Як боротися з кілою на капусті

Авторadmin

Як боротися з кілою на капусті

Найефективніші методи, як боротися з кілою на капусті

Кила капусти – підступне захворювання, викликане грибком. Капуста – дуже поширена овочева культура. Плантації її можна зустріти практично на кожному садовій ділянці. Цей овоч корисний і аппетитен, однак виростити його непросто. Захистити капусту від кили і нападу шкідників, дотримати правила вирощування досить складно навіть досвідченому садівнику. Позбутися від цієї хвороби практично неможливо.

  • Що таке кила
  • Як виявляється захворювання
  • Причина зараження кілою
  • Методи боротьби
    • Обробка насіння
    • Лікування грунту
    • Агротехнічні способи
    • Народні методи

    Що таке кила

    Кілі схильні всі сорти капусти і капустяних культур: ріпи, редьки, салату. Її грибковий характер робить лікування рослини неможливим. Частина зараженої рослини, що знаходиться над поверхнею землі, виглядає пригнічено: листя стають млявими, починають скручуватися. Таке відбувається навіть у тому випадку, якщо грунт добре зволожена.

    Якщо з’явилася кила, потрібно звернути увагу на корінь. Якщо хвороба утворилася, то можна буде побачити повністю усипане наростами кореневище, яке перетворюється на гілки, виглядають неприємно, навіть бридко. Справжні корені досить швидко гинуть, і рослина припиняє своє існування.

    Але і це не найстрашніше. Так як кила – хвороба, що має грибковий характер, то спори її, розмножуючись, швидко заповнюють весь ділянку, вражаючи інші культури. Під загрозою знищення виявляється все, що садівник вирощує на городі. Тому чим раніше організована захист, тим більше ґрунту буде врятовано.

    Крім капусти, захворіти можуть і інші культури:

    • редька;
    • бруква;
    • гірчиця;
    • крес-салат;
    • дайкон.

    Якщо з’явилася на капусті кила, то як боротися знають не всі садівники. На ранній стадії симптоми виявити досить складно.

    Коли рослина починає проявляти болючість свого стану, повернути йому силу і здоров’я вже неможливо, але можна врятувати все те, що знаходиться поруч. Для цього потрібно знати, як боротися з кілою на капусті.

    Як виявляється захворювання

    Перед тим як позбутися від заражених рослин, потрібно отримати точну впевненість у достовірності симптомів. Перший ознака, за яким можна визначити килу, — в’яне листя. При повній впевненості в тому, що це явище виявилося не з причини сухості грунту, необхідно викопати майбутній качан і уважно розглянути коріння рослини. Якщо на них є опуклі болячки, то це капустяна кила, яка може вразити коріння інших рослин.

    Підгодівля груші восени — запорука врожайності на майбутній рік

    Симптоми, які утворилися на коренях, буквально глушать рослина. Маленькі корінці, за рахунок яких здійснюється харчування овоча, втрачають здатність до зростання. Розвиток капусти зупиняється. Незабаром розвиток наростів стає таким активним, що качан гине.

    Всі рослини, у яких діагностована хвороба капусти, повинні бути не просто вилучені, але і знищені. Звільнити землю не складно: коріння рослини відмирають, зв’язок із ґрунтом втрачається, капуста легко виривається.

    Слід зазначити, що нарости на коренях капустяного качана можуть досягати розміру кулака, а потім починаю гнити. Так в землі утворюється циста, яка поширюється і вражає здорові рослини.

    Якщо не здійснюється запобігання захворювання, ураження грибковими спорами може повторно виявляти себе протягом п’яти наступних років.

    Поразка капустяного качана кілою може статися практично в будь-якій стадії його розвитку. Більш схильні до захворювання саджанці молоді, зростання яких активний і швидкий. На прискорення розвитку захворювання може вплинути підвищена кислотність грунту.

    Зовні кіла на капусті проявляє себе в’яненням листя. Повільний розвиток вказує на наявність проблем у рослини. На перших порах листя капусти мають світло-фіолетовий відтінок, змінюваний з плином часу на жовтий. Якщо не вжити заходів з порятунку врожаю, то через невеликий проміжок часу засохнуть всі рослини, а спори продовжать своє поширення під землею.

    Спори, взимку перебувають у стадії спокою, прекрасно переносять холоду. Як тільки погодні умови стають сприятливими, вони починають свій ріст. Утворюються зооспори, які через кореневі волоски потрапляють у рослину. Виробляючи розростання до значних розмірів, горби блокують розвиток рослини, чому і зупиняється якісне надходження вологи, перешкоджають отриманню поживних речовин.

    Причина зараження кілою

    Ризик появи кили на садовій ділянці виникає найчастіше тоді, коли розсада капусти купується в неперевірених місцях. Працюючи заради отримання вигоди, недобросовісні продавці економлять кошти на обробці грунту і саджанців. В результаті можна легко занести килу в свій город, а позбавитися від неї буде дуже проблематично, особливо не знаючи, що робити в цьому випадку.

