Томати розсада вирощування та догляд

Авторadmin

Томати розсада вирощування та догляд

Зміст:

Посадка томатів у відкритому ґрунті розсадою. Догляд та формування куща

Томати – це овочева культура, яка обробляється на відкритому чи закритому ґрунті. Плоди – це соковиті овочі, розмір, колір і форма яких залежить від особливостей сорту . Ця рослина любить тепло, і час його посадки залежить від кліматичних умов регіону. Перед тим, як садити їх в ґрунт, потрібно ознайомитися з умовами вирощування, агротехнікою посадки томатів, вимогами до ґрунту, місця посадки та особливостями догляду, тому що від цього залежить розвинення куща і його майбутнє плодоношення. У цій статті ми розповімо, як садити і доглядати за помідорами у відкритому ґрунті.

Коли садити томати?

Томати погано переживають низькі температури, тому садити вирощену розсаду потрібно при плюсовій і стабільній температурі повітря. Завчасно саджати не рекомендується, тому що через це помідори будуть частіше хворіти і повільно розвиватися. Сприятлива температура повітря для посадки від + 15 ° С. Найкраще садити помідори в травні після обіду, коли вже немає сонця. Не бажано займатися посадкою в період, коли багато опадів.

Вибір місця

Садівники рекомендують вибирати південну сторону для посадки томатів в тому місці, що добре освітлюється сонцем, і де немає сильних вітрів. Рослина погано реагує на надлишок зволоження, тому не рекомендується садити там, де застоюються ґрунтові води. Ґрунт повинен бути суглинистий з помірною кислотністю.

Підготовка ґрунту

Перед посадкою обов’язково потрібно знезаразити ґрунт, робити це рекомендується восени. Для цього необхідно використовувати мідний купорос, змішаний з водою і міддю. На 1 кв. м. потрібно вносити один літр цього розчину. У весняний період ґрунт рекомендується удобрити органічними речовинами і мінералами, використовуючи торф, перегній і тирсу. На 1 кв. м. необхідно внести по одному відру добрива. Також можна додати фосфат і трохи золи. Перед посадкою потрібно перекопати ґрунт і полити його хлорним вапном з метою дезінфекції. Грядки перед посадкою потрібно підготувати заздалегідь: за тиждень до посадки у відкритий ґрунт.

Посадка томатів

Також перед посадкою у відкритий ґрунт необхідно підготувати і саму розсаду. Це робиться для того, щоб загартувати рослини до повітря і сонячного освітлення. Якщо не провести цю процедуру, рослини загинуть через різку зміну обстановки. Підготовка полягає в триденному провітрюванні, після чого протягом тижня розсаду потрібно виносити на свіже повітря спочатку ненадовго, а потім з кожним днем ​​збільшувати час.

Перед посадкою у відкритий ґрунт розсаду необхідно зволожити. Перед посадкою спочатку потрібно ямки викопати на грядці так, щоб між ними була відстань до 60 см. Якщо сорт низькорослий , відстань можна залишити до 40 см. Ямки для посадки повинні бути глибиною, що не менше 25 см. Їх необхідно залити водою і залишити на час, щоб вода вбралася. Потім потрібно акуратно дістати розсаду з ємностей, не забираючи з коренів кому землі. Якщо кущ досить великий, можна зрізати кілька листків знизу, після чого обережно помістити рослину в яму, щоб не зламати або не погнути стебло. Корінь рослини засипають землею, потім додають гній і знову присипають землею. Потім необхідно притоптати вручну ґрунт і полити по одному відру на кожну рослину. Після посадки рекомендується прикрити грядки плівкою на тиждень, щоб кущики зміцніли і прижилися на новому місці. Потім можна зняти плівку і знову полити кущі.

Догляд за помідорами у відкритому ґрунті

Однозначно сказати, простий або складний догляд за помідорами неможливо, це все індивідуально в залежності від того, який урожай ви хочете отримати. Насправді ця рослина не дуже примхлива і плодоносить навіть у тому випадку, якщо її просто поливають і видаляють бур’яни. Але на розвиток куща і його плодоносіння добре позначаються інші процедури, особливо агротехнічні. Чим більше забезпечити кущі доглядом, тим більше помідорів вони вам принесуть. При догляді за помідорами важливо пам’ятати, що помідори не люблять надмірних або недостатніх поливів, погано розвиваються, якщо їх не удобрювати або вносити занадто багато азоту. Для отримання щорічних рясних врожаїв потрібно помірно поливати томати, підгодовувати їх, рихлити ґрунт, позбавлятися від бур’янів, підв’язувати кущі, якщо необхідно; підгортати, а також займатися профілактикою захворювань і пошкоджень комахами.

Полив

Поливати помідори необхідно помірно так, щоб не було надлишку вологи, але і щоб ґрунт не пересихав. Садівники рекомендують зволожувати ґрунт за потребою, стежити за тим, в якому стані він знаходиться. Не можна допускати, щоб ґрунт висох повністю, тому що це негативно вплине на врожайність. Оптимальна кількість поливів – рясне раз в 7-8 днів, якщо немає опадів, в разі дощової погоди поливати потрібно рідше. Головне, щоб кущам завжди було достатньо води з того моменту, коли починають формуватися зав’язі і закінчуючи дозріванням плодів. Якщо ж у цей період ґрунт буде сухим, зав’язі почнуть обсипатися, а плоди з уцілілих зав’язей сформуються дуже дрібними.

Якщо ж під час дозрівання плодів поливів буде недостатньо, вони почнуть тріскатися. Щоб підвищити врожайність помідорових кущів професіонали рекомендують поливати їх крапельним чином або підземним. Щоб кущі не почали хворіти вершинною гниллю, рекомендується проводити поливи ввечері під корінь. Щоб знизити ризик захворювань і пошкоджень шкідниками, необхідно додавати в воду трохи золи. Також для кращого плодоношення радять сипати золу навколо кущів під час появи зав’язей. Рихлити ґрунт необхідно часто, позбуваючись від твердої шкірки, яка з’являється найчастіше після поливу або дощової погоди.

Підживлення

Підгодовувати кущі помідор рекомендується, як мінімум, три рази за сезон. Але краще за все робити це регулярно – раз в пару тижнів. В якості добрива необхідно використовувати речовини, де азоту міститься менше, ніж фосфору і калію. Наприклад, підгодівлю готують з аміачної селітри, суперфосфату і хлористого калію, змішаними з водою. Можна використовувати пташиний послід, який позитивно впливає на ріст куща і його плодоношення. Також кущам помідорів потрібен для розвитку магній і бор під час цвітіння. Але якщо удобрювати кущ цими речовинами, квітки і зав’язі почнуть обсипатися. Тому для цього змішують борну кислоту з водою і обприскують після обіду, коли сонце не світить дуже яскраво.

Підв’язування кущів і підгортання

Дорослі кущі, які розвиваються досить високими, потрібно підв’язати до опори відразу після того, як ви посадите їх на ПМЖ і вони укореняться і почнуть активно рости. Якщо ж ви саджаєте не розсадою, а сієте насіння, то підв’язувати необхідно тоді, як у рослин з’явиться близько 6 листочків. Опору потрібно ставити на північній стороні, поглиблюючи її на 20 см, залишаючи відстань між нею і стеблом близько 10 см. Опору потрібно вибирати з такою висотою, яка підходила б кущу, найчастіше це 1,5 м. В якості опори можна використовувати кілочок або дріт, який натягується між рядками. Кущі треба нахиляти парами один до одного з кожної грядки. Ця процедура робиться для того, щоб плоди формувалися більшими, а прибирання та догляд були більш легкі.

Підгортати томатні кущі необхідно кілька разів за сезон (2-3). Бур’яни необхідно видаляти регулярно з того моменту, як ви посадите розсаду у відкритий ґрунт, щоб вони не розросталися. Рекомендується видаляти бур’яни і паралельно розпушувати ґрунт підсапуючи кущі.

Формування кущів і пасинкування

Для того, щоб отримати рясний урожай якісних і смачних плодів, рекомендується формувати кущ і видаляти пасинки. Формуванням займаються не всіх кущів, а тільки сортів, які цього потребують, тому що є сорти, у яких розвивається тільки одне головне стебло. При формуванні потрібно залишати одне стебло, яке є головним, але якщо у куща стебла невеликі і досить міцні, а плодів розвивається багато, можна залишити і більше одного стебла. Якщо ваш регіон південний, можете спокійно залишити багато хороших стебел, тому що протягом літа визріють всі плоди,які зав’язалися . Але є ймовірність, що вони будуть менших розмірів, ніж на головному стеблі.

Формування куща – процес нескладний. Якщо ви збираєтесь залишити одне стебло, то на ньому необхідно видалити всі інші, що розвиваються відразу, як вони почнуть пробиватися, не допускаючи їх зростання в довжину до 2 см. В першу чергу потрібно видалити ті пасинки, що ростуть під кистями, тому що можуть обсипатися квітки і зав’язі.

