Скільки коштує кілограм африканського сома

Авторadmin

Скільки коштує кілограм африканського сома

Сом африканський кларієві: характеристики, правила утримання і розведення

Африканський кларієві сом – риба, яка користується популярністю серед багатьох рибоводів, що займаються розведенням риб. При правильному складанні бізнес-плану, придбання всього необхідного обладнання, включаючи корм і мальків, таке заняття принесе відмінну прибуток, адже вартість одного кілограма товарної риби велика.

  • Історія
  • Опис і весняний вид
  • Місця існування
  • Умови утримання
  • Режим і правила годування
  • відтворення
    • маточне стадо
    • Коли відбувається нерест?
    • Отримання заплідненої ікри
    • етапи вирощування
    • Вимоги до приміщення
    • Основні витрати

    Історія

    Перші ферми з вирощування сомів з`явилися в 1980 році в Голландії. Їх чисельність до 1986 року становила понад 60 ферм, які виробляють близько 300 тонн риби.

    У 1992 році виробництво африканського сома збільшилася до понад 1235 тонн, при цьому, 71,3% цього показника, тобто, 880 тонн риби виробляли в Голландії на 8 великих фермах.

    Опис і весняний вид

    Зовні африканський сом схожий зі звичайним видом, які проживають в річках Росії. У африканського сома (шармута) подовжене тіло, трохи стислий збоку. Африканський сом є смачною, невибагливої ​​рибою, яка росте дуже швидко. Біологія риби влаштована так, що вони здатні прожити без води близько 48 годин, дихаючи звичайним повітрям. Про це свідчить наявність і зябер, і легких.

    Африканський сом – сильна і розумна риба. В Африці сом здатний до 1 кілометра йти «пішки», коли з розлилися річок йде вода. З ям з водою, куди потрапляє риба, вона може вистрибувати до 2 метрів у висоту, далі повзти в пошуках води.

    У африканського сома велика, злегка здавлена ​​голова і маленькі очі. Вузький і незграбний відросток потиличної кістки. Характеризується гострої, вузькою з поздовжніми ребрами ключицею. У риби великий і кінцевий рот, над яким розташовується 4 пари вусиків. Має довгий спинний і анальний плавники. Хвостовий плавник переважає округлістю. Забарвлення сома варіюється від піщано-жовтого до сірого з оливковими і зеленувато коричневими мітками. Черево у шармута біле.

    Місця існування

    Африканський кларієві сом мешкає у всій Африці. Зустріти його можна в Ізраїлі, Лівані, Туреччині, Йорданії, в декількох країнах Європи, Азії, Південної Америки. Риба мешкає в струмках, річках, озерах, болотах і трясовині, які часто пересихають.

    Кларієві соми розташовуються в болотах і заплавних заводях. З великих басейнів, де мешкають і ростуть до 1 року, переселяються в тимчасові прибережні водойми, там же і розмножуються.

    Умови утримання

    Африканський сом вважається невибагливою в змісті рибою, але все ж для його розведення доводиться дотримуватися деяких умов, які дотримуватися дуже важливо. Рибовод повинен знати, яка температура води підходить для риби, чим годувати сома і в яких водоймах вирощувати.

    Риба відмінно переносить температуру води в 18 градусів. Риба здатна уживатися в воді, де температура варіюється в межах від 8 до 35 градусів. Але процес розмноження можливий тільки при температурі понад 18 градусів, для годування вище 25 градусів.

    Небажано використовувати для заповнення штучних ставків з рибою воду з озер і річок, адже з такою водою дуже просто занести заразу, з якої сом не зможе впоратися. З цих причин розумніше використовувати звичайну свердловину воду. Можливе використання і спеціальних установок, які призначені для зниження лужності простої води.

    Режим і правила годування

    Розведення африканського сома нескладна справа, крім цього, його харчування не вимагає чогось складного від рибовод. Сом не лише невибагливий до умов утримання, а й є практично всеїдним.

    В умовах промислового виробництва, африканським сомам згодовують ексклюзивні корми, вартість яких досить висока. Але перевагою такого харчування є максимально швидкий набір ваги риб.

    На присадибних ділянках африканським сомам згодовують різну смітну рибу, в тому числі піщанку, тюльку, йоржа. Дозволено годувати їх замороженою рибою. Молодняку ​​такий корм попередньо подрібнюють. Але вже після досягнення віку в 10 днів, немає необхідності цього робити.

    Денна норма такого корму становить 3% від загальної ваги риби. Кидають рибний корм у водойму з сомами тричі на день, розподіляючи по всій поверхні ставка – це сприяє рівномірному набору маси.

    Неприпустимо порушення режиму харчування, інакше це загрожує канібалізмом. При нестачі їжі африканські соми можуть почати поїдати один одного.

    відтворення

    Технологія отримання потомства африканського кларієві сома в штучних умовах розроблена в деяких країнах світу, наприклад, Ізраїлі, Німеччині, Єгипті. Але знаходиться технологія під патентами, і не опублікована досконально в громадському доступі.

