Де можна розміщувати котельню

Авторadmin

Де можна розміщувати котельню

Зміст:

Вентиляція газової котельні: основні вимоги і норми

У приміщеннях, де встановлено котельне обладнання, дуже важливо налагодити якісний повітрообмін. В іншому випадку горіння буде недостатньо інтенсивним, а чадний газ буде накопичуватися в повітрі. Коректна робота вентиляції – це обов’язкова вимога ДБН В.2.2-15-2005 і НПАОП 0.00-1.76-15 для введення в експлуатацію опалювального обладнання.

Різні невідповідності і помилки тягнуть за собою не тільки проблеми адміністративного характеру, але і в рази підвищують ризики виникнення нештатних ситуацій (задимлень, пожеж, вибухів, отруєнь чадним газом). В Україні є кілька стандартів, які суворо регламентують питання підведення повітря і газовідведення – порушувати їх заборонено.

Організація припливно-витяжної вентиляції в будинку з котельнею

Прорахунки при проектуванні вентиляції приміщення котельні негативно позначаються на здоров’ї мешканців. Так як навіть невелика кількість чадного газу (монооксиду вуглецю) викликає кисневу недостатність, провокує проблеми з диханням, призводить до пульсації в скронях, загальної слабкості.

Основні симптоми отруєння чадним газом

Другий момент – якщо відбудеться витік газу, то зростає ризик отруєння його парами, а також з’являється небезпека вибуху. Також варто врахувати той факт, що недоліки вентиляції негативно відбиваються на роботі самого котла. Слабка витяжна система сприяє тому, що сажа і нагар збираються в опалювальному агрегаті, зменшуючи просвіт повітропроводів. Експерти інтернет-магазину Vencon пропонують детально розібратися в питанні, як правильно зробити вентиляцію котельні.

Покриття : глянсове | Діаметр, мм : 125 | Витрата повітря, м³/год : 185 | Рівень шуму вентилятора, дБ : 35 |

Де можна обладнати котельню?

Приміщення, в якому розміщено теплогенераторне оснащення, що забезпечує нагрів теплоносія, має віповідати певним вимогам. По виду розташування котельні класифікують на:

  • вбудовані – найпростіший варіант, що не вимагає витрат;
  • прибудовані – обладнуються в добудованому до будинку приміщенні;
  • окремо стоячі – опалювальна установка розміщується в іншій збудованій будівлі.

Приклад окремо cтоячої і прибудованої до будинку котельні

Котельня може перебувати на горищному поверсі, в підвалі, обладнана в нежитловій кімнаті будинку. Все залежить від типу котла, його характеристик потужності. Не завжди можна розмістити котельню в цокольному приміщенні. Якщо котел працює на зрідженому вуглеводневому газі (ЗВГ), то це небезпечно. При найменших витоках він буде «стікати» вниз. Для вибуху досить концентрації 2-11%, а спровокувати займання може невелика іскра від статичної електрики.

Якщо для опалення будинку достатньо котла, потужністю до 30 кВт, необхідно обладнати для нього окрему котельню. Такий опалювальний прилад можна розмістити в будь-якому приміщенні, в якому виконуються наступні умови (відповідно до НПАОП 0.00-1.76-15):

  • об’єм – 15 м³ і більше;
  • площа вікон становить від 3 см² на кожен кубометр повітря;
  • передбачена можливість провітрювання – є кватирка;
  • висота від 2,2 м;
  • у дверях ближче до підлоги зроблено спеціальний отвір для надходження повітряних мас;
  • стіна, біля якої стоїть котел, повинна бути з вогнестійкого матеріалу, між нею і котлом повинно бути хоча б 10 см.

Приклад природної і примусової вентиляції в будинку

Якщо перебуваєте на стадії проектування системи обігріву будинку, пропонуємо вибрати газові котли опалення перевірених торгових марок на гарантії виробника.

Тип котла : конвекційний | Монтаж котла : настінний | Площа опалення, м² : 81-150 | Кількість контурів : двоконтурний | Максимальна теплова потужність, кВт : 11.3 |

Якою може бути вентиляція в котельні?

Вентиляція – зміна повітряних потоків в приміщенні. Повітрообмін може бути природним і примусовим (штучним). Можливі комбіновані варіанти організації системи провітрювання.

Переваги природної вентиляції – відсутність серйозних витрат на її організацію. Вона «працює» за рахунок різниці між температурою і тиском всередині приміщення і зовні. Щоб природна вентиляція була афективною, її розраховують, виходячи з наступного співвідношення: 30 см² площі отвору для припливу на кожен кіловат потужності котельного обладнання.

Припливний отвір повинен розташовуватися на рівні 25-30 см від підлоги, в нього встановлюється труба відповідного діаметру. Зовнішній край закривається сіткою, а зсередини ставиться зворотний клапан. Недолік такої вентиляції в тому, що вона залежить від погодних умов.

Організація природної вентиляції в будинку

Діаметр, мм : 100 | Провітрювана площа, м² : 0-10, 10-15 | Продуктивність, м³/год : 35 |

Частково повітрообмін виконується через щілини між стиками плит перекриття, дверними прорізами і підлогою, не щільно забиті віконні укоси. Природна вентиляція «впорається» зі своїми завданнями в приміщеннях площею близько 200 м² з висотою стель 6 м. При цьому згідно ДБН В.2.5-77_2014 має виконуватися умова: протягом години повітря зміниться 3 рази. Подібне реально реалізувати у виробничих приміщеннях з великими площами. З кожним метром при зниженні висоти будівлі повітрообіг повинен зростати на 25%. Тобто при висоті стелі 5 м повітрообмін повинен бути на рівні 3,75 разів на годину.

Примусова (штучна) вентиляція для котельні реалізується на основі спеціальної кліматичної техніки, яка «змушує» циркулювати повітряні маси, витісняючи відпрацьоване і притягуючи свіже повітря. При такому типі повітрообміну вентиляційні канали повинні бути горизонтальними. Протяжність траси розраховується в індивідуальному порядку.

Припливна вентиляція в котельні

Щоб рідке паливо повноцінно горіло, необхідне постійне надходження кисню. Ознака того, що вентиляція працює некоректно – полум’я змінює колір. Воно стає жовтувато-червоним, в повітрі відчувається запах гару. При цьому ефективність роботи газового котла істотно знижується: згорає той же обсяг газу, але тепла виділяється менше.

Для нагнітання повітря підійде припливний вентилятор. Такі пристрої відрізняються компактними розмірами, безшумною роботою, ефективністю. Переміщаючи повітряні маси, прилад буде подавати з вулиці повітря, насичене киснем.

Розподіл повітряного потоку Вентс ПС 101 при різному положенні регулятора повітря

Нагнітальний вентилятор, який буде працювати в парі з підлоговим котлом, потрібно підбирати з урахуванням габаритів котельні. Агрегат повинен нагнітати необхідний для горіння газу обсяг повітря. При цьому потрібно передбачити запас потужності 20-30%, щоб прилад не відчував надмірне навантаження. Корпус вентилятора повинен бути стійким до високих температур (підійдуть моделі з міді, алюмінію). Купити відповідні вентилятори або припливні вентиляційні установки можна в каталозі нашого інтернет-магазину Vencon.

Що потрібно знати про витяжну вентиляцію котельні?

