Технологія закладки сінажу в траншею

Авторadmin

Технологія закладки сінажу в траншею

Заготівля сінажу технологія проведення та правила зберігання

У тваринницьких господарствах широко застосовуються технології силосування і сінажу. Вони передбачають виконання операцій провяливания рослинності, після чого кормова заготівля надходить в герметичні сховища. Використання якісно заготовленого сінажу дозволяє забезпечувати велику рогату худобу кормом з мінімальними витратами. У той же час деякі методи приготування трав’яної маси дають можливість використовувати вже готовий продукт у вигляді сухої суміші, що також відкриває можливості для механізації процесу годування. Очевидно, що технологія заготівлі сінажу та силосу може значно підвищити ефективність фермерського господарства. Головне – правильно реалізувати метод на практиці.

Що таке сінаж?

Сінаж можна розглядати по-різному. З функціональної точки зору це кормова база для худоби, а якщо розглядати матеріал з урахуванням його походження, то слід говорити про сукупність мас рослин різних сортів. Зазвичай сінажу вважається корм, заготовлений за спеціальною технологією зі злакових і бобових трав. Чимале значення в процесі створення матеріалу має спосіб зберігання. Серед ключових умов виконання цього етапу заготовки значиться повна відсутність доступу до повітря. Як відзначають технологи, цей нюанс дозволяє забезпечити майбутній корм необхідноюживильним базою. З іншого боку, заготівля сінажу в таких умовах не може не сприяти розвитку шкідливих бактерій.

Підготовка рослин до сенажу

Для заготівлі рекомендується використовувати не тільки бобово-злакові рослини, але і люцерну з конюшиною. Якісний сінаж з бобових можна отримати лише в тому випадку, якщо скошування виконувалося в стадії бутонізації. Якщо ж мова йде про злакових, то оптимальною фазою для збірки буде вихід в трубку. Порушення щодо термінів початку скоса рослин відбиваються на якості корму, особливо це стосується злакових трав.

Скошування в стадії вегетативного розвитку сприяє наділення кормової суміші сирим протеїном. При цьому заготовка силосу і сінажу повинна плануватися завчасно, оскільки період виконання скошування не повинен перевищувати 10 днів. Висока швидкість збирання обумовлена ​​тим, що пересихання прибраній маси на поле неприпустимо через втрату корисних властивостей матеріалу. Також в ході збирання трав технікою слід забезпечувати рівномірність провяливания корми.

Визначення вологості рослин

Відразу після збору важливо визначити показники вологості заготовленої маси. При змісті рідини в травах понад 60% подальше зберігання відбуватиметься за типом силосування. Якщо ж рівень вологості знижений до 40%, то можуть спостерігатися втрати важливих елементів корму. При коефіцієнті нижче 20% спостерігається зниження концентрації каротину. З цієї причини необхідно ретельно відслідковувати показники вологості сировини. Для цього застосовуються різні способи. Зокрема, класична технологія заготівлі сінажу та силосу передбачає використання вологоміра Чижова. Також рівень вологи можна визначити технікою переважувань. На практиці цей параметр контролюється наступним чином: на раму з марлевою обтягуванням розкладається 10 кг скошеної рослинності так, як і на стерні. Якщо навішування досягне ваги близько 6 кг, то маса вважається придатною для консервування.

Закладка сінажу

Готова маса закладається в бетоновані траншеї з герметичним укриттям поліетиленовою плівкою. По краях матеріал поглиблюється між стінками і консервіруемой рослинністю на глибину близько 50 см. Далі 2-сантиметровим шаром присипається негашене вапно, цей захід дозволяє захистити майбутній корм від гризунів. Також заготівля сінажу в плівку передбачає укладання соломи пластом висотою близько 25 см. Але такий спосіб консервації вимагає, щоб скошування трави вироблялося якомога вище. Пов’язано це з тим, що добірка валків може виконуватися за тією ж методикою, що і у випадку з неподрібнених травою. Тобто закладається трава буде мати різні характеристики, але подальші операції по трамбування виконуються з однаковим навантаженням.

Для скорочення різниці в початкових параметрах злакової і бобової трави рекомендується збільшувати рівень зрізу в окремих випадках. Справа в тому, що техніка для заготівлі сінажу на етапі скошування передбачає використання підбирачів-подрібнювачів, які однаково обслуговують траву різних сортів. Збалансоване управління висотою зрізу дозволяє закладати в одну траншею і неподрібнених масу.

Укладання плівки

Після формування основної маси для консервації поверх з метою ущільнення можна укласти ще один пласт трави. Після цього виконується фінальне укриття утрамбованої суміші. Для цього можна використовувати полог на основі полімерної плівки. При цьому укладання внахлест не рекомендується. У місцях, де утворюються накладки країв, нерідко спостерігаються процеси розвитку цвілі на глибині сінажу до 20 см. Частини плівок бажано склеювати в полотнища, які відповідають розміру траншеї. Поліетиленовий матеріал можна зводити по краях теплою зварюванням, а поліхлорвініл оптимально з’єднується за допомогою клею. Також заготівля сінажу з укриттям може виконуватися із застосуванням липкої стрічки. Рекомендується формувати настил зі смуг шириною не менше 8 см. Після завершення операції поверхню плівки засипається землею, торфом і тирсою. Мета цього покриття трохи сходиться з мульчуванням, яке захищає землю і рослини від промерзання.

