Коли викопувати чорнушку

Авторadmin

Коли викопувати чорнушку

Зміст:

Цибуля чорнушка: вирощування сіянки з насіння, як садити

Чорнушку можна виростити не тільки з сіянки, але і з насіння. Головне знати, як правильно здійснити посів та догляд. Для цього краще всього використовувати розсаду.

Підготовка насіння

Посів насіння відразу у відкритий грунт вимагає попередньої підготовки. Після цього необхідно забезпечити йому необхідний догляд. Скільки розсади потрібно це залежить від виділеного місця в городі.

Вирощування цибулі з сіянки насіння не принесе особливих клопотів. Спочатку треба перевірити насіння на схожість. Для цього за місяць до призначеного терміну посадки, виконується наступна дія. Невелика кількість насіння загортаються у вологу ганчірку. В такому стані їх тримають 14-18 днів. Головне стежити, щоб ганчірочка завжди була вологою. Після закінчення даного терміну, посівний матеріал оглядається на схожість. Має з’явитися більше 75% росточков.

Наступним етапом підготовки матеріалу для розсади є те, що вивів грибкових захворювань. Для цього посадковий матеріал замочується в слабенькому розчині марганцівки і залишається в ньому до висадки в грунт. Замочування слід проводити за 10-12 годин до посадки. Але перш ніж сіяти, необхідно дати посівного матеріалу підсохнути. Після посадки в грунт забезпечуємо догляд: поливання і розпушування. В результаті, виросте хороший лук ріпка.

Готуємо розсаду

Дуже гарним способом для одержання розсади є сівба насіння в равлику. Для цього береться підкладка під ламінат приблизно 15*40 см. Зверху по всій довжині укладають в один шар туалетний папір. Далі папір необхідно гарненько побризкати водою, щоб не залишилося жодного сухого плямочки. Відходимо від довгого краю 1,5-2 см і починаємо викладати насіння по одному. Робиться всього один ряд по всій довжині. Відстань між посівним матеріалом потрібно дотримуватися 1-1,5 см.

Після цього таку підготовку для розсади згортають в рулет, закріплюють гумкою, поміщають в целофановий пакет і прибираємо в тепле місце.

Через 14 днів розкриваємо заготівлю і насипаємо по всій довжині землю. Знову звертаємо в рулет і покласти в підходящий посуд. Далі поливу і чекаємо схожість насіння.

Сорти цибулі

Найкращі сорти цибулю чорнушки є:

  • У середніх смугах Росії краще всього вибирати для посіву такі сорти, як Біловезький, Бурштиновий, Спаський і Мячковський;
  • Імпортні сорти: Штутгарт, голланский Робуста і польський Вольська;
  • Самі тривалі терміни зберігання мають сорти: Мягковский, Голубчик, Одиновец і Бессонівський.

Посадка цибулі навесні

Навесні чорнушку слід сіяти, коли грунт вже відтане. Для цього розсаду необхідно готувати в кінці лютого. Добре б використовувати стимулятор плодоутворення, який допомагає краще проростати. Вже в середині квітня розсаду можна висаджувати у відкритий грунт.

Не можна садити севок після капусти, картоплі і огірків. Для посадки краще всього вибирати дрібні цибулини, діаметр яких не перевищує 1 див. Так цибуля чорнушка не буде утворювати стрілок. Більш великі цибулини краще посадити пізніше. Тоді цибуля на ріпку буде дуже хороший.

До появи росточков лукавицам потрібен хороший догляд.

Розсаду цибулі-чорнушки найкраще висаджувати в середині квітня

Висіваємо цибулю під зиму

В першу чергу слід визначитися, який цибулю краще сіяти під зиму. Найкращі сорти – це Бессонівський і Стригуновский. Вони ще є ранньостиглими.

Якщо є можливість, то садити цибулю під зиму рекомендується різного сорту. Таким чином, можна за один рік підібрати підходящий варіант в залежності від клімату і смакових уподобань.

Посадка цибулі восени під зиму здійснюється тільки в перериту і добре прорыхленную грунт. Також грунт рекомендується удобрити перегноєм або компостом, до якого додається деревна зола. Грядка для посіву лука під зиму повинна бути шириною 1 метр.

Краще всього, якщо севок буде посаджений за 1 місяць до появи перших заморозків. Цього часу достатньо, щоб вкоренитися, але не прорости.

Розмір сіянки для посіву під зиму повинен становити 1-1,5 см. Саме такий діаметр є найоптимальнішим, щоб отримати хороший урожай. Якщо цибуля під зиму садиться у грунт заради отримання зелені, то цибулю можна використовувати діаметром до 3 див.

У першому випадку глибина посадки становить 2-3 см, при 4 см цибулю прорости, вже не зможе. У другому випадку глибина дозволяється до 6 див. Але слід вибирати сорти многоклубневого цибулі або сімейного. Догляд включає в себе поливання і розпушування.

Розмір сіянки для посіву під зиму повинен становити 1-1,5 см.

Чорнушка на зелень

Цибулю-чорнушку можна посадити на свіжу зелень. Отримати її можливо вже ранньою весною. Для цього слід зробити правильний догляд. Після посіву цибулин, потрібно рихлити грунт, періодично підживлювати і поливати.

Щоб зелень швидше з’явилася, рекомендується накрити грядку плівкою. Це дозволить утеплити грунт додатково. Коли зелень досягне 30 см, то її можна збирати. У таких зелених розточках дуже багато вітамінів, які так необхідні під час авітамінозу.

Також, щоб отримати зелень ранньою весною, можна садити цибулю з осені. Сіяти слід тільки тоді, коли температура знижується майже до нуля. Щоб цибуля за зиму не загинув, його необхідно присипати листям на 20 див. Ранньою весною робиться підживлення добривами і незабаром можна чекати появи зелені.

Збирання врожаю цибулі відбувається, коли перо лягати і жовтіє. Якщо забезпечити належний догляд, то можна вже в перший рік отримає великий севок.

Цибуля чорнушка – що це таке, коли садити на розсаду, як перевірити всхожість і підготувати посадковий матеріал?

Цибулю – вів. присутню на нашому столі цілий рік. Батьківщину цієї рослини не встановлено. Ця корисна культура, багата мікроелементами і вітамінами таїть у собі багато загадок. Цибуля чорнушка – це не окремий її сорт. Він є насінням цього овоча, а його сорт залежить від рослини, з якої він зібраний.

  • Що таке цибуля чорнушка?
  • Коли садити цибулю чорнушку на розсаду?
  • Як перевірити всхожість насіння цибулі чорнушки?
  • Як підготувати насіння цибулі чорнушки до посіву?
  • Як очистити насіння цибулі чорнушки від лушпиння?
  • Як замочити цибулю чорнушку перед посадкою?
  • Як сіяти цибулю чорнушку на сівку?
  • Цибуля чорнушка на голівку
  • Цибуля чорнушка на зелень
  • Скільки сходить цибуля чорнушка?
  • Як прискорити проростання насіння цибулі чорнушки?
  • Чому не сходить цибуля чорнушка?
  • Як доглядати за цибулею чорнушкою після посадки?
  • Цибуля чорнушка жовтіє – що робити?
  • Термін зберігання насіння цибулі чорнушки

Що таке цибуля чорнушка?

Це насіння, з якого може вийти рясний урожай різних сортів овочу. Свою назву цибуля отримала через те, як виглядає чорнушка, так вона має аналогічний забарвлення. Це маленьке насіння, розміром трохи більше насіння редису або маку. Вони мають ребристу, нерівну поверхню і довготривалу форму. З них вирощується сівка – маленька цибуля, з якої отримують урожай великих головок овоча.

Коли садити цибулю чорнушку на розсаду?

