Скільки часу росте ялиця

Авторadmin

Скільки часу росте ялиця

Зміст:

Темпи зростання ялини: за скільки виростає

Сьогодні ялинки це популярні декоративні рослини, які часто використовують для прикраси дачних, присадибних ділянок, міських парків. Існує велика кількість видів і сортів цієї рослини з різною висотою стебла і швидкістю росту. Про те, якими способами можна уповільнити або прискорити приріст рослини, написано в матеріалі.

Фактори росту

На те, з якою швидкістю ростуть ялини, впливає кілька факторів:

  • належність до виду і сорту;
  • клімат в місцевості, де росте хвойна культура;
  • погодні умови;
  • розташування і ступінь освітленості ділянки, на якій росте дерево;
  • якість догляду;
  • наявність підгодівлі;
  • відсутність хвороб і шкідливих комах, здатних уповільнити темпи зростання і розвитку;
  • вік рослини;
  • стан посадкового матеріалу.

Враховуючи вищеописані фактори, кожне дерево буде рости індивідуально. І говорити можна лише про приблизні темпи зростання. Точно підрахувати, на скільки саме сантиметрів або метрів може вирости рослина через рік або інший проміжок часу, неможливо.

Приріст ялинки за сезон

Різні темпи зростання мають окремі види і сорти хвойників. Серед них є швидкозростаючі, рослини з помірною і повільною швидкістю приросту. Як правило, низькорослі дерева ростуть довго і повільніше, ніж високі. Варто розглянути різницю в прирості на прикладі деяких видів: карликового, середньорослого і звичайного.

Чи знаєте ви? У шведському парку Фулуф’єлет вже довгий час росте Європейська ялина, якій виповнилося 9550 років. Її прозвали Старий Тікко.

Карликова

Мініатюрні форми ялини досягають зростання не більше 2 м у висоту і 2-3 м в ширину. Є сорти, які в 10-річному віці здатні вирости всього на 0,5 м над землею.

Ростуть карликові форми повільно. За 12 місяців їх пагони можуть подовжитися на 10-15 см, стовбур до 5-7 см.

Середньоросла

Середньорослі види можуть давати приріст пагонів в 30-50 см. стовбур виростає на 10-15 см за рік. Крона розширюється на 8-15 см.

Чи знаєте ви? Ялину звичайну протягом багатьох століть використовують для виготовлення музичних інструментів. З неї знаменитий Антоніо Страдіварі робив верхні деки своїх унікальних скрипок.

Звичайна

У перший рік після посадки звичайний або європейський вид додає по 2-3 см на рік. До досягнення 10-15 років зростає повільно. Щорічно фіксується надбавка по 5-7 см у висоту і по 2 см в ширину. З 15 до 20 років спостерігаються помірні темпи зростання. В цей період в рік виростає стовбур на 8 см у висоту, а крона розширюється на 3 см. По досягненні 20-річного віку європейська ялина починає швидко рости і додає по 16 см вгору, 6 см в ширину.

За скільки років виросте до 2 метрів

Важливо розуміти, що неможливо однозначно сказати, скільки у висоту і ширину досягне конкретне дерево. Можна лише приблизно визначити, порівнюючи з таким же видом, але вже виросле до потрібної висоти. Люди, які мали досвід культивування ялин звичайних на своїй ділянці, стверджують, що двометрову висоту рослини, вирощені з 70-90-сантиметрового саджанця, долають за 15-17 років.

Важливо! Прискорити зростання кореневої системи хвойніков здатні вкорінювачі, наприклад, “Корневін”, “Agrecol”, “Гетероауксин”, “Радіфарм”.

Скільки росте до зрілості

Граничної висоти доросле дерево цього виду досягає в 40-60 років. Саме в такому віці у ялини настає зрілість. В цілому ж вона може виростати протягом 250-300 років. Це дерево вважається рослиною-довгожителем. Окремі екземпляри можуть доживати до 600 років. Плодоносити вони здатні до 60-річчя.