Оптимальні умови зберігання

Якщо головним завданням у підготовці сировини для сінажу є контроль вологості трави, то після закладки слід звертати увагу на якість герметизації. Від цього залежить якість захисту матеріалу від самозігрівання. Іншими словами, важливо забезпечити повне припинення доступу повітряних потоків до сінажної масі. Кисень, що проник в сформовану траншею, швидко поглинається рослинами. В результаті маса втрачає поживні речовини, заготівля сінажу в подальшому буде неефективною. Запобігти згубні явища такого роду можна тільки за умови підтримки герметичності, що досягається на етапі укладання плівкового матеріалу без швів. Фахівці передбачають і виконання цілого комплексу заходів для боротьби з розвитком мікробів. Зокрема, якщо підвищити концентрацію сухих компонентів в суміші, це сповільнить розмноження гнильних і маслянокислих бактерій. Заходи щодо усунення цвілевих грибів, як правило, зводяться до проведення ущільнення і приховування сінажної маси.

Техніка виїмки сінажу

Методика проведення виїмки має свої нюанси. Справа в тому, що простір закритого сховища наповнене діоксидом вуглецю і частково азотом. У момент розгерметизації дана суміш заміщається повітрям, в результаті чого відбувається активний розвиток шкідливих мікроорганізмів. З цієї причини важливо якомога швидше витратити корм, раціонально виконуючи виїмку. Якщо заготовка сінажу виконувалася в траншеї, то після зняття укриття слід робити різання маси вертикальними шарами заввишки не менше 50 см. Срезка і подальша виїмка робляться таким чином, щоб цілісність залишився пласта не порушувалася. Дотримати цю вимогу нескладно, якщо операцію виконувати за допомогою грейдерних навантажувачів.

Особливості рулонного сінажу

Дана методика консервації сінажу передбачає виконання заготовки з приміщенням маси не в траншею, а в спеціальну упаковку. Але перед цим проводиться формування валків з пресуванням трави. Як правило, заготівля сінажу в рулонах здійснюється за допомогою захоплення-кантователей. Це обладнання, яке дозволяє скручувати пласти рослинної маси з підтримкою потрібної форми і дотриманням вимог до обв’язки.

Закладка матеріалу в упаковку виконується прямо на місці зберігання, недалеко від ферми. Чим швидше виробляється загін маси в тару, тим більша ймовірність збереження поживних речовин, в числі яких протеїн, цукор, каротин і т. Д. Як вимагає технологія заготівлі сінажу в упаковці, матеріалом забезпечення герметизації повинна бути циліндрична плівка, наприклад, агрострейч.

Переваги рулонного сінажу

Здебільшого переваги даного методу зумовлені високою механізацією процесу. У всякому разі, застосування сучасної техніки дозволяє збільшувати швидкість формування рулонів, забезпечувати збереження корисних властивостей корму. Відзначаються і гідності самої плівки, в яку закладаються рулони з трав’яний масою. Вона забезпечує герметичне сховище, надійно захищене від вологи, повітря і ультрафіолетових променів. В результаті заготівля сінажу в упаковці дозволяє збільшити і продуктивність господарства скотарства. Позбавлення від необхідності використовувати концентровані кормові добавки, наприклад, обумовлює підвищення надоїв.

Визначення якості сінажу

У процесі утримання заготовленої маси і перед твором виїмки проводиться органолептичний контроль, що дозволяє визначити якісні характеристики майбутнього сінажу. Зокрема, фахівці фіксують структуру матеріалу, запах і відтінок. Якщо правильно була дотримана технологія заготівлі сінажу, то колір буде оливковою або жовто-зеленим. Що стосується запаху, то він повинен нагадувати кислувато-фруктові відтінки. При цьому маса не повинна мазати, а також мати Ослізло. При цьому вона цілком може зберігати цільні листя, фрагменти стеблинок, зерна і боби. Найважливіше, щоб в сенаже не були присутні сліди цвілі і грибкові процеси.

висновок

Сама по собі концепція сінажу відбувається з прагнення фермерів до економії кормових ресурсів. У той же час використання даної технології не означає зниження якості продукту харчування рогатої худоби. Саме на збереження і підтримання достатньої поживної бази і орієнтується заготівля сіна і сінажу в традиційному вигляді. Це стосується не тільки вимог щодо змісту готової основи для корму, а й етапів підготовки трав’яної маси. Зокрема, ще на стадії скоса рекомендується правильно готувати матеріал для подальшої закладки, визначати, крім іншого, і показники вологості. Далі контроль забезпечення схоронності корисних елементів передбачає дотримання правил з укладання сінажу та його подальшої виїмці.

