Чи можна продовжити декретну відпустку до 6 років

Авторadmin

Чи можна продовжити декретну відпустку до 6 років

Декретна відпустка до досягнення дитиною трьох років: хто має право її оформити

В Україні передбачена відпустка по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку. Право на таку відпустку має матір дитини або інші члени сім’ї. На порталі «Дія» розповіли, хто може оформити відпустку по догляду за дитиною до трьох років та на яких умовах вона надається.

Хто може оформити відпустку по догляду за дитиною

Декрету відпуску до догляду за дитиною до трьох років жінка може оформити за бажанням. Крім матері, ця відпустка може бути використана повністю або частинами:

  • батьком дитини;
  • бабою, дідом;
  • іншими родичами, які фактично доглядають за дитиною;
  • особою, яка усиновила чи взяла під опіку дитину;
  • одним із прийомних батьків чи батьків-вихователів.

Слід зазначити, що право на відпустку по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку може використовувати одночасно лише одна із зазначених осіб.

Відпустка по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку зараховується до страхового стажу.

Умови надання відпустки

Відпустка по догляду за дитиною до трьох років надається повністю або частково в межах установленого періоду, у тому числі її можна переривати.

Особа, яка доглядає за дитиною, під час перебування у відпустці може за бажанням працювати на умовах неповного робочого часу або вдома (за таких умов відпустка не переривається). Роботодавець може надати частково оплачувану відпустку або відпустку без збереження заробітної плати більшої тривалості.

Як оформити відпустку по догляду за дитиною до трьох років

Для цього потрібно звернутися за місцем основної роботи і роботи за сумісництвом та надати такі документи:

  • свідоцтво про народження дитини;
  • довідка з місця роботи (служби, навчання) матері дитини про те, що вона стала до роботи до закінчення цієї відпустки (якщо відпустку бажає отримати інша особа);
  • довідка з органу соціального захисту населення за місцем проживання матері про припинення їй виплати допомоги по догляду за дитиною (якщо відпустку бажає отримати інша особа);
  • документи на підтвердження статусу особи, яка усиновила чи взяла під опіку; дитину, прийомних батьків чи батьків вихователів для відповідних осіб.

Відпустка без збереження заробітної до досягнення дитиною шестирічного віку

Ця консультація не перевірена досвідченим користувачем. Правова консультація не є офіційним роз’ясненням, носить інформаційний характер та не може безумовно застосовуватися в кожному конкретному випадку.

Зміст

Нормативна база

Право на відпустку до досягнення дитиною шестирічного віку

Якщо після закінчення відпустки для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку дитина потребує подальшого домашнього догляду, за бажанням працівника, зокрема, можна оформити відпустку по догляду за дитиною до 6-ти років.

Після закінчення відпустки для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку працівниця може оформити відпустку для догляду за дитиною до 6 років. Ця відпустка не надається особі в обов’язковому порядку, а лише у випадку, коли дитина потребує додаткового домашнього догляду.

Відповідно до частини четвертої та частини шостої статті 179 Кодексу законів про працю України (далі – КЗпП України), а також частини другої-третьої статті 18 Закону України «Про відпустки» підприємство, установа, організація за рахунок власних коштів може надавати одному з батьків дитини відпустку без збереження заробітної плати для догляду за дитиною більшої тривалості. Ця відпустка може бути використана повністю або частинами також бабою, дідом чи іншими родичами, які фактично доглядають за дитиною, або особою, яка усиновила чи взяла під опіку дитину, одним із прийомних батьків чи батьків-вихователів.

Відповідно до пункт 3 частини першої статті 25 Закону України «Про відпустки» відпустка без збереження заробітної плати за бажанням працівника надається в обов’язковому порядку матері або іншим особам, зазначеним у частині третій статті 18 та частині першій статті 19 цього Закону, в разі якщо дитина потребує домашнього догляду, – тривалістю, визначеною в медичному висновку, але не більш як до досягнення дитиною шестирічного віку,

Крім цього, відповідно до частини восьмої статті 179 КЗпП України за бажанням жінки або осіб, зазначених у частині сьомій цієї статті, у період перебування їх у відпустці для догляду за дитиною вони можуть працювати на умовах неповного робочого часу або вдома.