При роботі котельного обладнання активно споживається кисень з повітря і виділяється вуглекислота. Вентиляція повинна відводити назовні продукти згоряння і не допускати зворотної тяги.

Для реалізації таких завдань застосовуються витяжні вентилятори. Вони монтуються в витяжний канал. При виборі подібних пристроїв важливо врахувати наступне – в їх конструкції не повинно бути елементів, здатних до іскроутворення, так як температура займання парів газу становить 61°С. Подивитися моделі і порівняти ціни на вентилятори витяжні можна у відповідному розділі нашого інтернет-магазину.

Основні види витяжних вентиляторів

Варто мати на увазі, що застосовувати витяжні вентилятори не можна, якщо котел «бере» повітря для горіння з суміжних приміщень. Це створює пожежонебезпечні ситуації, може спровокувати зрив факела, стравлювання газу в приміщення. Застосовувати вентканали як газоходи теж категорично заборонено.

Припливно-витяжні установки – це оптимальне рішення для організації вентиляції в приміщенні котельні. Такі прилади нагнітають повітря для горіння газу і відводять СО, гар. Експерти магазину Vencon допоможуть вам підібрати вентиляційні системи під конкретний проект системи опалення.

Приклад монтажу припливно-витяжної установки

Де розташувати котельню в приватному будинку?

Проектування і монтаж котельні у власному будинку – питання серйозне і відповідальний. До нього необхідно підходити, озброївшись, в першу чергу, нормативною документацією, а ще – порадами фахівців в даній області. Крім того, при влаштуванні топкової потрібно пам’ятати як про зручність обслуговування обладнання, так і про вільний доступ до запірної і регулюючої арматури. У цьому матеріалі ми викладемо, якою має бути котельня в приватному будинку згідно з нормативними вимогами.

Вимоги до котельні

Оптимальний варіант – це розробка схеми топкової на стадії проектування, коли будівництво ще не розпочато. Тоді є можливість ретельно вивчити нормативну документацію, що стосується цього питання і заздалегідь усе передбачити. Найбільш жорсткі вимоги до котельні для газового котла пред’являються саме в Українській (інструкція по розміщенню теплогенераторів МДС 41-2.2000), на них ми і будемо спиратися, роблячи застереження в ключових моментах.

Газове котельне обладнання допускається встановлювати на кухні або в окремому приміщенні топкової, що знаходиться на першому поверсі, в цокольній або підвальній частині будинку. Крім цього, теплогенератори можна розміщувати в прибудовах або окремо розташованих будинках, а також на плоскій покрівлі за умови дотримання вимог до несучої здатності і надійності покриття. Обмеження тут діють такі:

  • Яке встановлюється в кухні обладнання має обмеження по потужності, – не більше 60 кВт.
  • В окремому або прибудованому приміщенні можна ставити джерела тепла для опалення та ГВП сумарною потужністю не вище 350 кВт. Якщо цей показник перевищено, то залишається тільки один варіант – будівництво окремо стоячої теплогенераторної.
  • Висота кімнати в будь-якому випадку повинна бути не менше 2.5 м.

Для водонагрівачів, чия теплова потужність не перевищує 150 кВт, нормами МДС 41-2.2000 регламентується не майдан приміщення для газового котла, а його обсяг. Незалежно від того, де буде стояти агрегат, обсяг кімнати повинен бути не менше 15 м3. До цього значення додається додатковий обсяг, рівний 0.2 м3 на кожен кіловат потужності котла.

Крім того, при розстановці обладнання потрібно враховувати необхідність обслуговування. Якщо воно потрібне для самого котла або іншого обладнання, що знаходиться поруч, то збоку або ззаду потрібно залишити прохід шириною не менше 700 мм, а від виступаючої частини лицьовій панелі агрегату до найближчої перегородки – не менш 1 м (Правила улаштування та експлуатації котлів).

У разі, коли сумарна потужність нагрівачів, що стоять у вбудованому або приміщенні, перевищує 150 кВт, то площа котельні та її обсяг нормуються, виходячи зі зручності обслуговування і прокладання інженерних мереж.

При цьому кімната не може перебувати всередині будівлі, тобто, повинна примикати до зовнішньої стіни, в якій потрібно передбачити вікна. Вони покликані виконувати 2 функції: служити джерелами природного освітлення і спрацювати як легкоскидних конструкцій під час вибуху газу.

Розміри приймаються з розрахунку 0.03 м2 площі вікна в котельні (по склу) на кожен 1 м3 об’єму приміщення.

Відповідно до п. 5.5 МДС 41-2.2000 для внутрішніх і прибудованих топкових потрібен прямий вихід на вулицю, а зв’язку з чим встановлюється зовнішні двері в котельню. Допускається і прохід всередину будинку, але ці двері доведеться зробити протипожежної. Для прибудов існують і додаткові вимоги:

  • Прибудову треба розташовувати у глухої стіни будівлі, дотримуючись відстань від найближчого отвору 1 м.
  • Огороджувальні конструкції будинку і прибудови слід спирати на окремі фундаменти і не пов’язувати їх між собою.
  • Стіни прилаштовують частини виконуються з матеріалів, що забезпечують межу вогнестійкості не менше 45 хвилин.

Примітка. У нормативній документації України пристрій виходу на вулицю і додаткової зовнішніх дверей не потрібно.

Котли електричні, рідко – і твердопаливні

Якщо для виробництва тепла застосовується електроенергія, то розміщення обладнання регламентують такі норми проектування, як Правила улаштування електроустановок (ПУЕ). Але прямої заборони на установку електрообігрівача в тій чи іншій кімнаті в даних правилах немає, тому краще поставити його в окремому приміщенні, що продиктовано міркуваннями практичності і безпеки.

Коли обігрів будівлі забезпечують джерела тепла, що спалюють тверде або рідке паливо, то їх розташування регламентує лише СНиП II-35-76. Він говорить, що розміщувати подібні теплогенератори необхідно в спеціальному окремому приміщенні. При цьому компонування обладнання базується на двох принципах: послідовність технологічних процесів і зручність обслуговування, а площа котельні не нормується.

Розстановка за технологією передбачає певну черговість, починаючи від пристроїв фільтрації води і закінчуючи розподільними гребінками і обладнанням для ГВП. Дана норма носить рекомендаційний характер, так як забезпечує якийсь порядок в автономній котельні, але її неухильне виконання не завжди можливо. А ось зручність обслуговування – критерій обов’язковий, тому Правил улаштування та експлуатації котлів для цієї мети передбачаються такі вимоги:

  • Відстань від пальника котла на рідкому паливі до протилежної стіни – не менше 1 м, від фронтальної виступаючої частини твердопаливного агрегату до тієї ж стіни – не менше 2 м.
  • Коли 2 теплогенератора на дровах стоять один навпроти одного, то просвіт між ними дотримується 5 м, тому подібна компоновка для приватного забудовника є неприйнятною, так як при такому розкладі мінімальні розміри котельні зростуть удвічі.
  • Коли в паспорті на опалювальне обладнання зазначено, що потрібно бічне або заднє обслуговування, то в цих місцях треба забезпечити прохід шириною 1.5 м. Якщо обслуговування не потрібно, то просвіт повинен бути 700 мм.
  • У місцях проходів нічого не повинно перегороджувати просвіт до висоти 2 м.