У разі, коли ви хочете залишити пару стебел, не видаляйте бічні пагони, що формуються поруч з першою кистю. Якщо ж більше двох – залиште найбільш міцні пагони, що ростуть під другим стеблом. Видаляти пасинки рекомендується виламуючи їх, а не вириваючи. Виламувати потрібно в сторону, а не на себе. У разі, коли вони розвинулися досить довгі, зріжте їх гострим предметом.

Пасинкування потрібно проводити регулярно , не залежно від того, скільки стебел ви залишили. Коли на вулиці дуже жарко не бажано обривати листя і пасинкувати, тому що в цей період рослина погано переносить механічні ушкодження. А якщо погода дощова і прохолодна, рекомендується пасинкувати і прибирати зайві пагони і листя, що знаходяться знизу, щоб кущик незабаром прогрівся і добре провітрювався.

Також, щоб поліпшити врожайність, садівники рекомендують в кінці літа прищипувати верх пагонів, що плодоносять, і видаляти кисті квіток, на яких плоди не зав’язалися. Завдяки цим процедурам плоди,що зав’язалися сформуються швидше і крупніші.

Вирощування розсади томатів в домашніх умовах

Щоб виростити здорову і міцну розсаду томатів, недостатньо тільки підготувати насіння перед посадкою і правильно посіяти їх в оптимальні терміни. Дуже важлива дотримуватися правильну агротехніку вирощування, необхідно забезпечити розсаді помідорів відповідний догляд і условія.Такім чином можна виростити сильні, міцні, життєздатні сіянці, які дадуть в найближчому майбутньому великий і смачний урожай.

Як доглядати за розсадою томатів після посіву до проростання сходів

Після посіву томатів на розсаду потрібно створити максимально оптимальний мікроклімат. Насінням для швидкого успішного проростання в домашніх умовах потрібні певні умови: висока вологість і температура, які при повинно бажанні легко забезпечити.

Розглянемо, як правильно доглядати за розсадою томатів після посіву і до проростання сходів:

  • Зробіть міні-тепличку. Відразу після посадки потрібно накрити контейнер з грунтом і насінням кришкою або плівкою, вони створять тепличні умови (висока вологість і температура).
  • Провітрюйте міні-парник. Необхідно щодня (бажано вранці і ввечері) провітрювати тепличку по 20 хвилин. Для цього потрібно просто зняти кришку або плівку, і перед тим як закривати ємність назад, потрібно витерти конденсат з поверхні покривного матеріалу. Маніпуляція по догляду дозволить уникнути появи цвілі на розсаді.
  • Підтримуйте потрібний температурний режим. Насінням для проростання потрібні висока вологість (забезпечується міні-тепличку) і висока температура в районі 23-25 градусів тепла.
  • Зніміть кришку після появи сходів. Після проростання насіння потрібно розібрати міні-тепличку, але дуже важливо зробити це поступово. Спочатку потрібно знімати кришку (або плівку) вранці і ввечері на 2 години, на наступному день – на 3 години, потім зняти на весь день, а вночі надіти назад, на четвертий день кришка повністю знімається.

Догляд за розсадою помідорів в домашніх умовах після появи сходів

Отже, з’явилися довгоочікувані сходи. Що робити далі? Перед вами важливе завдання: виростити повноцінну і якісну розсаду. І коли рослини зовсім крихітні, і коли вони значно підросли потрібно звертатися з ними акуратно, щоб не пошкодити їх надземну частиною або корінці.

Якщо знати, що і коли робити, то можна без проблем доглядати за молодими рослинами на підвіконні на всіх етапах розвитку аж до висадки на постійне місце у відкритий грунт або теплицю.

освітлення

Повноцінне висвітлення життєво важливо для будь-якої розсади в домашніх умовах. Без повноцінного освітлення сіянці будуть погано розвиватися, почнуть витягуватися (вони тягнуться в пошуках джерела світла). У підсумку вони виростуть слабкими, тонкими.

Рекомендується поставити розсаду томатів на південне або південно-західне вікно. Оптимальна довжина світлового дня: 12-15 годин. Тому слід додатково досвечивать сіянці фітолампи (вранці, ввечері і вдень в похмуру погоду).

Температурний режим

Відповідна температура при вирощуванні розсади – запорука якісних і здорових рослин. При дотриманні оптимальної t можна домогтися нормального росту і розвитку.

Після того, як з’являться перші сходи, потрібно знизити температуру з 23 градусів тепла до 14-16 градусів (зниження t допоможе уникнути витягування розсади). У такому режимі рослини повинні знаходитися близько 7 днів.

Через тиждень потрібно збільшити температуру для розсади томатів до + 20-22 ° С (вдень) і + 16-18 ° С (вночі).

Полив розсади томатів

Перші 3-4 дні після появи сходів потрібно також акуратно поливати з пульверизатора (при цьому після поливу на рослини не повинні потрапляти сонячні промені до того, як вони повністю висохнуть).

Потім режим поливу змінюється. На даному етапі пульверизатор потрібно відкласти в сторону. Тепер потрібно поливати з спринцівки або невеликий лійки. Основні правила поливу розсади помідорів:

  • Полив потрібно здійснювати обов’язково під корінь. Дуже зручно це робити по краю ємності або через піддон.
  • Краплі води не повинні потрапляти на надземну частину рослин. Зволоження стебла і листя може спровокувати небезпечні грибкові захворювання (фітофтороз, чорна ніжка).
  • Поливати потрібно акуратно, щоб під напором води розсада НЕ полягла, що не оголилася коренева система.
  • Поливати можна тільки чистою, м’якою, відстояною водою, що має кімнатну температуру (оптимально 20 градусів). Холодна вода викличе стрес у рослин, може спровокувати грибкові захворювання, загнивання кореневої системи.
  • Бажано зволожувати сіянці в ранковий час.

Як часто потрібно поливати розсаду? Важко сказати точні терміни процедури, адже в різних випадках при різних умовах частота зволоження може відрізнятися. Визначати, коли слід проводити полив, потрібно станом грунту: верхній шар повинен підсохнути. При цьому вносити вологу потрібно помірно.

Важливо! Не можна допускати повного пересихання земляної грудки розсади, інакше сіянці загинуть. Але також не можна переливати рослини, адже можна спровокувати грибкові захворювання. Дуже важливо дотримуватися балансу!

Рясний полив порушує нормальну повітропроникність грунту (через це коренева система отримує менше кисню). Також надлишок вологи в грунті сприяє активізації грибків і патогенних мікроорганізмів, цвілі. Все це може привести до загибелі розсади.

Порада! Якщо ви перелили грунт, то рекомендується її відразу ж підсушити. Для цього необхідно акуратно розсипати по поверхні грунту прожарений річковий пісок.

Підживлення розсади помідорів

Гарна, якісна підгодівля – прекрасний товариш для розсади будь-яких овочевих та квіткових культур, і сіянці томатів не є винятком. Однак якщо ви садили насіння в покупної грунт для овочевої розсади, то підгодовувати сіянці потрібно дуже обережно, бажано в крайніх випадках, наприклад, вони погано розвиваються, повільно ростуть. Адже купівельна грунтова суміш вже містить добрива.

Щоб правильно підгодувати рослини, потрібно дотримуватися таких правил такого догляду:

  • Важливо дотримуватися оптимальні терміни виконання процедури.
  • Необхідно дотримуватися помірності при внесенні добрив, адже надлишок поживних речовин здатний нашкодити рослинам. Особливо погано рослини реагують на надлишок азоту, через це вони стають тонкими, блідими.
  • Перед процедурою рослини обов’язково поливаються звичайною, чистою водою, і тільки після цього вноситься розчин з добривами (без звичайного поливу коріння можуть отримати опік).
  • Кількість добрив в рідкому вигляді має бути таким же, що і обсяг води при стандартному поливі.
  • Після процедури необхідно оглянути надземну частину сіянців: якщо якісь краплі потрапили на листя або стебло їх потрібно протерти це місце чистою водою і акуратно витерти.

Підживлення розсади помідорів проводиться за наступною схемою:

  • Перша підгодівля. Оптимальні терміни припадають на період після пікіровки (приблизно через 10 днів, коли рослини відновилися і адаптувалися). Можна зробити наступний розчин з комплексного мінерального добрива Нітроамофоска (1 столова ложка на 10 літрів води). Норма такого добрива: половина склянки під одну рослину.

До речі! Щоб рослини краще прижилися на новому місці після пікіровки, можна через 1-2 дня провести обприскування стимулятором-зростання (наприклад, епін, циркон).

  • Друга підгодівля. Удобрити вдруге можна через 10 діб після першої процедури. Пролити можна тим же розчином, що і при першому разі.
  • Третя підгодівля. Оптимальні терміни третього внесення добрив під розсаду томатів припадають на період до пересадки у відкритий грунт (приблизно на 3-4 дні). Підгодувати можна наступним розчином: суперфосфат (1 столова ложка) + деревна зола (1 ст.л.), вода (10 літрів). Норма підгодівлі – половина звичайного склянки на одну рослину.

