підживлення розсади помідорів можна використовувати мед. Раніше ми розповідали як правильно це робити.

Коли сіяти помідори на розсаду 2024

Найсмачніші помідори — вирощені своїми руками від насінини до останнього зірваного плоду. Адже жодна покупна розсада не зможе похвалитися ні такою адаптованістю до умов саду, ні таким розмаїттям сортів. Помідори вимагають уваги і часу, але дуже «вдячні» і навіть передбачувані. Посів, уважний догляд, своєчасні пікірування, загартовування і висадка — для всього є свій час. Коли сіяти помідори на розсаду 2024, розкажемо у статті.

Коли сіяти помідори на розсаду 2024

Коли пророщувати насіння помідорів у 2024

Один з важливих пунктів у посіві помідорів на розсаду — пророщування насіння. Без нього не лише важче передбачити результат, але й перших сходів доведеться чекати ледь не в 3 рази довше! Це дуже проста процедура: достатньо розкласти насіння на вологій серветці, ватному диску чи марлі, накрити, поставити в пакет чи під плівку в теплому місці — і не пропустити, коли насінини «наклюнуться».

Для помідорів у 2024 році, згідно з посівним календарем, найбільш вдало закладати насіння на пророщування у такі дні:

  • 3-7, 10, 14, 15, 18-21, 23, 24, 30, 31 січня;
  • 1-3, 7, 8, 11, 12, 15, 16, 19-21, 27-29 лютого;
  • 1, 2, 5, 6, 9, 13, 14, 17-19, 26-29 березня;
  • 1, 2, 5, 6, 10, 11, 14, 15, 21-23, 29, 30 квітня.

Якщо ви обираєте не звичайне, а дражоване, кристалізоване або інше повністю готове до посіву насіння, сміливо пропускайте цей пункт.

Коли сіяти помідори на розсаду 2024 за посівним календарем

Сезон вирощування помідорної розсади триває з січня і до травня. Розсада помідорів дуже легко витягується, вимоглива до освітлення, тому в січні чи лютому краще сіяти ці овочі лише за умови, що ви зможете забезпечити рослинам додаткове підсвічування.

Спершу оцініть свої можливості компенсувати хмарну погоду і довести тривалість світлового дня до більш як 11 годин, а вже потім вирішуйте, коли сіяти помідори на розсаду 2024. І пам’ятайте, що швидкозростаюча березнево-квітнева розсада майже завжди «наздоганяє» і навіть випереджає у розвитку слабкі ранні посіви. Саме тому традиційний «помідорний сезон» — березень і початок квітня.

У січні найсприятливішими днями для посіву помідорів на розсаду згідно з місячним календарем будуть 14, 15, 18, 19, 20, 23 та 24 числа.

У лютому «помідорних» днів доволі багато. Сприятливі дні для посіву помідорів цього місяця — 4-8, 13-21, 29 лютого.

На щастя, у 2024 році помідори якраз у березні можна сіяти і на початку (1, 2, 5, 6 числа), і в середині (з 13 до 19 березня) і наприкінці місяця — 28 та 29 числа.

Дуже багатий на сприятливі для посівів помідорів дні й квітень. Згідно з посівним календарем, планувати посіви помідорів можна на 1, 2, 10, 11, 14, 15, 21, 22, 23, 29 та 30 квітня. Але пам’ятайте, що бажано завершити всі посіви помідорів ще в першій третині квітня, пізніше — лише за крайньої потреби.

Спробуйте цього року виростити безрозсадні помідори. За посиланням — чудова стаття про цей спосіб.

Посів ранніх, середніх та пізніх помідорів, низьких і високих сортів

Індивідуальний підхід до кожного сорту — запорука успіху. Адже помідори навіть однієї «категорії» зазвичай відрізняються за термінами вегетації. Уважно читайте інформацію про обраний сорт і рекомендації виробника, щоб вирахувати, коли сіяти помідори на розсаду. Відштовхуйтесь від орієнтовної дати висадки в ґрунт чи теплицю — кінця та початку травня відповідно. Відніміть тривалість вегетаційного періоду, додайте 2 тижні на пророщування насіння і сходи, ще 7-10 днів — на затримки росту.

Звичайно, орієнтуватися можна і за загальними правилами.

  • якнайраніше висівають сорти для теплиць, адже такі помідори і висаджують значно раніше, ніж у ґрунт;
  • високі помідори потрібно сіяти раніше, до середини березня, а низькі — пізніше, у березні та першій третині квітня;
  • чим довше вегетує сорт, тим раніше його потрібно висівати.

Першими сіють помідори з найтривалішим періодом вегетації — пізні сорти, розсада яких повинна вирости до віку 65-75 днів до посадки на постійному місці. Середні сорти мають досягти віку в 55-65 днів. Ранні сорти, які відрізняються дуже коротким періодом вегетації, завжди сіються останніми. Їм достатньо підрости до 40-50 днів.

Розсада помідорів дуже легко витягується і вимоглива до освітлення

Сприятливі дні для пікірування розсади помідорів у 2024 році

Помідори пікірують, щойно на рослинах починає рости третій справжній листок. Для ранніх посівів пікірування можна проводити навіть двічі, компенсуючи витягування додатковим заглибленням.

Місячний календар 2024 року рекомендує пікірувати помідори в такі дні:

  • 3-5, 10, 30, 31 січня;
  • 1, 7-8, 27-28 лютого;
  • 5, 6, 9, 13, 14, 17-19, 26, 27 березня;
  • 1, 2, 21, 22, 29, 30 квітня.

Поради по догляду за розсадою помідорів

Для помідорів потрібно забезпечити комбінацію гарного освітлення, в ідеалі — розміщення на найяскравішому підвіконні з базовим доглядом.