Вимоги до вентиляції

В цьому плані найжорсткішими є вимоги до газових котелень. Витяжка повинна забезпечувати витрата повітря з розрахунку трикратного обміну за 1 годину. Це означає, що протягом години повітряне середовище в кімнаті повністю оновиться тричі. Підрахунок простий: множенням площі на висоту визначається обсяг приміщення, після чого результат множиться на 3. Як правило, в приватних будинках і котеджах витяжку організовують природну, через вертикальну шахту або трубу.

У свою чергу, завданням припливної вентиляції котельні є компенсація витяжного повітря і подача повітряної суміші для процесу горіння. Цю суміш забирає теплогенератор, а потім викидає разом з продуктами горіння за допомогою димоходу. Відповідно, витрата припливного повітря – це сума витрат повітряної суміші для витяжки і на горіння, що і прописано в нормах.

Щоб забезпечити необхідну кількість припливу, у вхідні двері вбудовується перетічними решітка. Крізь неї повітряні маси, спонукувані роботою витяжки, надходять в котельню приватного будинку. Грати можна вбудувати як в зовнішні двері, так і у внутрішню, завдяки чому в котли надійде підігріте повітря і ефективність їх роботи підвищиться.

У ситуації з агрегатами на рідкому паливі рекомендується дотримуватися такі ж вимоги до вентиляції котельні, як і при роботі на природному газі. Тут так само потрібне повітря для спалювання і для вентиляції, оскільки разом з паливом в приміщення буде потрапляти пил, бруд від вугілля і шкідливі пари від солярки. Виняток – електрокотел, йому не потрібен ні димохід, ні повітря для спалювання, ні вентиляція. Досить задіяти схему з одноразовим природним повітрообміном.

додаткові рекомендації

Перш ніж здійснювати пристрій котельні, рекомендується виконати декілька корисних порад:

1. Не можна покладатися лише на інформацію, яка опублікована на різних інтернет – ресурсах. Будь-які твердження чи поради, прочитані в статтях чи навіть книгах, вимагають підтвердження або хоча б не повинні спростовувати відповідними нормативами.

2. Вивчивши норми і вимоги, що пред’являються до котелень, варто проконсультуватися з контролюючими службами, що дають добро на експлуатацію вашої топкової. Фахівці цих служб вкажуть на нюанси, які ви могли упустити. Особливо це стосується монтажу та приєднання газоиспользующих агрегатів.

3. Здійснюйте розробку спільно з проектною організацією або, якщо ваша схема опалення дуже проста, а теплова потужність невелика, то хоча б проконсультуйтеся з інженером-проектувальником, обізнаним у даній темі.

4. Не плутайте нормативну базу різних країн СНД. Наприклад, перебуваючи в України, користуйтеся нормативами цієї країни, не беріть з інтернету українські або білоруські документи, вони можуть містити значні відмінності.

При монтажі обладнання і трубопроводів треба врахувати деякі моменти, що можуть згодом спростити вам життя.

Наприклад, не всякий агрегат вимагає заливки фундаменту, легкі котли вагою до 50 кг можна спокійно ставити прямо на стяжку, головне, щоб вона була зроблена якісно. Інший момент – це схема котельні в приватному будинку, згідно з якою буде виконуватися монтаж.

У ній треба передбачити не тільки відстані згідно з нормами, а й вільний доступ до запірної і регулюючої арматури, зливним патрубкам і електроустаткування.

Монтуючи крани, клапани та інші елементи, варто потурбуватися про те, як ви будете їх знімати або міняти згодом, особливо в поліпропіленових системах.

Прилади автоматизації і контролю розташовуйте таким чином, щоб їх було добре видно від вхідних дверей.

Іноді, якщо котельня в котеджі харчується природним газом, то в ній встановлюють датчики перевищення концентрації метану і чадного газу, пов’язані з відтинає газовим клапаном. Такий захід не буде зайвим, особливо якщо потужність обладнання велика.

висновок

Дуже важливо правильно підійти до розташування обладнання і розробці схеми прокладаються мереж. Виконавши цю роботу якісно і відповідно до нормативів, можна вийти на оптимальні розміри котельні і звільнити більше місця для житлового простору будинку або котеджу.

Котельня: місце прописки

Якщо заздалегідь не визначитися з «місцем прописки» опалювального обладнання, можна неабияк зіпсувати собі заміське життя. Вирішення цього питання пов’язане в першу чергу з характером самих будівельних робіт. Припустимо, господарі затіяли серйозний ремонт або реконструкцію старого будинку «без зручностей», плануючи перетворити його в комфортабельне заміське житло.

А який комфорт без якісної системи опалення? Котельня в такому випадку повинна бути обов’язково, але стара планування не дозволяє розмістити її в будинку, принаймні без порушення діючих нормативів.

Буває, що домовласник за всяку ціну намагається втиснути котельню в крихітне приміщення, де і вентиляції практично немає, і в підсумку отримує дрібні, а то і великі неприємності.

При реконструкції будинку можна розмістити котельню в прибудові, хоча подібні «архітектурні доповнення», як правило, безнадійно псують вигляд. Оптимальним рішенням буде окремо стоїть котельня.

Інша справа, якщо йде нове будівництво. Тоді проектувальник зобов’язаний передбачити технічне приміщення під котельне обладнання. Хоча і в цьому випадку котел не обов’язково повинен перебувати всередині будинку. Цілком можливо встановити його, знову ж таки, в спеціальному блоці, на окремому фундаменті і на певній відстані від будинку. Розглянемо всі переваги і недоліки цих варіантів докладно.

Котельня зовні …

Отже, котельня зводиться окремо від житлового будинку. Що з цього випливає? По-перше, зі стовідсотковою гарантією можна сказати, що коштів знадобиться більше, ніж для пристрою котельні в будинку.

Доведеться робити окремий фундамент, зводити на ньому нові капітальні стіни, в той час як для будинків котельня вимагає хіба що спорудження додаткових перегородок, що відокремлюють її від інших приміщень.

По-друге, доведеться займатися прокладкою зовнішніх інженерних мереж – термоізольованих трубопроводів системи опалення та ГВП від котельні до котеджу і інших будівель.

А це клопітно, технічно непросто, та й, знову ж, затратно. По-третє, при необхідності перенастроювати устаткування або усунути неполадку в системі опалення не уникнути походу в котельню, що морозною і темної зимової ночі неприємно.

У окремо стоячої котельні є безперечні плюси. В першу чергу вона позбавляє від незручностей проживання під одним дахом з котлом, димоходами, топливопроводами і т. Д. – адже навіть за умови відведення через димохід шкідливі хімічні сполуки проникають в житлові приміщення. Чи не буде чути і шум працюючих паливних агрегатів.

Крім того, винесення котельні за межі котеджу звільняє корисну площу, так що замість технічного приміщення, де в повітрі витають продукти згоряння газу або солярки, ви можете влаштувати, припустимо, більярдну. Або комору для зберігання консервованих дарів природи.

Окремо скажемо про таку важливу проблему, як забезпечення пожежо- та вибухобезпеки. Іноді аварії в системі опалення приватних будинків завдають серйозної шкоди здоров’ю людей, не виключений і летальний результат.