Зверніть увагу! Для підгодівлі можна використовувати готові комплексні добрива, призначені конкретно для розсади. На них вказано склад, спосіб застосування. Придбати такі добрива можна в садовому центрі, спеціалізованому магазині, в інтернет-магазині.

Загартовування розсади перед висадкою на постійне місце

Пересадка розсади на постійне місце у відкритий грунт або теплицю – закономірний і неминучий етап при вирощуванні сіянців. У цій справі городнику необхідно допомогти ніжним рослинам пережити цю процедуру з мінімальними втратами. Тому рекомендується перед висадкою загартувати розсаду помідорів в домашніх умовах. Загартування підготує сіянці до нових умов, мінімізує стрес і поліпшить приживлюваність.

Загартовування треба починати проводити за 2 тижні до пересадки . У перші дні потрібно поступово знижувати температуру в кімнаті (наприклад, можна відкривати вікно, щодня збільшуючи час). Бажано знизити t спочатку до 16, потім до 14, потім до 12 градусів. Але головне робити це поступово!

За тиждень до висадки можна виносити рослини на лоджію або балкон (або ж на вулицю). Починати потрібно в малого: спочатку залишати на 2 години, в останні 2 дні перед висадкою вона повинна простояти на вулиці весь день. При цьому в перші дні вона повинна бути обов’язково затінена від сонячного світла!

Чому важливо правильно доглядати за розсадою томатів в д омашніх умовах

Очевидно, що якісна турбота життєво необхідна рослинам по підвіконні. Але якщо бути точніше, то без якісного догляду розсада томатів буде:

  • слабо і повільно зростати;
  • витягуватися;
  • в’янути;
  • буде вразлива перед хворобами і шкідниками;
  • важко перенесе пікіровку і висадку у відкритий грунт.

Особливо небезпечні для розсади помідорів дефіцит освітлення, низька або занадто висока температура, висока вологість повітря, надлишок поживних речовин через порушення режиму підгодівлі.

При правильному догляді можна запобігти різним захворюванням, в тому числі і небезпечну чорну ніжку розсади томатів.

Після посіву потрібно приділити молодим і беззахисним рослинам багато уваги, і це окупиться вам з лишком у вигляді щедрого врожаю. Дотримуватися необхідні умови вирощування і доглядати за розсадою томатів абсолютно не важко. Досить виконувати своєчасно всі заходи: проводити регулярний полив, підтримувати нормальний температурний режим, освітлення, здійснювати підживлення.

Вирощування розсади томатів в домашніх умовах

Помідори – улюблений овоч на нашому столі, що володіє відмінними смаковими і поживними якостями. Різноманітність сортів дозволяє широко застосовувати його як в свіжому, так і в обробленому вигляді. Плоди одних сортів воліють додавати в салати, а інших – в соління й маринади.

Щоб отримати хороший урожай помідорів зі свого городу, необхідно знати і дотримуватися правил вирощування розсади томатів. Спочатку, ще з осені, бажано заготовити поживний грунт. Потім потрібно ретельно відібрати і підготувати насіння, посадку яких в грунт також слід здійснювати за певними правилами. А за сходами необхідно належним чином стежити і доглядати.

Насіння томатів допустимо висаджувати відразу на грядки. А для того щоб свіжі помідори виявилися на столі якомога раніше, вам слід скористатися розсадним методом вирощування томатів.

Терміни посіву і перенесення саджанців

Залежно від того, як ви плануєте вирощувати томати на постійному місці, слід підбирати терміни посіву.

  1. Насіння тепличних сортів садять з 15 лютого по 15 березня.
  2. Розсада, насіння якої були висаджені в двох перших декадах березня, в подальшому висаджується на відкриті грядки, для яких потрібно спорудити укриття на перший час.
  3. Для рослин, які планується посадити у відкритий грунт без будь-яких укриттів, висадка насіння проводиться з 15 по 31 березня.

Інакше кажучи, якщо розсада призначається для подальшого вирощування до отримання врожаю з теплиці, то посів насіння потрібно виробляти приблизно за термін від півтора до двох місяців до пересадки. Якщо ж розсаду передбачається переносити у відкритий грунт, то сіяти насіння бажано за термін від двох до двох з половиною місяців від запланованої дати висадки.

Важливо! У кліматичних зонах, де є ймовірність настання весни пізніх заморозків, з висадкою розсади краще почекати до того часу, коли ризик впливу цього негативного фактора буде мінімальним.

Покрокова інструкція по вирощуванню розсади томатів будинку

Таблиця. Як вирощувати розсаду томатів в домашніх умовах.

Крок 1. Підготовка ґрунту

Крок 2. Підготовка насіння

Крок 4. Пікіровка

Підготовка ґрунту. висадка насіння

Деякі пункти нашої покрокової інструкції потребують пояснень. Розглянемо їх більш детально.

Найкраще для розсади томатів використовувати грунт, підготовлену ще восени. У грунт, що включає торф, дернову землю і перегній, домішують біогумус, пісок і інші добавки. Пропорції складових частин підбираються залежно від вхідних інгредієнтів. Помідори люблять грунт, добре вбирає вологу, пропускає повітря, не кислу і досить поживну.

Порада! Рекомендуємо приготувати суміш з 50% дерну, 40% перегною і 10% торфу.

Якщо насіння передбачається висівати в ящики, то в подальшому необхідно провести пікірування. В даному випадку ящики для посіву наповнюють землею на дві третини. Перед тим як робити власне посів, рекомендується зволожити ямки для насіння. У воду можна додати поживні препарати.

Розсаду томатів в домашніх умовах бажано вирощувати без подальшого пікірування. Справа в тому, що при проведенні пікіровки коріння рослин пошкоджуються. На те, щоб прижитися на новому місці і відновити кореневу систему, томатів потрібно близько 7 днів. Тому плоди від таких рослин можна буде отримати на тиждень пізніше.

Якщо ви не плануєте вирощувати томати в промислових масштабах, то посів насіння краще здійснити відразу в окремі пластикові або торф’яні горщики. В цьому випадку при перенесенні у відкритий грунт або теплицю рослини відразу почнуть бурхливо рости і розвиватися.

Посів ранніх помідорів потрібно виконувати тільки в стаканчики або горщики об’ємом не менше 500 мл.

Можна вирощувати розсаду томатів будинку, використовуючи для цього спеціальні ящики для розсади, якщо в подальшому її планується посадити в теплицю. Тоді можна обійтися без пікіровки або посіву безпосередньо в горщики. Саджанці, вирощені подібним способом, переносять відразу в парник.

Ціни на Циркон

Правила посіву

  1. Посів в ящики здійснюється з дотриманням інтервалу 5 см між насінням. Між рядами також необхідно робити відступи в 10 см. Такі заходи потрібні для того, щоб уникнути проріджування сходів.
  2. Насіння бажано поглиблювати не більше ніж на 1,5 см. У протилежному випадку можна отримати рідкісні і ослаблені сходи.
  3. Після посіву тару потрібно накрити плівкою, попередньо зволоживши повітря під нею пульверизатором. До появи паростків тримати в затемненому теплому приміщенні. Сходи можуть почати з’являтися вже через 3 дні. При посіві у відкритий грунт або теплицю чекати сходів доводиться довше.

Як доглядати за сіянцями

У перші два тижні після посіву насіння нічна температура в приміщенні, де встановлені ящики, не повинна перевищувати + 15 ° C. Днем повинно бути не більше + 20 ° C.

Через два тижні проводиться загартовування, при якому вночі підтримується температура не більше + 10 ° C, а вдень не більше + 15 ° C.

Повітря в приміщенні повинен бути зволожений до 65%.

Коли у рослин буде по два справжніх листочка, сходи рекомендується прорідити. Для подальшого зростання потрібно зберігати сильні рослини з товстим стеблом і яскравими листочками, прибираючи всі слабкі сіянці в діаметрі 5 сантиметрів від них.

Пікіровку виробляють, коли у саджанців починає з’являтися третій справжній листочок. Для підтримки кореневої системи, яка неминуче постраждає в ході цієї процедури, напередодні ввечері рослини поливають розчином води і суперфосфату з розрахунку 2 гранули на 1 паросток. При пікіруванні грунт береться той же, який використовувався при посіві.

Якщо запізнитися з пікіруванням, то показники врожайності знизяться приблизно на чверть. При проведенні пікірування відразу в теплицю, необхідно витримувати інтервал між рослинами близько 10 см.

Як доглядати за розсадою

Молода розсада вимагає щоденного ранкового поливу, а також суворого дотримання режиму допустимих температур. Приміщення, в якому вона буде виростати, необхідно регулярно провітрювати для запобігання захворювань.

