Звідки пішло слово легіон

Авторadmin

Звідки пішло слово легіон

Звідки пішло слово легіон

ЛЕГІ О Н, у, ч. 1. У стародавньому Римі – вища бойова одиниця. Римське військо складалося з легіонів. У кожному легіоні було 4500 воїнів. Головну масу його становила важкоозбровна піхота (Іст. стар. світу, 1957, 150); Во время Ірода царя. Кругом Сіона й на Сіоні Романські п’яні легіони Паскудились (Шевч., II, 1953, 301).

ВІДМІНОКОДНИНАМНОЖИНА
Називнийлегіонлегіони
Родовийлегіонулегіонів
Давальнийлегіонові, легіонулегіонам
Знахіднийлегіонлегіони
Оруднийлегіономлегіонами
Місцевийна/у легіоніна/у легіонах
Кличнийлегіонелегіони

СЛОВНИК.ua містить тлумачний словник української мови – понад 130 000 тлумачень із СУМ* та понад 21 000 тлумачень, доданих командою та користувачами СЛОВНИК.ua. Словоформи (орфографічний словник української мови) для більше ніж 260 000 слів. Сервіс звертання містить понад 2600 імен та по батькові. Сервіс транслітерації містить офіційну “паспортну” (КМУ 2010) транслітерацію онлайн. СЛОВНИК.ua містить Помічника, який допоможе вам уникнути суржику та підкаже правильне слово. База “антисуржика” містить понад 700 слів та виразів. Також на нашому сайті розміщено зручний новий правопис Української мови 2019 онлайн з пошуком. А ще у нас є сервіс “Наголоси”, що розставляє наголоси в українських текстах.

* СУМ – Словник української мови в 11 томах. Дозвіл на використання люб’язно надано Інститутом Мовознавства ім. О.О.Потебні.

Звідки пішло слово легіон

Всі словники 199 760

Всі словники Тлумачний он-лайн словник української мови «СЛОВНИК.УКРЛІТ.ORG» об’єднує слова та словосполучення з різних словників.

Знаки етнокультури Жайворонка Жайворонок. Знаки української етнокультури

легіон

ЛЕГІО́Н, у, ч.

1. У стародавньому Римі — вища бойова одиниця. Римське військо складалося з легіонів. У кожному легіоні було 4500 воїнів. Головну масу його становила важкоозбровна піхота (Іст. стар. світу, 1957, 150); Во время Ірода царя. Кругом Сіона й на Сіоні Романські п’яні легіони Паскудились (Шевч., II, 1953, 301).

2. У деяких країнах — назва особливих військових частин. Немає брата, ні сестри, Щоб незаплакані ходили. Не катувалися в тюрмі. Або в далекій стороні, В британських, гальських легіонах Не муштрувались! (Шевч., II, 1953, 270); Ще хлопчиком був він свідком приходу наполеонівських військ разом з польськими легіонами (Рильський, III, 1956, 299).

3. перен. Надзвичайно велика кількість; багато. Який легіон демонів упертості сидить в сій дівчині! (Л. Укр., V, 1956, 18); Про них [комсомольців] мов слово. В Донбасі таких — легіон: Ті зводять дахи на будови. Ті місять, ті возять бетон (С. Ол., Вибр., 1959, 224).

◊ Їм [же] ім’я́ — легіо́н — когось надзвичайно, дуже багато. Ярослав Галан став героєм нашого народу, а його послідовників нині не один і не два, їм ім’я — легіон (Мельн., Поріддя. 1959, 76).

Легіон, ну, м. Легіонъ, отрядъ войска. В британських гальських легіонах не муштрувались. Шевч. 606.

Легіон

Легіон (лат. legio, рід.(народився) відмінок legionis, від lego — збираю, набираю), основна організаційна одиниця в армії Древнього Риму. Спочатку Л. називалося все римське військо, що було рабовласницькою міліцією чисельністю близько 3 тис. чоловік піхоти і 300 вершників з імущих громадян, що збиралися лише під час війни або для військового вчення. У 5—4 вв.(століття) до н.е.(наша ера) число Л. збільшилося до 2—4 і більш. З початку 4 ст до н.е.(наша ера) воїнам було встановлено невелику платню. Л. налічував 3000 чоловік важкої піхоти (принципи, гастати, тріарії), 1200 чоловік легкої піхоти (веліти) і 300 чоловік кінноти. Різні категорії комплектувалися різними майновими класами римських громадян і мали різне озброєння. Важка піхота ділилася на 30 тактичних підрозділів — маніпул (по 60—120 воїнів, що складали 2 центурії), яким додавалися веліти. На чолі Л. у період республіки стояв трибун, в період імперії — легато. У кон. 2 ст до н.е.(наша ера) Марій скасував відмінність в озброєнні важкої піхоти і комплектуванні різних категорій воїнів і змінив організацію Л., з’єднавши кожні 3 маніпули в когорту. У зв’язку з розоренням вільного селянства була скасована військова повинність, солдатам була збільшена платня і римська армія стала професійною найманою армією. При імператорові Августе число Л. досягло 75, до кінця його правління скорочено до 25, але чисельність Л. збільшена до 7 тис. чоловік. Л. були привласнені номери і різні найменування, кожен Л. мав «прапор» — срібного орла на жердині. При розділі Римської імперії (кінець 4 ст н.е.(наша ера)) в Східній імперії було 70, в Західній — 63 Л. Названіє «Л.» уживалося в 16—19 вв.(століття) для різних військових формувань у Франції, Великобританії, Германії, Росії. Особливо відомі Легіони польські .

Наступні слова

Про автора

admin administrator