Це може статися, зокрема, якщо в автономній котельні установки вибухне побутовий газ. Навіть при професійному монтажі і якісному обладнання трапляється технічний збій, наслідками якого можуть бути людські жертви.

Якщо котельня розміщена в окремо стоїть будівлі, обходиться, як правило, без трагедій.

Що стосується вищезазначених мінусів віддаленої від будинку котельні, то вони почасти переборні. Так, потрібні нові стіни, але ж їх не обов’язково викладати з цегли – цілком прийнятні і Легкосборние «сендвіч» -конструкції або, припустимо, готові залізобетонні заводського виконання. Варіантів доступних матеріалів і технологій багато, оскільки способи будівництва будівель окремо стоячої котельні не нормуються, а визначаються конкретними техніко-економічними розрахунками.

Інший мінус пов’язаний з необхідністю прокладання зовнішніх теплоізольованих магістралей. Проблема полягає в тому, щоб доставити тепло від котельні до будинку без втрат. Досить поширені металеві трубопроводи слід ретельно утеплювати.

Але навіть в цьому випадку сталеву трубу важко вберегти від корозії, а згодом від протікання.

Крім того, зовнішні металеві трубопроводи прокладаються під землею, як правило, нижче глибини промерзання, вимагає досить значного обсягу земляних робіт, нерідко із залученням важкої техніки.

Однак і тут є вихід. Для подачі теплоносія в системи опалення та гарячого водопостачання котеджу можна використовувати теплоізольовані гнучкі пластикові труби.

Ці труби характеризуються низькими втратами тепла, відсутністю корозії, тривалим терміном служби і порівняно невисокою вартістю. Їх укладають в неглибоку вузьку траншею довільної форми, що дозволяє, крім іншого, зберегти вже оформлений ландшафт.

Вони актуальні і в тому випадку, коли паливна ємність (дизельним паливом) розташовується за межами будинку.

Можна перебороти і таке незручність, як необхідність «відвідувати» котельню для перемикання режимів опалення або усунення проблем. Закупити якісне обладнання, не поскупилася на відповідну автоматику – і причини виходити на мороз в нічний час відпадуть самі собою.

І всередині

Як ви вже зрозуміли, негативних моментів при розміщенні котельні всередині житлового будинку набагато більше, ніж у варіанту «у дворі». Необхідність виділення додаткової площі, шум обладнання, підвищена пожежо і вибухонебезпечність, а найголовніше – неекологічність.

Не забувайте, що обов’язково потрібно робити димохід, що проходить через приміщення різного призначення знизу доверху. Поруч зі спальнями його прокладати не можна, через вітальню або дитячу теж вкрай небажано, тому проектувальники повинні знайти якийсь планувальний компроміс.

Але навіть спорудження димоходу за всіма правилами не виключає витік продуктів згоряння, які вкрай шкідливі для здоров’я.

І все ж, незважаючи на всі мінуси, в більшості випадків домовласники вважають за краще розміщувати котельне опалювальне обладнання всередині будинку. Причин тут декілька, і найголовніша – економічна. При будь-якому розкладі виходить, що котельня в будинку вигідніше, ніж окремо стоїть. Тому має сенс перерахувати заходи, які допоможуть компенсувати її недоліки.

В першу чергу слід передбачити приміщення під котельню заздалегідь, ще на стадії проектування, а не встановлювати обладнання в коморі або гардеробної. Спеціально обладнане приміщення передбачає, зокрема, систему вентиляції та герметичний димохід.

Природно, що питань пожежної безпеки слід приділити особливу увагу. Проект котельні, до слова сказати, повинен бути узгоджений з пожежною інспекцією, яка може дати забудовникам і монтажникам системи певні рекомендації.

А завдання домовласника – простежити, щоб ці рекомендації були виконані в повному обсязі. Втім, краще перейти від загальних рекомендацій до нормативних документів.

згідно з нормативами

Нормативи повинні дотримуватися незалежно від того, де розміщена котельня: всередині будинку, в прибудові або в окремій будівлі. Згідно з діючими СНиП, а також Інструкції Мінбуду України по розміщенню теплових агрегатів, призначених для опалення і гарячого водопостачання одноквартирних або блокованих житлових будинків, окреме приміщення, призначене для установки теплових агрегатів сумарною потужністю до 150 кВт, має відповідати цілій низці вимог.

Висота підвалу від підлоги до стелі повинна бути не менше 250 см. Обсяг котельного приміщення повинен становити не менше 15 куб.м. Приміщення котельні обов’язково відокремлюють від суміжних огороджувальними стінами з нульовою межею поширення вогню по конструкції. На вході в котельне приміщення і в усі суміжні повинні бути встановлені двері.

Вікно на вулицю повинно мати площу скління не менше 0,5 м2. Необхідна також фрамуга або кватирка для екстреного провітрювання; крім того, в котельне приміщення повинен бути організований приплив свіжого повітря з вулиці, через отвір перерізом не менше 150 х 200 мм. За відсутності такого отвору під усіма дверима робиться щілину не менше двох сантиметрів. Природне освітлення встановлюється з розрахунку 0,03 м2 скління на кожен кубічний метр приміщення.

До котельні необхідно підвести каналізаційну трубу для відведення аварійних стоків від котла і бойлера, а також для зливу конденсату з димоходу. Тому при виборі приміщення під котельню слід враховувати можливість її прокладки.

Існують також особливі норми пожежної безпеки для котелень (особливо газових, які вважаються вибухонебезпечними). Електрообладнання газової котельні повинно бути повністю винесено за її межі, за винятком світильника у вибухонебезпечному герметичному виконанні.

Котельні, які працюють на твердому непилеобразном паливі, не належать до вибухонебезпечних приміщень.

Електропроводка робиться прихованої, в ідеалі в сталевих трубах; освітлювальна апаратура використовується в Напівгерметичний виконанні, з загвинчують склом і металевою сіткою для захисту від механічних пошкоджень.

Словом, підійти до розміщення та оснащення котельні для заміського будинку слід з особливою увагою. Система опалення – найдорожча і складна з інженерних комунікацій, безвідповідальності вона не терпить.

Котельня в приватному будинку

Плануючи будівництво будинку, потрібно точно і заздалегідь вибрати місце для облаштування котельні. При серйозної реконструкції або перепланування будинку питання про те, де буде розташовуватися котельня в приватному будинку, є першочерговим. Правильне облаштування опалювальної системи, надійний, практичний і економний котел зроблять мікроклімат в будинку комфортним і затишним на багато років.

Питання про те, де в побудованому будинку розміщувати котельну, може бути кілька проблематичним. Справа в тому, що стара планування будинку не завжди дозволяє встановити котельню з дотриманням всіх діючих нормативів і вимог по техніці безпеки. Але ці правила не варто порушувати, що б в умовах подальшої експлуатації уникнути великих неприємностей.

загальні поняття

Під котельні на увазі спеціально обладнану в будинку кімнату, або окреме приміщення для установки системи опалення. Так само – це весь комплекс опалювальних приладів і систем, призначених для забезпечення всього будинку опаленням і гарячою водою. У статті детально розглянуті всі необхідні умови і етапи монтажу котельні в приватному будинку.