Як збільшити або зменшити швидкість росту

Прискорені темпи росту спостерігаються у тих рослин, які більшу частину дня знаходяться під променями сонця, добре обігріваються. На прискорення приросту ялинки також впливають підгодівлі. Для цієї культури підходять тільки мінеральні добрива, в яких міститься мінімальна кількість азоту. Щоб рослина добре росла і розвивалася, навесні (в травні) варто застосовувати “Уніфлор-бутон”, “Уніфлор-кактус” (2-3 мл / 1-5 л води). Влітку або восени в грунт вносять «Уніфлор-мікро» (0,5 мл/1 рослину). Підходять і інші добрива, наприклад, «Агрікол», «Флоровіт».

Дуже ефективними є позакореневе підживлення. Для них слід вибирати хелатні засоби, розроблені спеціально для хвойників (наприклад, «Весна-літо», «Осінь», «Квантум», «Оракул», «Брексил комбі» і ін). Також на хвойниках дозволено застосування стимуляторів росту, наприклад, «Pro BioTech Reanimator», «Megafol», «Kendal».

Важливо! Запобігти розвитку захворювань можна шляхом проведення обрізки попередньо продезінфікованим садовим інструментом. Обробку ран варто провести розчином мідного купоросу.

Якщо потрібно стримати зростання, застосовують 2 способи: прищіпку і обрізку. Санітарну стрижку проводять ранньою весною, до початку набухання бруньок. Формуючу в кінці червня, після припинення зростання пагонів. Існують різні способи стрижки. Один з найбільш простих це вкорочення річних приростів на всіх гілках на 1/3 або 2/3. За одну процедуру слід вирізати не більше третини зеленої маси. Отже, на швидкість росту ялини може впливати кілька факторів, головними з яких є клімат і погода, а також належність до сорту. Якщо правильно доглядати за цією культурою, то вона неодмінно порадує пишністю, швидким зростанням, приємним ароматом і стане прикрасою будь-якої ділянки.

Як і де росте ялиця: різновиди та сорти з фото

Ялиця – вічнозелена хвойна рослина, яка відноситься до сімейства Соснові. Вона відрізняється унікальною будовою та забарвленням листя. Багато видів та сорти ялиці використовують у ландшафтному дизайні через їх декоративні якості. Рослина ідеально підходить для озеленення місцевості, а в природних умовах є лісоутворюючою.

Як виглядає дерево ялиці

Зовнішні характеристики рослини залежать від сортової приналежності. Більшість видів високорослі, прямостоячі, з масивними стовбурами та густою кроною. Нижні гілки на дорослих рослинах розташовуються практично біля землі.

Крона розлога, густа. Вона має конусоподібну форму. Також існують кулясті сорти. Діаметр крони ялиці на великих різновидах досягає 12 м.

Рослина має потужну кореневу систему стрижневого типу. Підземні пагони йдуть на значну глибину.

На молодих ялицях кора м’яка, гладка, практично без тріщин і горбків. У міру зростання вона грубіє, стає твердою та товстою, на ній з’являються великі тріщини.

Ялиця – це дерево або чагарник

Налічується близько 50 видів рослин. Серед них є високорослі, так і карликові сорти.

Незважаючи на існування карликових різновидів, ялиця – це дерево. Однак низькорослі сорти нерідко називають кущовими через компактні розміри.

Ялиця – це хвойне або листяне дерево.

Видова приналежність рослини не залишає сумнівів. Представники роду ялиця сімейства Соснові належать до хвойних дерев. Вони мають характерну структуру та форму листя.

Ще одна особливість дерева полягає в тому, що голки не обсипаються. Вони опадають лише на сухих гілках.

Який висоти дерево ялиці

Найбільші екземпляри виростають до 60 м. Такі дерева зустрічаються у хвойних лісах.

В середньому висота складає 7-8 метрів. Як декоративна рослина вирощують сорти 4-6 м з діаметром крони до 3 м. Такі розміри вважаються оптимальними для посадки на невеликих ділянках.

Довжина та розташування хвої у ялиці

Гілки характеризуються кільчасто-горизонтальним розташуванням. Листя гостре, плоске, м’яке. На великих сортах довжина хвоїнок у ялиці досягає 13-14 см.

У середньому голки зростають до 6-8 см.

Важливо! Ялиця нерідко має асиметричну форму. Це з нерівномірним зростанням гілок через недостатню освітленість.