В цей час рослини будуть розвиватися дуже інтенсивно, тому розсада вимагає додаткового освітлення. При нестачі світла вона може витягуватися. Рекомендуємо придбати для організації підсвічування фітолампи. При їх використанні потрібно враховувати, що саджанці не повинні бути висвітлені більше 12 годин на добу. Якщо розсада вирощується без додаткового освітлення, то можна збільшити потік природного світла. Для цього тару з рослинами встановлюють під кутом до вікна, зворотний бік якого закривають відображає світло полотном. Для цих цілей може підійти дзеркало або шар фольги.

Порада! Коли у рослин буде по 5 листочків, Відщеплять перші 2. У такому випадку саджанці будуть повільніше рости вгору.

При досягненні температури вдень за вікном + 14 ° C і вище, розсаду рекомендують починати виносити на свіже повітря. Це робиться для того, щоб вона звикала до сонця. Спочатку залишати її на півгодини в тіні, поступово збільшуючи часовий інтервал.

Вранці при поливі рекомендується проводити підгодівлю розсади помідор. Це значно підвищує її якість і обсяг майбутніх врожаїв. Удобрювати потрібно в такий спосіб.

  1. Перша підгодівля здійснюється через 10 днів після пікірування. Для добрива береться розчин з 5 г селітри аміачної, 10 г калію сірчанокислого, змішаними з 15 г суперфосфату і розведеними в 5 л води. Полив проводити трохи теплим розчином.
  2. За 7 днів до перенесення саджанців у відкритий грунт їх слід підгодувати ще раз. Для розсади хорошої якості з яскравими зеленими листками для добрива готується розчин з 20 г суперфосфату і 12 г калію сірчанокислого на 5 л води.

При нестачі поживних речовин саджанці будуть виглядати погано. Зелень у них буде бліда, а на стеблах може бути помітний ліловий відтінок.

За цих обставин підгодовувати розсаду слід інакше:

  • для добрива в перший раз потрібно взяти 250 г посліду або коров’ячого гною, змішати з 35 г золи і розчинити в 5 л води;
  • другу підгодівлю зробити за допомогою такого ж розчину;
  • для третьої витримати 500 г посліду в 2 л води протягом 24 годин, потім до суміші додати 50 г золи. Пропорція приведена з розрахунку на 1 кущ.
  1. Вибракування. Роблять насичений розчин солі і замочують там насіння. Ті, що спливуть, викидають. Решта лежати на дні промивають і піддають подальшій обробці.
  2. Прогрівання. Заливають насіння помідорів водою з температурою 53 ° С і залишають в термосі на 20 хвилин. Потім промивають, щоб припинити теплові процеси. Процедура вбиває частина хвороботворних організмів і діє як стресовий фактор, що сприяє пробудженню зародка.
  3. Протруювання. Способів знезаразити насіння помідорів існує багато – в настої часнику, соку алое, хлоргексидин, спеціальних хімічних препаратах, зеленці. Марганцівка все мікроорганізми не вбиває, а перекис взагалі використовувати для протруювання марно.
  4. Стимуляція зародка помідорів. Відмінні результати показали такі природні препарати, як Епін, Циркон, енергії. Вони стимулюють власні захисні сили рослин, оброблене насіння відразу дають добрі сходи. Надалі, якщо не було допущено істотних помилок в догляді за розсадою помідорів, вона відрізняється міцним стеблом, краще витримує коливання температури, переносить поодинокі огріхи в поливі. Як стимулятор добре показали себе сік алое і зольний настій.
  5. Насичення насіння помідорів корисними елементами. Для цього їх залишають на 2-3 години в розчині будь-якого комплексного добрива.
  6. Замочування. Насіння помідорів обертають вологою тканиною і кладуть в тепле місце до набрякання. Зазвичай на це потрібно приблизно 18 годин. Якщо насіння свіжі, високої якості, а температура близько 25 ° С, насититися вологою вони можуть за кілька годин. Старим іноді потрібна доба або трохи більше. За насінням помідорів потрібно стежити, так як кожна з попередніх процедур пов’язана з їх замочуванням. Вони можуть набрякнути набагато раніше зазначеного часу.
  7. Пророщування. Метод дуже схожий на замочування, тільки насіння залишають у вологій тканині до прокльовування корінця (першим з’являється саме він, а не паросток). Щоб запобігти випаровування вологи, помідори поміщають в поліетиленовий кульок, кілька разів на день провітрюють і перевіряють вологість. Як тільки корінець зрівняється довжиною з діаметром насіння, відразу висаджують.
  8. Загартовування. Посівний матеріал після набрякання зерняток завадять у вологу тканину. Протягом 5 діб на ніч помідори ставлять в холодильник, вдень містять в квартирі при кімнатній температурі. Можна загорнути насіння в джут або мішковину і кілька разів засунути на 3-4 години в замет. Спосіб не підходить для пророщених зерен.

Вибір грунту і ємності для розсади

  1. У металеву ємність закладають пакет з субстратом.
  2. По стінці, щоб він не розплавився, заливають окріп.
  3. Накривають кришкою.
  4. Дають охолонути природним чином.

Як посадити помідори на розсаду правильно будинку: інструкція

Перш ніж висадити томати, потрібно набити ємності субстратом. Якщо зробити це неякісно, ​​ніякі правила посіву насіння не допоможуть їм зійти. Зернятка помідорів просто проваляться, і не зможуть пробитися до поверхні. Ще гірше, якщо земля почне осідати після появи сходів.

Як правильно набити ящик

Субстрат просівають, набивають щільно, утрамбовуючи шарами, але не до стану дорожнього покриття. Можна користуватися власними кулаками, але це незручно, і виходить нерівномірно. Дуже добре підходить дерев’яна прямокутна Гладилка для штукатурки або інший подібний інструмент.

Особливу увагу приділяють області у стінок ящика. Тут потрібно по-справжньому прикладати силу, наминаючи субстрат пальцями так, щоб він не просів при численних поливах.

Як сіяти насіння

    Розрівнюють субстрат в ящику, роблять борозенки глибиною близько 1 см на відстані 4 см один від одного.
    Багато дачники через відсутність досвіду і відповідних знань часто роблять помилки при придбанні або вирощуванні розсади. Що негативним чином позначаються на розвитку рослин і надалі плодоносінні. При покупці дорослої розсади досить складно оцінити її якість. Пишність зеленої маси часто створює оманливе враження. Люди, які вирішили посадити помідори своїми руками, отримують можливість самостійно вибрати необхідні насіння.

Терміни посадки томатів на розсаду

  • скоростиглі – від 90 до 100 діб;
  • середньостиглі – від 110 до 120 днів;
  • пізньостиглі – до 140 діб.

Терміни для різних регіонів

Скандинавський і Далекосхідний

Ще одним важливим фактором вважається дата випуску. Щоб домогтися гарної схожості, треба купувати посівний матеріал, вироблений більше 2 років тому.

Підготовка ґрунту для посіву насіння на розсаду

  • торф, коров’як, дернова земля;
  • пропарені тирсу, коров’як, торф;
  • дернова земля, торф, перегній.
  • Головним інгредієнтом грунтової суміші є торф. Склад характеризується низькою пропускною спроможністю і підвищеною кислотністю.
  • Щоб добитися хорошого результату, потрібно змішати придбану землю з поживним субстратом.
  • Для зменшення кислотності, можна використовувати подрібнений крейда або доломітове борошно.
  • Калійні або азотні добрива використовують безпосередньо перед посадкою.

Ємності для розсади

На першому етапі томат висівають в коробку невеликого розміру. Після рослини поміщають в окремі стаканчики. Порядок дій безпосередньо залежить від особистих переваг дачника, вільного місця і кількості сіянців.

До кінця першого етапу розсада може перебувати в картонних упаковках, в яких раніше був сік або молоко. Для створення тари не буде потрібно багато часу. Після пікіровки сіянці слід розмістити в більш об’ємні ємності. Найбільш оптимальним варіантом стають торф’яні горщики середнього розміру. Серед їхніх недоліків виділяють високу вартість і необхідність у великій кількості вільного місця. Глибина ящиків не повинна бути менше 8 см.

Підготовка насіння до посадки

  • Насіння поміщають в марлю.
  • Готують дезінфікуючий розчин. Щоб отримати рідина, на одну склянку теплої води беруть 2,5 г марганцівки.
  • Кладуть в нього посівний матеріал. Його там залишають на півгодини (максимум).
  • Промивають насіння помідорів проточною водою.
  • Здійснюють їх просушку.

Догляд за розсадою в домашніх умовах

Ящики з томатами зазвичай ставлять на сонячні підвіконня. Стіл в обставинах, що склалися навряд чи підійде. При необхідності можна спорудити конструкції, призначені для додаткового освітлення.