Опалювальне обладнання можна встановити як всередині будинку, так і в прибудованому приміщенні. Це важливий етап підготовки реконструкції або будівництва, яке можна вирішити на перших етапах. Питання про розміщення вирішується в кожному індивідуальному випадку, виходячи з можливостей власника приватної власності. Краще рішення – це котельня, змонтована в будівлі, що стоїть окремо.

У приміщенні котельні буде встановлено опалювальний котел, безпосередньо є теплогенератором. Тип котла залежить від виду застосовуваного палива.

Саме від типу застосовуваного котла залежать всі нормативні параметри, що пред’являються до приміщення, а також правильний монтаж решітки вентиляційної, системи і димоходу. Слід зазначити, що установка електричних котлів не вимагає виділення окремого приміщення, вони можуть бути змонтовані в будь-якій кімнаті.

типи

Ще раз слід сказати, що розміщення котельні в побудованому будинку набагато складніше, ніж в тому випадку, коли приміщення було визначено заздалегідь.

Типи котелень визначаються виходячи від місця розташування по відношенню до будинку:

  1. Окремо стоять. Устаткування, змонтоване в такому приміщенні, з’єднується з будинком за допомогою інженерних комунікацій. Таке розташування є найбільш правильним, так як тут є можливість установки будь-якого типу котла. При цьому від його роботи не будуть створюватися незручності для мешканців.
  2. Прибудовані. Такі котельні монтують в прибудові до будинку. Плюсом є можливість установки приміщення котельні впритул до будь-якого будинку.
  3. Вбудовані. У цьому випадку все обладнання котельні монтується безпосередньо всередині будинку. На етапі проектування будинку, приміщення розташовують так, щоб спростити прокладку комунікацій до всіх кімнатах. Тут слід враховувати той факт, що для приміщення котельні потрібно виконати додаткову, підвищену шумоізоляцію. Наприклад, котли з наддувним пальниками досить сильно шумлять і при недостатній шумоізоляції порушуватимуть екологічність будинку.

Монтаж опалювального обладнання в будинку повинен бути виконаний по СНиП. Робити це повинні фахівці в цій галузі.

Норми і вимоги

Не залежно від типу приміщення при монтажі опалювального, водогрійного обладнання та інженерних комунікацій слід дотримуватися стандартних вимог і норм. Вимоги до приміщення котельні дещо відрізняються в залежності від виду палива і типу котла. Детально з документацією СНиП можна ознайомитися на сайті Ростехнагляду. Також точна інформація вказана фірмою-виробником в документації та інструкції, які додаються до опалювального котла.

Загальні вимоги і норми для облаштування приміщення котелень всіх типів:

  • Заборонено в одному приміщенні розміщення більше двох котлів.
  • Заборонено зберігання в приміщенні горючих і вибухових речовин.
  • Стіни повинні бути бетонними, або цегляними; пол – бетонним (можна покрити металевим листом). Слід виконати облицювання підлоги та стін кахельною плиткою, допускається покриття поверхонь негорючої мінеральної штукатуркою.
  • Опалювальний котел жодної зі сторін не має примикати до стін. Вільний простір між стінами і котлом необхідно з міркувань техніки безпеки і для проведення необхідних експлуатаційних та ремонтних робіт.
  • Вентиляційна система і димар повинні бути розраховані правильно, відповідно до потужності і параметрами опалювального котла.
  • На вхід в котельню необхідно встановити двері, що відкриваються назовні. Двері обов’язково треба зробити з вогнестійкого матеріалу.

Загальні вимоги щодо розміщення опалювальних котлів:

  1. Котел може бути розташований в будь-якому окремому приміщенні на будь-якому поверсі будинку. У тому числі в підвальних і напівпідвальних приміщеннях.
  2. Розташування на кухні опалювального котла можливо незалежно від встановленої газової плити. Потужність агрегату повинна бути не більше 60 кВт. Сумарна потужність такої індивідуальної системи опалення повинна бути не більше 150 кВт (включаючи систему гарячого водопостачання).
  3. При облаштуванні котельні в прибудові, або в цокольному або підвальному приміщенні, сумарна потужність всієї опалювальної індивідуальної системи не більше 350 кВт.
  4. Внутрішні розміри приміщення котельні повинні відповідати нормам: висота стелі в котельні від 2,5 м; мінімальний обсяг кімнати – 15 м3. Плюс до цього, на кожен 1 кВт потужності котла, слід додати 0,2 м3.
  5. Обов’язковою умовою установки опалювального котла є пристрій системи вентиляції. Вентиляцію можна розрахувати за площею приміщення. Обчислення проводяться за формулою, виходячи з розрахунку надходження свіжого повітря 3 м3 / с на 1 м2. Це загальний розрахунок, він робиться без урахування кількості людей, що живуть в будинку.
  6. Кухонне приміщення з встановленим котлом, повинна мати вікно з кватиркою. Двері повинні бути піднята над підлогою, або в її нижній частині необхідно обладнати грати для припливної вентиляції.

Основні вимоги до приміщення при установці котлів потужністю до 150 кВт:

  • Такі опалювальні котли можуть бути встановлені в окремому приміщенні: в прибудові, в підвалі, на будь-якому поверсі будинку. Основні норми:
  • Площа і висота приміщення повинні бути зручні для обслуговування обладнання. Обсяг приміщення від 15 м3.
  • Котельня обов’язково відділяється від суміжних кімнат відображають стінами. Межа вогнестійкості 0,75 год. Межа розбіжності вогню по конструкції – нульовий.
  • Приміщення, в якому встановлений котел, повинно мати у своєму розпорядженні хорошою витяжкою і правильно обладнаним димоходом. Вентиляційний отвір воздуховода має перетин від 150 х200 мм.
  • При відсутності вентиляційного отвору під дверима залишається зазор в 2 см для природної вентиляції. В цьому випадку провітрювання здійснюється через кватирку у вікні.
  • Двері котельні і суміжних кімнат повинні відкриватися назовні.

Пристрій і схема

Система опалення складається не тільки з котла і труб, є інші важливі прилади та комунікації, що дозволяють системі ефективно функціонувати.

  • Опалювальний котел – це генератор тепла. Теплоносій нагрівається завдяки згорянню палива в камері згоряння котла. Тепло від труб і радіаторів потрапляє в приміщення.
  • Бак-водонагрівач (бойлер) служить для забезпечення мешканців будинку гарячою водою. Усередині такого бака проходить трубка з циркулюючим по ній нагрітим теплоносієм, який в свою чергу, нагріває воду в бойлері.
  • Розподільчий колектор призначений для максимально зручного розподілу і циркуляції теплоносія у всіх апаратах опалювальної системи. Розподільчий колектор складається з гідравлічного розподільника, циркуляційного насоса, гребінки. Так само колектор підтримує температуру теплоносія.
  • Розширювальний бак необхідний для компенсації підвищення тиску в системі при нагріванні теплоносія.
  • Група безпеки здатна захистити опалювальний контур від надлишкового тиску, видаляє зайве повітря. Включає в себе: запобіжний клапан, манометр, повітровідвідник.
  • Система підживлення контролює зниження тиску теплоносія в системі, через випаровування або деяких інших витоків.
  • Трубопроводи, запірна арматура, застосовувана для перекриття потоку середовища.
  • Димохід монтується для відведення продуктів згоряння палива від котла на вулицю. ККД і безпеку опалювального котла і системи безпосередньо залежить від точності і якості установки і розрахунку димоходу.
  • Автоматика – це електронний пристрій, призначений для повного управління всією котельні. Забезпечує чітку, злагоджену роботу всіх складових ГВС і опалювальної системи.