    У країнах СНД цю технологію ще до кінця не розробили. Відповідно весь посадковий матеріал привозять із зарубіжних країн, через що собівартість товарної продукції збільшується на 15%. Сьогодні один мальок африканського сома масою 10 грам на ринку коштує 50 центів або 1 білоруський рубль.

    маточне стадо

    Виробники африканського сома вирощуються окремо від товарного молодняка. Для формування маточного стада відбирають кращих риб, після чого створюють для них максимально комфортні умови утримання, добре годують.

    Кларієві соми здатні метати ікру кожен місяць, якщо буде проводитися стимуляція маток. Отриману від маток ікру запліднюють спермою самців штучним шляхом, далі поміщають в інкубатори аквариумного типу. Уже після того, як мальки трохи підростуть, з інкубатора їх переводять в басейни. Така технологія розведення шармута властива великим рибницьким господарствам.

    Отримання заплідненої ікри при розведенні сома на присадибній ділянці – клопітка справа. Через це багато дачників, які займаються вирощуванням африканського сома, просто купують ікру в рибницьких господарствах.

    Коли відбувається нерест?

    Успішне дозрівання ікри забезпечить утримання самок в воді з температурою не менше 25 градусів до самого нересту. Овуляція повністю проходить через 12 годин після введення ін`єкції гіпофіза. Африканського сома називають нервової рибою, через що рибоводам доводиться присипляти самок для безпроблемного отримання ікри. В рибу вводять анестезуючий засіб, найчастіше це «Propiscin».

    Ікра виходить окремо від кожної самки. Норма – це коли маса ікри становить не менше 20% від ваги конкретної риби. Після процедури самок поміщають в розчин KMnO4 на 1 годину. Препарат розводять з розрахунку 0,5 грама на 100 літрів води.

    Отримання заплідненої ікри

    Рибовод після отримання ікри розділяє її на три частини, при цьому, не змішуючи ікринки різних самок. Вага кожної порції досягає близько 300 грам. Далі береться 3 мл молочка. Ефективність буде вище при взятті молочка від різних самців – це сприяє стимуляції процесу запліднення. Так, бажано взяти по 1 мл молочка від трьох самців. Молочко і ікру опускають у воду і добре перемішують протягом 5 хвилин.

    етапи вирощування

    Перший етап становить 20-25 днів. Він настає, коли африканський сом починає дихати атмосферним повітрям. У цей період на 1 літр води садять близько 100 особин личинок. Поступово відбувається насичення води киснем, що сприяє налагодженню обміну в басейні.

    Харчування личинок в цей момент складається з трубочника або декапсулірованной артемії. Через 7 днів в раціон поступово вводять стартові корми. Дотримуються вимог до висвітлення – воно повинно бути приглушеним або сутінковим. Через те, що личинки схильні до канібалізму, під кінець першого етапу з 100 запущених особин виживе близько 25-50 мальків сома.

    Сортування майбутніх риб виробляється на третьому тижні. Втручання в особистий простір може привести до того, що риби піддадуться стресу, тому сортувати риб потрібно дуже акуратно. Далі риб залишають в розчині антибіотика протягом 1 години.

    Другий етап становить 35 днів. Спочатку рибовод наповнює басейн відсортованими личинками, кількість яких становить близько 300-500 мг. Сортування личинок здійснюється з поділу на дві частини: маленькі і більші. Малька сома підсаджують при обліку окремої маси риби і обсягу басейну. Годувати мальків необхідно тричі на день, кількість їжі становить близько 5% від маси риби.

    Третій етап триває кілька місяців. У цей період вага риби становить 130-200 грам. Швидкість зростання малька залежить від щільності посадки. Для басейну об`ємом 5 000 літрів щільність посадки дорівнює 2,5 штукам на 1 літр. Температура води повинна бути близько 27 градусів. На цьому етапі малька дають «плаваючий» корм. Процес годування здійснюється вручну або автоматизовано. Воду змінюють кожні дві години.

    показники продуктивності

    Коли африканським сомам виповнюється 6 місяців, вони готові до вилову для подальшої реалізації. Уже в цей період товарна маса риби становить близько 1 кілограма. Продуктивність кларієві сома пов`язана з кількістю і якістю харчування.

    Африканського сома вважають рибою, яка строго набирає вагу за планом, за рахунок чого бізнесмен може самостійно прорахувати, скільки додасть риба у вазі при годуванні певною кількістю корму. Відповідно, можливий і розрахунок відсотка передбачуваного прибутку.

    Захворювання і контроль

    Африканський сом схильний до різних паразитарних, грибкових і бактеріальних захворювань. Деякі найважливіші патогени представлені в таблиці:

    Чи можна заробити на розведенні Африканського кларієві сома?

    Підприємці використовують екстенсивний або Напівінтенсивний метод вирощування, а бізнесмени з непоганим стартовим капіталом віддають перевагу інтенсивному методу.

    Бізнес план по організації бізнесу ґрунтується на розрахунку передбачуваних витрат і ежегодічной прибутку. Буде потрібно вкласти кошти для будівництва невеликого водоймища з наявністю необхідної екосистеми.