Для визрівання посадковому матеріалу необхідно 60 днів. Терміни його посадки варіюються від лютого до середини квітня. Коли виробляти посів цибулі чорнушки, залежить і від регіону, але в деяких випадках можливі відступи від цих термінів. Жителям північної частини країни рекомендується проводити посадку насіння на розсаду в квітні-травні, середньої смуги – в березні-квітні, жителям півдня – в лютому-березні.

Як перевірити всхожість насіння цибулі чорнушки?

Вони швидко втрачають високі показники цього параметра. Якщо намічається посадка цибулі чорнушки навесні, покупцеві слід самостійно перевірити його. Робиться це так:

  1. Оберніть 20-30 насіння в бавовняну тканину, марлю або бинт, зафіксуйте ниткою.
  2. У щойно закипілу воду помістіть згорток, дайте прокипіти 20-25 хв. Високі температури сприяють розриву оболонки насіння корінцями. Якщо це станеться, вони володіють хорошою всхожістю.
  3. Щоб вирахувати, яку всхожість має цибуля чорнушка, потрібна кількість насіння з розірваною оболонкою помножити на 100% і розділити результат на кількість досліджуваних насіння. Хорошою всхожістю вважається результат в 75% і більше.

Як підготувати насіння цибулі чорнушки до посіву?

Цей етап необхідний для збору хорошого врожаю в майбутньому. Коли готується цибуля чорнушка, насіння вимагає такої обробки:

  1. Необхідно відібрати повні, великі зразки. Помістіть їх на 1-2 год в теплу воду, добре перемішавши. Дрібне, порожнє насіння спливе. Якісні, що залишилися на дні, є якісними.
  2. Цибуля чорнушка потребує знезараження. Він може зазнати грибкових і вірусних захворювань, тому перед посівом слід відправити їх на півгодини в марганцевий розчин насиченого рожевого забарвлення, помістивши в мішечок з бинта або марлі. Після процедури необхідно промити посадковий матеріал з використанням теплої води.
  3. Знезаражене насіння потребує прогрівання. Для цього їх необхідно занурити у воду температурою 40-50 ° С на півгодини.
  4. Після прогрівання посадковий матеріал потрібно загартувати, помістивши його на півгодини в холодильник. Це робиться для збільшення пристосованості насіння до будь-яких погодних умов.
  5. Для отримання швидких сходів посадковий матеріал пророщують. Потрібно викласти насіння на вологу тканину або серветку, прикрити їх вологою марлею або іншою тканиною. Через 7-10 днів вони проклюнуться. Потім потрібно висадити їх у вологий ґрунт, поливаючи рядки, поки не з ‘являться сходи. Цибуля чорнушка – це насіння, яке при попаданні в сухий ґрунт сходів не дають.
  6. Щоб рівномірно розподілити посадковий матеріал у рядку, його фіксують крохмальним клейстером до туалетного паперу. Коли клейстер висохне, заготовки потрібно скрутити в рулон, а при посіві розкрутити і викласти в рядки так, щоб насіння було внизу.

Як очистити насіння цибулі чорнушки від лушпиння?

Вручну перебирати кожен з них – заняття, що вимагає витрат часу і сил, тому цибулю чорнушку на сівок очищають так:

  1. Необхідно акуратно пам ‘ятати його, а після опустити у воду, дати якийсь час постояти.
  2. Лушпиння спливе на поверхню води, її прибирають ложкою, марлею або рукою. Очищена чорнушка посівна, цибуля з якої виросте здоровою і дасть хороші сходи, після очищення потрібно просушити.
  3. Використовують і інший спосіб позбавлення від лушпиння. Насіння жменьками пересипає на вітрі. Вони важкі, тому вітром їх не забирає, а лушпиння відлітає.

Як замочити цибулю чорнушку перед посадкою?

Робиться це для прискорення проростання насіння. Кожного, хто зайнятий цим процесом, цікавить, як виростити з чорнушки велику цибулю. Замочування допомагає досягти такого результату, а проводиться воно так:

  1. За 4-5 днів до посіву посадковий матеріал потрібно помістити в мішечок з тканини, заповнивши його наполовину і зав ‘язавши.
  2. Помістіть його в ємність з водою кімнатної температури. Рідину, в якій замочена цибуля чорнушка, потрібно щодня міняти.
  3. Перемістіть набухле насіння на вологу серветку або тканину, накрийте таким же матеріалом.
  4. Через 2-3 дні проклюнуться білі паростки, які говорять про те, що потрібно підсушити насіння і висадити їх.

Як сіяти цибулю чорнушку на сівку?

Необхідно приділити увагу ґрунту, в який висаджуватиметься насіння. Він повинен бути поживним, родючим, пухким, а його кислотність – нейтральною. Якщо використовується цибуля чорнушка, її вирощування з насіння вимагає правильно проведеного процесу посіву:

  1. Для посадки необхідно підготувати ґрунт, до складу якого входить дернова земля, торф, пісок, перегній.
  2. Для посіву можна використовувати невеликі пластикові контейнери, склянки. Їх потрібно заповнити ґрунтом, товщина шару – 7-8 см.
  3. Щоб цибуля посадковий чорнушка був захищений від зараження хворобами, потрібно обробити грунт бордоською рідиною або слабо концентрованим розчином марганцю.
  4. Використовуючи тупий предмет, зробіть неглибокі борозни з інтервалом в 5 см.
  5. За допомогою пінцету насіння розкладається на відстані 3 см одне від одного. Для їх рівномірного розподілу може застосовуватися сівалка для цибулі чорнушки.
  6. Присипте насіння тонким шаром землі, яка повинна бути сухою, виконуючи притискаючі, поплескуючі рухи.
  7. Зволожте землю за допомогою пульверизатора.
  8. Контейнери потрібно накрити поліетиленовою плівкою або кришкою і прибрати для проростання в тепле місце.
  9. Коли цибуля чорнушка дасть петельки, що станеться через 3-7 днів після висівання, ємність потрібно помістити на добре освітлюваний підвіконня. Температура навколишнього середовища повинна становити 18-20 ° С. Необхідно щодня прибирати конденсат, що з ‘являється на кришці.

Цибуля чорнушка на голівку

Виростити повноцінний овоч можна за один сезон, але посадковий лук чорнушка повинен бути певних сортів. Великі плоди дають салатні сорти культури, наприклад, Халцедон або Ексібішен. Інші варіанти можуть дати дрібні овочі, тому висаджувати їх немає сенсу. Правила, як сідає цибуля чорнушка на головку:

  1. У грядки потрібно додати суперфосфат і деревну золу, посипати річковим піском, після чого полити теплою водою.
  2. Розсада висаджується в ґрунт на 7-8 см. Відстань між рядами має становити 30-35 см, між паростками – 10 см.
  3. Необхідно створити мульчування з використанням торфу, накрити лутрасилом. Прибрати останній потрібно по відступу заморозків.

Цибуля чорнушка на зелень

  1. Підготовка грядок повинна вестися з осені. Їх необхідно перекопати, удобрити перегноєм. Навесні ці дії потрібно повторити. Кислий ґрунт обробляють звісткою, а через два тижні можна зайнятися його добривом.
  2. Грядку перед посівом потрібно розрихлити, полити, але зволоження не повинно бути надмірним. Необхідно продезінфікувати ґрунт з використанням мідного купоросу.
  3. Насіння розкладається рядами, заглиблюється на 1,5 см. Відстань між ним має становити 5 см, а між рядами – 15 см.
  4. Посадковий матеріал потрібно засипати землею тонким шаром, після чого полити, використовуючи розпилювач.

Скільки сходить цибуля чорнушка?

Цей процес вимагає певних умов. Через скільки днів сходять насіння цибулі чорнушки, залежить від виконання низки вимог. У середньому період становить 10-25 днів. Оптимальна температура для зростання — 16-18 ° С. Важливо не перегріти їх – температурний режим в 30-35 ° С може виявитися згубним. Переохолодження посадковий матеріал може не пережити. Критичною температурою є -3 ° С.