Розсада потребує регулярної підгодівлі, поливі, пікіровки, загартовування, вентиляції повітря. Після висадки у відкритий грунт перелік агротехнічних заходів доповнюється підгортання і формуванням куща.

умови вирощування

регіонТомати для відкритого грунтуТомати для теплиці
Південний, Північно-КавказькийСередина зими.Кінець січня.
Білорусія, ПоволжіДруга половина березня.Початок весни.
Центральний, Північно-ЗахіднийКінець березня.Середина першого місяця весни.
УральськийПочаток квітня.Кінець березня.
факторУмова
МісцезнаходженняПідвіконня повинен перебувати з південної, південно-західної або південно-східного боку.
освітленняСаджаючи розсаду в перші весняні місяці, її забезпечують достатню кількість ультрафіолетових променів. Якщо світла не буде вистачати, використовують фольгу, дзеркала, діодні світильники, фітолампи.
Температурний режимУ перші дні – до 20 ° C, в решту часу – від 18 до 22 ° C. Ночами температура повинна бути менше на кілька градусів.
поливВоди не повинно бути занадто багато. Надмірна зволоженість призведе до заболочування грунту, гниття кореневої системи, розвитку грибкових хвороб. Розсаду потрібно поливати водою, температура якої варіюється від 25 до 30 ° C. Процедуру слід здійснювати тільки при підсиханні грунту. На останніх етапах полив повинен бути щоденним.
підживленняДобрива вносять по графіку. Першу підгодівлю проводять до появи першого листя. Другу роблять через два тижні після пікіровки. Комплекс становлять, з огляду на стан грунту.

пікіровка розсади

Перші листові пластинки виростають на стеблі через 7-10 діб. Необхідність в пікіровки виникає, якщо дачник посадив занадто багато насіння в один ящик. При дотриманні необхідних норм від першої пікіровки можна буде відмовитися. Другу процедуру проводять через два тижні після посадки. Під час неї сіянці переміщують в стаканчики, обсяг яких перевищує 200 мл. При цьому керуються простою формулою: одній рослині потрібно 1 л грунтового складу.

Паростки переносять з однієї ємності в іншу разом із землею. Всупереч поширеній думці прищипувати головний корінь категорично заборонено. В іншому випадку розвиток культури затримається на один тиждень.

Якщо рослина залишити в маленьких відсіках, врожайність істотно знизиться.

загартовування розсади

Завдяки цьому агротехнічному прийому помідори будуть більш терпимі до негативного впливу температурних перепадів, прямих сонячних променів і сильних протягів. Загартовування починають за 15 днів до пересадки. Перше провітрювання займає не більше 2 годин. Тривалість таких процедур поступово збільшують. На останньому етапі рослини в лотках виносять на відкрите повітря. В цей період часу висота розсади становить близько 35 см.

Висадку у відкритий грунт проводять приблизно на початку червня, в теплицю трохи раніше. До цього часу у томата вже сформуються товсті стебла, листя великого розміру. Виділяють дві технології посадки: вертикальна і горизонтальна. Останній спосіб використовують для рослин, які мають потужну кореневу систему. Перед висадкою необхідно викопати глибокі лунки. Паростки переміщують в них після того, як підготовлені ями будуть знезаражені. Між паростками має бути не менше 30 см. Багато замість них використовують парові грядки. За допомогою таких конструкцій прискорюють процес дозрівання помідорів.

Хвороби і шкідники розсади

При правильному догляді за паростками ризик виникнення захворювань мінімальний. Тому при появі симптомів, слід проаналізувати порядок проведення агротехнічних заходів.

Шкідник / захворюванняознакиусунення
Чорна ніжкаПотемніння і стоншування стебла, швидка загибель паростків. Виникає через великої кількості холодної води і густий посадки.Лікування немає, уражені рослини доведеться видалити. Грунт для профілактики проливають розчином марганцівки. Здорові паростки пересаджують в чисту грунт.
Біла плямистістьНа листових пластинках з’являються світлі плями. З плином часу вони темніють.Застосовують фунгіциди, до них зараховують Ридоміл Голд і бордосскую суміш.
фузаріозне в’яненняСтебла стають темнішими і менш пружними. Рослина перестають рости і в’януть. Листя скручують і падають.Хвору розсаду врятувати не вийде. Щоб попередити подальші пошкодження, паростки обробляють Фітоспорін-М і триходермин.
мозаїкаВсе починається з нерівномірного забарвлення листових пластинок. Потім вони відмирають.Уражені рослини видаляють. Для профілактики потрібно розчин сечовини (3%).
бура плямистістьПершим симптомом стають жовті плями. Згодом рослина в’яне, а його листя відмирає.Використовують медикаменти, що містять мідь. У переліку найбільш ефективних препаратів знаходиться бордосская рідина і Хом.
трипсиНа вегетативних частинах з’являються сліди, що нагадують укуси.Розсаду потрібно обприскувати Фітоверма, актеллика і часниковим настоєм.
попелицяПоразка нижньої частини листових пластинок.

Містер Дачник попереджає: помилки при вирощуванні розсади

Вирощування томатів не вимагає істотних матеріальних витрат. При відсутності досвіду можуть виникнути такі проблеми:

  • надмірна витягнутість паростків – недостатня кількість сонячних променів;
  • масове опадання сіянців – густий посів;
  • уповільнення зростання розсади – температурні перепади;
  • зміна відтінку листя – азотне голодування, погане освітлення;
  • швидке в’янення та загибель – надмірна або недостатня вологість.

Щоб виростити томати, дачник повинен володіти елементарними навичками.

Перед посадкою слід подбати про місце і посівному матеріалі. Купуючи розсаду, слід звернути увагу на стан кореневої системи. При дотриманні всіх норм і вимог свіжі помідори з’являться на столі вже в кінці червня.

Як виростити розсаду томатів

Кожен, хто хоча б один раз спробував самостійно виростити розсаду томатів, напевно стане робити це постійно. По-перше, процес надзвичайно цікавий, до успіху підштовхує азарт городника: «Я зможу, у мене вийде!». розсада томатів

По-друге, якщо використовувати в складі почвосмеси грунт з вашого городу, саджанці томатів будуть відразу пристосовані до грунтових умов саме вашої ділянки, тому при висадці у відкритий грунт випробують менший стрес, легше і швидше приживуться. А ще, якщо ви вмієте вирощувати розсаду томатів самі, можете купити насіння найекзотичнішого сорти і виростити його на радість собі і на заздрість усім скептикам.

Щороку я сію на розсаду томати кількох постійних сортів: вони перевірені часом і не дозволять залишитися без врожаю. Але завжди так хочеться чогось новенького!

Завжди хочеться виростити новий сорт томата

В цьому році вирішила спробувати виростити томат ‘Човник’, спокусившись описом його чудових смакових якостей. Правда, насіння цієї фірми купую вперше, тому трохи хвилююся: які вони на схожість, чи відповідають заявленому сорту. Насіння – основа нашого успіху у вирощуванні розсади.

насіння

Хто вирощує овочі не перший рік, напевно на власному досвіді пізнав гіркоту розчарування, коли в заповітному пакетику виявляється зовсім не те, що вказано на етикетці. Тому ми спільно визначили найбільш сумлінних виробників насіння, яким можна довіряти. А щоб уникнути помилок при купівлі насіння, прочитайте пам’ятку про найважливіші правила їх вибору.

Грунт

Вимоги до грунту для вирощування томатів: вона повинна бути високопоживної, пухкої – добре пропускати до коріння воду і повітря, з рівнем pH в межах 5,5-6,0. Часто використовується такий склад грунтосуміші: перегній і чорнозем в співвідношенні 2: 1. Мені подобається суміш з чорнозему, грунту для розсади і піску в рівних частинах (1: 1: 1).

До цього складу додаю трохи вермикуліту. Загалом, єдиного рецепту немає, тому вибирайте інгредієнти на свій розсуд, змішуйте, експериментуйте. Наприклад, моя знайома давно вирощує розсаду томатів на суміші раскисленного верхового торфу і піску (3: 1), і дуже задоволена результатом її використання.

Передпосівна підготовка насіння

У мене вона зведена до мінімуму: дезінфекція в розчині води і перекису водню: (100 г води і 3 мл перекису). Розчин нагріваю до + 40 ° С і витримую в ньому насіння 10 хв. Для пророщування я беру кілька бавовняних клаптів тканини, нумерують їх, в журнал записую, під яким номером який сорт.

Тканина змочую, на один край кладу насіння, розташувавши їх так, щоб вони не торкалися одне одного. Потім накриваю другим краєм клаптя, трохи притискаю, розміщую в пластиковий контейнер. Контейнер закриваю плівкою, але не наглухо, щоб залишити доступ повітря.

Контейнер з насінням

Кілька разів в день знімаю плівку, провітрюють посіви. Проростають насіння томатів швидко, через 2-3 дня вони вже готові до посадки. Але врахуйте: в залежності від того, який вид насіння ви використовуєте, змінюються способи їх передпосівної підготовки.