    Не обійтися без установки допоміжного обладнання, включаючи фільтри і системи освітлення. Знадобиться не тільки отримати необхідні дозволи, а й підрахувати витрати на закупівлю корму і малька, налагодити відносини з постачальником. Також для просування бізнесу підприємцю не завадить залучення клієнтів шляхом подачі реклами.

    Вимоги до приміщення

    Для розведення сомів рекомендується використовувати велику площу це дозволить швидше перекрити витрати і почати отримувати прибуток. Для виробництва 100 тонн риби в рік, вибирають площу не менше 0,06 гектар. Для створення комфортних умов для риби вода в ємностях повинна регулярно змінюватися, в басейни встановлюють потужні фільтри.

    Основні витрати

    Перед оцінкою реального прибутку від бізнесу по розведенню африканського сома вважають основні статті витрат, включаючи будівництво ставка, вартість якого обійдеться в 50-100 тисяч рублів. Буде потрібно встановити системи опалення, фільтрації, вентиляції та освітлення, що за ціною складе близько 300 тисяч рублів.

    На що ще доведеться витратитися:

    • Покупку ікри або малька. Найчастіше перевагу віддають мальку сома, вартість якого за 5 тисяч особин становить до 1500 рублів.
    • Корм для риби. За корм екстра-класу підприємцю доведеться викласти близько 150 рублів за 100 кіло. Така ж кількість корму преміум-класу обійдеться близько 250 рублів. При цьому вартість кілограма товарної риби становить близько 150 рублів при оптовому продажі.
    • Устаткування і спецодяг. На це піде близько 60 тисяч рублів.

    Загальні витрати можуть скласти до півмільйона і більше рублів. При цьому для того, щоб покрити вкладення і отримати прибуток, можливо, знадобиться рік і більше.

    домашнє розведення

    Вирощування африканських кларієві сомів в домашніх умовах передбачає кілька способів:

    • Розведення в басейні. Рибу вирощують в рамках певного обмеженого водного простору, тобто поселяють в басейн, розташований на території дачної ділянки. Підготовка площі та закупівля обладнання обходяться у велику суму, також немає необхідності в створенні кліматичних умов – замкнута система водопостачання, наявність підігріву води. Цей варіант ідеальний для розведення риби в холодних областях.
    • Садковий вирощування. Метод передбачає утримання риби в спеціалізованих садках, де мальки і дорослі особини тримаються окремо. У замкнутих умовах не виключено, що дорослі риби почнуть поїдати потомство.
    • нагульними розведення. При виборі цього варіанту африканських сомів містять спільно з іншими видами риб, але схожих розмірами, щоб виключити ймовірність прояву агресії і нападів.
    • ставкове вирощування. Влітку на присадибних ділянках в ставок запускають молодняк. Підготуватися до такого методу просто, але сам процес вирощування може привести до деяких ризиків. Ставкове розведення сома підходить тільки для південних і теплих регіонів країни.

    Вирощувати сома можна екстенсивним способом, адже він не вимагає великих вкладень в будівництво і облаштування ставка. Так для риби буде в доступі природна їжа, наявна в воді. При Садковий вирощуванні підприємцю доведеться придбати корм і спеціальні конструкції для облаштування.

    Багато рекомендують вирощувати сома інтенсивним методом – рибі створюють максимально сприятливі умови: встановлюють оптимальну температуру для набору маси, налагоджують режим годування та інше.

    Можливе використання сома в якості «санітара» у водоймі, коли його вирощують з іншими видами риб. Але через те, що кларієві сом є хижою рибою, для спільного розведення ретельно підбирають коропа або форель одного розміру, щоб сом, не з`їв їх.

    Домашнє розведення африканського сома передбачає випускання мальків в ставок при температурі води в 15 градусів. Найоптимальнішою температурою для росту риби вважається 25 градусів. На водойму, місткістю близько 2 тисяч літрів припадає близько 60 малюків.

    Годують рибу не менше трьох разів на день, застосовуючи вже готові корми і комбікорм. Харчується сом рослинною їжею, за рахунок чого в якості прикорму, рибу годують курячими потрохами, різними комахами, дощовим хробаком. Кількість корму розраховується виходячи з маси і віку особин.

    До 2 років риби досягають статевої зрілості, завдяки чому їх використовують для розведення.

    Для вигідного бізнесу потрібно забезпечити рибі водойму критого типу для зимівлі, інакше зростання сповільниться, а молодняк може загинути. Для зимового утримання не обійтися без насоса для подачі повітря і пристрою, який буде підтримувати в ставку стабільну температуру. Обов`язковою умовою при розведенні є забезпечення приглушеного освітлення.

    Основні проблеми з вирощуванням і розведенням

    Африканський кларієві сом вирощують приватні особи, використовуючи системи, які задовольняють екологічні норми. У традиційних заплавних ставках фермерам довелося десятиліттями налагоджувати практику стійкість рибництва. Їх самоорганізація всередині місцевих спільнот диктувалася звичаями і рекомендаціями неурядових структур з метою збереження риб`ячих угідь.