Хвоя на пагонах розташовується спірально. Є нирки кулястої, рідше конусовидної форми.

Як виглядають шишки біля ялиці

Формуються на кінцях гілок. Відмінна риса полягає в тому, що шишки спрямовані нагору. І вони обсипаються, не відпадаючи від дерева. В результаті на гілках залишаються тонкі стрижні.

На фото ялиці з шишками можна побачити, що вони мають довгасту овальну форму. Складаються з 50-60 лусочок. Насіння яйцеподібної або клиноподібної форми дозрівають після цвітіння і надалі дерев’яніють.

Коли і як цвіте ялиця.

У перші кілька років дерево росте дуже повільно. Зазвичай воно починає цвісти на 3-4 рік після посадки. На високорослих сортах яскраві шишки з’являються лише 50-60 рік життя.

Прямостоячі шишки фіолетового або рожевого кольору характерні для жіночих екземплярів ялиць. На чоловічих формуються сережки, що складаються із численних кулястих утворень, що містять пилкові мішки.

Перенесення пилку відбувається повітрям. Запліднення протікає протягом 1 місяця з моменту запилення. Шишки із зрілим насінням обсипаються у вересні.

Основні характеристики ялиці

Рослина має помірну морозостійкість. Більшість сортів добре переносять низькі температури та сильний вітер. Холод може нашкодити лише молодим пагонам, які мають тонку та м’яку кору та менш стійкі до несприятливих факторів. Деякі сорти не мають морозостійкості і ростуть тільки в південних регіонах.

Більшість видів мають високу стійкість до посухи. Найменшу чутливість до дефіциту вологи виявляють представники середземноморської групи.

Де і як росте ялиця

Загальна площа хвойних лісів у світі – близько 4 млрд га. Із них приблизно 16% перебувають на території України. Площа ялицевих лісів – приблизно 18 млн. га.

Швидкість зростання

Залежить від видової власності. Найбільш швидкозростаючим вважається бальзамічна ялиця. Щорічний приріст – до 25 см, віком 10 років досягає 1,8-2 м.

Інші види збільшуються дуже повільно – по 2,5-5 см на рік. Помірною швидкістю зростання характеризується однобарвна ялиця. Щорічно вона зростає на 7,5-10 см.

Скільки років живе ялиця

Середня тривалість життя хвойного дерева у природних умовах – 150-200 років. При вирощуванні у декоративних цілях воно живе до 70-80 років. Найпоширенішою причиною в’янення дерева вважається гниль кори та виснаження ґрунту.

Ялиця вважається вибагливою рослиною. Тому на тривалість життя впливає багато факторів.

  • температурний режим;
  • вміст поживних речовин у ґрунті;
  • якість догляду;
  • частота захворювань та уражень шкідниками.

Непоодинокі випадки, коли дерево починає в’янути без видимих ​​причин. Через це рослина втрачає декоративні якості та може загинути.

Де росте ялиця, в якій природній зоні

Хвойне дерево поширене в тайгових та підтаєжних областях, переважно в Північній півкулі. Морозостійкі різновиди трапляються за Полярним колом.

Найчастіше рослина зустрічається в помірних широтах, рідше в регіонах із тропічним та субтропічним кліматом. Ялиця поширена в гірській місцевості. Вони можуть зростати на висоті до 4000 м над рівнем моря, але нерідко трапляються у лісах, розташованих у прибережних регіонах.

Ялиця поширені на Тихоокеанському узбережжі, в тому числі в Азії та в Північній Америці. Найбільш посухостійкі сорти зустрічаються в Мексиці, Гондурасі та Гватемалі.

Де росте ялиця в України

Дерево зустрічається переважно в кедрових, ялинових та змішаних лісах. Іноді утворюють чисті насадження, які називаються ялицями.

Багаторічники поширені в Скандинавії, ​​на Уралі, східних та північних регіонах європейської частини України (особливо Архангельська область та Республіка Комі). Ялиці, разом з іншими хвойними рослинами, визнані лісоутворюючими. Вони є невід’ємною частиною тайги.