Як прискорити проростання насіння цибулі чорнушки?

Навіть сприятливі умови не є запорукою того, що цей процес відбудеться в короткі терміни. Є кілька способів, як швидко проростити насіння цибулі чорнушки:

  1. В ємність 0,5 л потрібно налити теплу воду, в неї додати 2 краплі засоби “Епін”. Загорніть садивний матеріал у марлю, помістіть у розчин на добу. Витягніть згорток із засобу, відтисніть, перекладіть у пакет з поліетилену. У нього потрібно набрати повітря, зав ‘язати, створивши герметичність. Потрібно залишити насіння на 4-5 днів, цього часу вистачить, щоб цибуля проклялася.
  2. Помістіть в теплу воду посадковий матеріал, загорнувши його в марлю. Через 5 діб витягніть їх і відправте в тепле місце. Марля, в яку вони загорнуті, повинна постійно бути вологою. Паростки з ‘являться через 3 дні.
  3. Заваріть склянку міцного чорного чаю, додайте до нього 1/2 год ложки соди. Повернувши насіння в марлевий мішечок, помістіть їх у рідину на годину. За вилученням перекладіть їх у розчин гумату на добу.

Чому не сходить цибуля чорнушка?

Причин тому може бути кілька. Насіння цибулі чорнушки не сходять, якщо:

  1. Були допущені помилки або пропущені етапи підготовки посадкового матеріалу.
  2. Надається неправильний догляд.
  3. Відсутність нормальних умов – недотримання температурного режиму, оптимальної вологості.
  4. Якщо не перевірили всхожість насіння, немає гарантії, що вона збереглася і посадковий цибуля чорнушка дасть хороший урожай.
  5. Використання непідготовленої або невідповідної якості ґрунту може стати причиною низьких сходів або їх відсутності.

Як доглядати за цибулею чорнушкою після посадки?

Важливо враховувати такі рекомендації:

  1. Полив. Цибуля чорнушка, її вирощування потребують регулярного зволоження ґрунту. Поливати його необхідно 1-2 рази на тиждень. Якщо стоїть суха погода, робити це потрібно частіше. При відсутності зволоження він виросте слабким і дрібним. У середині липня полив потрібно завершити, щоб овочі не набрали надмірну кількість вологи, через яку будуть швидко псуватися в зимовий час.
  2. Боротьба з бур ‘янами. Вона ведеться з появою паростків.
  3. Розпушування ґрунту. Цибуля чорнушка дасть поганий урожай, якщо земля пересохне, на ній утворюється скоринка. Розпушування допомагає уникнути цього.
  4. Підживлення. Перший раз вона проводиться після проріжування з використанням настою коров ‘яка, який розводять водою в пропорції 1:10. Через два тижні виконується друга підживлення із застосуванням калійної солі та суперфосфату, взятих по 20 г.
  5. Боротьба з хворобами. Одна з частих поразок культури – грибкова. Для його усунення використовується обприскування “Фітоспорином” раз на 10-14 днів. Якщо ураження масштабне, застосовується бордоська рідина.

Цибуля посадковий чорнушка може бути вражений і шкідниками:

  1. Лукова муха. Ознаки поразки – пожовклі і закручені на кінчиках пір ‘я рослини. Для боротьби зі шкідником використовується сольовий розчин, який готується з розрахунку упаковка солі до 10 л води. Рідиною обприскують грядки, а через пару годин після обробки їх потрібно полити чистою водою.
  2. Мінуюча моль. Комаха залишає на стеблях ходи білого забарвлення. Для боротьби з ним використовуються інсектицидні препарати – “Іскра”, “Дачник”, “Метафос”.
  3. Гусениця совки. Шкідник знищує під корінь цибулеве перо, мешкає в ґрунті навколо рослини. Його прибирають вручну, але можна використовувати і такі засоби як “Борей”, “Арріво”, “Шерпа”.

Цибуля чорнушка жовтіє – що робити?

Якщо рослина набула нездорового забарвлення, заходи вживаються залежно від причини:

  1. Шкідники. Боротьба з ними ведеться за допомогою інсектицидів. Можна використовувати препарати широкого спектру – “Креоцид ПРО”, “Конфідор”, “Карбофос”.
  2. Посів цибулі чорнушки у відкритий ґрунт може завершитися хворобами культури – бактеріальною гниллю, іржею. Для боротьби використовується хлорокис міді, якою рослина поливається двічі з інтервалом на тиждень.
  3. Дефіцит азоту. У цьому випадку потрібно додати в грунт перепрілий гній.
  4. Посушлива погода. Якщо вона є причиною побажання рослини, потрібно частіше поливати її.

Термін зберігання насіння цибулі чорнушки

За цим показником культура належить до тих, хто швидко втрачає свої якості. У рік втрачається до 50% всхожості насіння, тому через 2 роки вона стає практично нульовою. З цієї причини посадка цибулі чорнушки вимагає обов ‘язкової перевірки за цим показником. Якщо насіння купується, а не заготовляється самостійно, продавець може приховати термін їх зберігання і врожай буде низьким або практично відсутнім.

Цибуля-чорнушка на розсаду: коли сіяти, як правильно посадити, відео

Є базова агротехніка вирощування овочів. Вона зводиться до найпростішої схеми: посів-пікірування-посадка розсади-догляд-збирання врожаю. Звичайно, ланцюжок дій підходить і для вирощування цибулі з чорнушки. Проте для того, щоб отримати якісний урожай, необхідно врахувати одразу кілька факторів.

Коли садити цибулю чорнушку на розсаду

Цибуля – культура невибаглива, здатна переносити невеликі заморозки та несприятливі погодні умови. Щоб отримати ранній урожай ріпки, можна висаджувати розсаду в ґрунт вже наприкінці квітня або на початку травня.

Враховуючи все сказане вище, можна вирахувати ідеальні терміни посіву цибулі-чорнушки – початок або середина березня. Більш ранній посів небажаний через занадто короткий світловий день і нестачу сонця – це призведе до витягування розсади.

Порада! Жителям північних регіонів складніше виростити цибулю через розсаду, але, в принципі, це можливо.

Корисні статті для садівників та городників

Місячний календар на липень 2019 року

Місячний календар на серпень 2019 року

календар на жовтень 2019 року садівника та городника

Сіяти чорнушку слід вже в середині або наприкінці лютого, розсаду штучно досвічувати, а після перенесення в ґрунт укривати грядки лутрасилом або іншим нетканим матеріалом.

Що треба знати про насіння цибулі – чорнушки

Зібране наприкінці літа насіння чорнушки можна використовувати для підзимової посадки. Протягом 1-го року після збирання схожість їх майже 100% без додаткової підготовки, на 2-й рік зберігання схожість знижується до 50%, через 3 – проклюнеться максимум 25%.

Насіння цибулі для вирощування сівби слід брати, у крайньому випадку, торішнього врожаю. Краще, якщо вони будуть власними зборами або від перевіреного продавця. Коли виявиться погана схожість, сприятливий час для сівби вже буде втрачено.

Підготовка ємності та ґрунту для посадки цибулі чорнушки

Якщо грунт готується своїми руками, його необхідно продезінфікувати або прожарити.

Для вирощування цибулі-чорнушки з насіння підходить будь-яка зручна тара. Це можуть бути ящики, пластикові контейнери чи касети, стаканчики чи горщики. Матеріал теж особливого значення немає. Підійде як дерево, так і пластик. Тару ретельно помити розчином перманганату калію, просушити.

Підготовка насіння цибулі чорнушки

Особливу увагу слід приділити підготовці посадкового матеріалу, саме пророщування. Це пов’язано з тим, що насіння цибулі швидко втрачає свою здатність до проростання. Тому рекомендується використовувати лише свіжий посадковий матеріал. У будь-якому випадку цибулю-чорнушку перевіряють на схожість.