    Через недавнього обвалу ринку африканського кларієві сома в Південній Африці, особливе значення набуло зниження вартості виробництва, включаючи збереження конкурентоспроможності. Це дозволяє поліпшити екосистему ставків, ніж вести системи все більш інтенсивного культивування та поліпшення технологій годування.

    Особливо цінують африканського сома за цікаву зовнішність, підвищену стійкість до захворювань, невибагливість до умов утримання і всеїдність. Сьогодні розведенням цієї риби займаються багато рибоводи, правильно склали бізнес-план, враховуючи витрати і можливий прибуток.

    Африканський клариевий сом: опис, фото, особливості утримання і розведення

    Африканський клариевий сом – риба, що користується популярністю серед багатьох рибоводів, що займаються розведенням риб. При правильному складанні бізнес-плану, придбання всього необхідного обладнання, включаючи корм і мальків, таке заняття принесе відмінну прибуток, адже вартість одного кілограма товарної риби велика.

    1. Історія
    2. Опис та зовнішній вигляд
    3. Місця проживання
    4. Умови утримання
    5. Режим і правила годівлі
    6. Відтворення
    7. Маточне стадо
    8. Коли відбувається нерест?
    9. Отримання заплідненої ікри
    10. Етапи вирощування
    11. Показники продуктивності
    12. Захворювання і контроль
    13. Чи можна заробити на розведенні Африканського клариевого сома?
    14. Вимоги до приміщення
    15. Основні витрати
    16. Домашнє розведення
    17. Основні проблеми з вирощуванням та розведенням

    Історія

    Перші ферми по вирощуванню сомів з’явилися в 1980 році в Голландії. Їх чисельність до 1986 році становила понад 60 ферм, що виробляють близько 300 тонн риби.

    У 1992 році виробництво африканського сома збільшилася до більше 1235 тонн, при цьому, 71,3% цього показника, тобто, 880 тонн риби виробляли в Голландії на 8 великих фермах.

    Опис та зовнішній вигляд

    Зовні африканський сом схожий зі звичайним видом, що проживають в річках Росії. У африканського сома (шармута) видовжене тіло, трохи стиснуте збоку. Африканський сом є смачною, невибагливою рибою, яка зростає дуже швидко. Біологія риби влаштована так, що вони здатні прожити без води близько 48 годин, дихаючи звичайним повітрям. Про це свідчить наявність і зябер і легень.

    Африканський сом – сильна і розумна риба. В Африці сом здатний до 1 кілометра йти пішки», коли з розлитих річок йде вода. З ям з водою, куди потрапляє риба, вона може вистрибувати до 2 метрів у висоту, далі повзти в пошуках води.

    У африканського сома велика, злегка здавлена голова і маленькі очі. Вузький і незграбний відросток потиличної кістки. Характеризується загостреною, вузькою з поздовжніми ребрами ключицею. У великої риби і кінцевий рот, над яким розташовується 4 пари вусиків. Має довгий спинний і анальний плавники. Хвостовий плавець переважає округлістю. Забарвлення сома варіюється від піщано-жовтого до сірого з оливковими і зеленувато коричневими мітками. Черево в шармута біле.

    Місця проживання

    Африканський клариевый сом живе у всій Африці. Зустріти його можна в Ізраїлі, Лівані, Туреччині, Йорданії, у кількох країнах Європи, Азії, Південної Америки. Риба живе в струмках, річках, озерах, болотах та мочарами, які часто пересихають.

    Клариевые соми розташовуються в болотах і заплавних заплавах. З великих басейнів, де живуть і ростуть до 1 року, переселяються у тимчасові прибережні водоймища, там же і розмножуються.

    Умови утримання

    Африканський сом вважається невибагливою у змісті рибою, але все ж для його розведення доводиться дотримуватися деяких умов, які дотримуватися дуже важливо. Рибовод повинен знати, яка температура води підходить для риби, чим годувати сома і в яких водоймах вирощувати.

    Риба відмінно переносить температуру води у 18 градусів. Риба здатна уживатися у воді, де температура варіюється в межах від 8 до 35 градусів. Але процес розмноження можливий лише при температурі понад 18 градусів, для годування вище 25 градусів.

    Небажано використовувати для заповнення штучних ставків з рибою воду з озер і річок, адже з такою водою дуже просто занести інфекцію, з якою сом не зуміє впоратися. З цих причин розумніше використовувати звичайну скважинную воду. Допустимо використання і спеціальних установок, які призначені для зниження лужності простої води.

    Режим і правила годівлі

    Розведення африканського сома нескладне справу, крім цього, його харчування не вимагає чогось складнішого від рыбовода. Сом не тільки невибагливий до умов утримання, але і є практично всеїдних.

    В умовах промислового виробництва, африканським сомам згодовують ексклюзивні корми, вартість яких досить висока. Але перевагою такого харчування є максимально швидкий набір ваги риб.

    На присадибних ділянках африканським сомам згодовують різну бур’янисту рибу, в тому числі піщанку, тюльку, йоржа. Дозволено годувати їх замороженою рибою. Молодняку такий корм попередньо подрібнюють. Але вже після досягнення віку в 10 днів, немає потреби цього робити.