Види ялиці з фото, назвою та описом

Рід включає близько 50 різновидів, 7 з яких у природних умовах зростає на території. Багато хто з них не призначений для вирощування в декоративних цілях. Нижче представлені основні види та сорти ялиці з фото та описом.

Скандинавська

Найбільш поширений в Україні вигляд. Скандинавська ялиця (Abies sibirica) – дерево заввишки до 30 м та діаметром хвої 8-11 м. Тривалість життя – до 150 років.

Крона колоноподібна, вузькоконічна. Гілки тонкі, знизу опускаються майже до самої землі. Хвоя світло-зелена із сріблястим відтінком, оновлюється кожні 8-10 років.

На фото ялиця звичайна виглядає як скандинавська. Це тим, що такий різновид найчастіше трапляється біля, та її форма і розміри вважаються своєрідним зразком.

Бальзамічна

Вічнозелене хвойне дерево, зовні дуже схоже на ялинку. Крона бальзамічної ялиці (Balsamea) має правильну конусоподібну форму. Голки короткі – 5-6 см, темно-зеленого кольору. Молода хвоя протягом перших 1-2 років світла.

Бальзамічна ялиця вважається одним з найкращих різновидів для ландшафтного дизайну. Дерево не потребує обрізки, добре тримає форму. Також воно характеризується морозостійкістю, але при цьому вважається теплолюбним.

Нордмана

Хвойне дерево заввишки до 50 м. Діаметр ствола – до 2 м. Тривалість життя ялиці «Нордмана» (Normanniana) – до 500 років. Рослина має вузьку, конусоподібну, низько опущену крону. Вважається швидким видом.

Хвоя густа, коротка – 1,5-4 см. Голки темно-зелені, із тонкими білими смужками внизу. Хвоя опадає кожні 12-13 років.

Молоді дерева часто використовують для прикрас приміщень під час новорічних свят. Рослину успішно культивують на території Причорномор’я, а також у Білорусії, у південних регіонах України. Чи не підходить для посадки в середній смузі України, так як там вона повільно росте, а верхівка обмерзає.

Однобарвна

Вічнозелене дерево висотою до 60 м. Діаметр ствола – до 2,2 м. Ялиця одноколірна (Concolor) має конічну крону.

Дерево відрізняється високою стійкістю до посухи. Підходить для вирощування в Середній смузі України та у південних регіонах.

Корейська

Середньоросла дерево висотою до 15 м. Корейські ялиці (Koreana) мають конусоподібну світло-зелену, блискучу крону. Вона складається з дрібних настильних голок довжиною 2-3 см.

Дерево найкраще росте у гірських регіонах на висоті 1500-2000 м над рівнем моря. У низинах вирощувати не рекомендується, тому що з великою ймовірністю ялиця не буде нормально розвиватися.

Чорна

Також називається цільнолистою або маньчжурською. Ялиця чорна (Holophylla) – дерево висотою до 55 м і діаметром стовбура до 2 м. Має широку конусоподібну крону. Хвоя густа, жорстка, гостра. Голки плоскі завдовжки від 2 до 4,5 див.

Дерево характеризується високою зимостійкістю та тіневитривалістю. У той же час рослина добре розвивається при повному висвітленні. Вигляд вимогливий до складу ґрунту та чутливий до вологості повітря.

Біла

Також називається гребінчастою чи європейською. Ялиця біла (Alba) – вічнозелена хвойна рослина висотою до 60 м. Крона гостра, пірамідальна. У молодому та середньому віці верхня частина притуплена, гніздоподібна.

Хвоя густа, темно-зелена. Голки по 2-3 см розташовуються на гілках на одній площині. Пагони розташовані горизонтально або злегка піднесені.

Ялиця Віча

Різновид, поширений на японських островах, росте переважно в горах на висоті 1500-2500 м. Ялиця «Віча» (Veitchii) є деревом до 25 м у висоту з конічною кроною. Рослина сильно гілляста. Діаметр ствола – до 50 см.

Дерево має щільні, темно-зелені глянсові голки та важкі циліндричні шишки. Деревину активно використовують у целюлозно-паперовій промисловості та у будівництві.