В яку ємність сіяти

Торф’яні, паперові та пластикові горщики, касети – зараз вибір ємностей для вирощування розсади досить великий. Я в цьому році купила стаканчики з вставляються денцем.

Дуже зручно: коли розсаду потрібно вийняти з стаканчика, просто натискаєш знизу на денце. Стакан догори злегка розширений, тому грудку грунту легко видавлюється назовні. Я ємності завжди дезінфікую, навіть нові, не кажучи вже про тих, які використовую не в перший раз. Замочую їх в міцному розчині марганцівки (перманганат калію) на 30 хв, потім промиваю чистою водою.

процес посіву

Для томатів я завжди роблю дренажний шар на дні ємності. Прочитала цю раду давним-давно на листку відривного календаря. Автор стверджував, що таким чином знижується ризик ураження розсади чорною ніжкою. Не знаю, дренаж грає рятівну роль або мені просто щастить, але цим захворюванням розсада не дивує ні разу.

Отже, в стаканчики насипаю товчений черепашник шаром 0,5 см, потім грунтосуміш. Все поливаю водою кімнатної температури, накриваю стаканчики плівкою і залишаю так на 5-6 ч. За цей час волога рівномірно просочує весь обсяг грунту.

Посів пророщених насіння томата

Зубочисткою роблю поглиблення по 0,5 см, обережно опускаю в кожне по насіння і зубочисткою ж акуратно присипають грунтом, трохи придавлюючи. Потім з обприскувача зволожують місце посадки, щоб грунт осів. Накриваю все стаканчики плівкою і ставлю в тепле місце.

Температура в приміщенні повинна бути + 23 ° С і вдень, і вночі.

Як тільки з’явилися сходи, плівку прибираємо. Температуру поки не знижуємо. У міру необхідності розсаду поливаємо, намагаючись не допустити перезволоження. Для поливу найкраще використовувати дощову воду, а якщо її немає, то водопровідну, очищену побутовим фільтром для води. В крайньому випадку, дайте воді з-під крана відстоятися добу, лише тоді поливайте.

Через тиждень температуру в кімнаті, де знаходиться розсада, потрібно поступово знизити до +17. + 19 ° С. Приміщення потрібно регулярно провітрювати (1-2 рази на день), але не влаштовувати протяги.

Пікірувати чи ні

Розсада томатів пересадки не боїться, тому, якщо місця замало, можете спочатку посіяти насіння в одну ємність. Коли їх сім’ядольні листя добре розвинулися а перший справжній досяг розміру 5 мм, прийшов час пікіровки (пересадки). Рекомендується в процесі пересадки головний корінець вкоротити на 1/3. Робиться це для того, щоб стимулювати утворення мочковатой кореневої системи. При посадці в окрему ємність сіянець заглиблюють до сім’ядольних листочків, злегка обжимають пальцями грунт навколо стебла і обережно поливають. Найкраще використовувати обприскувач, щоб не вимити саджанці струменем води. Додаткове освітлення можна буде відновити через 3-5 днів, а якщо на розсаду потрапляють прямі сонячні промені, на цей період її потрібно переставити подалі від вікна.

Зізнаюся, я ніколи не пікірував свою розсаду і не прищипують кінчики корінців. Восени, коли прибираю кущі томатів, наочно бачу, що коренева система і без цієї операції чудово розвинена.

Якщо ви поки в роздумах, пікірувати розсаду чи ні, визначитися з вибором допоможе стаття Аргументи «за» і «проти» пікіровки розсади і обговорення питання Чи добре це – пікірувати розсаду?

додаткове освітлення

Фахівці радять додатково висвітлювати розсаду томатів не більш 18 годин на добу. У мене так не виходить: я включаю люмінесцентну лампу годин в 9 ранку, вимикаю максимум в 23, але розсаді цього вистачає: листя зелене, рослини компактні, з короткими міжвузлями.

Так вийшло, що в цьому році неодноразово чула про вирощування розсади томатів без досвічування. Причому не від новачків, а від овочівників зі стажем, з багатим практичним досвідом. Я їм повністю довіряю, тому вирішила спеціально виростити кілька сіянців томатів без додаткового освітлення. Особистий досвід – краще за все, не бійтеся відмовлятися від звичних правил, пробувати щось нове. Бажаючим дізнатися більше з цього питання раджу заглянути в розділ досвечіваніе – в ньому багато цікавих і корисних публікацій.

підживлення

В черговий раз, коли мова заходить про підгодівлі розсади, я підкреслюю, що свою ніколи і нічим не підгодовую. Тим часом вона виходить крепенькая, добре приживається у відкритому грунті, швидко зацвітає і дає високий урожай. Але якщо здається, що розсада виснажувала, і ви твердо вирішили підгодувати свої сіянці, використовуйте біодобрива. Добрі відгуки овочівників-практиків отримали препарати «Гумі» і «Байкал ЕМ-1».

Я розповіла про те, як вирощую розсаду томатів у себе вдома. Не знаю, все правила агротехніки мною дотримуються чи ні – мені важливий кінцевий результат: розсада перетворюється в міцні рослини і дає хороший урожай.

Як виростити розсаду томатів: способи, підготовка грунту, строки сівби насіння та догляд

Розсаду томатів можна без проблем придбати на ринку. Багато дачники, кому потрібно посадити всього пару десятків кущів, так і роблять. Ті, хто купують, і самі вирощують помідори з насіння, помічають, що своя розсада завжди приймається краще, зростає більш здоровою, плодів дає більше. Та й немає у продажу всіх тих сортів, які хочеться мати у себе на ділянці. Тому, звичайно, набагато вигідніше зробити все самому. Багато хто цікавиться, як виростити розсаду томатів у себе на підвіконні, щоб вона вийшла міцною і здоровою. Нічого складного в цьому немає. Все, що потрібно – дотримати деякі правила агротехніки, про яких ми докладно розповімо в нашій статті.

  1. Вибір насіння
  2. Коли сіяти
  3. Перевірка насіння
  4. Підготовка насіння томатів для кращої схожості
  5. Обробка насіння проти хвороб
  6. Підготовка грунту
  7. Процес посадки
  8. Як отримати хорошу розсаду
  9. Пікіровка
  10. Добрива
  11. Загартовування
  12. Вирощуємо помідори по-китайськи
  13. Вирощуємо розсаду у «равликів»

Вибір насіння

Вирощування будь-яких рослин починається з придбання насіння. Вибираючи, які посадити помідори, потрібно звертати увагу на терміни їх дозрівання, а також на те, призначені вони для теплиць або для відкритого грунту. Жителям північних регіонів потрібно орієнтуватися тільки на ранньостиглі сорти для вирощування на ділянці або на такі сорти, які потрібно висаджувати в теплиці. Ще одним важливим критерієм вибору є залежність від різного роду факторів:

  • хвороби;
  • низькі температури;
  • посуха;
  • зберігання.

Підготовка насіння томатів багато в чому залежить від того, який за якістю товар був придбаний. У спеціалізованих магазинах, як правило, продають посівний матеріал, вже оброблений від багатьох грибкових інфекцій. Але такі насіння завжди досить дорогі. Якщо вони підготовлені до посадки, та ще й елітні, всього десяток їх коштує стільки ж, скільки у бабусь на ринку ціла ложка зібраних власноруч. Зрозуміло, що і схожість, і врожайність, стійкість до хвороб якісного посівного матеріалу набагато вище.

На що ще потрібно звернути увагу? На величину кущів дорослих рослин. Якщо ви вибрали високорослі томати, після посадки на постійне місце їх обов’язково потрібно підв’язувати. Розсада таких сортів буде завжди більш витягнута і потужна, ніж у низькорослих побратимів, навіть якщо вони абсолютно здорові. Тому при посадці томатів на розсаду дуже бажано в кожну ємність поміщати насіння одного сорту. Якщо у вас касета на велику кількість осередків (60 і вище), а ви не плануєте мати на своїй дачній ділянці так багато однакових рослин, потрібно справити якесь зонування своїх посадок і поміщати насіння одного сорту в сусідні клітинки. В іншому випадку їх нерівномірні схожість і розвиток ускладнять подальший догляд.

Розповідаючи про те, як виростити розсаду томатів, хочеться попередити, що паростки у різних сортів можуть значно відрізнятися по фортеці. Поміщаючи насіння в ємність із землею, обов’язково позначте яким-небудь знаком (наприклад, сірником з прикріпленою до неї етикеткою) назва. Може так статися, що паростки одних видів помідор здадуться вам менш міцними і ви почнете від них позбавлятися, але це будуть лише генетичні особливості сорту.