    Денна норма такого корму становить 3% від загальної ваги риби. Кидають рибний корм у водойму з сомами тричі на день, розподіляючи по всій поверхні ставка – це сприяє рівномірному набору маси.

    Неприпустимо порушення режиму харчування, інакше це загрожує канібалізмом. При нестачі їжі африканські соми можуть почати поїдати один одного.

    Відтворення

    Технологія отримання потомства африканського клариевого сома в штучних умовах розроблена в деяких країнах світу, наприклад, Ізраїлі, Німеччині, Єгипті. Але знаходиться технологія під патентами, та не опублікована досконально у громадському доступі.

    У країнах СНД цю технологію ще до кінця не розробили. Відповідно весь посадковий матеріал привозять із зарубіжних країн, з-за чого собівартість товарної продукції збільшується на 15%. Сьогодні один мальок африканського сома вагою 10 грам на ринку коштує 50 центів або 1 білоруський рубль.

    Маточне стадо

    Виробники африканського сома вирощуються окремо від товарного молодняку. Для формування маточного стада відбирають кращих риб, після чого створюють для них максимально комфортні умови утримання, добре годують.

    Клариевые соми здатні метати ікру кожен місяць, якщо буде проводитися стимуляція маток. Отриману від маток ікру запліднюють спермою самців штучним шляхом, далі поміщають в інкубатори акваріумного типу. Вже після того, як мальки трохи підростуть, з інкубатора їх переводять в басейни. Така технологія розведення шармута властива великим рыбоводческим господарствам.

    Отримання заплідненої ікри при розведенні сома на присадибній ділянці – клопітка справа. З-за цього багато дачники, які займаються вирощуванням африканського сома, просто купують ікру в рибницьких господарствах.

    Коли відбувається нерест?

    Успішне дозрівання ікри забезпечить утримання самок у воді з температурою не менше 25 градусів до самого нересту. Овуляція повністю проходить через 12 годин після введення ін’єкції гіпофіза. Африканського сома називають нервової рибою, з-за чого рибоводам доводиться присипляти самок для безпроблемного отримання ікри. В рибу вводять анестезуючий препарат, найчастіше це «Propiscin».

    Ікра виходить окремо від кожної самки. Норма – це коли маса ікри становить не менше 20% від ваги конкретної риби. Після процедури самок поміщають в розчин KMnO4 на 1 годину. Препарат розводять з розрахунку 0,5 г на 100 літрів води.

    Отримання заплідненої ікри

    Рибовод після отримання ікри розділяє її на три частини, при цьому, не змішуючи ікринки різних самок. Вага кожної порції досягає близько 300 грам. Далі береться 3 мл молок. Ефективність буде вищою при взятті молок від різних самців – це сприяє стимуляції процесу запліднення. Так, бажано взяти по 1 мл молок від трьох самців. Молоки і ікру опускають у воду і добре перемішують протягом 5 хвилин.

    Етапи вирощування

    Перший етап становить 20-25 днів. Він настає, коли африканський сом починає дихати атмосферним повітрям. В цей період на 1 літр води садять близько 100 особин личинок. Поступово відбувається насичення води киснем, що сприяє налагодженню обміну в басейні.

    Харчування личинок в цей момент складається з трубочника або декапсулированной артемії. Через 7 днів в раціон поступово вводять стартові корми. Дотримуються вимог до освітлення – воно повинне бути приглушеним або сутінковим. З-за того, що личинки схильні до канібалізму, під кінець першого етапу з 100 запущених особин виживе близько 25-50 мальків сома.

    Сортування майбутніх риб проводиться на третьому тижні. Втручання в особистий простір може призвести до того, що риби зазнають стресу, тому сортувати риб потрібно дуже акуратно. Далі риб залишають в розчині антибіотика протягом 1 години.

    Другий етап становить 35 днів. Спочатку рибовод наповнює басейн відсортованими личинками, кількість яких становить близько 300-500 мг. Сортування личинок здійснюється з поділу на дві частини: маленькі і більші. Малька сома підсаджують при обліку окремої маси риби і об’єму басейну. Годувати мальків необхідно тричі на день, кількість їжі становить близько 5% від маси риби.

    Третій етап триває кілька місяців. У цей період вага риби становить 130-200 грам. Швидкість росту малька залежить від щільності посадки. Для басейну об’ємом 5 000 літрів щільність посадки дорівнює 2,5 штук на 1 літр. Температура води повинна бути близько 27 градусів. На цьому етапі малькам дають «плаваючий» корм. Процес годування здійснюється вручну або автоматизовано. Воду міняють кожні дві години.

    Показники продуктивності

    Коли африканським сомам виповнюється 6 місяців, вони готові до вилову для подальшої реалізації. Вже в цей період товарна маса риби становить близько 1 кілограма. Продуктивність клариевого сома пов’язана з кількістю і якістю харчування.

    Африканського сома вважають рибою, яка суворо набирає вагу за планом, за рахунок чого бізнесмен може самостійно прорахувати, скільки додасть риба у вазі при годуванні певною кількістю корму. Відповідно, можливий і розрахунок відсотка передбачуваного прибутку.