    Спори гриба Plasmodiophora brassicae живуть в землі не менше 5 років. Це паразит, який на перших порах вміло маскується. Так, у ранній стадії розвитку болячки зовсім невеликі, і неозброєним оком їх складно відрізнити від справжніх коренів.

    У процесі росту наріст збільшується в розмірах, починає замінювати собою коріння рослини. У дозрілому стані суперечки небезпечні ще й тим, що надовго залишаються в землі. Будь-яка рослина, що належить до сімейства хрестоцвітних, може спровокувати зростання грибкових спор, навіть якщо це простий бур’ян.

    Як ефективно боротися з кілою на капусті, використовуючи прості засоби

    Для вирощування гарного врожаю капусти городнику потрібно докласти чимало зусиль. Крім правильного догляду за рослиною, потрібен ще й надійний захист культури від небезпечних хвороб і шкідливих комах. Звести всі праці до нуля може гриб Plasmodiophora brassicae. Тому важливо знати, як боротися з кілою на капусті і не боятися за врожай улюбленого овоча.

    Зміст матеріалу

    • Біологія збудника кіла
    • Щоб не зіткнутися з грибковою інфекцією вже на останніх стадіях капустної кіли і до боротьби з нею приступити вчасно, слід вивчити її основні симптоми:
    • Фактори, що сприяють розвитку грибка
    • Умови, які можуть стати причиною розвитку мікроорганізму на ділянці:
    • Як боротися з кілою на капусті: технологія знищення грибка-паразита
    • Народні методи
    • Перевірені ще нашими предками народні способи лікування кіли капусти завжди будуть актуальними, завдяки ефективності та безпеці:

    Біологія збудника кіла

    Збудник кіли на капусті – паразитичний грибковий організм Plasmodiophora brassicae Woronin. Його суперечки можуть зберігатися в ґрунтовому середовищі 7 років. Розвиватися вони починають тільки після потрапляння на культуру з сімейства Хрестоцвітних.

    Суперечки з початком весни активізуються і набувають джгутик, а з ним і можливість швидко переміщатися в рідкій фазі ґрунту. Волога з паразитичним грибком проникає в кореневу систему через волосяні корінці. Заражені клітини починають активно ділитися і збільшуватися в обсязі, забираючи у капусти поживні сполуки.

    Рослина може підхопити захворювання протягом періоду вегетації незалежно від сезону.

    Ознаки захворюванняНа початкових стадіях розвитку хвороби більшість городників не можуть діагностувати грибок на овочевій культурі, оскільки збудник функціонує і розвивається на кореневій системі. Тому городник продовжує доглядати за рослиною, не підозрюючи про його інфікування.

    Щоб не зіткнутися з грибковою інфекцією вже на останніх стадіях капустної кіли і до боротьби з нею приступити вчасно, слід вивчити її основні симптоми:

    • В’ядання нижнього листя капусти.
    • Численні нарости, здуття на корінні. Особливо помітні вони на дорослих рослинах, їх розмір від горошини до кулака. На розсаді їх побачити важко: схожі на невеликі грудочки ґрунту.
    • Пригнічений вид культури, побажання листя, зупинка росту кочану.
    • Поступове всихання рослини і загибель.

    Коли коренева система загниває, паразитичний грибок утворює велику кількість нових суперечок, що йдуть назад у ґрунт і чекають свого часу. Тому слід дотримуватися сівозміни і проводити дезінфекцію ґрунту.

    Фактори, що сприяють розвитку грибка

    Умови, які можуть стати причиною розвитку мікроорганізму на ділянці:

    • підвищена кислотність ґрунту;
    • внесення свіжого гною;
    • наявність рослинних залишків інфікованих культур;
    • недотримання сівозміни;
    • порушення вимог для догляду: надмірний полив, нехтування розпушенням.

    В основному кіла потрапляє на город через купівельну розсаду, тому перед придбанням оглянути корінці на наявність ущільнень.

    Визначення зараженості ґрунтуПеред посадкою білокачанної капусти та інших представників сімейства Хрестоцвітних, необхідно протестувати ґрунт на наявність суперечка паразитичного грибка. Перевірка проводитися шляхом висаджування на обрану ділянку пекінської капусти, що відрізняється швидким терміном дозрівання. Рослину викопувати на різних етапах розвитку і уважно оглядати коріння. Наявність наростів означає, що в ґрунті знаходяться суперечки і перед висадкою інших культур краще продезінфікувати ґрунт і повторно провести тест.

    Як боротися з кілою на капусті: технологія знищення грибка-паразита

    Щоб позбутися кіли на капусті якомога швидше і ефективніше, слід скористатися сучасними хімічними препаратами або щадними народними засобами.

    Народні методи

    Перевірені ще нашими предками народні способи лікування кіли капусти завжди будуть актуальними, завдяки ефективності та безпеці:

    • Настій деревної золи. У 10 л води розвести 10 ст. речовини і залишити на 2 дні. Після 1 л настою розбавити 10 л води, перемішати. Кожному кущу повинно дістатися по 0,5 л складу. Процедуру проводити після поливу. Злухлити капусту, щоб активізувати ріст коренів у верхній частині стебля.
    • Органіч

Про автора

admin administrator