Відпустка без збереження заробітної плати (частини третя та шоста статті 179 КЗпП України) зараховуються як до загального, так і до безперервного стажу роботи і до стажу роботи за спеціальністю, але не зараховується до страхового стажу. Час відпусток, зазначених у цій статті, до стажу роботи, що дає право на щорічну відпустку, не зараховується (частина друга статті 181 КЗпП України).

Відпустку для догляду за дитиною можна перервати, це не заборонено на законодавчому рівні. Для цього особа має написати відповідну заяву. Перервати та повторно оформити відпустку без збереження заробітної плати можна необмежену кількість разів, проте в межах строку дії довідки № 080-1/о.

Підстава та порядок надання відпустки

Щоб отримати відпустку по догляду за дитиною до 6 років, працівник має подати заяву на таку відпустку та медичну довідку. Форму первинної облікової документації № 080-1/о «Довідка про потребу дитини (дитини-інваліда) у домашньому догляді» затверджено наказом МОЗ від 11.06.2012 № 430 (далі — Наказ № 430). Довідку видають заклади охорони здоров’я будь-якої форми власності на підставі рішення лікарсько-консультативної комісії (ЛКК) (п. 4 Інструкції щодо заповнення форми первинної облікової документації № 080-1/о «Довідка про потребу дитини (дитини-інваліда) у домашньому догляді», затвердженої Наказом № 430).

Кадровик оформлює таку відпустку без збереження заробітної плати наказом про надання відпустки по догляду до 6 років.

Відпустку до 6 років надають з дати, зазначеної працівником у його заяві.

Зверніть увагу! Строк відпустки обмежується терміном (періодом), визначеним медичною довідкою. При цьому термін дії форми № 080-1/о є індивідуальним та залежить винятково від встановленого діагнозу, перебігу захворювання, заходів, що вживаються для запобігання рецидивам, та становить не менше ніж пів року. Максимальний строк надання довідки — рік.

Згідно з частиною першою статті 181 КЗпП України відпустка для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку та відпустка без збереження заробітної плати (частини третя та шоста статті 179 цього Кодексу) надаються за заявою матері (батька) або осіб, зазначених у частині сьомій статті 179 цього Кодексу, повністю або частково в межах установленого періоду та оформляються наказом (розпорядженням) власника або уповноваженого ним органу.

Отже, для того щоб скористатися правом на відпустку для догляду за дитиною до досягнення нею шестирічного віку мати (батько) дитини, баба, дід чи інший родич, які фактично доглядають за дитиною, або особа, яка усиновила чи взяла під опіку дитину, один із прийомних батьків чи батьків-вихователів) повинна подати роботодавцю заяву про надання відпустки, в якій вона вказує дату, з якої йде в таку відпустку. До заяви слід додати довідку, що підтверджує необхідність домашнього догляду за дитиною встановленої форми, що є підставою для надання цієї відпустки.

Слід звернути увагу, що відпустка без збереження заробітної плати надається в обов’язковому порядку також більшої тривалості, а саме відповідно до пункту 3 частини першої статті 25 Закону України “Про відпустки” в разі якщо дитина хвора на цукровий діабет I типу (інсулінозалежний) або якщо дитина, якій не встановлено інвалідність, хвора на тяжке перинатальне ураження нервової системи, тяжку вроджену ваду розвитку, рідкісне орфанне захворювання, онкологічне, онкогематологічне захворювання, дитячий церебральний параліч, тяжкий психічний розлад, гостре або хронічне захворювання нирок IV ступеня, – не більш як до досягнення дитиною шістнадцятирічного віку, а якщо дитині встановлено категорію “дитина з інвалідністю підгрупи А” або дитина, якій не встановлено інвалідність, отримала тяжку травму, потребує трансплантації органа, потребує паліативної допомоги – до досягнення дитиною вісімнадцятирічного віку.