Коли сіяти

Багато намагаються скрупульозно дотримуватися терміни посіву насіння на розсаду. Однак точного числа і години для цієї процедури не існує. Навіть на пакетиках, які ви купуєте в магазині, завжди вказується лише передбачуваний місяць посіву. В крайньому випадку виробники можуть вказати декаду (перша, друга або третя). Але і на це не можна повністю покладатися, так як все залежить тільки від кліматичних умов вашої місцевості. Якщо ви культивуєте рослини в опалюваних теплицях, обладнані штучним освітленням, вам взагалі все одно, коли сіяти насіння.

Якщо у вас теплиця не опалювальна, що, по суті, є парників, строки посіву насіння на розсаду, зазначені на пакетиках, можна зрушити на дві (максимум три) тижні вперед. Зрушувати більше, ніж на два тижні, ризиковано, так як не опалювальна теплиця не зможе забезпечити рослинам достатню кількість тепла, якщо на вулиці температура раптом впаде до нуля градусів або нижче. Та й потрібну довжину світлового дня в не обладнаних лампами теплицях забезпечити неможливо. Як результат, розсада буде відставати в рості, що позначиться на врожаї.

Якщо ж ви плануєте вирощувати помідори у відкритому грунті, сіяти насіння на розсаду потрібно максимум за 60 днів до передбачуваного моменту, коли її можна буде пересадити з касети на грядку. Температура на вулиці в цей період повинна бути вночі не нижче +7…+10 градусів. Помідори днем набирають силу, гріються на сонечку, а зелену масу нарощують в темний час доби. Якщо в цей час холодно, розсада буде «сидіти», що анітрошки не сприяє майбутньому врожаю. Помічено, що краще посадити її на грядку трохи пізніше, але тоді, коли вночі вже тепло. Така розсада швидко наздожене і пережене ту, що висаджена раніше, буде менше хворіти, на ній зав’яжеться більше плодів.

Читайте також: Цибуля ексібішен – вирощування, правила догляду та пророщування, розсада, боротьба з хворобами та шкідниками

Враховуючи все сказане вище, давайте подивимося, коли садити помідори на розсаду в Підмосков’ї. Тут тільки в травні встановлюється відповідна для помідор погода з температурами +13…+15 градусів. У першій половині місяця можливі опади у вигляді граду і дощу, а також можливі поворотні заморозки на ґрунті. Тому помідори у відкритий грунт краще висаджувати з другої декади. Значить, на розсаду можна посіяти насіння в першій декаді березня. Але й в перших числах квітня буде ще не пізно. Тоді розсаду на грядку потрібно буде висадити в кінці травня.

А ось для південних регіонів Росії, а також України краще висаджувати розсаду томатів в лютому, так як у відкритий грунт там спокійно можна відправити підросли паростки вже в квітні, а якщо над посадками встановити добротний парник, то навіть в кінці березня.

Перевірка насіння

Можна просто заглибити в землю насіння, полити і дочекатися їх проростання. Така посадка томатів на розсаду дозволить отримати рослини різного ступеня фортеці. Велика частина сходів може загинути, а висаджені в грунт рослини будуть менш захищені від всіляких патогенних мікроорганізмів, які живуть у ґрунті. Щоб отримати більш сприятливий ефект, потрібно здійснювати обробку насіння томатів перед посівом.

Незалежно від того, придбані вони у бабусь на ринку, зібрані самостійно або придбані в спеціалізованому магазині, перед висадкою в грунт їх потрібно замочувати не менше години в теплій воді. Таким чином проводиться пробудження знаходиться в них зародка і стимуляція його до зростання. Ще одна користь такої процедури в тому, що розміщуючи насіння в воду, можна розділити їх на повноцінні і порожні. Зрозуміти, які з них залишити, дуже легко, так як вже через 20 хвилин після поміщення у воду хороші насіння осядуть на дно, а неповноцінні будуть триматися на поверхні. Їх потрібно акуратно прибрати, а що залишилися процідити через дрібне ситечко і витрусити на папір, добре вбирає воду (можна на туалетний), щоб вони перед посівом трохи просохли. Якщо насіння не замочувати, вони будуть сходити дня на 2 довше. Крім того, в посадці буде великий відсоток браку.

Підготовка насіння томатів для кращої схожості

Якщо ви купили елітне насіння, вони, як правило, вже оброблені проти багатьох захворювань. Визначити це можна за їх кольором. Такі насіння можуть бути зеленими, блакитними або малиновими. Додатково їх протруювати немає сенсу. Але і елітне насіння бажано замочити в розчині, прискорюючи ріст і врожайність. Найпопулярніший – бурштинова кислота. Вона являє собою білий порошок, розчинний у воді.

Оскільки вона може бути різної концентрації, використовувати її потрібно по інструкції, написаної на пакетику. Якщо ви купили бурштинову кислоту на вагу, і ніяких рекомендацій до неї не додається, потрібно приготувати 1 % розчин (1 грам розвести в 1 літрі води), взяти шприцом 40 мл і розвести це кількість в літрі води. Якщо немає цього препарату, замочити насіння можна в таких стимуляторів росту:

  • розчин меду (чайна ложка на склянку);
  • розчин дріжджів (ложка на 1 літр);
  • горілка (100 мл на літр води);
  • сік алое, його віджимають із зрізаних листя рослини;
  • «Епін» (розводити по інструкції до препарату).

У всіх цих розчинах насіння потрібно витримати приблизно добу, потім промити і підсушити.

Обробка насіння проти хвороб

Якщо ваш посівний матеріал куплений на ринку або зібраний вручну, його потрібно обов’язково протравити від хвороб. Як замочувати насіння томатів для цієї мети? Можна на 20 хвилин помістити їх в слабкий розчин марганцівки. Він повинен бути рожевого кольору.

Деякі використовують розчин звичайної соди, вживаної в кулінарії. Його готують, взявши 0,5 г на півсклянки води. Витримують насіння в ньому добу. Цей розчин допоможе отримати стиглі помідори трошки раніше.

Ще можна використовувати «Фітоспорин». Препарат продається в готовому розчині, якого беруть краплю на 100 мг води. Також можна придбати цей засіб в порошку. Тоді його потрібно взяти на 100 мл половину чайної ложечки. У розчині «Фітоспорину» насіння тримають близько години.

Витримавши в будь-якому з вище наведених розчинів посівний матеріал, його обов’язково потрібно промити у воді.

Підготовка грунту

Ми розглянули, як потрібно вибирати насіння, і які з ними проводити маніпуляції до посіву. Однак важливою складовою успіху є і грунт для вирощування розсади помідорів. Зараз його можна без проблем придбати в спеціалізованих магазинах. Зазвичай на упаковці зазначено, що це грунт для розсади. З якими труднощами можна зіткнутися? Різні виробники, скажімо так, складають його за власними рецептами. Тому можна купити грунт, у якому багато великих фрагментів торфу або кокосового волокна, або інших інгредієнтів, що роблять грунт повітропроникною, але погано всмоктують воду.

Для вирощування томатів це не цілком прийнятно. Їм потрібен родючий легка земля, відмінно пропускає повітря і воду. Купуючи готовий грунт, можна ознайомитися з його складовими, вказаних на упаковці, а якщо там нічого не пишеться, по вазі пакета. Якщо в складі занадто багато кокосових волокон, сухих фрагментів деревини, торфу, він при рівній вазі буде дещо більшим за обсягом, ніж той, в якому таких складових мало або немає зовсім.

Деякі дачники воліють наповнювати ємності для розсади землею з городу. Цей підхід має дві переваги:

  • він безкоштовний;
  • розсада відразу звикає до тієї землі, в якій буде плодоносити.

Якщо ви вирішили заощадити, дуже бажано землю з городу перед приміщенням в неї насіння півгодини прогріти в духовці. Так ви вб’єте всі мікроорганізми, які в ній знаходяться. Можна також залити цю землю густим розчином марганцівки і дати просохнути.

Найпростіший спосіб знезараження ґрунту – помістити його в ємності з отворами і залити крутим окропом.

На форумах можна знайти поради і такий грунт обробляти від мікробів. Але, як показує практика, це не обов’язково.

Зрозуміло, якщо розсада помідорів вирощується в промислових кількостях, купувати для неї грунт накладно. У такому разі його готують самостійно. Процес трохи клопіткий, але результат виходить непоганий.

Отже, прийшла осінь. Саме час почати готувати грунт для весняної посадки насіння на розсаду. Треба накопати необхідну кількість землі в тому місці, де помідори не вирощувалися кілька років. Її ретельно перебрати, очистити від корінців, які попалися личинок і іншого сміття. Далі в нього додати перетерту шкаралупу яєць, компост, золу, річковий пісок, перетертий торф. Всю зиму цей грунт потрібно загартовувати, витримуючи його 2 тижні на морозі, потім 2 тижні в теплі і знову виносячи на мороз. Перед посадкою насіння додатково грунт можна знезаразити одним із способів, зазначених вище. Далі в нього додаємо суперфосфат (2 ч. ложки), сечовину (ч. ложка), сульфат калію (ч. ложка) на відро ґрунту.