За місяць до призначеного терміну посіву насіння помістити у вологу тканину на 2-3 тижні. Протягом усього часу слід стежити, щоб тканина не пересихала. Проростає зазвичай 80% насіння цибулі-чорнушки, така кількість вважається задовільною. Відібране для посіву насіння замочити на годину в розчині марганцевокислого калію, а потім на 12 годин залишити в настої золи.

Для його приготування взяти 1 столову ложку деревної золи та настояти в 1 літрі води.

Посадка цибулі-чорнушки в домашніх умовах

Здійснюємо посадку цибулі чорнушки на розсаду так: ріжемо канавки глибиною 1 см і відстанню між ними 5 см. Беремо пінцет і розкладаємо сім’янки через кожні 3 см: якщо висівати їх хаотично, потім знадобиться пікірування, а це зайвий клопіт.

Присипаємо сантиметровим шаром землі, приплескуємо, поливаємо за допомогою пульверизатора та накриваємо поліетиленом. Ставимо ящики із насінням у містечко з температурою не менше 20 градусів тепла. З появою паростків прибираємо їх на підвіконня та тримаємо при температурі не менше 16 градусів. Вікна мають бути світлими, інакше сіянці витягнуть.

Краще займатися вирощуванням цибулі чорнушки через розсаду за допомогою касет, комірка яких має діаметр 3 см: в одну комірку входить по три сім’янки. Коли ви пересаджуватимете сіянці в грядку, їх коріння залишаться цілими, а значить, рослини швидко приживуться.

Посадка цибулі чорнушки на розсаду будинку потребує регулярних поливів. Поливаємо розсаду, щойно підсохне верхній шар землі.

Корисні статті для садівників та городників

Еустома вирощування з насіння в домашніх умовах

Місячний календар квітника на квітень 2019 для кімнатних рослин

Місячний календар квітника на травень 2019 для кімнатних рослин
Місячний календар квітника на червень 2019 для кімнатних рослин

Посів цибулі чорнушки в равлик

Для равлика бажано брати підкладку висотою не більше 10 см, тому що при вирощуванні в равлику розсади цибулі, їх коріння точно витягнуть до самого денця, так як цибуля дуже любить воду і в ємності, в якій стоїть равлик, завжди повинна бути вода в наявності.

Равлик хороша тим, що навіть щільний посів цибулі, все одно дозволить йому без проблем перебувати в ній до самого терміну посадки в грунт, тому що витки равлики як би відокремлюють кожну рослину один від одного. А щоб трохи стримати зростання пір’їнок, їх потрібно один-два рази (залежно від строків посіву) підстригти.

  • Підстригання пір’їн розсади цибулі ніскільки йому не шкодить, зате дозволяє:
  • · прибрати вилягання зелені
  • · Стимулювати зростання надземної частини
  • · симулювати зростання коренів
  • В результаті, розсада виростає з досить великою білою частиною цибулини і з розвиненою кореневою системою, що добре позначиться на приживанні після пересадки її в ґрунт.
  • З равлика висаджувати розсаду цибулі в грунт набагато зручніше, ніж з якої-небудь мишки (ящика), тому що, після розкочування равлика прямо на грядці, кожна рослина доступна і коріння лежать окремо один від одного: не потрібно розплутувати суцільний ком землі з коріння, що зрослося. ,як це відбувається у разі вирощування розсади класичним способом.
  • Про посів цибулі чорнушки та порію на розсаду в равлик у Юлії Міняєвої є кілька відео:

Догляд за цибулевими саджанцями в домашніх умовах

Основні сходи насіння утворюються приблизно за два тижні, що стосується перших сходів, то вони можуть з’явитися і раніше. Важливо в цей період забезпечити сходи повноцінним освітленням (не менше 12 годин на добу). Поливати розсаду необхідно регулярно, але ґрунт не повинен бути заболоченим.

Через тиждень сходи необхідно підгодувати мінеральними добривами. Розвиток коренів стимулюється обрізанням першого листя. Розсада, яка першою дала сходи, не піддають пікіруванню, а відразу садять у відкритий грунт.

Корисні статті для садівників та городників

Місячний посівний календар на 2019 рік
Місячний календар посадки перцю на 2019 рік
Розсада
помідор у домашніх умовах коли садити в 2019 році

Висадження цибулі у відкритий ґрунт

Для отримання хорошого врожаю необхідно правильно використовувати агротехнічні методи. Висаджують розсаду після того, як у вашому регіоні закінчаться заморозки, так само важливо, щоб земля почала прогріватися. У середній смузі України саджанці висаджуються, як правило, у середині травня.

Зверніть увагу! Важливо, щоб ділянка добре освітлювалася і знаходилася на височини. Також слід дотримуватись правил сівозміни. Для вирощування цибулі підійде нейтральний, пухкий, родючий і суглинистий грунт.

Ближче до зими на грядки вносять мінеральні добрива, між рядами має бути щонайменше 40 сантиметрів, між рослинами має бути відстань щонайменше 15 сантиметрів. Останній показник є досить важливим, саме від відстані між рослинами залежить величина отриманих цибулин.

Необхідно мати під рукою плівку, вона стане в нагоді в тому випадку, якщо температура вночі знизиться до негативних значень. Не рекомендується саджанці заглиблювати. Для того, щоб грунт не засихав, можна зробити мульчування.

Як отримати насіння чорнушки?

Насіння можна придбати у магазині або зібрати самостійно. Для цього, здорові цибулини потрібно посадити під зиму або ранньою весною, влітку вони дадуть квітконоси у вигляді парасольок з дрібним чорним насінням.

Терміни дозрівання насіння у суцвіттях різні. Тому, щоб не втратити частину з них, краще обв’язати парасольки марлею або ганчіркою. Або зібрати суцвіття і розкласти в сухому приміщенні на пару тижнів для дозрівання.

Цибуля Чорнушка. Коли посадити на розсаду цибуля Чернушка у 2020 році

Майже в кожному городі навесні поселяються маленькі цибулинки, які згодом стануть великими і заколоситься пишною зеленню. Повсякденний раціон людини важко уявити без цибулі. Він входить у переважну частину страв, які ми звикли їсти.

Багатьом звичніше садити цибулю-сівок. Останнім часом ціни на нього піднялися і деякі садівники задаються питанням, як отримати цибулю сівок в домашніх умовах. Це дуже просто, якщо ви будете дотримуватися правильної агротехніки.

Чорниця – це зовсім не черговий різновид сортів цибулі. Це насіння чорного кольору, яке вирощують з метою отримання сівачки.

У наших статтях ми вже встигли розглянути як вирощувати цибулю на розсаду, у тому числі, як правильно виростити цибулю сорту Ексібішен та порей. Сьогодні ми розберемо таку цікаву для багатьох тему, як вирощування чорнушки для отримання сівби.

Коли краще садити насіння у відкритий ґрунт

Вибір передбачуваної дати висівання насіння – один із головних моментів у цій справі. Цибуля варто висаджувати відразу ж, як це дозволяють погодні умови. Якщо трохи запізнитися в цьому, то насіння може зійти пізніше і гірше, тим самим погіршиться і якість сівка.

Оптимальний час для посадки насіння у відкритий ґрунт у середній смузі України – кінець квітня. Цей проміжок часу хороший лише за умови сонячного періоду з гарною вологістю. Взагалі, цибуля не дуже вибаглива до догляду. Але тепло та волога в перші дні після посадки для нього дуже важливі.

Чорниця зберігає свої властивості 2-3 роки. Але для досягнення найкращого результату краще використати насіння віком не більше року.

Посадка цибулі на розсаду на Уралі у 2020 році

Вирощування такої цибулі на Уралі краще проводити шляхом висіву відразу в ґрунт. Насіння потрібно попередньо підготувати та знезаразити. Цю процедуру ми багато разів описували й у інших статтях.