    Захворювання і контроль

    Африканський сом схильний до різних паразитарних, грибкових і бактеріальних захворювань. Деякі найважливіші патогени представлені в таблиці:

    Чи можна заробити на розведенні Африканського клариевого сома?

    Початківці підприємці використовують екстенсивний або напівінтенсивний метод вирощування, а бізнесмени з непоганим стартовим капіталом віддають перевагу інтенсивного методу.

    Бізнес план по організації бізнесу ґрунтується на розрахунку передбачуваних витрат і ежегодичной прибутку. Потрібно вкласти кошти для будівництва невеликого водоймища з наявністю необхідної екосистеми.

    Не обійтися без установки допоміжного обладнання, включаючи фільтри та системи освітлення. Знадобиться не тільки отримати необхідні дозволи, але і підрахувати витрати на закупівлю корму і малька, налагодити відносини з постачальником. Також для просування бізнесу підприємцю не завадить залучення клієнтів шляхом подачі реклами.

    Вимоги до приміщення

    Для розведення сомів рекомендується використовувати велику площу це дозволить швидше перекрити витрати і почати отримувати прибуток. Для виробництва 100 тонн риби на рік, вибирають площа не менше 0,06 га. Для створення комфортних умов для риби вода в ємностях повинна регулярно змінюватися, басейни встановлюють потужні фільтри.

    Основні витрати

    Перед оцінкою реального прибутку від бізнесу по розведенню африканського сома вважають основні статті витрат, включаючи будівництво ставка, вартість якого обійдеться в 50-100 тисяч рублів. Буде потрібно встановити системи опалення, фільтрації, вентиляції та освітлення, що за ціною складе близько 300 тисяч рублів.

    На що ще доведеться витратитися:

    • Купівлю ікри або малька. Частіше перевагу віддають мальку сома, вартість якого за 5 тисяч особин становить до 1500 рублів.
    • Корм для риби. За корм екстра-класу підприємцю доведеться викласти близько 150 рублів за 100 кіло. Таку ж кількість корми преміум-класу обійдеться близько 250 рублів. При цьому вартість кілограма товарної риби становить близько 150 рублів при оптовому продажі.
    • Обладнання та спецодяг. На це піде близько 60 тисяч рублів.

    Загальні витрати можуть скласти до півмільйона і більше рублів. При цьому для того, щоб покрити вкладення і отримати прибуток, можливо, знадобиться рік і більше.

    Домашнє розведення

    Вирощування африканських клариевых сомів в домашніх умовах передбачає кілька способів:

    • Розведення в басейні. Рибу вирощують в рамках певного обмеженого водного простору, тобто поселяють в басейн розташований на території дачної ділянки. Підготовка площі та закупівля обладнання обходяться у велику суму, також немає необхідності у створенні кліматичних умов – замкнута система водопостачання, наявність підігріву води. Цей варіант ідеальний для розведення риби в холодних областях.
    • Садковое вирощування. Метод передбачає утримання риби в спеціалізованих садках, де мальки і дорослі особини тримаються окремо. У замкнутих умовах не виключено, що дорослі риби почнуть поїдати потомство.
    • Нагульні розведення. При виборі цього варіанту африканських сомів містять спільно з іншими видами риб, але схожих розмірами, щоб виключити ймовірність прояви агресії і нападів.
    • Ставкове вирощування. Влітку на присадибних ділянках в ставок запускають молодняк. Підготуватися до такого методу просто, але сам процес вирощування може привести до деяких ризиків. Ставкове розведення сома підходить тільки для південних і теплих регіонів країни.

    Вирощувати сома можна екстенсивним способом, адже він не потребує великих вкладень у будівництво та облаштування ставка. Так для риби буде в доступі природна їжа, водящаяся у воді. При садковом вирощуванні підприємцю доведеться придбати корм і спеціальні конструкції для облаштування.

    Багато рекомендують вирощувати сома інтенсивним методом – рибі створюють максимально сприятливі умови: встановлюють оптимальну температуру для набору маси, налагоджують режим годування та інше.

    Допустимо використання сома в якості «санітара» у водоймі, коли його вирощують з іншими видами риб. Але з-за того, що клариевый сом є хижою рибою, для спільного розведення ретельно підбирають коропа або форель одного розміру, щоб сом не з’їв їх.

    Домашнє розведення африканського сома передбачає випускання мальків в ставок при температурі води 15 градусів. Самою оптимальною температурою для росту риби вважається 25 градусів. На водоймище, місткістю близько 2 тисяч літрів припадає близько 60 мальків.

    Годують рибу не менше трьох разів на день, застосовуючи вже готові корми та комбікорми. Сом живиться рослинною їжею, за рахунок чого в якості прикорму, рибу годують курячими тельбухами, різними комахами, дощовим черв’яком. Кількість корму розраховується виходячи з маси і віку особин.

    До 2 років риби досягають статевої зрілості, завдяки чому їх використовують для розведення.