Сорти блакитної ялиці

Поширена група хвойних дерев із особливим забарвленням хвої. Вони мають блакитні глянсові голки. Хвоя дуже густа, через що вся крона здається синюватою та блискучою. Такі дерева широко застосовують у декоративних цілях. Найбільш популярні сорти блакитної ялиці з фото представлені нижче.

Віолацея

Сорт виведено 1879 року. Ялиця «Віолацея» (Violacea) відноситься до групи одноколірних.

Важливо! “Віолацея” добре зберігає видові якості при розмноженні насінням.

Сорт відрізняється високою стійкістю до посухи. “Віолацея” нормально переносить заморозки, молоді екземпляри зимують без укриття.

Сільберлок

Корейська ялиця висотою до 4-5 м. Середня тривалість життя – 60 років. Сорт “Сільберлок” (Silberlocke) має гнучкі, вигнуті пагони з рідкісними голками.

Дерево добре підходить для регіонів середньої смуги. Витримує заморозки до -23 градусів.

Аргентеа

Середньоросла дерево висотою до 4 м. Крона конусовидна, шириною до 2,5 м в нижній частині рослини.

Сорт «Аргентеа» (Argentea) вважається одним з найбільш зростаючих. Проте тривалість життя дерева сягає 200 років.

Келерііс

Хвойне дерево заввишки до 5 м. Характерною рисою сорту «Келлеріс» (Kelleriis) є ширококонічна крона, що складається з гілок із дрібними сіро-блакитними голками.

Сорт стійкий до сонячного світла, але віддає перевагу тінистим ділянкам. Дерево морозостійке, але потребує захисту від сильного вітру.

Сорти ялиці для

Для вирощування в середній смузі ідеально підходять одноколірні та скандинавські різновиди. Вони найкраще відповідають кліматичним особливостям цього регіону.

Вимоги до ялиць для :

  • тіневитривалість;
  • стійкість до невеликих температур;
  • низька чутливість до дощу та вітру;
  • вологостійкість.

У хвойні дерева зазвичай вирощують на невеликих ділянках. Тому рекомендується розглянути середньорослі різновиди ялиці з назвами та фото.

Грін Спіраль

Належить до групи білих ялиць. Сорт «Грін Спіраль» (Green Spiral) виведено у 1916 році на території США.

Важливо! При інтенсивному сонячному висвітленні голки можуть вигоряти.

Дерево середньоросле – до 9 м заввишки. Хвоя коротка, густа. Нижня частина рослини має сріблясті голки, а внизу темно-зелені.

Дерево має спадні гілки, тому часто називається «плакучою» ялицею. Рослина розмножується виключно шляхом щеплення.

Блю Клок

Належить до одноколірної хвойної групи. Сорт “Блю Клок” (Blue Cloak) виростає до 6 м. Діаметр крони – до 2 м. Форма дерева – конусоподібна, схожа на ялинку.

“Блю Клок” добре росте на освітлених сонцем ділянках. Сорт стійкий до морозу, витримує температуру -29 градусів.

Ловіана

Декоративний сорт із сріблястою конусоподібною кроною. Хвоя густа, складається з довгих голок, спрямованих нагору. Сорт “Ловіана” (Lowiana) досягає у висоту 4 м.

Дерево характеризується високою морозостійкістю та низькою чутливістю до хвороб. Сорт вимогливий до складу ґрунту та погано реагує на нестачу поживних речовин.

Низькорослі сорти ялиці

Для компактних посадок на невеликих ділянках найкраще підходять представники бальзамічної та корейської хвойної групи. До карликових відносяться рослини висотою до 1,5 м. Опис низькорослих ялицевих дерев з фото і назвами допоможуть вибрати придатну прикрасу для заміської ділянки.

Пікколо

Бальзамічна ялиця висотою до 70 см. Сорт «Пікколо» (Piccolo) характеризується низькою швидкістю зростання. Щорічно деревце збільшується на 3-5 см і через 10-12 років припиняє розвиватися.

Рослина має асиметричну форму, проте шляхом обрізання його можна зробити кулястим. Сорт активно використовують як для одиночних посадок, так і різноманітних композицій.

Бревіфолія

Належить до корейських ялиць. Сорт “Бревіфолія” (Brevifolia) вважається карликовим. Середня висота рослини – 0,5 м-коду.