Повторимо її і тут. Насіння цибулі висипати у склянку та залити теплою водою. Перемішати ложкою і дати спокій на пару годин.

Насіння, що плаває зверху, можна сміливо викидати, а опустилися на дно пускаємо в хід.

Перед висівом замочіть насіння в марлевому мішечку в розчині марганцівки на 2-3 години. Потім попередньо перекопані і очищені від коріння грядки посадити насіння, на глибину близько 1 сантиметра.

Найбільш підходящим періодом для висіву насіння в ґрунт буде кінець квітня або перші числа травня. На Уралі тим часом висока ймовірність повернення заморозків, тому грядки краще накривати плівкою.

Потім землю полити і акуратно розпушити, щоб уникнути утворення твердого наступу.

Коли садити Чорнушку в Скандинавії на сівок

В умовах прохолодного скандинавського літа, насіння Чернушки краще вирощувати розсадним способом. Термін посіву насіння залежить від погодних умов.

Дату, коли садити навесні цибулю Чорнушку, визначає кожен дачник самостійно, виходячи з власної зручності та рекомендацій місячного календаря.

Для цього варто пам’ятати, що пересаджувати в грядки розсаду потрібно наприкінці квітня – на початку травня у віці близько 60 днів.

Посадити насіння на розсаду можна у великі ящики. Але, якщо місця на підвіконні, в період вирощування розсади овочів, зовсім мало, то можна скористатися методом посадки в равлик. Це економить час і вільне місце.

Розсаду у віці близько місяця можна пересаджувати в грядки. Якщо погода похмура і прохолодна, то спочатку можна організувати тимчасовий парничок. Спочатку розсада виглядатиме млявою та нежиттєздатною. Не хвилюйтесь. Це лише від того, що у цибулі дуже слабка коренева система. Поки цибуля потребує постійного поливу та прополювання. Незабаром він зміцніє і піде на активне зростання.

Вирощування розсади з насіння за місячним календарем

Як ми вже встигли зрозуміти, Чорнушку можна виростити двома способами:

1.Розсадний. Насіння краще висівати у лютому та березні. Найбільш сприятливі дні для цього: 1-8, 27 та 28 лютого; 5-8 березня;

2. Посадка у відкритий ґрунт. Орієнтовні терміни пересадки розсади або висівання насіння в грядки – квітень і травень. У квітні краще зайнятися Чорнушкою о 6-9, 17 та 29 квітня та 3-5 та 15 травня.

Давно відомо та науково доведено, що місячний календар допомагає нам вибрати правильну дату посадки, щоб отримати повноцінний урожай.

Коли ж прибирати цибулю сівок із грядки? Збирання цибулі проводиться через 3 місяці після посадки у відкритий ґрунт. Ви можете визначити ступінь зрілості зів’ялої зелені.

Відео про те, як треба сіяти цибулю Чорнушку на розсаду

Посіяти цибулю-чорнушку зовсім не складно. Головне дотримуватися нехитрих правил з догляду та висівання насіння. Свій урожай, вирощений із душею та любов’ю тричі корисніший. Успіхів вам і багатого врожаю!

Загадковий лук-чорнушка – що це таке і коли потрібно сіяти його на розсаду?

На читання: 5 хвилин

Така цибуля не є якимось особливим сортом, по суті це звичайне насіння.

Залежно від того, як ви його вирощуватимете, а також від сорту, з них виходить повноцінна цибуля за рік або два. У цій статті розглянемо вирощування цибулі чорнушки на розсаду.

Як правильно вибрати сорт?

Зі шкільної лави нас вчили, що цибулинним культурам для завершення повної вегетації потрібно не менше двох років. Спочатку вирощується цибуля сівок, а вже наступного року можна отримати повноцінну цибулю. Можна звичайно купити готову сівалку, але її вартість буде надмірною, якщо вирощувати самостійно, то знадобиться багато зусиль без гарантованого результату.

Процес отримання цибулі-чорнушки.

Сорт і гібриди підбирають таким чином, щоб він відповідав меті подальшого використання цибулі, а також з урахуванням даних кліматичних умов. У північних широтах вибирають сорти з ранньою дозріваністю. Для однорічного циклу підійдуть такі сорти:

  1. Гібрид Кеннеді F1. Цибулини мають тривалий термін зберігання, їх вага сягає 300 грам.
  2. Богатирська сила. Термін зберігання цибулі нетривалий, проте можна зібрати до 6 кілограмів з квадратного метра.
  3. Високоврожайний молдавський сорт халцедон. Тривалий термін зберігання.
  4. Сорт Ексібішен. Незначний термін зберігання.

Приготування перед посадкою

Підготовка насіннєвого матеріалу

Дрібне цибулеве насіння і одержали назву чорнушка. Підготовляють насіння до висадки наступним чином:

  • приблизно 40 хвилин витримують насіння в марганцівці, потім їх промивають у проточній воді та просушують;
  • загартовують насіння шляхом занурення насіння в теплу та холодну воду;
  • для підвищення імунітету використовується біостимулятор Еліна;
  • для пророщування насіння використовується волога матерія, зазвичай ця процедура триває кілька днів.

Обробіток ґрунту перед висівом

Для того, щоб молоді пагони відчували себе чудово необхідно правильно підготувати ґрунт. Насамперед необхідна максимальна аерація та наявність поживних речовин. Грунт готується в однакових частинах перегною та дернової землі.

Так виглядає насіння чорнушки.

Також використовується добавка вермікуліту, для більшої аерації використовується кокосове волокно. Отриманий грунт необхідно максимально продезінфікувати, видалити не тільки збудників хвороб, але й личинки комах і насіння бур’янів. Для цього ґрунт можна прогріти в духовці або використати відомі антисептики.

Процес посіву

Матеріал для посадки досягає необхідної кондиції через 60 днів. Що стосується термінів посадки, то вони максимально залежать від того, яким чином городник може забезпечити гідний догляд рослин. Сіяти на розсаду чорнушку можна з лютого до середини квітня.

Деякі користуються місячним календарем.

Щодо ємностей: вони можуть бути різної форми, важливо, щоб ящики чи контейнери були непрозорими, світло суттєво впливає на кореневу систему. Насіння кладе на грунт, дотримуючись відстань між ними в 2 сантиметри.

Зверху накривають насіння ґрунтом, товщиною не менше одного сантиметра.

Як посадити в «равлика»?

Тільки досвідчені городники знають, що чорнушку можна вирощувати в так званому «равлику». Процес посадки в «равлика» і догляд за сходами займає багато часу і доступний лише досвідченим дачникам та городникам. Однак за потреби можна навчитися і таким премудростям.

Перші сходи молодої цибулі.

При використанні равликового способу посадки розсада займає мало місця, а сходи виходять досить міцні та здорові. Для того, щоб зробити «равлика» необхідні такі матеріали як:

  • ламінатна підкладка;
  • прозорі пакети або поліетиленова плівка;
  • гумки канцелярські;
  • грунт;
  • ємності із прозорими стінками.

«Равлик» збирається і паралельно висаджується насіння. Ламінатна підкладка нарізається шириною туалетного паперу. На стрічку наноситься шар ґрунту, не більше одного см завтовшки. Грунт бажано зволожити з однією метою: важливо, щоб він не розсипався. Насіння викладається і заглиблюється на стрічку приблизно на 1 сантиметр.

Стрічка загортається у вигляді рулету, бажано не використовувати надмірну силу. Отриманий пергамент скріплюємо гумками. Рулет ставимо в миску з водою, насіння має бути у верхній частині рулету. Полив відбувається за допомогою розпилювача, накриваємо прозорим пакетом, у такий спосіб виходить маленька теплиця. Плівку періодично знімаємо для провітрювання.

Догляд за цибулевими саджанцями

Основні сходи насіння утворюються приблизно за два тижні, що стосується перших сходів, то вони можуть з’явитися і раніше. Важливо в цей період забезпечити сходи повноцінним освітленням (не менше 12 годин на добу). Поливати розсаду необхідно регулярно, але ґрунт не повинен бути заболоченим.