    Для вигідного бізнесу потрібно забезпечити рибі водойма критого типу для зимівлі, інакше зростання сповільниться, а молодняк може загинути. Для зимового утримання не обійтися без насоса для подачі повітря і пристрою, який буде підтримувати в ставку стабільну температуру. Обов’язковою умовою при розведенні є забезпечення приглушеного освітлення.

    Основні проблеми з вирощуванням та розведенням

    Африканський клариевый сом вирощують приватні особи, використовуючи системи, які задовольняють екологічні норми. У традиційних заплавних ставках фермерам довелося десятиліттями налагоджувати практику стійкість рибництва. Їх самоорганізація всередині місцевих спільнот диктувалася звичаями та рекомендаціями неурядових структур з метою збереження риб’ячих угідь.

    З-за недавнього обвалу ринку африканського клариевого сома в Південній Африці, особливого значення набуло зниження вартості виробництва, включаючи збереження конкурентоспроможності. Це дозволяє поліпшити екосистему ставків, ніж вести системи все більш інтенсивного культивування та покращення технологій годівлі.

    Особливо цінують африканського сома за цікаву зовнішність, підвищену стійкість до захворювань, невибагливість до умов утримання і всеїдність. Сьогодні розведенням цієї риби займаються багато рибоводи, правильно склали бізнес-план, враховуючи витрати і можливий прибуток.

    Як працює акваферма 7

    “З мене всі сміялися, бо ніхто не вірив, що можна так вирощувати африканських сомів. 2012 року я був другий чи третій в Україні, у кого вийшло”, – говорить 37-річний Леонід Осадчий. Має одну із найбільших в Україні акваферм.

    Леонід Осадчий має одну із найбільших в Україні акваферм, де вирощують африканських сомів.

    Підприємство розташоване на покинутому цегельному заводі за 10 км від Жашкова на Черкащині. Від обласного центру туди їхати автобусом розбитими дорогами майже 5 год.

    Чому вирішили відкрити акваферму?

    У мене було хобі – ставкове господарство. Вирощував коропа і товстолоба. 2010 року на Різдво із батьками дивилися телевізор і побачив, як у Європі вирощують рибу на аквафермах. Захотілося спробувати. 2012-го побудував невеликий окремий басейн на ставку. Найгірше, що спочатку для риби не було спеціалізованих кормів. Доводилося купувати багато тюльки – від 100 до 500 кілограмів на місяць. Тоді вона була ще дешева – 8-10 гривень за кілограм. Також не було спеціального обладнання, конкретних інструкцій роботи. Все своїми ґулями набивали. Зараз на ринку є французька компанія-виробник кормів, яка має філію у Корделівці Калинівського району Вінницької області. Випускають гранульований корм, постачають допоміжне спорядження для годування риби.

    Де брали перших сомів?

    У професора Кутіщева із Херсонського аграрного університету. Він їх вирощував. Першу тисячу сомів замовив у нього. Вибрав цей вид, бо риба недорога і живуча, не хворіє. Африканський сом має 8 вусів і легені, замість зябр. Рибина росте до 3-5 кілограмів. За структурою тіла як наші соми, а за смаком – кращі. М’ясо не схоже на рибу. Наче курку їси. Гарний копчений або в консервах.

    Африканському сому не потрібно багато кисню у воді, тому можна досягти високої щільності риби в басейні – до 600-800 кілограмів на кубічний метр. Він виринув, хапнув повітря і в воду. Африканський сом може дихати киснем і жити без води близько доби чи навіть двох на суші, якщо йому не буде холодно. Одного разу привіз живого сома кумові. Він увечері покинув рибу на кухні. Вночі із дружиною прокинулися від шуму. Думали, що злодій заліз. Кум вибіг із рушницею у кухню, а там сом вибрався з мішка, заліз у сміттєве відро і скрізь порозтаскував сміття. Іншого разу сом прожив два тижні у душовій, де його випадково забули.

    Африканський сом має 8 вусів і легені, замість зябр. Рибина росте до 3-5 кілограмів

    Скільки вирощуєте риби?

    До 50 тонн на рік. Можу 100-120, але немає потреби – не продам. Раніше давав рекламу, а зараз працюю лише на постійних клієнтів.

    Яких умов потребує сом?

    Теплої води не нижче +25…+27°С. Якщо холодніше +20°С – перестає їсти, а при +13…+15°С – гине. Воду грію дровами. Купую КАМАЗ із причепом за 12-13 тисяч гривень. Вистачає зимою на місяць. У басейнах є теплоізоляція. Якщо температуру не підтримувати, то вся риба загине.

    Буває соми загризають свого ж. У них конкуренція. Хочуть знищити більшого за себе. Коли намагався очистити воду, щоб була прозора, то загризали більше. У каламутній воді не так бачать.

    Африканського сома годують 2 рази на день. Малих сомиків кожні 2-4 години

    Куди збуваєте сомів?