Процес посадки

У питанні, як виростити розсаду томатів, це найлегший момент. Насипаєте наявний у вас грунт в касети або в ящики з отворами. Зволожує його. Зверху розкладаєте підготовлені насіння томатів. Присыпаете їх тим же грунтом шаром 1 див. Злегка придавливаете. Накриваєте поліетиленом. Ставите на теплий підвіконня. В касети бажано класти кожне насіннячко в центр клітинки.

У ящиках їх потрібно розташовувати не ближче 2-4 см один від одного. Як правило, під плівкою немає випаровування вологи, тому грунт не буде пересихати, але перевіряти його все одно потрібно. Якщо він все-таки висох, потрібно скропити його з пульверизатора. Якщо ще до появи сходів на землі з’явився білий наліт цвілі, потрібно полити землю розчином марганцівки або розчином «Фундазолу». Якщо всі умови дотримані, перші сходи повинні проклюнуться вже на 4-й день. Дуже добре, якщо вони з’являються рівномірно. Тому що в цьому випадку їм зручно забезпечити однаковий подальший догляд.

Як отримати хорошу розсаду

Способів вирощування розсади томатів існує багато. Почнемо з класичного, успішно практикованого довгі роки.

Як тільки проклюнуться сходи, касети потрібно переставити на саме сонячне віконце. Для розсади томатів, щоб вона не витягувалась у висоту, потрібно гарне сонячне освітлення не менше 15-16 годин. При ранньому посіві, коли світловий день ще недостатньо довгий, можна спробувати «обдурити» природу і встановити на віконця відбивачі. На їх роль підходять дзеркала або фольга. Також можна встановити над сходами люмінесцентні лампи і включати їх на пару годин в день.

Поливати паростки потрібно обов’язково, але тільки тоді, коли грунт почне висихати. Якщо упустити момент, молоденькі корінці висохнуть разом із землею. Якщо перестаратися, вони можуть загнити.

Температурний режим на підвіконні з розсадою краще витримувати в районі +15…+16 градусів. В такому випадку паростки будуть потихеньку набирати силу, не надто стараючись на зростанні вгору. Якщо ви бачите, що ваша розсада почала витягуватися і при цьому стеблинки залишаються тонкими, перенесіть її в більш прохолодне приміщення. Воно повинно бути з хорошим освітленням. Тоді паростки сповільнять зростання і почнуть зміцнювати свої стеблинки.

Ставити касети в піддон з водою немає сенсу, поки коренева система томатів слабка, так як вона не буде здатна втягувати у себе воду. А ось в період, коли на стеблинках вже є по два-три справжніх листочки, можна сміливо ставити касети в піддон з водою. Коріння самі будуть брати собі вологи, скільки їм потрібно.

Пікіровка

Цей процес передбачає не тільки пересадку в більш просторі горщики (стаканчики), але і прищипування корінців. Як показала практика, для розсади томатів це не актуально. Цим рослинам, навпаки, потрібно намагатися зберегти кореневу систему без пошкоджень. Тому найбільш виграшний варіант – насіння спочатку висівати в касети з просторими осередками (по 1 зернятку в кожну) або в пластикові або торф’яні стаканчики. Останній спосіб зручний тим, що у паростків при пересадки у відкритий грунт взагалі не травмується коренева система.

Як виростити розсаду томатів, якщо насіння посіяне в загальний ящик? У цьому випадку приблизно на 10-й день, коли на сходах з’явиться пара справжніх листків, потрібно акуратно, намагаючись зберегти хоч невеликий ком землі, перемістити здорові на вигляд сходи в окремі горщики. Для цієї мети підходять пластикові стаканчики по 200 мл, коробочки з-під йогурту та іншої харчової продукції. В них обов’язково потрібно зробити гарячим цвяхом отвори, на дно можна насипати невеликий шар знезаражені піску.

Читайте також: 6 способів видалити сліди дезодоранту з одягу — найефективніші

Якщо ви не плануєте висаджувати ваші томати у відкритий грунт, а будете вирощувати їх на балконі, переносите паростки відразу у великі ємності (обсягом до 3-5 кг).

Добрива

Деякі городники не підживлюють свою розсаду томатів, тому що вона росте і так. Але набагато краще, якщо приблизно з 3-го тижня починати її потроху підгодовувати. Дуже добре підходять добрива, приготовані з трави або гною. Їх обов’язково потрібно розбавляти, щоб не спалити молоді корінці, а вносити під кожну рослину з допомогою піпетки. Крім того, можна використовувати біогумус або гуано, але їх теж потрібно розбавляти приблизно вдвічі більшою кількістю води, ніж зазначено в інструкції.

Загартовування

Розповідаючи, як виростити розсаду томатів, необхідно пару слів присвятити і загартовуванню сходів. Цю процедуру необхідно проводити приблизно за два-три тижні до висаджування томатів у відкритий грунт. Загартовування полягає в тому, що розсаду потрібно днем виставляти на сонечко. Починати потрібно з 1 години, поступово збільшуючи час до 6-8 годин. Можна виставляти розсаду у легку тінь. Тоді можна починати з 2-3 годин. Зазвичай це робиться, якщо терміни посадки «підтискають». Якщо ж ви взагалі не встигли загартувати свою розсаду, то після висадки її на грядку перший тиждень над нею обов’язково потрібно натягувати тент, а на ніч робити укриття, щоб дати звикнути до перепаду температур.

Вирощуємо помідори по-китайськи

Цей спосіб викликає багато суперечок. Одні кажуть, що він допомагає отримати урожай раніше, інші заперечують, що на терміни дозрівання помідорів китайський метод не впливає. Чого дійсно можна домогтися, вирощуючи розсаду томатів китайським способом, так це збільшення зав’язей на кущі. Однак при такому способі потрібно починати процес посадки на місяць раніше. Крім того, не всі рослини переживають екзекуцію, яку з ними виробляють, тобто виходить великий відсоток вибраковки.

Для елітних насіння цей метод однозначно не годиться. У чому він полягає? Коли на розсаді з’явиться 3-4 пари відмінних міцних листочків, стебло потрібно прищепити до сім’ядоль. Тобто всю зелену масу відрізати. Природно, у рослин буде величезний стрес. Після такої операції вони довгий час будуть «приходити в себе» і не всі впораються з таким завданням. Але ті, що залишаться живими, будуть нарощувати кореневу систему і збільшувати в діаметрі стебло.

У вирощування цим способом є свої нюанси. Так, перед прищипыванием розсаду треба добре полити. Відрізавши стебло, необхідно помістити росток в корнеобразователь хвилин на 10. Далі його потрібно висадити в заздалегідь підготовлені окремі стаканчики, наповнені живильним грунтом, після чого полити розчином з корнеобразователем.

Зробивши таким чином посадку, стаканчики потрібно накрити плівкою, щоб створити ефект парника, і поставити на теплий світлий підвіконня. Через три дні їх можна перенести у світле, але більш прохолодне місце, де температура повітря буде близько +16…+20 градусів. Весь час приживлюваності паростків потрібно провітрювати, для чого відкривати на пару хвилин плівку.

Вирощуємо розсаду у «равликів»

Зрозуміло, такий спосіб не передбачає висівання насіння раковини молюсків. «Равликами» називаються спеціальні скрутки, в які поміщають грунт і насіння.

Посадка томатів на розсаду в «равлика» передбачає переміщення паростків в окрему тару майже відразу після проростання. Конструкція дозволяє заощадити місце на підвіконні, забезпечити всім сходам однакові умови проростання, використовувати меншу кількість грунту.

Робити «равлика» можна з туалетного або газетного паперу. В такому випадку грунт взагалі не використовується. Все, що потрібно рослинам – волога. Тому такі скрутки ставлять в піддон з водою. Якщо «равлика» майструють з вологонепроникного матеріалу, наприклад, ламінату, тоді в неї обов’язково поміщають грунт. Процес виготовлення скрутки:

  • Вирізати довгу смужку з обраного матеріалу. Її довжина може бути довільною, а ширина не менше 10 див. Якщо це папір, її має бути кілька шарів.
  • Розкласти смужку на столі.
  • На всьому протязі насипати на неї грунт для розсади шаром завтовшки до 2 див
  • Відступивши від краю смужки 2-2,5 см, рівним рядком укласти підготовлені насіння.
  • Присипати їх грунтом і зволожити.
  • Акуратно скрутити смужку в рулон.
  • Скріпити його резиночкою, мотузкою, скотчем.
  • Встановити піддон вгору тим краєм, до якого насіння ближче.
  • Помістити «равлика» на тепле сонячне підвіконня.
  • Накрити поліетиленовим пакетом.

Коли з’являться паростки, пакет потрібно зняти. Пікіровку і пересадку в ємності з ґрунтом проводять, коли у сходів з’являться перші справжні листочки. Для цього знімають гумку, скрутку акуратно розпрямляють.

Про автора

admin administrator