Слід уникати загущення посіву.

Через тиждень сходи необхідно підгодувати мінеральними добривами. Розвиток коренів стимулюється обрізанням першого листя. Розсада, яка першою дала сходи, не піддають пікіруванню, а відразу садять у відкритий грунт.

Висадка у відкритий ґрунт

Для отримання хорошого врожаю необхідно правильно використовувати агротехнічні методи. Висаджують розсаду після того, як у вашому регіоні закінчаться заморозки, так само важливо, щоб земля почала прогріватися. У середній смузі України саджанці висаджуються, як правило, у середині травня.

Зверніть увагу! Важливо, щоб ділянка добре освітлювалася і знаходилася на височини. Також слід дотримуватись правил сівозміни. Для вирощування цибулі підійде нейтральний, пухкий, родючий і суглинистий грунт.

Ближче до зими на грядки вносять мінеральні добрива, між рядами має бути щонайменше 40 сантиметрів, між рослинами має бути відстань щонайменше 15 сантиметрів. Останній показник є досить важливим, саме від відстані між рослинами залежить величина отриманих цибулин.

Висаджувати цибулю бажано у вечірні години, після заходу сонця.

Необхідно мати під рукою плівку, вона стане в нагоді в тому випадку, якщо температура вночі знизиться до негативних значень. Не рекомендується саджанці заглиблювати. Для того, щоб грунт не засихав, можна зробити мульчування.

Вирішення деяких проблем

Шкідників ріпчаста цибуля практично взагалі не приваблює з відомих причин, але можуть виникнути й інші проблеми. Цибулева муха може зробити листя цибулі жовтими, щоб уникнути такого впливу використовують спеціальні інсектициди.

Грибкові захворювання виникають внаслідок неправильної обробки ґрунту та підвищеної вологості. З грибком борються за допомогою бордоської рідини. Якщо не дотримуються агротехнічні рекомендації, це призводить до падіння розсади.

Цибуля чорнушка посадка та догляд у відкритому ґрунті: коли садити і збирати, посібник з вирощування насіння та сівання, корисні поради

Чорниця – це не сорт цибулі, як думають деякі починаючі городники. Так називають чорне насіння звичайної цибулі, з яких вирощують сівок.

Якщо вам ще не доводилося самостійно вирощувати сівок із насіння, то цей матеріал буде для вас дуже корисним. У статті ви дізнаєтеся, як і коли садити і збирати цибулю, отриману з чорнушки.

Вибір сорту

Вирощування з насіння вигідне з кількох причин:

  • сорти представлені у великому асортименті;
  • рослини, отримані з насіння, не дають стрілок і менш схильні до хвороб;
  • вартість насіння невисока, можна посадити кілька сортів, а потім вибрати найбільш вдалий.

При виборі сорту орієнтуйтесь на кліматичні умови вашого регіону, терміни дозрівання та смакові якості цибулин.

  • Для відкритого ґрунту підходять невибагливі та прості у догляді сорти: Стригунівський, Безсонівський, Штутгартер Різен.
  • Глобус, Ексібішен, Кармен, Каба показують вищу врожайність, але й зусиль для їхнього вирощування доведеться докласти більше.
  • Ось коротка характеристика популярних сортів для відкритого ґрунту:
  1. Гібрид Есаул. Високоврожайна середньостигла цибуля. Головки округлі, середнього розміру – 150 г. М’якуш соковитий, смак півгострий.
  2. Ексібішен. Найпопулярніший сорт голландської селекції. Великоплідний та високоврожайний. Вага цибулин – 600-800 г. Стійка до захворювань і перепадів температур. М’якуш соковитий і солодкий, хороший у салатах.
  3. Стригунівський. Середньостиглий сорт із цибулинами середнього розміру, вага – 80-100 г. Лежкість хороша. М’якуш гострого смаку з гіркуватістю.
  4. Безсонівський. Невибагливий дрібноплідний сорт. Середня вага цибулин – від 45 до 55 г. Форма округла, м’якоть соковита та гостра. Добре зберігається до 9-10 місяців.
  5. Чорний принц. Врожайний сорт, цибулини бордового кольору. Головки дрібні – 60-70 г. М’якуш соковитий з гіркуватим присмаком. Підходить для зберігання.
  6. Молдовський. Невибагливий та стійкий до хвороб. Середня вага цибулин – 50-80 г. Непогано зберігається, підходить для вирощування у комерційних цілях.
  7. Скандинавський однорічний. Холодостійкий, дає урожай вже у перший сезон. Головки округлої форми середнього розміру – 120-130 г. Смак напівгострий. Лежкість висока.

Зібрати насіння цибулі можна самостійно. Для цього навесні висаджують кілька великих цибулин. З квітконосів, що утворилися влітку, восени збирають чорне насіння.

Терміни сівби в залежності від регіону вирощування

Терміни посіву цибулі насінням залежать від обраного способу вирощування (прямий посів або через розсаду) та кліматичних умов регіону.

У Скандинавії та на Уралі насіння на розсаду висівають на початку березня. У відкритий ґрунт рослини пересаджують у середині травня. Прямим способом сіють із початку травня.

У та Ленінградській області чорнушку на розсаду садять з кінця лютого. На постійне місце розсаду висаджують на початку травня. Посів прямим способом проводять з кінця квітня.

Для південних регіонів вирощування розсади не має сенсу, оскільки чорнушка встигає визрівати і при прямому сівбі у відкритий ґрунт.

Підготовка до посіву

Підготовчий етап полягає в обробці посівного матеріалу та підготовці ґрунту.

Обробка посадкового матеріалу

Насіння чорнушки перед посадкою знезаражують для захисту від хвороб і пророщують для прискорення появи сходів.

Спочатку насіння засипають у тканинний мішечок і замочують у воді на кілька годин. Потім їх занурюють у розчин марганцівки (0,1%) на 20-30 хв. Протруєне насіння промивають проточною водою.

Після цього приступають до пророщування. Насіння перекладають на зволожену розчином «Епіна» (1 крапля на 200 мл) тканину і витримують так до появи перших корінців. При цьому постійно стежать, щоб тканина не пересихала.

Підготовка ґрунту

Вибрану з урахуванням попередників ділянку для посіву перекопують та розрівнюють. Якщо попереднього сезону в землю вносили багато гною, то додатково перегній або компост не додають. Як добрива використовують готові набори, призначені для цибулинних культур.

Технологія посадки

Насіння чорнушки сіють рано навесні, тому ділянку краще готувати з осені. Ґрунт розпушують, розрівнюють і приступають до сівби. Затягування термінів сівби загрожує пізнім дозріванням та зниженням урожайності.

Порада. Посів чорнушки на шар снігу дозволяє рівномірно розподілити і одночасно загартувати насіння.

Насіння закладають на 1,5-2 см на важких ґрунтах і на 3 см на легенях. Поверхня землі після посадки ущільнюють.

Відстань між рядами – 18-20 см. Відразу після сходу проводять проріджування. Якщо чорнушку вирощують для отримання сівби, то між сіянцями залишають 5-6 см, якщо для отримання повноцінного врожаю (однорічна цибуля) – 8-10 см.

Увага. Посів чорнушки восени гарантує визрівання однорічної цибулі до наступної осені та її якісне зберігання взимку.

Підзимовий посів чорнушки нерідко застосовується досвідченими городниками. Технологія посадки в цьому випадку не відрізняється від весняної. Взимку грядку утеплюють шаром снігу. Коли він зійде, ґрунт присипають шаром перегною або торфу завтовшки 2 см.

Особливості вирощування розсадним способом

Розсадний спосіб вирощування застосовують для отримання повноцінного врожаю ріпки із насіння за один сезон.