    Найбільше беруть на ринки у Київ і Одесу. Продаю оптом по 55 гривень за кілограм. Заробітку майже немає, бо собівартість – 37 гривень. Люди звикли до коропа, тому попит не скрізь добрий. Найкраще продається літом, коли немає іншої ставкової риби. Осінь-зима – продажів практично немає. Із супермаркетами не співпрацюю. Не подобається, що потрібно возити малі об’єми риби і ждати гроші по місяцю. Пробував здавати сома на консерву. Вийшла дуже шикарна. Але виробник чомусь продавати на прилавки так і не пустив. Не знаю, що сталося.

    Скільки потрібно вкласти, щоб зробити акваферму?

    Потрібно близько 300 тисяч доларів. У мене таких грошей відразу не було. Виклав таку суму десь за перші роки роботи.

    Сомів гарно їли в Горлівці на Донбасі, люди були звиклі. З часів війни продажі впали на 70 відсотків

    Коли бізнес може себе окупить?

    Перші два роки я працював добре. Сомів гарно їли в Горлівці на Донбасі, люди були звиклі. З часів війни продажі впали на 70 відсотків.

    У басейнах із африканськими сомами температура води не нижча +25 градусів. Чистити басейни не потрібно, бо стоять фільтри на механічну і біологічну очистку

    Чи велика конкуренція на українському ринку?

    Є до десятка великих акваферм, де вирощують африканських сомів. Останні роки почали з’являтися маленькі. Якщо мені везти у якийсь невеликий райцентр 50-70 кілограмів, то я не буду за це братися. Тому люди вирощують на місці і там продають. Ставлять вищу, ніж в мене ціну, по 80 гривень за кілограм. Конкуренція в такому випадку майже не відчувається, тому ситуація на ринку для виробників комфортна.

    Що робите кожного дня на фермі?

    Осетра годую кожних 4 години, сома – 2 рази на день. Малих сомиків кожних 2-4 години. Слідкую, щоб була потрібна температура води. Чистити басейни не потрібно, бо стоять фільтри на механічну і біологічну очистку води.

    Намагаюся нікого на ферму не пускати. Співпадало, що як тільки хтось чужий приходив, то до вечора були пригоди – то щось зламається, то риби більше, ніж треба здохне. Африканський сом переживає стрес, всього боїться. Хтось чужий зайшов – може не захотіти їсти.

    Басейни із африканськими сомами йдуть на кілька метрів під землю. Повітря в приміщенні вологе, як у тропіках

    Чому вирішили вирощувати ще осетрів?

    Мені подобається ця риба. Планую отримувати чорну ікру. Потрібно чекати цього 7 років. Не знаю ще, чи буде попит в Україні. Зараз кілограм ікри коштує близько 300 доларів китайської, буває продають по 500-1000. В Україні є небагато виробників, але вони всі стараються орієнтуватися на експорт у Європу.

    Нещодавно робив УЗД 1600 осетрам. Платив за кожне 20 гривень, щоб дізнатися, самка чи самець. Це видно лише після 3 років. Це важливо, бо 7 років годувати самок і самців дорого. Так самців можна поступово продавати і перекривати затрати на корм.

    Якщо вирощувати осетрів на м’ясо, то бізнес буде нерентабельним. Собівартість кілограма осетра 140 грн, середня ціна реалізації – 160 грн, а треба ще зважати й на природний відбір.

    Намагаюся нікого на ферму не пускати. Співпадало, що як тільки хтось чужий приходив, то до вечора були пригоди

    Рибний бізнес перспективний в Україні?

    Ні, і не буде перспективним, поки працюватимуть браконьєри. Влада це мало контролює. Все домовлено, ділиться. Немає сенсу навіть охорону ставити. Хлопці такі майстерні, що сітки ставлять, навіть у воду не залазять.

    Риби зараз на ринку достатньо, але в людей не на все є гроші.

    Басейни із осетрами на аквафермі прикрашає банер із їх зображенням.

    Як цей бізнес працює в Європі?

    Знайомий розказував, що там на 5 ставках, що по 100 гектарів кожен, працює один працівник. Його задача: під’їхати трактором до кормороздатчика, завантажити корм і поїхати на ставок – вивантажити. Все. Поняття охороняти ставок – немає. Там не лізуть. Менталітет інший. У нас люди звикли красти.

    Допомоги від держави отримати не реально. Мабуть, вони в цьому не зацікавлені.

    Чим ще заробляєте на життя?

    Я маю майстерню, де робимо ковані вироби: ворота, хвіртки, будь-що. Я за спеціальністю майстер художнього кування. Вчився 12 років. Закінчив Ужгородське училище прикладного мистецтва, потім коледж імені Адальберта Ерделі та Львівську академію мистецтв. У майстерні роблю ковані вироби за оригінальними проектами. Сам роблю дизайн, все малюю, потім виковуємо і відправляємо замовнику. Насправді, раніше було більше і серйозніші замовлення. Робили 15 зварників і 4 ковалі. Зараз лише 3 працівники. Хочемо пережити цей поганий час. Стогнемо. 10 років тому мав шанс переїхати в Канаду. Людина готова була вкинути 2-3 мільйони доларів, щоб я відкрив там фірму із художнього кування. Я відмовився, бо захотів бути вдома, мав амбіції. Зараз не поїхав би, бо не хочу все це покинути.

Про автора

admin administrator