Слід зазначити, що все перераховане обладнання для котельні є обов’язковим. Виняток становить бойлер, це пов’язано з тим, що не всі індивідуальні автономні котельні розраховані і на ГВС.

Схема пристрою газової котельні в будинку

Деякі додаткові умови і нюанси:

  • Для газових котелень пред’являються особливі вимоги, з огляду на їх підвищеної вибухонебезпечності.
  • Електрообладнання газових котелень виносять за межі приміщення. Світильник повинен бути герметичним. Прихована електропроводка закладається в сталеві труби.
  • До котельних, що працюють на рідкому або твердому видах палива, не пред’являються такі жорсткі вимоги, як до газових котелень. Але електрична проводка в приміщенні повинна бути прихованою. Освітлювальні прилади повинні бути захищені металевою сіткою.
  • Якщо котельня обладнується в окремій будівлі, то необхідно провести до неї воду, каналізаційну трубу (для відводу аварійних стоків) і подбати про утеплення комунікацій, що проходять від котельні до будинку.

У висновку треба зазначити, що проектування і монтаж системи опалення є однією з трудомістких, складних і дорогих інженерних робіт в будівництві індивідуального будинку. Від правильної установки залежить ККД системи, безпеку, термін експлуатації і комфортне проживання.

Котельні в приватному будинку: вимоги до системи, норми, пристрій і розміщення основних елементів (75 фото)

Життя за містом має масу плюсів, коли всі питання з водопостачанням та опаленням вирішені. При відсутності підключення до централізованого газопроводу і водопостачання, виходом стає організація власної котельні. Тут важливо правильно вибрати і спроектувати котельню заміського будинку.

Які бувають котельні в приватних будинках

Котельні можна вбудовувати (наприклад, в підвалі будинку), пристроювати або розміщувати окремо (у дворі). Обраний паливо (газ, електрику і т.д.) і конструкція котла визначають розмір котельні в приватному будинку.

Відкрита і закрита схеми опалення

Типові схеми котельні поділяють на «відкриті» і «закриті». Відкриту схему змонтувати дешевше, але експлуатаційні витрати істотно вище. У закритій системі теплоносій нагрівається безпосередньо в системі, а насос забезпечує його циркуляцію.

Основна відмінність між цими системами, що у відкритій системі теплоносій в розширювальному баку стикається з повітрям. А значить частина тепла втрачається.

Закрита схема (найпоширеніша) трудомістка при установці, але завдяки її герметичності, тепловіддача прагне до нуля.

Де котельню розмістити

В першу чергу треба пам’ятати:

В одному приміщенні (незалежно від його площі) не можна встановлювати більше двох котлів.

Усі будівельні та оздоблювальні матеріали повинні бути вогнестійкі і відповідати протипожежним нормам.

Стіни можуть бути тільки цегляні або з бетонних блоків, заштукатурені або оброблені кахельною плиткою. Підлогове покриття – бетон або метал.

Обов’язкові відповідні вентиляція, особливо для газових котелень в будинку, і димар. Не рідше трьох разів на годину повітря повинен оновлюватися. Обов’язково повинні бути вікно і виходить на вулицю двері.

Габарити топкової варіюються виходячи з розмірів встановленого обладнання і мають на увазі наявність вільного простору для проведення техобслуговування.

Повний перелік вимог до котелень в приватному будинку в 2018 можна знайти в СНиП II-35-76.

Без чого не можна обійтися в котельні

Власне, сам котел, в якому і відбувається нагрів теплоносія. Для великих будинків буде потрібно установка колектора, що розводить теплоносій між окремими групами опалювальних приладів.

Ще обов’язкові розширювальний чан (бак), водонагрівач, що подає трубопровід і запірна арматура, регулююча параметри системи опалення.

Не забудьте про автоматику для контролю функціонування системи. Звичайно, блок автоматики варто додаткових грошей, але ці витрати швидко окупляться.

Будь-яка система опалення включає дві пов’язані між собою системи – димоходу (виводить відпрацьовані гази) і вентиляції (приплив свіжого повітря, що дозволяє підвищити згоряння палива).

електричні котельні

Найбезпечніший вид палива – електричний. Він не вимагає виділеного вентильованого приміщення, зважаючи на відсутність будь-яких продуктів згоряння.

Крім дуже високого коефіцієнта корисної дії (до 99%), електричні котли вигідно відрізняють простота установки, практично безшумна робота і легкість і догляді. До мінусів можна віднести необхідність наявності стабільної потужної електромережі.

Електричні джерела теплової енергії підключають до радіаторів опалення. Регулювання температури здійснюється або за допомогою пальника, або за допомогою змішувача з сервоприводом.

газові котельні

До газових котелень застосовуються підвищені вимоги (інструкція МДС 41-2.2000 і в СНиП II-35-76), а газові котли підлягають обов’язковій сертифікації.

Пам’ятайте, що для отримання дозвільної документації потрібно суворе відповідність усім нормативам і нормам. Наприклад, наявність в приміщенні газосигналізатора.

Котли менше 30 кВт можуть розміщуватися на кухні за умови:

  • наявності хорошої вентиляції на випадок появи витоків газу. При цьому площа вікна кухні не менше 0,5 кв.м., а ширина дверного отвору від 0,8 кв.м,
  • стіни кухні повинна бути з вогнетривких матеріалів,
  • мінімальна площа кімнати – 6 кв.м. з стелями вище 2,5 м.

Для потужних газових котлів (перевищують 30 кВт) доведеться виділяти самостійний будинок.

твердопаливна котельня

Твердопаливних котлів по будівельним нормам в житлових кімнатах і на кухнях бути не повинно. Прибудову коректно розміщувати поруч з глухою стіною, як показано на фото котельні в приватному будинку. Для паливної великої потужності будують самостійні будівлі.

Складові ефективної схеми опалення на твердому паливі:

  • відповідний тепловий генератор,
  • обв’язка котла, що включає циркуляційний насос, триходовий клапан, групу безпеки,
  • димохід,
  • накопичувальний водонагрівач,
  • блок автоматики,
  • комплекс пожежогасіння.

Вугілля, торф або дрова – це і є тверде паливо. У випадку з вугіллям важливо пам’ятати про вибухонебезпечність вугільного пилу у великій концентрації. Тому важливо забезпечити захист електропроводки.

Котельні на рідкому паливі

Монтаж такої котельні в будинку істотно простіше, ніж монтаж газових або твердопаливних аналогів. Розміщують такі топкові як всередині, так і поза домом.

Висока гучність і специфічний запах зазвичай виключають розміщення такої топкової на кухні. Розумним виходом буде виділити окреме приміщення з хорошою звукоізоляцією.

Безумовний плюс, що ніяких дозволів і погоджень не потрібно. Потрібен тільки вільний під’їзд для транспорту з паливом, а також регулярна заправка котла.

Підбиваючи підсумки

Законодавча база часто змінюється, тому вже на попередньому етапі проектування топкової важливо вивчити всі діючі нормативи і регламенти. Плануючи встановити потужну топкові, розумно звернутися в спеціалізовані організацій.