На розсаду чорнушку сіють у лютому – на початку березня. Для цього готують ємність із сумішшю дернової землі та перегною або набувають готової ґрунтової суміші. Сіють як сухе насіння, так і пророщене. Посів пророщеної чорнушки прискорює появу сходів.

Підготовлений ґрунт зволожують, розкладають насіння, присипають шаром перегною та ущільнюють. Скриньку накривають плівкою до появи сходів.

Після проростання зелені його ставлять на освітлене підвіконня. Оптимальна температура для сіянців +15-16°С. Подальший догляд за розсадою полягає у регулярному поливанні теплою водою.

У середині квітня розсаду переносять у теплицю чи на балкон, забезпечивши температуру близько +6-7°С.

Пересадка у відкритий ґрунт

Висадку розсади чорнушки у відкритий ґрунт проводять на початку травня. Готова розсада виглядає як тоненькі пір’їнки довжиною 15-20 см.

Від відстані між рослинами залежить розмір готової цибулі. Оптимально витримувати при висадженні розсади 8-10 див.

Подальший догляд

Догляд за посадками чорнушки полягає у проріджуванні посівів, поливах, розпушуванні ґрунту та видаленні бур’янів, внесенні підживлень.

Проріджування

Проріджувати молоді рослини починають з появою 1-2 листочків. Допустимо робити це в кілька етапів у міру зростання, тоді перо, що підросло, використовують на зелень.

Увага. Етап проріджування особливо важливий при вирощуванні однорічних сортів. Якщо вчасно не видалити зайві паростки, то цибулини виростуть дрібними.

При просмикуванні між сусідніми рослинами залишають таку ж відстань, як і при вирощуванні звичайної цибулі – 8-10 см.

Полив та розпушування ґрунту

Грядку з чернушкою тримають у вологому стані до появи сходів. Надалі поливи проводять у міру висихання верхнього шару землі. Поливають чорну теплою відстояною водою.

Наступного дня після поливу або дощу ґрунт рихлять, попутно висмикуючи бур’яни. Припиняють поливи за три тижні до збирання врожаю.

Внесення підживлення

Якщо грядку під чорнечку підготували і удобрили до початку сівби, то додатково підгодовувати цибулю не потрібно.

В іншому випадку після першого проріджування рослини підгодовують коров’яком (1 частина на 5 частин води) або розведеною у воді гноївкою (1:3).

Хвороби та шкідники

Посадки чорнушки не застраховані від хвороб та навали шкідників.

З захворювань поширені грибкові хвороби пера (пероноспороз, альтернаріоз, іржа), грибкові хвороби цибулини (різні гнилі), вірусні та бактеріальні захворювання (мозаїка та бактеріальні гнилі).

Хвороби пера характеризуються появою засохлих кінчиків, плям та нальоту на листі. Хвороби цибулини – загнивання цибулин.

Боротися із проблемою починають при виявленні перших ознак, інакше можна втратити весь урожай. Для обробки використовують як народні засоби, і хімічні препарати.

Увага. Якщо ви плануєте використовувати зелене перо в їжу, не застосовуйте жодних хімічних засобів для боротьби із хворобами та шкідниками – це небезпечно.

Запобігти розвитку захворювань допомагає протруювання насіння та ґрунту перед посадкою, дотримання правил сівозміни, своєчасне проріджування та видалення бур’янів.

Зі шкідників для чорнушки найбільш небезпечна цибульна муха і нематода.

Цибулева муха вражає цибуля, часник, а також цибулинні квіткові культури. Личинки мухи поїдають тканини рослини, що призводить до його загибелі. Стеблова нематода – це дрібний хробак, який живе в грунті і поїдає цибулинні голівки.

Порада. Висадіть по периметру цибульної грядки чорнобривці, календулу, гірчицю. Ці рослини відлякують шкідників.

Захистити посадки від комах допомагає опудрювання грядок тютюновим пилом, деревною золою, меленим перцем. А якщо накрити посіви укривним матеріалом, то муха цибуля не зможе відкласти яйця на грядках.

З хімічних засобів боротьби застосовують препарати “Мухоїд”, “Землін”, “Сочва”. Розчини готують відповідно до інструкції виробника.

Збір та зберігання врожаю

Урожай знімають із грядок у міру дозрівання цибулин. Головна ознака стиглості ріпки – вилягання пера. Якщо відсоток вилягання становить 60-80%, то цибуля настав час викопувати.

Ще одна ознака стиглості — сформовані покривні лусочки головок, характерної для сорту забарвлення.

Забирають ріпку в суху сонячну погоду. Добре, якщо за 1-2 тижні до зняття врожаю був опадів. Тоді цибулини не доведеться довго сушити.

Потрібно знати. На тривале зберігання закладають лише пізні сорти. Ранню і середньостиглу цибулю вживають в їжу відразу або пускають на заготовки.

Якщо час збору настав, а шийки рослин ще не підсохли, їх притоптують для прискорення дозрівання. Після збирання цибулю ретельно просушують і закладають на зберігання.

Самостійний збір насіння

Для самостійного отримання насіння навесні висаджують кілька великих рівних цибулин без дефектів. Влітку вони дадуть квітконоси, в яких до осені визріють чорні насіння.

Це насіння збирають, відчищають від сміття і просушують. Зберігають чорнушку у темному, прохолодному та сухому місці. Схожість визрілого насіння за умови правильного зберігання – 80-90%.

Поради досвідчених городників

Запорука успішного вирощування цибулі з насіння – грамотний вибір посадкового матеріалу. Досвідчені городники рекомендують враховувати такі критерії:

  1. Терміни дозрівання. Рання цибуля визріває за 3 місяці, середньостигла – за 4, а пізня – 4,5-5 місяців.
  2. Розмір голівок. Залежно від обраного різновиду розмір дозрілої цибулини може бути від 50 г (дрібноплідні) до 500-600 г (великоплодні).
  3. Смакові якості. За смаковими якостями сорти ділять на гострі, напівгострі та солодкі. Гострі та півгострі гарні для заготовок та супів, солодкі – для салатів.
  4. Кількість зародків у гнізді. Цибуля буває малозачатковою (1-2 цибулинки в гнізді) і багатозачатковою (до 5-6 головок в одному гнізді).
  5. Перш ніж купувати насіння, уважно вивчіть інформацію на упаковці. Зберігайте її після посадки і обов’язково зауважте, де який сорт посаджений.

Дотримання цих рекомендацій допоможе підібрати оптимальний сорт з урахуванням особистих уподобань та умов вирощування.

Висновок

Посадка та догляд за цибулею чорнушка у відкритому грунті – цілком доступна процедура для кожного городника. Вирощування із насіння дає можливість підібрати сорт з урахуванням власних смакових уподобань та кліматичних умов регіону вирощування. А якщо висаджувати однорічні ґатунки, то повноцінний урожай можна отримати за один сезон.

Як вирощується цибуля-чорнушка на розсаду – терміни та правила посіву

Нині, за умов глобального подорожчання, вирощування власних овочів допомагає зберегти частину сімейного бюджету. А особливо ощадливі пропонують скоротити витрати і на покупку посадкового матеріалу. Тому цибуля чорнушка на розсаду – найвигідніший спосіб отримання врожаю за одне літо.

Вибираємо сорти та запасаємося насінням

Більшість цибулинних – це дворічні культури, яким для завершення повної вегетації потрібно два сезони. Традиційно в перший рік із насіння вирощується цибуля-сівок, з якої вже наступного сезону отримують ріпку.

Якщо займатися цим самостійно, то виходить дуже клопітно і довго, а купувати готову сівалку – дорого. Тому багато городників впроваджують новий метод вирощування цибулі, який раніше застосовувався тільки для овочів та квітів із довгим періодом вегетації чи визрівання.