Довідка для надання відпустки без збереження заробітної плати та термін її дії

Для підтвердженні необхідності домашнього догляду за дитиною одному з батьків, бабі, дідові або іншим особам, які фактично доглядають за ним, видається довідка за формою № 080-1/о, затвердженою наказом Міністерства охорони здоров’я України від 11 червня 2012 року № 430 «Про затвердження форм первинної облікової документації та інструкцій щодо їх заповнення», для надання відпустки без збереження заробітної плати.

Така довідка надається закладами охорони здоров’я незалежно від форм власності та підпорядкування на підставі рішення лікарсько-консультативної комісії (ЛКК) та підписується лікуючим лікарем, завідуючим відділенням, головою ЛКК закладу охорони здоров’я.

Термін дії довідки встановлюється індивідуально з урахуванням захворювання, його перебігу, ефективності протирецидивних і реабілітаційних заходів і становить не менше 6 місяців. Слід зазначити, що інформація, яка міститься в довідці за формою № 080-1/о, є інформацією з обмеженим доступом і не підлягає розголошенню (пункти 17, 18 Інструкції щодо заповнення форми первинної облікової документації № 080-1/о “Довідка про потребу дитини (дитини-інваліда) у домашньому догляді”, затвердженої наказом Міністерства охорони здоров’я України від 11 червня 2012 року № 430).

У разі необхідності продовження або поновлення відпустки без збереження заробітної плати для догляду за дитиною до досягнення нею шестирічного віку за медичними показаннями всю вищевикладену процедуру доведеться проходити заново. А саме: заново оформити в дитячій поліклініці довідку за формою № 080-1/о, написати роботодавцю заяву про надання відпустки без збереження заробітної плати для догляду за дитиною до досягнення нею шестирічного віку. На підставі цих документів роботодавець видасть наказ (розпорядження) про надання відпустки без збереження заробітної плати для догляду за дитиною.

Відпустка по догляду за дитиною до 6 років під час воєнного стану

Алгоритм надання відпустки по догляду до 6-ти років на період війни такий самий, як і за мирних часів. Однак, пам’ятайте, що під час воєнного стану норми Закону України «Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану» від 15.03.2022 № 2136-IX (далі — Закон № 2136) мають пріоритет над КЗпП.

Частина 2 статті 12 Закону № 2136 регламентує: у період дії воєнного стану роботодавець може відмовити працівнику у наданні будь-якого виду відпусток (крім відпустки у зв’язку вагітністю та пологами та відпустки для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку), якщо такий працівник залучений до виконання робіт на об’єктах критичної інфраструктури.

Корисні посилання

Судова практика

  • Ухвала Верховного Суду у складі колегії суддів Другої судової палати Касаційного цивільного суду від 11 листопада 2020 року у справі № 487/8206/18 (звільнення працівника за прогул в період дії медичного висновку про необхідність домашнього догляду дитини є неправомірним). Справу передано на розгляд Великої Палати Верховного Суду.

Продовжити декретну відпусту за доглядом дитини до 6 років

Доброго вечора. Зараз на даний момент знаходжусь з дітьми за кордоном. Старший 7 років ходить у школу,меньшому у червні буде 3 роки,потрібно виходити на роботу,працюю у держструктурі,у лікарні. Хочу щоб старший закінчив тут навчальний рік, кінець липня. Як мені продовжити свій декретний відпуск і чи можливо це зробити дистанційно?

Відповіді юристів (12)

Адвокат, м. Миколаїв, 32 роки досвіду

Звернутися Безкоштовна оцінка вашої ситуації

Після закінчення відпустки для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку мати, батько або інші особи, мова про яких йшла вище, мають право на відпустку для догляду за дитиною до 6 років у випадку, якщо дитина потребує домашнього догляду відповідно до медичного висновку.