Молоді екземпляри потребують укриття на зиму. Сорт світлолюбний, але має високу тіньовитривалість.

Компакт Дварф

Представник корейської хвойної групи. Розлогий, ґрунтопокривний сорт «Компакт Дварф» (Compact Dwarf) не більше 1 м у висоту.

Рослина кущоподібна з асиметричною кроною, діаметром до 2 м. Хвоя густа, світло-зелена, з довгими голками.

Сорти кулястої ялиці

Округла форма крони не характерна для описаної рослини. Однак існують окремі сорти, виведені селекційним шляхом, що мають кулясту будову.

Округла форма пояснюється рівномірним зростанням гілок та густою хвоєю. Щоб зберегти кулясту крону, необхідно регулярно обрізати рослину. Формують стрижки проводять навесні та восени.

Важливо! Багаторічники з кулястою кроною менш стійкі до холоду та інших несприятливих факторів.

Середня висота округлої ялиці 90-100 см. Винятком є ​​корейський різновид «Сільберблок», який виростає до 5 м.

До кулястих належать такі сорти:

  1. Одноколірна “Компакта” (Compacta).
  2. “Піггельмі” (Piggelmee).
  3. “Кула” (Kula).
  4. “Сільберкугель” (Silberkugel).

Кулясті ялиці широко застосовують у ландшафтному дизайні через оригінальну форму. Нестача різновиду полягає у невеликій тривалості життя – до 25 років.

Особливості вирощування

Хвойну рослину не можна назвати невибагливою, тому, крім опису різновидів ялиці з фото, слід також ознайомитися зі специфікою догляду. Молоді деревця висаджують у квітні. Для посадки найкраще підходять ділянки в тіні або з частковим освітленням.

Для нормального зростання та збереження декоративності необхідний живильний ґрунт. Дерева підгодовують 2-3 рази на рік органічними добривами. Особливої ​​потреби в азоті та калії хвойні багаторічники не відчувають.

При догляді за саджанцями необхідні такі процедури:

  1. Розпушування ґрунту на глибину 10-12 см 1 раз на місяць.
  2. Мульчування поверхневого шару ґрунту трісками, корою або торфом.
  3. Обробка хвої від шкідників.
  4. Полив 2-3 рази за сезон у найбільш посушливі дні.

Обов’язковою процедурою для всіх хвойних рослин є обрізання. Її проводять у санітарних цілях для видалення зів’ялих чи сухих гілок. Також здійснюють формуючі обрізки, щоб крона була симетричною.

Низькорослі сорти рекомендують пересаджувати на нове місце кожні 6-8 років. Карликові різновиди добре переносять поділ коріння. Інші сорти можна розмножувати насінням, отриманим шляхом збирання сухих шишок.

Особливості посадки та догляду за ялицею:

Декілька цікавих фактів про ялицю

Описана рослина, незважаючи на низку подібностей з іншими хвойними багаторічниками, має безліч відмінностей. Ялицю можна з впевненістю назвати унікальним деревом.

Про це свідчить чимало цікавих фактів:

  1. Ялицеву кору використовують для отримання бальзаму, а хвою – для ефірної олії. Їх активно використовують у медицині.
  2. Дерево чутливе до забруднення повітря. Воно погано росте біля заводів, фабрик поблизу великих автомагістралей.
  3. Ялицева хвоя тривалий час не опадає навіть при пересиханні гілок. При цьому її колір зберігається.
  4. Найвища ялиця росте у штаті Орегон на північному заході США. Її висота сягає 99.7 м-коду.
  5. Українська назва «ялиця» походить від карельського слова «піхка», що буквально означає «смолистий».
  6. Лапник містить фітонциди, які пригнічують шкідливі мікроорганізми. Тому свіжозрізані гілки ставлять у приміщеннях для знезараження повітря.

Висновок

Ялиця – рід вічнозелених дерев, що налічує близько 50 видів. Рослина культивують у всьому світі і є невід’ємною складовою хвойних та змішаних лісів. У ландшафтному дизайні використовують переважно карликові та середньорослі сорти ялиці. Такі дерева мають чудові декоративні якості, проте вважаються примхливими і вимогливими.

Про автора

admin administrator