Розсадний спосіб допомагає отримувати ранні врожаї та вирощувати багато теплолюбних культур, значить, цей метод підійде і для цибулі. Висіяне заздалегідь насіння дозволяє на момент посадки отримувати підрослі рослини з цибулинками, що почали формуватися.

Схожі результати виходять при посіві насіння цибулі під зиму, але тут є ризик вимерзання сіянців, якщо при теплій осені вони рушать у зріст до морозів.

Щоб до літа поточного року, напевно, отримати великі і соковиті ріпки цибулі, необхідно правильно вибирати насіння з відповідними сортовими характеристиками.

Кращими для вирощування через розсаду вважаються насіння цибулі Даниловський 301, Однорічний скандинавський, Штутгартер різен, Однорічний хавський, М’ячковський 300, Ексібішен.

Відмінні результати дає скоростиглі голландські гібриди Стардаст F1 та Спіріт F1, а гарною лежкістю відрізняється сорт цибулі Ред барон.

Вибираючи насіння цибулі, звертайте увагу на терміни її дозрівання. Якщо зазначений на етикетці період не перевищує 130-140 днів, то із цієї чорнушки цілком можливо отримати врожай за один сезон.

Як правильно і коли сіється цибуля чорнушка на розсаду

Виходячи з термінів дозрівання цибулі, можна розрахувати час її посіву. Зазвичай це посідає кінець зими, а точніше – на двадцяті числа лютого. Точну дату посіву чорнушки визначають виходячи з кліматичних умов конкретного регіону та рекомендацій місячного календаря на поточний рік.

Далі, слідуючи порадам досвідченого городника, приступаємо до виконання робіт:

  1. Для вирощування розсади на підвіконнях нам знадобиться підходяща тара – скриньки, спеціальні розсадні касети або пакувальні картонні коробки. Головне, щоб глибина ємності була не менше 10-12см. Також бажано заготовити відповідного розміру шматок скла або прозорої поліетиленової плівки для того, щоб закрити скриньку і таким чином створити сприятливий мікроклімат для появи сходів.
  2. Грунт готується мул суміші городньої землі з додаванням піску та деревної золи. Кількість піску залежить від типу ґрунту: при в’язкому та глинистому – більше, при піщаному – зовсім небагато. Підвищити родючість ґрунту можна внесенням перепрілого компосту або торфу. Вносити свіжу органіку у ґрунт для розсади не потрібно. Ґрунт проливаємо розчином фунгіциду, щоб можливі збудники грибкових захворювань не вразили нашу розсаду.
  3. Насіння перед посівом замочують у розчині марганцівки приблизно години на півтори. Після цього їх потрібно промити чистою теплою водою, загорнути спочатку в ганчірочці, потім у поліетиленовий пакет і покласти на батарею опалення, щоб тепло і волога швидше розбудили насіння. Якщо це зробити з вечора, то на ранок можна буде зайнятися посівом.
  4. Підготовлене насіння дістає і розсипає на папері, щоб воно трохи підсохло і стало розсипчастим. А поки що в грунті робить борозенки з відстанню 5см і глибиною — 1см. Насіння розкрадають в 2-2,5 см один від одного, засипають грунтом і, злегка приплескуючи пальцями, ущільнюють, так ніжним корінцям, що з’явилися, буде легше закріпитися в грунті.
  5. Тепер шухлядку закриваємо склом або плівкою і ставимо в тепле місце (знову ж таки можна використовувати батарею опалення). Догляду і поливу посіви не вимагають, тому що випаровування вологи не відбувається через укриття, потрібно лише час від часу поглядати – чи не з’явилися сходи.
  6. Коли перші паростки помічені, варто переставити скриньку на підвіконня, щоб сходи отримували максимально можливу освітленість і не витягувалися. Коли розсада підросте і укриття вже заважатиме – його прибираю, а до цього сходи щодня провітрюють, знімаючи крапельки випарів зі скла. Ще одна особливість – чорнушка цибуля сходить нерівномірно і повільно, а поросль тонюсенька і дуже ніжна. Тому, щоб при поливах вони не полегли, краще зволожувати ґрунт за допомогою пульверизатора.
  7. Як мінеральне підживлення можна використовувати настій деревної золи, тим більше що це вважається гарною профілактикою грибкових захворювань.
  8. Підростаючу розсаду поступово гартують, виносячи скриньки вдень на засклений балкон, веранду або в теплицю.

Коли прийде пора висаджувати нашу молоденьку цибульку, вона вже підніметься сантиметрів двадцять з довгими і тонкими пір’їнками.

Висаджуємо розсаду

Наприкінці квітня – у першій половині травня, залежно від погодних умов, розсаду можна висаджувати у відкритий ґрунт. Цибуля добре росте на освітлених, сонячних ділянках з легким родючим грунтом.

Що стосується попередників цибулинних посадок, то найкращим місцем буде те, де торік росли помідори, картопля, капуста, огірки чи бобові.

А ось ділянки де раніше виростали цибулинні «родичі» краще виділити під інші культури, щоб не відбулося зараження розсади збудниками захворювань, що залишилися в грунті.

Грядку роблять шириною не більше 70-80 см, щоб було зручніше доглядати посадки. З органічних добрив вносять перегній чи компост, та якщо з мінеральних – суперфосфат чи нитроаммофоску в дозуваннях, зазначених на етикетках. Якщо грунт занадто в’язкий, то рекомендується додати одне або два відра піску, перекопати грядку або гарненько розпушити.

Перед посадкою розсаду заздалегідь поливають так, щоб земля промокла, але не перетворилася на брудну жижу, інакше коріння, що злиплося, буде важко відокремлювати один від одного.

Перед посадкою у цибулинної розсади приблизно на третину вкорочують зелені пір’їнки та відщипують надмірно довгі коріння. Це допоможе молодій рослині заощадити поживні речовини та швидше прижитися на новому місці.

Висаджувати розсаду за схемою: між рядами – 20см, а між рослинами – 12-15см. Заглиблюють цибулинки не більше ніж на пару сантиметрів.

Тепер, коли грядка готова, можна виймати з шухлядки розсаду разом із грудкою землі, обережно розділяти рослини і висаджувати їх у ґрунт.

Якщо коріння надто переплелися і розділити їх без втрат неможливо, є одна хитрість: опустіть їх у ємність із водою і злегка промийте, при цьому ґрунт опуститься вниз і рослини легко відокремлюються один від одного.

Коли посадку закінчено, грядку поливають щедро, але акуратно. Краще проводити це методом дощування з лійки або за допомогою розбризкувача, щоб не розмити ґрунт навколо цибулинок. Після цього грядку ретельно опудрюють деревною золою, щоб захистити посадки від головного шкідника – личинок цибулинної мухи.

Розсада швидше приживеться, якщо грядку накрити нетканим агроволокном, яке захистить молоді рослини від перепадів денних і нічних температур, зменшить випаровування вологи, притінить від гарячих сонячних променів і взагалі створить сприятливий мікроклімат.

Подальший догляд полягає у поливах, якщо цього вимагають погодні умови. При цьому важливо не перелити – цибуля не любить застою води та «заболоченості». А днів за 10-15 до збирання врожаю полив зовсім припиняють, а ґрунт трохи відгрібають від цибулинних ріпок.

Тепер про добрива. Через два тижні після висадки необхідно стимулювати зростання рослин внесенням азотних підживлень. Для цього при поливах у воду додають аміачну селітру, сечовину або настій пташиного посліду. Цю ж процедуру повторюють через десять днів. Надалі можна підгодовувати цибулька настоєм коров’яка або користуватися придбаними в магазині готовими концентратами.

Не варто забувати про профілактичні заходи боротьби зі шкідниками – регулярне опудрування цибулі золою з додаванням тютюнового пилу.

Як бачите, цибулю-чорнушку вирощувати хоч і клопітно, але економічно вигідно: і насіння коштує недорого, і врожай виходить всього за один сезон!

Про автора

admin administrator