Така відпустка належить до відпусток без збереження заробітної плати, має особливості оформлення (наявність медичного висновку), визначену законом тривалість, а також впливає на страховий і трудовий стаж.

Для отримання відпустки для догляду за дитиною до досягнення нею шестирічного віку слід подати такі документи:

1) медичний висновок – видається за формою первинної облікової документації № 080-1/о «Довідка про необхідність дитини (дитини з інвалідністю) у домашньому догляді». Мінімальний термін дії довідки – 6 місяців;

2) письмова заява особи.

Після отримання зазначених документів роботодавець видає відповідний наказ.

Роботодавець зобов’язаний надати відпустку для догляду за дитиною до досягнення нею шестирічного віку (без збереження заробітної плати), адже таке право гарантоване працівникам відповідно до п. 3 ч. 1 ст. 25 Закону України «Про відпустки» та ч. 6 ст. 179 КЗпП України.

Виникнуть додаткові питання, тисніть кнопку “звернутись” біля мого фото. Охоче на них відповім.

Якщо ж консультація задовільнила Вас, активуйте сіру галочку та залиште відгук на знак подяки.

Для початку роботи просто залиште телефон. Юрист передзвонить вам і розповість про послугу докладніше.

Після надсилання повідомлення переведемо вас до чату з юристом, який відповість, коли буде вільний.

Для початку роботи просто залиште телефон. Юрист передзвонить вам і розповість про послугу докладніше.

Після надсилання повідомлення переведемо вас до чату з юристом, який відповість, коли буде вільний.

Айвазян Юрий Климентьевич рік тому Адвокат, м. Миколаїв, 32 роки досвіду Звернутися Безкоштовна оцінка вашої ситуації

Так. На роботі Ви ще можете домовитись дистанційно, а от зібрати необхідні документи прийдеться пермсонально.

Для початку роботи просто залиште телефон. Юрист передзвонить вам і розповість про послугу докладніше.

Після надсилання повідомлення переведемо вас до чату з юристом, який відповість, коли буде вільний.

Ну якщо я виїхала з дітьми без документів загранпаспортів, отримала в Німеччині прихисток по параграфу 24, прихисток тих які втекли від війни.

Для початку роботи просто залиште телефон. Юрист передзвонить вам і розповість про послугу докладніше.

Після надсилання повідомлення переведемо вас до чату з юристом, який відповість, коли буде вільний.

Айвазян Юрий Климентьевич рік тому Адвокат, м. Миколаїв, 32 роки досвіду Звернутися Безкоштовна оцінка вашої ситуації

Тоді я не знаю, як Вам отримати медичну довідку по формі 080, яка необхідна ві таких випадках.

Для початку роботи просто залиште телефон. Юрист передзвонить вам і розповість про послугу докладніше.

Після надсилання повідомлення переведемо вас до чату з юристом, який відповість, коли буде вільний.
А довірена особа може це зробити? Зробити це нотаріально завірено?

Для початку роботи просто залиште телефон. Юрист передзвонить вам і розповість про послугу докладніше.

Після надсилання повідомлення переведемо вас до чату з юристом, який відповість, коли буде вільний.

Айвазян Юрий Климентьевич рік тому Адвокат, м. Миколаїв, 32 роки досвіду Звернутися Безкоштовна оцінка вашої ситуації

Для початку роботи просто залиште телефон. Юрист передзвонить вам і розповість про послугу докладніше.

Після надсилання повідомлення переведемо вас до чату з юристом, який відповість, коли буде вільний.

Юрист, м. Чернігів, 6 років досвіду

Звернутися Безкоштовна оцінка вашої ситуації

У виняткових випадках Ви можете оформити відпустку до досягнення дитиною 6 років.