Повірте, що економія на роботі професіоналів часто призводить до суттєвої переплати в процесі експлуатації, а також вкрай неприємним і небезпечним наслідків для життя і здоров’я ваших домочадців. Навіть якщо котельня невелика, обов’язково проконсультуйтеся з фахівцями.

Фото котелень в приватному будинку

Також рекомендуємо переглянути:

Бойлерна в приватному будинку: основні вимоги та норми облаштування

Комфортне проживання в приватному будинку неможливо без таких благ цивілізації, як гаряча вода і опалення. Але щоб їх отримати, потрібно докласти чимало зусиль.

Особливо, якщо ви плануєте зробити своє житло повністю автономним – в цьому випадку не обійтися без спеціальної бойлерної, де будуть знаходитися нагрівальні і водонакопітельниє прилади.

Правильне облаштування цього приміщення – застава не тільки грамотно функціонуючих інженерних мереж, але і вашої безпеки, так що далі пропонуємо розібратися, які вимоги висуваються до організації бойлерної: розміри, норми розміщення обладнання, схеми підключення – до вашої уваги теоретичний помічник і фото.

Розташування бойлерної

Для початку розберемося з визначеннями. Під бойлерної мається на увазі технічна кімната з цілим комплексом спеціального обладнання, яке призначене для організації гарячого водопостачання в будинку. Паралельно цей же комплекс відповідає і за опалення. Ось чому приміщення, з урахуванням його багатофункціональності, доцільніше іменувати котельні, хоча в побуті поширені обидві назви. Є три варіації розташування бойлерної.

  • Перший – всередині будинку: в напівпідвалі або підвалі, або ж у віддаленій кімнаті першого поверху.
  • Другий – в спеціальній прибудові: бойлерну прилаштовують впритул до будинку, переважно, з боку санвузла.

Для бойлерної потрібно виділити окреме приміщення

  • Третій – в окремій будівлі: опалювальну систему облаштовують в окремій будові, яке з’єднується з основним будинком за допомогою комунікацій.

Порада. Рекомендований варіант розташування бойлерної-котельні – в окремій будівлі: завдяки віддаленості технічного обладнання від житлових кімнат домочадцям забезпечується максимальна безпека і комфорт.

оснащення бойлерної

Безперебійна робота бойлерної-котельні, а відповідно і забезпечення будинку гарячою водою та опаленням, неможливо без цілого набору спеціальних пристроїв і елементів комунікацій. До обов’язкових складових системи відносяться:

  • Котел – головний теплогенератор. Саме тут нагрівається теплоносій, який в подальшому подається в бойлер і опалювальні прилади. Виходячи з джерела теплоенергії, котли діляться на п’ять типів: електричні, газові, твердопаливні, рідкопаливні та комбіновані.
  • Бойлер – бак-водонагрівач. Усередині ємності розташована трубка, по якій переміщається гарячий теплоносій – він передає тепло воді в бойлері, тим самим нагріваючи її до необхідної температури.
  • Розподільчий колектор – насос, гідророзподільник і мурашки. Цей вузол забезпечує розподіл і безперебійну циркуляцію теплоносія по всіх елементах робочої системи.
  • Гідроакумулятор – розширювальний бак: компенсує збільшення тиску в процесі нагрівання робочого теплоносія.
  • Пристрої безпеки – відведення повітря, запобіжна арматура, манометр: захищають систему від зайвого повітря і надлишкового тиску.
  • Автоматика – різного роду електронні прилади, які призначені для злагодженого управління всіма компонентами системи опалення та водопостачання.
  • Димохід – відводить труба: виводить в зовнішнє середовище продукти згоряння робочого палива. У димоході немає гострої необхідності лише в тому випадку, якщо в бойлерних приміщенні експлуатується електричний котел.
  • Набір запірної арматури, призначеної для оперативного перекриття руху теплоносія в разі аварійних ситуацій.

Основні вимоги до бойлерної

Всі вимоги, що пред’являються до облаштування бойлерної-котельні, можна розділити на дві категорії: що стосуються самого приміщення і обладнання. Почнемо з перших.

Бойлерна повинна мати велику площу – не менш 6 кв.м. Мінімальний обсяг приміщення – 15 куб.м. Висота стель повинна бути 2,5 м і більше. Ці вимоги обумовлені не тільки заходами безпеки, але і зручністю обслуговування системи опалення та ГВП – важливо забезпечити вільний доступ до всіх трубах і приладів.

Стіни бойлерної виконуються тільки з вогнестійких матеріалів – бетону або цегли. Пол – з бетону. Для фінішної облицювання як стін, так і підлоги рекомендується використовувати рельєфну кахельну плитку. Допустима альтернатива для стін – мінеральна штукатурка негорючої групи.

Якщо бойлерна облаштовується безпосередньо в будинку або в прибудові до нього, вона повинна відділятися від сусідніх житлових приміщень відображають стінами з матеріалу з нульовою межею поширення вогню. Двері бойлерної-котельні повинна бути вогнетривкої.

Рекомендується, щоб вона відкривалася назовні.

Важливо! До бойлерної необхідно обов’язково підвести каналізаційну трубу – вона потрібна для безперешкодного відведення аварійних стоків.

У бойлерної повинна бути організована вентиляційна система. Якщо немає можливості встановити спеціальні вентилятори, слід подбати про природної вентиляції – зробити у верхній зоні кімнати отвір 15х20 см.

Вимоги до обладнання

Встановлюючи обладнання в бойлерній-котельні, слід пам’ятати про наступні правила:

  • У приміщенні не повинно бути більше двох опалювальних котлів.
  • Мінімальна відстань між великими приладами (бойлерами і котлами) – 70 см.

Дотримуйтеся вимог мінімальні відстані при установці приладів

  • Ні опалювальний котел, ні бойлер жодної своєї стороною не повинні впритул примикати до поверхні стін – між приладами і стінами обов’язково має бути вільний простір.
  • Якщо котельня розташовується на першому поверсі будинку, загальна потужність обладнання системи не повинна бути вище 150-200 кВт, а якщо в прибудові, в напівпідвалі або в підвалі – 350 кВт. У випадку з бойлерними в окремих будівлях таких жорстких норм не передбачено.
  • Електрична проводка повинна бути закритою. Оптимальний варіант – сховати її в спеціальні труби зі сталі.
  • Світильники повинні закриватися металевими сітчастими корпусами.

Як бачите, облаштування бойлерної, або ж котельні, в приватному будинку вимагає дотримання безлічі норм – починаючи від габаритів технічної кімнати і закінчуючи її оснащенням. Порушення цих вимог може призвести до великими неприємностями, так що враховуйте всі нюанси, якщо хочете отримати по-справжньому ефективну і безпечну систему опалення та водопостачання свого житла.

Проектування і монтаж котельні в приватному будинку: тонкощі процесу і норми

Проектування і монтаж котельні в приватному будинку: тонкощі процесу і норми
Неймовірно пощастило тим людям, які зможуть підключитися до системи загального теплового постачання і не знають зайвих проблем. Якщо ж будинок стоїть в районі, де не проведено централізоване опалення, потрібно викручувати.
Буде потрібно облаштовувати окрему котельню. Якою саме вона буде, де буде стояти, а ще на якому паливі стане працювати, залежить від безлічі факторів.
Тут потрібно розібратися з тонкощами і зрозуміти, як потрібно проектувати і монтувати котельню в приватному будинку, а ще які вимоги висуваються до таких приміщень.