Від сходів і до висадки підтримуйте легку вологість субстрату обприскуваннями чи крапельним поливом, без перезволоження і повного висихання. Постарайтеся не намочувати зелень і стебла. Розташуйте розсаду так, щоб повітря без перешкод циркулювало між рослинами, вони вільно «дихали». Щоденно повертайте рослини для рівномірного розвитку.

Досвічуйте розсаду помідорів у хмарні дні, за непогоди, при ознаках витягування. Помідори в січні та лютому витягуються особливо легко, і доки світовий день не перевищить 11 годин, не забувайте компенсувати його недостатню тривалість. Якщо є проблеми з освітленням, понизьте температуру до 16-18 °C, щоб запобігти витягуванню.

Підживлення проводьте за потреби для ослаблених рослин — органікою чи біодобривами, кожні 2 тижні.

Коли висаджувати розсаду помідорів

Сезон висаджування розсади помідорів до теплиць та парників починається значно раніше, ніж для відкритого ґрунту — як мінімум за 2 тижні.

В теплиці помідори висаджують вже з квітня. Грунтові помідори висаджують з середини, найчастіше — з кінця травня до середини червня.

Сприятливі дні для висаджування помідорів за місячним посівним календарем 2024:

  • 1-2, 10-11, 14-15, 21-23, 29, 30 квітня;
  • 10-13, 19-22, 25-27 травня;
  • 8, 9, 15-21, 23 червня;
  • 1, 2, 15, 16, 19, 20, 28, 29 липня.

І пам’ятайте, що, як мінімум, за 2 тижні до висаджування розсади помідорів потрібно почати загартовувати рослини. Чим довше буде тривати період призвичаювання до умов, в яких кущі будуть рости — тим краще. Тому за першої ж нагоди, коли температура буде безпечною — виносьте розсаду, поступово збільшуючи час перебування на свіжому повітрі.

ЗЕЛЕНА САДИБА.

Як зробити розсаду міцною та здоровою: важливі правила для всіх городників

Весна вже почалася і температура поступово піднімається. І хоча більшість городніх культур садити на вулиці ще не можна, у городників почалася “гаряча” пора – вони висаджують розсаду. Всім хочеться, щоб вона біла міцною та здоровою, але не всі знають найважливіші для цього правила.

Як правильно робити розсаду для майбутнього городу, розповідає РБК-Україна (проєкт Styler).

У підготовці матеріалу використані джерела: “Сад та город”, “Поради дачникам”, “Філіжанка кави”.

Як визначити потрібний час для посіву

Вам потрібно врахувати два важливих фактори:

Місячний посівний календар. Всі бульбові та цибулинні культури садять на спадаючий місяць. Це цибуля, часник, картопля, буряк, морква, гіацинти, нарциси й т. д. А все, що дає плоди над землею, сіють на зростаючий місяць. Це помідори, перці, кабачки, капуста тощо.

Особливості росту та розвитку рослин. Якісь культури ростуть швидше, якісь повільніше. Ранньостиглі сорти варто висаджувати пізніше, бо саджанці ростуть швидко і набагато раніше будуть готові до пересадки в незахищений ґрунт або теплицю.

Зверніть увагу на упаковку. Виробник переважно вказує не тільки сорт, а й оптимальний час, щоб садити насіння на розсаду або ж відразу сіяти у відкритий ґрунт.

Як розрахувати термін для посіву

Визначте час, коли буде проводитися посадка у відкритий грунт або теплицю. Зазвичай це друга половина травня чи початок червня, залежно від клімату регіону. Далі потрібно відрахувати від 30 до 70 днів назад – це вік саджанців, коли їх треба висаджувати. І додати ще 10-15 днів на проростання насіння.

Тобто, якщо ви плануєте садити розсаду томатів на городі в останню декаду травня, то розсаду посіяти потрібно десь у середині березня.

Пам’ятайте, що у кожної культури є свій вік, коли їх треба пересаджувати на постійне місце. Наприклад, скоростиглі томати висаджують через 55 днів, а капусту – через 35 днів.

Раніше проводити пересадку не варто, бо молоді саджанці гірше приживаються. Алей й тримати довше також не можна, бо рослинам стає тісно у стаканчиках, і вони починають хворіти.

Коли не можна сіяти розсаду

Сіяти насіння на розсаду не рекомендується, якщо ви не підготували належним чином до посадки насіння, ґрунт та ємності. Також не можна сіяти на молодик і повний місяць.

Важливі правила вирощування розсади

1. Забезпечте необхідний температурний режим. Найкращі показники – це +20 +25 градусів. При більш низьких температурах саджанці ростуть гірше, а при більш високих – можуть перегрітися.

2. Освітлення. У першій половині березня темніє ще рано, а значить саджанцям потрібно додаткове світло. Можна використовувати фітолампи. Після 20 березня сонячного світла вже має вистачати, тому додаткове освітлення буде не потрібно.

3. Полив. Воду підготуйте заздалегідь у великих банках. За добу вона відстоюється і нагріється до кімнатної температури. Поливати саджанці водою прямо з-під крану не варто, бо вона холодна і жорстка.

Помилки при посадці розсади

Посів ранньостиглих сортів у березні. Саджанці будуть готові для пересадки вже у квітні, коли на вулиці ще холодно.

Помилка у виборі сорту. Більшість овочів проходить селекційний відбір і селекціонери виводять спеціальні районовані сорти. Вони підходять для конкретної кліматичної зони. Тому вибирайте правильно.

Неправильні умови. Температура, вологість повітря, графік поливів і підгодівлі – все це має велике значення для гарного росту і розвитку рослин.

Про автора

admin administrator