Відповідно до ч. 6 ст. 179 КЗпП та п. 3 ч. 1 ст. 25 Закону про відпустки, у разі якщо дитина потребує домашнього догляду, одному з батьків дитини в обов’язковому порядку надається відпустка без збереження заробітної плати тривалістю, визначеною у медичному висновку, але не більш ніж до досягнення дитиною шестирічного віку.

Таким чином, працівниця може оформляти відпустку для догляду за дитиною до 6 років, що підтверджується поданням роботодавцю заяви та довідки за формою №080-1/о, затвердженою наказом МОЗ від 11.06.2012 р. №430.

Строк дії довідки встановлюється індивідуально з урахуванням захворювання, його перебігу, ефективності протирецидивних та реабілітаційних заходів і становить не менше ніж 6 місяців (п. 17 Наказу №430).

На підставі вищенаведених документів роботодавець видає наказ про надання відпустки для догляду за дитиною до 6 років на строк, зазначений у довідці (він зазначається в пункті 11).

Якщо до закінчення строку дії довідки стає зрозуміло, що дитина й надалі потребує догляду, слід заздалегідь подбати про оформлення нової довідки, щоб вона була наступною датою після закінчення попередньої. Тоді новий наказ оформлювати не потрібно.

Якщо нова довідка надана через декілька чи більше днів після закінчення строку дії попередньої довідки, то знову пишеться наступна заява та видається новий наказ.

Чи можна надати відпустку для догляду за дитиною до 6 років без довідки?

Згідно з ч. 4 ст. 179 КЗпП та ч. 2 ст. 18 Закону про відпустки підприємства, установи та організації за рахунок власних коштів можуть надавати одному з батьків дитини частково оплачувану відпустку та відпустку без збереження заробітної плати для догляду за дитиною більшої тривалості.

Але це є правом роботодавця, а не обов’язком.

Тож, якщо працівник не матиме довідки, роботодавець може надати йому або щорічну відпустку (ст. 6 Закону про відпустки), або відпустку без збереження заробітної плати (ст. 18 та 26 Закону про відпустки), або додаткову відпустку (якщо працівник має 2 і більше дітей) (ст. 19 Закону про відпустки).

Інформує профспілка

Продовження відпустки до 6 років

Ідеальний варіант — це коли працівниця заздалегідь подбала про отримання нової довідки за формою №080-1/о і подала її за декілька днів до закінчення строку дії попередньої довідки. Тоді з продовженням відпустки для догляду за дитиною до 6 років жодних проблем не виникає.

Якщо працівниця не встигає вчасно оформити нову довідку, то на період перерви між довідками їй може бути надана щорічна відпустка, соцвідпустка «на дітей» або відпустка без збереження заробітної плати на підставі ст. 18 або 26 Закону про відпустки. Для цього працівниця подає роботодавцеві відповідну заяву.

Інакше (за відсутності заяви про надання відпустки) відсутність на роботі без поважних причин може бути розцінена як прогул, що є порушенням трудової дисципліни. За нього роботодавець має право застосувати дисциплінарне стягнення до працівниці — догану або звільнення (ст. 147 КЗпП).

Відпустка до 6 років без меддовідки

Відповідно до ч. 4 ст. 179 КЗпП і ч. 2 ст. 18 Закону про відпустки підприємства, установи й організації за рахунок власних коштів можуть надавати жінкам частково оплачувану відпустку або відпустку без збереження заробітної плати для догляду за дитиною більшої тривалості, ніж до досягнення дитиною трирічного віку. Це право, а не обов’язок роботодавця.

При цьому довідку лікарсько-консультаційної комісії про те, що дитина потребує домашнього догляду, надавати не обов’язково.

Порядок надання такої відпустки необхідно прописати в колективному договорі.

Всього доброго. Якщо консультація була корисною, натискайте галочку внизу фотографії профіля та залишайте відгук!

Про автора

admin administrator