Різновиди котелень по розташуванню

Природно, існують вимоги до безпеки, і їх потрібно дотримуватися при облаштуванні подібного приміщення, як котельня, але все-таки вони будуть представляти нам правил вибору в питанні типу палива, розміру і місця розташування топкової.
За типом розміщень в приватному будинку котельні можуть бути:

Блочно-модульна котельня. В такому випадку обладнання буде розташоване всередині контейнера, який можна без праці переміщати з одного місця на інше. Використовується як тимчасовий або запасний вид опалення на підприємствах і промислового типу об’єктах, але можна використовувати навіть в приватному будинку.

В ідеалі слід продумати розміщення котельні ще при проектуванні будинку. Якщо ж будинок вже побудований, а число ймовірних варіантів розташування будуть скорочені, через що можна зіткнутися з тим, що вибір обладнання для опалення буде сильно звужений. У будь-якому випадку, якщо починати облаштування, слід звертатися до професійних майстрів.

Подробиця

Головні елементи котельні в будинку

Монтаж опалення в приватному будинку (навіть якщо він і маленький), а також проведення гарячого водопостачання можна вирішувати одним невеликим двоконтурним котлом, який «харчується» від газу.
Але в більшості випадків цього не вистачить, а ще буде потрібно великий комплекс пристроїв, який може бути виконаний з набору таких елементів:

Акумулятор тепла. Цікаво, що його встановлюють не завжди, навіть не дивлячись на те, що це дуже корисний елемент. У такій ємності буде накопичуватися перегрітий тепловий носій, а також» зайве тепло”, який після може подаватися в систему. Таким чином, вийде відчутно заощадити ресурси і підвищити безпеку. Це особливо актуально для твердопаливних котлів навіть при наявності двох котлів різних типів.

Необов’язково застосовувати для системи всі описані елементи, а ще їх набір буде залежати від великої кількості факторів. Перед цим, площа будинку і різновид палива.

Типи котлів

Саме про того, який тип котла буде застосований, будуть залежати більшість нюансів облаштування такого приміщення, як котельня. За типом використовуваного палива котли можуть бути:

За способом монтажу котли можуть бути настінними і підлоговими. Перший тип в компактних корпусах містять в собі всі потрібні елементи, як автоматика, датчики, розширювальний бачок та інше. У такому виконанні виробляють котли, потужність яких до 60 кВт. Якщо ж потужність котла не більше 35 кВт, його можна поставити в передпокої або кухні. Моделі настінного типу найчастіше більш чутливі до води. Моделі підлогового типу можуть бути з різною потужністю, а ще вони незамінні при опаленні приміщення з великою площею.

Якої потужності потрібно котел? Розрахунок слід довіряти фахівцям, які знають, що врахувати слід безліч параметрів. Щоб приблизно зрозуміти, якої потужності обладнання може знадобитися, слід використовувати правила, згідно з яким на кожні 10 квадратів площі будинку буде потрібно 1 кВт потужності обладнання. Якщо він буде використаний в системі гарячого постачання води, то потрібно додати ще 10% до розрахованої потужності. Щоб котел не працював на межі, до цього значення додайте ще 20%.

Вимоги до безпеки

Правило

Той факт, що котельня є об’єктом підвищеної небезпеки, в поясненні не потребують. Питання буде полягати в іншому. Як же облаштовувати житло так, щоб забезпечувати максимальний рівень безпеки, простоту доступу і комфорт до обладнання?

  • Бетонні стіни можуть бути зроблені з будівельних цегли або бетону. Допускається застосування керамічної плитки або штукатурки – це негорючі матеріали.
  • При монтажі котла підлогового типу потрібно бетонна стяжка, а ще підлогу можна буде прикривати металевим листом.
  • При установці котла настінного типу ділянку стіни слід облицювати плиткою або навіть покривати листом металу.
  • У приміщенні котельні не можна зберігати вибухонебезпечні та легкозаймисті речовини. Це буде стосуватися не тільки палива, яке буде зберігатися особливим чином.
  • Біля котла слід залишити достатньо місця, щоб до нього можна було зробити безперешкодний доступ до використання, технічного обслуговування та ремонту. Якщо для котельні буде відведено окреме невелике приміщення, то розташувати все обладнання буде складно – краще заздалегідь скласти схему розміщення котла та інших елементів.
  • Двері, яка буде вести з котельні в будинок, обов’язково повинна бути прітовопожарной.

Оптимально для будівництва котельні скласти проект розміщення обладнання, а також врахувати всі вимоги, які будуть висуватися такими нормативними актами, як СНиП і СП.

Газові котли

Котли газового типу при неправильному монтажі та експлуатації можуть стати причиною пожежі і вибуху. При установці такого котла слід врахувати такі особливості:

  • Приміщення, де буде розміщено обладнання, за площею має бути не менше, ніж 6 м2.
  • Висота повинна бути не менше 2.5 метрів.
  • Обсяг приміщення повинно бути Т 15 м3 і більше.
  • Стіни котельні, суміжні з житловими приміщеннями, повинні бути вогнестійкими, і мати показник не менше 0.75 годин.
  • Мінімальний розмір отвору має бути 0.03м2/1 м3 приміщення.
  • Наявність подіуму під котел підлогового типу повинен бути у висоту не менше 5 см.
  • Перед котлом має бути вільний простір в 1 м2, а між стінками, обладнанням та іншими предметами повинен бути прохід з шириною не менше 0.7 метрів, так як в іншому випадку до котла буде утруднений доступ.
  • Обов’язково повинна бути каналізація і вентиляція.
  • Ширина дверного отвору повинна бути не менше 0.8 метрів, а двері відкриватися назовні.
  • Для котлів, потужність яких більше 350 кВт слід побудувати окреме приміщення.
  • Якщо розташувати котельню в прибудові, вона повинна бути близько глухої стіни. Мінімальна відстань до найближчого вікна має бути 1 метр.

І це все не рахуючи того, що потрібно виконати всі загальні вимоги.

Твердопаливні котли

У такому випадку варто взяти до уваги такі вимоги:

  • Відстань від котла до найближчих предметів і стін має бути від 0.1 метра.
  • На кожен квадратний метр потужності слід передбачати 8 см2 отвору вікна.
  • Димохід на всю довжину повинен бути з однаковим діаметром, а також якомога менше число поворотів.
  • Внутрішню поверхню димоходу можна поштукатурити, але це не є обов’язковою умовою.
  • У димоході має бути особливий отвір для обслуговування.
  • Для котлів, які будуть працювати на дровах/вугіллі, площа котельні повинна бути не менше 8 квадратних метрів.
  • При застосуванні котла на вугіллі потрібно зробити приховану проводку, тому що вугільний пил буде відрізнятися підвищеним рівнем вибухонебезпечності.
  • Простір перед пристроєм має бути вільно, щоб можна було підкидати паливо і очищати зольник.
  • Стіни, зроблені з недостатньо стійкого до вогню матеріалу, обшивають сталевим листом, товщина якого 2.5 мм.

Вимоги не найпростіші, але забезпечать безпеку. Не забувайте про вивчення законодавчої бази і довіряйте все фахівцям.

Про автора

admin administrator