Сонячна система на вашому столі: цікаві аксесуари для дому та офісу Little Planet Factory – це заснована Джорджем Іоаннідісом компанія, що створює чудові сувеніри. Може, і ви мрієте про власну планеті.

Вставати рано вранці корисно для здоров’я: 10 підтверджень Багато людей люблять лягати спати посеред ночі, а потім вставати після полудня. Але у ранніх підйомів є свої серйозні переваги.

У Данії була виявлена ​​неймовірна кільцева фортеця вікінгів Якщо ви думали, що вікінги тільки плавали на кораблях і грабували міста біля берегів, ви помиляєтеся. У них були навіть свої фортеці.

Схожі статті

Місце полімерних матеріалів у технології заготівлі сінажу

Введення в раціон якісного сінажу благотворно позначається на тваринах: збільшуються прирости, надої, вміст жиру й білка в молоці. Для заготівлі сінажу та сіна використовуються одні й ті ж трави, але на виході отримуємо різні корми, які мають свої переваги. Сінаж також можна розглядати як часткову заміну комбікорму. При цьому він коштує дешевше, тому відбувається зниження витрат і собівартості кормів.

Для сінажу підходять високобілкові трави: козлятник, люцерна, амарант. Разом з ними можна закладати зернові в стадії молочно-воскової стиглості. Таким чином, сінаж буде відмінним кормом не тільки для великої і молочної рогатої худоби, але й підійде для годування свиней і птахів.

Сушку сіна виконують кілька днів, а іноді це займає навіть більше тижня. Закладання силосу в траншею займає також близько тижня. При цьому кожен день і навіть година після скошування — це зниження якості і поживності корму. Тому швидка заготівля сінажу в полімерні матеріали дає можливість отримати високопоживний корм, який відмінно підійде для зимового періоду.

Втрати, які відбуваються при заготівлі, перевезенні або зберіганні, а також у процесі роздачі сінажу, часто менші, ніж сіна або силосу. При цьому технологія його заготівлі має багато варіантів. Це зручно, оскільки в кожної ферми є свої особливості і потреби.

Як допомагають полімерні матеріали в заготівлі сінажу та на яких етапах застосовуються

Підбірка сінажної маси

Перший варіант. Для підбирання та додаткового подрібнення підходять самохідні кормозбиральні комбайни або польові подрібнювачі з продуктивністю до 100 тонн на годину. Це відмінне рішення для великого господарства, якщо вдасться налагодити своєчасне транспортування такої кількості трав для подальшої заготівлі та зберігання.

Другий варіант. Для невеликих ферм краще підійдуть причіпні кормозбирачі, які також можуть виконувати подрібнення. Вони менш продуктивні (у середньому 30 тонн на годину), але трактор може одночасно буксирувати таке обладнання разом з причепом для перевезення зеленої маси.

Третій варіант. Використання для підбору трав’яної маси прес-підбирача з подрібнювачем. У такому випадку траву відразу пакують у шпагат або сітку. Протягом двох годин тюки транспортують і пакують у стретч-плівку біля місця зберігання.

Четвертий варіант. Найбільш високотехнологічний: прес-підбирач з подрібнювачем і пакувальником підбирає зелену масу, пресує, обв’язує шпагатом або сіткою, а потім упаковує сінаж у широку спеціалізовану плівку 1300-1400 мм. Плівка в цьому випадку створить більш правильні умови для зберігання сінажу, ніж сітка, оскільки забезпечує кращий захист від негативного впливу навколишнього середовища.

У третьому й четвертому методах підбирання зеленої маси використання сітки та (або) стретч-плівки дозволяє пресувати траву прямо в полі, що оптимізує витрати на перевезення в місце зберігання.

Пакування сінажу

Якщо зелена маса для сінажу не була упакована в полі (у рулони зі стретч-плівкою), її пакують у полімерні рукави або трамбують у траншеї, а потім вкривають силосною плівкою. У стретч-плівку також можна запакувати на місці, але потрібно це зробити не пізніше двох годин після тюкування. Найчастіше майданчик під зберігання організовують біля ферми, щоб згодом витрачати менше часу на транспортування корму.

Полімерна упаковка дозволяє якісно герметизувати корм на весь період зберігання. При пакуванні в стретч-плівку або рукави якість сінажу на виході вища, ніж у силососховищах чи курганах. Зелену масу при підборі прес-підбирачем або пакуванні в полімерний рукав вдається запресувати до двох разів щільніше, ніж у ями. При цьому немає бруду, який може бути присутнім при закладці і трамбуванні. Також при машинній упаковці якість стабільніша, оскільки все задається максимально точно, агрегат виконує роботу без халтури, і ви отримуєте якісний сінаж в упаковці.

Про автора

admin administrator